Radio-programma VOORDEEL B1UE BAND -• - Op en om het Binnenhof. MOCH ZOT X „Uw Huishoudboekje kan er slechts van hebben 9 r v zegt het BLUE BAND-meisje Want van hoeveel belang Blue Band ook in de keuken is, hoeveel het ook bijdraagt tot het welslagen van een maaltijd, op het huishoud boekje is Blue Band slechts een bescheiden post. Blue Band combineert kwaliteit met voordeel - tallooze Nederlandsche huisvrouwen hebben de waarheid 'hiervan reeds ondervonden. VERSCH GEKARND Iets over belastingen. Personeele Belasting. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 1 DECEMBER 1934 Weekkroniek De begrootingsarbeid wordt met spoed voortgezet! -• Tusschen de dropjes door: De opschorting van de vaccinatiedwang. Economische Zaken afgehandeld, - Het oude „eenheidsfront bij Defensie. - De S.D.AP. en mobilisatie. Den Haag, 29 Nov. '34. In ongewoon-snel tempo vordert in ona La gerhuis het begroótingswerk! Zoo zelfs, dat de Regeering, die immers heel dikwijls en met nadruk het woord „aanpassing" ge bruikt, dat vlugge werk niet kan „bijhouden". Wat bijna nooit gebeurd is geschiedde: een avondvergadering moest vervallen, aangezien de schriftelijke stukken van de departemen ten niet tijdig waren binnengekomen. Èn dat in den vollen begrootingstijd In de afgeloopen week-periode hebben slechts enkele kleinere afzonderlijke wetsont werpen de begrootingsdebatten afgebroken, b.v. dat tot opschorting van den vaccinatie dwang (weer voor. twee jaar), noodigge lijk minister Slotemaker de Bruine zei omdat het encephalitisgevaar nog niet af doende kon wórden bestreden. Ook al zijn de gevallen, waarin ingeente kinderen door de gevreesde ziekte worden aangetast minimaal klein, toch wenschte de minister daarvoor geenerlei verantwoordelijkheid te aanvaarden. De leden Wendelaar (v.b.), De Vries—Bruins (s.d.) en Zijstra (a.r.) drongen er bij den be windsman op aan, dat hij propaganda voor Vrijwillige vaccinatie zal bevorderen, aange zien door den sterken teruggang van het aan tal vaccinaties het 'pokkengevaar al-gróoter wordt, Z.Exc. zou nog eéns met den Gezondheids raad overleggen, want hij erkende rondweg, dat het vaccin van Jenner „een zegen" mag worden genoemd. In tegenstelling met domi nee Kersten (s.g.), die van „die kunstbewer king" verklaarde niets te moeten hebben. Twee belangrijke begroótings-hoofdstukken vroegen vervolgens de aandacht der Kamer: Economische Zaken en „Oorlog". Minister Steenberghe heeft 't niet heel „zwaar" in de Kamer gehad. Bij de beantwoor ding dér algemeene beschouwingen óver zijn budget sprak hij een kleine twee uren, doch na hetgeen Colijn over de groote lijnen der econc e politiek heeft betoogd was de rede van mr. Steenberghe voor zeer wei nigen „iets nieuws''. Wel ging de bewindsman met groote vaardigheid in op het vele, dat vanuit de Kamer naar voren was gekomen en wist hij door tact en hoffelijke bewoordingen naast degelijke argumentatie allerlei critiek te bezweren of te ontzenuwen. Ook bleek hij op 'n niet onbelangrijk punt „plooibaar". Zoo berustte hij in een amehdent-Smeenk (a,r.) om het salaris van den nieuw te benoemen directeur-generaal van den landbouw, gesteld op 12.000 (dat men te hoog vond) te bren gen op 10.000. Wel waarschuwde hij tegen een zekere krenterigheid, waardoor eerste klas figuren (die zeldzaam zijn!) huiverig worden gemaakt, uit het vrije bedrijf, dat meestal veel meer „oplevert", over te gaan naar den Staatsdienst, doch de Kamer vond achthonderd zooveel gulden per maand welle tjes. aangaande de functie van genoemden dig nitaris wist de minister verschillende ledeA, die ongerust waren I geworden door het feit, dat de dir.-generaal geen bemoeiing zou krij gen met de crisis-aangelegenheden, tevreden te stellen. Een „Uebermensch", die de crisis zaken pius het blijvende gedeelte" der land- bouwaangelegenheden zou kunnen behartigen, kon de minister niet vinden. Maar de getrof fen regeling beteekeht niet, dat de dir.-gene raal geen bemoeiing 'met de crisis-aangelegen- hei.en heeft. Hij krijgt namelijk zitting in den Crisis-raad, wordt üd van het College van RegeenngscommissarisSen en van de Centrale Commissie van Aovies inzake de Landbouw- crisiswet. Op deze wijze tracht de Regeering de verschillende belangen te coördineeren. Wat betroft enkele groote vraagstukken wees Z.fcixC. er vervóigens op, dat bij de teelt beperking steeds rekening zal worden gehou den met den omvang en den aard van het bedrijf; ook zullen bij het overleg over den melksteun de kleine bedrijven billijk behan deld worden. Nog steeds bleek de bewindsman te willen vasthouden aan onze huidige handelspolitiek, den heer Van Voorst tot Voorst (r.k.) be twistend, dat de uitvoercijfers voor land- en tuinbouw geen beteekenis meer hebben. De totale export in de 'eerste tien maanden van '33 was: 10.823.000 ton, in die van '34: 11.283.361 ton. En Wat de waarde aangaat, die was in genoemde periode van '33 610 millioen, en in '34 598 millioen, voorwaar nog wel „de moeite; waard", 't Behoeft dus niet te verwonderen dat de minister den heer Kampschoër (r.k.) gelijk gaf inzake zooveel mogelijk handhaving van een toonenden ex port. De geprojecteerde export-organisatie: ln verband met de moeilijkheden met Duitsch- land zal binnen enkele weken gaan wer ken, alsook wat betreft de eerste uitbetalin gen aan exporteurs in verband met de „be vroren credieten". Een herleving van wijlen de N. U. M. heeft echter niet plaats, zoo verzekerde mr. Steen berghe. Er komt slechts: een uitvoeringsor gaan als gevolg der crisisuitvoerwet, meer niet. Z.Exc. besloot met te zeggen, dat coördi natie moet worden gezocht tusschen Regee ring en bedrijfsleven en: In 't bedrjjfsleven zelf, want het groeps-egoïsme dient te wor den overwonnen. Het groote doel moet zijn een algemeene synthese, die ons met een ge rust en moedig hart de toekomstige moei lijkheden tegemoet kan doen treden. Ziehier de hoofdtrekken van het ministe- riëele betoog. Dat het tusschen de dropjes door aandacht had geschonken aan speciale zaken spreekt vanzelf. Zóo kreeg dr. Lovink te hooren dat zijn denkbeeld omtrent de instel ling van 'n Landbouwraad overwogen zou worden. Mr. Westerman kreeg toegevoegd, dat hij zich schromelijk vergist als hij zegt, dat de crisis-organisaties 12 millioen aan later cijfers produceeren om 't overdrevene van de bewering aan te toonen. Het Kabinet is dagelijks bezig met het vraagstuk der vaste lasten, aldus Z.Exc. in een ander deel van zijn rede. Maar in deze behooren alle consequenties overwogen te worden. Voorts wordt een regeling in zake Pachtwet en executierecht ernstig be vorderd. Naderhand kwam de heer Hiemstra (s.d.) met een motie, uitsprekend de urgentie eener nieuwe pachtregeling, doch aangezien de mi nister haar volmondig erkende stemde rechterzijden plus liberalen en vrijzinnigen de moue ai. Bij de afdeehng „Handel en Nyverheid weru uoor de leden öchiilhuis (v.d.), Wester- man (nat. herst.), Brauugam (s.d.), Wielin- ga (a.r.) en Bongaerts (r.-k.) sterk gepieit voor een stevige suosidie aan de Hoiiand— AmeriKa-iyn. um haar passagiersdiensten tè kunnen unbreioen met een nieuw schip la ue „ötatenuam". hixc. ssteenoerghe verklaarde, dat de Re- geermg aiies wil doen om onze scheepvaart te steunen. Maar ook hier is aanpassing noouig! Nu is de Regeering niet optimistisch ten aanzien van de passagiersdiensten over den uceaan. Engeland, t rankryk, Duitschland, itane voeren een krankzinnigen concurrentie strijd met de modernste, meest-luxueuse sche pen., Zeker, onze tarieven zjjn lager en de „eenvoudige luxe" onzer schepen trekken, on- uanks anes passagiers (zooais de heer Bon-, gaerts had betoogd), maar de buitenlandsche maatschappijen voeren tariefsverlaging na tariefsyenagnig in. Italië b.v. eventjes met bijna bü pet. naar beneden! Ons gunstiger prijsniveau zal dus. weldra verdwenen zijn Neen, de minister verwachtte niet veel meer van het passagiersvervoer. Wel van het vrachtvervoer. En oin nu maar ter wille van de werkverruiming subsidie te gaan geven voor het bouwen van een nieuw schip wilde Z.Exc. niet. Dah kan men evengoed zionder noodzaak eCn fabriek gaan uitbreiden, aldus de minister, dat is op den duur even onpro ductief en schadelijk. De Regeering ontwierp een algemeen steun- pian voor de scheepvaart, zoo vervolgde de bewindsman, zij zal niet in den steek wor den gelaten. Maar een „gok" kon de minister niet wagen. Als er dan wèl perspectief in uit breiding der HoiiandAmerika-lijn zit, ldat het particulier initiatief dan ook eens „iets" doen!, vond mr. Steenberghe, dié ontkende, dat de Regeering in deze eenige partijdigheid vertoonde, in verband met vroegere voor schotten aan den Kon. Holl. Lloyd. Deze is gesteld voor de keuze, passagiers- of vracht- dienst? De Amsterdamsche onderneming zal als complement, der Rotterdamsche Maat schappij moeten dienen. Wat de binnenscheepvaart aangaat, wees de minister op de goede werking- der recente wettelijke maatregelen tot saneering van het bedrijf. Inmiddels worden allerlei ingekomen klachten nauwkeurig onderzocht, kregen de heeren Drop (s.d.) en Van Twist (a.r.), die verschillende zaken ter sprake hadden ge bracht, te hooren. Ook ten aanzien van den middenstand toonde de minister alle aandacht en toewij ding. Doch van rigoureuze maatregelen (als een 'vestigingsverbod b.v.)' wilde hij niet we ten. Verschillende belangrijke zaken zyn in onderzoek - en reeds is een ontwerp tot rege ling van het uitverkoop-wezen ongeveer ge- reed. j i Bij de afd. „Landbouw" was de spreeklust miniem. En dat kwam, wijl het wachten is op de begrooting van het Landbouwcrisis fonds. Ook „Visscherij" ging. er nogal vlug door. Vooral werd gevraagd om herstel der sub sidie aan de vereeniging „Het Nederlandsche Visscherijproefstation", namelijk door de hee ren Drop (S.D.), die daar naderhand een mo tie voor indiende (de Regeering verzoekend alsnog een subsidie te overwegen), doch die „op nader te bepalen dag" zal worden be handeld, wijl de Kamer de geheele kwestie (waaraan nogal wat vastzit) eerst nog eens wil bekijken, Visscher (A.R.), Lovink (C.H.), Duijmaer van Twist (A.R.), Van Kempeh (V.B.) en Zandt (S.G.). Voorts drong de heer Van Twist aan op maatregelen - tegen' de overbevissching der Noordzee en sprak de heer Brautigam (S.D.) over de treurige toestanden t.a.v. de trailer- vloot te IJmuiden. Minister Steenberghe noemde de kwestie betreffende het proefstation een afgedane zaak. Het heeft de indertijd gestelde voor- Waarden niet vervuld. De" Regeering heeft een open oog voor de belangen der visscherij aldus voorts Z.Exc. doch men moet de moeilijkheden niet on derschatten. Voor IJmuiden en in 't alge meen voor een reorganisatie van de vis- schersvloot zal de minister zien iets te doen. De heer Westermari had de snelle maatre gelen ten aanzien van de haringvangst afge keurd. „Nu de Regeering vlug ingrijpt, is het ook weer niet goed!" riep mr. Steenberghe uit, en: geef hem eens ongelijk! Nadat Exc. Steenberghe zijn budget binnen had (alleen de Staatk. Gereformeerden, de Communisten en de heeren Sneevliet (r.s.) en Vervoorn (platt.) waren tegen), kwam op het parlementaire tapijt: de begrooting van mi nister Deckers. En daarbij deed het inmiddels verwachte verschijnsel zich voor, dat het oude „eenheidsfront" tegen de Defensie-begrooting hersteld is. Want de vrijzinnig-democraten kunnen zich immers niet met de huidige be grooting van minister Deckers vereenigen! De verschillende nieuwe denkbeelden van dr. Deckers (verlenging diensttijd, opheffing Vooroefeningsinstituut, capitulantenstelsel, op heffing burger corveërs), ondervonden vrij veel bedenking in de Kamer, ook bij die par tijen, welke overigens met de Regeering mee gaan. Het zal nog zeer de vraag zijn of de minister in alle opzichten zijn zin krijgt! Van de tot heden gevoerde debatten over „oorlog" mogen de redevoeringen van de le den Schilthuis (v.d.) en Van Zadelhoff (s.d.) speciaal genoemd worden, omdat hierin èn do houding der vrijzinnigen en die der socialis ten nader wórdt verduidelijkt. De heer Schilthuis bleek het verschil tus schen zijn opvatting omtrent het doel onzer weermacht en die van den. minister hierom trent aldus te zien, dat laatstgenoemde streeft naar een geheel zelfstandige weer macht, een echt oorlogsapparaat, terwijl de afgevaardigde slechts begeert een organisatie, welke eventueel slechts als aanvulling (bij een bondgenootschap) kan dienen. Waardoor wij aan onze Volkenbondsverplichtingcn zul len hebben voldaan. Want de moderne tech niek op oorlogsgebied doet steeds vorderin gen, en onze financiën zyn niet in staat hier mee gelijken tred te houden, aldus de heer Schilthuis. Daarom kwam hjj op tegen de huidige begrooting, welke de bezulnigings- belofte van het vorig jaar teniet doet. De heer K. ter Laan had j.1. Donderdag avond gevraagd, hoe de V.D.-fractie maat regelen kan bestrijden van een Regeering, waarin twee partijgenooten als minister zit ting hebben. De heer Schilthuis zag hierin niets verwon derlijks. Een gemengd Kabinet zei hij dat ook wel bij meerderheid van stemmen besluiten neemt, kan altijd maatregelen voor stellen, waarmee een fractie in de Kamer, óok al behooren tot haar partij ministers, niet instemt. Op onderdeelen kan men altijd van inzicht verschillen. De Sociaal-Democratische spreker stond evenzeer op het Volkenbondsstandpunt, maar ging in zijn wenschen nog verder. Hij kwam positief op voor een „Veiligheidswacnt", die niet berekend is op oorlogvoeren. Oorlogs voorbereiding aldus de afgevaardigde trekt slechts oorlog aan. (Hierop interrum peerde generaal Duymaer Hij wil een bordje met „Verboden Toegang" er op aan de grens zetten Oorlog beteekent zelfvernietiging, zoo ver volgde de heer Van Zadelhoff, die ook de theorie als zou ons leger de taak toebedeeld krijgen om eventueel „den eerste stoot" op te vangen, vertrouwend op spoedige hulp, af wees, er slechts doellooze vernietiging van menschenlevens van verwachtend. Hij vreesde, dat de minister toe heeft ge geven aan het dryven van super-militaristen, die een angststemming kweeken om het volk voor de wapeningen warm te krjjgen. Komend tot het huidige standpunt der S.D.A.P. omtrent haar houding ten opzichte der landsverdediging en van mobilisatie ver zekerde de heer Van Zadelhoff, dat zijn partij de volledige nationale ontwapening blijft voor staan, hoewel de huidige internationale situa tie de doorvoering daarvan niet mogelijk maakt op dit moment. In geval van oorlogs gevaar stelt de- S.D.A.P. zich op den grond slag der te Brussel en Parijs gevallen beslis singen van de socialistische internationale, waarbij bepaald werd, dat men bij een inter nationaal conflict gemeenschappelijk de te volgen gedragsljjn zal aangeven. Zoo staat de S. D. A. P. op het Volkenbondsstandpunt. - Geschillen moeten langs vredelievenden weg opgelost worden, hiervoor jjvert de Interna tionale arbeidersbeweging. Is er een Staat die het Volkenbondsrecht miskent, dan moet dat recht gehandhaafd worden, hetgeen door Volkenbondssancties dient te geschieden. Als alle middelen gefaald hebben en een militaire actie onafwendbaar is, dan zal de Nederland sche arbeidersbeweging daaraan haar steun kunnen verleenen. Deze verklaring van den heer van Zadel hoff beteekent dus, dat de S. D. A. P. haar houding, om een eventueel mobilisatiebevel te „toetsen" op zijn rechtmatigheid, handhaaft. Waarmee dr. Deckers geen genoegen kan ne men. Hjj blijft natuurlijk op het standpunt staan, dat een wettig besluit van een wettige Regeering moet worden opgevolgd. De heer Van Zadelhoff verzekerde met klem dat de S. D. A. P. alle onwettige acties ver werpt. De partijresoluties op dit punt van '28 en '31 zijn ingetrokken. Men is evenmin voor bijzondere ontwapeningspropaganda on der dienstplichtigen, men is tegen sabotage en men staat afwjjzend tegenover een persoon lijke dienstweigeringsactie. Aldus drong de afgevaardigde er bij den minister op aan, zjjn houding tegenover de S. D. A. P. te her zien. Ten slotte sprak de heer Van Zadelhoff over de bescherming tegen luchtaanvallen. Als die wordt georganiseerd door Defensie, dan' wees hij haar af. Dan zag hij er oor logsvoorbereiding in. Doch wanneer de bur gerlijke overheden maatregelen nemen om de ingezetenen aanwijzingen, enz. te geven In geval van gevaar uit de lucht, dan kunnen zjj rekenen op de loyale medewerking der so cialisten. Minister Deckers moet nog aan het woord komen. Hij zal „goed beslagen ten jjs" moe ten verschijnen, wil hij zijn positie niet te veei verzwakken! PARLEMENTARIËR. ZONDAG 2 DECEMBER. Hilversum, 301 m. 9.00 VARA, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 8.00 VPRO, 8.00 AVRO. 9.00 Gramofoonpl. 9.05 Voetbalnieuws. 9.10 Tuinbouwpraatje. 9.40 Gramofoonpl. 10 0C Declamitie L de Jong en gramofoonpl. 10.30 „Solidariteit", hoorspel, hierna toespaak door G. Zieverink. 10.50 Koor en zang. 11.15 A. Pleysier: Van staat en maatschappij. 11,30 Gramofoonpl. 12.00 Klokkenspel en Uurslag van den Oudë- kerkstoren te A'dam. 12.01 Disco-nieuws. 12.30 Pu zta-orkest o.l.v. Pali Tot. I.00 P. Palla (orgel) en B. Lensky (viool). 2.00 Boekbespreking Dr. P. H. Ritter Jr. 2.30 Uitzending door Concergebouw, A'dam: .Concertgebouworkest o. 1! v. Mengelberg, m.m.v. Vicorica Ursuleae (sopraan). In de pauze liederen van Hendrika v. Tussenbroek door dameskoor o.l.v. mevr. J. Hartog-Ben- jaminse. 4.30 Gramoioonpl. 4.45 Vaz Dias. ().00 „Orvitropia", o.l.v. J. v. d. Horst. 6.00' Boekbespreking Ds. J. J. Thomson. 7.00 Kerkd. uit de Vereen, v. Vrijz. Herv. te Amersfoort. Voorg.: Ds. J. Dikboom. 8.00 Vaz Dias. 8.15 AVRO-Aeolian-orkest. 8.45 Causerie W. Vogt. 8.55 Vervolg concert. 9.15 Rauio-Journaal. 9.30 Omroeporkest o.l.v. N. Gerharz, m.m.v. Irene isinger (sopraan) en H. Rehkemper (bariton). 10.30 Gramofoonpl. 10.45 Kovacs Lajos en zijn orkest. II.00 Vaz Dias. 11.10 Gramo-oonpl. 11.1512.00 Vervolg Kovacs. Huizen, 1875 m. 8.30 NCRV, 9.30 KRO, 5.00 NCRV, 7.45— 11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding Joh. de Heer, m.m.v. W. Verver (viool). 9.30 Gramofoonpl. i0.30 Hoogmis. 12.00 Lezing. 12.15 Schlagermuziek en causerie. 2.00 Lezing. 2.30 Orkestconcert en gramofoonpl. 4.Ó0 Voor de zieken. 5.00 Gramofoonpl. 5.o0 Kerd. uit de Geref. Kerk te Oudewater, o.).v. Ds. A. v. d. Weg, m.m.v. N. Hey (or gel). Hierna zang door Dameskoor o.l.v. F. Kloek. 7.45 Sportnieuws. Causerie. 8.10 Vaz Dias. 8.15 Koorconcert en gramofoonpl. 8.35 Orkestconcert en gramofoonpl. 9.00 Kotrconcert en gramofoonpl. 9.20 Orkestconcert en gramofoonpl. 10.30 Vaz Dias. 10.4011.00 Epiloog. MAANDAG 3 DECEMBER. Hilversum, 301 m. Algemeen Programma, verzorgd door de AVRO. 8.Ó9 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.16 Gramofoonpl. 10.30 Gerda Broekhuizen (piano), „The Threc Syncopators" (accordeon) en Marie Holtrop (voordracht). 12.00 Ensemble Lismonde. 2.i5 Gramofoonpl. 2.30 Voordracht Kommer Kleyn. 3.00 P. v. Egmond (orgel) en Maria Hoving van Driel (sopraan). 4.00 Zenderverzorging. 4.15 Gramofoonpl. 4.30 Max Tak: Universal films. 5.30 Omroeporkest o.l.v A. v. Raalte. 7.00 Neo-Bechstein-recital mevr. H, Leopold- Draper. 7.2b Gramofoonpl. 7.30 Causerie Dr. H. Molhuysen, 8.00 Vaz Dias. 8.05 Kovacs Lajos en zjjn orkest. 9.00 Declamatie Charl. Köhler, gramo- o.lv. Rust 9.30 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte, m.m.v. Henr. Bosmans (piano), F. Koene (viool) en C. v. Leeuwen Boomkamp (viool). 10.15 Gramofoonpl. •11.00 Vaz Dias. 11.10—12.00 Uit „La Boite des Matelots", Den Haag: Dansmuziek door het „Orchestre Mareo Majo". Huizen, 1875 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. L. J. S. CrousaZ. 11.00 Chr. lectuur. 11.3012.00 en 12.15 Gramofoonpl. 12.30 C ncert (alt, piano, cello) en foónpl.. ;2.ÖO,Voor de scholen. 2.35 Gramofoonpl. 2.45 "Wenken voor de keuken. 3.15—3.45 Kniples. 4.00 Bijbellezing Dr. J. W. v. d. Bosch, m.m.v. sopraan en orgel. 5.00 Meisjeskoor o.l.v. Annie Fra .k. 6.307.00 Vragenhalfuur. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Vragenhalfuur. 8.00 Lezing zendeling J-. A. Rooseboom. 8.30 Luth. A-cappellakoor uit Utrecht M. v. Huis, m.m.v. solisten, Dr. J. A. en Ds. J. A. F. A. Stellwag. 10.00 Vaz Dias. 10.1011.30 Gramofoonmuziek. DINSDAG 4 DECEMBER. Hilversum, 301 m. AVRO-uitZending. 11.00 RVU. 5.00 VPRÓ. 6.30 RVU. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Ensemble Rentmeester. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Vervolg ensembleconcert. 11.00 RVU. O. v. Tussenbroek St. Nicolaas. 11.30 Gramofoonpl. 12.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 2.00 Vioolreeital Olly Folge Fonden. 2.30 Gramofoonpl. 3.00—4.00 Kniples. 4.15 Gramoioonpl. 4.30 Radiokinderkoorzang. Leiding: J. Hamel. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 VPRO. Causerie Ds. B. J. Aris. 6.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. 6.30 RVU. Dr. A. N. J. den Hollander: Het Amerika dat de toerist niet ziet. 7.00 Vervolg Kovacs Lajos. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 „Zie de maan schijnt door de boomen...", St. Nicolaas-programma, m.m.v. het Om roeporkest o.l.v. N. Treep, Kovacs Lajos en zijn orkest, Pierre Palla (orgel), E. Veen (piano), Alex de Haas (zang), Lia Ful- dauer (sopraan), de AVRO-girls en Eddy Meenk (step). 9.30 „Smaadschrift", spel van E. Wooll. M.m.v. de Vereen. „R'damsch Hofstad-Too- heel" o.l.v. C. v. d. Lugt Melsert. 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 1875 m. KRO-programma. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11,3012.00 Godsdienstig halfuur. 12.15 Gramofoonpl. 12.45 Orkestconcert en gramofoonpl. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Modecursus. 4.15 Orkestconcert m.m.v. violist. 5.00 Voordr cht. 5.15 Schlagermuziek en gramofoonpl. 6.40 Cursus. 7.15 Causerie. 7.35 Gramofoonpl. 7.45 Lezing. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Orkestconcert m.m.v. solisten. 8.50 Voordracht. 9.10 Vervolg concert, 9.35 Sportpraatje. 9.55 Vervolg concert. 10.20 Gramofoonpl. 10.30 Vaz Dias. 10.35—12.00 Vrooljjk concert «n gramofoon- muziek. BB 144C. In artikel 63 la der wét op de personeele belasting wordt bepaald, dat ontheffing naar de grondslagen huurwaarde en mobilair ver leend wordt, als men een perceel verlaat zonder daarin eenige roerende goederen ach ter te laten en men binnen zes weken daar na een ander perceel in gebruik neemt, waar van de belastbare huurwaarde méér dan lager is dan die van het verlaten perceel. De vraag rees nu of aanspraak op ontheffing bestaat als men een gedeelte van zijn huis ontruimt. Deze vraag werd beantwoord in het in Beslissing No. 5494 gepubliceerd arrest van den Hoogen Raad. Belanghebbende had de tweede verdieping van zijn huis ontruimd zonder daarin iets achter te laten. De Raad van Beroep ver leende hem hierop ontheffing. De H. R. oor deelde dit echter niet juist. De opvatting, zoo luidde de redenèering, dat belangheb bende geacht moet worden zijn perceel te hebben verlaten en een ander perceel, nl. de eerste verdieping van het oorspronkelijk per ceel, in gebruik te hebben genomen, nu de tweede verdieping werd ontruimd, is onjuist. Immers daardoor werd niet, nu aan' de twee de verdieping geen eigen bestemming werd gegeven, het oorspronkelijk perceel opgelost in twee gedeelten, elk afzonderljjk in gebruik, doch het perceel wordt, ondanks de ontrui ming van de tweede verdieping, nog be schouwd in zijn geheel bij belanghebbende in gebruik te zijn, zoodat het als één perceel in stand bleef. Deze uitspraak is in overeenstemming met wat vroeger werd geleerd in Beslissing no. 4616, waar beslist werd, dat', indien iemand een gedeelte van een perceel, dat hij aan vankelijk geheel als woning in gebruik had, in den loop van het belastingjaar gemeubi leerd gaat verhuren, hij geacht moet worden zjjn oorspronkelijk perceel te hebben verla ten. In dit geval werd aan een gedeelte van het perceel „een eigen bestemming gegeven", zooals het in boven vermeld arrest heet. Een tweede ontheffingspuzzle vonden wij vermeld in Beslissing 5523. Hierin was de vraag aan de orde of er recht op ontheffing bestaat, als de woning wordt verlaten, doch de garage voor stalling van eigen auto in gebruik blijft. Het geval betrof de toepassing van het an dere ontheffingsartikel, waarin bepaald is, dat indien een woning, al is zjj gedurende het geheele jaar gemeubileerd geweest, niet meer dan tien dagen is bewoond, ontheffing van de belasting naar de beide eerste grond slagen verleend wordt. Belanghebbende nu, die zyn woning had verlaten, er een deel van zjjn mobilair in had achtergelaten, en de bjj dat huis behoorende garage was bljjven gebruiken voor stalling van zjjn auto, vroeg tevergeefs ontheffing aan den inspecteur toen hjj zjjn huis geduren de geen tien dagen van een afgeloopen jaar bewoond had. De ontfCffing werd hem gewei gerd, omdat hjj jn dat jaar van de auto wel gebruik had gemaakt. De Raad van Beroep was daarentegen van oordeel, dat appellant door het feit, dat hjj zjjn auto in de garage stalde, niet gezegd kon worden zjjn huis te bewonen. Ook de H. R. achtte gronden voor onthef fing aanwezig. Onder bewonen in den zin van ons ontheffingsartikel moet, zoo over woog de cassatierechter, verstaan worden het gebruik van de woning en van de daar in aanwezige meubelen voor doeleinden waar voor zij bestemd zjjn en voor bezigheden die gewoonljjk in een woning worden verricht. De stelling, dat onder bewonen moet worden verstaan het gebruiken van de woning met hare aanhoorigheden voor doeleinden waarvoor zjj bestemd zjjn, is te ruim, daar bewonen zich niet verder uitstrekt dan voor zoover het van een gebouw gemaakt gebruik bestaat in gedragingen, die in een woning plegen te worden verricht. Hier staat even wel het stallen van een auto in de garage buiten. Er was dus aanspraak op ontheffing. .M 1 December. Het is afgeloopen, zoo als te verwachten was. De schrjjver van deze regelen heeft naar aanleiding van zjjn stukjo van Zaterdag j.1. een brief gekregen van een onbekend Kamerlid. Deze schrijft het volgende: „Mjjnheerü U weet van oeeonomie net zooveel af als mijn poes van logarithmen. Ons parlement is geen revue-theater. Natuurlijk zou ik mijn stem uitbrengen tegen uw onbekookte denk beeld om den leerplicht uit te breiden tot 90- jarigen! U zoudt ons land tot de risée van de heele wereld maken! Waarom niet 100 jaar? Waarom niet de heele natie gehuisvest in scholen, opdat iedere leerling op school ge boren en van school uit begraven wordt en men geen huis meer noodig heeft om in te wonen? Welk een besparing, mijnheer de super-oeconoomIs het niet om van te water tanden! Geen huishuur, geen gas, geen elee- triciteit, geen water, geen verwarming, geen. meubels, geen behang, geen huispersoneel. Is Neen mijnheer, er moet een ander middel dan Uw onzinnig plan zijn, om een eind te maken aan de werkloosheid. Dit schrijven is niet bekend als Ingezonden Stuk. U zoudt U trouwens wel terecht scha men, het op te nemen. Hoogachtend, Tot zoover het Ingezonden Stuk, dat ik al leen opneem om eens aan te toonen hoe ver ik van alle schaamtegevoel verwijderd ben. Overigens ben ik in de aangename positie, al tijd het laatste woord te kunnen hebben. Om de waarheid te zeggen, begrijp ik den hatelijken toon van den schrijver niet. Het gaat ten slotte om een zuiver sociaal-oecono- mische kwestie: de werkloosheid te overwin nen. Wat moet men ver van de wetenschap zjjn afgedwaald om zoo'n zaak niet te kunnen bespreken zonder persoonljjk te worden! Maar ik wil mijn geachten opponet niet op dezen weg van persoonlijke hatelijkheden vol gen, temeer daar hjj toont een groote domoor te zijn. Zijn idee is in ieder geval nog veel dwazer dan het mijne, en dat wil wat zeg gen. Alle alle huizen leegstonden was de werkloosheid eenvoudig verplaatst naar alle vakken, die met huizenbouw te maken heb ben.. De huiseigenaars zouden failliet gaan, voor bouwvakarbeiders zou niets meer te doen zjjn, de hypotheekbanken zouden alle reden van bestaan hebben verloren en de ea- tastrophale daling van hun koersen zou eea paniek op de beurs tengevolge hebben. Nee, dan liever een forsch constructief plan uitgevoverd! Bjjvoorbeeld afbraak van alle huizen. Wat 'n werkgelegenheid zou dit scheppen! Ik verwonder mjj altijd over de kortzichtigheid van regeeringen, die nieuwe wegen laten aanleggen. Afgebroken moeten ze worden! Malaise in de linnenindustrie? Goed, de regeering late alle overhemden ver nietigen! Kunst in nood? Alle schilderjjen en boeken op een brandstapel! Ik wacht af, of mjjn onvriendelijke oppo nent mij nu weer voor ezel zal uitmaken. Laat hjj opkomen met een polemiek! Discussie gesloten. „U wordt een oeetje dun op de kiuln» mjjnheer". „Dat klopt, Ik ben op dieet en mjjn rant soen zal niet toereikend zjjn".

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2