Modepraatje T JUTTERTJE ZATERDAG 29 DECEMBER 1934 PAG 4 V, i-; 14 24 Om twee oogen. De geschiedenis van een tragisch Oudejaarsfeest. Varia voor nieuwjaar. HET BESTELLEN VAN PATRONEN. De prijs ->ozer patronen is verlaagd tot 0.58 voor japonnen, 0.48 voor kinder- kleeding en 0.40 voor enkele rok of blouse. Men kan het bedrag in postzegels of per postwissel overmaken aan de Mo deredactrice, Muzenstraat 5 B, te 's-Gra- venhage. U kunt ook gireeren op giro-rekening 191919 t.n.v. den Knippatronendienst te 's-Gravenhage. Vooi uitstekende pasvorm wordt ingestaan, indien men juiste buste en heupwijdte opgeeft. EEN GOEDE HANDLEIDING. Voor dames, di- zelf hun kleeding wil len' maken, is zoo juist een modeblad ver schenen, met tal van goede raadgevingen. Het bevat zeer fraaie modellen voor den herfst en den winter en wordt door onze moderedactrice, Muzenstraat 5B, te Den Haag gaarne toegezonden na inzending van 10 cents porto. Vooral m dezen tijd van -bezuiniging lijkt ons dit nieuwe modeblad eeri uitkomst voor heel wat gezinnen, i' U kunt vandaag nog aanvragen. Meisjesschort. (3—7 jaar)! 1421. rokje gezet wordt, geeft zoo'n aardig ge heel voor kleine meisjes. Het jurkje kan van effen of bedrukt fluweel gemaakt wor- 1423 dén en wordt afgewerkt met een smal kan ten kraagje. Het jurkje kan met lange mouwen geleverd worden, die met een stjial boordje .wedren afgewerkt. Patronen verkrijgbaar voor 0.48. Huisjasje. 1424. De koudere dagen doen ons, vooral bij zittend werk, maar al te gaarne naar een warm jasje grijpen om even aan te schie ten. Misschien kan een oude mantel dienst v Is dit niet een buitengewoon practisch schort voor onze dochters? Het bedekt i, niet alleen de geheele jurk, doch bestaat slechts uit één lange lap, is dus uiterst makkelijk te stryken. Het halsje en het voor- en achterpand zijn uit één stuk ge knipt. Het schort wordt over het hoofdje aangeschoten en met twee stofreepjes op zijde gestrikt. De buitenomtrek wordt met smal boordje worden afgewerkt. Patronen verkrijgbaar voor 0.48. Huisjasje. 1422. V, Zoo'n licht, doch zuiver wollen jasje is heerlijk om bij kille dagen even aan te schieten. Men kan er zwart en gekleurd 'voor kiezen, doch men moet steeds zorgen -in overeenstemming met de kleeding te blijven. Het jasje sluit met één knoop, .heeft een platte kraag, die tamelijk ver doorloopt en rechte mouwen met een op- doen als materiaal en anders koopen we een stevige, warme stof. Het maken is uiterst eenvoudig; tegen de beide voorpan den worden belegstukken gestikt met het oog op de revers, tenzij een aardige knoop- garneering wordt aangebracht. Patronen tot en met maat 52 verkrijg baar voor 0.48. Damesschort. 1425. slag. Zeer practisch is het om aan één zijde een zak op te stikken, waar enkele klei nigheden in geborgen kunnen worden. Patronen tot en met maat 52, verkrijg baar voor 0.48. Fluweelen Meisjesjurk. (36 jaar). 1423. Een hooggesloten in het midden met knoopjes sluitend lijfje, dat aan het klok- teverwonderen is dit niet, want, aan een eigen ^-rr.aakt schotr kan men iets per soonlijks geven, nietwaar? Ons schort is juist geschikt om gedragen te verwoderen is dti niet, want aan een en kan var, gebloemd cretonne of satinet gemaakt worden. Het bovenstuk is aan de voorzijde met een punt op het onderge deelte gestikt, terwijl dit laatste de geheele rok bedekt en met knoop en knoopsgat gesloten worden. De breede banden loopen ook over denrug en worden eveneens op het andere gedeelte gestikt. Patronen in alle maten verkrijgbaar voor 0.48. Overall voor groote meisjes. (812 jaar). 1426. Vanzelfsprekend zullen de grootere meis jes Zoo nu en dan de handen uit de mouwen moeten steken en in de huishouding hel pen. Tijd óm de schooljurk voor één, die er minder op aankomt, te veranderen, is er niet. Wat denkt ge nu wel van zoo'n overall van eenvoudig effen katoen met een bedrukten rand langs de revers en zakken. Het lijkt ons buitengewoon ge schikt en'we verwachten dan ook, dat ve len een patroon zullen bestellen. Patronen verkrijgbaar voor 0.58. Herhaaldelijk vraagt men ons modellen van damesschortci- te willen afbeelden en Naverteld door M. P. VAN VALKENBORGH. Het onderstaand verhaal behoort tot de bekendste middeteeüwsehè sagen. Sylversternacht is niet gelijk aan andere nachten....„„.Hü fesbóQrt.. tot de. twaalf, nachten, waarin de Dooden dichter bij de Levenden staan, dan anders tot de nachten, waarin geheimen geopenbaard en wonderen gezien worden Het zal al wel enkele honderden jaren geleden zijn, dat een vroolijk gezelschap in het „Zwarte Gat" van den Raadskelder te Bremen verzameld was. Waaraan de don kere, smerige hoek dien naam te danken had, wist niemand precies te vertellen maar het kan gelegen zijn aan het ontbre ken van vensters in dien hoek, waar nooit een zonnestraal in doordrong; misschien lag het ook aan het lage, zwartgerookte gewelf, misschien ook aan de vuile muren, die reeds sedert onheugelijke tijden de vloe ken en ruwe taal der spelers en dobbelaars hadden weerkaatst Ter eere van dezen Sylvesternacht had men plaats genomen rondom een houten tafel, de uren tot aan het slaan van het nieuwe jaar met dobbelspel vullend. Klette rend rolden de beenen dobbelsteenen over de gladde, houten tafel, zilver klonken de steenen wijnkruiken bij het klinken op el- kaars geluk en steeds luidruchtiger werd het gelach van de spelers. Meester Jürgen, de smid, had pech dien avond! Booze geesten konden het slechts zijn, die zijn spel bedierven en telkenmale de dobbelsteenen met het laagste aantal oogen op tafel deden vallen!...... Zü hadden Jürgen reeds den laatste Heller afgeno men maar steeds weer eischte hij met een door wijn en woede roodgeworden ge zicht, revanche! De vrienden lachten niet meer.bij den aanblik van zijn opwin ding, want Jürgen was een gevreesde vechtjas. En als hij gedronken had en dat gebeurde heel vaak, héél vaak! danDe een na den ander zwegen zij en trokken zoo ongemerkt mogelijk af Buiten, op straat, ontmoetten zij Anne, de blonde vrouw van den smid. Zij was onge rust gewordenen er op uit gegaan, om haar man te zoeken. Het sloeg juist middernacht, toen zij de deur van den Raadskelder opende en af daalde naar het „Zwarte Gat". Jürgen zat alleen aan tafel, hamerde met den dobbel- beker op het tafelblad en schreeuwde! „Speel met hie! Als jullie levenden te laf bent, dan voor mijn part met een Doode!" Anne's kreet van schrik en afschuw werd verstikt door een donderend geraas...... De grond spleet in tweeën en twee skeletten traden te voorschijn „Hoppla!" schreeuwde Jürgen, „dét zijn nog eens vroodlijke speelkameraden!" Zij traden rammelend nader, grepen den beker en wierpen „Niets!" fluisterde een geestenstem, want de steenen waren wel op de tafel ge vallen, maar de oogen erop, waren onmid dellijk weggewischt. Wit en blank schitter den zij in het schijnsel van de lamp „Jullie bent niet te gebruiken!", riep de smid woedend uit, „maakt dat je weg komt en zendt anderen hierheen!" Onder een dof gerommel, als van een ver-verwijderd on weer, zonken de beide geraamten door de open vloer en onmiddellijk daarop kwamen twee heksen te voorschijn „Vooruit, goed zoo!", lachte de smid on geduldig, „spelen, spelen, spelen£>e heksen speelden, maar als de een een worp deed, griste de ander de steenen weg, voor dat ze deUafel nog zelfs aangeraakt had den. „Jullie kan ik ook al niet gebruiken!" riep de smid, „hoepel op en stuur me an deren!" En de aarde opende zich wederom en daaruit kwam te voorschijn, met den bokkepoot, de horens en het roode wam buis elegant gekleed -— de Duivel zelf! „Hopla!", gilde Jürgen, „nóg beter waar spelen we om?"...... „Om het leven," Zei de Duivel Onver schillig en drukte Jürgen den beker in de hand. De drie steenen rolden over tafel zestien oogen bleven liggen. „Kunt gij het beter, meester?" vroeg Jürgen over moedig. De Duivel wierp zwijgend de steenen over het tafelblad...... 18 oogen! „Je leven of twee oogen!" zei hij vriendelijk. Jürgen Ver bleekte, greep naar zijn gezicht „Hier zijn de twee oogen," zei Anne plot seling, kwam uit het donker te voorschijn en zag den Duivel strak in het koude ge laat. Nadat de smid met. zijn blinde vrouw huiswaarts was gegaan, liet men nog dien zelfden morgen van Nieuwjaar het Zwarte Gat van den Raadskelder te Bremen dicht- metselen. Daarom vindt men hét tegen woordig ook niet meer. BIJGELOOF OP OUDEJAARSAVOND. De uren van de twaalf heilige nachten en vooral de tijd van de jaarwisseling zelve is bezwangerd met allerlei wonderlijke uitin gen van bijgeloof en overblijfsels van een spoken- en geestencultuur uit een lang ver vlogen tijdperk: Duizenden voorschriften bestaan er voor deze -critieke dagen, daar de krachten van het hiernamaals met de nieuwe zon een verwoed gevecht leveren. „Links "betee- kent voor deze dagen heel veel! De eerste stap in het nieuwe jaar moet met den lin kervoet gedaan worden, de linkerkous moet op nieuwjaarsmorgen het eerst aan getrokken worden en alle dingen op dien feestdag moet men zooveel mogelijk met de linkerhand doen. Op 1 Januari mag men niets eten, dat in de vrije natuur leefde, geen wildbraad en .een visch dus, anders zou het geluk ons verlaten! Alles, wat men dien dag aantrekt moet zooveel mogelijk nieuw zijn en ongedragen. Wasch mag in de dagen tusschen Kerstmis en Nieuwjaar niet te drogen gehangen worden en de or delijke huisvrouw, die er prijs op stelt het geluk dat jaar in huis te houden, moet op Oudejaarsdag, vóórdat de schemering valt, haar naaidoos of naaikist opruimen. Ook helderziend kan men in den nacht voor den eersten Januari worden. Men behoeft slechts tusschen twaalf en één uur een eierkoek van één ei, een lepel meel, en een lepel zout te bakken, zonder te spreken en dien zonder lachen opeten, dan gaan slapen op een stoel. Men zal dan droomen, dat iemand een ander een glas water aanreikt. Deze persoon zal het aanstaande jaar van groote beteekenis zijn voor den droomer. Menschen met bruin haar brengen het huis, dat zij bezoeken op Nieuwjaarsmorgen, ge luk. Het eerste dier. dat men dien dag ziet, moet een paard zijn, dan beteekent het ge luk. Ook een hond kan gunstig zijn, maar een kat is reeds bedenkelijker! NIEUWJAAR OVERAL ELDERS Feest van Winterzonnewende en feest van het nieuwe jaar dat zijn twee moei lijk te scheiden feestelijkheden! In het oude Rome sloot het nieuwjaars feest aan bij de Saturnaliën en toonde een zekere overeenkomst met ons Carnaval. Verkleeden was daarbij aan de orde van den dag. Heeren trokken knechtskleeren aan en knechten heerenkleeren. De spot regeerde...!.. Geschenken werden gegeven, een gebruik, dat thans nog in Frankrijk heerscht; terwijl dit in andere landen meer een dag van.aalmoezen is. In deGermaan- sche landen werd het nieuwjaarsfeest tot in de 10de eeuw tegelijk met het feest der winterzonnewende gevierd. Luther wilde het nieuwjaarsfeest op Christus' geboor e vieren, m"ar Melanchton voelde meer voor den eersten Januari; by de invoering van den Gregoriaanschen kalender heel wa jaren later kreeg de tweede gelijk, e republiek Venetië hield tot het jaar 16o2 aan de oud-Romeinsche gebruiken vast en vierde nieuwjaar oo 1 Maart. Pisa en Flo rence hielden den 25sten Maart voor den eeschiksten NieuwKarsdag en bekeerden zich in dat inzicht nas in de 18de eeuw. Frankrilk vierde het Nieuwiaarsfeest eeuwenlang on Paascbdaf. Tn den Tslam doorMen de N^enwtsarsdep- in den loon van 35 laar alle .u»»,i-e-AtHdpn want bet Vaan- laar. dat door T»«v,*iqmmed rrord ineowiwd. loont. bil wvtre van spreken sneller dan de N=*nur.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 10