Buitenlandsch Overzicht. Sally's avontuur, v 'EUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BINNENLAND No. 7520 EERSTE BLAD DONDERDAG 29 NOVEMBER 1934 62ste JAARGANG EenKatholiekeherdenk ng in Duitschland Fransche opdr^chte 1 aan scheepswerven in Nederland Verbod van liberaal religieuse gemeenten in Pruisen. Fen verijuciae aanslag op Keizer Poe ji. De Zuid-Slavische klacht bij den Volkenbond. Letterlijk en figuurlijk. De moord te Marseille. Het petitionnement van het N.V.V. inzake de werkloozenzorg. De loonen in hetvisscherij' bedrijf te IJmuiden. Wat kost de steun? CÏOU11A Abonnement per 3 maanden Anna Eaulowna Nederi. Oost- landen f 3.20. bij vooruitbet.: Heldersche Courant t 1.50: Koegras en wm Wieringen en Texel 1-65; binnenland West-Indië per zeepost f 2.10 Losse idem per mail Zondagsblad resr. JZ*f Ct'fr' P' P' 6 ct" Weekabonnementen 12 f 1.70. P' f° 50' f0-70- 1 0 7°' f 1—Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, fl 2—, en overige ct. 50, WOr dE Bd8ische een langere oimactepenode Zijn de vloo,besprekingen ,e Londen af- va To .cT V'!rmoetkl"k volgende week behandel van de Zu.d-Slavische nota bij den Volkenbond, Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Giroiekening No. 16066. ADVERTENTIE N: "0 ct per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertenüën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct. per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 cL per regel, minimum 60 ct (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct De regeerings- verklaring in België Het nieuwe Belgische kabinet is voor de Ka mer geweest en de nieu we Belgische minister president, Theunis, heeft de regeeringsverklarlng afgelegd, waaraan wij het volgende ontleenen: Hoe zorgwekkend 's lands oeconomische en financieele toestand ook weze, toch heeft de regeering, die zich vóór u vertoont, de over tuiging, dat deze toestand door een reeks krachtdadige en snelle maatregelen kan wor den hersteld. Het vorig kabinet heeft, dank zij de mach ten welke gij het verleendet, de grondvesten gelegd van het gebouw, dat zij willen vol tooien. Om het programma van de te treffen maat- regelen vast te stellen en ten uitvoer te leg gen, deed de Koning beroep op een groep mannen die, na rijp overleg, besloten samen te werken In wederzijdsch vertrouwen en een heid van inzicht. Naast parlementairen vindt gij in het ministerie mannen, dié door hun levenservaring met al de economische vraag stukken van nabij bekend zijn. Wij vragen uw vertrouwen, ten einde ons vastberaden aan het werk te kunnen stellen en gebruik te maken van de machten, welke gp aan den Koning hebt toegekend voor een periode, welke wij U willen vragen met één maand te verlengen. Het eigenlijk doel van onze pogingen is tweevoudig wij willen de stevigheid verzeke ren van onze munt, die door geen enkel ge vaar van technischen aard bedreigd wordt, en tevens het herstel van 's lands oeconomie voortzetten. Het begrootingsevenwicht blijft een van de voornaamste taken der regeering. De sociale en tevens moreele kwaal van de werkloosheid zal krachtdadig worden bestre- werk stellen overal, waar zulks zal mogelijk zijn. den. Wij willen in de eerste plaats de werk- loozen arbeid verschaffen en zullen ze aan het Om de crisis te bestrijden, zullen wij maat regelen treffen, welke voor doel hebben de nationale productie te plaatsen in de voor waarden, die voor haar bedrijvigheid en haar uitbreiding op de binnenlandsche en de vreemde markten onontbeerlijk zijn. Wij zul len aldus werken aan de opslorping van de werkloosheid. De regeering is bewust van het sociaal en oeconomisch belang van den landbouw en den middenstand. Zij zal over hun belangen wa ken. Een strengere wetgeving zal den nering doener beschermen tegen de misbruiken van den onregelmatigen handel en tegen de prac- tijken die de normale mededingingsvoorwaar den ontredderen. De vlootbesprekingen te Londen, die niet meer of minder dan een mis lukking zijn geworden, zijn volgens den corres pondent van de Morning Post, feitelijk afgeloopen. De vraag of er vol Zijn de vloot' besprekingen afgeloopen mg gend jaar een vlootconferentie gehouden zal worden, kan volgens Britsche officleele krin gen het best langs diplomatieken weg behan deld worden. Er bestaat, volgens de Londensche corres- pondent van de Nw. Rott. Crt. te Londen, een sterke overtuiging, dat het houden van een vlootconferentie een ernstige fout zou zijn, wanneer de tegenwoordige besprekingen geenerlei resultaat opleveren. Weliswaar schrijft het verdrag van Washington een con ferentie voor, maar men redeneert aldus, dat zij bij onderlinge overeenstemming van de onderteekenaren voor onbepaaiden tijd uitge steld kan worden. Frankrijk en Italië zullen dan nog geraad pleegd moeten worden, behalve de nu aan de bespreking deelnemende partijen. De Manchester Guardian meent, dat Groot- Britannië, wanneer Japan een verhouding, die het een inferieure positie geeft, niet langer aanvaarden wil, het beste doen zou met deze verhouding te laten schieten en naar midde len om te zien, waardoor een wedren in vloot- bouw voorkomen kan worden. Het blad ziet hierin een uitweg, dat Japan weinig en kleine linieschepen wil de Vereenigde Staten willen weinig maar zeer groote linieschepen; Groot- Britamë wil veel, doch kleine linieschepen. Het blad meent, dat Groot-Britannië beide landen hun zin kan geven, mits de Vereenig de Staten Groot-Britannië zijn lichte kruisers laat hebben, zonder zich over het aantal het hoofd te breken. Daar Japan zijn zin heeft, wat betreft het aantal linieschepen, waarvoor het bang is, zou het redelijk zijn van dat land te verwachten, dat het zijn eigen verdedigingswapenen, de duikbooten en kruisers, beperkt. Het zou dat kunnen doen door een aantal voor iedere af zonderlijke klas te aanvaarden. Voor het overige waarschuwt het blad Japan, dat Groot-Britannië, hoe Tokio het soms ook voor stelt, Japan niets vriendelijker gezind is dan de Vereenigde Staten, en het daarop dus niet behoort te bouwen, daar Mantsjoekwo tus- schen Groot-Britannië en Japan staat. De komende week is De koningS' in internationaal opzicht moord en zijn zeer belan^k' omdat dan waarschijnlijk voor gevolgen het forum van den Vol- kenbond de Zuid-Slavi sche nota behandeld zal worden, die zoo ern stige beschuldigingen bevat aan het adres van Hongarije. De corr. van de Nw. Rott. Crt. meldde al thans Dinsdagavond aan zijn blad o.m.: In Volkenbondskringen erkent men meer en meer met de waarschijnlijkheid, dat de Volkenbondsraad de volgende week aan het Hongaarsche verzoek tot onmiddellijke be spreking van de Zuid-Slavische nota gevo g zal geven. De behandeling van de kwestie zal in de Decemberzitting wellicht niet beperkt blijven tot aanhooren van de uiteenzetting der gedelegeerden van Zuid-Slavië en van Hon garije, doch tevens zal getracht worden een bevredigend eind aan de geheele aangelegen heid te geven door aanneming van een voor stel van de Fransche regeering, dat het slui ten van een conventie tot reglementeering van de rechten en verplichtingen van de politieke vluchtelingen in het buiten'and zal worden ter hand genomen. In Volkenbondskringen wordt thans druk beraadslaagd over de samenstelling van de raadscommissie van drie, die de raadsbesluiten ln deze aangelegenheid zal moeten voorbereiden. Men spreekt van een commissie, samengesteld uit vertegen woordigers van Denemarken, Spanje en Chili. De besprekingen van den Volkenbond zullen, indien een ernstig uitzicht op geheele af doening van de kwestie reeds in December zai bestaan, vermoedelijk een dag of tien duren. De Volkenbondsraad zal waarschijnlijk zijn besprekingen niet houden in de gewone glazen zaal, doch in een der groote zalen van de ontwapeningsconferentie, waar de vorige week ook de buitengewone Volkenbondsver gadering plaats vond en waar veel meer plaats voor toehoorders is. Zooals men weet, zal Litwinof bij de behan deling van deze precaire geschiedenis, het voorzitterschap van de raadszitting op zich nemen. Het zal ook voor een groot deel van zijn tact afhangen, op welke wijze de discus sies gevoerd zullen worden. Wij mogen met spanning het verloop afwachten. Het Volk maakt melding van een massale vergadering, Woensdagavond j.1. in het Sport paleis te Berlijn, door de Roomsch-katholieke geestelijkheid belegd en waar 15.000 katholie ken aanwezig waren. In die vergadering hield de bisschop van Berlijn, dr. Bares, een principieele rede tegen de „nieuw-heidensche" leerstellingen van Al- fred Rosenberg. De vicaris-generaal dr. Steinmann herdacht in het openbaar den katholieken leider dr. P. A. A. Klausener, een der slachtoffers der offl- cieele moorden in de Röhmdagen rond 30 Juni. Dr. Steinmann sprak uiteraard zeer voor zichtig, maar toch lieten zijn woorden niet aan duidelijkheid te wenschen over. „Wij klagen niet aan," zeide hij, terwijl de geheele vergadering zich van haar zetels ver hief; „wij verwijten niemand iets; wij treuren zelfs niet, omdat wij weten, dat de doode leeft in Christus en in onze herinnering. Maar wie meent, dat de katholieke beweging aan het afnemen is, vergist zich: juist hij de jeugd is thans een geestdrift, zooals wellicht nog nooit is voorgekomen, te constateeren." Besprekingen in de de Fransche Kamer. Havas meldt uit Parijs: Bij de behandeling van de begrooting voor marine heeft de afgevaardigde Léon Meyer aan den minister van marine gevraagd, waar om opdrachten waren gegeven aan het bui- land, in het bijzonder aan Nederlandsche werven, ofschoon er werkloosheid in Frank rijk heerscht. In zijn verdere betoog verklaar de de afgevaardigde, dat de Nederlandsche werven van den Franschen staat jaarlijks voor 15 millioen francs werk hebben, en dat van den bestuursraad de hoofd-ingenieur van waterstaat en de voorzitter van de Ka mer van Koophandel te Parijs deel uitmaken. De minister van marine Piétri antwoordde, de werven te Dordrecht werk verrichten voor de Rijnflottille (dit zijn sleepbooten, die va ren op het traject Straatsburg—Rotterdam) en dat de oorlogsmarine slechts opdracht had gegeven voor het casco van een platte schuit, waarvan de motoren van Fransche herkomst z(jn. Een beschikking van Goering omdat communistische elementen er deel van uiimaakten. De Voelkiscne Beobachter meldt: Goering, de Pruisische minister-president en chef van de Geheime Staatspolitie, heeft de volgende beschikking uitgevaardigd: Op grond van art. 1 der verordening van den rijkspresident tot bescherming van volk en staat van 28 Februari 1933 zoomede op grond "an art. van de politiebestuurswet Wordt de Bond van Vrtj-religieusegemeenten in Duitschland met al zijn onder-afdeelingen en bijkomstige organisaties voor het geheele gebied van den staat Pruisen ontbonden en verboden. Het vermogen van den bond enz. wordt van politiewege in beslag genomen. Overtredingen van dit verbond worden gestraft. De motieven welke tot dit verbod hebben geleid, zrjn de volgende: In den Bono van vrij-religieuse gemeenten in Duitschland hebben deD laatsten tijd in op vallend toenemende mate aanhangers van de vroegere communistische en marxistische par tijen en organisaties opneming gevonden in de hoop in deze z.g. zuiver religieuse vereeni- gingen eer veilig onderkomen te hebben, waardoor hun verdere politieke strijd tegen het tegenwoordig regeeringssysteem en de nationaal socialistische beweging mogelijk werd geacht. Geconstateerd is, dat een groot aantal vroegere functionnarissen van marxistische partijen en hun nevenorganisaties in den Bond zijn toegelaten en zelfs leidersfuncties bekleedden in plaatselijke afdeelingen. Deze verordening is door Goering op 20 Novergber j.1. te Berlijn geteekend. Politiek moordcomplot. Volgens berichten in de Chineesche bladen hebben ,ijf Chineesche leden der „Vaderland- sche vereeniging voor nationale redding" een een bomaanslag willen plegen op keize. Poe-ji van Mants oekwo, toen deze vertoefde bij de graven der Mantsjoe-vorsten, zijn voorouders, oma ldaar te offeren. Japansche en Mantsjoe- sche bewakers ne'cben tijdig de verdachte Chi- neezen weten aan te houden, die echter ter stond twee bommen wegwierpen, welke ont ploften en waardoor eenlge bewakers wreden gewond. Keizer Poe-ji bleef ongedeerd. De daders zijn gearresteerd. Zij zullen worden op gehangen. U moest ze eens zien: de keurige Asscher-Diamanten en Diamantjes, die wij gisteren ODtvingen, Juweeltjes, letterlijk en figuurlijk. Een wit gouden Ringetje met echt brillantje f 10.—1 En dan: denk om de gratis koopdag. Laat Uw oogen eens genieten bij Juwelier behandeling van de Zuid-Slavische nota. In Volkenbondskringen, zoo meldt Reuter uit Genève, zegt len dat dit de eerste wraking is van een voorzit ji van dezen aard, doch dat de stap overbodig is, daar Benesj, voor hij Genève verliet reeds aan het secretariaat had medegedeeld, dat hij overeenkomstig het re glement gedurende de bedoelde zitting van het voorzitterschap zou afzien. Aan Litwinof zal nu de taak ten deel vallen de buitengewone zitting te presideeren. Pawelitsj, Kwaternitsj en Pertsjewitsj. Thans komt uit Rome officieel bericht, dat de instructieafdeeling van het hof van appel te Turijn heeft uitgemaakt, dat de uitlevering van Pawelitsj en Kwaternitsj aan Frankrijk niet kan worden toegestaan. De Weensche politie ontkent, dat Persje- witsj, wiens uitlevering ook gevraagd is en die zich in afwachting van de beslissing op het Fransche verzoek in hechtenis bevindt in vrijheid zou zijn gesteld. Aangeboden aan den minister van sociale zaken. Benesj in geen geval voorzitter. Litwinof neemt zijn plaats in. Wij hebben reeds nelding gemaakt van de Hongaarschf bezwaren tegen een mogelijk voorzitterschap van Benesj van de buitenge wone bijeenkomst van den Volkenbond ter Dinsdagmiddag om 4 uur is het petition nement, dat door -het N.V.V. georganiseerd was inzake de steunverleening aan werk- loozen, aan den minister van sociale zaken aangeboden. De lijsten met de verzamelde handteekenin- gen, ruim 1% millioen, waren in den loop van den middag ten departemente bezorgd. De lijsten waren verpakt in ongeveer 70 pakket ten. De aanbieding van het petitionnement geschiedde door den heer E. Kupers, voor zitter van het N.V.V. Mede tegenwoordig waren het voltallige bestuur van het N.V.V., alsmede afgevaardigden van bij het N.V.V. aangesloten organisaties. De heer Kupers hield een korte rede, waar in "hij op de belangrijkheid van het petition nement wees en er den nadruk op legde, dat de wenschen, door het N.V.V. inzake de steun verleening naar voren gebracht, wel in het hart van ons geheele volk leven. Minister Slotemaker de Bruine antwoordde den heer Kupers en zeide, dat de vraagstuk ken, welke door den heer Kupers aangeroerd waren, ongetwijfeld bij de behandeling van de begrooting van sociale zaken in de Tweede Kamer tot uiting zullen komen. Verlagingen. Daar de reedersvereenigingen te IJmuiden het collectieve contract met de werknemers organisaties tegen 1 Januari heeft opgezegd, worden thans onderhandelingen gevoerd over een nieuwe overeenkomst. De reeders willen het garantieloon voor de schippers verlagen van 1500 tot 1300, ter wijl zij voor dezen willen schrappen de be paling ten aanzien van de tewerkstelling aan den wal het betalen van wachtgeld. Voor de opvarenden willen zij bij besommingen be neden 1750 aftrekken bij de berekening, be halve het retributiegeld, het koopmansgeld en het losloon voor de helft, het maandgeld der bemanning gedurende de reis, inbegrepen de vrije dagen, voorts, behalve nog eenige be palingen, verlaging van het ziekengeld van 70 tot 50 pet. Voor de vischlossers willen de reeders het minimumbedrag bij normale reizen tot 1000 besomming terugbrengen van 4 tot ƒ3, be nevens nog een aantal kleine verslechterin gen invoeren. Ook het loon der pakkers moet een kleine vermindering ondergaan. Tenslotte wordt voorgesteld het loon der kolenwerkers terug te brengen van 60 op 56 cent per uur. Een derde van de totale belastingopbrengst. Welke zware lasten steunverleening, werk verschaffing en armenverzorging óns op do schouders legt, berekent de „Nederlander", het blad van den minister van Sociale Zaken. In 1933 werd voor werkloozen en werkverschaffing door Rijks en gemeente lijke Overheid uitgegeven 139 millioen. Voor aanvulling aan den steun werd aan het Crisis-comité pijn. 1.5 millioen toe gestaan. Het uit de gemeentekas aan an dere behoeftigen betaalde, zal in het ge noemde 'aar naar schatting 90 millioen hebben bedragen. In totaal maakt dit 250 millioen. Uit particuliere middelen zal, eveneens naar schatting in 1933 ruim 25 millioen zijn besteed. In totaal ..al dus in dat jaar 255 260 millioen aan ondersteuning zijn uitgegeven, Bepalen wij ons echter tot t bijdragen uit de publieke kassen en stellen wij daar tegenover de opbrengst van de belastingen. In 1930 bedroeg de totale opbrensgt van alle directe en indirecte belastingen van Rijk en Gemeenten samen 838.6 millioen, in 1931 was dit bedrag gedaald tot 779,7 millioen, in 1932 daalde het verder tot 722.9. Wij weten niet hoeveel het in 1933 heeft bedragen. Wij kunnen echter veilig aannemen, dat de steun een derde gedeelte e u i 1 I e t o n Uit het Amerikaansch. 56) „Over vannacht over de din£e" CJ'C L°k bcurd zijn, toen iedereen al naar bed w toen heb ik een heeleboel dingen gezie ik eerst beter vond te verzwijgen... m vind ik, dat u ze weten moet... zc op den diefstal van vannacht bctre™ hebben, dat zc die quaestie kunnen ophelde ^ÜDat hoeft niet meer, daar weet ik al alles van," zeide Mrs. Goswold kalm. „Wat van Mr. Lyttleton en de motor boot en die signalen den Mrs. Goswold dic woor- grooten spiegel. Bij t ho den keerde ze zich met een r „Wat zeg je daar? Waarom heb je me alles niet eerder verteld diefstal antwoordde Mrs. Gosw dingstuk met een nen cape opnam en t ier toewierp, kort „Marie" naar haar Wat je die 't haar om schou^^ (|,cfsta, van ook gezien mag hebb ,en pon Lyttle- vannacht heeft 't nie s •- die in veei op- ton mag een kwajongen gtelen van de zichten niet deugt, ken geweest - dat juweelen is hij met weet ik positief. edaan?" - „Maar wie heeft t dan „Dat zeg ik je niet als m'n plan slaagt, behoeft niemand van mijn gasten 't ooit te weten." „Dus u weet 't wel?" „Ja," Mrs. Goswold deed haar masker voor en trok de cape strak om zieh heen. „Denk erom, dat je hier blijft, tot ik terugkom ik ben echtbenieuwd naar 't verhaal van Don Lyttleton met die boot en signalen wie weet, wat die nu weer in zijn schild voert. Tot straks ik kom zoo gauw mogelijk weer terug." Vlug1 liep ze haar zitkamer door, maar bg de deur leek 't wel, of ze opeens alle haast vergeten was. Kalm draaide ze den knop om en even kalm ging ze de gang ln. Sally liet zich iP <xn van de kleine arm stoelen neervallen en staarde zwijgend voor zich uit. Want, ofschoon ze 't vaag vermoed had was de verklaring van Mrs. Goswold, dat'ze inderdaad van de belangstelling weer nieuwe levenskracht te geven. Een oogenbhk hesloop haar de verleidng om de kamen er naar het gebeurde te vragen, maar een blik 1 het beheerschte, niets-zeggende gezicht Zn de vrouw deed haar begrijpen, dat ze zich ^moeite van 't probeeren kon besparen. Zonder dat ze zich er rekenschap van gaf, haar gedachten vager, begonnen ze hifar minder te interesseeren. Opeens hoorde haar m muzjek van het kleine orkest, op het^grasveld bij t laurierbosch, een mee- P 1 wals die Sally plotseling opwond, post LcKte weB k die haar atilje kamer, naar buiten, ZÏT2&** grasveld, waar gedanst, ge- schertst, veriangen toegeven kon, 2 ï-rocpot MO. zocht het ee cn bcvred,ging woorden na. die hij nog een half uur geleden togen haar gezegd had. Arme kerell Haar voet in het fijne peau-de-suède schoen tje begon verlangend de maat van de muziek af te tikken. Ze had dien avond nog niet ge danst; hoe had 't ook anders gekund! Na de bijeenkomst in het boudier van Mrs. Goswold was ze niet in de stemming geweest om te dansen, had ze opzettelijk elke kans oni uit- genoodigd te worden, vermeden. En nu, op eens, zonder eenige reden, zonder eenige reden, zonder eenig excuus, snakte ze ernaar om in 't opgewekte doen van al die gemas- kerden te deelen. 't Was eigenlijk te gek, of, op zijn zachtst gesproken, eigenaardig! Hoe kwam ze zoo wat had die plotselinge verandering nu weer veroorzaakt? Zou het onderhoud met Frego er de reden van zijn een liefdesverklaring van een man voor wien zij niets voelde? Maar ze had hem eigenlijk ook nooit billijk beoordeeld. Hij had eigenschappen, die zij, als nummero één, wel in een man bewonderen mocht. Hij had karakter, hij was eerlijk, hij zou nooit zichzelf verlagen tot doen als of, tot een pose, om een egoïst doel te berei ken. En dan, had hij niet van af het eerste oogenblik een onbegrensd vertrouwen, al was het nog zoo misplaatst, in Sally Manvcra ge had Als Mrs. Goswold straks terugkwam en ze had geluisterd naar hetgeen Savage te ver tellen had, dan kon ze zich weer aankleeden ook zonder mosker was 't Kwaker-costuum flatteerend genoeg en den tuin ingaan. En wanneer Frego haar dan ten dans vroeg, kon ze hem, na het gebeurde, eigenlijk niet goede weigeren De groote klok aan den muur maakte aan de overpeinzingen een einde door welluidend, maar vjj luid te verkondigen, dat 't één uur was. Sally schrok op en ontmoette den vra- genden blik van Marie. „Is 't al één uur?" „Ja, Miss Manwaring." „Maar dan is ze al meer dan twintig minuten weg!" „Ja, miss." Wat kon Savage voor belangrijk nieuws gehad hebben, dat Sally's doublure noopte, zoo lang weg te blijven? Sally fronste haar wenkbrauwen en heek strak voor zich uit. Een minuut of vijf bleef het stil toen was het de kamenier, die het zwijgen, dat haar blijkbaar te drukkend werd, verbrak. ,,'t Is heel vreemd, dat mevrouw nog niet terug is. Mevrouw dacht tien of hoogstens vijftien minuten weg te blijven. Dat heeft ze gezegd voordat u kwam, daardoor weet ik het." Sally stond uit haar stoel op en liep naar het raam toe, dat op 't groote grasveld en de oprijlaan uitzicht gaf. Ze schoof de zware overgordijnen vaneen en keek naar buiten. Het grasveld toonde zilverig in 't maanlicht, de begrinte oprijlaan daarentegen had een eigenaardige blauw-grijze tint, wat tegen het sombere zwart van de boomen nog meer uit kwam. Er was niets te zien, dan een groote, dichte auto, die eenzaam, verlaten door haar chauffeur, op 't breede grintpad, vlak voor het huis, stond te wachten. De auto's van de gasten waren óf gestationneerd achter de dichte hoornen aan den zijkant van het huis óf stonden op het bestrate plein om de ga rage óf bij de stallen, die zich op vrij grooten afstand van het huis bevonden. Aan dezen kant van het huis was geen Fvend wezen te bespeuren; hoe scherp Sally ook keek, nergens zag ze de figuur in den wijden Na een paar minuten van vruchte loos wachten keerde Sally zich om en vroeg bezorgd: „Hoe laat is 't nu „Tien minuten over eenen". „Dus al een half uur „Ja, juffrouw." „Denk je, dat Mrs. Goswold het goed zou vinden als jij haar achterna ging, om te kij ken, of alles wel in orde orde is?" „Dat durf ik niet zeggen, juffrouw. Neemt u me niet kwalijk, maar mevrouw houdt er niet van, dat de menschen zich met dingen bemoeien, die hun niet aangaan, als ik zoo vrij mag zijn, dat te zeggen." Maar even later gaf ze uiting aan haar ongerustheid, door er voorzichtig aan toe te voegen: „Ik zou zelf nooit de verantwoorde lijkheid op me durven nemen om te gaan kij ken, ziet u." „Maar als ik zou zeggen, dat je gaan moest „Ja, juffrouw" antwoordde Marie met een voldaan knikje. „Dan zeg ik je hierbij dat je even moet gaan kijken. Maar kom asjeblieft gauw te rug". „Ja, juffrouw". In den stoel bij het raam bleef Sally zit ten wachten. Nu ze alleen was, leek het of haar ongerustheid elke seconde grooter werd. Ze streed tegen dat gevoel, ze vertelde zich zelf dat het dwaasheid was om te denken, dat mrs. Goswold op haar eigen terrein bij een onderhoud als was 't klandestien met haar eigen neef iets overkomen kon zijn. Misschien had Walter Savage haar iets ver teld, waardoor 't noodig was, ter wille van het een of andere doel, om de personificatie van haar Sally nog een poosje vol te houden. Wie weet, was ze op ditzelfde oogen blik ergens onder de gasten op 't terras of in den Engelschen tuin? Na verloop van nog geen tien minutten kwam Marie met een bezorgd gezicht het boudoir weer binnen. „D'r was niemand, juffrouw, ik bedoel bij het hek bij den weg, waar mevrouw Mr. Sa vage zou ontmoeten, zooals ze vanavond zei en ik heb nog aan Thomas en een paar an dere bedienden gevraagd, maar ze hebben haar geen van allen gezien." „Natuurlijk niet in mijn costuum en daarbij gemaskerd." „Nee, juffrouw, 't is al over eenen. Het démasqué is al geweest, je ziet er nu niet één meer, met een masker." „Dat is zoo. Dan ga ik nu naar mijn kamer om een andere japon aan te trekken en daar na zal ik ze zelf gaan zoeken gevonden moet ze worden." „Als u 't zou willen doen, juffrouw... zon der dat iemand het merkt." „Natuurlijk." „Ja, ziet u, mevrouw zou heel boos zijn, als u of ik door ons ermee te bemoeien, haar palnen nin de war stuurden." Sally sloeg den wijden mantel van voren ver over elkaar en wilde de deur uitgaan. Maar ze bedacht zich. Op z'n zachtst gespro ken was een avondmantel een zonderling costuum voor een gemaskerd bal en allicht zou het loopen door de gang in die kleeding bevreemding wekken, te meer daar er min stens vier van de gasten waren, die wisten, hoe ze vroeger op den avond gekeled was. Daarom gaf ze Marie «en wenk, die haar ge dienstig haar masker voordeed. Gedreven door haar ongerustheid liep zo bijna in den looppas de gang door, met het gevolg, dat zij juist het ruime portaal over- stad, toen een Harlekijn zonder masker zijn voet op de bovenste treden van de trap zette. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1