mm ACHTIG MENSCHEN Breezand Anna Paulowna. Wieringen. Wieringerwaard. Schagen. Texel. Julianadorp. De Sint Nicoiaasmiddag van de Heldersche Courant ie /-\nna Paulowna T^h Kt HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG Sint Nicolaas te v. Ewijcksluis. Sint Nicolaas bij de jeugd van Wieringen Op verzoek van de Heldersche Courant Zaterdag a.s. 62ste JAARGANG opgesloten in een stalen gevangenis Duizenden schildpadden. AFSCHEID VAN DEN HEER SLIK. Woensdagmiddag nam de heer Slik, hoofd d« Chr. school te Koegras, afscheid van de jeugd en gaf daarbij een afscheidsfeestje. nkele kinderen moesten onder leiding der onderwijzeres een paar versjes zingen, terwijl enkele aanwezigen het woord voerden. Gepre zen werden de w rkelijk ^oede resultaten van het onderwijs en zijn onpartijdigheid. Geroemd werd zijr samenwerking met hot bestuur en personeel der scnool. Wie in Julianadorp kende niet den heer Slik, die zic.'i enkel vrien den wist te ver verven Bijna onherstelbaar is het verlies, dat de Prot. Chr. organisaties hjden door het vertrek van dezen sympathie ken mat Jammer, dat dit niet door allen ge waardeerd werd. Een ontbode persfotograaf maakte vervol gens een foto. Met mgang van 1 Dec. wordt het scheidend hoofd, hoofd der Geref. school te Elim (Hoogeveen). ONDERWIJS. heer C' v- Graft, onderwijzer aan de Chr. school te Koegras, is met ingang van 1 Jan. '35 benoem 1 tot 7de leerkracht aar de Ned. Hervchool c Wierden De 3de onderwijzersbetrekking aan de «;,hr. school te Koegras vervalt met ingagn van 1 Jan. '35, wegens vermindering van het aan tal leerlingen. OVERGANG ZAKEN De lunchroom, noek Zwarteweg en Meer weg, wordt thans geëxploiteerd door den heer G. Dijkstra. ST. NICOLAAS OOK BIJ DE JEUGD IN BREEZAND. Zaterdagmiddag om half drie. Sint Nicolaas zal de kinderen van Breezand Zaterdag niet vergeten. De Heldersche Cou rant heeft teveel jeugdige vriendjes in Bree zand om daar niet even te stoppen en de zwarte knecnt van Sint Nicolaas handenvol strooisel voor de jeugd van Breezand uit te laten werpen. Om ongeveer half drie hoopt de Sint met zijn knecht voor Café Borst te zijn en zal de daar verzamelde jeugd begroe ten en verrassen. Dus Zaterdagmiddag om half drie, jongens en meisjes. STERKE TOENAME WERKLOOSHEID. Stonden er op JO November 143 werkloozen ingeschreven, veertien dagen later, aus j.1. Za- tredag, waren het er 283. Hieronder waren 265 landarbeiders, 10 timmerlieden, 2 metse laars, 2 schilder-, 3 opperlieden, 1 pannen- legger. In ïjkswerkverschaffmg waren op dien datum 70 man en in de plaatselijke werk verschaffing (slooten) 37 man aan het werk. Op 26 November .iijn nog 71 werkloozen in geschreven, zoodat het aantal dus thans al over de 350 is. «VERKVERRULMING. Wij vernemen, dat van gemeentewege, ter verruiming var werkgelegenheid, bij particu liere werkgevers word geïnformeerd of zij genegen zijn tt laten diepspitten of slootwerk te laten verrichten. Het is n.1. mogelijk, dat de regeering, wanneer er voldoende werk be schikbaar komt, en dit tegen werkverschaf- fingsloon wordt uitgevoerd, een subsidie van 65 zal geven voor diepspitten en tusschen de 60 en 70 voor het slootwerk. Zaterdag a.s. komt dus Sint Nicolaas, in de groote zaal van café S.ikker, bij de jeugd van Anna Paulowna. De feestmiddag be gint om twee uur. De zaal zal om half twee worden opengesteld. Eerst zullen dan de twaalf kinderen, met uw kinderen, gezame- lijk eenige verzen zingen, waarna de meisjes op het tooneel een paar verzen zullen zingen en eenige leuke volksdansjes zullen uitvoe ren En natuurlijk zullen tusschentijds de noodige Sint Nicolaasversjes gezongen wor den zoodat de Sinterklaas-stemming er ia voor de „groote Kindervriend", om ongeveer kwart voor drie, de zaal betreedt. die Sinterklaas-stemming wordt er duec j het begin al ingebracht, door de goede gaven die dan door de jeugd wordcn ontvungem Het zal een echte feestmiddag worden Zaterdag en daartoe kunnen allen meewer- kcn In de eerste plaats ook de ouders in de S Het is nu eenmaal een feit dat kinde ren die plezier hebben, spoedig tot baldadig- hc-d overgaan. Een wenk van een oudere zal dermiddagen in andere plaatsen g seerd' oknnné's en nieuwe abonné's, V°°r Tderen zullen vooraan in de zaal met hun kindC^a n gereserveerd worden, een aantal plaatsen s aanwezig Wij verzoeken hen om ,aatsen ^zet te zijn. Zij kunnen dan aeze p <en. middag zal aan een Aan het einde van den middag van de kinderen va Nicolaas van onze oude abonnésdoorS een cadeautje worden uUgereil^ echter plaats h vertrouwelijk onder zaal, omdat me tooneel, vanuit de zaal toch niet e ieugdige bezoe- Jicht zou gaan vervelem Dejeugd g^ ker3, die dus n tvaru^en! verlaten rustig soonlijk w0^d®n eenige dames bij het 2.SS een aardde verrassing in ontvangst hebben genomen. t voor °nZe/£ralle bewoners van den Anna Paulowna1" te bezoeken, zal daarin niet sla. gen. Wij willen echter, zoo mogelijk, Zater dag niemand te leur stellen en zullen dus van hedenmiddag af, tot en met Zaterdag- "1°'.gen' jvoor hen> die nog geen kaarten hebben, deze gratis verkrijgbaar stellen aan 0- volgende adressen: Café Slikker, Moienvaart. C. .duntjewerf, Middenvlieet. Het spreekt natuurlek vanzelf, dat men Biet meer kaarten vraagt, dan men uiterlijk aenkt te gebruiken. Kinderen jonger dan drie jaar kunnen niet teogelaten worden. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen mej. E. Bulder van Scha- gen, B. van den Hout van Ootmarsum; mej. M. G. Velthof van Tubbergen; J. M. Fontijn van Limmen; mej. G. Uilenberg van Enschedé; D. P. Willig van Wieringen; A Keppel van Zijpe; J Doef en echtgen. van Den Helder; mej. J. C. Esseveld van Leiden; mej. A. Schol ten van Giethoorn. Vertrokken; G. Sluik en gez. naar Den Helder; J. Kuiken naar Zuilen; C. K. van Stipriaan-Blcm naar Baraingerhom; E. Ma- tysik naar Sterkrader-Oberhausen (Dl.); mej. V. Wijma naar Den Helder; A. Bcot en gez. naar Den Helder. BURGERLIJKE STAND. GEBORENMieke, d. v. K. Schenk en E. C. Bakker; Geertruida Maria en Johanna Hendrika, d v. N. Koelewijn en M. G. Spruijt; Klaas, z. v. C. Rezelman en A. P. Vergouwe. ONDERTROUWD: H. Nauta en M. P. H. Hooimeyer. GETROUWD: J. K. van Waggendorff van Rijn en M. Koeten; J. Bergman en H. E. den Engelsen; J. R. van Stipriaan en C. K. Blom. OVERLEDENC. Sehilderman, oud 5/ j.; A. Kooiman, oud 92 j. POLITIE. Verloren: een rijwielplaatje. Gevonden: een autoslinger. BILJARDCLUB OPGERICHT. Door --enige biljartliefhebbers is een biljart club opgericht, die thans 16 leden telt. Als bestuursleden werden gekozen de heeren W. Alkemade, C. Slikker en P. Smit. De leden zijn in vier groepen ingedeeld, die beginnende met a.s. Dinsdag bij den heer Slikker en den heer Alkemade zullen spelen. Op den terugweg van Wieringen naar Breezand (zie het bericht onder Wieringen), hoopt Sint Nicolaas, op verzoek van de directie van de Heldersche Courant, nog een bezoek te brengen aan de jeugd van v. Ewijcksluis. Om ongeveer twee uur hoopt de Sint en zijn zwarte knecht, daar te zijn. Zwarte Piet, zal uit de voorraadschuren van Sint Nicolaas, voor de jeugd strooien. Hippolytushoef. j OPENBARE VERGADERING. In het „Eigen Gebouw" der S.D.A.P. en N;V.V. werd door de vereeniging „Proviciale Samenwerking op anti-mil. gebied'' een lezing gehouden door den heer Jo de Haas uit Am sterdam over het onderwerp „Heil Fascisme", met ondertitel „Waarom zijn komst mij ver blijdt". Een 70-tal personen woonde deze vergadering bij. POLITIE. Verloren; een blikken tabaksdoos, waarin een bedrag van f 16.95 (weekloon van een arbeider). Inlichtingen of teruggave bij den Gemeentebode. EEN FEESTAVOND IN HET EIGEN GEBOUW DER S.D.A.P. EN N.V.V. De Wieringer Bestuurderbond houdt Zater dagavond 1 Dec. a.s. te 7.30 een feestavond, in voornoemd gebouw, waarin o.a. medewerkt de arbeiderstooneelvereen. V.I.O.S. Opgevoerd zal worden „Uitgediend" dra matische schets uit het fabrieksleven en „De Weddenschap, Klucht in een bedrijf. Den Oever. INSLUIPER GEVAT. Dinsdagochtend heeft een marskramer ge tracht op ongewone wijze zijn slag te slaan in den winkel van mej. Klip in de Zeestraat alhier, handel drijvende in aardappelen, groen te, fruit, vischwaren en wat dies meer zij. Terwijl de moeder ziek te bed lag en een dochter zich even naar het tegenover ge legen postkantoor had begeven, hoorde de vrouw iemand in den winkel zich bewegen en vond dit verdacht, omdat zij aan een ram melend geluid meende te hooren, dat de geld- lade bij dat bezoek werd betrokken. Dies zette zii het op een gillen en buren snelden hierop toe, die den insluiper, want het bleek inder daad ongewenscht bezoek te zijn, grepen en hem aan de politie overleverden, voordat de snoodaard zijn lage plannen had kunnen ten uitvoer brengen. Na aanvankelijk een valschen naam te hebben opgegeven, iets wat altijd verkeerd is, bleek de juiste naam uit een document,, hetwelk de man op de borst droeg en n.b. niets minder was dan een ontslag- bewijs uit de gevangenis, welke hij sedert kort had verlaten om er nu met dezelfde vaart weer in te wandelen. Ook bleek, dat hij reeds meer dan éénmaal voor hetzelfde deliet met het bekende hotel had kennis gemaakt, waaruit moet worden afgeleid, dat de behan deling aldaar hem niet moet zijn tegengeva - len Tenslotte bleek de recidivist geen vent vergunning te bezitten. Er zijn menschen die het nooit leeren en zoo zal deze verstokte zondaar weder voor de zooveelste keer moeten boeten voor het bedrijven van een niet om baar feit, waarvan de consequenties hem toch langzamerhand bekend moeten zijn geworden. VISCHDIEFSTALLEN. Door de Rijksveldwacht te Den Oever is proces-verbaal opgemaakt tegen M.dB.en M v d. K. wegens vermoeden van diefsta van visch uit een aan derden toebehoorend want. Wij berichtten reeds, dat na een nacht sun/eilleeren het tweetal door de politie dienaren werd aangehouden, nadat het zich '8 nachts op verdachte wijze bg een bootje nabij de sluis had opgehouden. Men moest hen echter laten gaan, omdat niet kon wor den aangetoond, dat de zich in het bootje be vindende visch van diefstal afkomstig was. Nadat echter bij de Rijksveldwacht aangifte was gedaan van vischdiefstal in denzelfden nacht en te zelfder plaatse waar de hierboven genoemden werden aangehouden heeft deze thans termen gevonden tot het opmaken van een tweetal processen-verbaal. Hopenlijk zul len de vischdiefstallen hiermede tot het ver leden behooren. Jongens en meisjes van Wieringen! Sint Nicolaas, die op verzoek van de directie van de Heldersche Courant, Zaterdag a.s. een bezoek brengt bij de jeugd van Anna Paulowna, in de zaal van café Slikker, zal ook nog tijd vinden, bij goed weer ten minste, om jullie te bezoeken. De Heldersche Courant, die immers niet alleen de huisvriend van vader en moeder is, maar die ook jullie vriend wil zijn, heeft „den grooten Kinder vriend" verzocht ook jullie op Wieringen te bezoeken. De Sint trok eerst een beetje be denkelijk gezicht. Je begrijpt dat zoo'n oude heer een beetje tegen zoo'n grooten tocht en drukken dag opziet, maar nadat de directie en redactie nogmaals verzochten, om als het eenigszins mogelijk was, de jeugd van Wie ringen niet voorbij te gaan, heeft de goede Sint toegestemd, onder voorwaarde dat het natuurlijk een beetje goed weer moet zijn. Laat ons daarop dus hopen. Sint Nicolaas met zijn zwarten knecht, hoopt dan a.s. Zaterdag om 12 uur te zijn op den Poelweg te Westerland, voor den winkel van Nan Kat. Zwarte Piet zal daar voor de jeugd van Westerland, met handen vol uit „de zak van Sinterklaas", zijn strooi- goed over den weg doen regenen. Vandaar wordt vervolgens gereden naar de Haukes, waar halt gehouden wordt voor het café Halfweg en weer zal de zwarte knecht van den goeden Sint, met royaal gebaar voor de jeugd van de Haukes, zijn zakken leegstor- ten. Nu gaat de open auto terug over Wes terland, naar Hippolytushoef, waar Sint Nicolaas om ongeveer half één hoopt aan te komen, voor den winkel van Minnes, waar eveneens gestrooid zal worden, nu voor de jeugd van Hippolytushoef, Dan wordt, in langzaam tempo, naar Oosterland gereden, waar de Kindervriend om ongeveer 1 uur hoopt te zijn. Op het schoolplein, hij de smederij van Lont, zal Piet weer zijn goede gaven uitstrooien en weer gaat het verder nu naar Den Oever, waar voor de slagerij van Kaan zal worden gestopt en als laatste pleisterplaats, weer voor de jeugd het strooi-' sel regenen zal. Op den terugweg zal waarschijnlijk nog even gepauzeerd worden in hotel de Haan, waarna over v. Ewijcksluis en Breezand, naar Anna Paulowna gereden wordt, waar Sint Nicolaas en zijn knecht om ongeveer kwart voor drie zullen zijn, om den feestmid dag van de Heldersche Courant daar verder bij te wonen. i Alleen bij ongunstig weer gaat de tocht van den Sint niet door. Als het bezoek niet door kan gaan, zal dat worden gebullitineerd bij Kat te Westerland, bij onzen hoofdagent te Hippolytushoef, den heer Mostert, en bij onzen correspondent te Den Oever, den heer Buma. ZUIDERZEEWERKEN. De volgende onderhoudswerken in den Wie- ringermeerpolder gedurende het jaar 1935, zullen 19 December worden aanbesteed (ra mingen tusschen haakjes) a. in en langs het noordelijk en westelijk gedeelte van de Wieringermeer: 1. het gemaal „Leemans" met de Stonteler- sluis 2500) 2. de vaarten en tochten (ƒ10.000); 3. de Slootsiuis 125) 4. de straatwegen 32.500); 5. de gewalste wegen 5.000); 6. de vaste en beweegbare bruggen 1.375) 7. kanalen, waterkeeringen en kunstwerken, tot den Amstelmeerboezen behoorende 7.000). Totaal in massa 58.500. b. in het oostelijk en zuidelijk gedeelte van de Wieringermeer, te Meclemblik: 1. het gemaal Lely 2.000); 2. de vaarten en tochten 6.550) 3.' de Hoekvaartsluis 300); 4. de straatwegen 49.000) 5. de gewalste wegen 6.900) 6., de vaste en beweegbare bruggen 1.700); 7. het Overleekerkanaal te Medemblik met de kunstwerken 500) 8. het gemaaltje en arbeiderswoningen in den proefpolder te Andijk 500). Massa 67.000. ONDERWIJS. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. School te Den Oever (vacature mej. A. Diep- grond) is benoemd mej. L. van Hoboken te Amsterdam. 1JSSPORT. Naar wij vernamen is door het bestuur der IJsclub alhier bericht ontvangen van het hoofdbestuur IJ N. H. dat de bekerwedstrijd schoonrijden is toegewezen. Ook het vorige jaar waren er pogingen in die richting aan gewend, doch zonder resultaat. ZAKENNIEUWS. Door den heer K. Zander is te Heiloo uit de hand gekocht de garage, annex autohandel, in eigendom van den heer van Gemeren, thans in huur bij den heer van Eijk. Het bedrijf zal worden uitgevoerd door den heer Js. Zander Jr„ alhier. NIEUWS VAN D.E.V. Naar men ons meedeelde heeft de propa- propagandaclub D.E.V. in studie genomen het tooneelstuk „Er staat geschreven". De op voering zal waarschijnlijk in Februari plaats vinden. BOND VAN STAATSPEN Volgens het plan zal in begin Dec. door de afdeeling van den Bond voor Staatspensio- neering nogmaals plaatsvinden de opvoering van „Jasper en Meraike" de bekende West- friesche-Voordrachtkunstenaars. KONIJNENDIEFSTAL. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werden bij den heer F. een zevental konijnen en bij den heer K. een vijftal konijnen gesto len, terwijl nog twee andere bewoners aan gifte hebben gedaan eveneens eenige konijnen te missen. Tot nu toe werd geen spoor van de daders gevonden, doch men meent deze diefstal in verband te moeten bregen met een diefstal, die onlangs te Barsingerhorn plaats vond en waarbij een twintigtal konijnen ont vreemd werden. Nu het weer tegen Kerstmis aan begint te loopen, schijnen de heeren het vooral op konijnen gemunt te hebben. De ILLEMERT. I Ondanks den lagen waterstand is het ge lukt de ijsbaan „de Illemert" geheel onder te pompen, 't is thans een plas van behoorlijke afmeting. OOK TE DEN BURG VEEL RATTEN. Als een bewijs, dat de rattenplaag dit jaar Op Texel groot is kan dienen, dat men dezer dagen, alleen op de gemeente-mestbelt te Den Burg ruim 90 ratten heeft onschadelijk ge maakt. I EEN FLINK SALDO Naar de voorzitter van U.D.I. ons mede deelt, bedraagt de netto-opbrengst van de uit voering, ten bate van de Nutsbewaarschool, Vrijdag gegeven in het Bioscooptheater v. d. heer Pen, f 218. Een flinke stijving van de kas. Vanwege het succes, dat men met de op voering van „Tropenadel" heeft gehad, be sloot U.D.I. op den tweeden Kerstdag dit stuk opnieuw op te voeren. i mundjeinbelasting. Heden zal aan den gemeenteraad een voor stel worden gedaan tot verhooging der hon denbelasting, en wel van de le klasse van f 4.op f 10.en voor de 2e klasse van uttJj Vv --j gere belastingopbrengst om het aantal honden in deze gemeente, met de vele schapenboerderijen, te beperken. In 1904 bedroeg 't aantal honden in deze ge meente 167, in 1914 277, in 1917 284, en thans bedraagt het plm. 425. HERZIENING SALARISSEN. Bij de nieuwe regeling der jaarwedden, die Ged. Staten voornemens zijn vast te stellen, zou de gemeente Texel, den 1 Jan. j.1. 7893 zie len telde, tot de 6e klasse behooren. Ged. Staten vragen hierover het oordeel van den raad. Door deze regeling zou de jaarwed de van den Burgemeester verlaagd met f 95 per jaar en van den secretaris met f 123, en van den gemeente-ontvanger met f 66. Met inbegrip van het ingevoerde wettelijke pen- sioenverhaal zullen de sinds 1932 getroffen maatregelen beteekenen voor den burgemees ter 13,9 pet., v. d. secretaris 15 pet., en voor den gem.-ontvanger 15,8 pet. B. en W. stel len voor deze regeling goed te keuren. SUBSIDIE BLOEMENTENTOONSTELLING HEEMSTEDE. Gezien het groot belang dat Texelsche bol- lenkweekers hebben bij de groote bloementen toonstelling >lie in 't voorjaar van 1935 te Heemstede zal worden gehouden, stellen B. en W. den raad voor een subsidie van f 50. te verleenen, zijnde dit het bedrag, dat de Alg. vereen, voor Bloembollencultuur van de ze gemeente vraagt. BRANDSTOFFENTOESLAG AAN WERKLOOZEN. De regeering heeft zich, blijkens een bjj 't gemeentebestuur ontvangen circulaire, op het standpunt geplaatst, dat de werkeloozen- kassen alleen d a n in werking mogen wor den gesteld, als de betrokken werkelooze le den bij de werkverschaffing geen arbeid kunnen vinden. De werkgelegenheid bij de werkverschaffing zal, naar 't zich laat aan zien, op ruimer schaal worden opengesteld dan den vorigen winter, toen de leden van een bond beurtelings een week werkten, en een week uit de kas uitkeering ontvingen. B. en W. stellen zich voor, dat in dezen winter de bondsleden in plaats van 6 dagen, gedu rende 8 dagen van de 12 dagen gewerkt kan worden, waardoor loon en toeslagen bij een gemiddelde werkweek van 45 uur f 1.13 meer zullen bedragen. Daar bovendien de winter hulp die van de regeering te wachten is rui mer belooft te worden, stellen B. en W. voor niet op het verzoek om brandstoffentoeslag in te gaan, daar in deze kosten door 't Rijk niet wordt bijgedragen. ui. i „Zelfs u, als leek zult reeds begrijpen, dat de toestand waarin de „K 13" zich bevond, een zeer hachelijke was, aldus vervolgde de heer Wichers zijn verhaal." „Het lijkt mij afschuwelijk, opgesloten te zijtten in een stalen gevangenis! Overal weet jci om je heen, een eindelooze watermassa! Njergens heen te kunnen! Als niet spoedig het onmogelijke gebeurt, hulp komt opdagen, is een vreeselijke verstikkingsdood het einde. Djat vind ik vreeselrjk zeg ik huiverend. Je weet het, terwijl je bij je volle verstand bent." wiset het, terwijl je bij je volle verstand bent. j„Dienst is dienst, herneemt de heer Wichers kort. De mannen van den Onderzee dienst hebben slechts hun plicht te doen. keibord en veroorzaakte aldaar een hevige kortsluiting, het doorslaan van de zekerin gen en het verbranden van kabels. De ge- heele centrale werd daardoor in een witte, verstikkende rook gehuld. Eenige lappen werden haastig in de spreekbuis gestopt om dit water te keeren totdat de klep gesloten kon worden. „Zonk de boot direct, mijnheer Wichers?" Neen, dat geschiedde niet. De „K 13" zonk niet zooals u wellicht denkt als een steen, die in het water gevallen is, onmiddellijk naar den bodem, maar toch ging het alles tamelijk vlug in zijn werk, want in snelle op eenvolging zag men, hoe de dieptemeter 6 meter, 9 meter, 12 meter en 15 meter aangaf. Bij 17 meter bereikte de onderzeeboot den bodem. Zachtjes raakte ze den grond met een Wanneer echter de voorzorgen goed worden genomen, geen domme dingen gebeuren, zoo- aljs op deze ongeluksboot, dan is de kans op een ongeluk, als de „K 13" overkwam, vrij wel uitgesloten. De Nederlandsche Marine heeft, wat dit betreft een goede naam. Wij zijn een secuur volk. Overal gebeuren onge lukken! Veelal is het logisch gevolg van een fout. Wie garandeert de Heldersche pleizier- réizigers, die op Woensdag met de goed- koope trein naar Amsterdam vertrekken, dat ze daar zonder kleerscheuren zullen aanko nden? Hun leven hangt van een kelinigheid af. Een verkeerd sein, een kleine onoplettend heid van den machinist, en er gebeurt een cathastrophe! Op 't land, in de lucht, boven water en ook er onder is het parool opletten! Maar wij dwalen af van ons onderwerp. „Revenons a nos moutons onderbreekt de hr. Wichers zich zelf, dan duiken wij weer on der, om te zien, wat zich op de ongeluksboot verder afspeelde. Drie spreekbuizen leidden van de centrale naar het achterschip. De kleppen hierin werden zoo gauw mogelijk gesloten, maar vóór dat dit had kunnen geschieden, spoot eén krachtige waterstraal tegen een scha fte s weinig slagzij aan bakboord en een helling van 4 graden achterover. Naderhand bleek de diepte 19.5 m te zijn, hetgeen gelijk staat met een druk van 1.95 atm. Een diepte van 17 m staat gelijk met 1.7 atm. Het verschil in aanwijzing ontstond door een overdruk van 0.25 atm. die in de boot heerschte. HOOFDSTUK III: Nog slechts 8 uur lucht. Dan de verstikkingsdood „Het ergste lijkt me, dat er al direct ge brek aan frissche lucht was, merk ik op." „In een gewone gevangenis kan een ge vangene tenminste nog eens luchten, maar hier op den bodem der zee, moet de ingeslo- tenen te moede zijn geweest, alsof ze levend in één groote, gemeenschappelijke doodkist in een graf neergelaten waren. De verstikkende rook, die ontstond, door het verbranden der rubber kabels, moet de atmosfeer, die niet normaal gezuiverd kon worden, ondragelijk gemaakt hebben. Inderdaad het was ellendig, vervolgt de heer Wichers. Een noodlottige samenloop van u terec-JBP^* de brandende ru0uê.~7 - uhü geheele centrale, prikkelde in de keel en de oogen tranen; een ieder was versuft door de overdruk en men kon slechts met de groot ste moeite de gegeven orders verstaan. De brandende kabels zaten achter het schakel bord en alle pogingen om de vlammen met natte lappen te dooven, werden beloond met heftige electrische schokken. Een kaarten tafel werd vlug in stukken geslagen en na eenigen tijd gelukte het om met natte lappen aan stukken hout de brandende kabels te dooven. Eerst ïu kon men beginnen met den toe stand der boot vast te stellen. Op het herhaaldelijk telefonisch oproepen naarhet turbinecomp. werd niet geantwoord, zoodat men het ergste voor de Kameraden in dat gedeelte vreesde. Een belangrijke hoeveel heid samengeperste lucht werd verbruikt om het water uit de voorhoofdballast tanks (1) te persen, maar de luchtbel in de helling meter bewoog zich niet en daar de restee- rende hoeveelheid samengeperste lucht, die reeds grootendeels opgebruikt was geworden, bij de vorige onderwatervaart en deze nood- maoeuvre, erg klein begon te worden, werd hiermede opgehouden. Gelukkig was de accu batterij geheel volgeladen, waardoor men in de gelegenheid was zooveel stroom te geDrui- ken als men wilde voor licht en electrische zuig- en perspompen. De luchtpompen werden een tijdie te werk gesteld om de overdruk in de boot naar de luchtflesschen te pompen en zoo de druk op de ooren te ontlasten. Hier tegenover ontsond echter het bezwaar, dat daardoor de druk op het schot aan den ach terkant van het midden torpedocomp. (5) evenveel toenamen, maar gelukkig weerstond dit schot de extra belasting. Men was helaas niet in staat, om water of olie lit de achter- ballasttanks (11) naar buiten boord te per sen, daar de kleppen van deze tanks zich allen in de machinekamer bevonden, dus bui ten ieders bereik. Evenmin kon men de ach- tervalkiel laten vallen. Waren er geen schepen in de buurt, toen de onderzeeboot verdween? Het lijkt mij on verantwoord, dat een duikboot, die zijn eer ste officieele duikproef deed, niet gecontro leerd werd door een ander schip. Mischien zeg ik iets doms, maar waarom ha'1 The „Cornet" zooveel haast, om weer terug te kee ren. Ze hadden wel een kwartier later ook kunnen lunchen. Ik kan me uw gedachtengang volkomen indenken, herneemt de eerste officier van de Heldersche Onderzeedienstkazerne, maar al hoewel de „Cornet" was weggevaren, had men toch van andere zijde het ongeluk gezien. Het toeval wilde, dat de Commandant van de onderzeeboot „E 50", die bezig was duik proeven te doen in de Garelock, de duikma- noeuvre van de „K13" van zeer nabij gevolgd had, en dat deze manoeuvre hem zeer verdacht was voorgekomen. Hij wierp voor alle zekerheid een boei op die plaats om aan te duiden waar de „K 13" ondergegaan was en waarschuwde de „Cornet", die hierop on middellijk terugkeerde om eventueel te assi- steeren. Korten tijd nadat de boot op den bodem was gekomen opende men de waterdichte deuren weer om meer ruimte en lucht te ver krijgen. Ook de waterdichte deur naar het middentorpedocomp. werd voorzichtig Ge opend, waarna de twee menschen, die daar opgesloten waren, werden verlost. Het com partiment was practisch vrij van water hoe wel het achterschot, dat beproefd was op een druk van 1 kg per cm2 en nu onder een druk van 1.7 kg stond, nogal lekte. Tevens kwam tametlijk veel water binnen door de spreek buis en langs de schotdoorvoeringen van ka bels, telegraafoverbrenging enz. Het bleek dat het compartiment ongeveer m3 water per uur maakte en zoo nu en dan moest de elec trische lenspomp te werk gestetld worden om dit water te verwijderen. In het middentorpedocompartiment (5) en de centrale (4) bevonden zich nu in het ge heel 48 man, n.1.: De Commandanten Herbert en Goodhart, de Oudste Off. Singer van de „K 13", de Chef machinkamer Lane van de „K 14", 26 onderoff. van manschappen, 10 leden van de overname-commissie der Admi raliteit en 8 man van de werf. Voor deze 48 personen was 340 m3 luchta anwezig, dus per persoon 7200 liter. Normale lucht be vat ongeveer 20 zuurstof. Indien deze hoe veelheid is verminderd tot 16 stik tmen door gebrek aan zuurstof. Voor ieder van de opvarenden was er dus een hoeveelhedi zuur stof gelijk aan 4 van de voor hen aanwe zige lucht, dus 280 1. Nu gebruikt een mensch die geen arbeid verricht ongeveer 18 1 zuurstof per uur; hiernaar gereken zou men dus 280 gedeeld door 18 d.w.z. 15 uur kunnen blijven leven. Moest er gewerkt wor den dan zou het zuurstofverbruik veel grooter wroden, daar iemand die zwaar werk verricht wel 9 maal zooveel verbuikt als in rust, dus ±160 1 per uur. De meesten van de aanwezi gen hadden niets te doen, zoodat men het zuurstofverbruik per hoofd ongeveer op 35 1 per uur kan stellen. Indien de lucht niet ver- verscht of geen zuurstof toegevoegd werd, zou men dus op zijn hoogst nog 8 uur kunnen leven. In werkelijkheid hebben de overlevenden het ruim 42 uur uitgehouden. Dit was alleen mogelijk doordat men nu en dan een weinig samengeperste lucht in het torpedocomp. liet on' tnappen na van te voren de bedorven lucht in andere luchtflesschen te hebben gepompt. Dinsdag was de lucht zóó slecht, dat een aan gestoken lucifer slechts een weinig rook en veroorzaakte, doch geen vlam meer. (Wordt vervolgd). (Het vorige artikel werd gepubliceerd in het nummer van Zaterdag 10 November.) Volgens de Chineesche bladen is het nabij Tientsin gelegen dorp Tzehsien in rep en roer gebracht door de verschijning van duizenden reusachtige schildpadden. Des morgens krui pen de dieren in volkomen ordelijke rijen uit een hol en bjj het valien van den avond keeren zij in dezelfde orde terug. Bijgeloovige boeren branden wierook en bidden, dat de schildpadden, die volgens de Chineeschen de goden zijn, die de macht hebben over droogte en regenval, voor een goeden oogst zullen zorgen.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 11