Stadsnieuws MARINIERS IN 'T SAARGEBIED DE HELDERSCHE COURANT VERSCHIJNT MAANDAG Juwelier BEEMSTERBOER Predikbeurten Einde goed, Alles goed. Visscherij. Uit het politie-rapport. derde blad Met het oog op den Nieuwjaarsdag zal de Heldersche Courant van Dinsdag 1 Januari niet verschijnen. In de plaats daarvan zal Maandag 31 Dec. eon Heldersche Cojrant uitkomen. Advertenties voor dit nummer kunnen worden opgegeven tot Maandag morgen 9 uur. DE DIRECTIE Op- en ondergang Van Zon eff Maan en tijd van hoog water (Texel) Wintertijd. zon Hoogwater Dec. op: ond.óSdT Z .50 1.33 11.30 8.08. 15.44 2.33 3.00 M 31 2.49 11.49 8.08 1557 3.30 4.09 Licht op vc*r alle voertuigen. Zaterdag 29 Dec. 16.23 Zondag 30 16.24 Maandag 31 i6.27 Met ingang van 1 Januari 1935 is be noemd tot assistent vanden Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Ge zondheidsdienst, alhier, de heer M. Blichli Pest, arts te Oegstgeest. VOORZITTERS VAN STEMBUUEAUX IN HET SAARGEBIÉD. Thans is de officieele lijst gepubliceerd van Nederlanders, die op 13 Januari a.s. in het Saargebied als Voorzitter van een stembureau zullen fungeeren. Hierórider Komen voor bur gemeester W. F. G. L. Drlessen van Den Helder en L. Ch. Kolff van Wieringen, APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek vari dén heer H. J. Roodlieb, Binnenhave^, BRIEVENMALEN VOOR DE K XVIII. Brieven en andere stukken, al of niet voor zien van de daarvoor vastgestelde aanwijzing (2 kruisstrepen over het gehéele adres) eii volledig gefrankeerd, bestemd vóór de beman ning van Hr. Ms. onderzeeboot K XVni, zullen worden opgenomen in de hieronder vol gende rechtstreeksche mailyerzendingen aan genoemden oorlogsbodem 3 en 5 Jap, Pcrnambpco. j^aat^te büslich- ting hoofdpostkantoor, yesjj, 9-iO. en 20.55. 17, 19, 26 en 31 Jan. Rio de janeiro. laatste buslichting hoofdpostkantoor re^p. I(?.15, 20.55, 16.15 en 9.10. 2 en 8 Februari Montevideo. Laatste bus lichting hoofdpostkantoor resp. 20.55 en 16.15: 12 Februari, .^qenas.,Air,es. !^aaiisté.,busiicll-*' ting hoofdpostkantoor j.g.15, KERSTFEEST IVEÉSKiNDÉREN TE. HUISDUINEN. Een ingezetene van Huisduinen schrijft ons Door eenige ingezetenen uit Den Helder werd aan de kinderen der Weesinrichting „Huis duinen" een aardige verrassing bereid, ter ge legenheid van het Kerstfeest. Enkele ingezetenen zonden versnaperingen, terwijl eenige dames zorgden voor wat aardige geschenken voor de meisjes, zoodat de kinde ren dankbaar genoten van wat hun geboden werd, en degenen die het hun bezorgden een dankbaar hart toedroegen. EEN PREMIE-UITGAAF VOOR DE ABONNE'S VAN ONS BLAD. Het uitstekend Geïllustreerd Zondagsblad. In dezen tijd van nialaise, waarin de oudste menschen en de kleinste schoolkinderen het woordje „crisis" óp dé lippen hebben, is elk huishouden er op uit, zooveel mogelijk te be zuinigen. Natuurlijk bezuinigt men liet eerst op die artikelèn, die hét bést gemist kunnen worden of zélfs overbodig zijn'. Velen reke nen daartoe o.m. wèelcbladen. Dit is niet ge heel juist. Zeker niét,als 'Mén voor zéér Wéi nig geld toch éeri góed, rijk geïlüatreerd en daarbij van aardige verhalen en boeiende feuilletons voorzien weekblad kan lezen! Welnu, zoo'n weekblad hebben wij voor U: het Geïllustreerd Zondagsblad,' dat immers aan alle eischen voldoet, die de huidige tijd er aan stelt: actueel en goedkoop! Abonné's van de Heldersche Courant kun nen zich de regelmatige bezorging van dit Zondagsblad verzekeren voor slechts vijftig cents per kwartaal, bij vooruitbetaling, d.i. nog geen ,4 cents pér week! Franco per post zeventig cents. Om onze lezer nog meer te animeeren, stellen wij hen, die zich tot 1 Januari a.s. als abonné laten inschrijven (men kan eenvoudig de aanmeldingskaart, die eveneens ingesloten is invullen en ongefrankeerd aan ons afzen den) in de gelegenheid èen këüze te doen uit de volgende premie-werken: 1. een roman („De Tempel der Leugen"). 2. het geïllustreerd kinderverhaal „Mater Klik (32 pagina's!. 3. een fraaie verjaarkalender, geïllustreerd metaardige kinderfoto's. Ter kennismaking konden wij in een groot gedeelte van de oplaag van heden wederom een exemplaar van het Zondagsblad insluiten. Bij het beschouwen van de groote zorg, aie er aan besteed is, gezien' dé behoefte, waarin het voorziet en vooral de wétenschap, dat dit een goed geïnbstrces'd én daarbij het goed koopste weekblad van Nederland is, gelooven wij, dat alle redenen aanwezig zijn om een abonnement voor drie maanden te nemen. Men zal er geen spijt van hebben! abonnementsvoorsteïxing. De 3e Abonnementsvoorstelling, welke aan vankelijk bepaald was op 17 Januari is ver zet en heeft thans plaats op Donderdag 24 Januari. Op dien' datum zal een opvoering worden gegeven van „Mannen in 't Wit", door het gezelschap van Cees Laseur (Centraal Theater). De aangekondigde voorstelling Tante Roosje door het gezelschap Esther de Boer "tad» »P rebruan als 4e Abonnementsvoorstelling gratis koopdag. Fi™neenT^dVe?entie in dit nummer maakt de Zauem b°er de uitslaS van haar „Gratis-Koopdag-reclame" bekend Zooals wij reeds in November mededeelden, r /r el*en dag tusschen 22 November en 22 December door notaris Schreuder een gesloten enveloppe gemaakt. Daaruit werd er éen door: hem getrokken, terwijl de overige vernietig^ werden. De datum, welk in de en veloppe vermeld was zou de gratis-Koopdag Gisteren nu is in bijzijn van twee getuigen door Notaris Schreuder deze enveloppe ge opend en; de datum, welke zich daarin bevond was Maandag 10 December. Iedereen, die op dien dag gekocht heeft, mag nu voor eenzelfde bedrag bij de Firma Beemsterboer gratis uitzoeken. Er is toén voor ongeveer 225 gulden verkocht, zoodat er vele gelukkigen zullen zijn. Men deelde ons mede, dat deze reclame ook dit jaar weer een succes was geworden. O.a. is er iemand, die voor 62 gulden gekocht heeft op dien dag en ook voor dat bedrag mag uitzoeken! Een buitenkansje dus! DE WONINGSTICHTING EN HAAR TUINEN. Prijsuitreiking in den wedstrijd 1934. Evenals vorige jaren heeft de Woning stichting dit jaar voor de bewoners van haar woningen een tuinwedstrijd georganiseerd. De bedoeling is ieder, die daartoe in de ge legenheid is, mede te doen werken om het aspect te verhoogen. Een goede en aantrek kelijke manier is die wedstrijd daartoe onge twijfeld. Immers de tuinen en vooral de voor- en zijtuinen, zijn vrijwel de belangrijkste middelen voor stadsverfraaiïng. Bij de bewoners van Woningstichting-hui zen is die belangstelling ook dit jaar weer groot geweest. Ongeveer 50 deelnemers kon den ingeschreven worden en dat is het bewijs, dat Woningstichting voor dit doel steun ondervindt. Gisterenavond vond in „Centraal" de prijs uitreiking plaats. Een groote tafel met twee door middel van kleine tafels en stoelen op gebouwde zijstellingen waren met vele keu rige prijzen beladen. Schilderijen, couranten hangers, kunstvoorwerpen en natuurlijk ook èen pracht-collectie bloemen, planten en vazen. De heer Plasmeijer hield bij verhindering van den heer Van Dalen een openingstoe spraak waarin hij o.a. nog opmerkte, dat er vee Ibewoners zijn bij Woningstichting, die zeker voor een prijs in aanmerking zouden zijn gekomen, doch zich niet opgegeven hadden. Dan volgde de prijs-uitreiking. De deel nemers waren naar gelang de hoedanigheid van den tuin in vier groepen ingedeeld. Dit maakte de prijsverdeeling billijker. De com missie van beoordeeling bestond dit jaar uit de heeren: P. van Dalen, P. B. Plasmeijer en G A. Minnes, terwijl als deskundig adviseur de heer Groen, rijkstuinman, optrad.,, In „den zomer werd twee-, A d iremaal de tuin van, eiken ingeschrevene bezocht en beoordeeld naar aanleg, beplanting en onderhoud. Hieronder volgt d4n de lijst van de deelnemers, die voor huiji werk. een prijs hebben, verdiepdri'i; Eerste prijzen. Groep A. A. J. de Wit, Asterplein 14: Mej. A. v. Horik, Brakkeveldweg 23; P. J. ter Burg, Anemonestraat 19; Van Stenis, Anemone straat 20. G r o e p B. G. Lastdrager, Tuinstraat 24; P. Schipper, Asterstraat 17 (eervolle vermelding)L, Huis man, Tuinstraat 19 (eervolle vermelding); Mej. Timmerman, Tuinstraat 21; C. H. Prij- dekker, Asterstraat; R. Smit, Asterstraat 32. G r o e p C. J. van Willigen, Brakkeveldweg 168; J. Zee man, Dahliastraat 47; C. Lastdrager, Tuin straat 17. G r o e p D. P. Schipper, Asterstraat 17; Mej. A. van Horik, Brakkeveldweg 23; J van Willigen, Brakkeveldweg 168; Mej. Timmerman, Tuin straat 21; J. Akerman, Tuinstraat 48 (eer volle vermelding). Tweede prijzen. Groep A. K. v. d. Maas, Brakkeveldweg 111; J. G. A. Hollander, Dahiiastraat 144. G r o e!p B. Raats, Asterplein; C. J. Guijkèn, Tulp straat. Groep C. K. v. d. Maas, Brakkeveldweg 111. Groep D. G. Lastdrager, Tuinstraat 24; Van Stenis,' Anemonestraat 20; K. v. d. Maas, Brakke veldweg 111; v. d. Sel, Fazantenstraat; W. Pauli, Brakkeveldweg 115. Derde pryzeji. Groep A. H. Kwast, Brakkeveldweg 85; J. van Prooijen, Javastraat 66; J. Akkerman, Tuin straat 48. Groep B. E. Hillenius, Tuinstraat 25; C. Peters, Asterstraat 21. Groep C. M. Leliveld, Brakkeveldweg 89. Groep D. J. Zeeman, Dahliastraat 47. Vierde prijzen. Groep B. P. Vader, Dahliastraat 140; A. van Drim- melen, Javastraat 60; Th. Biersteker, Tuin straat 23. Groep A. Geen. Groep C. Th. Biersteker. Tuinstraat 23. Groep D. A. va,n Drimmelen, Javastraat 60. Vijfde prjjzen. Groép A. A. M. de Lang. Rozenstraat 29; M. Leli veld, Brakkeveldweg 89; Mej. Kikkert, Java straat 62; Möller, Javastraat. Groep D. P. Vader, Dahliastraat 140. Troostprijs. Tuintjes voor Ouden van Dagen: Mej. Hopman, De Wetstraat. De Groep A. omvatte kleine voortuinen; Groep B. groote voortuinen; Groep C. zijtui nen, voor zoover als siertuinen in gebruik en Groep D. achtertuinen. HELDERSCHE COURANTVAN ZATERDAG, 29 DECEMBER 1934. Hel prigineele idee van Juwelier BHEMSTKRBOER zal ook dit jaar weer waarheid worden 1 Eyenals •vorig jaar zullen wy by aankoop van verlovingsringen een geschenk naar eigen vrije keuze beschikbaar stellen ter waarde van f 4.50. De heer Plasmeijer sprak nog een kort slotwoord, waarna ook deze wedstrijd en prijsuitreiking weer tot het verleden be hoorde. Het was een gezellige avond, waarmede dé band j tusschen Woningstichting.-' en de be woners van haar woningen weer nauwer is Aangehaald. AQUARIUM ZOOL. STATION BUITENHAVEN. Wij herinneren onze lezers (essen), met ver wijzing naar de in dit nummer voorkomende advertentie, er aan, dat het aquarium van het Zoölogisch Station, aan de Buitenhaven, nog heden en morgen geopend is, van 's morgens 9 uur tot 's avonds 9.30 uur. Van 's middags 4 uur af is er kunstlicht. Reeds honderden stadgenooten bezochten dit aquarium, waar men de dieren in hun natuur lijke omgeving ziet. Men verzuime deze ge legenheid niet om deze „bezienswaardigheid" te bezichtigen. Behalve interessant is het be zoek ook zeer leerzaam. De toegang voor volwassenen is 15 cent, voor kinderen 10 cent. ONZE MARINIERS IN HET SAARGEBIED. Radio-toestellen uit Den Helder. Een prachtig initiatief van de firma De Zeeuw. De firma De Zeeuw, de vertegenwoordigster van de Kolster Brandes-toestellen hier ter stede, heeft het verlangen van de mariniers in den vreemde ('t Saargebied) gelezen, om in het bezit te komen van een radio-toestel, tot verdrijving van eenzame uren. De heer De Zeeuw, die de marine een warm hart toe draagt, heeft niet geaarzeld zich met den commandant der marine in verbinding te stel len en voor de mariniers, tijdens hun verblijf in de Saar, een tweetal toestellen, gratis aan te bieden. Het aanbod werd natuurlijk dank baar aanvaard en Maandag zullen twee Kol- ster-Brandes toestellen, geheel compleet, met antenne-materiaal, naar comm. de Bruyne, te Saarbrücken verzonden worden. De officieren met hun manschappen zullen dit aanbod zeker weten te waardeeren. ONZE NIEUWE LETTER. „Ik lees met een bril, maar de Heldersche Courant kan ik zonder bril iezen.'.' Onze nieuwe letter is nu eenige maanden in gebruik. Men kan er dus nu wel een oor deel over hebben. Gelukkig hebben we weinig klachten gehoord, schriftelijk niet één. Men ihoest natuurlek even aan den overgang wen nen, doch onze verzekering, dat men de oude, schralere letter niet terug zou wenschén, is wel bewaarheid. Deze nieuwe letter'is; weten schappelijk bewezen, ,een rustiger en, beter letter voor de oogen. Een van onze trouwe lezers ia Züid-Afrika komt ons dat nu beves tigen. Het iis de heer, de Wijn.ii Sttubenstraat 179, Pretoria (Z. Afrika), die al jarenlang onze krant lèest."Hij' 'ééhrrjft in' één brief- die we deze week ontvingen „De nieuwe druk doet aangenaam aan. Met lezen gébruik ik een bril, doch dézen druk kan ik zonder bril lezen". Wij wisten bij den ovfergang dat wij1 het in het belang van onze lezers deden. Het doet óns genoegen dat wij nu, ongevraagd, een bevestiging daarvan krijgen. Uit het verslag van de vergadering der visschersvereeniging D.E.T.V. op Wieringen blijkt, dat men eensdee.s gevoelt voor samen werking in zeker opzicht en dat anderzijds weer afwijzend daartegenover wordt gestaan. We bedoelen dit (afgaande op het korte krantenverslag): De samenwerking wordt ge zocht met de kamervisschers voor de aan staande haringteelt. Waarschijnlijk gevoelt men daarvan het samenwerkende belang in verband met de plaatsing van de kamers, de regeling der haringaanvoeren en de minimum prijzen, waarvoor men deze vangsten van de hand wenscht te zetten. Hoewél eenigszins in het duister tastend, omdat de motiveering voor de samenwerking ons onbekend is, meenen we de bovengenoem de veronderstelling te mogen maken. Maar het kan ook zijn, dat er nog andere motieven zijn, die tot samenwerking nopen. De anderzijdsche afwijzing van samenwer king distilleerden we int het verslag, waarin staat, dat op het verzoek van den heer Ste- venson uit Den Helder om eenige leden voor de centrale commissie af te vaardigen, te kennen werd gegeven, dat men daarvoor weinig gevoelt. De voorzitter gevoelt niets voor een ge- combineerdé commissie en geeft de voorkeur aan een aparte voor Wieringen. Het kan zijn, dat de Wieringersiop die wijze misschien het grootste financieele succes zul len weten te boeken. Daarover kunnen we niet oordeelen. Doch er is aan een samenwerkende com missie ejen andere kant, die meer spreekt van het dienen van aller belang en niet van het individueele alleen. En het lijkt ons toe, dat deze tijd vooral meer dringt tot het zich instellen van een algemeen dan van een afgebakend belang. Het is ér m'ee als met het oude woord, dat als één lid lijdt, het geheele lichaam mede lijdt. Nogmaals, we kennen de gronden, voor (leze houding niet. Maar als het samenwerken het gevolg zou kunnen hebben, dat niet slechts het Wierin- ger, dodh ook het Heldersche belang gediend zou zijn, daar moge het ernstige overdenking geweest' zijn, die tot de afwijzende houding heeft géleid. We meetlen den heer Stevenson voldoende te kennen om te mogen schrijven, dat het dienen van enghartig groepsbelang hem vreemd is en dat hij het breedere standpunt van aller belang voor oogen heeft gehad. De Visscherij-Centrale, die uit de noodwen digheid gegroeid is, daar thans individualis tisch werken tot geen resultaat kan voeren moest ieder de oogen er voor openen,, dat samenwerkend optrekken niet dient te wor den afgewezen. Het lijkt ons toe, dat de Visscherij-Centrale ook geen ander standpunt kan en zal aan nemen. Daar èif,, instituut nog nauwelijks in wer king is gesteld, spreekt het vanzelf, dat er maatregelen genomen zullen worden, die tot critiek ajanlqidjng kunnen geven. Maar daar om is hét Instituut als zoodanig niet te ver- oordeeleri en zpl men dankbaar gebruik willen maken vaq ppbouwende critiek, die tenslotte den juistjen weg zal doen vinden. Het z£ 1 er mee gaan als met den Volken bond, di s, hoe onvolmaakt schijnend soms, toch door niemand gemist zal willen worden. Zoo ook met de Visscherq-Centrale, die ten slotte alle deelen van den bedrijfstak visscherij kan overzien en er voor kan waken, dat het eene dee| niet leeft ten koste van het andere, maar dat het eene deel leeft door en met het andere! j Aan het denkbeeld hebben wij nog te wen nen. We; zitten te veel nog vastgeroest aan het begrip, dat ieder zijn weg heeft te banen en tenslótte dan misschien geen oog behoeft te hebben,1 voor hetgeen er langs die baan wordt omgesmeten. Maar die .rónd zich wil zien. bemerkt, dat er andere dingen groeiende zijn en dat we in dat groeiproces zullen worden opgenomen, hoe ons ingeplant instinct zich daartegen soms wenscht:te verzetten. Zien we de dingen juist, dan wil het ons voorkomen, dat D.E.T.V. ook eenmaal zijn standpunt, zal wijzigen, niet slechts om het algemeen, doch ook om het eigen belang ter wille te; zijn. Het tweede punt waarbij wij even willen stilstaan, is dat betreffende het bezoek aan de Centrale Commissie voor de Zuiderzee- steunwel. Hoevejr de heeren Vlaming en De Boer als deskundigen of niet-deskundigen van het wier- bedrijf Hunnen worden aangemerkt, staat niet aan ons; te beoordeelen. Jammer zou het zijn, als op grond daarvan de besprekingen zouden doodloopen. Er is een kregelig gevoel over de toepas sing van de Zuiderzeesteunwet en dat dateert niet van den laatsten tijd. Toch jblöft volhardend aandringen op ver ruiming van die wet in velerlei opzicht ge boden. O: Zeer stérk gehandicapt is men door den slechten: toestand van 's lands financiën, maar dat kan niet wegnemen, dat men, strijdende voor een rechtvaardige zaak, toch dé hoop op verviiliing van het gerechtvaardigde niet mag laten blusschen. Het ingezonden stuk over deze aangelegen heid in ons -blad is al evenzeer een bewijs, dat meii weinig tevreden is over de Zuider zeesteunwet.'1 Gezamenlijk optrekken zal dus in dit geval ook eisch zijn. EEN"' OPTIMISTISCHE FANTAST. Of fantastische optimist? Een lezing zonder publiek. Den heer By brand Eelman van Texel,'naar hij zelf jzegt,, een „Texelsche Boer", kent hier ter stede ivéllicht niemand. En toen die heer dan ooi, zonder eenige nadere voorbereiding dan alleen een advertentie, te kennen gaf hier ter stede een lezing te willen houden, was het voojr den ingewijde duidelijk, dat er zeer weinig belangstelling zou zijn voor wat deze onbekende heer zou hebben te vertellen,Toen wij Don ierdagavond naar „Casino" opgingen, bleek, dit wij ons niet hadden vergist: zeven mensehi n, welgeteld, zaten reeds in de zaal, en de 's; irekfe'r van den avond stond te wachten op de est, want „ze zijn hier in den Helder npgal 1 lat", zoo constateerde hij. Er drup pelden logjeenige meerdere personen naar binnen, en, Toep, te half negen,, de spr, maar besloot té beginnen, bedroeg rijn auditorium een man of 17. De hoer fceiman, die zich in den loop van den avond ontpopte als een vlot spreker, een groot f intast en een volbloed optimist, noo- digde de Held. Courant uit „te doen alsof er 500 menschen waren", en stelde zich vervolgens voor als de propagandist van de Nationale Boeren-j en Tuinders Middenstandspartij. Hij hield met groote flux de bouge een uit voerig jnetoog, dat hier en daar niet oninte ressant j was. Allereerst behandelde hij den algemeenen toestand van ons land; de heer- schende crisis ondergaat, meende hij, op het oogenblik een genezingsproces, en het eenige geneesmiddel is arbeid, arbeid! De werkloos heid met haar improductieve uitkeeringen kan natuurlijk niet worden bestendigd; zij moet worden ingekrompen, Dit kan z.i. het best gebeuren door uitvoering van groote werken; verdere droogmaking der Zuiderzee, uitvoering van het kanalenplan van Noord- Holland1 en het aanleggen van wegen. Wat het geld betreft, men moet niet bang zijn het uit te geven het is tenslotte slechts: een ver plaatsing en het aan dit werk uitgegeven kapitaal wordt zeker rendabel. Wat de spr. over de Wieringermeer en het daar tot stand gekomen werk zeide, was niet oninteressant. In het voltooien van dit werk ligt dan ook, meende ;spr„ Nederlands toekomst. De huidige regeerinjg heeft dat begrepen door haar nieuwe 60 milli<i>en-plan, dat spr. ten zeerste toejuicht. Natuurlijk, de visschers van thans zijn het slachtoffer en zij moeten worden geholpen,, maar '1 dat-' is een kwestie van één geslacht. Een niejuw geslacht past zich aan de nieuwe toestanden aan. Ook dé landbouw acht spr. een belangrijk probleem voor dén Helder. Een stedeling be grijpt dfit zoo niet, maar in laatste instantie is alles Iterug te brengen tot den grond. Deze is het, die ons voedt en waaruit alles voort komt. Nalttiurlijk is de boer ook afhankelijk van de industrie, die zijn producten vervoert en verkerkt. Maar het omgekeerde is niet waar: viant als de boer er niet was, was ook de industrie er niet. Daarna zette spr. de crisis-politiek inzake de margarine en de boter uitvoerig uiteen. H(j keu: t die sterk af; al die regeeringsmaat- regelen zijn goed bedoeld, maar zij hebben den boer niet geholpen, en langzamerhand is alles hii :r verambtenaard. Maar de boeren be rusten hiér niet in en zullen voortgaan zich te verze ttenwat de crisis ons oplegt, willen we aanvaacdep. maar onbillijkheden aanvaarden wij niet Er warden spr. naar aanleiding van zijn uiteenze ttiingen vragen gesteld, o.a. deze waar hij het »eld voor al die groote werken vandaan wilde t alen. Het bleek, Üat dé spr. er niet tegen t pzag hiervóór te leenen, omdat, zoo zeide hij,,op den duur dat geld toch rendabel wordt. Maar men moet een wat ruimen blik hebben ien de dingen in liet gróót kunnen zien. Opgemerkt werd, dat men toch niet tot in 't oneindige leenen kan, omdat dan de lasten voor hét 'levende geslacht te zwaar worden, maar. afdoend antwoord hierop kon spr. niet geven. Tenslotte hield hij zich bezig met speciale Heldérsjche belangen. Hij voorspelt Den Helder een groiote toekomst; de plaats is als het ware aangéwiezen om de haven te worden van de nieuwe 'ingepolderde landen, die straks uit de Zuiderzee zullen zijn ontstaan. Hij prees den vooruitstrevenden blik van ons gemeentebe stuur <jm, niettegenstaande den ongunstigen finantieelen toestand toch voort te gaan met uitbreiding der stad, aanleg van straten, enz. Weldra zal de „oude" Helder be" staan; binnen 10 j"ar, zoo voo' 'l'®Id® Den Helder een st-d zijn gewcr'1 jnwonefs. een weinig; Hier meesmuilde het auditor i" de spr. gaf evenwel in overweg" spellingen in een notitieboekje te schrijven, en dat tien jaar lang weg te leggen, dan zal wel blijken, dat hij in 1934 gelijk had. De ge dempte Zuiderzee wordt onze nieuwe provincie, met twee uitgangen: de eene naar Amsterdam de andere naar den Helder, Daar is geen mïq op. Het Balgzandkanaal zal de toekomst van den Helder beïnvloeden, alles hangt maar af van de leidende koppen en de ontwikkelde energie. Ook hieruit ontstond nog een geanimeerde discussie. Tenslotte noemt spr. nogTexel.dat zeer groote belangen heeft bij den Helder. Vele Texelaars komen er nu al inkoopen doen. Jammer is het, dat de laatste boot niet meer vaart. DE „MELODY MAKERS" in CASINO. Wg verwijzen naar een advertentie in dit nummer over deze 7-mans Band, welke op Nieuwjaarsdag in Casino zal optreden. The Melody Makers wonnen op het Jazz-concours te Scheveningen den Isten prijs en vormen dus een goede Jazzband. POPULAIRE SOIREE'S IN „MUSIS SACRUM". Men schrijft ons; De populaire Soirée's in Musis Sacrum zijn een doorslaand succes. De directie meende bij het einde van 1934 en den aanvang van 1935 het programma nog aantrekkelijker te moe ten maken. Wq twijfelen niet dat dit pro gramma, herwelk in dit blad (advertentie kolommen) voorkomt, in den smaak van de talrijke Musis-bezoekers(sters) zal vallen. Een aanrijding. Woensdagmorgen werd een op den hoek van de Huygensstraat en de Buys Ballotstraat staande lantaarnpaal aangereden, tengevolge waarvan de glazenmantel brak. Een onderzoek wordt ingesteld. Gesnapt. Door de recherche werd in zijn woning een persoon aangehouden, voor wien van den Of ficier van Justitie te Alkmaar een bevel tot arrestatie was binnengekomen. Hij is naar het Huis van Bewaring te Alkmaar overge bracht. Aangehouden. Woensdagmiddag werd een persoon aange houden en voor nader onderzoek in bewaring gesteld, die verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan de misdrijven bedoeld in de artt. 246 en 250bis van het Wetboek van Strafrecht. Een onvriendelijk bezoeker. Gisterenavond werd aan het hoofdbureau van politie assistentie verzocht, daar een per soon in een café aan den Kanaalweg den café inventaris vernielde. Bedoelde persoon, die op den Kanaalweg werd aangehouden, bekende zich aan gemeld feit te hebben schuldig ge maakt en werd aan het hoofdbureau van poli tie in bewaring gesteld. Bij onderzoek bleek, dat behalve de gehêele café-inventaris; ook de huisfocdel was vernield. Procés-verbaal wordt opgemaakt. Zondag 30 December Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Westatraat) Geen dienst. Ned. Herv. Gem. (Westerkerx, Westplein) 's Morgens 16.30 u., Ds. F. W. J. v. d. Poel. 's Avonds 6.30 uur, Ds. H. A. Enklaar Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Joh. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar Geref. Kerk (Rehoboth-Kèrk). 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Joh. Meynen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. Ds. N. v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur 's middags 5 uur de heer J. Rebel. Ilerst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr. 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. J. Zwahler, van Den Haag Doopsgez. Gem. Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Ds. G. J. de Geus, van Groningen Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78) 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangeiiesatiegebouw, Vijzelstraat: Straatevangelisatie 4 uur, Tuindorp Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Leger des HeHs. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. 's Morgens 10.30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. KAMER VAN KOOPHANDEL. Openbare ledenvergadering der Kamer van Koophande' en Fabrieken voor Hollands Noor derkwartier op Woensdag 2 Januari 1935 des namiddags te half vier in het stadhuis te Alk maar. Opening; Nieuwjaarsrede van den voorzit ter; Notulén „er vergadering dato 3 October 1934; Verkiezing algemeen voorzitter en on dervoorzitter der Kamer voor 1935; Benoe ming vaste commissies voor 1931; Ingekomen en uitgegane stukken; Rondvraag en sluiting. (Van onzen specialen verslaggever.) Onder den kerstboom tusschen Hltlerjugend. Worden wij geschaduwd? - Is er censuur. - Een gezellige kerstavond bij de mariniers. - Hartelijke toespraak van den commandant. Troepen-Parade voor Knox. De mariniers in St. Ingbert. - Passagieren. De HoL landers zijn zeer in aanzien. Een stilte viel in 't huis, dat daar op den hoogen heuvel aan dien eenzamen landweg, ver van de binnenstad van Saabrücken lag... Langzaam herhaalde ik: Und die Judenfrage? Het gezicht van den jongen man betrok... zachtjes stiet zijn meisje hem aan... doch rustig zeide ik onder den groenen kerstboom staande: Sage es ruhig... Spreek vrij uit: Ich bin auch ein Jude. Wir gehören Hitier, Hitier ist unser Führer. Wir lieben unser Vaterland! De liefde voor het vaderland is niet alleen in Duitschland, is niet alleen onder Hitler- Jugend. Ik ben een Hollander, een vrije Ne derlander. Mijn mooie Nederland heb ik lief, zooals de beste onder uw aanhangers zijn va derland lief heeft. De jonge Duitscher zwijgt. Hitier gehören wir, zegt gij. Goed. Ieders politieke overtuiging eeren en respecteeren wij. Als groot organisator kunnen velen Hit- Ier bewonderen, maarwat hebben de jo den misdaan? Die Juden, sprak de jongenHitier ge- hörer wir. Hij is onze Führer in alles. Mijn hand opheffend, wees ik naar de groene takken van den kerstboom, die zich boven mij uitstrekten: Christus, ter wiens eere gij Duitsche chris tenen dezen kerstboom brandt, ter Wiens eere de klokken van Saarbrücken en alle torenklokken van uwe Heimat luiden, was een Jood. Bemin uw naaste ars uw zelve, leerde Hij van zijn Joodsche ouders; deze Joodsche spreuk was zijn devies. Er zijn ook anstandige (nette) Juden, her nam de jongeman aarzelend. Overal zijn nette menschen, hernam ik streng. Werp 10 nationaal socialisten. 10 Juden, 10 Duitschers, 10 Christenen in een zak, schudt deze door elkaar dan zullen in die zak 40 menschen zijn met goede en kwade eigenschappen. Wir Hollander kennen nur Menschen, und daher bin ich stolz auf, mein liebes Vaterland. Langzaam boog de jongen het hoofd, maar zijn moeder kwam, het gelaat stralend naar mij toe: Blijf b(j ons, zeide zij. Gij zijt onze vriend en toen ging ze naar den kerstb„:>m en nam een grooten zak met koekjes en overreikte mij die: „Für Ihre kinder in Holland." Dat was mijn eerste ontmoeting met Ilit- Ier aanhangers... Zoo straks zal ik in mijne brieveu ook de uitingen van de Polen, de emigranten, de katholieken, vastleggen. Zoo zal de lezer van de „Heldersche Courant" zich een oordeel kunnen vormen, over die honder den fel botsende meeningen, die hier in dit bewogen en toch oogenschijniijk zoo kalm plekje, in Europa tegen elkaar botsen. Het was vandaag voor ons journalisten een heele djrukke, maar interessante dag. Van rust komt niet veel in Saarbrücken. Wil men de stemmingen peilen, wil men weten wat zich afspeelt, dan moet men in de huizen gaan. Het is werkelijk lang niet zooals het srhimt Er is hier geweldige spionnage. Men loert, men kijkt, worden mijne brieven geopend, men meent hier van wel... worden wij ge schaduwd? Het is soms unheimisch en toch..< hier leven we. Een opluchting is het voor ons als wij onder de rood-wit-blauwe vlag van de kazerne der mariniers doorgaan. Wij leven met de beman ning en officieren mee. Zij met ons. Kapitein De Bruyne, kapitein Roelofsen en zijn staf zijn overladen met werk en toch altijd staan z(j ons vriendelijk te woord. Vanmorgen om 8.15 arriveerde Vlootaal- moezenier Bangert te Sankt Ingbert. Hier was gelegenheid tot biechten, de marineirs en de mannen van den motordienst woonden om 9 uur de H. Mis bij. Om 10 uur kwamen de katholieke man schappen van Saarbrücken in de rijk versierde kapel van de Eerw. Zusters in de Bismarck- strasse en woonden de H. Mis met zang bij van Eerw. Zusters en Duitsche kinderen. On der beide H. Missen hield de viootaalmoeze- nier een toepasselijke Kerstpreek Na afloop vereenigden zich allen in een vriendelijke zaal waar een kerstboom stond en waar onder een gezellige feestelijke stemming het ontbijt werd genuttigd. Om half twaalf waren allei. weer terug in het kwartier. De Protestantsche marinemenschen hadden zich den Eersten Kerstdag geschaard onder gehoor van den Vlootdominé v. d. Giessen te Sankt Ingbert. Deze hield een Kerstpreek naar aanleiding van Lucas 2. De plaats waar de dienst gehouden werd, was keurig verzorgd met een mooien kerstboom. In Saarbrücken werd om 10 uur diens tgehouden ni de Evan gelische Kerk, die welwillend was afgestaan door de Evangelische Gemeente. De stemming werd om 10 uur dienst gehouden in de Evan-

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5