'T JUTTFRTJE ZATERDAG 29 DECEMBER 1934 PAG. 3 De spijskaart op Oudejaarsavond. De oudejaars-keuken. Symboliek in het Oudejaarsfestijn. Korrelspijzen beteekenen goud! Vischschubben voorspellen U zilverl door DR. A. VARINGHAR. Oudejaarsfeest een zeldzame bekoring heeft die dag! Het is de dag, waarop onze eerste voorvaderen meenden, dat de oude goden van het oeroude heidendom over de uoode aarde trokken, om de sluimerende zaden en emen te zegenen: Winterzonne- wendefeest Het is de laatste dag van het jaar en in geloovige verwachting ziet men het nade rende jaar tegemoet. Nergens komt dat sterker tot uitdrukking dan m de symbo liek der spijzen, die men dien dag ter tafel brengt! Daarbij heeft alles zijn beteekenis. Met zorg zal de huisvrouw het maal samen stellen en er voor oppassen, dat het spijzen zijn, die volgens de oude opvattingen zegen en vruchtbaarheid meebrengen. Weliswaar heeft de tijd ook hier wel eenige verwarring gesticht en heeft vooral in de groote ste den de Sylvester-karper de oude spijzen weten te verdringen, maar de „oliebol" en het dampende glas punch laat men zich. niét ontnemen. Hoewél feitelijk ook de oliebol zich later heeft ingedrongen en de eiger.- lijke Sylvester feestsp.js van de eettafel heeft verdreven. Deze bollen, die haast de heele wereld veroverd hebben, zijn nl. als men van voor- loopers afziet nog vrij nieuw. Maar zij werden volgaarne aangenomen als ersatz voor de tijdroovende pannekoek, die vroeger de echte oudejaarstafel moest sieren. Daar bij komt het meerdere malen voor, dat de bollen nu niet precies „bol" uitvielen, maar wel eenigszins langgerekt en met aanhangsels uit de olie werden opgehaald Dat is eigenlijk een ernstig vergrijp tegen de symboliek, want de ronde vorm was een afbeelding van niets minder dan de zon zelf, wier terugkeer op het feest der „win terzonnewende" door de oude Germanen met vreugde gevierd werd, en dan met zon- nekoeken, als een soort offer, werd begroet. Om dezelf' reden zijn ook vele andere koeksoorten van het Sylvesterfeest rond, zooals b.v. de bruine en witte peperkoeken, die in Mecklenburg, Pommern, Holstein enz. worden gebakken. Ook de „krans" en de voornamelijk in Thüringen zoo geliefde „Brezeln" zijn over blijfselen var de oudejaarsfeesten ml de da gen vóór de Christenheid. De krans was bij de Romeinen het teeken.dat de Oneindig heid beteekent; de krans bezit immers nóch een begin nóch een einde! Men vergeleek deze oneindigheid met de opeenvolging en aaneenrijing der dagen en jaren. De kerk verwierp later dit heidensche teeken, maar men wilde het niet los laten en voegde daarom in de krans een kruis. Daaruit ont stond dan later, na de noodige vereenvoudi gingen, de Brezelvorm van Thüringen. Nog in tal van andere feestkoeken vin den we overblijfsels van het oude heiden dom terug. Onder anderen in de Speculatius van het Rijnland en in de peperkoekfiguren van elders in ons land. Steeds is het weer de figuur van Wodan, die we daar ontmoe ten; /neestal in gezelschap van Bechtas, de latere vrouw Holle en Sleipnir, het trouwe paard, al hebben zich die figuren in den loop van den tijd, onder invloed van het Christendom, in détails veranderd. De Oudejaarskoeken van Zweden hebben thans nog een hoefijzer- of een paardenkopvorm hetgeen maar él te duidelijk op Wodan's prard betrekking heeft. Ook het heilige zwijn van Perchta of van Freya, dat voor den wagen van een dezer Noorsche god heden gespannen is, vindt men hier en daar nog terug in den vorm van geluksvarken- tjes. Vooral op Nieuwsjaarskaarten speelt b t gelukszwijntje nog een voorname rol. Ook vindt men op de nieuwjg stafel der Britten alsmede in Holsteir. vaak een geheele varkenskop, terwijl i.lön op Sylt aan varkensribbben de voorkeur geeft, waarbij rijstebrei met suiker geserveerd wordt! Rijst is erg gezocht, daar het een kor- relspijs is, hetgeen beteekent, dat men het geheele jaar géén gebrek aan geld zal heb ben. In tal var. plaatsen behoort rijgt offi cieel tot de oudejaarsspijzen en de Scandina viër zet zijn gasten grutten en erwten voor. Rijst, gerst en maankop en de kuit der vis- schen zijn korrelig. Daarom eet men in tal van streken pp S lvesterdag gerstebrei, die om mooi goudgeel te zijn met saffraan is geverfd, want de gele kleur beteekent veel goud in het volgend jaar. Om die goudkleur was ook. hutspot of een andere wortelspij s zeer gezocht. Terwijl men hier en daar bij de gerstebrei worst kookte, was de haring in andere stre ken meer in. zwang. De zilverm geschubde ■"isch beteekent n.1. zilveren rijkdom in het volgende jaar, de reden ook, waarom karper zoo nauw met de Sylvester-viering verbonden is. Die schubben doet men in de portemonnaie, opdat men nooit geldgebrek zal hebben. H-t beste is kuitschietende kar per, 'egt men in Noordelijke streken. De maankopkorrels worden verwerkt in k- 'ken. Maar ook kool was een geliefkoosd oude jaarsavondgerecht. Boerenkool, zuurkool met varkenskop, witte kool, enz. zijn over bekende oudejaarschotels. Peulvruchten echter, die mer op iedere Scandinaafsche oudejaarsavondtafel zal aantreffen, ver smaden de Zuidelijker volken, omdat het bijgeloof gaat, dat zij zweren veroorzaken. Eveneens mag men op oudejaarsnacht geen appels eten; ziekte en ellende zouden er in het volgende jaar het gevolg van zijn. Om geen anderen dag irt het jaar is zooveel bijgeloof en geheimzinnigheid geweven, als om den oudejaarsdag. Het is ook verkeerd rrret champagne op het niéuwe jaar té klinken: roodè wijn of portv yn is het juiste. Rood *- de kleur van het bloéd, dat kracht en gezondheid, energie en succes be lichaamt. Daarom moet de Sylvesterbowl ook róód zyn en geeft men punch de voor keur. De punch is overigens ook weer niets anders dan een vervanging van het Joel- of Jolebier, waarmede de Germanen de goden welkom heetten, als zij na een feestelijke offermaaltijd de goden in hun midden meenden te hebben. Zoo spelen overblijfsels uit oeroude, heidensche tijden nog steeds een rol in ae oudejaarsviering en zijn veel van de oudejaarsgebruiken slechts met be hulp dier heidensche riten te verklaren. Het dinertje en hoe wij het klaarmaken. door Mevr. G. C. Meyer-Schwenke OUDE J AARSVIERIX G Als straks de klokken het midddemach- telflk uur aankondigen op den laatsten dag van het jaar, zullen velen met familie en kennissen denken aan wat voorbij is, lief zoowel als leed. Hoopvol ziet men de toekomst tegemoet, die toch ondanks den druk der tijden voor ieder, die het zien wil, nog wel lichtpunten in zich houdt. De traditie wil het nu eenmaal, dat zoo'n oudejaarsavondviering iets extra s met zich brengt en al naar gelang van de geldmid delen zal men zich aan een min of meer uit gebreid soupertje om den disch scharen. Velen zullen er de voorkeur aangeven gasten een koude tafel aan te bieden, terwijl anderen deze iets meer uitgebreid willen zien. Wij geven eerst een overzicht van een koud souper, waarbij de tafel ge zellig gedekt wordt en in het midden een hors d'oeuvre schaal wordt geplaatst, waar van de bakjes gevuld worden met zalm. kreeft garnalen en haringreepjes, alles op een bedje van sla, bedekt met een laagje mayonnaise. Verder zien we allerlei kleine rlazen schaaltjes, waarin tomaten, kom kommer. gemengde en aardappelsla, aan gemaakt met mayonnaise of olie en azijm peper en zout. Een paar langwerpige schaal ties met huzarensla mogen niet ontbreken evenmin als toast of Weerter beschuitjes. balletjes boter en verschillende kaassoor ten. We geven hieronder enkele recepten o.a. van mayonnaise en huzarensla. Mayonnaise. 1 eierdooier wordt schuimig geklopt in een verwarmde kom met 3 eetlepels azijn, mosterdpoeder, peper en zout. Hierbij voegt men in den aanvang druppelsgewijze beste saolie, terwijl men steeds blijft kloppen. De massa wordt nu langzamerhand flink dik en mocht ze te dik worden, dan klopt men er een eetlepel azijn door, terwijl telkens een scheut slaolie wordt bijgevoegd, totdat 3 dL is verwerkt. Huzarensla 10 aardappelen (gekookte), 300 gr. vleesch- resten, liefst van kalfs- of varkensvleesch, 1 gekookte biet, 1 zure appel, 1 uitje, 4 harde eieren, ingemaakte uitjes en augurk jes olie, azijn, peper en zout, eenige eetle pels mayonnaise. De aardappelen, het vleesch, 2/3 van de schoongemaakte biet, de goed gewasschen appel en 2 eieren worden aan kleine blokjes gesneden en in een slabak gedaan, daarna vermengd met peper, zout, olie en azijn. Met het sla-couvert worden alle ingrediën ten goed dooreengemengd, tenslotte doet men er het fijngehakte uitje, eenige au gurkjes en eenige eetlepels mayonaise bijn, schept alles nog eens dooreen en laat de sla mistens een halven dag staan, opdat alle smaakjes zich goed vermengen. Op een paar platte schalen of op een groote wordt een bedje van sla gelegd, hier op komt de huzarensla, die naar het mid den toe opgehoogd wordt en plat gestreken met een breed mes. Een der harde eieren wordt aan plakjes gesneden om met de aan waaiertjes gesneden augurkjes en uitjes als garneering te dienen, terwijl van het andere het wit zeer fijn gehakt wordt en over den bovenkant van de huzarensla wordt ge strooid/terwijl hier overheen het geel komt, dat door een fijne zeef wordt gewreven.. Warm souper Kop bouillon met cheeselets, patrijs niét croutons, oranje saus, ingemaakte kersen- en zacht gebak met gele room, beschuit met diverse ;aassoorten, zoutjes en kaas koekjes, vruchten en nooten. Patrijs met oranje saus. 4 patrijzen, 200 gr. boter, zout en spek- De patrijz wenorden gewasschen, gezou ten en omwonden met een reepje spek, daarna wordt de boter verwarmd en de vo gels licht bruin gebraden. Van tijd tot tijd de boter overgieten en ongeveer I uur zachtjes braden, nu en dan een half kopje water bijvoegen. De patrijzen worden gewasschen, gezou- en op een schaal in den oven warm gehou den. Veertig gram boter en veertig gram bloem worden verwarmd en met 2 dL. van de gezeefde jus en een fijngesnipperd sja lotje 5 minuten doorgekookt, daarna wordt de rest van de jus bijgevoegd, zoodat er ongeveer 5 6 dL. vloeistof bij de bloem is, anders -anvullen met water, zout, peper wijnglas sherry bijvoegen en 10 minuten heel zachtjes koken, daarna de sap van een sinaasapepl bijvoegen en de helft van de zeer dunne schil (zonder wit) die aan smal le reepjes is gesneden. De patrijzen worden met een scherp mes gehalveerd op een verwarmden schotel ge legd en overgoten met de saus. Goed warm opdienen met croutons. Voor de croutons snijden we drie-hoekjes en rondjes uit dun ne reepjes oud brood (1 cm.) die in boter of delfrite aan beide zijden goud-geel ge bakken worden. OLIEBOLLEN- Oliebollen worden tegenwoordig op zoo veel verschillende manieren gemaakt, dat het waarlijk geen sinecure is, daarvoor een algemeen recept te geven, Maar het oude recept, met de vele kren ten, rozijnen, enzoovoorts, hebben we ech ter ook nog bewaard en dat willen we hier onder navertellen: Voor oliebollen maakt men een beslag van 5 ons tarwebloem, 1% ons krenten, 114 ons rozijnen, 2 lood snip pers, 6 lood sucade, evenveel gepelde aman delen en 8 eieren, benevens 4 lood gist en wat zout. Volgens een ander voorschrift kan het beslag bestaan uit 1 pond bloem, 4 ons rozijnen, 2 ons boter 7% maatjes melk, 4 eieren, theelepeltjes zout en 8 lood gist. In beide gevallen maakt men van deze zelfstandigheden een niet te dun be slag, dat men behoorlijk laat rijzen Men kan de oliebollen bakken in raapolie, die met een snede roggebrood is gekookt of in half raapolie, half reuzel. Met een ronden, ijzeren lepel, die men eerst even in de heet.e olie gedompeld heeft, neemt men een schepje beslag en met een tweeden lepel fatsoeneert men het beslag tot een bol. die men dan in de olie legt. Men doet er nu zooveel tegeljjk in, als de pot zal kunnen bevatten, duwt ze naar onderen, als ze bo ven drijven, keert ze om en neemt ze er uit zoodra zij een fraaie kleur hebben aangeno men. Men bestrooit ze met bastaardsuiker." BERLINER BOLLEN. Voor Berliner Bollen maakt men een deeg van 2(4 maatjes melk, 12% lood bo ter. 6 eierdooiers en 1 wit van een ei, 5 lood gist, 5 lood suiker en een voldoende hoeveel heid bloem om al deze ingrediënten tot een luchtig dee; te verwerken. Om dit te doen rjjzen, legt men het op een met meel be strooide bakplaat, waarna men het tot de dikte van een vinger uitrolt Uit deze lap steekt men schijven, die men met de een of andere vruchtengelei bedekt, een kleinen rand openlatende, die men met geklutste eieren bestrijkt. Op elk met gelei bedekt plaatje legt men nu een even dik deeg-, plaatje en drukt dit aan den rand op het onderste vast, Daarna zet men ds.bollen op een met meel bestrooid papier om ze nog wat te doen rijzen, waarna men ze in ko kende (bereide) boter, 3 a 4 tegelijk, bruin laat bakken! Ze worden met kaneel en spir ker bestrooid! Voor de dorstige Oudejaarevierders: SLEMP. Men trekt wat beste thee, saffraan, zoo- veer als men tusschen vinger en duim kan nemen, 6 kruidnagelen en kaneel üj water op wat vuur in een trekpot, gedurende 1, uur af! Daarna giet men het door een, zeef je. in de kokende melk, bindt deze met wat' sago, die men met een weinig koude melk of eierdooiers aangemengd heeft, laat-- de melk nog eens goed doorkoken en doet. - er dan de suiker bij. .WARME WTJX.- In een'ketel dóet mén I flesch rooden, wijn met 1% ons suiker en 1 lood pijpka neel. Na de tuit van de ketel met een prop papier dichtgemaakt te heben, laat men den wijn kokend heet worden. BISSCHOPWIJN. Bh een flesch rooden wpn doet men flesch kokend water Men laat haar nu goed heet worden en doet er vervolgens suiker naar smaak en 1 lepel vol gemaakte bisschop bij. PUNCH. Punch vaa Arak. Deze bestaat uit 1 deel citroensap, 4 dee len Arak, 2 deelen suiker met 8 deelen ko- kend water. Een ander voorschrift is 't volgende: men laat een lood groene thee met een kan ko kend water trekken en toegedekt staan. In een soepterrine doet men nu 5 ons witte suiker, waaraan men de schil van een sinaasappel heeft afgewreven. De afgetrok ken thee giet men nu door een doek op de suiker, perst drie sinaasappelen en twee ci- tröenen uit en giet dit sap bij de thee. Ten laatste doet men er een flesch rum of arak bij, giet het daarna in een ketel om goed heet te worden, doch koken mag het niet! Eierpunch. Men laat een weinig thee, notemuskaat en nagelen in een halve kan kokend water aftrekken, giet dit door een doekje en ver volgens bjj 1% flesch goeden, rooden wijn. 2% ons suiker, waarop een citroenschil is afgeraspt, het sap van 2 citroenen en S eieren. Men zet dit nu op het vuur en slaat het met de garde tot schuim, doch zorgt, dat het niet kookt. Nadat men de pan van het vuur heeft genomen, gaat men voort met den drank nog wat te slaan en giet er intusschen wat arak bjj. Grog. Men neemt 1 deel rum. arak of cognac, 2 deelen kokend water en suiker naar smaak. Met wie heeft je vrouw eigenlijk gister avond zoo'n helsche ruzie gemaakt?...... M\jn vrouw ruzie? Oooooch...... niets bijzondersdat is natuurlijk tegen den hond geweest!!! De arme hond! Wij hoorden duidelijk, dat zrj het arme dier dreigde het nóóit vier den hutssleutel te geven......

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 9