Rouwkaarten? Stadsnieuws J. VAN DE WITTE Massief gouden VERLOVINGSRINGEN Predikbeurten derde blad Crescendo - Toonkunst (1 884—1934) Iets uit de geschiedenis van onze Toonkunstafdeeling. heldersche courant VAN zaterdag i; december 1931 Reeds van Alle maten voorradig. Veertigjarig bestaan der S.D.A.P. Drukkerij De Boer Elfde nationale pluim veetentoonstelling, Op- en ondergang van Zon en Maan en, tijd van hoog water (Texel) Wintertijd. N _^2on Hoogwater op: ond.: sm. nam. 8.01 15.47 4.31 4.59 8.01 15.47 5.29 5.58 802 15.48 6.24 6.54 8.02 15.48 7.22 7.53 8.03 15.48 8,13 8.24 8.04 15.488.55 9.12 8.05 15.48 9.30 9.48 Maan Dec. op.: ond. Z 16 12.41 3.17 M 17 13.04 D 18 13.34 W 19 14.13 D 20 15.05 V 21 16.07 -8.53 Z 22 17.17 9.27 4.38 5.55 7.06 8.07 Licht op .voor alle voer.tui.gep. Zaterdag 15. Dec. Zondag 16 Maandag 17 16.17 16.17 16.17 Getrouwd! Een kus Een traaneen beê! En dan.......een gift Voor 't crisis-comité! WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS VOOH HET KIND IIV HET RUITEN LAND. In Nederland bestaan de postzegels „voor, het kind" thans 10 jaar, in Zwitserland 21 jaar. In die eerste 10 jaar bedroeg de op brengst 1.286.000. In Zwitserland was de opbrengst jin de eerste 10 jaar frs. 2.328.000, terwijl de bevolking maar half zoo groot, is als in ons land.. In de jaren 19241934 werd de opbrengst in Zwitserland verdubbeld. Dank zij enorme medewerking van het onder wijzend personeel kan daar een meer inten sieve verkoop plaats vinden, met het resul taat dat thans iédere Zwitser aan Weldadig heidspostzegels uitgeeft 7 cent en iedere Ne derlander 1% cent. Terwijl er ook in Zwitserland crisis is. Nederlanders, helpt voor onze jeugd. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van H. J. Rootlieb, Binnenhaven. Van Maandag 17 Dec. tot 24 Dec. wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door de firma Smëets--Snel, Weststraat. BRIEVENMALEN HR. MS. K. XVIII. Brievenmalen zullen worden verzonden aan Hr. Ms. onderzeeboot K. XVIII naar Dakar op 19 en 21 December met den trein van 10.04 van Amsterdam en op 25 December met den trein van 10.41 van Rotterdam naar Esschen. De verzending naar Pernambuco en verdere aanloophavens zal nader worden bericht. DAJOS BELA NAAR DEN HELDER. Het is de Casino Directie gelukt de ver maarde Dajos Bela, bekend van Radio cn gramofoon voor zijn vertrek naar. Zuid-Ame rika, twee dagen naar Den Helder te krijgen. Dajos Bela komt met zijn gevierd orkest Zaterdag 22 en Zondag 23 December in Casino. Bach's Weihnachts oratorium in de Nieuwe Kerk a d. Weststraat 17 en 18 Dec. Betreffende de solisten, welke bij de uitvoe ring van Bach's oeuvre zullen optreden, vol gen hier kritieken uit binnen- en buitenland- sche bladen. De bas-bariton Laureris Bogtman. „Oprechte Haarl. Courant" 27 Dec. '33: Weihnachtsoratorium J. S. Bach, onder directie van Jan Booden, zong de bas Bogt man met fraai geluid. „Het Volk" 3 Oct. '33: Bogtman bezit, een prachtig geluid, dat over een groot register werkt, soepel is en warm van. uitdrukking. De uitspraak is goed, evenals de 'wijze Van voordracht, zoodat het niét overdrèvën schijnt hem een goede toe komst te voorspellen. „Vaderland", 11 April '34: Theodora Versteegh en Bogtman waren van een innigheid en klankschoonheid en rust, die het allerhoogste nadert. Beider stijgende lijn ontroert me. „Maasbode" 3 Oct. '33: Een mooi sympathiek timbre. Op muzikaa gebied waren zijn vertolkingen van zuivei begrip doordrongen. „Arnhemsche Courant", 26 Maart '34: De baszanger Bogtman blonk uit door sten en voordracht. Bijzonder mooi zong hij dit maal „Am Abend da es kühle war". Een zan ger van wien men verwachtingen kan koes teren. „Nw. Rott. Courant" 3 Oct. '33: Met groote waardeering hebben wij gelui;, terd naar den bariton Bogtman, die over eei khnken(J' uitnemend geschoold j geluid blijkt te beschikken. Zijn indrukwek- I kende zeggingskracht gaf veel reliëf aan de vertolking van de mèesleepende cantate van Handel. „Nw, Haarlemsche Co»ant", 4 Nov. '33: De prestaties van den bas Louis Bogtman bewezen echter gelukkig, dat de keuze van c en eer Cuypers geen verkeerde is gewpest. ogtman beschikt over een omvajigrgk Jkrach- tig, mooi getimbreerd geluid, dat reeds goed geschoold is. In Sept. j.L was het juist 50 jaar geleden, dat 4 Heldersche jongelui,- leerlingen van wrj- len den heer J. P. Brachthuizen, besloten een strijkkwartet te vormen onder leiding van hun leermeester. Het waren de heeren A. Klik Jr., D. Rlik, J. Spruit en J. Delgorge. Laatstge noemde is de eenige overlevende van deze op lichters van de „Muziekvereeniging Crescen do zooals de jonge vereeniging werd ge noemd. Nu, crescendo ging het wel. Werd in den aanvang gemusiceerd bij de leden aan huis, drie jaar later, in 1887, was de vereeniging reeds zoo aangegroeid, dat een vast repetitielokaal gezocht moest worden. Men vroeg en kreeg van de gemeente het ge bruik van een schoollokaal, dat gebruikt werd, totdat een lokaal met piano en orgel noodig werd. Gestadig groeide de zaak: strijkers en bla zers, kunstlievende leden, in 1890 een gemengd koor, deden de kleine kern uitgroeien tot een vooraanstaande vereeniging op muziekgebied in onze stad. Het is aardig, er even aan te herinneren, dat bij het eerste groote nummer dat werd uitgevoerd (Psalm 100 voor tenor solo, koor en orkest), de tegenwoordige direc teur als tenorsolist optrad. In 1901 werd „Crescendo" een afdèeling van de „Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst". Een luisterrijk concert, waaraan oia. werd medegewerkt door den beroemden toonkunste naar Daniël de Lange, met een viertal eerste rangs zangsolisten, opende dit nieuwe tijdperk in het leven van „Crescendo", dat in het al gemeen een gunstig verloop heeft gehad. Was het voor de Heldersche Toonkunr.taf- j deeling door alle jaren heen met altijd zonne schijn, dreigden er soms zware buien, telkens brak het zonnetje weef door de wolken heen en zoo staat deze vereeniging, na een halve eeuw, gaaf en gezond in ons plaatselijk mu ziekleven De heeren Brachthuizer, Reijers, Eg- bers, Leeuwens, Mej. Klerk en de heeren Mooij, De Hoogh en ten tweeden male A. J. Leeu wens, zwaaiden de dirigeerstok, terwijl de voorzittershamer in handen was van de heeren Delgorge, Filbri, Stamphius, Delgorge, Dr. van Dalfsen en Ds. Enklaar. De heer en mevr. DelgorgeMeyers werden wegens hun verdiensten voor de afd. reeds jaren geleden door het hoofdbestuur van Toonkunst benoemd tot eereleden der Maat schappij. Wij willen geen namen meer noemen, doch een vereeniging, die van een simpel strijk kwartet in den loop der jaren uitgroeit tot een muziekgezelschap, dat een werk als het Re quiem van Verdi, niet alleen aandurft, doch ook in sehoone stijl weet uit te voeren, heeft blijk gegeven van een gezonden groei. A.s. Maandag en Dinsdag gaat als jubileum uitvoering het Weihnachts-oratorium van -Bach-, Moge „Toonkust" nog vele jaren'een eervol le plaats in ons muziekleven innemen. EEN MERKWAARDIGE LEVENSLOOP. Een bijzondere samenkomst in de Luthersche Kerk. Met verwijzing naar een in dit nummer voor komende advertentie, willen we hier de aan dacht vestigen op een bijzondere samenkomst volgende week Woensdag, des avonds 8 uur, In de Luthersche kerk. Daar zal dien avond n.1. spreken de heer A. C. J. Begeer, een der oud-directeuren van de bekende firma Begeer. De heer Begeer heeft een zeer merkwaar- digen levensloop gehad. In een ingezonden stuk, in ons vorig nummer, heeft Ds. v. Wi- chen, daar reeds met een enkel woord op gewezen. Man van de wereld, gezien en ge acht door duizenden, wien het aan stoffelijk bezit niet ontbrak, zocht hij, wat zijn geld en goed hem niet konden geven, innerlijke rust en vrede. Hij maakte groote reizen, hij zon derde zich af van de wereld, in een berghut op de Alpen. Daar, in de stille eenzaamheid van. de zwijgende, grootsche Alpen, meende hij, in een leven van groote soberheid, den Vrede voor zijn hart te vinden; Doch ook hier Verdreef hem de onrust. Hij kwam, na veel omzwervingen, terecht in het Beiersche stadje Möttlingen en vond hier, wat hij elders tever geefs gezocht had. Van zijn vreugdevol bezit getuigt de heer Begeer nu in tal van plaat sen van ons land. Hij sprak reeds voor volle zalen en hoopt nu van zijn „zoeken en vin den", van zijn rijke ervaringen, Woensdag a.s. te vertellen in de Luthersche kerk. Naar de advertentie meldt is de toegang vrij. Ds. v. Wichen zal een kort inleidend woord spreken. Men zie verder de advertentie. KERSTWIJDING LUTHERSCHE KERK. Evenals verleden jaar zal er nu weèr aan den vooravond van Kerstmis een half uur ge wijde muziek worden uitgevoerd. De orgeliste der Luthersche Kerk, mej. Aafje Kamp, heeft een programma samenge steld van de bekendste Kerstliederen, die op het mooie orgel zullen worden ten gehoore gebracht. De toegang tot deze Kerstwijding is geheel vrij, en duurt van half negen tot negen uur. Nadere bijzonderheden worden Volgende week per advertentie bekend gemaakt. KERSTINTERIEUR VROOM DREESMANN. Dit jaar heeft de firma Vroom 4 Drees- mann een bijzonder aardig idee gehad door dén geheelen winkel een Kerstaanblik te geven. Een lange serie tafels, volgeladen met een groote collectie Kerstboomartikelen, aardige houten kandelaartjes, kaarsen, enz., is voor zien van een mooi dak van dennentakken, waartusschen electrische kaarsen een zacht licht geven. Verder is de geheele winkel over al „beplant" met denneboomen, natuurlijk allemaal afzonderlijk versierd. Dit groote aan tal hoornen verspreidt den heerlijken dennen geur door den geheelen winkel, zonder dat leze te sterk is. Deze Kerststemming wordt /erhoogd door een luidspreker welke zacht oepasselijke muziek geeft. Al met al is het er gezellig winkelen. KEIZë^SV i"f f 7.00. Graveeren gratis en direct klaar. RAAT 103. DE BLAUWE ZEERIDDERS KRIJGEN VAN DE PHILIPS FABRIEKEN EEN RADIO TOESTEL MET LOUDSPREKER CADEAU. De Blauwe Zeeridders van „Moed, Volhar ding en Zelfopoffering" willen Zaterdagavond 5 Januari 1935 een fuif geven voor alle rid ders, een fuif die klinkt als een klok. 5 Januari l935 zal het"25 'jaar zijn, dat de voorzitter,de heer v. Dok, als bestüürs- li'd zijn beste krachten aan deze verèenigfng heeft gegeven. De Blauwe Zeeridders, zijn juttqrs en om zoo'n feestavond in elkaar te zettén, vooral één, dié, zooals wij schreven, klinktals een klok, moet er heel wat gejut worden, want „Moed. Volharding en Zelfopoffering" is wel een vereeniging die met resjpect genoemd wordt, maar ze zitten slecht in de duiten. De burgerij van Den Helder heeft zich met onbetuigd gelaten. Veel nuttige cadeaux heb ben ze bij elkaar gejut. Op den feestavond zullen deze verloot worden en hieruit de kosten van het jutter- feest bestreden. Niet alleen in de stad, maar ook in andere provincies, zijn ze aan 't jutten geslagen, 't Feit, dat Janus Kuiper voor de Philips zender, voor Indië gesproken had. bracht den secretaris van „Moed, Volharding en Zelfopoffering", den heer Veenstra, op 't idee, ook bij Dr. Philips te jutten. Op St. Nicolaasavond werden bij het eerelid van „Moed, Volharding en Zelfopoffering", die Janus voor de Phohi geïnterviewd had, twee! groote pakken gebracht. Er in zat... een prachtig radiotoestel en een reuze loud-, speaker. Met een taxi werd het vlug naar de; Jutterbuurt vervoerd, waar de muziek alge-, meen bewonderd werd. Zaterdagavond 5 Januari zal ook dit j: Philips-geschenk verloot worden. Alle bezoe-j' kers kunnen een lootje 10 cent koopen.j Uiteraard gaan de Philipsfabrieken nooit flpj gratis bestellingen in, daar ook deze Vennoot-j schap, hoe machtig ook, niet van de wind kan i leven. Alleen voor de mannen van „Mqed, Volharding" is er uitzondering gemaakt.; Waarschijnlijk heeft Dr. Philips zich hierbij! laten leiden door de gedachte, dat reeds .lang! voor de Vonken Telegraphie bestond, de Hel dersche redders op den zeedijk vanuit de bran ding door middel van flambouwen met "Vlam-i men-Telegrafie werden gewaarschuwd dat erj menschen in nood waren. Aan deii pioniers dér: radio-telegrafie heeft Dr. Philips bij ho- via uitzondering eèn stoffelijk blijk Vaiï waaj^dëe-| ring willen geven. goedkope reismarken Reisbuieau t/o Postbrug VELTHUIJS DEMONSTRATIE DER KOLSTER- BRANDES RADIO-TOESTELLEN. - 'K-I De nieuwste snufjes passeeren- de revue. Donderdagmiddag en -avond zijh in Musis Sacrum een tweetal demonstraties gehoudén van bovengenoemd toestel, waarvan voor Dén Helder de alleen-vertegenwoordiging berukt In handen van den heer P. A, de Zeeuw, Wes,t- j straat 96. Vooral des avonds was er een belangryk interesse van de zijde van het publiek te con- stateeren, waarvan het overgroote kwantum toch nog steeds van zijn belangstelling blijk geeft als het „de radio" betreft. En inderdaad, het hééft nog niets van zijn oude lief hebberij verloren. Alvorens eenige byzonderheden te noemen willen wij eerst onze verwondering uitspreken over het feit, op welk een verbluf fende wijze de radiotechniek zich nog steeds weet te ontwikkelen. Meende men reeds enkele jaren geleden, dat er gezien de toen bereikte resultaten niet veel meer „te ontdekken bleef", deze demonstratie o.a. bewees het tegendeel. Hier vielen de laatste snufjes van het Kolster- Brandes fabrikaat te hooren én te zien, én men vraagt zich af v/aar men over, zég: eèn jaar of vier, aan toe is. De vertegenwoordiger der fabriek vertélde op prettige wijze het een en ander over dit toestel. Kon men enkele jaren nog op <je markt komen met een toestel, dat „vrij goeti" was, momenteel is de eisch en smaak van het publiek zoo hoog gespannen, dat alleen het beste kans van slagen heeft. Tal van eigenschappen der Kolster-Brandes passeeren de revue. De selectiviteit, de kwa liteit, het geluid, de afwerking. Hoewel men toestellen in tal van prijzen- klassen heeft, is het typisch dat deze niet evenredig zijn aan het gehalte der geluids weergave, die n.1. vrijwel constant blijft. Het is niet mogelijk in een kort bestek al de genoemde voordeelen op te noemen, maarhet zijn er vele. Trouwens, de naam Kolster-Brandes heeft ongetwijfeld een uit stekenden klank in de radio-wereld, en dankt dit aan een langeurige ervaring. In de pauze waren wjj in de gelegenheid een aantal attesten in te zien, en bleek oins dat het toestel ook in maritieme kringen op prijs gesteld wordt. Zoo zagen wij waardee- rendé epistels van autoriteiten der Hr. Mis. Piet Hein, Hr. Ms. Evertsen, de Marinekazerné, hetgeen ons een uitstekende reclame lijkt. In de vertoonde lichtbeelden kreeg men een globalen indruk van de wijze waarop het toe stel geconstrueerd wordt. Interessant, is te vermelden dat op de Kolster-Brandes fabriek in Engeland een 7000 man (en vrouwarbeiden, en dat men onge veer 1300 apparaten'{>ef dag aflevert. Ook uit Commercieel oogpunt komt het ons voor dat deze avond uitstekend geslaagd moet zijp. i i enkel nummer Üew dubbel nummer 1 1.25 1-9° ontspanningslectuur van hoog gehalte DE ZEEMEEUW-SERIE alom In Iedere goede boekhandel verkrijgbaar VAN LOGHUM SLATERUS uitgsvers N V. SERVWE Rede van den party-voorzitter Koos Vorrink. Vuile en enthousiaste zaal. Zang en Dans. Reeds in Augustus wan dit jaar is officieel de herdenking gevierd van het 40-jarig be- staan der S.D.A.P.; voor de grbotere afdee- lingen 2"htte men het gewenscht een afzon- derüjke feestvergadering te beleggen, even wel kon de afdeeling Den Helder niet eerder dan op Donderdag 13 December de beschik king krijgen over een spreker. De afdeeling is er niet slecht bij gevaren, want het was de partij-voorzitter zelf, de heer Koos Vorrink, die naar hier was gekomen om in een gloed volle, enthousiaste en fraai-gestyieerde rede over dat 40-jarig bestaan te vertellen. De zaal, die bijna geheel gevuld was, was versierd met diverse vaandels van onder-afdeelingen en tal van oude propaganda-leuzen; op het podium stonden palmen en hingen eveneens verschil lende kleurige en levendige doeken. Een en ander gaf aan de zaal een feestelijk aanzien. Nadat de voorzitter der afdeeling, de heer P. S. van der Vaart, een kort welkomst woord had gesproken, waaruit wij het voor naamste hierboven reeds vermeldden de zangvereeniging „Kunst aan 't Volk" had zich natuurlijk met een tweetal strijdliederen reeds dadelijk bij den aanvang doen hooren), kreeg de heer Vorrink hét woord. De geboorte der S.D.A.P. Misehien zullen sommigen uwer van mee- ning zijn, dat het thans geen tijd is voor feestvergaderingen, aldus de spr. Toch is die redeneering niet juist: op een dag als deze past een terugblik. Wat was het doel bij de oprichting der party, 40 jaren terug? Zij ontstond als reactie op den volkswil voor een 'zèlfstandig politiek denken; de politieke rede lijkheid stond aan haar wieg. Ook vóór 1894 was er reeds een arbeidersbeweging, maar zij. dreigde, zooals spr. nader uiteenzet ten onder te gaan in het anarchisme. Van de toenmalige toestanden in de arbeidersklasse kunnen wij óns geen denkbeeld vormen; de groeiende on tevredenheid, het negatieve sentiment van wrok, dat dientengevolge ontstaan was bij de /arbeiders, moest in goede banen worden geleid pn. uitgroeien tot een positieve macht. De toen gehoorde klanken van directe actie worden .rog heden ten dage gehoord; maar evenmin als toen hebben deze minderheden ook thans iets bereikt. En wel is gebleken hoe juist en hoe ruim de blik was van de twaalf apostelen, die in 1894 de S.D.A.P. op richtten! Wat is in veertig jaren toereikt?1 In die 40 jaren van 'naar bestaan heeft zich in de maatschappelijke structuur een ontzag lijke verandering voltrokken. Er bestaat een neiging om thans te zeggen: we hebben niets1 bereikt, ajk maar naar de crisis, naar de ver schrikkelijke werkeloosheid, die ons teisteren. Maar anderen stellen daar tegenover het vele dat bereikt is op het gebied bijvoorbeeld van woningbouw, van sociale wetgeving, van volksgezondheid. Maar het wezenlijkste, dat in die veertig jaren bereikt werd, is eigenlijk dit: dat het aangezicht der maatschappij is veranderd tengevolge van de doorbraak der politieke bewustwording van den arbeider. Er is een andere generatie ontstaan, en het ware wel goed indien de ouderen, die deze verande ring hebben meegemaakt, dat eens aan de jongeren uiteenzetten. D u itse Sp orbilj. mei 60 »/o korting Reisbureau t/o Po sibrug velthuijs Vóór 40 jaar was er in de arbeidersklasse de slaafsche onderworpenheid, het gevoel: wij zijn nu eenmaal aan den slechten kant van het leven geboren, het is ons lot dezen troosteloo- zen weg te moeten gaan van de wieg tot het graf. Hét socialisme is gekomen en heeft tot dezen gezegd: ook gij zijt mensch met de zelfde menschrechten van de anderen, gij hebt er recht op uw1 menscbelijkheid te ontplooien. En dit niet alleen. maar ook gij hebt er recht op mede te regeeren, en te zeggen wie gij als uw lêiders wenscht.. Zooals Karl Marx het reeds profetisch zeide: De bevrijding der ar beidersklasse kan slechts door den arbeider zélf geschiedén. De organisaties, die ontston den uit die politieke bewustwording van den arbeider, werden hem tot een openbaring, en ondanks crisis en reactie is de socialistische gedachte niet gedood. Wat is eigenlijk crisis? Crisis is eigenlijk niet anders dan het effect van een tekort aan órganiseerend vermogen van de bezittende klasse. Zij kan de beschik bare krachten niet of onvoldoende organisee- ren en het gevolg is, dat de productie der aarde, die op zichzelf voldoende is om den mensch te voeden, niet goed is geregeld, waardoor in bepaalde groepen een tekort is ontstaan. Wij, die dagelijks, naar de mate onzer'krachten, dezen toestand bestrijden, zijn geenszins blind voor het vele, dat al voor de bestrijding der werkloosheid geschiedt en voor het feit, dat voor 40 jaren deze toestan den veel erger waren. Dat thans een arbei der niet zonder meer aan zijn lot wordt over gelaten en als oud vuil aan den dijk gezet, is het zichtbare resultaat van 40 jaren strijd. En bet is de smart van dit jubileum, dat deze cri sis vreet aan het zelfbewustzijn van den ar beider en dat nog altijd de bourgeoisie kan dreigen met het hongerspook. Het gezinsleven van den arbeider. Hoe zag het er vroeger uit in een arbeiders gezin? Dikwijls zag de vader zijn kinderen niet vóór des Zondags; het loon was aan de grens van het bestaansminimum en er be stond geen mogelijkheid dit leven wat zonni ger te maken. En nu? In onze propaganda hebben wij niet dikwijls gesproken over het gezin, dat immers de cel is van het maat schappelijk leven. Wij deden méér dan erover praten-: -wij hebben dat gezin gesticht. Waar gij ook reist in Europa, overal vindt gij-er de sporen- van in de arbeiders wonigblokken, welke - wij hebben gebouwd. Bestonden er vroeger opvoedkundige problemen? Immers Neen! Wij hebben in 40-jarigen beschavings arbeid het groote mysterie der opvoeding gebracht in de hoofden en harten de arbeiders. Onze tegenstanders verwijten ons materialis me, vandaag 'den dag nog. Ja. wij heoben inderdaad de aarde lief, maar we willen in diezelfde aarde de openbaring zien van Gods woord en Gods liefde. En we zijn niet langer bereid om maar te berusten' in een toestand, die ons dat belet., Wij zijn ber.eid ieder het geloof té laten, dat hem éroost en helpt, maar wij gelooven niet, dat °.m der wille daarvan; onze kinderen moéten' hongeren. En ondanks alle verschil in geloof, hebben wij dit roet onze tegenstanders g.emeenzij hebben nimmer geweigerd dé dingen op stof- felijk gebied in ontvangst te nemen, die wij veroverd hadden. En wij zeggen dan ook tegen de katholieke en de prot. christelijke arbeiders: zijt gij ook niet arbeiders en hebt ook gij niet dezelfde nooden als wij Hoelang nog zult gé naast ons staan? Oorzaak en herstel. Deze vraag is dé praktische vraag, die de toekomst zal beheerschen. Dat op het oogen- blik de wagen in het zand is geloopen, we weten hét allen. Maar dat het zoo fel tot uiting zou komen, wisten we niet. Vandaag den dag klopt de crisis werkelijk ook aan bij hen, die vroeger nooit iets van deze dingen wilden weten. Nu hebben wij uiteraard geen bezwaar tegen een wakkerworden bij deze groepen; het bezwaar voor ons is, dat zij de oorzaken van de crisis niet zien en dus ook niet het herstel. Vandaar dat wij, ondanks 40 jaren politieke bewustwording, toch moes ten constateeren, dat de tijd gunstig is voor politieke kwakzalverij. Maar wij protesteeren er tegen, dat men ons verantwoordelijk wil stellen voor dsn gang van zaken; wij, die van het uur onzer geboorte af dit verloop hebben aangekondigd en er tegen gewaarschuwd! Het nationaal-socialisme. Spr. komt nu vanzelf op bewegingen als van het nationaal-socialisme met zijn „corpo ratieven staat". Hij wijdt hierover uit; vol gens de uitlatingen van den heer Mussert wil de corporatieve staat een einde maken aan den klassenstrijd. Gij, aldus zegt de heer Mus sert tegen den arbeider, hebt het gewonnen, dus de strijd is uit. Ten tweede zeide de heer Mussert, dat hij genoeg begon te krijgen van de rol van koning-kiezer. Dit beteekent dus niets anders dan de afschaffing van het alge meen kiesrecht. Uitvoerig gaat spr. nog op deze dingen in. Ook tegen dictatuur waarschuwt spr. Er wordt thans geroepen om den „sterken man". Maar zoo iemand, die alles alleen opknapt, die alle kritiek den kop indrukt, bewijst daar mede bang te zijn voor kritiek, en feitelijk zijn dergelijke sterke mannen de grootste slap pelingen. Prineipiee!-soc. propaganda, Het is thans meer dan ooit de tijd voor principieele socialistische propaganda. Ieder onzer zij actief propagandist. Er zijn tallooze gezinnen voor wie inderdaad tegenwoorc tg het opbrengen der contributie een offer is. Maar zij mogen bedenken, dat onze arbeid reikt tot over het graf en dat wij door onze contributie als het ware een verzekering premie betalen, die aan hen, die na ons komen, ten goede komt. Zij geven ons de zekerheid ingeschakeld té zijn bij het beste én edelste van de maatschappelijke samenleving. Wij hebben overigens volstrekt niet het gevoel, dat we er zijn; integendeel, het moeilijkste werk wacht ons nog. Met een vurigen oproep de partij te versterken eindigde spr. Spontaan werd door de vergadering nu ge zongen het bekende strijdlied, „Op socialisten, sluit de rijen", en opnieuw trad hit. op de zangvereeniging naar voren, die nog een paar nummers ten beste gaf. De A.J..C in actie. Na een korte pauze trad de A.J.C. op met eenige, zeer fraai uitgevoerde Duitsche en Russische volksdansen. Deze reidansen en de daarbij hoorende begeleiding waren zeer inte ressant, o.a. was er een, die de zonnebloem en haar openbloeien weergaf. Tot slot werd een verbeeldingsspel opgevoerd van S Bonn. In dit spel werd symbolisch voorgesteld de ellende van den oorlog; het eerste tafereel stelt voor een boerengezin, dat rustig bij elkan der zit. Dan klinkt plotseling tromgeroffel: oorlog is uitgebroken, die de zonen oproept. In het tweede tafereel krijgen we een zinne beeldige voorstelling van het slagveld; solda ten liggen stervende ter neder, de dood staat schaterlachend er bij. Het derde tafereel brengt ons wederom in de woning; de moeder is alleen, al haar zonen zijn gesneuveld, zij is in gebed verzonken, vraagt den Heer haar tenminste haar dochter te laten. Langzaam komt dan, geheel in het wit met slechts een Inlichtingen Wintersport Reisbureau te Postbrug VELTHUIJS roode sjerp en het vaandel, het socialisme aangeschreven, dat der arme moeder troost brengt. Dit laatste tafer-el was, mede dank zij de uitstekende dramatiek van de beide vrouwelijke speelsters, eh de muzikale bege leiding van Grieg's treurlid „Ase's dood", wel het meest treffende. Ondanks het uitgebreide programma, dat wij hier zeer verkort weergaven, was te elf uur deze feestelijke bijeenkomst, die een aan tal nieuwe leden, opleverde, geëindigd. Zondag' 16 Decernber Alle-dag-kerk. Is tot nader order stopgezet. Ned. Herv. Gem. (NV. Kerk, Weststraat) Geen dienst. Ned. Herv. Gem. (WesterkerK, Westplein) 's Morgens 10.30 u, D3. F. W. J. v. d. Poel. 's Avonds 6.30 uur, Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: „Zalig, die treuren". Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens' 10 uur, Ds. Meynen. 's Avonds'5.30 uur, Ds. F. Tollenaar Kerkdienst (Ghr .Mil. Tehuis, Kanaaïweg) 's Morgens 10 üur, Ds. F. Tollenaar 's Avonds 5 uur, Ds. Meynen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5 30 u. Ds. N. v.d. Kraats Donderdagavond 7.30 u., Ds. N. v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur 's middags 5 uur de heer J. Rebel. Woensdagavond 8 uur, Bijbellezing door den Heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr. 's Morgens 10.30 uur, Ds. G. Mostert, van Harlingen. Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie Palmstraat 's Morgens 10 u., Ds. A. G. H. van Hoogen- huijze, van Amsterdam. 's Avonds ZES uur, Ds, J. W. Swaan, van IJmuiden. Gebouw Crocusstraat 60. Donderdagavond 7.30 u„ Bijbellezing door den heer Franck, Oud-Katholieke Kérk (Langestraat 78) '3 Morgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman. Evangeliesatiegebouw, Vijzelstraat: Straatevangelisatie 4 uur, Tuindorp Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat 's Morgens 10.30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 10 uur, Eerw. Heer G. Moen, ber. pred. te Den Hoorn (Texel) Gisterenmiddag te 4 uur werd in de boven zaal van het Alg. Militair Tehuis in de Spoorstraat de elfde nationale pluimvee-ten toonstelling geopend onder de auspiciën van de Pluimvee-vereeniging „Den Helder en Omstreken". De opening had plaats onder groote belangstelling van de zijde der gemeen telijke autoriteiten; aanwezig waren van het eere-comité de Burgemeester, die de ope ningsplechtigheid verrichtte, de Schout-bij nacht, commandant der marine en zijn adju dant, de garnizoens commandant, kolonel Benz van den Berg, pastoor Koopman, de heeren Engelmann, de Commissaris van poli tie, de heer van der Hoeven, de heer van Willigen, voorzitter der Middenstands-vereeni- ging, de heer Biersteker, voorzitter van de V.V.V. „Helders Belang", de heer P. Th. Luyckx, bestuurslid R.-K. Middenstandsver, „de Hanze", enz. Aan de opening was een kleine plechtig heid in meer intiemen kring voorafgegaan: aan een der keurmeesters, den heer J. van den Broeke te Haarlem, werd namelijk, ter gelegenheid van het feit, dat hij gedurende tien jaar deze functie verricht had, namens de Vereeniging een souvenir aangeboden, be staande Uit een keurstok met inscriptie. Naar aanleiding daarvan drukte de keurmeester zijn blijdschap uit over het feit, dat hij blijkbaar het vertrouwen van de vereeni ging had verworven. Hij besprak vervolgens het feit, dat eenige inzenders tëleurgesteld wa ren met den uitslag der keuring; spr. meende evenwel als keurmeester opvoedend te moeten werken en zich op het standpunt te stellen, dat ook alleen goedgekeurd kan worden wat wer kelijk hiervoor in aanmerking komt. De Voorzitter, de heer G. J. H. Verstegen, wees er in zijn antwoord op, dat het ook enkel de bedoeling mag zijn, dat deze pluimveesport opvoedend werkt. Wij mogen ons van dat standpunt niet laten afbrengen, zij, die den ken er ai te zijn, moeten dan maar de gevol gen daarvan dragen. De leden dienen te staan achter het bestuur en achter de keur meesters De opening. Zooals wij zeiden, was dit aan de eigenlijke opening voorafgegaan Te 4 uur hadden de hierboven genoemde heeren, met vele leden dér vereeniging, zich in de benedenzaal van het Tehuis vereenigd. Wederom was het de de hëer Verstegen, voorzitter der afdee ling, die hier het woord nam, allereerst om dank te brengen aan de heeren van het eere comité voor de bereidwilligheid om daarin zitting te Hemen. Dit eere-comité, aldus spr., is een niet genoeg te schatten steun voor de vereeniging; als wij niet den steun hadden van de hoogste plaatselijke autoriteiten, zou dat ongetwijfeld van nadeeligen invloed zijn op de liefhebberij van onze fokkers. Is het omgekeerd, voor deze hooge autoriteiten wel van genoegzaam belang zich bezig te houden met de belangen van hen, die deze onschuldi ge en kinderlijke liefhebberij beoefenen? Spr. meent van wel; we hebben nu eenmaal be hoefte aan wat afwisseling in sport en het is van groot belang als de inwoners op deze wijze hun vrijen tijd benutten. Het is boven dien een liefhebberij, die weinig kost, ja, die nog kleine baten afwerpt somtijds.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 13