t&ickmb! Het zijn de slechtste vruchten niet waaraan de wespen knagen, Het zijn de domste {menschen niet die naar een VELO vragen. PUROL bluschtde pijn. herman Ehiypels' Visscherij. Uit het politie-rapport. DE MARINIERS NAAR DE SAAR, Gebrand? HELDÈRSCHE COURANT VAN ZATERDAG 15 DECEMBER 1534 DERDE MARINE-CONCERT Woensdag 19 December Onze opruiming is in volle gang. Reeds velen hebben ge bruik gemaakt om onze bekende prima kleding voor zeer lage prijs aan te schaffen. Wij hebben nog extra aan biedingen in heren- en kinder kleding, ondergoederen en mode artikelen. Komt U eens kijken, 't is nu niet zoo druk meer, U kunt kie zen uit grote sortering. In Jassen, Ulsters en Win terjassen iets zeer aparts. Halve prijzen Kledingmagazijnen Werktijdenin winkelsin verband met de feestdagen. v) 200 pet. stijging der leden In 1918 werd hier ter stede bijna geen dier gekweekt; in 1919 kwam hierin plotseling ver andering. Een paar jaar lang liep deze lief hebberij op, toen kwam de hoogconjunctuur, cr werd geld verdiend, en teekenend was wel, dat in die dagen het ledental wegsmolt. Toen deze periode voorbij was, liep het ledental weer op en thans is het, met eenige jaren terug vergeleken, met 200 pet. gestegen. Op onze huidige tentoonstelling zal men zien hoe de uitersten elkaar raken: we vinden er heel kleine kippen naast reuzen-konijnen. Dit jaar hebben we voor het eerst ook kanaries; ook een stand van de iemkers is aanwezig met de producten en het materiaal, dat gebruikt wordt. Opening door den Burgemeester. Burgemeester Driessen, alsnu uitgenoo- digd de tentoonstelling te openen, wees er op, dat des Voorzitters woorden, dat de belang stelling van de zijde der hooge autoriteiten aldus moet wol-den uitgelegd, dat deze be langstelling door het werk der vereeniguig zelve is gekweekt. Ondanks den nood der tijden heeft het werk der Pluimvee-vereeni- ging stand gehouden en zicli zelfs uitgebreid. De tentoonstelling. Men begaf zich nu naar boven, waar de ten toonstelling is ingericht. Het is niet onze taak niervan een deskundig overzicht te geven; de ingewijden zullen trouwens zichzelf wel op de hoogte gaan stellen, want (dat kan ook le leek constateeren) er is zeer veel moois en interessants te zien. De nieuwe stand van de iemkers is daarvan niet de minste; men krijgt eenig idee van den omvang van dit, specifiek Heldersch bedrijf (het hier tentoongestelde komt uitsluitend uit den Helder, Koegras en ^ieringermeer) Men krijgt er de echte honing te zien, het origineele bijenproduct, in zijn diverse soorten. Wai men in de winkels koopt, de donker ge kleurde potten, is steeds buitenlandsch pro duct. De enorme afzet van dit buitenlandsch product drukt natuurlijk de prijzen voor de iemkers zeer. Drie soorten honing worden gekweekt: de klaverhoning, de koolzaadhoning •n de zeesterhoning. Behalve deze is er, o.a. nog te zien honing in de raat, de verschil- 'ende inrichtingen en toestellen, die voor het winnen worden gebruikt, enz. Een en ander i« voor den deskundige zeer interessant. Wat de kanariepietjes betreft, die voor het eerst op deze tentoonstelling uitkomen, zij prijken, naar men ons verzekerde, met een mooi puntenlijstje ten aanzien van kwaliteit en zang. Enkele vogeljes waren zoo vriende lijk speciaal voor de Heldersche Courant eeri deuntje ten beste te geven. Het zijn aardige beestjes (niet om dat zingen, begrijpt u goed!). Wist u overigens, dat er ook witte kanaries bestonden? Wie het niet gelooft, ga heden en Zondag in de Spoorstraat kijken. Tot zoolang is de tentoonsteling geopend. Op het aanstaande concert van 19 Decem ber staan niet minder dan vier Fransche com ponisten en wel J. Massenet, Cèsar Franck, C. Saint-Saëns en Ch. F. Gounod. Op dit concert zal de heer Bandel het Tweede Concert spelen van C. Saint-Saëns, hetgeen een vooraanstaand nummer mag ge noemd worden op het programma. De heer Bandel was voorheen solo-cellist te Batavia. Wat den componist Charles Camille Saint- Saëns betreft, deze werd den Oden October 1835 te Parijs geboren. Neiging en aanleg voor de muziek waren hem in het bloed mede gegeven. De kleine Camille was niet ouder dan twee en een half jaar, toen hij het eerste regel matige onderwijs op het klavier ontving. Zijn eerste compositie-proeven dateeren van zijn vijfde jaar en hij kende toen reeds geen groo- ter genot, dan aan de piano gezeten, aan zijn kinderlijke fantasie den vrijen teugel te laten Intusschen ontwikkelde de jonge kunstenaar Eieh op zoo wonderbaarlijke wijze, dat reeds zijn eerste optreden in 1846 in de zaal Pleyel het grootste opzien baarde. Het programma van dit concert, waarop, naast moderne stuk ken, Handel, Bach, Mozart en Beethoven voor kwamen, pleit voor de strenge school, waarin hij gevormd werd. Daarnaast werd de maat- scharmelijke opvoeding geen oogenblik ver- waa.ioosd. Na ih het conservatorium te Parijs bij Be- hoist orgel, en bij Halévy compositie te heb ben gestudeerd, dong hij in het jaar 1852 mede naar de „Prix de Rome", het begeerde doel van alle leerlingen van het Parijsche Conser- vatorium. Het gelukte hem echter niet dezen prijs te verwerven. Zelfs Berlioz, die tot de prijsrechters behoorde, stemde tegen hem. De ironie van het lot wilde, dat Berlioz, die toen hem hetzelfde lot trof zoo heftig tegen de prijsrechters te velde was getrokken, nu het buitengewone talent van Saint-Saëns niet erkende en de voorkeur gaf aan een mede leerling, wiens naam reeds lang vergeten is. Waren de omstandigheden, waaronder de jonge Saint-Saëns zijn leerjaren doorbracht, voor zijn ontwikkeling uiterst gunstig ge weest, zelfstandig geworden was het lot hem minder dienstig. Een gunstige wending bracht het jaar 1858 door zijn benoeming tot organist aan de Madeleine kerk. Voor de talrijke feestdagen, die het Katholieke kalenderjaar met zich brengt, heeft Siant-Saëns in deze betrekking een aantal werken geschreven, die tot het beste behooren wat door hem is voort gebracht. In het jaar 1870 gaf Saint-Saëns deze be trekking op om zich geheel aan de compo sitie te kunnen wijden, daartoe aangemoe digd door Franz Liszt. Spoedig kregen zijn eymphonische gedichten in de Duitsche con certzalen vasten voet en maakten nu ook van daaruit hun weg door Engeland, Rusland en Amerika. Intusschen was men tot de wetenschap gekomen, dat Saint-Saëns ook verschilidene schoone klavier-concerten geschreven had, die hij zelf meesterlik voor wist te dragen. Behalve de dirigent kwam nu ook de pianist als vertolker zijner composities aan het woord. Dit duurde ongeveer tot 1888. Zijn gezondheid, die nooit van de sterkste geweest was, had door de inspannende concertreizen geleden. Bovendien werd hij voortdurend ont stemd door de vijandige houding die de Duit sche pers tegen hem was gaan innemen, en waarvan hij zelf, door zijn uitvallen togen Duitsche kunst en kunstenaars de oorzaak was geweest. Behalve het Violoncelconcert op het pro gramma van 19 Dec. heeft de Marinekapel vele werken voor orkest van Saint-Saëns geplaatst op de programma's. Om deze redenen een uit gebreide toelichting van dezen grooten com ponist. het Vioioncelconcert op het programma van 19 Dec. heeft de Marinekapel vele werken voor orkest van Saint-Saëns geplaatst op de programma's. Om deze redenen een uitge breide toelichting van dezen grooten compo nist. Het tweede gedeelte van het programma bestaat uit nummers, welke op verzoek wor den gespeeld: de balletmuziek uit de „Faust" de suoite uit „Peer Gynt" van Edvard Grieg en de bekende marsch van Halverson. Deze zijn de meeste bezoekers wel bekend en men kan zich wederom in de geliefde klanken ver lustigen. Voor kaartverkoop enz. raadplege men de advertentie. DE REVUE VAN LOU BANDY IN CASINO. De kaartverkoop voor deze revue-voorstel lingen loopt reeds druk en we raden de gega digden aan intijds voor plaatsen te zorgen. „Dat zou je wel willen" hebben velen door de A.V.R.O.-uitzendingen vanuit Scala, Den Haag en Carré, Amsterdam, kunnen beluiste ren; men moet deze revue echter gaan zien; het is de beste der laatste jaren. „De Tele graaf" schrijft er o.m. over: Wat is ten slotte het geheim van komieken als Lou Bandy? Zij doen den ganschen avond een overvuld theater schateren van den lach en de lach wordt tot hysterie er kan niets gebeuren de komiek kan geen enkel, nog zoo onbewust gebaar maken hij kan bij toeval zijn hoed verliezen of iets te lang ver starren in een diepe buiging van dank en iedereen brult en het knalt van de galerijen en de zaal neemt het over en iedereen zegt: die Lou Bandy toch Dat is ten slotte de revue in Nederland ge worden alles groepeert zich om één komiek en zonder hem bestaan geen volle theaters. „Dat zou je wel willen" heeft een triomfale geschiedenis achter zich Den Haag en Rot terdam zijn er van onder de bekoring ge weest en men behoeft slechts vast te stellen dat nu de Amsterdamsche serie aanving met een prémière zooals men niet meer gewoon iseen volle engelenbak en een volle zaal juichten om Lou Bandy en nam alles wat verder kwam met even groote gulheid aan. TIYOLI-BIOSCOOP. Herdenking 14-jarig bestaan. Geen jubileumjaar, zoon 14-jarig bestaan', een doodgewone verjaardag. Gebeurt het den jongen, dan is er de kans, dat hij opdien 14den. verjaardag tevens feestviert voor het feit, dat kort te voren de baard in de keel kwam; in zoo'n geval is er allicht aanleiding tot wat grootscher fuif. Maar bij de Tivoli-bioscoop is dat niet of niet meer, bet geval: die geldt allang tot de groote menschen. Er zijn boven dien nog grootsche plannen in de maak óók, of ik het vertellen mag, weet ik niet, maar er komt op de boven-verdieping een fraaie foyer. Zie-zoo, dat is tenminste weer een nieuwtje. Nu over de films. Want op een verjaardag behoort nu eenmaal wat extra's en wat kan een bioscoop nu beter geven dan een mooie film We krijgen er twee, en ze zijn beide de moeite waard. Vooral de eerste zal de inwoners van Den Helder, dat zooveel goede en bekende vliegers opleverde, deugd doen, al is zij dan ook meer drama dan blijspel. Deze film, die ware gebeurtenissen behandelt, speelt in Zuid- Amerika en geeft tot in alle details toe een pakkende geschiedenis van het verloop, de risico's, het drama in de lucht, terwijl we ook een kijkje krijgen achter de schermen, in dit geval in het directiekantoor der maatschappij. Het is het verhaal van een nachtelijken vlieg tocht, de eerste, die de luchtvaart-maatschappij onderneemt en die, doordat het vliegtuig in een geweldigen tornado geraakt, een tragisch ver loop heeft. Uitvoerig is dit alles verfilmd; het drama in de cockpit, de stijgende hoogtemeter en de dalende benzinewijzer is spannend, de wolkenmassa's, waarin zich de machine voort beweegt, zijn prachtige staaltjes van photo- kunst. Maar niet minder spannend zijn de tooneelen op den fceganen grond, de doorkomende en niet meer verstaanbare radiogrammen, de strijd van den leider, die coüte que coüte den dienst intact wenscht te houden, het leed van de achtergebleven echtgenoote het levert alle maal prachtige momenten op. En tenslotte is dit de moraaldat men, ondanks dat hier twee menschenlevens worden geofferd, en het geluk van twee gezinnen wordt verwoest, dergelijke vliegdiensten aan de menschheid groote dien sten bewijzenkwam niet in dit speciale geval het serum, waarom het kinderziekenhuis in Buenos-Ayres zoo dringend verlegen was, ondanks alles nog ter rechter tijd De tweede film is van geheel anderen aard en ietwat vroolijker. Het is een vermakelijke detective-geschiedenis, evenals de vorige film ook van Amerikaanschen huize. Het betreft twee jongelui, die eenige jaren in Sing-Sing, de bekende gevangenis, hebben doorgebracht, en in een gelukkig huwelijk een geheel nieuw leven zijn begonnen. Zij worden echter door een al te ijverig detective gevolgd, hetgeen op een bepaald oogenblik tot een catastrofe leidt, die natuurlijk een happy end niet huiten- sluit. Tot dit gelukkig einde werkt de kleine meid van een dezer jongelieden niet weinig mee, en ten opzichte van deze jeugdige ster heeft men een goede vangst gehad in dit zes jarige kind, dat op waarlijk onovertrefbare wijze weet te acteeren. Vele uitingen van ver- teedering over een of ander kinderlijk ge beuren werden dan ook in de zaal gehoord. Alleen het spel van dit kleine kind is een gang naar het theater waard. Zoodat, alles tezamen, deze 14e verjaardag op waardige wijze wordt herdacht. prije is geen sprake, maar ondanks, dat het 'weer het toelaat, alle dagen te visschen, wordt er geen klein weekgeld verdiend. Hopen we voor de garnalenvisschers, dat er aanstonds wat uitvoer van gekookte gar nalen komt en dat daarmede een boterham kan worden verdiend, het is zeer noodig Ook was er wat sardien aan de markt, en t vermag dit kleine, maar in gerookten toe stand bizonder smakelijke vischje, onder nor male omstandigheden nog al eens leven in «le brouwerij te brengen, thans was er niet jde minste interesse voor. i Haring wordt er weinig gevangen, wat ge- i vangen wordt is klein goed, maar heeft toch nog al aftrek. De palingvisscherij is weer ten einde en was minder goed als het vorige seizoen. Botvisscherij is nog van weinig beteekenis. i OPENBARE VERGADERING „KERK EN VREDE". In verband met de a.s. feestdagen zijn voor winkelpersoneel van 18 jaar en ouder de hier onder genoemde werktijden toegestaan: 1. in alle winkels in het tijdvak van 18 t/m. 24 December ten hoogste 11 uur per dag en 62 uren per week; 2. in bloemenwinkels op 18, 19, 20 en 21 Dec. gedurende ten hoogste 11 uur per dag, op 22 en 24 December gedurenden ten hoog- 14 uur per dag, en 62 uur per week; 3. in brood-, banket-, suikerwerk- en choco ladewinkels van 18 tot en met 22 Decem ber ten hoogste 11 uur per dag, op 24 December ten hoogste 14 uur en op 31 December ten hoogste 13 uur, en 62 uur per week. Gedurende de onderl, 2 en 3 genoemde da gen moet de werktijd in zjjn geheel zijn ge legen tusschen 6 uur des voormiddags en 10 uur des namiddags. Ten aanzien van de Zondagen zijn geen af wijkingen van de normale werktijdregeling toegestaan. Voor alle winkels blijft de verplichting tot het geven van den vrijen halven dag van kracht. Winkelbedienden beneden 18 jaar mo gen niet nó 8 uur des namiddags en niet lan ger dan 9% uur per dag en 53 uur per week arbeid verrichten. Op een naast de arbeidslijst op te hangen papier moeten de veranderde werk- en rust tijden voor het personeel van 18 jaar of ouder worden aangegeven; indien dit wordt nage laten, mag van de toegestane overuren geen gebruik worden gemaakt. De Hoofdinspecteur van den Arbeid, Hoofd van het 6e dis- Arbeidsinspectie. NIEUWE ZAAK. Wederom valt melding te maken van een hieuwe zaak, welke zich gevestigd heeft in het stadsgedeelte nabij den Ruyghweg, name lijk in de Fazantenstraat. De Fazantenstraat is het verlengde van de Stakman Bossestraat, men vindt er het nieuwe gereformeerdé kerkje hetwelk de volgende week in ge bruik zal worden genomen, nl het perceel no. 1 is thans epn drogisterij gevestigd, n.1. van mevr. A. Kortv. d. Vlugt, die eenige jaren apothekers-assistente was bij den heer Rootlieb. Aan een dergelijke zaak is in deze wijk wel behoefte en we wensehen den beiden jongen menschen een behoorlijk bestaan toe. De inrichting van den winkel geschiedde ge heel eigenhandig; hoewel niet groot, ziet het winkeltje er keurig uit. Men vindt er een ruime sorteering van wat in een drogisterij zooal voorhanden is, een uitgebreide collectie tandpasta's, zeepen, een nieuw scheerproduct „shavex" (hiervoor is inzeepen onnoodig) enz. HQTEL-CAFE-RESTAURANT „DE TOELAST. Vijfentwintigjarig bestaan. Het bekende hotel-café-restaurant „De Toe last" in de Spoorstraat viert heden een jubi leum: het is juist 25 jaar geleden, dat de eerste steen werd gelegd, van de zaak zooals zij tegenwoordig is. Dit geschiedde door den heer P, Pluylaar (15 Dec. 1909). Gedurende de oorlogsjaren was zij verhuurd, na den oorlog werd zij weer bewoond door den heer P. Pluylaar en daarna weer ver huurd. Na 11 jaren verhuurd te zijn geweest, wat niet steeds ten beste voor de zaak was, wordt zij sinds eenige maanden weer door den zoon, C. B. Pluylaar gedreven. En zooals bij ieder jubileum het geval is en aangezien het niet lederen dag voorkomt dat zaken in onze gemeente 25 jaren bestaan, wil de heer C. B. Pluylaar dezen dag dan ook niet onge merkt voorbij laten gaan. Eenige aangebrachte versieringen geven de zaal een feestelijk cachet. Men zie de betreffende advertentie. I Vrijdagavond werd door de plaatselijke af- «leeling van bovenstaande vereeniging een vergadering gehouden in U.S.O. Het programma vermeldde een tweetal spre- 'kers, Dr. A. Duetz, Ned. Herv. Pred. te Dur- gerdam, en Da. van Dalfsen, Rem. Pred. te Hoorn, doch de laatste was door ziekte ver hinderd haar onderwerp „Hoe bereiden wij ona voor op een oorlog" te behandelen. Nadat door Ds. Smits eenige inleidende woorden gesproken waren, ving de heer Duetz zijn rede aan, getiteld: „Wie willen eigenlijk vrede?" A prieri neemt de spr aan, dat de jvolkeren in het algemeen den vrede wel wil len, tenminste, afgaande op datgene wat men poot van de diverse regeeringen te hooren krijgt. Doch indien dit zoo is, hoe valt dan die angst voor een komenden oorlog, welke pveral merkbaar is, te verklaren? De oorzaak hiervan zocht de spr. in de omstandigheid, dat de vredeswil niet van deugdelijke kwaliteit is. Wat bereikt men met leuzen als „Oorlog aan den oorlog" en „Nooit meer oorlog", indien dit Blechts phrascn zijn? j Vervolgens worden diverse wijzen behan deld, op welke men van vredeswil kan getui gen. Ten eerste bijv. door zich voor den oor log te prepareeren. Ondanks het feit, dat men dit beginsel in nagenoeg alle landen huldigt, kwalificeert de heer Duetz het als een eeuwen oude leugen, en als een omweg om tot het doel te geraken. Anderen uiten hun wil door een angst voor de dingen welke zich in een komende cata- strophe zouden voordoen. Dit is echter een kwestie van sentiment, en heeft practisch geen waarde. Met eenige voorbeelden wordt deze ineening geïllustreerd. Dan zijn er ook diegenen welke een oorlog verwerpen uit een oogpunt van verkwisting, doch ook deze nuttigheidsoverwegingen zullen geen gewicht in de schaal leggen indien men voor een fait accompli geplaatst worden. Deze reeks wordt gesloten met de opvat ting:'Van hen, welke weigeren aan een inter nationale anarchie te gelooven. Van geen enkele dezer inzichten verwacht de spr. heil, voorname lijk omreden dat de mensch nog zoo uiterst onvolmaakt is. De leuze die de heer D. naar voren brengt, luidt: „Wie den vrede wil, moet zich voorbe reiden op het kruis". Deze stelling is geba seerd op den bijbel, en stelt zich Jezus Chris tus tot voorbeeld. En het is hier dat de kerk pet voorbeeld dient te geven. Tot vóór korten tijd was van iets dergelijks weinig te bespeu ren. Evenwel, langzamerhand schijnt een ken tering ingetreden te zijn, en mag men de ver pachting koesteren, dat de vredeswil gevoed Ïordt door de Christelijke leer. Er wordt uit- ingezet hoe men dit in de praetijk ziet toe gepast. Na de pauze bespreekt de heer Duetz de consequenties van bovengenoemde steding; men zal natuurlijk in conflict komen met den Staat die het recht^van deze gezindheid niet erkent. Verplicht de bijbel nu tot onvoorwaar delijke gehoorzaamheid aan het wettig ge zaag? vraagt de spr. zich af. Romeinen Xin zegt: „De overheid is Gods dienaresse", doch ijien dient dit op te vatten als bedoeld naar binnen. Trouwens, men leest in hetzelfde boek: ijMenv zal Gode meer gehoorzamen dan den menschen". De spr. ontkent dat de mensch et lichaam en ziel gehoorzaamheid aan den jtaat verplicht is, en waarschuwt tevens voor n z.g. „absoluten staat" welke men bijv, nu Duitschland ziet, en waar alles onderge schikt gemaakt" is aan het staatsbelang. De pooiden van Dr. Kuyper, dat, indien men te kjezen heeft, men in ieder geval het rijk Gods njiO)et kiezen, worden aangehaald en het zijn vloqrden waar de heer D. zich volkomen mee vereenigen kan. De kwesties waar nu eigenlijk het rijk Gods eb waar dat van de wereld begint, noemt spr. haarkloverijen, die met den kern van de zaak niets te maken hebben. I Invloedrijke politici (Henderson en Lloyd George) hebben beweert, dat het de kerk is, die alleen in staat is een toekomstigen oorlog t« verhinderen, en de spr. is het hier volkomen nteeeens. y jDs. v. d. Poel dankt den heer Duetz en on- dprsjtrpept nog eens enkele punten uit diens r«jde. Van de gelegenheid vragen te stellen pordt door een opmerker gebruik gemaakt, waarna Ds. Smits sluit. N INFORMATIEBUREAU VOOR AUTO- EN MOTORBEZITTERS. gevolge van ziine goedgeloovigheid en tech nische onkunde op onredelijke nooge kosten wordt gejaagd. Wij twijfelen niet, of de gelegenheid, lid te worden van deze organisatie, die op zoo voor treffelijke wijze de belangen van haar leden behartigt, zal vooral voor degenen, die den auto voor de uitoefening van hun beroep noo dig hebben, met beide handen worden aange grepen. De kosten van het lidmaatschap 5. per jaar vallen in het niet tegen de vele jvoordeelen, die daaraan verbonden zijn: 20 reductie op verzekeringen. Gratis ongevallenverzekering achter het istuur. Gratis bagageverzekering, enz. Wij wensehen deze jonge instelling, die in deze moeilijke lijden een zoo prachtig voor beeld van gezond initiatief en ondernemings geest stelt, en reeds uit alle deelen des lands, zoowel van particuliere zijde, als door middel van de Pers, talrijke sympathiebetuigingen mocht ontvangen, van harte succes met haar streven toe Nadere bijzonderheden worden op aanvrage zeker verstrekt door den heer H. A. Dorré Jz., Directeur van het Bijkantoor te Bergen N.-H., Doorntjes 41. Overtreding Arbeidswet. Tegen een winkelier is proces-verbaal op gemaakt wegens overtreding van de Arbeids wet. Het zooveelste Een bewoner van de Spoorstraat deed aan gifte dat hij zijn rijwiel, hetwelk hij onbe heerd had laten staan, vermist. Sluit uw auto. Door een bewoner van Schagen werd aan gifte gedaan dat hij uit zijn auto, welke hij tusschen 12 en 13.30 uur in de Spoorstraat voor een lunchroom had geplaatst, eenige doosjes teekenbehoeften vermist, tevwijl hij eenige weken geleden aldaar eenige poppen (speelgoed) is kwijtgeraakt. Diefstal. Een bewoner van de Vlamingstraat deed aangifte, dat uit een stal aan de Breestraat een rijwiel en eenige andere goederen zjjn ont vreemd. Overtreding Arbeidswet. Tegen een tweetal zakenlieden wordt we gens overtreding van de Arbeidswet proces verbaal opgemaakt. Voor den wintervoorraad? Een bewoner van de Gasstraat deed aan gifte, dat gedurende de laatste 14 dagen steeds kleine hoeveelheden anthraciet van zijn erf worden ontvreemd. Beleediging. Door een kwartiermeester en een juffrouw werd klacht gedaan dat zij in het openbaar zijn beleedigd. Nog twee fietsen verdwenen. Een tweetal personen deed aangifte van vermissing van hunne rijwielen, welke zij on beheerd op den openbaren weg hadden laten staan. Weer een rijwiel gestolen. Aangifte werd gedaan door een bewoner van de Californiestraat, dat hij zijn rijwiel vermist, hetwelk onbeheerd voor zijn woning heeft gestaan. Vernieling. Door een bewoner van Anna Paulowna werd aangifte gedaan, dat aan een tweetal, hem in eigendom toebehoorende, ledig staan de perceelen aan de Smidstraat vermoedelijk door de straatjeugd verschillende vernielingen zijn gepleegd. Auto-J)otsing. Een bewoner van de Hector Treubstraat deed aangifte dat, toen hij hedenavond met een personen-auto uit het Julianapark de Spoorstraat inreed, zrjn auto door een uit de Keizerstraat komende vrachtauto werd aan gereden, waardoor de personen-auto schade opliep. Gestolen. Aangifte gedaan door een bewoner van den Brakkeveldweg, dat hij sinds eenigen tijd een aantal gereedschappen vermist. Opnieuw een detachement onder bevel van Majoor Bartelonieus ver trokken. Cosmopolieten. ]\iar. sehen van 50 K.M. in brandende Als er op nationaal of internationaal ge bied iets belangrijks te doen istien tegen een dat Heldersche jongens dan op het appèl niet ontbreken... Nauwelijks is men „uitgeuiverd" in Jutter- stad, nóg zijn de juichkreten over „onzen" Bouwe Prins, den Helderschen jutter, niet ver storven, of alweer doen Heldersche jongens, nationaal en internationaal van zich spreken. Na de wakkere bemanning van de K XVIII zijn het nu onze zeesoldaten onze mariniers die in het brandpunt van de belangstelling staan. Na de Uiver en na de K XVIII dus de ma riniers. „Reuze jongens zijn het," schrijft ons iemand. Een ander enthousiast deponeerde niet min der dan 13 mariniers en een kazerne in Pe king in de brievenbus. Misschien is het iets voor de Heldersche Courant? Wij hebben de dertien mariniers, inclusief de kazerne in Peking, waarvoor zij op wacht zaten, uit de bus gepikt en toen wij heden morgen naar den trein gingen, dat heele stel in onze actetasch opgeborgen't was n.1. een oude vergeelde photo van mariniers, die in China wacht hadden Toen we bij den trein kwamen, keken we onze oogen uit. Evenals Dinsdagmorgen stond opnieuw een detachement gereed, om naar de Saar, via Rotterdam te vertrekken. Nu onder bevel van majoor Barthelomeus, ge- assiteerd door den sergeant der mariniers, Vijlbrief. Jelui hebben een goeje bui, jongens, mer ken wij op, als we in den trein hebben plaats genomen, Waarom niet, vanmorgen, voor we weg gingen, stond ons brood met koffie en onze gort met popie (stroop) klaaren heb ben we goed gegeten. Als je tegenwoordig je kuggie krijgt, heb je niets te reclameeren. De majoor van deze Saar-mariniers is een gezellige ouderwetsche majoor. Een echte dienstman, maar ook een ware kameraad. Vanmorgen voor ze vertrokken, heeft Kapitein Ravelli de mannen hartelijk toegesproken, vertelt hij. Ik hoop, dat jullie je plicht zult doen, jongens. Ik ben er van overtuigd, dat jullie de eer van ons corps hoog zult houden. Kapitein Ravelli gaf me nog 'n stevigen handdruk, vervolgde majoor Barthelomeus vol trots. Vaak in moeilijke tijden met hem ge diend, hè? Nou ben ik met 64 man op stap, naar de Saar. We zullen het best klaren. Nederland is een democratisch land, een vrij land, en tochniettegenstaande we die vrijheid liefhebben en hoog houden, kunnen wij in den vreemde terdege toonen, dat wij discipline kennen - dat we als militair een goed figuur kunnen slaan. Zoo is het, zegt sergeant Vijlbrief. Je moet met je mannen kunnen omgaar\ Vervolgt majoor Bartelomeus. Op Curagao hebben we samen marscheil moeten maken van 50 km en dót in de bram dende zon; water is nergens te vinden en het beetje thee in de veldflesch was zoo opl Maar dan ben je kameraden, dan sleep j4 elkaar mee. Overtreding Hinderwet. Tegen een timmerman is wegens overtre ding van de Hinderwet proces-verbaal opge maakt. over onze want de tóestand is trict der Ir. J. H. J. HUYGENS. Nog steeds is het ons niet mogelijk een op gewekter geluid te doen hooren plaatselijke visscherij, slecht. Kwamen er een poosje terug nog zoo af en toe enkele kotters aan de markt, thans zijn er hier in weken geen geweest. De visch is goedkoop en daarom zocht de visscherman dan hier dan daar op hoop van zegen. Maar het gevolg van een en ander is, dat hier ter stede weinig of geen vischaanvoer plaats heeft, tot groot ongerief van den koopman en venter, die hun klanten niet kunnen bedienen en zelf ook niets kunnen verdienen. Onze botters houden zich bezig met de gar- nalenvisscherij, welke levend worden verhan deld voor Amsterdam, maar veel garnalen zqn er niet te vangen en zelfs bij dezen gerin gen garnalenanavoer is de prijs nog aan he vige schommelingen onderhevig, zoo komt het meermalen voor, dat men den eenen dag nog niet de helft maakt van wat den vorigen dag werd betaald, van eenige stabiliteit in den jWij ontvingen ..et eerste nummer van „Ni- vaxA",officieel orgaan van 'het Nederlandsch Iriföriiiatie-Bureau voor Auto- en Motorbezit- tars te' Amsterdam. Het'prettig leesbare blad, dat naast den zakélrjken inhoud veel wetenswaardigs bevat, stelt ons in kennis met het streven van boven genoemde instelling, een streven, dat on getwijfeld alle waardeering verdient. {Het 'Bureau immers verstrekt zijn leden eön tot nu toe in ons land ongekende service. In «le eerste plaats wil het den automobilist or tlasten van alle beslommeringen en admi- nistratieven rompslomp, die aan het bezit van een wagen verbonden zrjn, zooals aanvragen vrn wegenbelastingformulieren, rij- en num- mferbewijzen, _-nz. Voorts ceit het Bureau bcjkeuringen, geeft alle mogelijke voorlichting op aütomobiiistisch gebied en verstrekt tech nische en jurioiscne adviezen. {ren slotte stelt NIVAM paal en perk aan dei heerschcnde mistoestanden op reparatie- gebied. Nog maar al te vaak immers wordt I da automobilist het slachtoffer van niet-bona- 1 fide reparatieinrichtingen, waarbij hij, ten- Waarschuwing. De Commissaris van Politie te Apeldoorn maakt bekend, dat hem herhaaldelijk door personen, die met het „Administratiekantoor voor Aflosbare Waarden te Apeldoorn" een overeenkomst hadden aangegaan tot het ver krijgen van premie-obligaties of die daarvan reeds premie-obligaties hadden betrokken, in lichtingen over het Administratie-kantoor werden verzocht, waarbij bleek dat men zich nietbehoorlijk op de hoogte gesteld had van de voorwaarden, waaronder de overeenkomst werd gesloten. Teneinde teleursteling te voorkomen, geeft genoemde Commisaris van Politie belangheb benden dringend in overweging alvorens zij zich hinden speciaal hun aandacht aan die voorwaarden te wijden en zich er reken schap van te geven, welke tegenwaarde voor de door hen gestorte of te storten gelden wordt verkregen. Wij zijn weer naar een ander comparti- ment, bij de jongens gegaan. Daar komen de verhalen van de cosmo» polieten los, vertellen ze over China en Cu» ragao en over de heele wereld. Overal zijn ze thuis. Op Aruba een pret gehad, zeg 't was Sinterklaas. Op Curagao zijn altijd negers, nog zwarter zijn ze dan onze zwarte been kappen. En Zwarte Piet is daar dus het heele jaar. Zegt Sinterklaas: Hier op Curagao moet een witte Piet komen, dat is hier wel wat bijzonders. Een marinier speelt voor Sinterklaas. Hij gaat in een Sinterklaaspakje op een ezel zitten, in zijn handen een haak van de sloep als staf en achter hem loopt een andere ma rinier, die voor Witte Piet speelt. In plaats van zwart had-ie zijn gezichtwit geschil derd... We lachten ons van de takken man! Komt de ezel voor de deur van de kazerne. Maar schrikt ie zich een aap voor die witte Piet. Hij is immers alleen zwarte snoeten gewend! Neemt Sinterklaas zijn staf, zijn sloepenhaak en prikt die ezel zachies in z'nnou jaen holt die ezel de kazerne binnen. Lollige beesten, die ezels. We zijn menig maal op de ezeljacht geweest als we geen dienst hadden. En vinden jullie het geen eer om tot de Volkenbondstroepen te behooren?" We vinden '*oor ons corps zeker een eer... We laten in Den Helder een lieve vrouw en lieve kindertjes achter, en met Kerstmis zqn we niet thuis. Maar dienst is dienst en plicht gaat voor de pret." Echt typisch, op en top militair, die mari niers. De mariniers en de Pekingsche kazerne dip ik nu op uit mijn actetasch. Voor ik wat zeg, roept er een: Ha, dat is de Chineesche wacht! Heb ik ook bjj.gezeten. (Een marinier zit blijkbaar overal, waar wat loos is). Onder luitenant van Loenen heb ik daar gediend. Dat was daar een keet zeg, de Chineesche politie had in geen acht maan den tractement gehad en op zekeren dag was de Gouverneur van Peking 'm gesmeerd met de centen. Zegt die Chineesche politie: Wij staken. Nou, dat werd voor het gezantschap toen een onveilige boel. De poorten van de legatie werden geslo ten en alles gereed gemaakt. Wij gingen door de Chineesche wijk de ronde doen. De Neder- landsche legatie was vlak tegen de Peking sche groote muur gebouwd en aan ons blok huis grensde een hek, dat 's avor.ds gesloten werd. Nu was er een geheime gang in de Pekingmuur, waardoor wij stikum in het blokhuis konden komen. Daar stond ook een groot zoeklicht. Laat ik je vertellen, dat toen we de politie-ronde maakten, het heele zoek licht gedemonteerd was door Chineesche die ven, en die het al in pakken gedaan hadden, om het 's avonds weg te halen. 't Was streng dienen, bij ons, heel streng, maar als we vrij waren, speelden wo het heertje, «lan trokken we een rijbroek kan en zetten een lekkere beremuts op het

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 14