Ingezonden. Land- en Tuinbouw- nieuws üreezand Anna Paulowna. Wieringen. WieringerwaarcL Texel. Marineberichten. Marktberichten. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 13 DECEMBER 1934. 7 Julianadorp. Gemeenteraad Arrondissements rechtbank te Alkmaar. Bedrijfsraad land- en tuinbouw De saneering van het bloembollenbedrijf. PROI'AGANDA-AVONB VOLKSONDERWIJS. Woensdagavond gaf de afdeeling Juliana dorp van Volksonderwijs een propaganda- avond in het lokaal Prins Hendrik" van den heer A. Kossen. Het was voor een flink gevulde zaal, dat de heer I. J. Schroevers een korte inleiding hield Over den toestand van het openbaar onderwijs, aan de hand van de brochure Het slagveld Overzien". Hierna gaf de Harmonievereeniging „Kunst zin" eenige muzieknummers, waarna de Too- Jieelvereeniging „Kunstmin" het kluchtspel in drie bedrijven en getiteld „Jan Ongeluk" op voerde. Het publiek amuseerde zich kostelijk over de vermakelijke verwikkelingen, die in die stuk voorkomen! In de pauzen liet de mu- ziekvereeniging zich nog eenige malen hooien Aan het slot bracht de voorzitter dank aan alten, die meegewerkt hebben aan dezen ge notvollen avond. DE IER BORST THUIS. Ei is vreugde in den huize Borst! Na een verblijf van een maand in het ziekenhuis te Purmerend is de heer Borst Dinsdag naar huis gekomen. Wel is hij nog niet heelemaal hersteld, maar toch zoo ver, dat verbluf in het ziekenhuis niet meer noodzakelijk is en verdere genezing thuis gevonden kan worden. Hebben velen, vooral in de eerste kritieke dagen na het ongeval, van hun medeleven doen blijken, nu was dat niet minder't geval. "Velen zonden bloemen ter verwelk ng, velen ook kwamen persoonlijk den heei Borst en familie feliciteeren. ST. NICOLA AS-ATTRACTIE. Hoe groot de belangstelling is geweest voor de St. Nicolaas-attractie van den Neutralen Middenstandsbond en den R.K. M.st.bond „Die Hanze" bleek Woensdagavond nog eens weer toen in de lunchroom van den heer W. de Graaf de toekenning van de cadeaux plaats had. Als haringen in een ton stond het publiek in de lunchroom en puilde de deur uit. Van de vele cadeaux, die tot 31 December afgehaald kunnen worden, noemen we slechts de voornaa.mste.Het ameublement was voor den bezitter van bon 31322 (collectie firma Neu- vel); een fiets voor bon 19859 (collectie H Winnubst); een fiets voor bon 10716 (collectie G. Borst); een cassette Zilmeta voor bon 3799o (collectie J. Nuland). Van de puzzle, waarvan de oplossing luidt: ,Jk koop voortaan bij den plaatselrjken mid denstand", kwamen 160 goede oplossingen binnen. De prijzen hiervoor (2 f 10, 2 f5, 5 X* 2.50 en 10X*1)» kregen: J. A. Prins, J. Koning: M. N. SchenkGeerlings, D. Lub bert M. DuyzCr, E. Kouwenberg, mej. G. Ka ter, S. Looy, N. Zeestraten; A. van Loon, N. Kooy, P. Totté, B. den Das, J. de Graaf, Jb. de Graaf, P. Borst, J. J. de Jong, W, B. J. Spierings, G. Nieuwenhuizen. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: mej. A. C. de Wit van Cai- lantsoog; N. J. J. de Wit van Den Helder; R. Breen van Medemblik. Vertrokken: C. J. v. Waggendorft van Rijn naar 's-Gravenhagemej. A. Schenk naar St. PancrasM. van Dijk en gez. naar Schiedam J. Chr. Hartog naar ZaandamM. Wissekerke- Keijre- n-vv Beene ter1, ^wj^KLIJKE STAND. GEBOREN: Roelof, z. v. R. Janssen en B. Bult; Hendrika Hillegonda, d. v, C. v. Harten en N. Wijma; Johanna Margaretha, d. v. P. Moolenaar en M. Jansen; Franciscus Petrus, z. v. W. Th. Langelaan en A. M. Bierman. ONDERTROUWDA. P. Kossen en E. Becht; D. Daalder en A. Diepgrond; C. Verschoor en J. G. Esseveld. GETROUWD: H. Nauta en M. P. H. Hon- meijer-; M. Wissekerke en M. Keijzer. OVERLEDENA. Kamst, 18 jaar. POLITIE. Gevonden: Eenig geld in papiertje; hand schoen. Verloren: Tabakszak inb. tabak en geld) Portemonnaie met inhoud. Aan komen loopen: witte hond biet zwarte vlekken. Hippolytushoef. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW Afd. Wieringen. Lezing Ir. G. J. Linesch over graslandbemesting. Tegen acht uur opent de voorzitter, de heer O. J. Bosker, de vrij goed bezochte bij eenkomst en heet den aanwezigen welkom, in het bijzonder den ingenieur Lenisch en zijn assistent, den heer Muntjewerf. Direct daarop krijgt de heer Lenisch het woord. Spreker bespreekt de verschillende toestanden van het grasland in den lande. Hij merkt op, dat de verhouding in Holland van grasland en bouwland is als 3 1 Door middel van een projectie-lantaarn geeft spr. zeer interessante gegevens betref fende de verschillende gehalten van natuur lijke besmesting en kunstmeststoffen. Ook zien wij de diverse resultaten der gebezigde proefvelden in duidelijke grafieken weerge geven. Op vlotte, onderhoudende wijze ver klaart Ir. Lenisch de conclusies, welke uit deze statistiek getrokken kunnen worden. Hij wijst daarbij op het gevaar van onoor deelkundige bemesting met het ongunstig ge volg van „verzuring" van het grasland. In de pauze deelt de heer Bosker mede, dat nog lezingen over „De tegenwoordige crisis- wetten" en „De veevoeding", gehQuden zullen worden door Ir. Huysman en den heer De Vries, uit Alkmaar. Vervolgens vraagt hij aan de vergadering of er belangstelling bestaat voor een cursus in „Paardenkennis", welke bij genoegzame deelname door Dr. Hoedemaker gehouden za! worden. Gelegenheid om zich daarvoor op te geven bestaat ten kantore O. J. B. Gezien den werkkring van onzen piaatselijken vee arts Dr. Hoedemaker, deelt de voorzatter mede, dat reeds verschillende malen bij het College van B. en W. pogingen zijn aange wend om den keuringsdienst van Wieringen door den veearts te laten waamemen. B en W. geven hieraan echter niet de minste mede werking hetgeen spr ten zeerste betreurt. Als volgend punt worden eenige gegevens medegedeeld uit een rapport betreffende een eventueel nieuw op te richten zuivel-fabriek op Wieringen, overigens een niet geheel nieuw onderwerp. Spreker stelt de vergadering in de gelegen heid zich hierover uit te spreken. Verschillende stemmen gaan op, waaruit blijkt, dat men er in het algemeen niets voor voelt. De heer M. Lont vraagt of het niet moge lijk zoude zijn op Wieringen zelf een weeg- biug te hebben, b.v. bij de Waag. Zal bij de gemeente worden gevraagd. Dan komt de heer J. Veerdig nog eens te rug op den Keuringsdienst en stelt voor een verzoek aan den Raad in te dienen, dit belangrijke punt nog eens onder de oogen te zien. Dit zal worden gedaan. Uit de dan volgende vragen, welke de voorzitter wederom naar genoegen beant woordt, komt vooral de vraag naar voren be treffende de ruil-verkaveling. De voorzitter deelt mede, dat het beter is, dit uitgebreide onderwerp in een volgende vergadering te behandelen en te trachten als dan een deskundige spreker daarover te krij gen. Dan komt Ir. Linesch weer aan het woord, en nadat deze nog vele interessante weten schappelijke uiteenzettingen heeft geegven, toegelicht door lantaarnplaatjes, is het einde van dezen leerrijken avond gekomen. NIEUWE IJSBAAN TE HIPPOLYTUSHOEF Alhier schijnt men plannen te koesteren een ijsbaan aan te leggen op een terrein ach ter Restaurant Veltman, hetwelk daartoe zal worden geinundeerd. Indien deze plannen verwezenlijkt worden, zal Hippolytushoef der halve dezen winter dicht in de buurt van de mooie ijssport kunnen genieten. OUDERAVOND TE HYPPOLYTUSHOEF. Gisterenavond werd alhier een Ouderavond gehouden. Voor het verslag zie men het num mer van Zaterdag a.s. BENOEMING KERKERAADSLID. Door het Hervormde Kiescollege te Hippo lytushoef en Westerland is de heer S. Russel- man te Westerland tot ouderling gekozen in plaats van den heer P. Tijsen Sr. die wegens hoógen leeftijd niet meer herbenoemd wenschte te worden. De heer Russelman heeft zijn be noeming aangenomen. EEN NIEUWE RIJWIELBAAN. Men deelt ons mede dat de heer O. Bosker op zijn landgoed een nieuwe rijwiel-renbaan gaat aanleggen. De baan, volgens de nieuwste aanlegwijze te maken, belooft schitterend te worden, zoo dat amateur-renners hun hart kunnen ophalen. Ook worden voor renners boxen gebouwd en voor 't kijklustig publiek overdekte tribunes. Wij twijfelen er niet aan of de baan zal ren ners en publiek trekken. Den Oever. i 1 ZUIDERZEEWERKEN. 1 1 's- "Woensdag 2 Januari zal door de Directie der Zuiderzeewerken worden aanbesteed het maiken Van een ijzeren loswal, enkeie vakken oevervoorziening, een grondduiker en een dui kel* nabij Wieringerwerf (Wieringermeerpol- der) en van bijkomende werken. £>e raming bedraagt ƒ23.000. "I. De agenda van de vergadering van den raad der gemeente Wieringerwaard op Zaterdag, 15 December 1934, des nam. 3 u. ten raadhuize. Onderwerpen: 1. Verzoek Bestuur der Zijper en Wieringer- waarder Bestuurdersbond om een bijdrage te verleenen aan werkloozen in de kosten van ziekenfondsen. 2. Verzoek van dezelfde corporatie om brand- stoffentoeslag te verstrekken aan onder steunde werkloozen en bij de werkver schaffing geplaatsten, zooals door den Minister van sociale zaken is aangegeven. 3. Verzoek Witte Kruis, om bijdrage voor ontsmettingsoven. 4. Verzoek Commissie malariabestrijding om bijdroge voor te voeren propaganda. 5. Goedkeuring begrooting Burgerlek arm bestuur 1935. 6. Vaststelling gemeentehegrooting 1935. 7. Wijziging verordening heffingopcenten per- soneele belasting. 8. Vaststelling verordening vermakelijkheids belasting. DE WOLPRIJS GELEIDELIJK GESTEGEN. In de maanden Juli en Augustus was de wol vrijwel onverkoopbaar. Later werden de eerste partijen verhandeld voor 45 cent per kg. Geleidelijk is daarna de prijs gestegen en nu wordt pi. m. 62% cent per kg geboden. Jammer dat er nu nog zoo weinig meer voor radig is. EEN GEVAL VAN MOND- EN KLAUWZEER. Op de hofstede „De Wamberg", bewoond door den heer De Wolf, is een geval van mond- en klauwzeer voorgekomen, 't Is te hopen, dat het hier bij één geval blijft. Texel was reeds geruimen tijd geheel vrij van deze gevreesde veeziekte. STERKE OPLEVING VAN HET „OUDE SUNDERI4LAASFEEST". Woensdag heeft men in onze gemeente het typische Texelsche „Ouwe Sunderklaasfeest" gevierd. Te Den Burg was een sterke opleving van dit feest merkbaar. Er heerschte geheel den dag een buitengewone drukte in de stra ten. Het aantal gemaskerden was veel grooter dan wij dat in de laatste jaren gewoon zijn. Vooral het aantal groepen was opvallend groot. Allereerst willen wij daarbij noemen de nabootsing van den ,,Lutine"-toren, daarbin nen hoorde men de motoren weiken en roest en goudklompen kwamen voortdurend aan de oppervlakte. Een tweede groep, die de aan lacht trok, was die waarmee eenigszins de Iraak werd gestoken met de vele regeei i ngs- bemoeiingen. Ieder deelnemer aan deze groep voerde het een of ander vergroot voorwerp mee. waarop in de laatste jaren belasting ie gekomen: Aardappelen, sigaren, blikvleesch. .enz. Een aardig idee was vooral de groep „Ouwe Sunderklaas gaat nooit verloren". De Oude Sint hield op de verschillende hoeken der straten een redevoering, waarin hij mede deelde, dat hij honderden jaren lang reeds met verschillende voertuigen naar het eiland was getrokken. Weer een andere groep gaf een opvallende voorstelling van het z.g. „Schapen potje". Verder viel ons nog op een groote groep muizen; een groep koks; een voorstel ling van „De dag en de nacht"; pinda-chinee- zen. orgeldraaiers, werkelooze dienstboden, Kerstmannetjes; de van ouds bekende beer met geleiders. Kortom' 't was een echte ouderwetsche „Ouwe Sunderklaas-avond", die onder begun stiging van goed weder gevierd is. Het adres stelt den minister nog met eenige wenschen der bloembollenkweekers in kennis. O.m. wordt betoogd, dat de devaluatie van enkele buitenlandsche valuta's, bijzondere nadeelen meebrengt voor het bloembollen- bédrijf. Adr. meent, dat de meest hierdoor ge troffen groep van onze bevolking op een meer bijzondere wijze door de regeering dient te worden tegemoet gekomen en stelt den mi- ter voor, te bevorderen, dat bedoelde tege moetkoming zal geschieden in den vorm van een betaling van de surplusbollen uit het Landbouwcrisisfonds of anderszins, mits zon der rechtstreeksche belasting der bloembol- lehkw.eekers. Adr. wenscht n.l„ dat bij failissement of geforceerde liquidatie de afwikkeling niet al leen aan een door de rechtbank aangewezen curator of anderszins wordt opgedragen, maar dat ook de Sierteelt-centrale daarin wordt betrokken. en dan nog meer plaatselijk, veelal zelfs tijde lijk, in streken waar het gras van nature fos- forarm is. (Voor de desbetreffende districten is die echter van eminent economisch belang). Ondanks dit alles kan bij melkrjjke koeien of bij zeer mineraal-arme rantsoenen, alsmede in die gevallen, waarin de Ca;P-verhouding on juist is, een toegift van kalk en (of) fosfor zeer zeker op haar plaats zijn. Engeische on derzoekingen van ORR en andere versterken ons in die meening. In welken vorm moeten de extra-hoeveel- heden Ca en P worden toegediend, indien zij noodig zijn, hetzij voor runderen, hetzij voor varkens? In vele onzer Nederlandsche recep ten vindt men fosforzure voederkalk en ge slibd krijt. Het komt mij voor, dat de Aroeri- kaansche rantsoenen ons ook in dit punt iets kunnen leeren. Aldaar worden voor kalkvoor- ziening ook gebruikt gemalen krijt (dat trou wens ten onzent ook wel benut wordt) gemalen kalksteen, alsook zuivere soorten mengsel, welke laatste in Nederland ook wel eens zijn beproefd. Ook zeer fijn gemalen, reine schel pen zullen bij varkens en runderen vermoede lijk wel voldoen. Ter voorziening in de P-be hoefte kan men inplaats van fosforzure voe derkalk ook zeer goed beenderenmeel, mits ziektekiem- en reukvrij, benutten; tal van proeven hebben dit bewezen. Wellicht kan ook superjosjaat worden gebruikt. Ook voor melkvee kan tevens keukenzout in den vorm van liksteenen van nut zijn. Ook kan men 1 zout door bet krachtvoeder mengen. Bevat bet voedsel of het drinkwater aanmerkelijke hoeveelheden van dit zout, dan is extra-toevoeging natuurlijk overbodig. In welke gevallen andere minerale bestanddee- len, zooals ijzer, koper e.a.doelmatig zijn, moet nog nader worden nagegaan. Van toevoeging van zeer kleine hoeveelheden colloidaal ijzer zagen wij bij een eerste proef met melkvee te Hoorn geen gunstig gevoig. Zooals bekend, zijn ten aanzien van het koper onlangs door Sjol- lema nieuwe gezichtspunten geopend. Dat aankoop van mineralenmengsels van onbekende samenstelling niet aanbevelenswaar dig is, behoeft op deze plaats niet te worden uiteen gezet; Amerikaansche proeven doen zien, dat dergelijke mineralenmengsels zelfs schadelijk kunnen zijn, ook wanneer fraaie at testen kunnen worden overgelegd. Het Noord-Holl. Veevoeder-Bureau, Landbouwfiuis Alkmaar. Meervoudige Strafkamer. Zitting van Dinsdag 11 December. Uitspraken vorige zitting. D. H. B., huisvrouw C. S. Den Helder. Zeden misdrijf artikel 250 bis, 3 maanden gev. (eisch 8 manndenj. M. de G., chauffeur te Heiloo, hooger beroep overtr. art. 6 Motor- en Rijwielreglement (von nis Kantonger. Alkmaar). Vonnis Kantonger. bejvestigd. A. F. Th. G., tandarts te Castricum, hooger beroep vonnissen Kantonger. Den Helder, ter zake rooken in een openb. middel van vervoèr en opgeven valschen naam. Vonnis Kanton gerecht bevestigd. A. F. F. T„ zonder vaste woonplaats. Hooger beroep vonnissen Kantonrechter Alk maar t. z. overtreding art. 203 Alg. Politie verordening, venten zonder vergunning. Von nissen Kantonrechter bevestigd. W. G„ Oostereind, Texel, chauffeur, schuld misdrijf toebrengen van ernstig lieh. ietsel, 1 maand hechtenis voorw. met 3 proefjaren en ontzegging bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar. EEN OUDE BEKENDE IN HOOGER BEROEP. De 63-jarige heer C. B., te Texel, beheerder van de zgn. Sybrand Keizerstichting, ver scheen na een lange rustpoos weer eens in hooger beroep voor de Meervoudige Kamer ter zake een door hem ingesteld appèl als gevolg van een verzuimde tijdige aangifte van zieke schapen, door den Helderschen Kantonrechter. Volgens appellant was hij aan het hem ten laste gelegde feit niet schuldig. De arbeider H. had den appellant medegedeeld dat er ver- moedelijk rotkreupel onder de schapen heersch te. De heer B. zou toen niet direct aangifte hebben gedaan. De dierenarts E. Noordijk had rotkreupel geconstateerd op 20 Februari. En kele schapen leden aan chronisch-rotkreupel, dus een reeds verouderd aandoening. De officier had genoeg van het tegensput teren van appellant, was overtuigd dat het vonnis juist was gewezen en requireerde be vestiging van het vonnis, waarbij C. B. was veroordeeld tot 60 boete of 30 dagen. Mr. Ledeboer haastte zich het onderzoek zoo spoe dig mogelijk te sluiten. OPSPOREN VAN WILD MET EEN SCHIJNWERPER. Ter zake dat feit was door den Kantonrech ter te Den Helder veroordeeld de electriciën J. H. van Str., wonende te Zijpe. De overtre ding was gepleegd in de Wieringermeer. De heeren bezigden een onverlichte auto en appel lant had een schijnwerper in de hand. Trots de pertinente ontkenning van appellant vor derde de officier bevestiging van het Kanton- rechterlijk vonnis, ook wat betrof de verbeurd verklaring der automobiel. De heer C. J. Str. uit het Zand, die ook aan het nachtelijk stroopersavontuur met den auto zou hebben deelgenomen, was in hooger be roep gekomen tegen een vonnis, waarbij hij was veroordeeld tot 25 boete of 25 dagen. Hij was gesnapt met een geweer in het jacht veld. Bevestiging van het vonnis werd gerequi- reerd. WEER EEN GEVAL VAN ART. 247. Een stuntelig mannetje van 55 jaar. D. B., landarbeider te Texel, thans logeerende in het Huis van Bewaring te Alkmaar, stond terecht ter zake het voortgezet misdrijf, strafbaar ge steld bij art. 247, Wetb. Strafr. Mr. v. d. Loos was belast met de taak hem te moeten verdedigen Als getuige-deskundige werd gehoord de psijchiater Dr. Kruitbosch van Castricum. Uiteraard werd deze zaak met gesloten deu ren behandeld. Eisch 1 jaar er 6 maanden gevangenisstraf. GODSDIENSTIGE OPWEKKING. Samenkomst op 19 December in 1e Luth. Kerk. In de pers hebben den laatsten tijd uitvoe rige berichten gestaan over den opgang, dien de Oxford-beweging in Zweden beeft gemaakt. Reeds lang voor het aanvangsuur liepen de kerken vol, waar de samenkomsten werden gehouden. Zelfs de regeering was er in be trokken. Er moet dus wel een bizendere aantrek kingskracht van die beweging uitgaan, om zulk een toeloop te veroorzaken. Toch brengt de Oxford-beweging in beginsel niets nieuws. Ze stelt alleen den radikalen eisch van het Evangelie met onverbiddelijke kracht. Met grooten nadruk verkondigt zij, dat er met God geen compromis mogelijk is. Nu zijn er verschillende bezwaren tegen de methode van „Oxford" in te brengen. Vooral de biecht in het openbaar (op de „hotise- parties") blijkt een bedenkelijke zijde te hebben. Hierom kan noch mag men de beteekenis ont kennen, die een dergelijke beweging voor het godsdienstig leven hebben kan. Een soortgelijke invloed gaat er uit van „Möttlingen". Dit is een klein Duitsch plaatsje, waar ongeveer 20 jaar geleden de „Rettungs- arche" werd gebouwd, om aan menschen gees telijken steun te verleenen. „Broeders" houden er spreekuur en talloozen zijn daarop reeds verschenen, om innerlijk geholpen te worden. Er komen ook patiënten, die lichamelijke genezing er zoeken en vinden. Men kan hier van „geloofsgenezingen" spreken, waaronder treffende gevallen zijn. Maar deze zijn niet de hoofdzaak. De „Arche" wil voor alles de menschen drijven tot God. Onder hen, die in Möttlingen geestelijken zegen ontvingen, is de heer Anton C. J. Be geer, die vroeger mededirecteur was van de bekende Kon. Edelmetaalbedrijven. Na vele omzwervingen, waarhij hij zelfs in een hut op de Alpen verbleef, om een soort ascese te bedrijven, vond hij eindelijk in Möttlingen wat hij zochtden vrede des harten. En hiervan getuigend, trekt hij nu belangloos door Neder land, öm de menschen te bewegen tot over gave aan God. Het leek ons goed toe hem te verzoeken ook in Den Helder te komen. We kunnen in ons „koude" Noorden wel een opwekking ge bruiken Hij hoopt te spreken op Woensdag 19 De cember a.s. in de Luth. kerk alhier. Er zal muzikale medewerking zijn. Van harte vertrouwen wij, dat er voor deze samenkomst een groote toeloop zal zijn en vele menschen er door gebracht mogen worden tot innerlijke doorbraak, tot vrede met God. M. VAN WICHEN. Luit. ter zee 2e kl. jhr. C. J. P. von Mühlen \9 overgeplaatst van Hr. Ms. pantserdekschip Gelderland aan boord van Hr. Ms. poiitievaar- tuig Nautilus, bestemd voor toezicht op de Npordzeevisseherij. Luit. ter zee 3e kl. der Kon. Marine-reserve J.J. Walpoott wordt 2 Januari geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Viissingen. Off. van den M.S.D. Ie kl. H. W. Polder mans wordt 7 Jan. ontheven uit zijn functie van chëf der machinekamer aan boord van Hi*. Ms.'pantserboot Friso en blijft te Vlissin- gen geplaatst. Off. van den M.S.D. Ie kl. J. Verduijn, lee- raar in me. hanisehe technologie, smeden en bankwerken aan het Koninklijk Instituut voor Marine, is eervol uit die functie ontheven en blijft geplaatst te Willemsoord. De te Leiden tot arts bevorderde semi-arts F. J. J. Lambooij is bestemd tot off. van gez. 2e kl. bij de Koninklijke marine. Luitenant ter zee, 2e kl. P. Schotel is over geplaatst, van Hr. Ms. torpedo-instructieschip Schorpioen, aan boord van Hr. Ms. torpedoboot Z 1 te Nieuwediep, welke overplaatsing 22 dezer zal ingaan. Korp.-vliegtmr. H. J. M. Wolthuis, aange wezen voor uitzending per transp. van 30 Jan. '35. Maj.-maeht. N. Slot van Nautilus naar Wachtschip Willemsoord, 12 Dec. Serg.-kok C. Schoonakker van Nautilus naar Wachtschip Willemsoord, 12 Dec. Maj.-maeht. J. C. Vrijvogel van Wachtschip Willemsoord naar Nautilus, 12 Dec. Serg.-torpmr. J. Schutten van Wachtschip Willemsoord naar Nautilus, 12 Dec. Schipper H. H. Schipperyn van Wacht schip Willemsoord naar Friso, 29 Dec. Schipper G. A. v. d. Braak van Wachtschip Willemsoord naar Medusa, 28 Dec. Bootsman C. Bimmel van Wachtschip. Wil- lemsoord naar O.Z.D., 14 Jan. '35. Serg.-konst. J. A. v. d. Zande, van Kaz. Wil lemsoord. naar Instituut, 7 Jan. '35. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Jan. aan den off. van adm. der le kl. mr. G. H. van Driel eervol ontslag uit den zeediensf verleend. Officier van den marinestoomvaartdienst le kl. J. A. de Veer, onlangs uit Oost-Indië gerepatrieerd, wordt 7 Januari geplaatst aan boord van Hr. Ms. pantserboot Friso te Viis singen. AMSTERDAM, 12 Dec. Aardappelprijzen. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveran derd. Aanvoer 98,600 kg. AMSTERDAM, 12 Dec. Veemarkt. Aangevoerd: 254 vette kalveren, le kw. 52—60 cent, 2e kw. 43—51 cent en 3e kv(t. 36—42 cent per kg levend gewicht; 43 nuchtere kalveren 47.50 en 436 varkens, vleeschvarkens, wegende van 90110 kg 3738 cent, zware varkens 3637 cent en vette varkens 3536 cent per kg slachtge- wieht. Ter veemarkt waren heden 5 wagons geslachte runderen uit Denemarken aange voerd. BROEK OP LANGENDIJK, 12 Dec. 466 kg aardaplepen: blauwe eigenheimers i 2, Bevelanders 2.30; 54,000 kg roode kool i2.40, 2e s. 11.70; 13,000 kg gele kool 11.50; 16,000 kg Deensche witte kool 0.73 1.70; 5100 kg uien: drielingen 1.301.40, nep 180, gele uien 1.902 en grove uien 2.10—2.20; 2600 kg bieten 0.60—1.70; 3300 kg peen 0.801.10, alles per 100 kg en 1100 stuks bloemkool: reuze 5.809.50 en 2e s. 1.501.60 per 100 stuks. NOORDSCHARWOUDE, 12 Dec. 2000 kg Bevelanders 2; 3500 kg uien: uien 2.102.20, drielingen 1.301.50, grove 2.60, gele nep 1.40; 650 kg peen 90 et.; 57,200 kg roode kool 1—2.30, d.s. 1—1.30; 7400 kg gele kool 1—1.50, d.s. 1—1.20; 16,000 kg D. witte kool 0.80—1.80, d.s. 1.20 1.70, alles per 100 kg. SCHAGEN, 13 Dec. 20 paarden 100200; 13 geldekoeien (ma gere) 80140; 35 idem (vette) 150220; 8 kalf koeien 160190; 206 vaarzen 60— De Minister van sociale zaken heeft aan het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van arbeiders in het landbouw-,tuin bouw- en zuivelbedrijf, welke de regeering had verzocht over te gaan tot de instelling van een bedrijfsraad voor land- en tuinbouw, bericht, dat het in zijn voornemen ligt, binnen betrekkelijk korten tijd een commissie in te stellen, welke omtrent de wenschelijkheid van een bedrijfsraad voor de agrarische be drijven zal adviseeren. DE AANSLUITING BIJ CRISIS- I ORGANISATIES. De godsdienstige bezwaren. Zooals bekend bestaat brj sommige land bouwers bezwaar zich vrijwillig aan te slui ten bij crisis-organisaties op gronden aan hunne godsdienstige overtuiging ontleend. De Minister van Economische Zaken is be reid aan dat bezwaar tegemoet te komen door gebruik te maken van de bevoegdheid hem gegeven in artikel 5 lid 1 van het Crisis- Organisatiebesluit 1933 n.1. om in bepaalde door hem te beoordeelen gevallen en onder door hem te stellen voorwaarden vrijstelling te verleenen van de verplichting tot ender- teekening van een schriftelijke aanvraag tot toelating als georganiseerde. Een landbouwer, die voor deze vrijstelling in aanmerking wenscht te komen, kan daar toe een verzoekschrift bij den Minister met een persoonlijke uiteenzetting van den aard van zijn bezwaren en de gronden, waarop die bezwaren steunen. Vervolgens worden bij ver schillende autoriteiten inlichtingen over dén aanvrager ingewonnen, terwijl deze persoon lijk wordt gehoord. Een en ander dient om den Minister in de gelegenheid te stellen zich een oordeel te vormen of inderdaad achtens waardige en onoverkomelijke gewetensbezwa ren bestaan en of overigens geen omstandig heden zich voordoen die zich in een bepaifli! geval tegen de vrijstelling verzetten. Nagegaan wordt o.m. of aanvragers ver zekeringen hebben loopen öp eigendommen of op het leven, of zij rentezegels plakken, 4>f zij bij andere vereenigingen zijn aangesiotim, of zij landbouw-crisissteun hebben geaccep teerd. Indien het gewetensbezwaar achtenswaar dig en onoverkomelijk blijkt, verleent de Mi nister voorwaardelijke vrijstelling, welke vrij stelling intusschen niet ontheft van het na komen van alle verplichtingen voortvloeiend uit bij of krachtens de Landbouwcrisiswjët 1933 bepaalde voorschriften. Deze vrijstelling wordt ingetrokken indien de vrijgestelde de voorschriften niet naleeft. Het gevolg der intrekking is, dat de steun wegvalt en het bedrijf niet nader kan worden uitgeoefend. Het onderzoek als bovenbedoeld loopt reeds eenige maanden; in de eerste plaats was daarvoor noodig een opgave van de provin ciale organisaties van al diegenen, die in Mei 1934 wegens gewetensbezwaar geweigerd hebben zich bij de provinciale organisaties aan te sluiten. Het is voor die landbouwers, ook voorzoover zij nog niet een desbetreffend schrijven van den Minister ontvingen, ge- wenscht thans schriftelijk hun bezwaren ken baar te maken. REORGANISATIE I.1Ü». LANDBOUW CRISIS-ORGANISATIE. Na de reorganisatie van de verschillende Frovinciale Landbouw-Crisis-Organisaties en van de hoofdcentralen, heeft de Minister van Economische Zaken thans de Crisis-Accoun tantsdienst opnieuw georganiseerd. Naast den Directeur den accountant Drs. M. de Bloeme is benoemd tot adjudant-Directeur de accoun tant P. Tadema, terwijl gevormd zijn drie af deelingen: contróle, comptabiliteit en effi ciency en investigations, waarvan de leiding respectievelijk is toevertrouwd aan den accountant Ph. Keiler, den accountant Drs. J. A. M. F. Lindner en den accountant Drs. G. F. Vromans. De nieuwe organisatie zal het den minister mogelijk maken een nog scherper toezicht op de crisisorganisatie uit te oefenen, terwijl de organisatie van deze diensten opnieuw onder de oogen zal worden gezien, waarvoor de Mi nister de medewerking heeft ingeroepen en verkregen van enkele buiten het ambtelijk verband staande personen, die reeds gerui men tijd dergelijke werkzaamheden hebben verricht, en de organisatie kunnen beoor deelen. De R.-K. Land- en Tuinbouwbond heeft zich met een adres tot den minister van oeconomische zaken gewend, waarin de wen schelijkheid en noodzakelijkheid wordt be toogd, dat de voor dit jaar genomen sanee- ringsmaatregelen voor het bloembollenbe drijf ook voor 1935 worden gehandhaafd. Echter wordt er op aangedrongen, dat de uit betaling van het door de regeering opgeno men surplus aan bloembollen zal geschieden vóór of op 1 Mei 1935 en dat de keuring niet te streng zal zijn. Adressant acht het onver mijdelijk, het minimumprijzenstelsel ook nu te handhaven, terwijl vóór het handelsseizoen 1935 de minimumprijzen bekend behooren te zijn. HET OVERNEMEN VAN MELK LEVERANCIERS DOOR ZUIVEL FABRIEKEN. Zooals bekend, heeft het Crisis-Zuivel- hureau op 18 October j.1. een circulaire rond gezonden, waarin het aan zuilvelfabrieken werd verboden om meikleveranciers van el kander over te nemen. Aanleiding tot dit verbod was het feit, dat verschillende fabrieken op grond van de om standigheid, dat zij veronderstelden tenge volge van de exportregelingen in een gun stigere positie te verkeeren dan anderen, er toe overgingen veehouders te bewerken naar hun bedrijf over te gaan. De Minister van Economische Zaken heeft de juistheid van dit verbod echter alleen als noodmaatregel gesanctionnéerd door bij de Crisis-Steunbeschikking 1934 XXIV (Zui- vej), welke heden is genomen, als voorwaarde te stellen voor het ontvangen van steun op zuivelproducten, dat de fabrieken niet na 15 December 1934 zonder goedkeuring van de Crisis-Zuivel-Centrale direct of indirect, melk of room ontvangen van leveranciers, die zij na 18 October 1934 hebben aangenomen. Een definitieve regeling is intusschen in voorbereiding, waarbij aan de bezwaren zal worden tegemoet gekomen, welke regeling uiterlijk 1 Maart 1935 in werking zal treden. CONSUMPTIE-MELK. De crisis-zuivelcentrale maakt bekend, dat voor de periode van 16 December tot en met 22 December de prijs vooo het taxegedeelte van consumptiemelk, gekocht op regeerings- eontract, is bepaald op 6)4 cent per liter met dien verstande, dat voor melk van de eerste klasse deze prijs wordt verhoogd met de kwa liteitspremie en voor die van de derde klasse wordt verminderd met de kwaliteitsafdracht van cent. De afdracht van andere in con sumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2 et. per liter. TEELTVERGUNNING VOOR TUINDERS. De tuinders, die hun tuinbouwbedrijf op an der land willen gaan uitoefenen, en daartoe tot huur of koop van land overgaan, worden gewaarschuwd hierin voorzichtig te zijn. Hun wordt in hun eigen belang aangeraden, alvo rens te huren of te koopen, tevoren de zaak der teeltvergunning in orde te brengen, zich n.l. zekerheid te verschaffen, of ze de hun refeds toebehoorende teeltvergunning kunnen gaan uitoefenen op het nieuw-gehuurde of ge kochte land, of anders door overdracht een teeltvergunning kunnen verkrijgen. Ze dienen ook wel uit te zien, hoeveel grond ze met de overgenomen teeltvergunning mogen bebou wen, behoudens de wijzigingen, die de teeltre geling voo- 1935 hierin kan brengen, en die nog niet officieel bekend zijn. MINERALEN VOOR MELKVEE. Aangezien tegenwoordig het platteland in tensief wordt bewerkt met allerlei mengvoe ders en z.g.n. „kernvoeders", onder welke laat ste te verstaan mengsels van verschillende voedingsstoffen, welke slechts in geringe tot zeer geringe hoeveelheden noodig zijn, in het dagelijksch rantsoen van onze landbouwhuis dieren, als verschillende zouten (kalk, fosfor- zuur, ijzer, zout, enz.) dierlijke eiwitten (visch- meel, diermeel, vleeschmeel, haringmeel), vi tamine-houdende producten (levertraan, do- hyfralolie, vigantol, gedr. gist) achten wij het gewenscht de praktijk op de hoogte te stellen van den huidigen stand der wetenschap. Vooral de z.g.n. mineralen doen tegenwoor dig opgeld, niet enkel voor varkens, maar ook voor rundvee. Dat het probleem der minerale voeding nog lang niet is opgelost, is gebleken uit een pu blicatie van Dr. Brouwer, Directeur der Phys. Afd. van het R. L. Proefstation te Hoorn, ge publiceerd in het Landbouwkundig Tijdschrift van Mei en Juni 1934. Eenige brokstukken uit het z.g.n. Besluit aan het eind van deze publicatie laten wij hier onder volgen, opdat men zich eenig denkbeeld kan vormen van de huidige zienswijze in krin gen van werkelijk deskundigen. „Bij nieuwe Amerikaansche onderzoekingen wordt bevestigd, dat melkkoeien in den aan vang der laetatie-periode (versche koeien) dik wijls negatieve kalk- en fosforbalansen bezit ten (een kalkbalans is de verhouding opgeno men kalk met het voedsel en het drinkwater tegenover de kalk-afgifte). Dit mineraal-ver lies wordt kleiner en kan in een aantal geval len zelfs opgeheven worden door bijvoedering van kalk- en fosfor-verbindingen, waarbij voor een goede kalk: fosforverhouding moet wor den zorg gedragen. Verder is de mate van mineraal-voorziening in de voorafgaande periode (vooral ook voor afgaande droogst^l) van invloed op de inten siteit en den duur van het mineraal-verlies. Voorts is van belang de individualiteit als mede andere factoren. Naar het schijnt, kunnen geringe kalk- en fosforverliezen gedurende de eerste helft der laetatie-periode als physiologisch worden be schouwd. In de tweede helft der lactatie en vooral tijdens het droogstaan treedt gemak kelijk herstel in. Bij jarenlang durende, prac- tische voederproeven met kalk- en fosforarme rantsoenen, bleek, dat van een kalk- en fos- fortoegift meestal weinig of geen verbetering werd gezien, wat betreft de melkopbrengst, den groei, het weerstandsvermogen of de voortplanting e.a. Slechts bij zeer productieve koeien en hij zeer mineraalarme rantsoenen mag men een opvallend resultaat verwachten. Sommige Amerikaansche onderzoekers staan thans in tegenstelling met vroeger, zelfs op het standpunt, dat onder practische verhoudingen het kalkgebrek niet zóó sterk is, dat het tot duidelijk abnormale verschijnselen bij het melk vee voert, in scherpe tegenstelling met het geen bij kippen en varkens het geval is. Ook fosforgebrek zou niet zoo dikwijls voorkomen

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 11