Ingezonden Marineberichten. Wat voor weer vandaag? Marktberichten, HELDERSCHE COURANT VAN DbNDERDAG 13 DECEMBER 1934. Tweede Kamer. De wijziging van de wet op de financieele betrekkingen tusschen en Gemeenten. Rijk Italië staakt varkensvjeesch invoer. Geen Kerstpakketten voor Duitsche gevangenen Japan en de mandaat-eilanden in de Zuidzee. De vlootkwestie. De Vlootconferentie wordt verdaagd. Voor den Politierechter te Alkmaar. Arrondissements rechtbank te Alkmaar. In de Dinsdagmiddag gehouden vergade ring van de Tweede Kamer kwam na het verzoek van den heer Sneevliet (r.s.) de mi nisters van Buitenlandsche zaken en Defen sie te mogen interpelleeren over het zenden van een contingent troepen naar het Saar- gébied, aan de orde de Waterstaatsbegrooting 1935. De heer Van Braambeek (s.-d.) be toogt, dat de minister zoo reinig heeft ge daan met betrekking tot coördinatie van ver keersmiddelen. De minister verspeelt de reputatie, welke bij zich als directeur der socorwi gen nief t verworven indien hij geen orde brengt in den verkeers-chaos. De heer Krijger (c.h.) klaagt o.a., dat onder dezen bewindsman nog zoo weinig is gedaan tci opjesoing vin het verkeersi raag- stuk. De minister duidt in de groote lijnen deze oplossing aan, en wekte niet de ver wachting, dat zij zulien worden getrokken. De Min. v. Waterstaat zegt, dat het onbillijk is, spr. nu te verwijten, dat hij nog niet klaar is. Hij heeft het apparaat nog maar zoo kort. De instelling van de Centrale Commissie duurt nog maar een paar dagen. Men v/achtte nog even. Overigens valt uit de gehouden besprekin gen voor ons slechts te vermelden, dat de heer Drop (ja.) een motie indient, waarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat 1'el langer behoort te w \!_>n uitgesteld het opnemen van de collectieve arbeidsovereen komst in Rijksbestekken. Deze motie is tevens onderteekend door de heeren Smeenk (a.r.) en Kuiper (r.k.). De Minister zal deze kwestie over wegen. Bij de afdeeling spoor- en tramwegen be spreekt de heer E b e 1 s de dalende ontvang sten der spoorwegen. De uitbreiding van het motorverkeer zal daarop wei van grooieren invloed zijn, dan de crisis. Hij bepleit meer faciliteiten ten aanzien van het goederenver voer. Het gebruik van de spoorwegen door het reizende publiek make men zoo aantrek kelijk mogelijk, waarbij overstappen zooveel mogelijk beperkt moot worden. De heer Duymaer v. Twist (a.r.) ge looft dat de toestand dei' spoorwegen voor een groot deel hit gevolg is van de gevolgde spoorwfcgpolitiek. Niemav cl heeft, veel hoop, dal de Di-sti-electriscne tract:Q weer in ncr- rnalen omvang zal kun vn worden ingesteld. Des avonds heeft de Kamer voortgezet de behandeling van hoofdstuk XA (Soc. Zaken). Min. Slotemaker de Bruine ver klaart, de werkloosheidsverzekering bespre- kénde, geen wetsontwerp tot stichting van een fonds te kunnen indienen. Daar zijn de tijden niet naar. Wettelijke regeling der werk loosheidsverzekering kan spr. thans niet be vorderen. Ten aanzien v».. ue sociale verzekering moeten we inmiddels trachten te behouden, wat we hebben. Tot nu zijn we er in geslaagd, de werkloosheidsverzekering ook voor de landarbeiders te bewaren, zij het met moeite. Tot zoodanige verzekering durfde Engeland nooit overgaan. Duitschland moest haar op geven. Wij mogen nog tevreden zijn. Meer geld aanvragen kan spr. echter niet. Er is geen enkele verlaging aan uitkee- ring door spr. opgelegd; maar bij loondaling dalen ook de uitkeeringen. Het uitkeerings- percentage kan niet worden verhoogd; we moeten blij zijn te houden wat we hebben. De arbeid van vreemdelingen is een quaes- tie voor verdragen, zooals met België. Indien blijkt, dat arbeid van Nederlanders in Duitschland steeds meer onmogelijk wordt gemaakt, zal er meer evenredigheid hier te lande moeten komen. De heer Louwes (V.B.) bespreekt bij de afdeeling VI (werkverschaffing en steunver lening) de opleiding van meisjes voor huis houdelijk werk. De heer Aalbe.se (r.k.) bespreekt de steunregeling, reeds bij de algemeene be schouwingen door hem o.m. in een aantal punten naar voren gebracht. Het maximum aan uitkeering aan groote gezinnen in de groote steden moet ook kun nen gaan tot 90 pet. van het loon. Nadat gisterenmiddag in de Tweede Ka mer de motie-Drop werd goedgekeurd en be sloten was de interpellatie-Sneevliet op de agenda te plaatsen van de Waterstaatsbe grooting, is de behandeling dezer begrooting voortgezet. De heer Van Braambeek (s.d.) zegt, dat de minister als directeur der spoorwegen schoone woorden heefl gewijd aan het over leg tusschen werkgevers en werknemersorga nisaties, maar dat hij als minister deze schoone woorden niet tot werkelijkheid heeft gemaakt. De vakbeweging heeft in den loop der jaren telkens weer getoond, met de spoorwegdirec tie tot overeenstemming te kunnen komen. In den loop der jaren heeft het personeel on geveer 30 pet. van zijn loon moeten missen. Echter is de minister thans op den stoel der directie gaan zitten, heeft hij gedaan, wat der directie is, en is hij zelf met een voorstel van loonsverlaging gekomen. Dit is zijn taak niet. Als een minister dit had gedaan, toen de heer Kalff directeur der spoorwegen was, zou deze gezegd hebben: „Excellentie, bemoei u met uw eigen zaken". De heer Van Kempen (lib.) geeft zijn instemming te kennen met eenige opmerkin gen van den minister in de Memorie van antwoord nopens •bedrijfsinkrimping. De spoorwegen zijn niet „konkurrenzfahig De autobussen wel. De heer J. ter Laan (s.d.) zegt, dat alle spoorwegovergangen met een eenigszins be langrijk verkeer moeten worden bewaakt. De heer Kuiper (r.k.) herinnert aan de loonsverlaging. Desondanks is er onder het personeel een goede geest, gevolg van de goede verhouding met de directie. Van het grootste belang is handhaving van dien goeden ^De heer A m e 1 in k (a.r.) bespreekt even eens het gebeurde inzake de loonregeling. De min ster heeft niet den juisten weg gevolgd. De heer Krijger (c.h.) zegt. dat al het mogelijke moet worden gedaan om een slui tende bedrijfsrekening der spoorwegen te krij" gen. Spr. acht 's ministers houding zeer veront rustend. Motie-Wynkoop. De heer W ij n k"o o p c.p.zegt, dat het spoorwegpersoneel verminderd is met 30 pet., maar zijn totale loon met meer dan 50 pet. Spr. dient een motie in, waarin de Kamer uitspreekt, dat bezuiniging bij de spoorwegen in geen geval moet geschieden door loonsver laging. De heer v. d. W a e r d e n (s.d.) acht het geen juist argument van den heer Van Kem pen, dat uit het vervoer door vrachtauto's op korten afstand zou blijken, dat de spoorwegen niet „konkurrenzfahig" zijn. De heer Sneevliet (r.s.) betoogt de nood zakelijkheid van een aanzienlijke kapitaals- afschrijving hij de spoorwegen. Moeten de spoortarieven niet verder worden verlaagd ter vermeerdering van het vervoer? Minister Kalff zegt, dat in verband met nieuwe opgekomen verkeersmiddelen maatregelen voor de spoorwegen moeten wor den genomen van blijvenden aard. Daartoe be hoort opheffing van onrendabele lijnen. Voordat tot opheffing van de bewaking van spoorwegovergangen wordt overgegaan, wordt een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar en tourage en verkeer. De ongelukken daar zijn betreurenswaardig, maar beteekenen niets in vergelijking tot het totale aantal verkeerson gelukken en kunnen zeker geen aanleiding geven om de kostbare bewaking te herstellen. Spr. heeft geen schuld aan de Dieseltrein- historie. Inzake de Dieseltreinen was beslist, voor dat spr. het voorrecht had, op deze plaats te zitten. Hij durft niet te zeggen, of hij zelf later de Dieseltreinen zou hebben aangeschaft. Maar men zij voorzichtig met verwijten. Vast staat, dat de fabrikant grootendeels de reparatiekosten moet betalen. Men bedenke, dat een Dieseltrein Amster dam—Eindhoven in een jaar 20.000.be sparing oplevert. De directie meende, de proef met de Diesel-electrische tractie te moeten nemen, en daarom kon zij geen nieuw stoom- materiaal nemen, dat veertig jaar duurt. Als de heer Sneevliet zich niet kan voor stellen, dat iemand voelt voor personeel en tevens bedrijfsleider is of een werkgeversver- eeniging dient, kan spr. niet met hem spreken. Maar de heer Sneevliet weet dit wei, doch meent het in zijn positie niet te kunnen zeg gen. Meer wil spr. er niet van zeggen. De verlaging met 5 pet. was noodig. Daar na is de spoorwegarbeider nog altijd in een po sitie, die ver uitgaat hoven die des gemiddel den arbeiders in ons land. De verlaging voor 1935 ligt vast en is niet te ontgaan. Op zijn beslissing kan spr. niet teruggaan. De Voorzitter, de heer Van Dijk, die tijde lijk den presidentszetel inneemt, zegt, dat, als hij den minister goed heeft verstaan, deze heeft gezegd, dat een afgevaardigde hier zich anders heeft uitgedrukt, dan hij denkt, maar dat hij niet anders kan spreken. Indien de minister dit heeft gezegd, moet spr. hem er op opmerkzaam maken, dat het niet toelaatbaar is, dit van een afgevaardigde te veronderstellen. Minister Kalff zegt, de door den voor zitter gesproken woorden niet te hebben ge bezigd. Hij geeft een omschrijving van wat hij heeft gezegd. Als de heer Sneevliet zich on aangenaam getroffen voelt, wil spr. de woorden wel intrekken, maar zijn overtuiging moet hij handhaven. De Voorzitter zegt, dat het inderdaad ontoelaatbaar is, wat de minister heeft gezegd. Minister Kalff zal voortaan nóg voorzichti ger zijn woorden kiezen. De heer Kuiper (r.k.) repliceert en dient een motie in, waarin de Kamer uitspreekt, dat bij den bestaanden vorm van overleg in den personeelraad absoluut eenstemmige aanvaar ding van voorstellen niet als voorwaarde moet worden gesteld. Verschillende leden repliceeren. Dè heer Joekes (v.d.) acht het niet juist, dat de minister eenstemmigheid als voorwaar de heeft gesteld. De Minister zegt toe, dat hij soepel zal zijn, dat hij rekening zal hou den met wat hier gezegd is en niet met ruwe hand zal ingrijpen. Wat dit betreft, kan men gerust zrjn. De heer Kuiper (r.k.) wijzigt zijn motie. Minister Kalff kan niet aanvaarden de uitspraak, dat eenstemmigheid niet als voor waarde had moeten zijn gesteld, omdat hij der directie het leven te moeilijk zou maken voor de toekomst. Aan de orde is de afdeeling mijnwezen. De Kamer keurt de begrooting der Staats mijnen zonder debat en zonder hoofdelijke stemming goed en daarna die van het Staats- visschershavenbedrijf. Voortgezet wordt het debat over de afdee ling „Spoorwegen". Verslag van de commissie voorbereiding. van Aan het verslag van de commissie van voorbereiding van het over dit wetsontwerp met de regeering gehouden schriftelijk en mondeling overleg, ontleenen wij het volgende De mededeeling in de Troonrede omtrent de onmogelijkheid van verdere verhooging van den belastingdruk had uitsluitend het oog op den druk der rijksbelastingen. Verhooging van die belastingen werkt immers uniform voor het geheele Rijk. Het is hiermede allerminst in strjjd, wanneer de regeering voorstelt zekere maatregelen te nemen op het stuk der ge- meentefinanciën, die de strekking hebben een extra-heffing toe te passen in gemeenten met relatief lageren belastingdruk. Daardoor wordt de belastingdruk in de gemeenten, waar deze reeds tot den top is gestegen, toch niet ver der verhoogd. Onjuist is voorts volgens de regeering de meening, dat het Rijk door de voorgestelde heffingen ten bate van het werk- loosheidssubsidiefonds middelen der gemeen ten in zijn kas laat vloeien. Deze middelen vloeien niet in de kas van het Rijk, doch in een afzonderlijk fonds, welks inkomsten uit sluitend ten bate van de gemeenten zullen worden aangewend. De strekking van het voorgestelde op het stuk van de kosten der werkloosheidsvoor ziening is in het wezen der zaak geen andere dan de tengevolge van de crisis op de ge meenten drukkende lasten wat regelmatiger over de gemeenten te verdeelen. De ontwor pen regeling is een noodregeling. Met voldoening vernam de regeering, dat verscheidene leden met de strekking van de wetsontwerpen, in zooverre deze de beter ge situeerde gemeenten willen doen bijdragen in de lasten harer minder bevoorrechte zusters, verklaarden in te stemmen. Indien het voorgestelde niet volstrekt on vermijdelijk ware geweest, zou de regeering niet tot de indiening dezer voorstellen zijn overgegaan Naar aanleiding van de opmerking van ver scheidene leden, dat zij het betreurden, dat deze ontwerpen, met het oog op het gereed maken van de ontwerp-begrooting< n door de gemeentebesturen niet eerder zijn ingediend, antwoordt de regeerin" dat het een vol strekte onmogelijkheid om de ontwerpen vroeger in te dienen di geschied. De regeering is er te e van overtuigd, dat deze wetsontwerpen een aantal gemeen ten in zorgen zullen breneen, doch zij heeft .n> j het vaste vertrouwen, dat die zorgen Ijunneii worden verlicht, doordat de regelingen bei treffende het werkloosheidssubsidiefonds oj zoodanige wijze zullen kunnen worden tóe gepast, dat zij voor veel gemeenten uitkomst zullen brengen. Door de nieuwe regeling zullen van 229 ge meenten 82 op een zoodanige wijze worden geholpen, dat zij niet tot de groep der. nood-j lijdende gemeenten zullen blijven behooiren Daartegenover staat, dat bij 35 gemeenten, die op het oogenblik in staat zijn, haar be grooting uit eigen kracht in evenwicht t< houden, dit evenwicht tengevolge van de ont trekking van een deel harer belastingcapaci-j teit zal worden verstoord, zoodat zij nood lijdend zullen worden. De instelling van het Werkloosheidssubsidie fonds vond algemeene instemming. Verscheidene leden achtten het een verbe tering, dat alle belastinggliChtigen, in welke gemeente zij ook gevestigd mogen zijn, in de werkloosheidslasten zullen bijdragen. In totaal zal een gemeente tengevolge van het wetsontwerp gemiddeld 40 pet. van haar belastingcapaciteit moeten missen, doch dqar tegenover zal staan, dat in de dekking van haar werkloosheidsuitgaven volledig is voor zien. DE CONFERENTIE MET JAPAN; Voornaamste struikelblok. De voornaamste oorzaak van de moeilijk heden Inzake de Nederlandsch-Japansche con-| ferentie is het feit dat Japan niet bereid is, de conditie van Nederland te aanvaarden, dat de export van verscheidene producten uit j Ned.-Indië naar Japan, niet zal mogen wor- den gebezigd voor her-export uit Japan. j Een zeer leelijke tegenvaller. Naar het Hbl. verneemt, heeft Italië met ingang van Maandag den invoer van varkens en varkensvleesch verboden. Deze export was voor ons land zéér belang rijk, vooral wat betreft het spuien van de door de Varkens- Veehouderij-) centrale opgekochte en ingevroren varkens. Zoo ging er in October (de November-cijfers zijn nog niet gepubliceerd) 1.241.000 kg bevroren varkensvleesch naar Italië en in September 1.702.000 kg. Gedurende de afgeloopen tien maanden ex porteerde Nederland naar Italië 6.816.000 kg bevroren en 2.463.000 kg versch en gezouten varkensvleesch, benevens 923 levende varkens, te zamen voor 2.6 millioen. Het vraagstuk der zware varkens heeft door dezen maatregel dus in eens weer een geheel ander aspect gekregen, waardoor den optimistische verwachtingen der Centrale derhalve de bodem wordt ingeslagen. Onder-secretaris Rosenberg. D.N.B. meldt uit Genève: De Russische diplomaat Rosenberg zdl zijn functie van onder-secretaris van den Volken bond reeds, met toestemming van den Raad, op 1 Januari aanvaarden. Officieel wordt medegedeeld, dat de gedeti neerden in de Duitsche strafgevangenissen en andere strafinrichtingen dit jaar geen Kerst pakketten zullen mogen ontvangen. Hun ver wanten en vrienden zijn gewaarschuwd, dat eventueel toch verzonden Kerstpaketten aan de afzenders geretourneerd zullen worden. MOGELIJK BETAALT ALLEEN FINLAND DE OORLOGSSCHULD. Voor zoover tot nu toe is op te maken, zijn er te Washington nog geen aanwijzingen ont vangen, dat de Ver. Staten de door verschil lende landen verschuldigde betalingen aan oor logsschulden zullen ontvangen, met uitzonde ring dan van Finland. De Japansche minister van marine heeft In de vlootcommissie van den Geheimen Raad nog het volgende verklaard: Japan zou na de opzegging van het Vloot- verdrag nieuwe oorlogsschepen kunnen hou wen, zonder gedwongen te zijn, daarvoor oude schepen af te danken. Deze kunnen daaren tegen nog verder gebruikt worden. De mandaten over de Zuidzee-eilanden zal Japan volgens Osoemi niet prijsgeven. Zoo noodig zou Japan deze met behulp van zijn vloot weten te beveiligen. De Japansche regeering wil tegelijk met de opzegging van het viootverdrag een tijdstip en een plaats voor een nieuwe vlootconferentie voorstellen. Zij hoopt, dat te dien aanzien een bevredigende oplossing gevonden zal kunnen worden. Japan kan meedoen in den bewapeningswedloop. De Japansche Geheime Raad zal een voltal lige vergadering houden, teneinde het rapport te bespreken, Ingediend door de vlootcommis sie uit dien raad, in welk rapport de opzeg ging van het viootverdrag van Washington wordt goedgekeurd. De minister van buiten landsche zaken, Hirota, heeft aan de commis sie meegedeeld, dat zelfs na de opzegging van het verdrag, de Japansche regeering zal blij ven onderhandelen met de mogendheden, die belang hebben bij een beperking van bewape ning ter zee. De minister van marine heeft naar men zegt aan de commissie uit den Geheimen Raad de verzekering gegeven, dat indien het komt tot een wedloop in bewape ning ter zee, Japan in staat zal zijn, met suc ces mee te doen. Tenslotte had die minister er op gewezen, dat het effectief van het Ja pansche marinepersoneel, 30 000 man is, tegen 80.000 voor de V.S. Admiraal Osoemi, minister van marine, heeft in zijn rede voor de commissie ook nog ver klaard, dat de Vereenigde Staten den voor sprong van de Japansche vloot in kleine krui sers en onderzeeërs niet kunnen inhalen. Het voorloopig besluit om de vlootbespre- kingen op te schorten is gisteren genomen tijdens de kabinetszitting; het Japanschei standpunt ten aanzien van de verdaging is officieel nog niet met zekerheid bekend. Men vermoedt echter dat er van Japansche zijde geen bezwaar tegen zal worden gemaakt. Het is aan Groot-Brittannië, de mogend heid van wie de uitnoodiging tot de con ferentie is uitgegaan, om den datum voor de hervatting vast te stellen. Zitting van 10 December, Dit het 14de Hoofdstuk van hef Strafwetboek. De naar Texel overgewaaide Duitsche hor logemaker F. M. W. had het daar minder mooi versierd en zich op strafbare wijze bezig gehouden met een kind, voor welk feit hij on langs terecht stond. Besloten werd toen het reclasseeringsrapport af te wachten. Heden werd deze zaak dan op gebruikelijke intieme wijze voortgezet en verdachte veroordeeld tot 3 maanden gev. voorwaardelijk met 3 proef jaren. 'n Driftige Erker vrachtrijder. Concurrentienijd was de stimulans waar door de 35-jarige vrachtrijder P. van S. te ürk gedurende het lossen van goederen uit de Urker stoomboot op 25 Juli zijn collega A. P, aanviel, hem sloeg, stompte en krabde, zoodat P. zijn toevlucht moest zoeken bij den dokter. De vrachtrijder stond heden terecht en gaf een uitvoerige uiteenzetting om zijn houding zoo goed en zoo kwaad mogelijk te rechtvaardigen. Deze memorie van toelich ting kon echter niet verhinderen, dat de heer P. v. S. wegens mishandeling tot 10 boete of 5 dagen veroordeeld werd. Een venter met losse handjes. Een te Schagen woonachtige venter J. d. D. zou volgens den officier op 28 Juli zijn col lega-venter H H. te Schagerbrug een duchtig pak slaag hebben toegediend, ook alweer uit concurrentienijd, en het feit, dat H. hem nog geld schuldig was. De methode, door d. D. aangewend, kon echter niet op succes bogen. Hij ving geen geld. H, hield niet op met ven ten, en het eenige resultaat was, dat den D. heden terecht stond en werd veroordeeld tot 8 boete of 4 dagen, alsmede een maand ge vangenisstraf voorwaardelijk met 2 proef jaren. Aan getuige H. had verdachte verteld 2 op de schuld af te zullen schrijven voor het geleverde pak slaag. Belust op een belastingplaatje. Mej. D. R,, die zich naar het lof te Schagen had begeven op Zondag 5 Augustus, onder vond de onaangename sensatie na afloop van den dienst te bespeuren, dat een brutale dief haar njwielbelastingmerk had gestolen. De dader werd opgespoord in de persoon van den 18-jarigen landarbeider T. v. d. H., die heden terecht stond en den diefstal erkende. Het plaatje had verdachte verkocht voor 1.50, notabene om kermis te houden. De kooper was zoo eerlijk het meisje dit plaatje weer terug te geven. Eisch 4 maanden gevangenis straf De zaak werd aangehouden, ten einde den heer Wiggers eens met dit rare product in kennis te brengen. Een schop als aamvullings- naiddel of verdedigings- De 54-jarige grijze veehouder H. de G. te St. Maartensvlotbrug (Zijpe) compareerde wegens het niet bepaald onschuldige feit, dat hij op 7 Augustus zijn dorpsgenoot J. v. S. met een schop op het hoofd had geslagen; waarom wist het slachtoffer heusch niet, want hij had nooit iets met verdachte gehad. Tevoren had verdachte het gemunt op den getuige L. Volgens lezing van verdachte was hij tevoren door v. S. geschopt en had hij de schop gebezigd als verdedigingsmiddel. Vol gens L. was er kwestie over 'n overpad en huurschuld en wachtte verdachte hem op ge wapend met een schop. Toen De G. den ge tuige L. niet kon krijgen, viel hij v. S. aan. Dat de G. v. S. bij de keel greep, had L. niet gezien. De heer v. S. had een rekening van kleeren en arbeidsschade ad 21.20, daaron der waren niet gerekend de doktersbemoeiin gen, vermoedelijk bedragend 7.50 totaal, dus 28.70. Eisch 30 boete of 15 dagen. Vonnis 30 boete of 15 dagen en 2 maan den gev. voorwaardelijk met 3 proefjaren en toewijzing der vordering ten bedrage van 28.70. Knapcr.knokpartjj. De 14-jarige slagersknecht C. M. te Den Helder, kwam in minder aangenaam contact met een ander jongeling, genaamd W. de W., die hem een flinken mep in het gezicht toediende, waardoor de slagersélève bloe dend werd verwond. Eisch: f 14 boete of 2 dagen hechtenis. Uitspraak overeenkomstig eisch, met welk vonnis genoegen werd ge nomen. Dat gaat zoo. De landbouwer A. H. te Den Helder, had op 29 Juli op den Strooweg aldaar geen ge volg gegeven aan het bevel van agent K. om de door hem hereden motor stop te zetten en af te stappen. Het was de bedoeling van den heer K. nummer en rijbewijs te con troleeren. Verdachte werd later ingehaald door den adj.-inspecteur. Het bleek later, dat geen wegenbelasting was voldaan en ook de remmenniet voldeden aan de voorschrif ten. De man stond overigens gunstig bekend. Eisch f 40 boete of 40 dagen. Vonnis f 30 boete of 15 dagen. Meervoudige Strafkamer. Zitting van Dinsdag 11 December. Uitspraken vorige zitting. D. H. B. huisvrouw C. S. Den Helder. Zeden misdrijf artikel 250 bis, 3 maanden gev. (eisch 8 maanden M. de G., chauffeur te Heiloo, hooger beroep overtr. art. 6 Motor- en Rijwielreglement (von nis Kantonger. Alkmaar). Vonnis Kantonger. bevestigd. A. F. Th. G., tandarts te Castricum, hooger beroep vonnissen Kantonger. Den Helder, ter zake rooken in een openb. middel van vervoer en opgeven valschen naam. Vonnis Kanton gerecht bevestigd. A. F. F. T., zonder vaste woonplaats. Hooger beroep vonnissen Kantonrechter Alk maar t. z. overtreding art. 203 Alg. Politie verordening, venten zonder vergunning. Von nissen Kantonrechter bevestigd. W. G., Oostereind, Texel, chauffeur, schuld misdrijf toebrengen van ernstig lich. letsel, 1 maand hechtenis voorw. met 3 proefjaren en ontzegging bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar. EEN OUDE BEKENDE IN HOOGER De 63-jarige heer C. B., te Texel, beheerder van de zgn. Sybrand Keizerstichting, ver scheen na eer lange rustpoos weer eens in hooger beroep voor de Meervoudige Kamer ter zake een door hem ingesteld appèl als gevolg van een verzuimde tijdige aangifte van zieke schapen, door den Helderschen Kantonrechter. BEROEP. Volgens appellant was hij aan het hem ten laste gelegde feit niet schuldig. De arbeider H. had den appellant medegedeeld dat er ver moedelijk rotkreupel onder de schapen heersch- te. De heer B. zou toen niet direct aangifte hebben gedaan. De dierenarts E. Noordijk had rotkreupel geconstateerd op 20 Februari. En kele schapen leden aan chronisch-rotkreupel, dus een reeds verouderd aandoening De officier had genoeg van het tegensput teren van appellant, was overtuigd dat het vonnis juis., was gewezen en requireerde be vestiging van het vonnis, waarbij C. B. was veroordeeld tot 60 boete of 30 dagen. Mr. Ledeboer haastte zich het onderzoek zoo spoe dig mogelijk te sluiten. OPSPOREN VAN WILD MET EEN SCHIJNWERPER. Ter zake dat feit was door den Kantonrech ter te Den Helder veroordeeld de electriciën J. H. van Str., wonende te Zijpe. De overtre ding was gepleegd in de Wieringermeer. De heeren bezigden een onverlichte auto en appel lant had een schijnwerper in de hand. Trots de pertinente ontkenning van appellant vor derde de officier-bevestiging van het Kanton- rechterlijk vonnis, ook wat betrof de verbeurd verklaring der automobiel. De heer C. J. Str. uit het Zand, die ook aan het nachtelijk stroopersavontuur met den auto zou hebben deelgenomen, was in hooger be roep gekomen tegen een vonnis, waarbij hij was veroordeeld tot 25 boete of 25 dagen. Hij was gesnapt met een geweer in het jacht veld. Bevestiging van het vonnis werd gerequi- reerd. WEER EEN GEVAL VAN ART. 247. Een stuntelig mannetje van 55 jaar. D. B., landarbeider te Texel, thans logeerende in het Huis van Bewaring te Alkmaar, stond terécht ter zake het voortgezet misdrijf, strafbaar ge steld bij art. 247, Wetb. Strafr. Mr. v. d. Loos was belast met de taak hem te moeten verdedigen Als getuige-deskundige werd gehoord de psijchiater Dr. Kruitbosch van Castricum. Uiteraard werd deze zaak met gesloten deu ren behandeld. Eisch 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactia Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) 15 DECEMBER. VREDESSPELDJESDAG Nu aller gedachten zich steeds meer richten op het naderende Kerstfeest, dat de Vrede op op aarde verkondigt, houdt de Nederlandse Afdeling van de Wereldbond der Kerken een Vredesdag. Niet een plaatselijke vereniging of „elfs een landelijke organisatie, neen de machtige wereldbonu met zijn millioen leden roept u op het werk van de vrede te steunen. Alom weerklinkt de kreet om bewapening, spreekt men over de komende oorlog en daarom is het van zo ontzettend groot belang dat de vredess:em niet geheel en al verstomt. In 55 steden van ons land, ook in Den Helder, wordt Zaterdag 15 December een vredesdag gehouden. Een vredesinsigne wordt u aange boden, een kleine bijdrage om het vredeswerk in stand te houden en te kunnen voortzetten van u gevraagd. Juist wij, die in een „marinestad" wonen, moeten de zegeningen van de vrede des te meer weten te waardeeren en spontaan ons offertje brengen. Laat Den Helder op deze algemene vredesdag geen slecht figuur slaan. Het doel moet u sympathiek zijn. Uit de statuten van de wereldbond der ker ken vermelden wjj slechts: Art. Hl. De vereniging stelt zich ten doel: De kerken op te wekken haar invloed te gebruiken oij het volk, de volksvertegenwoor diging en de regering, om een goede verhou ding tussen de volken tot stand te brengen en te onderhouden, Christenen en verenigingen samen te brengen, om de kerken in dit pogen te steunen. Het oestuur: Prof. Dr. J A. Cramer. Prof. Dr. F. M. Th. Bölll. Dr. J. C. Wissing. Prof. Mr. Dr. A. J. van den Bergh. Prof. Dr. Ph. Kohnstamm. Dr. H. W. van der Vaart Smit. Mr. W. Verkade. Ds. G. Ubbink. Onze leus is, iedereen in Den Helder koopt het vredesinsigne. Wij hebben nog een tekort aan jonge da mes en heren om ons met de speldjesverkoop te helpen. Zie de advertenie in dit uad. GODSDIENSTIGE OPWEKKING. Samenkomst op 19 December in Hm Luth. Kerk. In de pers hebben den laatstee t(jd uitvoe rige berichten gestaan over den opgang, dier* de Oxford-beweging in Zweden heeft gemaakt» Reeds lang voor het aanvangsuur liepen d« kerken vol, waar de samenkomsten werden gehouden. Zelfs de régeering was er in be trokken. Er moet dus wel een bizondere aantrek kingskracht van die beweging uitgaan, om zulk een toeloop te veroorzaken. Toch brengt de Oxford-beweging in beginsel niets nieuws. Ze stelt alleen den radikalen eisch van het Evangelie met onverbiddelijke kracht. Met grooten nadruk verkondigt zij, dat er met Go<I geen compromis mogelijk is. Nu zijn er verschillende bezwaren tegen dei methode van „Oxford" in te brengen. Vooral de biecht in het openbaar (op de „house- parties") blijkt een bedenkelijke zijde te hebben. Hierom kan noch mag men de heteekenis ont kennen, die een dergelijke beweging voor het godsdienstig leven hebben kan. Een soortgelijke invloed gaat er uit van „Möttlingen" Dit is een klein Duitsch plaatsje, waar ongeveer 20 jaar geleden de „Rettungs- arche" werd gebouwd, om aan menschen gees telijken steun te verleenen. „Broeders" houden er spreekuur en talloozen zijn daarop reed» verschenen, om innerlijk geholpen te worden. Er komen ook patiënten, die lichamelijks genezing er zoeken en vinden. Men kan hier van „geloofsgenezingen" spreken, waaronder treffende gevallen zijn. Maa" deze zijn niet de hoofdzaak. De „Arehe" wil voor alles ds menschen drijven tot God. Onder hen, die in Möttlingen geestelijken; zegen ontvingen, is de heer Anton C. J. Be geer, die vroeger mededirecteur was van ds bekende Kon. Edelmetaalbedrijven. Na veis omzwervingen, waarbij hij zelfs in een hut op de Alpen verbleef, om een soort ascese ts bedrijven, vond hij eindelijk in Möttlingen wat hij zocht: den vrede des harten. En hiervan getuigend, trekt hij nu belangloos door Neder land, om de menschen te bewegen tot over gave aan God: Het leek ons goed toe hem te verzoeken ook in Den Helder te komen. We kunnen in ons „koude" Noorden wel een opwekking ge bruiken Hij hoopt te spréken op Woensdag 19 De cember a.s. in de Luth. kerk alhier. Er zal muzikale medewerking zijn. Van harte vertrouwen wij, dat er voor dezs samenkomst een groote toeloop zal zijn en vele menschen er door gebracht mogen worden tot innerlijke doorbraak, tot vrede met God, M. VAN WICHÈN. Luit. ter zee 2e kl. jhr. C. J. P. von Mühlen is overgeplaatst van Hr. Ms. pantserdekschip Gelderland aan boord van Hr. Ms. politievaar- tuig Nautilus, bestemd' voor toezicht op da Noordzeevisscherij. Luit. ter zee 3e kl. der Kon. Marine-reserva J. J. Walpoott wordt 2 Januari geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Vlissingen, Off. van den M.S.D. Ie kl. H. W. Polder mans wordt 7 Jan. ontheven uit zijn functie van chef der machinekamér aan boord van Hr. Ms. pantserboot Friso en blijft te Vlissin gen geplaatst. Off. van den M.S.D. Ie kl. J. Verduijn, lee- raar in me banische technologie, smeden en bankwerken aan het Koninklijk Instituut voor Marine, is eervol uit die functie ontheven en blijft geplaatst te Willemsoord. De te Leiden tol arts bevorderde semi-arts F. J. J. Lambooij is bestemd tot off. van gez. 2e kl. bij de Koninklijke marine. Luitenant ter zee, 2e kl. P. Schotel is over geplaatst, van Hr. Ms. torpedo-instructieschip Schorpioen, aan boord van Hr. Ms. torpedoboot Z 1 te Nieuwediep, welke overplaatsing 22 dézer zal ingaan. Korp.-vliegtmr, H. J. M. Wolthuis, aange wezen voor uitzending per transp. van 30 Jan, '35. Maj.-macht. N. Slot van Nautilus naar Wachtschip Willemsoord, 12 Dec. Serg.-kok C. Schoonakker van Nautilus naar Wachtschip Willemsoord, 12 Dec. Maj.-macht. J. C. Vrijvogel van Wachtschip Willemsoord naar Nautilus, 12 Dec. Serg.-torpmr. J. Schutten van Wachtschip Willemsoord naar Nautilus, 12 Dec. Schipper H. H. Schipperyn van Wacht schip Willemsoord naar Friso, 29 Dec. Schipper G. A. v. d. Braak van Wachtschip Willemsoord naar Medusa, 28 Dec. Bootsman C. Bimmel van Wachtschip Wil lemsoord naar O.Z.D., 14 Jan. '35. Serg.-konst. j. A. v. d. Zande, van Kaz. Wil lemsoord naar Instituut, 7 Jan. '35. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Jan. aan den off. van adm. der le kl. mr. G. H. van Driel eervol ontslag uit den zeediens* verleend. Officier van den marinestoomvaartdienst le kl. J. A. de Veer, onlangs uit Oost-IndiS gerepatrieerd, wordt 7 Januari geplaatst aan boord van Hr. Ms. pantserboot Friso te Vlis singen. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 13 December. v Medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut. V erwachting: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid-Oos telijke wind, tjjdelijk opklarend. Aanvankelijk weinig of geen regen en iets kouder. Barometerstand Den Helder 746.1. BROEK OP LANGENDIJK, 12 Dec. 466 kg aardaplepen: blauwe eigenheimers 2, Bevelanders J 2.30; 54,000 kg roode kool 1—2.40, 2e s. 1—1.70; 13,000 kg gele kool 11.50; 16,000 kg Deensche witte kool 0.70 1.70; 5100 kg uien: drielingen 1.301.40, nep 180, gele uien 1.902 en grove uien f 2.10—2.20; 2600 kg bieten 0.60—1.70; 3300 kg peen 0.801.10, alles per 100 kg en 1100 stuks bloemkool: reuze 5.809.50 en 2e s, 1.501.60 per 100 stuks. NOORDSCHARWOUDE, 12 Dec. 2000 kg Bevelanders 2; 3500 kg uien: uien f 2.102.20, drielingen 1.301.50, grova 2.60, gele nep 1.40; 650 kg peen 90 ct.;| 57,200 kg :oode kool 12.30, d.s. 11.30;] 7400 kg gele kool 11.50, d.s. 11.20; 16,000 kg D. witte kool 0.80—1.80, d.s. 1.20 1.70, alles per 100 kg. SCHAGEN, 13 Dec. 20 paarden 100200; 13 geldekoeien (ma<- gere) 80140; 35 idem (vette) 150220j| 8 kaifkoeien 160190; 206 vaarzen 60—

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 7