reinitft alles veilig? krassen gjlOCIHl SPOTT $®@€IHI 2@TT Radio-program ma Verplichte kindertoeslag voor particuliere bedrijven GEMENGD NIEUWS Beleediging van minister Col ij n. Devoorzittervande O.S P. in hooger beroep. f1700 vermist. Fietsendief te Amsterdam gearresteerd. De moordzaak-de Bie. Brand in Cunerakerk. Spoorwegongeluk in Engeland. Het mysterie van Carlisle. Het vorstelijk huwelijk in Engeland. LUCHTVAART De postvluchten van en naar Indië. Toekomst der luchtscheepvaart. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 29 NOVEMBER 1954. van de totale belastingop'orengs in dat jaar heeit opgeslokt! Voor ieder, die eenig besef heeft van de onontkomelgke eischen van financieel be leid, is het duidelgk. dat dit kortweg een onhoudbare toestand is. In verband met de bovengenoemde indruk wekkende cijfers trekt het blad ten velde tegen hen, die oeweren dat de steun hooger kon zijn en citeert een passage uit de rede voering, die prof. Aalberse 8 November In de Tweede Kamer hield: „Bg den nood, die heerscht, dien men- schen nog wijs maken, dat ze het wel beter konden hebben, als de Regeering maar wilde, is van een inhumaniteit, waarvoor ik een juist maai in he Parlemen door U, •mijnheer de Voorzitter, niet toe te laten quali icaoe ken. Laat ik alleen zeggen, dat ik het acht te zijn een gruwelijk so ciaal misdrijf. Maar ik beklaag de werk- loozen, wier toen reeds droevig lot door een dergelijke agitatie aanzienlijk zwaar der te dragen is. terwijl hun er niets door wordt gebracht." Een dezer dagen zal bij de Landsdruk kerij verkrijgbaar worden gesteld een voorontwerp van wet voor een verplichte bedrijtskindertoeslaf,welk voorontwerp dezer dagen bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig is gemaakt. Het volgende is daaraan ontleend: Het zal mogelijk zijn om werkgevers, die niet alreeds vrijwillig kindertoeslag betalen, te dwingen om de in hun bedrijf arbeidenden een kindertoeslag te garandeeren door tus- schenkomst van het kindertoes' igfonds. Het is niet de bedoeling dat de overheid in deze kwtstie op eigen gelegenheid ingrijpt, doch het gaat veeleer om het bieden van hulp aan het georganiseerde bedrijf. Hl' ruit volgt dus, dat de kindertoeslagregeling niet steeds zal gelden voor het geheele bedrijf, doch dat zij beperkt kan zijn tot een bepaalde plaats of een bepaalde streek. De werkgevers zullen de vastgestelde pre- miën, die niet op de arbeiders mogen worden verhaala hebben .e storten in het Kindertoe slagfonds, dat zijnerzijds weer verplicht is de verschuldigde toeslagen uit te keeren. Vrijwillige regelingen blijven geheel in tact. Binnenland Drie maanden gevangenisstraf geëischt A. J. M., uit Oisterwijk, 29 jaar oud, stond gisteren voor de Arnhemsche rechtbank te recht, omdat hij op een vergadering van de afdeeling Arnhem van „Zwart Front", in Odeon te Arnhem, minister Colijn zou hebben beleedigd. De vergadering was voor een gezelschap van genoodigden toegankelijk en enkele in- troducé's. De spieker zou gezegd hebben, dat dr. Co- lijn de grootste huichelaar zou zijn van Ne derland, in de eene hand houdt hij den Bijbel, met de andere hand worgt hij het Nederland- sche volk. Hij zou volgens spr. aan zijn for tuin zijn gekomen door knoeierijen. De verdachte erkende iets dergelijks ge zegd te hebben. Hij bezigde deze uitdrukkin gen om het parlementaire stelsel te kenschet sen. Waarop de president opmerkte, dat deze persoonlijke beleedigen in een staats rechtelijke uiteenzetting gemist kunnen wor den. Bij der. ingang van de vergaderzaal werd volgens een getuige geen contróle uitgeoefend op de binnenkomenden. De voorzitter der vergadering, als getuige gehoord, zeide alle genoodigden en introducé's (leden van de voormalige A.N.F.B.) persoon lijk te kennen. De controleerende agenten had hij wegens hun functie toegelaten. De officier van justitie, mr. F. Couvée, meende, dat de vergadering publiek was, daar er geen contróle aan den Ingang was. De officier eischte drie maanden gevangenis straf. Uitspraak over 14 dagen. Staat wegens opruiing terecht. Dinsdag heeft zich in hooger beroep te ver antwoorden gehad P. J. S„ voorzitter van de O. S. P., die op 21 September door de recht bank wegens opruiing veroordeeld was tot 9 maanden gevangenisstraf, verminderd met de voorloopige hechtenis. Verdachte had in „De Fakkel", het orgaan der O.S.P. korten tijd na de relletjes, een ar tikel geschreven onder den titel: Wie zgn de opruiers Hij ontkenden echter, evenals voor de rechtbank met dit artikel de bedoeling te hebben gehad tot opruiing aan te zetten of zelve opruiing te hebben gepleegd. Als getuige charche werd slechts de drukker van De Fakkel gehoord, wiens ver klaringen geen bijzonderheden opleverden. Een groot aantal getuigen décharge was door de verdediging, waargenomen door me vrouw mr. S. de Ruyterde Zeeuw, opgè- roepen. Daarna hield de procureur-generaal mr. D. Reilingh zijn requisitoir. Deze achtte de op ruiing bewezen: in het artikel komen o.a. de volgende uitlatingen voor: „zij kunnen het verzet neerslaan, maar het zal opnieuw uit breken" en „en de strijd is niet geëindigd, doch pas begonnen." Verdachte propageert „uitbreiding van de volksbeweging"; dit kan, aldus spr., nooit be- teekenen: verandering", omvorming". Een deel van de oplaag van De Fakkel was voor straatverkoop bestemd, kwam dus in handen van politiek ongeschoolden, die niet anders dan opruiing uit het artikel kunnen hebben gedistilleerd. Arrest 11 December. Inbraak De garagehouder G. Hoogeveen in de Mr. Cornelisstraat te Haarlem heeft bij de po litie aangifte gedaan, dat uit een brandkast en een bureau staande, in zijn garage een bedrag van 17.000 vermist wordt. De brand kast is vermoedelgk met een passenden sleu tel geopend. De deur was niet gesloten, doch dichtgeduwd. Het schrijfbureau was niet ge sloten, en in een der laden lag een sleutel, welke op een lade paste, waarin zich geld be vond. Van braak zijn geen sporen gevonden Het was de Aiusterdamsche recherche op gevallen, dat op een afgelegen zandterrein in de buurt van de hoofdstad reeds eenige dagen zeven fietsen waren. Een aantal re chercheurs stelde zich verdekt op. Zij kon den constateeren. dat een man een aanvang maakte met het verwisselen van rgwielonder- deelen. Ook verstopte hij eenige voorwerpen onder den grond. De rgwieldief is aangehou den en in verzekerde bewaring gesteld. Hij heeft een bekentenis afgelegd. Bij opgravingen zijn verschillende rgwiel- onderdeelen te voorschijn gebracht. Voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch zal Maandag 17 December de strafzaak behan deld worden tegen den 19-jarigen arbeider P. W. de B., thans uit anderen hoofde gedeti neerd, verdacht van moord te Berghem op G. de Bier. AANVARING OP DEN NIEUWEN WATERWEG. Visscher verdronken. Dinsdagavond is op den Nieuwen Water weg een aanvaring geschied, waarbij een vis scher is verdronken. Een visschersbootje, bemand met twee op varenden, kwam op genoemden Waterweg in botsing met den veerboot MaassluisRozen burg. Het visschersbootje sloeg om, terwijl de opvarenden te water geraakten. Een van hen wist zich aan het bootje vast te houden tot hij door een havenboot van de firma Dirkzwager werd opgepikt, de andere, P. Srjst uit Maassluis, is verdronken. Woensdag in gezelschap van drie meisjes met zijn autobus van New York naar Pennsylva- ni6 had gebracht. Tot nu toe kon ook niet worden opgehelderd of de vondst van deze nieuwe lijken m verband met den moord op de meisjes staat. ZIJN ESKIMO'S INDIANEN t Het Hooggerechtshof van Geneda zal heb ben te beslissen over de vraag of de Eski mo's behooren tot de Indianen. Deze vraag is daarom van belang, omdat het van de te; nemen beslissing zal afhangen of het kolo niaal bestuur, dan wel het bestuur van de provincie Quebec verantwoordelijk is voor de steunverleenen aan de Eskimo's in het Unga- vadistrict van Quebec. Krachtens de grond wet vallen de Indianen onder het koloniaal bestuur, en het provinciaal bestuur van Que bec nu beweert, dat Eskimo's Indianen zijn. Hst koloniaal bestuur is daarentegen van meening, dat de Eskimo's een afzonderlijk ras vormen, dat met de Indianen niet ver want is, zoodat de provinciale autoriteiten er voor zouden moeten zorgen. De meeningen der ethnoolgen loopen hieromtrent uiteen. RADICALE DIERENBESCHERMING TE ISTANBOEL. De politie zette de kooien open. Op een te Istanboel gehouden vogelmarkt is plotseling een dozijn politie-agententen ver schenen, die begonnen met de kooien open te zetten, en de vogels In vrijheid te laten. Pro testen van de zijde der kooplui baatten niet, en na een half uur was er geen vogel meer in zijn kooi. Sommige vogels vertegenwoor digden een hooge waarde en de schade moet dan ook vele duizenden guldens bedragen. Voor het optreden der politie, waardoor verschillende kooplui zijn geruïneerd, wordt geen reden opgegeven. Men neemt echter aan, dat de autoriteiten klachten hebben ontvan-1 gen omtrent de behandeling der vogels. De vogelliefhebbers vreezen echter thans, dat vele der losgelaten vogels van koude zullen omkömeh. AANSLAG OP EEN BISSCHOP. OP ELKE BUS EEN BÓN. VOOR GESCHENKEN - DE BONS VAN &E REUZENBUS HEBBEN DUBBELE WA Aft DE. i !f**V T VW-01JSA Men meldt uit Belgrado: Op het hoofd der Oud-Katholieke Kerk, bisschop Marco Kaledjewa is in de buürt van Neiisatz een aanslag gepleegd. Een man sprong na afloop van de godsdienstoefening op de auto van den bisschop en een ander loste een aantal revolverschoten. De bis schop kwam met den schrik vrij, doch een priester Stranger werd gedood. De daders heetten godsdienstfanatici te zijn. i Twee dooden. Twee maanden gevangenisstraf geëischt tegen loodgieter. Voor de Arnhemsche rechtbank werd Woensdag behandeld de zaak tegen een 47- jarigen loodgieter te Rhenen wien ten. laste werd gelegd, at hij op 3 September bij het verrichten van werkzaamheden in een goot van het dak der Cunerakerk te Rhenen roe keloos en onvoorzichtig met benzine zou zijn te werk gegaan, zoodat het houtwerk van het kerkdak in brand geraakte. Requisitoir. De subst. off. v. justitie, mr. Lasonder, merkte op, dat rampen als de brand in de Cunerakerk vroeger meer voorkwamen dan tegenwoordig. Er zijn vele monumenten van bouwkunst door onvoorzichtigheid van lood gieters vernield. De loodgieterswet van 1923 heeft in dezen gunstig ;ewerkt. Brief van minister Marchant. In een brief aan den Burgemeester van Rhenen heeft de minister van Onderwijs, K. er W. o.a. het volgende gezegd: „Met groote bezorgdheid heb ik de berichten over den brand gevo:gd en vernomen, dat de loodgie ter hier meer schuld heeft, indien de persbe richten juist zijn." De minister verzoekt vervolging en bij schuldig bevinding een voorbeeldige straf. De schuld van verdachte staat vast en het is zaak hier door een strenge straf een voor beeld te stellen, omdat, zooals verdachte ver klaard heeft, de benzinelamp door sommigen nog gebruikt wordt. De eisch luidde 2 maan den gevangenk tsraf. Uitspraak 11 December. Buitenland ONGELUKKEN DOOR ELEC'TRICITEIT IN ENGELAND. In 1933 zijn in Engelsche ondernemingen, in welke electriciteit als drgf- en beweeg kracht wordt gebruikt, 71 doodelijke ongeluk ken gebeurd, en bovendien nog 21 in particu liere woningen. Het aantal ongelukken is vrij wel stationair gebleven, sinds 1932 ofschoon het stroomverbruik in het land van 400 mil- lioen eenheden tot 11.000 millioen eenheden gestegen is. Nog twee lijken gevonden bij Carlisle. Het vinden van drie lijken bij Carlisle in Pennsylvanië, waar men op een dicht be- boschte berghelling onder twee dekens de lijken van drie meisjes van naar schatting acht, tien en dertien jaar dicht bij elkaar heeft gevoden, is tot nog toe niet opgeklaard. Hoewel van verre en nabij duizenden men- schen de lijkjes hebben bezichtigd, konden de meisjes nog niet geïdentificeerd worden. De politie-autoriteiten konden tot nog toe even min aanwijzingen vinden, die tot een spoor konden leiden. Maandag werden echter in een spoorweg- loods bg het op eenige kilometers van Carlisle gelegen dorp Duncansville de lijken van een man en een vrouw, die waren doodgeschoten gevonden. Een omnibuschauffeur herkende in de vrouw een passagier, die hij verleden week Een trein van Cambridge naar het Liver- pool station te Londen is Dinsdagmorgen bij dikken mist bij een kruising in Hertfordshire op een spoorweglorry geloopen. De bestuur der van dit vehikel vloog met een boog op den weg en is er met enkele schrammen af gekomen, maar de trein, die uit 6 wagens bestond, kon de rails niet houden en na 500 yard waggelen verliet de locomotief het spoor en kwam in een sloot terecht. De ma chinist en stoker, die beiden op heldhaftige wijze hadden getracht den trein' nog tot staan te brengen, sprongen in de laatste seconde van den wagen, doch er was geen ruimte genoeg en zij zijn later dood onder de wrakstukken vandaan gehaald. Van de 6 wagons zijn er vijf ontspoord maar alle ble ven staan en slechts enkele reizigers hebben lichte kwetsuren opgeloopen door gebroken glas, enz. DE „OPVOLGER VAN EDISON" OVERLEDE>. Op 88-jarigen leeftijd is te Montgomery overleden Edgar Winter, van 1876 tot 1902 directeur van de Western Union Telegraph Company, die eens in de plaats was gekomen van Thomas Edison als telegrafist, toen laatstgenoemde ontslagen was, omdat hij met het apparaat had „geknoeid". Winter raakte nooit moe om te vertellen, hoe hij 68 jaar geleden Edison's baantje kreeg, doordat het toen nog onbekende genie het met zijn superieuren aan den stok had, omdat hij in zijn werktijd steeds nieuwe din gen probeerde. Een repetitie van de ceremoniën. Het bruidspaar had Dinsdagmiddag ook een repetitie van de Grieksche ceremonie in den kapel van Buckingham Palace bij te wonen, waarbij ook de Koning, de Koningin, de Prins van Wales, de Hertog van York, en de bruids meisjes tegenwoordig waren. Aartsbisschop Germanof van de Grieksche kerk instrueerde het bruispaar daar in de ceremonieën van de driedubbele kroning en het wisselen der rin gen. De geschenken. Voor genoodigden waren dezen middag verder in het Sint James Palace de talrijke geschenken te zien. Hun aantal bedraagt thans bijna duizend en drie groote kamers van het paleis zijn er noodig geweest om hen naar behooren uit te stallen. Het meest trekken natuurlijk de geschenken van den Koning en de Koningin, benevens van den bruidegom de aandacht. Van den Koning is er een halsketting met 36 groote diamanten van oploopenden omvang. De Koningin heeft een juweelen stel van negert stukken met dia manten en saffieren gegeven, onder welke 'tïegen onderdeelen en een tiara met twee groote saffieren in het midden. De Koning en de Koningin hebben de Prinses ook nog een langen diamanten halsketting met een droppelvormigen parel als hanger geschon ken. Van den bruidegom liggen er voor de Prin ses eveneens verschillende rijke en schitteren de juweelen van allerlei aard, evenzoo van Prins en Prinses Nicolaas van Griekenland. Bijzondere zorg wordt besteed aan de be veiliging van het gezamenlijke geschenk van de broers, de zusters de schoonzusters en den zwager van den Hertog van York: twee ta fels van Adam met bijbehoorende stoelen. Het schijnen buitengemeen zeldzame en kostbare stukken te zijn, althans wordt alles in het werk gesteld om krassen op deze meubelen te voorkomen. De detectives bewaken de zalen dag en nacht. Binnenkort zullen de geschenken ook voor het publiek toegankelijk zijn, n.l. voor een shilling en op Dinsdag vijf shilling, terwijl de opbrengst van deze bezoeken voor liefdadig heid bestemd is. Extra-treinen. Heden zullen uit 600 verschillende plaatsen van Engeland, Schotland en Noord-Ierland extra-treinen naar Londen loopen. Ondanks de spreekwoordelijke zuinigheid der Schotten vertrekken uit Glasgow drie en uit Edin- burgh, Dundee en Aberdeen elk een extra- trein, berekend op het vervoer van 1200 pas sagiers. Birmingham laat vijf extra-treinen loopen, Liverpool en Sheffield drie en Man chester twee. Prinses Marina; herinneringen van haar gouvernante. De gouvernante van Prinses Marina heeft voor een correspondent van Paris Midi her inneringen uit den kindertijd van de prinses opgehaald. Ze was noch meer, noch minder gehoorzaam dan andere kinderen, en ze hield veel van spelen, vooral met poppen. Al vroeg moet zo bewijzen van schranderheid gegeven hebben. Ze had een jeugd als andere kinderen en het gedwongen vertrek uit Grie kenland legde er een schaduw over. Ze beoefent niet de muziek, maar ze moet heel aardig schilderen en zelfs wel gelijkende portretten maken. Van de sporten hebben tennis, golf en ski haar voorkeur. Ze kleedt zich graag goed en ze houdt er van haar in terieur met smaak in te richten. Op bloemen is ze dol, vooral rozen. Ten slotte is ze vroo- lijk en reislustig. Er was gemeld, dat het jonge paar de wittbroodsweken aan de Azuren-kust zou doorbrengen. Andere berichten waren daar mee in strgd, maar vermoedelijk wil het die plek niet bekend hebben. Een voorzorgsmaatregel van de politie. Om onaangename gebeurtenissen te voor komen zullen, naar de Daily Express meldt, langs den heelen weg, dien de stoet zal ne men, agenten worden opgesteld met hun ge zicht naar het publiek. N VRIJDAG 30 NOVEMBER. Hilversum, 301 m. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 VPRO, 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie R. Numan. 10.35 Gramofoonpl. 11.00 Vervolg declamatie. 11.30 Gramofoonpl. 12.00 Rembrandt-Theaterorkest o.l.v. D. Har- togs. I.45 Voordracht F. Kramer. 2.15 Kamermuziek door H. Grin (viool), Fr. Kloek (viola) en J. de Vente (fluit). 2.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Kniples. 4.45 Gramofoonpl. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins 6.00 Gramofoonpl. 6.15 Vervolg De Notenkrakers. 6.30 Gramofoonpl. 6.45 E. Walis en zijn orkest. 7.00 Orgelspel J. Jong. 7.30 H. Vos: Het plan De Man. 7.50 Gramofoonpl. 7.57 Herh. SOS-berichten. 8.00 Causerie Prof. Dr. M. C. v. Mourik Broekman. 8.30 Mary Kahn en Sinl Ottens (planoduet ten). 9.00 Dr. H. de Vos: Rede en openbaring. 9.30 Vervolg concert. 10.20 Vaz Dias. Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.15 Lezing J. v. Kasteel. II.0012.00 Gramofoonmuziek. verzorgd door den Huizen, 1875 m. Algemeen Programma, KRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.3012.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 12.15 Gramofoonpl. 1.00 Orkestconcert en gramofoonpl. 3.00 Gramofoonpl. 4.00 Orkesctoncert en gramofoonpl. 5.00 Lezing. 5 30 Schlagermuziek en gramofoonpl. 7.15 Lezing. 7.35 Gramofoonpl. 8.00 Vaz Dias. Gramofoonpl. 8.15 Orkestconcert. 9.00 Orkestconcert m.m.v. solist. 9.35 Gramofoonpl. 9.40 Cellosoli. 9.50 Orkestconcert. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Populair concert. 11.1512.00 Gramofoonmuziek. ZATERDAG 1 DECEMBER. Hilversum, 301 m. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst, J. Lemaire (declama tie), J. MacDuncan (doedelzak) en mevr. MacDuncan (zang). 12.00 Gramofoonpl. 12.15 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn, 1,00 Gramofoonpl. I.30 De Fileref' iters o.l.v. E. Walis. 2.00 Zenderverzorging. 2.15 Zang door Leo Fuld. 2.40 Mr. S. Mok: De herziene ziektewet, i 3.00 Gramofoonpl. 3.30 R'damsch Philh. Orkest o.l.v. E. FUpse. E. Schelling (piano) en R'damsch Mannen koor „Apollo". 4.30 J. de Roode: Duitschland. 4.50 Vervolg concert. 5.30 Gramofoonpl. 5.40 Literaire causerie N. J. Swierstra. 6.00 De Wielewaal o.l.v. P. Tiggers. 6.30 Gramofoonpl. 7.00 V.R.O. 8.00 SOS-berichten. Gramofoonpl. 8.3012.00 „Hou stand!", programma m.m.v. het VARA-orkest o.l.v. H. de Groot, Eddy Walis en zgn ensemble, J. Schmidt (zang), Oome Keesje, Lou Bandy en Henriëtte Da- vids in hun repertoire. Huizen, 1875 m. KRO-programma. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. II.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gramofoonpl 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gramofoonpl. 3.004.00 Kinderuur. 4.15 Operetteprogramma. 5.15 Gramofoonpl. 5.30 Lezing. 5.45 Schlagermuziek en lezing. 7.15 Kath. RVU. 7.35 Gramofoonpl. 8.00 Vaz Dias. Gramofoonpl. 8.10 Populair concert. 9.00 Gramofoonpl. 9.10 Operaconcert. 9.55 Gramofoonpl. 10.25 Vaz Dias. 10.30 Vervolg operaconcert. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. De Oehoe Dinsdagmorgen vertrokken van Schiphol. Van het postvliegtuig Havik, gezagvoerder de heer Te Roller, dat op 21 November uit Batavia is vertrokken, is te Djask een klep van een motor gebroken. Vanmorgen is het postvliegtuig Oehoe van Schiphol vertrokken met een nieuwen motor aan boord om de Havik hulp te verleenen. De Oehoe was oor spronkelijk bestemd om Donderdag a.s. de gewone wekelijksche vlucht te doen. De werk tuigkundige Hoogeveen bevindt zich aan boord om te helpen bij het inzetten van den nieuwen motor. Donderdag zal de Uiver als gewone dienst- machine van Schiphol vertrekken, onder be vel van dep heer Sillevis. De Uiver zal in het normale tempo naar Bagdad vliegen, waarheen de Oehoe terug keert, nadat hg den nieuwen motor te Djask heeft afgeleverd. Daarna zal de Oehoe de vlucht naar Batavia voortzetten, na de uit gaande passagierslading van de Uiver te heb ben overgenomen. De thuiskomende passagiers en de lading van de Havik zullen, indien de reparatie vlot verloopt, met dit vliegtuig naar Amsterdam doorvliegen. Mocht dit niet het geval zijn, dan keert de Uiver en post van de Havik naar Amsterdam terug. DE TERUGKOMST VAN DE BEMANNING VAN DEN PANDERJAGER. Het syndicaat LondenMelbourne zal de zoo door pech achtervolgde bemannnig van den Panderjager, die Donderdag a.s. met de Nederland-express uit Genua aankomt. Vrij dagavond een diner aanbieden in intiemen kring, om op deze wijze uiting te geven aan de blijdschap van het comité, dat zij behou den in Nederland is teruggekeerd. De heer J. E. van T(jen toont aan, dat rendabele diensten tusschen Amerika, Europa eu Indië mogelijk z(jn. De Rott. corr. van het Hbl. schrijft o.m. aan zijn blad: Amsterdam, Nederlands hoofdstad, zal de zetel worden van de Internationale maat schappij tot exploitatie van luchtscheepvaart- lijnen, die in de toekomst verbindingen zal onderhouden tusschen de belangrijkste steden der aarde. De plannen tot stichting dier maat schappij hebben reeds vaste vormen aange nomen. Reeds voeren syndicaten in Duitsch land, Engeland, Nederland en de Vereenigde Staten onderhandelingen met regeeringen en banken ter verkrgglng van faciliteiten en ka- 2 9 N o v. Er was eens een man, die van een vriend die op reis ging een buitengewoon kostbare vaas in bewaring had gekregen. De vaas brak, en de eigenaar, die langs minne lijken weg geen schadevergoeding kon bedin gen, daagde den man voor den rechter. De gedaagde verdedig zich op de vol gende afdoende gronden: Ten eerste heb ik nooit een vaas van hem in bewaring gekregen. Ten tweede was de vaas al kapot toen hg 'm bg me bracht. Ten derde heb ik 'm onbeschadigd terugge geven. Er zgn menschen, die in hun strijd voor de vrijheid het met de logica graag op een accoordje gooien. „Wij liegen ons er uit", in dertijd de titel van een geliefd tooneelstuk, verkeert dan wel eens in „Wij liegen ons er in", maar dat hebben zg voor het principe graag over. De man met de gebroken vaas is het pro totype en het eeuwige voorbeeld van dit soort Prinzipienreiter. Maar een volgeling, die er ook mag zijn, is het heerschap dat Vrijdag J.l. in Amsterdam terecht stond we gens een inbraak bij Perry. Politie trof er hem om half 3 's nachts op de vierde verdie ping aan. Wat hg er deed? Jahg was onderweg om te gaan kaarten. Deze beklaagde-met-phantasie wordt slechts overtroffen door den man uit een ouderwet- sche vaudeville, die door een onverwacht te- rugkeerend echtgenoot in diens woning werd aangetroffen, in eenigszins ontredderden tóe stand. Wat doe jg hier! roept de wettige echt genoot uit. Als ik je vertel dat ik op de tram sta te wachten geloof je me toch niet! is het antwoord. De man van Perry werd in niet minder verdachte omstandigheden aangetroffen. Be neden in den winkel was het kasregister ge opend. Op de eerste étage waren de laden van een bureau opengeschoven. Er werden inbrekerswerktuigen aangetroffen. Maar de phantast trachtte den rechter te overtuigen dat hij volkomen onschuldig wa3. Nieuws gierigheid, edelachtbare heeren! Ik hoorde ge luid binnen. Langs een pgp ben ik toen naar boven geklommen. Ik kwam op het dak en daar was een opening(Is de wereld niet vol verleiding?) Door onbedachtzaamheid liet ik me naar beneden vallen, en zoo kwam ik in den winkel. Maar ik ben nergens aan geweest Wat hg dan 's nachts om half 3 op straat deed? Hij was op weg om ergens 'n kaartje t« gaan leggen. En de inbrekerswektuigen? Die waren niet van hem. Een inspecteur van politie vertelde terloops dat verdachte dien nacht had toegegeven, dat het hem om de brandkast was te doen ge weest. „Leugens! Als ik dat pakkie met twee sterren aan Had, zou i k worden geloofd!" Waarom zou ie 't niet probeeren? Hg wist op dat oogenblik nog niet eens, dat S&- muel Insull, waar de heele wereld jacht op had gemaakt, ten slotte óók was vrggespro- ken! Die is indertijd misschien ook wel naar Turkge gevlucht om er 'n kaartje te gaan leggen pitaal. En als er voldoende geld wordt bgeen- gebracht, zal de verwezenigking der plannen geen toekomstfantasie meer behoeven te zgn. In 1930 hebben de stoomvaartmaatschap pijen „Nederland" en de Rotterdamsche Lloyd, resp. te Amsterdam en te Rotterdam, die beide geregelde diensten tusschen Nederland en Ned.-Indië onderhouden, een syndicaat ge sticht, dat tot doel had het vraagstuk te be- studeeren of luchtschepen in particuliere ex ploitatie geschikt zijn voor handelsdoeleinden. Het syndicaat heeft daartoe den heer J. E. van Tgen naar Friedrichshafen gezonden; deze heeft gedurende 1932 en 1933 als officier dienst gedaan op de Duitsche luchtscheep- vaartlijn naar Rio de Janeiro. De heer Van Tijen is zeker Nederlands grootste deskundige op het gebied der lucht scheepvaart. Het was daarom een goede ge dachte van het bestuur der Vereeniging voor studiebelangen aan de Nederlandsche Han- delshoogeschool te Rotterdam, hem uit te noo- dtgen om een lezing te houden over lucht schepen voor handelsdoeleinden. De groote zaal was tot de laatste plaats bezet. De heer Van Tgen besprak achtereenvolgens de veiligheid, de economische bruikbaarheid in particulier beheer en de organisatie van luchtscheepvaartlgnen. Hg besprak de renta biliteit en het comfort. Zijn conclusie, vast gelegd in het rapport aan het syndicaat, luidt: Luchtschepen op daarvoor geschikte routes zijn veilige verkeersmiddelen. Het is wel ver antwoord, het vervoer van vracht en passa giers tegen betaling ter hand te nemen. De organisatie. Tenslotte deelde spr. een en ander mede over de exploitatie van de luchtscheepvaart lgnen, zooals men die zich gedacht heeft. Er zgn op het oogenblik besprekingen gaande in Duitschland, Engeland, Nederland en de Ver eenigde Staten, om te geraken tot de oprich ting van nationale luchtschipreedergen. Deze zullen de luchtschepen in eigendom hebben. Daarnaast zal men stichten een internationale exploitatiemaatschappg, zetelende te Amster dam, die de dienstregeling in handen zal heb ben en die de schepen van de reedergen zal charteren. Op deze wijze voorkomt men. dat er een moordende concurrentie zal ontstaan.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2