Ti volt Sport Belgrado overhandigt memorandum. De Zuid-Slavische klacht bij den Volkenbond. Bouw van zes nieuwe Japansche torpedojagers. BINNENLAND Smirnoff 12/ijaar vliegbestuurder bij de K.L.M. De uitzetting te Laren. Provinciale Staten p*rr het college van Gedè- Tweede Kamer. Burgerlijke Stand Onze weermacht in debat De begrooting van het Zu derzeefonds. Centrale van vereenigingen van rijkspersoneel. HELDERSCHE CO», <ANT VAN DONDERDAG 29 NOVEMBER 1934. jiiuicnill nam Baldwin het woord na mens de regeering. Hij verklaarde, dat dit een van de moeilijk ste en belangrijkste vraagstukken was die het Huis kon bespreken. Het was een vraagstuk, dat de regeering toch in ieder geval binnen kort aan het parlement had moeten voor leggen. Het bcucii mui siechts Groot-Brittannië en zijn verdedigingsmiddelen maar heel Euro pa. Doch zelfs thans nu de dingen er zoo donker uitzien, had hij niet de hoop opgege ven op een of andere bewapeningsbeperking. Hij wilde niets zeggen om de toenadering te bemoeilijken, welke uit dit debat zou kun nen voortvloeien en hij hoopte dat Duitsch- land als het de rede las, ieder woord van wat hij gezegd had zou lezen en de rede naar haar geest zou beoordeelen zonder er enkele woorden uit te lichten. Een van de grondslagen van het thans be staande wantrouwen is de onwetendheid bui ten Duitschland en de geheimdoenerij in Duitschland zelf. Vervolgens hield Baldwin zich bezig met de sedert den ommekeer in Duitschland voorge vallen gebeurtenissen in Europa. Baldwin zeide dat hij eenige cijfers zou ge ven, hoewel hij niet voor de Duitsche cijfers kon instaan. Hij had reden om aan te nemen, dat Duitschland maatregelen trof om het leger met langen diensttijd van 100.000 man te wijzigen in een leger met korten diensttijd van 300.000 man. Het valt niet tegen te spre ken, dat het bezig is een luchtmacht te vor men. Men schat het aantal militaire toestellen op tusschen de 600 en 1000. De waarheid ligt waarschijnlijk in het midden. In werkelijkheid bereikt de luchtmacht niet de helft van die van Groot-Brittannië, Bald win geloofde dat de cijfers van Churchill over dreven waren. Er was, zoo verklaarde Baldwin verder, op het oogenblik geen reden voor overdreven be zorgdheid. nog minder voor paniek; voor nie mand in Europa doet zich een onmiddellijke bedra'ging voor. Echter moet Groot-Brittannië het oog op de toekomst gericht houden en dan is er reden voor zeer ernstige bezorgd heid. De Britsche regeering is vast besloten onder geen voorwaarde inferioriteit te aam vaarden in vergelijking tot wej klacht ook di2JBiis«iï5OT^n"uê'03'ëk'omst zal li^bben. Zijn rede besluitende zeide Baldwin"^ ho" pen, dat dit debat dat ingegeven werdN}j>or den wensch, de waarheid inzake Europa >e kennen, een nieuwe gelegenheid zal bieden om de naties van Europa by elkaar te bren gen en dat na het schouwspel van de dege neratie van Europa in de laatste tweeN)aar de stem van verstand en vrede zich zou tJpen hooren. rréSident van Bolivia gevangen genomen. Van officiecle zijde te La Paz wordt ge meld, dat de president van Bolivia in het Chacogebied door de troepen is gevangen ge nomen. Hij was voornemens een wijziging te brengen in het opperbevel naar aanleiding van de jongste nederlaag tegen de Paraguee- Eckhardt trekt zijn protest tegen Benesj in. Fotitsj, de Joegoslavische gedelegeerde bij den Volkenbond, heeft gisterenavond om zes uur het Joegoslavische memorandum aan Avenol overhandigd en vervolgens ook aan de Volkenbondsjournalisten een exemplaar daarvan doen toekomen, met een door de Joegoslavische delegatie zelf opgesteld alge meen overzicht er van. Inhoud "♦'an het document. Na eeri uitvoerige historische inleiding gaat het memorandum over tot de eigenlijke quaestie der verantwoordelijkheid voor den aanslag te Marseille. Deze, zoo wordt gezegd, wordt door drie feiten bepaald' lo. De keuze der misdadigers is op Hon- gaarsch gebied gedaan uit de terroisten, die in speciale kampen lang en zorgvuldig voor de uitvoering van dergelijke daden zijn voorbereid. 2o. De samenzweerders hebben het Hon- gaarsche gebied ongehinderd met Hongaar- sche passen verlaten. 3o. De aanslag te Marseille is het gevolg van de terroristische actie, die jarenlang op Hongaarsch gebied geleid en ondersteund zijn.' De verantwoordelijkheid der Hongaarsche regeering wordt speciaal versterkt dcor het feit, dat de aanwezigheid van den misda diger Mio Kralj haar was medegedeeld dat zijn uitlevering geëischt werd, en dat zij niettemin diens aanhouding hardnekkig weigerde. Het memorandum besluit met de volgen de verklaring; Dat de Joegoslavische regeerüig heeft gemeend dit uitermate ernstige probleem aan den Volkenbondsraad te moeten voor leggen is een gevolg van het feit, dat zij van oordeel is, dat den misdaad niet als een op zich zelf staande en pe*aoon.ijke manifesta tie van een misdadig anarchisme, zooals deze vroeger in de geschiedenis voorkwa men, kan worden beschouwd. JOSE «JE BOURBON. Een moordzaak. Te Madrid is het proces behandeld van José de Bourbon, een neef van ex-koning Alfons. Tien jaar geleden heeft hij zijn vrouw vermoord, maar nij is toen voorwaardelijk op vrije voeten gelaten. Eckhardt, de Hongaarsche gedelegeerde by den Volkenbond, heeft Donderdagavond den secretaris-generaal medegedeeld, dat Hongarije geen belang meer hecht aan de publicatie van zijn Dinsdag als protest tegen een mogelijk voorzitterschap van Benesj bij de besprekin gen in den Volkenbondsraad inzake het Hon- gaarsch-Zuid-Slavische conflict ondernomen stap. De zaak is afgehandeld door de verklarin gen van dr. Benesj. DE NORMANDIE. Het grootste schip ter wereld. In de Fransche Kamer heeft Pietri, de mi nister van marine, medegedeeld, bij beant woorden van vragen over de staatshulp aan de scheepvaartondernemingen, dat voor den bouw van de Normandie, het grootste schip van de wereld, een staatssubsidie noodig zou zijn van 150 millioen frank. Het departement van marine heeft binnen het raam van de begrooting voor 1935 den Japanschen scheepswerven in Saseho op dracht gegeven voor den bouw van zes nieuwe torpedojagers. Deze zullen 600 ton groot worden en zijn uitgerust met machine geweren en torpedo-lanceerbuizen. Zij zijn voornamelijk bestemd voor den strijd tegen duikbooten. In totaal zal voor 30.712 ton nieuwe oorlogsschepen nog voor de begroo ting 1934 worden gebouwd. Gisteren was het 12 jaar geleden, dat de heer I. W. Smirnoff als vliegtuigbestuur der in dienst trad der KI..M, De heer Smirnoff heeft den moeilijken be gintijd der Nederlandsche luchtvaart mee gemaakt en een spannend avontuur beleefd op 19 October 1923. Op weg naar Londen in een Fokker F3 met eenige passagiers aan boord, kreeg hij motaEgtprjag-- sJletL AaE22£J"*Ti^siaagd e er in het vliegtuig neer te zetten op een zandbank, de Goodwin Sands, die bij eb juist boven water uitstak. Hij schoot lichtkogels af om de aandacht van de mannen op het nabije lichtschip te trekken, doch vergeefs, niemand zag het vliegtuig in gevaar. De vloed kwam op, 't werd noodweer. Zware' brekers beukten tegen de zanden en in den hoogsten nood schoot Smirnoff den laatsten lichtkogel afdie gezien werd op een voorbijvarend schip. De passagiers en de bestuurders van het vliegtuig waren gered. Nooit hebben bekwaamheid en geluk Smirnoff in den steek gelaten. V» De Minister van Justitie zeer getroffen. In de Memorie van Antwoord op het voor- loopig verslag der Tweede Kamer over de Justitie-begrooting deelt de mniister het vol gende mede: Nadere inlichtingen, ingewonnen inzake het Larensche geval, bebben aan het licht ge bracht, dat de betrokken personen scherp uitgevraagd zijn door de Duitsche ambtena ren. Zoodoende kwam volgens de Duitsche regeering aan het licht, dat zij onwettig werkzaam waren geweest voor de Duitsche Socialistische Arbeiderspartij. De Duitsche regeering is er op gewezen, dat de Neder landsche autoriteiten, toen de overneming van deze personen was gevraagd, niet voor zien hebben dat dit voor de betrokkenen zóó ernstige gevolgen zou kunnen hebben en dat de minister zeer getroffen is door het besef van deze gevolgen en door het feit, dat deze personen feitelijk in de positie waren gebracht alsof zy aan Duitschland waren uit geleverd (zonder dat de voorschriften van het uitleveringsverdrag waren nageleefd). Aan de Duitsche regeering is verzocht met deze omstandigheden rekening te willen hou den. De Provinciale Staten van Noord-Holland vergaderen Dinsdag onder voorzitterschap van den commissaris der Koningin. Na de opening der vergadering sprak de voorzitter een korte rede uit, ter herinnering aan de nagedachtenis van het overleden lid, den heer P. Koste'ijk Pzn. Provinciale begrooting. Hierna kwam de provinciale begrooting voor 1935 aan de orde. De heer Polak (s.-d.) merkte op, dat hij evenals verleden jaar ook nu de toestand in de provincie niet donker kan noemen. Ten slotte kwam spr. tot de a.s. verkiezin gen. Als spr. den arbeid van de laatste vier jaren overziet, meent hij, aat de opzet der samenwerking is verplaatst. Spr. constateert dat het geheel der sociale voorzieningen is in stand gehouden; afbraak heeft niet plaats I verdient waardeering. Maar ..aanden heeft het college aan- ^^y§?ven tot ontevredenheid, e neer Asscher brengt Ged. Staten dank voor de wijze, waarop zij in de afgeloopen jaren de belangen van de provincie hebben behartigd. De toestand in de provincie is van dien aard, dat ernstig moet worden getracht naar de mogelijkheid van meer bezuiningen. Over de financieele positie van de provin cie is spr. niet zoo gerust als de heeren Polak en Sneevliet. De heer De Jong Schouwenburg (c.-h.) noemde versobering in deze dagen het eenige redmiddel. De heer Van der Walle (s.d.) meent ten aanzien van de bestrijding der werkloosheid, dat de aanvullende taak der provincie niet meer voldoende is. Er zal meer moeten wor den gedaan; de werkloosheid in dit gewest is ontstellend groot. Van opleving is in geen enkel opzicht sprake. De heer Ketelaar (v.d.) constateert, dat de sfeer van behandeling der begrooting in de Staten-Generaal en de gemeenteraden. Er is een gemoedelijkheid, die pleit voor het werk van Ged. Staten en van de Prov. Staten. Men mag constateeren, dat het college van Ged. Staten zijn plicht heeft gedaan en overal het algemeen de instemming heeft van de Sta ten. Spr. zet uiteen, dat het wenschelijk is dat Ged. Staten ten aanzien van de gemeentelijke ontwerp-begrootingen, met andere colleges overleg plegen en niet uitsluitend uit beleefd heid luisteren naar Den Haag, en van daar de „ik-weet-het-alleen"-uitspraak meebrengen. De heer Lambooy (r.-k.) kan namens zijn fractie instemming met het beleid betuigen en voornamelijk het financieele beleid prijzen. Wat deze begrooting betreft, merkt spr. op, dat er nog geen begrooting is geweest, die zoo weinig aanleiding heeft gegeven tot be spreking. Laten Ged. Staten zorgen, dat heti niveau voor de gemeenten niet nog lager wordt dan het al gebracht is. Nog verschil lende leden voeren het woord. De vergadering van de Prov. Staten van Noord-Holland werd Woensdagmorgen voort gezet. Na opening der vergadering werd een on derzoek ingesteld naar de geloofsbrieven van den heer W. de Boer te Den Helder, gekozen in de vacature Kostelijk (V. D.). De heer De Boer werd toegelaten en geïnstalleerd. Hierna werd de behandeling der begrooting voortgezet. De heer Slingenberg (V.D.) lid van Ged. Staten, ving hierop zijn rede aan, waarin hij in de eerste plaats zou antwoorden op de comptabele beschouwingen van de heeren De Jong Schouwenburg en Miedema. Spr. komt dan tot den algemeenen toestand en meent, dat wij nu eigenlijk nog in een over gangstijdperk zijn naar een lager niveau. Verschillende sprekers hebben over de werkloosheidsbestrijding gesproken. Ged. Sta ten meenen, dat de provincie hier een aan vullende taak heeft. Op de kleineerende wijze waarop de heer v. d. Walle heeft gesproken, antwoordde spr., dat 200.000 is uitgetrok ken voor bestrijding der werkloosheid, dat een zeer belangrijk bedrag wordt besteed voor uit voering van het wegenplan, waarvan de totale raming ruim 86 millioen gulden is. In 1934 heeft de provincie aan 21 gemeen ten subsidies gegeven voor werken in werk verschaffing tot een bedrag van 1.228.000. Wat het toezicht op de gemeentebesturen betreft, deelt spr. mede, dat de Ged. Staten aan de gemeentebesturen slechts hebben ge releveerd, wat in de circulaire van den mi nister werd aangegeven. Spr. komt^ op tg»'»" er afgifte zou zijn van machtsvertoon door Ged. Staten. De heer Michels (S.D.) Ged. Staten be antwoordde enkele opmerkingen over de t.b.c.- bestrijding en den schoolartsendienst. Van de replieken vermelden wij, dat de heer Polak (S.D.) de houding van Ged. Staten in zake de niet-goedkeuring van raadsbesluiten van Amsterdam becritiseerde. De heer Sajet (S.D.) achtte de verzor ging van armlastige krankzinnigen in de pro vincie niet voldoende, en de heer KI. d e V r i e s (V.D.) bepleitte meer steun voor de malaria bestrijding. In behandeling kwamen daarna de begroo tingen van de prov. ziekenhuizen. De heer Droog (R.K.) zette uiteen, dat de bezuiniging tot het uiterste is doorge voerd; verdere besnoeiing zou ten koste van de verpleging gaan. Mevrouw Miedema (S.D.) drong er op aan, te zorgen, dat ondanks alle bezuinigin gen de verpleging op hetzelfde peil zal blij ven. De heer Verschure (R.K.), Ged. Staten zette uitvoerig uiteen, welke bezuinigingen zijn toegepast. Er wordt tegen gewaakt, dat de verpleging eenig nadeel hiervan zou onder vinden. De begrootingen werden goedgekeurd. In behandeling kwam nu de begrooting van het Wegenfonds met de rekening over 1933. De heer Thomassen (S.D.) wees er op, dat uit het Wegenfonds van het Rijk, dat nu verkeersfonds zal heeten, alleen de primaire en de secundaire wegen worden bekostigd. Voor de tertiaire wegen wordt niets gedaan; maar in Noord-Holland doet de provincie veel voor deze wegen. Er zit, zegt hij, nog veel in voor werkverschaffing; daarom vraagt hij wat vroeg met het plan voor 1935 te komen, dan kan het werk in het voorjaar worden begon nen. De heer H e i 1 k e r (R.K.), bracht eerst hul de aan den afgetreden gedep. Kooiman voor diens werk op wegengebied en zei te hopen, dat de heer Bomans het even goed zou voort zetten. Hij achtte den tijd verstreken voor verdere uitvoering van het kanalenplan; meer kanalen zijn z.i. niet noodig. De begrooting van het Wegenfonds en de rekening van het fonds over 1933 werden goedgekeurd. De vergadering werd verdaagd tot heden morgen. van Den Helde» van 27 en 28 November. ONDERTROUWD; P. Slot en E. A. Offer geld; A. H. Dijkstra en C. P. Heeres; S. Koorn en K. Post; H. J. A. Deijmann en M. de Jong; C. Morien en A. de Ruijg; A. P. Groenhard en J. Stolt. GETROUWD: K. W. M. Brantjes en M. E. Govers. BEVALLEN: J. Hooij-Kramer, d.; A. E. Lebbe-de Wit, d.; A. Fennema-Pijl, z.; C. A. Winkel-Ridder, z. OVERLEDEN: M. C. ten Berg, 5 jaar; C. E. Koopman, 67 jaar. In de Dinsdagmiddag gehouden vergade ring van de Tweede Kamer kwam aan de orde stemming over de motie-Hiemstra, waar in de Kamer een wettelijke regeling van de pacht zeer urgent noemt. Zy werd ver worpen met 49 tegen 22 stemmen. Voortgezet wordt hierna de behandeling van de begrooting voor Economische Za ken 1935. Aan de orde is de afdeeling vis- sclierijen. Daar het hier uitsluitend zoetwa- tervisschery betreft valt voor ons niets te vermelden hieruit. De begrooting wordt aangenomen. De Kamer heeft de behandeling van de be grooting van Defensie voor 1935 voortgezet. De heer Tilanus (C.-H.) neemt als uit gangspunt de Troonrede, welker drie zinnen, aan de defensie gewijd, spr. uit het hart ge grepen zijn. Spr. laat de plannen van den minister de revue passeeren en meent, dat er meer dan genoeg op Defensie is bezuinigd. Spr. wijst op de gebeurtenissen op de vloot en de schuld der Bonden, onder soc.-democra- tischen invloed. Wat zullen de s.-d. doen als werkstaking en boycot mislukken en er oorlog dreigt? Aanvaarden z(j dan het gewa pend verzet? Zoo ja, dan moet men ook een defensie-apparaat accepteeren. Is afschaffing der burgcrcorveeërs wel practisch? vraagt spr. voorts. Is afschaffing der burgercorveeërs wel practisch? vraagt spr. voorts. De heer West er man (N.-H.) meent dat de toestand van onze defensie onbevre digend is. We leven in een tijd van groote onrust en we moeten daarom een hoogere premie wil len betalen. Zoo noodig moeten we voor on ze zelfstandigheid de grootst mogelijke of fers brengen. Aan geen enkel volksbelang mag meer dan minimale zorg worden be steed voordat onze defensie in orde is. De rede van generaal Smuts onderschrijft spr. niet. Hij maakte zijn opmerkingen na een goed diner en hij komt uit het rustigste land ter wereld. Oorlogsgevaar dreigt. De wereldtoestand is thans veel gevaarlij ker dan in 1914. Er komt binnen afzienbaren tyd in Europa oorlog. Dat is volmaakt ze ker. Het voeren van een struisvogelpolitiek zal ons niet baten. Spr. vraagt zich af wat de heer Baldwin bedoelde met zijn meening, dat de vliegtuigen by een aanval op Engeland aan den Rijn zouden moeten worden gesignaleerd. Moeten wij dan den heer Baldwin opbellen Spr. ziet deze zaak niet zoo optimistisch. Geen enkel land stelt nog vertrouwen in verdra gen. Na 15 jaren Volkenbond sluit men nog non-agressie verdragen! Op hetzelfde oogen blik zijn de spionnagediensten echter bezig eikaars geheimen in handen te krijgen door verraad en omkooping. Te midden van dit alles voldoet onze weer macht niet aan de daaraan te stellen eischen. In den Volkenbond immers kunnen wij hee- 'iemaal geen vertrouwen stellen. 1 Al zou men de zaak zuiver economisch wil len beschouwen, dan nog is verwaarloozing ónzer defensie het dwaaste wat wij kunnen doen. Men had de commissie-Idenburg even goed naar de quadratuur van den cirkel kun nen laten zoeken als naa^teuliilging op de WT.7?1- «.Jnuèr aan de doelstelling daar van te raken! Men had moeten beginnen met de minimum-eischen vast te stellen waaraan leger en vloot moeten voldoen. Spr. oppert het denkbeeld een algemeenen dienstplicht in te voeren waarbij men vele jonge werkloozen zou helpen. Dit jou tevens een belangrijke versterking van on3 contingent beteekenen. Ook onze luchtstrijdkrachten zijn veel te zwak. Maar onze vloot is er wel het erg ste aan toe. De heer S eh a e p m a n (R.-K.): Toch heeft u in de commissie-Welter gepleit voor verdere bezuiniging op de vloot. De heer Westerman: Ik mag geen mededeeling doen uit vergaderingen van Staatscommissies. De heer Wijnkoop (C.-P.): Dus het is in ieder geval waar. Voor „herstel" der weerwaebt. De heer We ster man betoogt verder dat er geen continuïteit is op de vloot in In- dië wat de personeelbezetting betreft. Wat heeft men eigenlijk gedaan om een goeden geest "an te kweeken? Spr. hoopt dat nu eens gewerkt zal worden aan herstel van onze weermacht. Als er één doel is waar voor een heffing ineens mag worden toe gepast, dan is het wel voor het inhalen van dezen achterstand. De heer Lingbeek (H.-G.) critiseert h'et met de vloot om beurten medereizen van een predikant en een aalmoezenier. Er is dus steeds één geestelijke te weinig aan boord. De heer Schilthuis (V.-D.) meent dat de minister zich niet heeft kunnen losmaken van de gedachte aan een leger dat zelfstandig een vreemd leger kan weer staan. Met het streven naar zulk een leger kan sprekers fractie zich niet vereenigen. Zulk een doel gaat uit boven de financiëele draag kracht van ons land. Spr.'s fractie kan deze begrooting niet steunen. Men spreekt nu wel over de positie der beide vrijz.-dem. ministers, maar het Kabinet draagt zijn eigen verantwoordelijk heid. Spr. bepleit ten slotte de belangen van het vroegere personeel der opgeheven mari newerf te Amsterdam. De heer v. Zadelhoff (S.-D.) wenscht het standpunt van zijn partij uiteen te zetten. Dit standpunt is nooit geweest: alleen natio nale ontwapening, maar nationale en inter nationale ontwapening. Ook nu staat spre kers partij nog principieel tegenover de re geering op het punt der defensie. Het wordt tijd, dat wij onze oorlogsvoor bereiding staken, te meer, daar wij geen grootere zekerheid bereiken, ondanks de honderden millioenen die worden besteed. Den eisch van nationale ontwapening wil de S.D.A.P. thans niet doorzetten, omdat op het oogenblik daarvoor de tyd niet gun stig is, evenmin als thans de eisch van staatspensioen op den voorgrond gesteld wordt. Ook heeft de S.D.A.P. nimmer de persoon lijke dienstweigering gepropageerd. Spr. dringt ten slotte aan op verbod van de particuliere bewapeningsindustrie. Heden voortzetting. -v- v De Tweede Kamer heeft Donderdagnamid dag voortgezet de behandeling van de be grooting van Defensie. Spr. wenscht een niet te groote. maar voor treffelijk uitgeruste weermacht. De heer Schaepman (R.-K.) heeft m stijgende verontwaardiging geluisterd naar te kleineering van onze weermacht door den heer Westerman, die zijn verantwoordelijkheid als Kamerlid niet begrijpt. Dit is geen natio- naai herstel, maar nationale afbraak. Spr. is trotsch op wat onze mannen van de K XVIII presteeren, het werk, dat de bewondering heeft van de geheele beschaafde wereld. Er kome een centraal aanschaffingsbureau voor vliegtuigen voor Indië en Nederland. Beëindigd worde de opleiding voor water- vliegtuigen hier te lande. Mede namens eenige politieke vrienden verklaart spr. voorloopig nog overwegende bezwaren te hebben tegen opheffing van het vooroefeningsinstituut, alsmede tegen af schaffing der burgercorveeërs. De heer Arts (R.K.V.P.) zegt, dat er onder de burgerbevolking in het Zuiden, al thans onder de meer ontwikkelden, een actie voor militariseering is ontstaan. De door den minister voorgestelde bezuini gingsmaatregelen hebben spreker's instem ming niet, omdat zy door andere te nemen maatregelen zullen worden te niet gedaan. Tegen afschaffing van de burgercorveeërs heeft spr. practische bezwaren. De heer Faber (s.d.) zegt, dat zoolang de defensiebegrooting de belichaming is van opvattingen, zoozeer afwijkende van die van spreker's fractie, zij zal tegenstemmen. De heer Drop (s.d.) zegt, dat men tegen over spreker's fractie een poging tot intimi datie heeft gedaan met behulp van uitspraken van zusterpartijen in het buitenland. De marinebonden hebben alles gedaan om de klimmende onrust te bezweren, welke van de dreigende kortingen het gevolg was. Altijd weer heeft de weinig beleidvolle houding der regeering aanleiding tot moeilijkheden gege ven. Spr. citeert een verklaring der C.A.M.- B.O.-bonden, die ontoelaatbare acties afkeur den, welke verklaring het „Handelsblad" met instemming heeft vermeld. Spr. zet voorts uiteen, dat blijkens 's minis ters uitlatingen deze nog altijd naar de uit voering van het vlootplan wil. Maar een eenigszins behoorlijke defensieve macht is voor ons onmogelijk.- Dat is in verschillende persorganen tot uiting gekomen bjj de jong ste vloot-manoeuvres. Spr. keurt af invoering van een capitulan- tenstelsel bij de mariniers en vertrouwt, dat, als het stelsel er niet komt, het ook niet bij de mariniers zal worden ingevoerd. Hij bepleit herstel van organisatievrijheid voor de marineschepelingen, niet, opdat deze vrijheid zal worden gebruikt als een wapen tegen de marine als zoodanig is zij niet gebruikt maar omdat deze vrijheid een recht is, dat allen toekomt. BoUc'iers bij de marine hebben naar aan leiding van dienstaangelegenheden geschen ken aangenomen. Hiertegen is strafrechtelijk disciplinair opgetreden. Wordt door centrale aankoop van levensmiddelen voor de marine herhaling van iets dergelijks voorkomen? En als de emolumenten zelfs den fiscus bekend waren, hoe komt het dan, dat de marine autoriteiten er niets van wisten? De heer Sneevliet (r.s.) acht het wei nig fier van de S.D.A.P., dat zij zoo .hra- nekkig verklaart, niet de sctod te dragen voor het gebeurde me* „Je Zeven Provin ciën". -JJïfigens bedenke men, dat onrecht is ge pleegd jegens de bemanning van „De Zeven Provinciën", waardoor algemeen gratieering of, nog beter, amnestie alleszins gerechtvaar digd is. Op verschillende plaatsen in het Witboek blijkt, welk een allerzonderlingste opvatting sommige officieren van hun plicht hadden, menschen, die voor andere functies niet had den kunnen slagen. Zeer bedenkelijk ook is gemis aan kennis van het Maleisch bij de officieren, in wier kringen het sc'neeps-Ma- leisch wordt beschouwd als van nog minder allooi dan het scheeps-Engelsch. Spr. bestrijdt de halfslachtigheid der S.D.A.P., namens wie de heer Drop den mi nister thans gratis een verdedigingsplan voor Indië heeft aangeboden, vermoedelijk als element van constructieve welvaartspolitiek dezer partij. Spr. keurt ten slotte af, dat de minister de vrijheden ontneemt aan militairen, die, al steekt men hen in uniform, proletariërs blijven. De heer Roes tam (C.P.) noemt oorlog een onmisbaar instituut tot bescherming van het kapitaalbezit. Nederland kan zich niet onttrekken aan de internationale bewapening. Wat ons land betreft en Indonesië, militaire verdediging daarvan is niet mogelijk. Dit is niet zoozeer een militair-technische als wgl een sociaal-economische quaestie. De heer Van Rappard zei, dat er geen Indo nesiërs op de vloot moeten dienen, omdat zy het niet zouden kunnen. Maar bij het ge beurde met „De Zeven Provinciën" is geble ken, dat zij zelfstandig en dapper konden navigeeren, tot ontzetting van de internatio nale bourgeoisie. De heer Van Houten (c.d.) merkt op, dat de regeering het vorige jaar 12 millioen bezuiniging heeft aangekondigd, maar nu haar belofte niet nakomt. De christen-democraten willen lijden voor het vaderland, maar zyn principieel tegen militaire verdediging. Wij laten onze houding niet afhangen van de omstandigheden. De sociaal-democraten schijnen dit wel te doen. Aan het Voorloopig verslag over de be grooting van het Zuiderzeefonds wordt ont leend, dat vele leden het betreurden, dat de plannen betreffende inpoldering van den Noord-Oostpolder nog niet zoover gevorderd zijn, dat met de inpolderingswerkzaamheden kan worden aangevangen. Andere leden waren van meening, dat met de verdere inpoldering niet behoort te worden doorgegaan. Zij meenden, dat de kosten by lange na niet door de waarde der droogko- mende gronden zullen worden gedekt. Vele leden betreurden voorts, dat de minis ter met de in het uitzicht gestelde reorgani satie van de leiding van de inpolderingen in het IJsselmeer zoo weinig spoed betracht. Verscheidene leden achtten de uitgaven van 118.770 voor den proefpolder nabij Andyk, overeenkomende met 3.000 per ha, niet lan ger verantwoord. Met het oog op de tallooze, naar hun oor deel veelal ongegronde klachten betreffei de uitvoering van de Zuiderzeesteunwet, met het oog op de veel te geringe geldelijke tege moetkoming ingevolge de wet, een tegemoet koming, die in vele gevallen het karakter heeft van een uitkeering ingevolge de Armen» wet, waren verscheidene leden van oordeel,, dat de eenige weg om aan deze grieven een einde te maken, herziening der wet is. Wenschen en grieven. De Centrale van vereenigingen van perso neel in 's rijks dienst heeft dezer dagen onder leiding van haar voorzitter, den heer F. Per dok Hzn., te 's-Gravenhage haar algemeene bestuursvergadering gehouden. Ten aanzien van de regeling, geldende om als ongehuwd kostwinner te worden aange merkt, waarbij bepaald is, dat degene in wiens onderhoud moet worden bijgedragen, geen hooger inkomen dan 350 per jaar mag hebben, om als ongehuwd kostwinner te worden aangemerkt, stelde de vergadering zich op het standpunt, dat de limiet te laag is gesteld en noodzakelijk moet worden ver hoogd, terwijl voorts de tegenwoordige rege ling hi het geheel weinig bevrediging schept. Men verklaarde zich voorts met nadruk tegen het voornemen van de regeering om van de gepensionneerden eenige bijdrage van het pensioen in te houden of te korten, of onder welken vorm ook aan pensioenrechten te tornen. Immers de regeering schijnt ook bij haar nadere verklaring zich er geen reken schap van te hebben gegeven, dat niet alleen op formeele gronden de vakbeweging zich met haar voornemen niet kan accoord ver klaren, doch ook op materieele gronden haar instemming aan het regecringsvoorstel moet onthouden. Ten aanzien van de beroepspensioenen con stateerde de vergadering nog een groote leemte. Nu het vervroegd invaliditeitspen sioen niet meer gebaseerd is op het recht, dat betrokkenen daarop konden laten gelden en slechts de diensten van dat recht gebruik kunnen maken, oordeelde de vergadering aanvulling in de pensioenwetgeving noodza kelijk. De vergadering heeft met algemeene stem men aangenomen een voorstel, luidende als volgt: „Bij algemeenen maatregel van bestuur kunnen beroepen worden vastgesteld, waarbij de pensioenen van personen, die één dezer beroepen beoefenen met een vijfde kunnen worden verhoogd met dien verstande, dat het maximum-pensioen aan het ambt verbonden, niet kan worden overschreden." De vergadering verklaarde zich na een in leiding, gehouden door haar voorzitter over de invoering van een capitulantenstelsel, te gen invoering, zoo deze schade aan het in dienst zijnde personeel, hetzij in vasten of tij- delijken dienst, dan wel op arbeidsovereen komst, zou brengen. 1 In elk geval, zoo meende de vergaderitïg, moest invoering van een capitulantenstelsel geen ontslag van het in dienst zijnde perso neel tengevolge hebben, waarvoor zij vreesde op grond van een uitlating van den minister- van defensie. Ook werd behandeld het voorstel der regee ring om tot herclassificatie der gemeenten over te gaan. Dit werd algemeen en krachtig bestreden. VOETBALCOMPETITIE VAN DE M.S.V. ZEEMACHT. Om den „Faroka"-beker. De wedstrijden voor a.s. Zaterdag 1 De cember zijn: Mar..kaz.Wachtschip, terrein O.Z.D., aan vang 2 uur. Van SpeijkSchorpioen, terrein Ankerpark, aanvang 2 uur. O.Z.D.Kon. Inst., terrein op de Werf, aan vang 1.30 uur. De uitslagen van Zaterdag 24 Nov. zijn: Mar.kaz.O.Z.D. 1—9. SchorpioenWachtschip 43. Comb. Stafm./WachtschipKon. Inst. 55. N.A.S.B.-NIEUWS. N.A.S.B. 1 heeft Zondag Transport 1 op be zoek gehad en moest zich met een 40 neder laag de mindere coonen van de Tranpsortar- beiders, die op het oogenblik aardig aan het transporteeren zijn, want in de twee ,/edstrjj- den boekte.' zij 20 goals voor en 0 tegen. Zoo maar doorgaan, Transportarbeiders! Het eenigste is, dat niet meer zoo gemopperd moet worden, dan gaat .iet nog "eel beter. K.V.T.-NIEUWS. Zondag j.1. is de wedstrijd KVTDTS ge speeld, aanvang 9.30 uur. Wel wat vroeg! doch als vergoeding is de wedstryd gewonnen met 2o. De scheidsrechter heeft naar be- hooren geleid. Reeds van begin af is het een vriendschappelijke strijd geweest met KVT in de meerderheid, doch DTS liet zich niet on betuigd, want door stug te verdedigen en uit stekend spe' is het te danken, dat zij verloren hebben met 20. Het spel van KVT gaat vooruit, doch meer plaatsen is gebiedend en uitkijken is ook bij het inbegrepen. PROGRAMMA )OR A.S. ZONDAG. Helder en HRC zijn beide vrij. i Amster dam gaat 't tusschen de nummers 1 en 2; Helder .:an derhalve rustig toezien, hoe dat afloopt. MeteoorHollandia; AssendelftKVV. Hier gaat de big-match tusschen Texel en Succes. BKC ontvangt Vrone en Schagen An dyk. DTSAlkmaar. HRC 2 ontvangt TOG 2. Helder 2 gaat naar QSC 2. E.L.T.O. NIEUWS. Zondag heeft E.L.T.O. weer een belangrijker» wedstryd gespeeld en wel tegen Verdo-Nig welke wedstryd in een gelyk spel is geëindig. In het begin was V.N. in de meerderheid, maar toch duurde het nog een 20 min. voor Ver do uit een schitterend doelpunt de leiding wist te nemen. Dit doelpunt was voor de Eltoërs het sein om wat harder aan te pitten, maar de aanval kon zich niet door de verdediging van Verdo heenwerken. Na de rust speelde Den Helder met windvoordeel. De bal ging heen en weer en beide clubs gaven elkaar niets toe, en nu was het E.L.T.O., die op keurige wyze gelyk wist te maken. Er werd in een verbazend snel tempo gespeeld, maar door het stugge verdedigen van de beide par tijen kreeg men geen mooie doelkansen meer en het einde kwam met onveranderden stand. Scheidsrechter Geus leidde op correcte wijze# E.L.T.O. 2 speelde tegen S.V.C. van de Cocks- dorp en verloor daar met 60.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6