WïtftLtl IERS 11.- per pond. Ingezonden HARTEN, HAMMEN verschillende prijzen. I4IC. CRONE, Marktberichten HELDERSCHE CO? oURANT VAN DONDERDAG 2*> NOVEMBER 1934 1 ijdschriften Weekbladen Kinderlectuur Een Zomerzotheid, dóór Cissy Marxveldt. 7e (goedkoope) ƒ1.90. Valkhoff Co. Dank voor Stank bij Dominee. Hollanders Vliegen, van „H. N.A.C.C." tot „Uiver". Verschenen bij Uitgeverij ..Candida" te Am sterdam „Ons Lichaam", gezondheid, ziekten, gene zing, samëngesteld door K. Pels, practisee- rend geneesheer te Amsterdam. Schrijver -legt in een inleiding: „Voorkomen is beter dan genezen". De ondervinding heeft schrijver geleerd, dat er onder het groote publiek nog zeer veel wanbegrippen hecrschen ten opzichte van de medische wetenschap. Het is van grooter belang :e weten, hoe men zijn gezondheid moet bewaren dan de wetenschap, hoe de ziekten genezen moeten worden. Het is daar voor noodig, op de hoogte te zijn van de sa menstelling van het menschelijk lichaam en ingewijd te worden in de bijzonderheden der oorzaken van het ontstaan van verschillende ziekten. Het geschiedt dikwijls, dat de leek geen of verkeerde maatregelen neemt bij plot seling voorkomende gevallen. Er is geen gebied, waarof in de laatste 10 tot 25 jaar zulk een enorme vooruitgang is aan te wijzen als juist dat der medische wetenschap. Vandaar de verbeterde hygiëni sche toestanden, eei langere levensduur, veel minder zuigelingensterfte, een met uitstekend resultaat toegepaste bestrijding der t.b.c. n nog veel neer. Ook de Staat werkt er toe mede, om den toestand op hygiënisch gebied zooveel mogelijk te verbeteren. Men komt tot de erkenning, dat het menschelijk lichaam met zijn 'de'"ten en afwijkingen niet langer een mysterie behoort te zijn. De patiënt be hoort, beter dan tot nu toe het geval was, te weten, wat er met hem gaande is; dit zal de goede verhouding tusschen hem en den behan- delenden geneesheer ongetwijfeld bevorderen. De bedoeling van dit werk is om op een voudige, duidelijke en voor ieder begrijpelijke wijze den leek in staat te stelle', een juist begrip te krijgen omtrent bouw en verrich tingen der verschillende organen en daardoor zal hij de hygiënische adviezen, die hiermede in verband staan, beter waardeeren en op volgen. Het werk is in drie groote deelen verdeeld. In het eert .e deel wordt de bouw van den mensch besproken, het tweede deel bespreekt de oorzaken van ziekte en ziekteverschijnse len, voor zoovere deze bekend en voor popu laire besprekingen vatbaar zijn. Het derde en meest belangrijke deel behandelt de belang rijkste in ons land voorkomende ziekten, de wijze van ontstaan en het gewone verloop er van. De meer dan 100 afbeeldingen in dit werk voorkomende zijn bedoeld om len inhoud in een nog duidelijker licht te stellen. Boven dien vindt men verschilende grafische en statistische voorstellingen, samengesteld aan de hand van gegevens door Drs. T. van den Brink, verbonden aan het Bureau van de Statistiek van de Gemeente Amsterdam. Uitgevers hebben bovendien nog een extra bijlage laten vervaardigen, een soort platen atlas, terwijl aan den tekst een alfabetische index is toegevoegd, Alles bij elkaar een zeer mooi populair- wetenschappelijk werk, maar naar alle waar schijnlijkheid toch van te veel omvang om zeer populair te worden. Huygensstr. 17. Deze goedkoope druk van dit beken* de jonge meisjesromannetje is sinds he# jaar van verschijnen (1927) de 7e, en ge middeld was dus ieder jaar een nieuwe druk noodig. Deze e kon extra goedkoop worden gemaakt, dank zij de populariteit, die het tooneelstuk, dat Julia de Gruyter meer dan 100 malen moest opvoeren, aan dit verhaal gaf. En nu komt er, zooals de uitgever me dedeelt, óók nog een film van. Deze 7e druk verscheen reeds eenige maanden terug, doch kon door omstandigheden eerst thans worden aangekondigd. Wat is het groote geheim van de populari teit van dit romannetje?Ja, dat moet u vragen aan jonge meisjes van zestien tot twintig. Ook als zij het kennen, zullen zij het met genoegen nog weder lezen, en de kans is zeer groot, dat zij onderling nog disputen houden over dé vraag wie van hen het eerst aan bod is voor de lectuur. Ook is de kans groot, dat „paps" het te pakken heeft gekre gen en nu niet weer loslaat voorloopig. ja> wat is wel het groote geheim van de popula riteit?Maar zoekt u een aardig boek voor een groote dochter, met deze Zomer zotheid legt u positief eer in. ETAT-MAJOK HR. MS. „PIET HEIN' EN „EVERTSEN" NAAR OOST-INDIE Wij ontvingen: Beauty, maandblad voor de moderne vrouw, gewijd aan de schoonheid, charme, gezond heid. November 1934. Uitg. A. J. G. Streng- holt's Uitg.mij. Ons Nederland, officieel orgaan van diverse Ver. v. Vreemdelingenverkeer, November 1934. Uitg. A. J. G. Strengholt's Uitg. Mij. Bevat artikelen over Ginneken, over den technischen dienst der K.L.M., van Jac. Ga zenbeek een beschouwing, getiteld „In het zilveren licht van najaat en winter", een over zicht van het badseizoen („Onze badplaatsen konden niet juichen"). Huisduinen wordt hier in niet genoemd. Verder nog een artikel ,,'t Gaat winter worden", en over „Het Kas teel Nyenbeek en omgeving". En het ge wone vereenigingsnieuws. Holland op Reis, officieel orgaan van de Alg. Reisvereenging voor Nederland, Novem ber 1934. Uitg. A. J. G. Strengholt's Uitg. Mij. Het nummer opent met een photo van de Uiver-bemanning. Artikelen: Berg-toerlsme, n. Vereenigingsnieuws. Jac. A. Hazelaar, De Zeven Muzi- kanten. Een vroolijk mnziekverhaal, Met talrijke illustraties van den schrijver. J. Ph. Kruiszman, 's-Gra- venhage. Voor jongens van 1014 jaar. Vroeger Ver- schenen van dezen schrijver „Het boek van Jan Klaassen" en „Floris Ommeganck". Ver schrikkelijke dingen gebeuren niet in het le ven dezer straatmuzikanten, zoo zegt de schr. in zijn woord vooraf. Zij verrichten geen hel. dendaden, zooals die voorkamer in dikke boe ken, vol van vechtrumoer en krijgslawaai. Zij ondernemen geen moedige ontdekkingsreizen door woeste, onbekende streken. Hun reizen gaan door straten en stegen, over pleinen en grachten. Toch hebben ze ook hun avonturen. En wie goed kan lezen, zal merken, dat er in het muzikantenleven genoeg vreugde en leed is te vinden en genoeg stof voor een boek. Aldus de serhijver in zijn woord vooraf. Do teekeningen van den schrijver zijn aardig, levendig en geestig en de jeugdige lezers zul len zich stellig wel met deze muzikanten en hun belevenissen amuseeren. Het boek, waar van de prijs slechts 2.—. geb. 2.75 be- iraagteen Koopje voor meer dan 200 blaa- zijden! is in de spelling Marchant geschre ven. Katrijntje van Waterhoek, door J. P. Zoomers-Vermeer. v. Holkema Warendorf. Warmte en liefde en innigheid stroomt uit de eerste bladzijden den lezer tegemoet: liefde voor het heel oude grootmoedertje Ka trijntje, dat daar m Waterhoek eenzaam in haar huisje woont, gelukkig met haar knap pen kleinzoon Dirk, die koopvaardij-kapitein is, en met de achting en genegenheid der dor pelingen. En Dirk, die een heel-deftig meisje uit de stad trouwt, noemt zijn dochtertje naar de oude opoe: Katrijntje. Denk toch eens aan! Helaas: Katrijntje's eigen moeder sterft als het kind nog klein is en nu komt Katrijntje vader is natuurlijk veel van huis bij de oma van de stad, de moeder van Ka trijntje's moeder. Maar dit is een deftige da- mé en de arme Katrijntje leeft er eigenlijk als een gekooid vogeltje. Met een beetje „or dinairder" meisje mag ze niet omgaan en die Til was juist zoo'n aardig meisje. Gelukkig komt vader van tijd tot tijd. Hij brengt al die narigheid altijd weer in orde, en tenslotte komt Katrijntje, die in de stad niet erg best tiert, voor goed op Waterhoek bij oude over grootmoeder, die bijna honderd jaar is. Haar wederwaardigheden aldaar vormen de rest van den inhoud. Een boek voor oudere meisjes, door Rie Reinderhoff geïllustreerd. De Reddingboot. Mededeelingen van de Noord- en Zuidholl. Reddingmaatschappij. November. In dit nummer worden herdacht Z.K.H. .'rins Hendrik der Nederlanden, de heer P. '-ï. Gallé, oud-bestuurslid, het 110-Jarig bestaan der vereeniging, verder bevat het nummer de portretten van de bemanningen der diverse booten en sloepen. Natuurlijk ont breken ie Heldersche, Texelsch j, Callants- ooger enz., geenszins. „De daadwerkelijke belangstelling van het Nederlandsche volk voor het onmisbare en mooie reddingswerk langs onze kust moet nog aanzienlijk toenemen willen wij in staat zijn de financieele branding te trotseeren en op dezelfde wijze te blijven vervolmaken en oud-redders, die in behoeftige omstandighe den verkeeren te helpen." Aldus het bestuur van de N. en Z.-H. Red ding-maatschappij. Laat ons hopen, dat het geen in ons blad is gepubliceerd ter gelegen heid van het 110-jarg bestaan, een bijdrage is geweest tevens voor meerdere daadwerke lijke belangstelling. Luitenant ter zee le kl. L. Stroband is aan gewezen voor den dienst in Oost-Indië en zal 12 December met het s.s. Johan de Witt van Amsterdam daarheen vertrekken. Luitenant ter zee 2e klasse. M. J. Arnoldus, wien vergund is uit Oost-Indië te repatriee- ren, is 14 November aan boord van het m.s. Sibajak van Tandjong-Priok vertrokken. Bij het uitgeversbedrijf „De Spieghel", Prin sengracht 85b, Amsterdam, is verschenen: „Texel", het Vogeleiland", door J. Drijver. Dit prachtboek over de geschiedenis van Texel, over z'n schoone natuur, zijn flora en fauna, in 't bizonder de rijke vogelwereld, zal door iederen natuurliefhebber met vreugde begroet worden. Dit boek is geschreven, zooals Jac. P. Thijs- sen in zijn voorwoord zegt, door een kind van 't eiland. Wel was het een bevoorrecht kind, met een open oog en oor voor alles, wat in de natuur leeft! Op boeiende wijze beschrijft de heer Drijver het doen en laten van zijn vrienden, de vo gels: het bouwen der nesten, het broeden, de anstige .org voor de eieren en later voor de kleintjes, de trek, de tournooien, door de kemphaantjes gehouden, kortom, hij schrijft op meestex-ijke wijze, zooals alleen iemand, die een diepgaande studie van e natuur ge maakt heeft, dat doen kan, het lief en leed van deze interessante dieren. Vooral degenen, die Texel uit eigen aan schouwing kennen, die zelfs de verschillende vogelkolonies bezocht hebben, of wandelend langs de schilderachtige wegen of door cip breede duinen 't vogelleven gadegeslagen hep- ben, die gebotaniseerd hebben in deze bij uit stek rijke flora, zullen smullen aan dit boeit. Een aanbeveling te meer voor dit pracht werk is 't, at het geïllustreerd werd door den bekwamen vogel- en bloemenfotograaf Strij- bos, voor geen enkelen natuurvriend een onbe kende. De heer nijver spreekt den wensch uit, dat door dit boek nog meer natuurliefhebbers met Texel kennis zullen maken. Toch hoopt hij, dat de toevloed niet van dien aard zal wor den, dat de vogelwereld er onder zal lijden. 'n Pracht St. Nicolaas-cadeau, een boek als dit, dat ondanks zijn omvang en de royaliteit der uitvoering gebonden niet meer dan 4.90 kost. Bevorderigen in Oost-Indië. 1 Mei '34 marinier 3e kl. W. Folkersma tot marinier 2e kl. 1 Juni 1934: mariniers 2e kl. J. H. Vlaswin kel, P. J. Breure, B. Haverkamp tot marinier le kl. 1 Juli 1934 matroos 2 kl. R. Lammerts van Bueren tot matroos le kl. 1 Juli '34 mariniers 2e kl. C. Makkes, P. Brouwer, C. Buurmeester tot marinier le kl. 1 Aug. 1934 stoker-olieman C. J. Zut tot korporaal-machinist. 1 Aug. 1934 stoker le kl. D. Solinger tot stoker-olieinan. Matroos 3e kl. J. M. Harms tot matroos 2e kl. 10 Augustus 1934: serg.-ziekenvpl. Pa J. Swiebel tot majoor-ziekenverpleger. 1 September 1934: serg.-bottelier A. Ooms tot majoor-bottelier. 19 September 1934: serg.-machinist H. Bos- sers tot majoor-machinist. 4 October 1934: schipper C. Bakker tot op- perschipper. Bij Van Loghum Slaterus' Uitg. Mij. ver scheen in de serie „Religieus Socialistische Vragen" IV no. 4 een studie van Dr. J. P. Kruijt, „Het Nederlandse Volkskarakter en het Socialisme". De schr. verdeelt zijn stof in vijf hoofdstukken: I. De wenselijkheid van psychologische bestudering der socialistische beweging (schr. conclusie is, dat de huidige socialis iche opvattingen er zich niet tegen verzetten en dat de wenschelijkheid er is) n. Het volkskarakter in het algemeen (hij bespreekt verschillende methoden ter vast stelling daarvan); III. Enige trekken van het Hollandse volkskarakter (zeer interessant hoofdstuk, nogal wetenschappelijk), TV volks karakter en socialisme in Nederland (sectaris- fne, sterk verbrokkeld socialisme, in overeen stemming met het volkskarakter; inzake de vorm van de socialiseering levert de vrijheids zin van het Nederlandse volk een argument op vóór de autonome decentralisatie, gelijk die in het socialisatie-rapport der SDAP be pleit wordt)V. Verschillen in karakter binnen ons volk. Hier komt de schr. tot de conclusie, dat een meer dan oppervlakkige bestudeering van de socialistische beweging er aan wennen moet (en daarmee ook haar politiek, wil deze goed gefundeerd zijn), naast economische, technische, sociale en cultureele kwesties ook psychische problemen te zien. Voor hen, die deze vraagstukken bestudee- ren, dus, zooals uit het bovenstaande blijkt, een belangrijk geschriftje. Prijs 0.85. „Ons Zeewezen", officieel orgaan van de Vereeniging „Het Nederlandsche Zeewezen", November 1934, uitg. A. H. Kruyt, Vaartweg 2, Bussum. Het November-nummer van „Ons Zeewe zen" brengt als hoofdartikel een beschrijving van een reis met een motorlogger op de schrobnetvisscherij door J. H. Götz; J. C. de Roever vertelt ons van de eerste jaren van de K.P.M.; verder krijgen we het slot van een relaas over het vervaardigen van zeekaarten en eenige andere wetenswaardigheden op scheepvaartgebied. Publicatie van do Alg. Nederl. Verkeers- federatie, Den Haag. Bundel II, no. 8. 5 No vember. Bevat een artikel „De bruggen over de groote rivieren" (versnelde bouw geboden, tolheffing onnoodig). Verschenen bij Andries Blitz te Amsterdam. „Wij", in dè Mëlbourne-race", spannende Octoberdagen van 1934 door Mr. P. J. Mijk- senaar. Waarom „Wij" terwijl „Zij" de vlucht vol brachten? Omdat in de dagen van de Mel- bourne-race die scheiding in ons land niet bestond. „Wij" allen zijn in de race geweest, zeven van ons in de cockpit van „Uiver" en „Pan derjager", millioenen in dagenlange aandacht voor bulletins en luidspreker. Zoo begint schrijver zijn boek. Dan vinden we een hoofdstuk over Mac Robertson en over het uitschrijven van de race, dan over de route met een kaart erbij, over de /oorbereiding, over de start, over de tocht, over de spanning in Holland, enz. z. Alles rijk geïllustreerd met foto's. Een inte ressant en actueel werk. ,DE WANDELAAR' ,(Builen veraniwoordelijkheia van de redacti* Niet geplaatste stukken worden uiet teruggezonden.) Zooeven verscheen bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren de November-afle- ring van „De Wandelaar", maandblad, gewijd aan natuurstudie, natuurbescherming, heem schut, geologie, folklore, buitenleven, en toe risme. Verrassend zijn de resultaten, ute Binsber- gen heeft bereikt, toen hij zich ten doel stelde een aantal boeiende vertegenwoordigers der trekvogels te fotografeeren. Van zijn ervarin gen geeft hij ovendien een onderhoudend re laas. Met belangstelling luistert men eveneens naar het verhaal van J. A. Verwey, die herin neringen ophaalt aan zijn jeugd, doorgebracht in een dorpje aan den IJsel. S. Lootsma vertel opnieuw van het schil derachtige Zaansche gebied, waar de molens lustiggingen, Dr. W. E. de Mol weidt ten tweeden male uit over onze nationale planten bij uitnemendheid: hyacinten, narcissen en tulpen. Practicus en P. J. Rusticus geven onder scheidenlijk wenken ten aanzien van de be handeling der kamerplanten en der tuinplan ten in November. De beide Tinbergen's hebben er goed aan gedaan de veldkenmerken op te geven van een groot aantal in Nederland voorkomende roofvogels, J. Sandijck verheerlijkt den herfst, het seizoen, „wanneer de bladeren vallen" en Herman Isings schetst het genoegen, dat men van een koudwateraquarium kan beleven. In de rubriek „Van en voor de lezers (na tuurhistorisch allerlei) worden weer zeer uit- eenloopende onderwerpen behandeld. In illus tratief opzicht handhaaft „De Wandelaar" ook ditmaal weer de reputatie, die het in den loop der jaren heeft verworven: tientallen foto's zijn kwistig tusschen den tekst ge strooid. Geachte Redactie. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer J. v. d. Vuurst, Brakkeveldweg 98, verzoek ik u beleefd mij eenige regeltjes in uw blad te willen afstaan. In de eerste plaats zou ik den heer v. d. V. willen verzoeken, zich in 't vervolg niet druk meer te maken over zaken, waar hij absoluut geen verstand van heeft. Dit leidt tot een verkeerde voorstelling van zaken, welke ge volgen kunnen hebben, die de heer v. d. V. in zijn kortzichtigheid wellicht niet vermoedt. Ondergeteekende kan den heer v. d. V. ge rust stellen met de mededeeling, dat er over de z.g. „opleggerij" (om de woorden van den heer v. d. V. te gebruiken) niets nieuws meer te vertellen valt. Deze aangelegenheid is mij in al haar vormen voldoende bekend Ook moet het voor den heer v. d. V. wel interessant zijn te vernemen, dat ik voldoen de ter zake deskundig ben en in mijn tak- tiek ten opzichte van de opzetjes nog nim mer gefaald heb. Steeds is dit nog in het voordeel van mijn opdrachtgevers uitgevallen. Dit is dan ook de reden, dat ik steeds adviseer enkele betrouwbare, gunstig bekend staande aannemers uit te noodigen, waarvan men verzekerd is, dat zij zich niet aan bui tensporigheden zullen schuldig maken. Een dergelijk advies heeft trouwens ook nog een andere strekking van meer belangrijken aard voor den principaal. Dat de heer v. d. V. zoo maar in 't wilde weg schrijft, blijkt voldoende uit zijn inge zonden stuk, dat een aaneenschakeling is van tegenstrijdigheden. In eerste instantie geeft hij toe, dat ik, zoo veel als in mijn vermogen is, het opzetten wil bestrijden, terwijl hij me tegelijkertijd het tegenovergestelde wil laten verklaren. Ra ra, wat is dat Nu nog een enkel woord over „den betrouw baren architect". Ook dit mijnheer v. d. V., is in goede handen. Uw protectoraat-Weststraat No. 23 en anderen kunnen u daaromtrent wel iets meer vertellen. Mijnheer v. d. V. tracht uw positie als ser geant-majoor der Marine en bestuurslid van het Marine Sanatoriumfonds zoo goed mo gelijk te vervullen, maar begeeft u niet op glad ijs, want u bewijst u zelf en anderen daar geen dienst mede. Door uwe verkeerde voorstelling van zaken kunt u alleen anderen treffen in het behoor lijk uitoefenen van hun beroep en dat kan van een militair, die zich begeeft op philan- tropisch terrein, niet verwacht worden. Ondergeteekende vertrouwt, dat deze uit eenzetting u voldoende duidelijk zal zijn en verzoekt u in 't vervolg van dergelijke ver dachtmakingen verschoond te blijven. Ernst Toller, Ik was een Duitscher. (Eine Jugend in Deutschland). 1.90 geb. 2.50. Uitg. Mij. Contact, Am sterdam. AMSTERDAM, 28 Nov. Veemarkt Aangevoerd: 242 vette kalveren, le kw. 52—56 cent, 2e kw. 42—50 cent, 3e kw. 3640 cent per kg levend gewicht; 30 nuch tere kalveren 36.50; 39z varkens: vleesch- varkens, wegende van 90110 kg 3739 ct., zware varkens 3639 cent en vette varkens 3536 cent per -g slacthgewicht. Ter veemarkt waren heden 3 wagons ge slachte runderen uit Denemarken aangevoerd. AMSTERDAM, 28 Nov. Aardappelprijzen. Op de heden gehouden aardappelenmarlct waren de prijzen onveran derd. Aanvoer 218,400 kg. BROEK OP LANGENDIJK, 28 Nov. 34,000 kg roode kool 12.20, doorscoht 11.60; 29 )00 kg gele kool 11.30; 21,000 kg. Deensche witte kool 0.701.30; 11,000 kg uien: gele uien 1.701.90, grove uien 22.30, drielingen 1.20.140, nep 1.601.70; 300 kg aardappelen: eigenhei mers 1.90; 4200 kg i m 6070 cent; 2800 kg bieten 0.601.60; 125 kg rammenas 2.90, alles per 100 kg en 1800 uks bloem kool le s. 4.605.80 en 2e s. 1.50 p. 100 st NOORDSCHARWOUDE, 28 Nov. 1600 kg aardappelen: Friso 2.40, Bevelan ders 2.40, bl. eigenheimers 2.60; 8200 kg uien: uien 1.40—1.80, drielingen 1.20— 1.40, grove 2.30—2.50, gele nep 2; 5700 kg andijvie 60—90 ct; 1450 kg peen 0.90; 19.800 kg roode kool 1.30—2.60, d.s. 1—1.30; 5500 kg gele kool 1—1.30, d.s. 1; 16,500 D. witte kool 0.70—1.40, d.s. 0.70—1.20, alles per 100 kg SCHAGEN, 29 Nov. 74 paard i 80—300; 50 veulens 65—135; 27 gelde koeien (magere) 80—140; 60 idem (vette) 150—240; 8 kalfkoeien 130—190; 199 vaarzen 60—140; 15 graskalveren 20 50; 33 nucthere kalveren 4— i4; 150 scha pen (vette) 1519.50; 170 overhouders 10 —12; li varkens (magere) 1216; 28 idem (vette) per kg 0.30 -0.31; 99 biggen 4— 10; konynen 0.50- 1.50; 85 kippen 0.3O— 0.60. Eierenvciling. 25,000 kippeneieren: 54—56 kg 4.504 60, 56—58 kg 5.1u, 58—60 kg 4.90—5.30, 60—62 kg ƒ5.20—5.60, 62 65 kg 5.40—5.70, kl. witte 3.704.10; 400 eendeneieren 2.80—3.10. Een belangrijk, tevens zeer interessant werk. Toller is een bekend links-socialist, po liticus en dichter, die o.a. een belangrijke rol vervulde in de Beiersche revolutie. Na de in eenstorting van de socialistische Radenrepu bliek heeft hij 5 jaar gevangenisstraf uitge zeten. Natuurlijk woont hij nu in het buiten land. Zijn boeken zijn in Duitschland verbrand. Hij geeft ir dit boek de geschiedenis zijner jeugd. De Duitsche titel geeft dit juist weer, de Hollandsche is in dit opzicht nietszeggend. Toller is geboren in 1893, toen in 1911 de oor log uitbrak, was hij student in Grenoble, in Frankrijk. Wat hij vertelt van de oorlogsjaren, van de Duitsche revolutie, van de raden-repu bliek daarna, het is alles buitengewoon in teressant, omdat het zoo objectief is weerge geven, en de lezer sterk den indruk krijgt, dat inderdaad domheid en onverstand den onder gang van die eerste Duitsche republiek be werkten. Het is ondoenlijk in een bestek als het onze in bizonderheden te treden, trouwens, alles is boeiend en levendig. Afgrijselijke bi zonderheden geeft hij van de standgerechten; pikant is wat hij zegt over zijn mede-gevan gene, Adolf Hitier, toen een volkomen onbe kend jongmensch, Prof. Einstein en met diens aanbeveling willen wij besluiten zeide ervan: „Deze autobiografie is een kunstwerk. Ieder denkend mensch moest dankbaar zijn voor dit boek." Nico Rost verzorgde de Nederlandsche ver taling. Kom, lach mee! Verklarend okédemies woordenboek, geïllusteérd. v. Loghum Slaterus. Prijs 0.90. Verschenen bij van Loghum Slaterus' Uitg. Mij. te Arnhem: „de Boeren in onze volksge meenschap", door prof. ir. W. Schermerhorn. Prijs 1.25. Wij komen hier nog nader op te rug. Eerlijk gezegd, een hachelijk onderne men. Voor een uitgever uit zakelijk, voor een recensent uitja, uit welk oogpunt? Lite ratuur? Onder die rubriek behoort het niet. Humor? Ja, maar deze humor is wat erg geforceerd en gezocht dikwijls. Het boekje is maar klein 80 bladzijden en geeft in den vorm van een woordenlijst een aantal humo ristische, althans humoristisch bedoelde, defi nities. In dezen geest: Amor: minnaar met meerdere pijlen op zijn boog; antenne: dak jongleur vangt alle praatjes op; was: wat eerst van de bijen was; water: wordt nood gedwongen in wijn gedaan, behalve door wijn handelaars. Aan deze voorbeelden ziet de lezer voldoen de wat hij aan dit boekje heeft, zoodat wtj het bij deze aankondiging kunnen laten. Er staan aardige teekeningetjes in. Alsnog ontvangen: Jacq. Engels, Het Ge meenschapshuis voor werkeloozen. Wolfgang Cordan, De wijzen van Zion. v. d. Moortel, Vrouwen treden uit de scha duw. A. de Kom, Wij slaven van Suriname. Jef Last, Partij Remise. Mien Labberton, Wat niet vergaat. Jeanna Oterdahl, Ruth. Ook op deze uitgaven komen wjj nog nader terug. Bij de Uitg. Mij. „Contact", Amsterdam verscheen de 8e druk (16e t/m 20e duizend tal) van de brochure van den bekenden lite rator A. den Doolaard, getiteld „Hooge Hoe- iden en Pantserplaten". Den Doolaard geeft ons, in een suggestieven, scherp-sarcastischen stijl, een kijkje achter de schermen van het internationale oorlogskapitalisme, en vertelt van de machtige concerns, die onderling den buit van de bewapeningsindustrie verdeelen. Hoe de sector van Briey, die onder het vuur der Fransche kannonnen lag, gespaard bleef, omdat zich daar de ijzermijnen bevinden, die immers aan het syndicaat behooren. In plaats van in Lotharingen vallen de Franschen en Engelschen aan de Somme aan: honderddui zenden weduwen, tien wagons ongebluschte kalk voor massagraven. Een trcchuie als deze moet ieder lezen. ook al staan wij machteloos tegenover deze dingen. De prijs is 10 cent, hetgeen dus geen beletsel is. Theorie en techniek van het Middenstands- bedrijf. Maandelijksch tijdschrift van den Kon. Ned. Middenstandsbond. Inhoud van het No- vember-nu' mer: Het devaluatie vraagstuk, door Mr. Drs. W. O. Lieuwen. Winkeladministratie, door E. A. Broesterhuizen. Het systeem der ver zendhuizen, door A. G. H. van Woerden. December-reclame i» het Middenstandsbedrijf. - Het Groot-winkelbedrijf in crisistijd, door Drs. L. J. Lagendijk. De belasting van het vermogen in de doode hand, door Drs. J. A. Monod de Froideville. Een onderzoek naar de toeneming van het aantal der filiaalwin kels, door Dr. Th. van Luytelaer. De schul denlast der gemeenten en maatregelen daar tegen in Duitschland. door V. v. V. Econo mische Kroniek, door A. G. H. van Woerden. Pau-Li, de kleine Chinees, door Henri van Woude. Verschenen bij Bosch en Keuning te Eaarn in de „Libellen-serie" de nummers 24 tot en met 64. Typografisch goed verzorgd in kar tonnen omslag, alle goed geïllustreerd met foto's of teekeningen. De „Libellen" handelen over de meest uiteenloopende onderwerpen. Op enkele ervan komen we later uitvoeriger terug. Hier noemen we eenige der ons ge stuurde deeltjes: Van Nederlandsche Luilakken door D. J. van der Ven. Indeelingen en Meubilair van het Woonhuis door Victorine Hartogh-Snoek. De verlichting van het Woonhuis. Practi- sche wenken door H. P. J. Bakker. Transparanten door Jo Kalmijn-Spieren burg. Herkennen en Keuren van Waren. Haakpatronen. Boerenbontjes als handwerkmateriaal. AOLwieke. Flakkeesche Schetsen. ...Hulp in Huis. Indisch Dierenleven. Wenken voor keukeninrichting. Waschbehandeling. Jan Luyken-bloemlezing. Verschenen b(j de N.V. Verkade's fabrieken të Zaadam het album: „Hans de Torenkraai". „Pezen en spieren tot scheurens toe ge spannen schiet Hans de Torenkraai door het luchtruim. Maar hoe snel hij zijn vleugels ook bewoog, toch kon hij zich niet losmaken van dien onvermoeiden vervolger, die, nadat hij den dapperen kraaientroep uit elkaar had ge jaagd, maar steeds boven Hans bleef zwe ven Zoo begint het nieuwe Verkade-Album „Hans de Tor kraai", waaruit dus al onmid dellijk blijkt, dat we hier met een voor deze albums geheel nieuw element te doen hebben, n.1. een tekst in Verhaaltrant. En zóó boeiend gaat deze geschiedenis verder, dat het boek genist de „roman" van een vogel kan worden genoemd, maar dan een roman, geschikt voor zoowel kinderen als volwassenen! Morks magazijn, November. Inhoud: Persoonlijkheden: J. van Krimpen, door H. G. Cannegieter, met 9 illustraties. Novellen: Netteken en Belleken, een Vlaamsche vertel ling, door Staf Weyts. Geschiedenis: Inter view met het verleden. Necker, door Eduard Veterman met 3 afb. Wijsbegeerte: Gedachten en Denkbeelden van Friedrich Nietszsche (18441900 IV (Slot), door Dr. C. J. Wij- naendts Francken. Schetsen: Provinciale praatjes, door Frans van Oldenborg Ermke. Beeldende kunst: Rembrandt en het tooneel, door Johan Koning, met twee teekeningen. Regen, i oor Ben Onie. Waar de gletschers blonken, door Jac. G. met 3 illustraties. Tooneel: Van uit de Stalles, Haagsche Too- neelcauserietjes, nieuwe reeks No. 2, door Roeland van Ruyven. Rozen, door Bram van PURMEREND, 27 Nov. Gem. kaasbeurs. Verhandeld j.9 partijen, wegende 28,000 kg. Hoogste prijs 20. Handel goed. Artikelen: Kleine boerenkaas, 8 partijen 20. Handel matig. 925 kg boter 1.50—1 60. B. L. J. M. van Becltum, Architect, Soembastr. 29.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 12