1 Buitenlandsch Overzicht. Sally's avontuur, v HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 10 ct. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BINNENLAND BCii^siriMio: No. 7527 EERSTE BLAD ZATERDAG 15 DECEMBER 1934 62ste JAARGANG DRAlSlflAvANVALKEIIBURCrS-- ••iLEVERTRy Nederlandsche Roode Kruis. De Britsch Indische constitutie. De handel in oorlogstuig. Een gift van de Koningin voor Nederlandsche kinderen in Duitschland. De mariniers naar het Saargebied De Nederlandsche troepen naar het Saargebied. Kerstbijslag voor werkloozen. COURANl Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnenland f 2.—, Nederi. Oost- en VVest-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overigs landen f 3.20. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.—Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, fl.50, f 1.70. De schorsing van de vlootbesprekingen te Londen. Snowden houdt een pleidooi over samenwerking van Engeland met Duitschland. Benesj. over het resultaat van Genève. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. A-— ADVERTENTIE N: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 ct per regel, minimum 60 ct (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct De vloot' besprekingen te Londen. Zooals men weet zullen de vlootbesprekingen te Londen verdaagd worden. Norman Davis, de leider van de Amerikaansche delegatie, heeft Donder dag een onderhoud gehad met MacDonald. Waarin het besluit bevestigd is. Men wacht nog slechts op een antwoord uit Tokio, om den datum der verdaging vast te stellen. We zijn nog geenszins aan het eind van de besprekingen voor een vlootovereenkomst en het is een open vraag of er ooit een bevredi gend eindresultaat bereikt wordt, gezien b.v. de houding van Japan. Zoo lazen we b.v. het volgende, vlak voor dat het besluit tot ver dagen genomen was: In Japansche regeeringskringen wordt nog betuigd, dat Engeland en de V. St. buiten den waard zouden rekenen, indien zij mochten hopen, dat een schorsing der besprekingen te Londen van invloed zou zijn op den eisch van Japan van gelijke rechten voor dat land inzake de bewape ning ter zee. Inmiddels is men te Tokio met spoed aan het Uitwerken van de manier, waarop het verdrag van Washington zal worden opgezegd. Naar de Japansche pers aanneemt, zou 20 of 22 Decem ber de eindstap in dezen te wachten zijn. We willen echter vandaag geen pessimisti sche beschouwing hierover houden. Het resul taat van de besprekingen te Genève van de laatste week is te verheugend, dan dat we er nu maar direct weer de domper op zouden zetten. Reuter meent te weten, dat alle toebereidse len voor de vlootconferentie van het volgend jaar waarschijnlijk langs diplomatieken weg genomen zullen worden. De Amerikaansche woordvoerder heeft tot Reuter gezegd, dat de besprekingen voordeel hebben opgeleverd, omdat zij de Engelsch- Amerikaansche betrekkingen hebben verbe terd en de nevelachtige, verwarde atmosfeer, die er voordien heerschte, hebben opgeklaard. De meeningen zijn thans duidelijk gevormd en de lijnen bepaald, waarlangs men vooruit kan komen. Men is van oordeel, dat geen der drie naties thans een vaststaande vlootpolitiek heeft om zich op de conferentie voor te be reiden. Vandaar dat Norman Davis niet ont moedigd is door het klaarblijkelijk mislukken van de huidige besprekingen om tot concrete resultaten te komen. Snowden, de gewezen Britsche kanselier van de schatkist, een man wiens woord indertijd in Volkenbondskringen be- teekenis had, heeft een behartigingswaardig artikel geschreven in de Daily Mail over een „Engelsch-Duitsche vriendschap". Lord Snowden schrijft o.a. dat algemeen een nieuwe oorlog die vroeger of later zal uitbreken als onvermijdelijk wordt be schouwd. Niemand laat zich bedriegen door het de menti, dat op onvoorzichtige uitlatingen van een der rapporteurs in de Fransche Kamer Archambeau, is gevolgd. De Fransche politiek is o.a. gebaseerd op het Engelsch-Fransche militaire bondgenootschap. In feite gaan alle redeneeringen van de Fransche ministers van de veronderstelling uit, dat Frankrijk in geval van een oorlog met Duitschland op den steun van Groot-Brittannië kan rekenen. Wanneer het gevaar, dat Groot-Brittannië in een oor log wordt gewikkeld waarbij het geen belang heeft, vermeden zal worden, dan moet de of- ficieele houding der Britsche regeering tegen over Duitschland ingrijpend veranderd wor den. Zestien jaar lang is Duitschland als on derworpen natie behandeld. De andere mo gendheden .hebben elk op hun wijze getoond, dat zij Duitschland in een vernederende positie wilden houden. Men behoeft zich slechts in te denken in de positie van Duitschland. De sleu tel van den toestand is in handen van Groot- Brittannië. Engeland moet Duitschland de vriendenhand reiken. Wanneer Engeland de anti-Duitsche politiek, die thans de Europee- sche zaken beheerscht, loslaat, zal er geen oorlog komen. Benesj, de Tsjecho- Slowaaksche minister van buitenlandsche za ken is dezer dagen uit Genève teruggekeerd. Hem werd een grootsche ontvangst bereid in zijn land. Op zijn reis tusschen de grens en Praag verklaarde minister Benesj, den journalisten Benesj over het resultaat van Genève. EDUARD BENESJ, Minister van Buitenlandsche Zaken, Tsjechoslowakije. o.m.: Zelden is er te Genève een strijd ge voerd, waarvan zooveel afhing en die zoo'n dramatisch verloop had. Vóór den wereld oorlog had dit conflict stellig tot een oorlog moeten leiden. De Volkenbond heeft ander- JAAP SNOR Breit alles best! ook TRUIEN, le klas reparatie-inr. voor alle soorten wollen kleeding, Kousen en Sokken (ook de allerfijnste), Zuidstraat 19. LEEUWARDEN maal blijk gegeven van zijn nut en Europa een grooten dienst bewezen. Inzake de Saar-kwestie is een oplossing gevonden, die ons een rustigen Kerstmis ver zekert en waardoor het rijzen van een nieuw gevaar tusschen Frankrijk en Duitschland is voorkomen. Inzake het conflict tusschen Zuid-Slavië en Hongarije heeft Zuid-Slavië de genoegdoening gekregen, waarop het recht had en welke een succes voor zijn binnenlandsche zoowel als voor zijn buitenlandsche politiek beduidt. De geheele wereld buigt zich voor de nagedach tenis van den Koning en eert zijn werk van politieke eenmaking. De geheele wereld er kent, dat na de tragedie van Marseille een sanctie noodig was. Politiek was de strijd in Genève bovenal een strijd om het revisionisme. Wij hebben dien strijd gewonnen en wij willen dat dit met de noodige duidelijkheid wordt gezegd. Waren de dingen zoover gegaan, dan zou de strijd om de revisie ten slotte uitgeloopen zijn op een veel zwaarder conflict. Terrorisme is het noodzakelijk gevolg van het echec van het revisionisme. De geheele wereld heeft dit revi sionisme en terrorisme veroordeeld. De strijd in Genève heeft ook getoond, dat het geheele krachtige front van onze oude vrienden nog voortbestaat. Hun geluk is grooter geworden en wij kunnen daaruit voor ons zelf kracht en zelfvertrouwen putten. Wij behoeven voor de toekomst niet bang te zijn. De ontwikkeling der dingen was te onzen gunste. De installatie van Prinses Juliana als voorzitster van het hoofdbestuur. Woensdag tegen middernacht heeft het Lagerhuis met 410 tegen 217 stemmen het regeeringsvoorstel aangenomen inzake de in- dische grondwetshervorming. De motie zegt: Het Lagerhuis keurt de aan bevelingen van de gemengde commissie inzake de grondwetsherziening in Indië goed als grondslag voor de revisie der Indische grond wet en gaat er mee accoord dat de grondwet op de algemeene richtsnoeren van het rapport der commissie wordt gebaseerd. Het amendement van de arbeiderspartij is met 491 tegen 49 stemmen verworpen. Geen O.W.ers in toekomstige oorlogen. Het Witte Huis heeft gisteren een wet aan gekondigd, die het weer ontstaan van „O.W. ers" in toekomstige oorlogen onmogelijk zal moeten maken. Dit ontwerp wil Roosevelt spoedig na den aanvang van de congres-zitting begeleid door een speciale boodschap bij het congres indie nen. Als verdere stap wordt een plan overwogen, 'volgens hetwelk de V.S. hun standpunt inzake lveering van oorlogsmaterieel aan vreemde oorlogvoerende staten en andere neutraliteits- problemen zullen Vastleggen. Door dit plan zal ook de handel in munitie aan de scherpste staatscontröle worden onder worpen. Donderdagmiddag om 3 uur heeft ten ge- bouwe van het hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis de plechtige installatie van Prinses Juliana der Nederlanden als voor zitster van het hoofdbestuur van het Nederi. Roode Kruis plaats gevonden. Het telegram van Hare Majesteit in ant woord op den eerbiedigen dank, door het hoofdbestuur uitgesproken naar aanleiding van de benoeming van de Prinses, was ter tafel. Dit luidt: „Ten zeerste gevoelig voor het schrijven van het hoofdbestuur, geef ik het Nederlandsche Roode Kruis de verzekering, dat het Mij oprecht verheugt Mijne Dochter benoemd te hebben in de plaats van Haar zoo diep betreurden Vader. Ik koester den hart- grondigen wensch, dat Zij, de voetstappen drukkend van Haar Vader, krachtig zal bij dragen tot het zegenrijk uitdragen der Roode Kruis-gedachte." De beide volgens anciënniteit oudste hoofd bestuursleden, prof. G. J. W. Koolemans Beij- nen en mr. A. M. Ledeboer, leidden H.K.H. de vergaderzaal binnen. Nadat Prinses Juliana den voorzitterszetel had ingenomen, sprak de eerste onder-voorzitter, jhr. J. H. Röell, een welkomstwoord, waarin hij Z.K.H. Prins Hen drik herdacht. Rede van de Prinses. H.K.H. beantwoordde deze rede als volgt: Mijnheer de eerste onder-voorzitter, De woorden door u namens het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis gesproken tot de dochter van uw overleden voorzitter, waren zoo treffend, dat ik u er mijn diepgevoelden dank voor uitspreek evenals mijn erkentelijk heid over het welkom in uw midden. Ik geniet op dit oogenblik het bijna te groote voorrecht in zekeren zin mijn Vader te mogen opvolgen in een functie, die zulk een groot deel van zijn werkkracht en van zijn hart in beslag nam. Men kan nauwelijks zwaarder een verplichting gevoelen dan ik deze nieuwe. Waar ik natuurlijk nog niet op de hoogte ben van het ingewikkeld raderwerk der ver- eeniging en waar verschillende andere bezig heden mij eveneens opvorderen, daar doe ik een beroep op de voorlichting en de medewer king van u allen. Ik hoop u in de toekomst nog in menig uur van gemeenschappelijken arbeid voor het Ned. Roode Kruis te ontmoeten, waarvan het heil ik mag nu zeggenons allen zoo na aan het hart ligt. Ik heb gezegd. Mocht alleen in marken van 59 cent worden besteed. Eenigen tijd geleden is er de aandacht op gevestigd, dat de steun, dien onze regeering aan behoeftige Nederlanders in Duitschland verleent slechtst voor de helft in goedkoope marken mag worden uitbetaald, voor de Feest van licht. De donkere dagen zijn voorby. Alles spreekt dan van licht en schoonheid. Daarom past een zilveren of gouden geschenk of een Asscher-diamant zoo bijzonder goed by den Kerstboom! Zij spreken óók van zuiverheid, ze stralen en glinsteren in het licht. Geeft daarom een fonkelende diamant, gevat in goud of zilver. Een beter geschenk is niet denkbaar. Bovendien heeft U bij Juwelier BEEMSTERBOER, naast de groote collectie, kans op gratis koopen. De gratis-koopdag kan immers nog komen! Tot en met 22 December! andere helft moeten marken van 59 ct. wor den gebezigd, wat onze schatkist jaarlijks tonnen kost. Naar ons wordt medegedeeld, heeft de onder commissie van het comité voor den steun, die zich in het bijzonder met het werk ten be hoeve van de Nederlandsche kinderen in Duitschland bezighoudt, onlangs in dit opzicht een nog veel onaangenamer aandoende erva ring opgedaan. Evenals vorige jaren had het comité ook dit jaar ter gelegenheid van Sint Nicolaas een gift van de Koningin ontvangen met de mededeeling, dat deze gedeeltelijk voor lekkers, gedeeltelijk voor geschenken in klee ding e.d. zou worden besteed. De gift bedroeg van het jaar 2500. Verleden jaar mocht het comité, krachtens de toestemming van de Duitsche regeering, nog een gedeelte daarvan in registermarken omzetten, wat natuurlijk tengevolge had, dat er voor het bedrag meer gekocht kon worden dan bij den koers van 59. Maar voor dit jaar is deze tegemoetkoming geweigerd en heeft het comité de gift van de Koningin alleen in marken van 59 ct. mogen besteden. Gegeven het koersverschil tusschen de twee soorten marken is er dus op iedere mark, die ten behoeve van de noodlijdende kinderen in Duitschland is besteed, op zijn minst 20 ct. te veel uitgegeven, die anders aan de St. Nicolaasgift zelf zou kunnen zijn be steed! Het ligt in de bedoeling, dat het detache ment mariniers, dat naar het Saargebied zal gaan, den 22sten December, des morgens 9 u., van het Maasstation te Rotterdam vertrek ken zal. Het zal dan te ongeveer 6 uur des avonds te Saarbrücken arriveeren. De tros gaat twee dagen te voren. Twee dagen vóór het vertrek zal het deta chement voor het laatst schietoefeningen hou den op Waalsdorp en na afloop dier oefenin gen een marsch door Den Haag maken. De laatste inspectie zal kolonel Dorren den dag vóór het vertrek op Waalsdorp houden; bij die gelegenheid zal hij in een toespraak de mannen op de taak wijzen, die hen wacht, en op hun plichten. Een afkeurende Duitsche persstem. De Rheinische Westfalische Zeitung voelt zich pijnlijk getroffen door het feit, dat Ne derland deelneemt aan het zenden van troe pen naar het Saargebied. Alhoewel Nederland formeel geen neutrale staat is. zooals Zwit serland, hetwelk wat met voldoening wordt vastgesteld, het zenden van troepen van de hand heeft gewezen, bestaat er voor de Ne derlandsche regeering slechts reden toe om geen onvriendelijke gedachte te doen opko men, bij het Duitsche volk en zich ten opzich te van Duitschland te gedragen als een goede buur. Wat het deelnemen van Zweden aan gaat, schrijft het blad, dat dit land een marxistsiche regeering heeft, welke klaarblij kelijk van meening is, dat zijde roode emi granten dient te beschermen. Verhoogd van 25 tot 35 pet. Het Nederlandsch Correspondentie Bureau voor dagbladen meldt ons, dat de minister van sociale zaken heeft goedgevonden, dat aan ondersteunde werkloozen aan het einde van de week van 1622 December als Kerst- gave boven het steunbedrag wordt uitge keerd een bedrag, overeenkomende met 35 van hetgeen de ondersteunden over genoemde week aan steun ontvangen. De Kerstgave is vergeleken met het vorige jaar, van 25 pet. tot 35 pet. van de steun- uitkeering verhoogd. De uit deze verhooging voortvloeiende kosten komen geheel ten laste van het Rijk. Overigens zullen de kosten van den Kerstbijslag, evenals dit het vorige jaar het geval was, door het rijk en de be trokken gemeenten gezamenlijk worden ge dragen. GENOOTSCHAP TOT ZEDELIJ VERBETERING DER GEVANGENEN. Evenals het vorig jaar verzendt het Hoofd bestuur van het Nederlandsch Genootschap tot Zedelijke Verbetering der Gevangenen dezer dagen een circulaire aan alle houders van postgirorekeningen, teneinde langs dezen weg een beroep te doen op de welwillendheid van de Nederlandsche ingezetenen. Meer dan een eeuw al heeft het Genoot schap het Reclasseeringswerk in stilte ge daan éénmaal per jaar treedt het in de openbaarheid want alleen door bijdragen kan dit werk worden voortgezet. Gevangenisstraf is veel erger dan men zich kan indenken. Daarom het celbezoek: Het publiek weet niet wat een bezoek beteekent voor hem aan wie de bezoeking van de cel is opgelegd. Maar al is „zitten" erg, „gezeten hebben" is vaak nog erger. Daarom dit werk van hulp en steun na ontslag. Het werk wil de Gemeenschap dienen maar het vergeet den naaste niet. De voor waardelijke veroordeeling dient beiden gelij kelijk. Want als de schuldige „erin komt", „ligt hij er voor goed uit" en daarmee is niemand gediend. De subsidie aan het Genootschap is met duizenden gekort, de arbeid is in één jaar toegenomen met 14 pet. Zelfs wij. aldus deze circulaire, moeten dus onze hand ophouden maar niet lang kunnen wij dat, wij hebben die hand noodig om haar te reiken aan de 1554 voorwaardelijk-veroordeelden, die aan onze zorgen zijn toevertrouwd en aan de meer dan 4000 gestraften die jaarlijks in onze ge vangenissen worden ingesloten. Stort uw bijdragen daarom nog heden op de girorekening 113779 van den Algemeenen Penningmeester van het Genootschap te Hil versum. Feuilleton. Uit het Amerikaansch. 63) Bij de gedachte „verlaten" overviel haar eensklaps 't verlangen, om vrij te zijn. En zoo hevig liet het zich gelden, dat alle verstande lijke redeneering erdoor het zwijgen opgelegd werd. Wat verhinderde haar, om eraan toe te geven! Een val van drie en een halven meter en vlak onder haar raam bevond zich 't gras veld. Natuurlijk riskeerde ze een verstuikten enkel, maar dat had ze voor de kans om te ontsnappen graag over. Als ze eerst maar t strand bereikt had zelfs al moest ze er naartoe hinkenDaar waren vaai tuigen in overvloed roeibooten, die door hun eige naars veilig op 't strand getrokken waren. Als ze zich haastte, kon ze misschien roeien de het vasteland bereiken, voordat haar vlucht ontdekt werd. Natuurlijk was de kans, dat ze haar vlucht zouden ontdekken, en dat ze haar achterna zouden zetten en inhalen, groot; maar zelfs als dat gebeurde, was ze nog niet slechter af dan nu. Iedereen geloofde, dat zij de schul dige was een manier om haar onschuld te bewijzen was er niet! En om daar te blijven Bitten en gedwee af te wachten, tot 't haar vrienden" zou behagen, om haar aan de politie over te leveren neen, liever alles dan dat! Zonder zich den tijd te gunnen, om het voor en tegen van zulk een daad te overwegen, liep Sally naar de toilettafel, draaide het knopje van 't licht om, ging op de venster bank zitten, trok haar beenen op en hief ze, met een vlugge beweging, over de vensterbank heen, draaide zich zittend zoo ver mogelijk om en liet zich langzaam zakken, tot ze aan haar handen hing. Maar nauwelijks hing ze zoo. of ze kreeg berouw. Opeens was ze bang, doodsbang. Nu 't te laat was, herinnerde ze zich, dat ze schoenen met hooge Fransche hakken aan had, dat een verstuikte enkel verschrikkelijk pijn kon doen en dat ze met een gebroken enkel niet zou kunnen loopen. En ofschoon een pijnlijk gevoel in haar armen haar waar schuwde, dat haar ongeoefende spieren haar lichaamsgewicht niet lang zouden kunnen dragen, durfde ze niet loslaten, hoe graag ze ook wilde. Ze hijgde van angst toen, plotseling, hield ze haar adem in van beneden af hoor de ze zich bij haar naam roepen. „Miss Manwaring! Groote genade..." Frego natuurlijk! Ze draaide voorzichtig haar hoofd om en keek naar beneden. Ja, ze had goed gehoord. In 't maanlicht zag ze zyn omhooggeheven gezicht duidelijk hy stond bijna vlak onder haar, misschien een paar stappen meer naar rechts. Alles liep haar ook tegen hoe kwam hij, Frego, de man, dien ze wist niet waar gewenscht zou hebben, juist op dat kritieke oogenblik daar! „Wat doet u in 's hemelsnaamIs er wat iets niet in orde," riep Frego zacht zoo zacht, dat zijn woorden ternauwernood door haar verstaan werden. Ze gaf geen antwoord wat kon ze zeg gen? Zooals ze daar hing bespottelijk moest 't zijn. van beneden af gezien was haar houding op zichzelf al antwoord genoeg. Ze voelde, dat haar vingers begonnen te slippen. Door haar angst vergat ze den man op 't grasveld onder haar; eerst trachtte ze, door zich wat op te'trekken, de pijn in haar armen te verlichten. Toen dat niet baatte, zocht ze met haar voeten steun tegen den muur. Maar hoeveel moeite ze zich ook gaf, 't hielp niets, de punten van haar schoenen gleden steeds weer langs het gladde pleister werk af. Haar bewegingen waren echter een waar schuwing voor Frego. Met een paar snelle stappen ging hij vlak onder haar staan, plant te zijn voeten wijd uiteen op den grond en breidde zijn armen uit. „U kunt 't niet langer volhouden," riep hij zachtjes. „Laat u vallen. Ik vang u wel op." 't Vernederende van dat vooruitzicht! Met haar laatste restje energie klemde ze zich vast; maar 't was, of haar vingers door de pijn machteloos werden. Ze voelde zich langzaam slippen, nog met haar vingers om het kozijn hield ze zich snel voor, dat ze niet mocht schreeuwen, wat er ook gebeurde, toen kreeg ze een schok van angst en meteen daarop de afschuwelijke ge waarwording, dat een deel van haar zich nog aan 't kozijn vastklemde, terwijl een ander deel met duizelingwekkende snelheid in een diepen afgrond viel zag ze een zilveren schijf tegen een indigo-blauwe grond, die op eens als een komeet naar beneden schoot, en... kwam met een schok, die haar haar adem benam, in de armen van Frego terecht. Een oogenblik zakte deze in zyn knieën door en leek het. of de val niet in Frego's armen, maar op het grasveld zou eindigen; en geen wonder, want 't raam was tamelijk hoog en Sally was niet bepaald zoo licht als een veer tje: maar hij wist zich handig staande te hou den en had de onbeschaamdheid om, ver maakt. te grinniken. Toen Sally's vermogen, om indrukken in zich op te nemen, weer be gon terug te komen, was 't eerste wat ze zag, zijn lachend gezicht vlak bij 't hare en 't eer ste wat ze voelde naast een zekere mate van verbazine dut ze gekust werd. En 't ergste was, dat hy zich nu hij er eenmaal mee begonnen was, met zijn gewone grondigheid aan zijn taak wijdde. Hij kuste haar niet een- of tweemaal, met broederlijke teederheid of bij wijze van haast, maar zooals een man de vrouw, die hij zich als de zijne wenscht, kust. Van het eerste oogenblik af had hij het graag gewild; nu hij eindelijk in de gelegenheid er toe was, maakte hij er ter dege gebruik van. Eerst was Sally nog te verdoofd en eigen lijk ook te overbluft, om aan weerstand bie den te denken. En daarna kwamen er een paar oogenblikken van de meest tegenstrij dige emoties, waarvan er eén, de zonderlinge notie dat dit 't was, waarnaar ze al dien tijd gezocht en verlangd had, haar tevreden bin nen de veilige bescherming van zijn armen deed blijven. Maar toen ze zich, na die paar oogenblikken, weer alles begon te herinneren en klaar stond, om driftig en verontwaardigd te worden, liet hij haar, tot haar groote te leurstelling, opeens los en keek haar lachend aan. „Ziezoo," zeide hij voldaan, „dat is tenmin ste voor elkaar goed dat 't meteen maar zoo tot een beslissing gekomen is." Met tranen van drift in haar oogen keek ze hem aan. „Hoe durft u 't „Wat, heb ik dat niet verdiend, terwij ik je zoo netjes opgevangen heb?" vroeg hij pla gend. „En heb jij 't niet verdiend voor je on doordachtheid om zoo iets avontuurlijks uit te halen?" Toen bij het zien van de uitdruk king op haar gezicht ging hij iets ernstiger voort. „Hoe kwam je er in 's hemelsnaam bij „Weet u dan niets, begrijpt u dan niets?" barstte ze uitIk ben degeen, die Mrs. Goswold's jweelen gestolen heeft ik was in mijn eigen kamer opgesloten. Dat wist u toch zeker wel?'1 „Wat Maar dat is een schandaal, bene den alle critiek", gaf hij verontwaardigd ten antwoord. „Neen, natuurlijk wist ik dat niet. Dat kon ook niet. Ikeven aarzelde hij ,heb zelf moeilijkheden gehad." Die paar woorden riepen weer alle herinne ringen aan de scène bij de marmeren bank, Frego, met Mrs. Artemis in zijn armen, wak ker. Met een beweging van haar hoofd, alsof ze iets onbeschrijflijk walgelijks zag, ging Sally een paar passen achteruit. „O!" riep ze verontwaardigd uit,,, wat ben je een minderwaardig, een meer dan minder waardig mensch! Voordat Frego .ets op haar uitval kon ant woorden werden ze door een stem, die ergens uit de lucht scheen te komen, gepraaid. „Héjullie daar beneden." Sally schrok. Ze keek op en zag dat 't raam van haar kamer weer verlicht was en dat iemand, naar de breedte van de schouders te oordeelen, een man, er zich met hoofd en schouders uit vooroverboog. „Hé jullie daar! Als je Miss Manwaring daar hebt, houdt haar dan vast ze is onder arrest." Snel keek Sally om zich heen. Frego ver sperde haar den weg naar den tuin. Haar eenige kans om te ontsnappen, lag in 't tijdig bereiken van het hooge hagen-complex bij de tennisbanen daar zou niemand haar kun nen vinden; van daar uit zou ze dan, door het bosch langs de oprijlaan, dat door het vele lage hout veel dekking bood, gemakkelijk op den grooten weg kunnen komen Zonder één oogenblik langer na te denken, keerde ze zich om en vloog de paar meter grasveld over en om den hoek van 'c nuis heen. Frego liep snel achteruit, tot het midden op 't grasveld stona; zoo had hij 't gezicht op den hoofdingang en op de oprijlaan, iets, wat wel noodig zou blijken te zijn. Eerst zag hij Sally zoo vlug als de schaduw van een voorbijdrijvend? wolk, die even 't maanlicht onderschept, dwars de oprijlaan oversteken; 't volgende oogenblik was ze tus schen 't hooge hout, dat tot aan den hoofd weg doorliep, verdwenen. Geen tien tellen later kwam Lyttieton in zeer luchtige klee ding met een vaartje den hoofdingang uit Dit was een gelegenheid, te goed, om voorbij te laten gaan. Frego haalde zijn handen uit zyn zakken en toen de vervolger van zijn ont snapte gevangene langs hem heen schoot viel hij over een toevallig uitgestoken been en kwam met een doffen smak op 't grasveld terecht. Ondertusschen rende Sally, blind en doof voor alles, met slechts één gedachte: „ont snappen; ontsnappen", dwars door 't lage hout heen, tot ze vlak voor zich iets schemerig-wits zag. Maar op 't oogenblik, dat ze 't hek uit wilde loopen, Kwam er van den anderen kant een verblindend lichtschijnsel. Nog juist op tijd sprong ze opzij bijna was haar vlucht geëindigd onder de wielen van een grooten auto, die met een roekelooze vaart de bocht nam en de oprijlaan insnorde. Onwilekeurig h.eld het meisje haar arm op, om haar oogen tegen 't verblindende licht vari de beide groote lampen te beschermen. Maar ondanks dat werd ze door de inzittenden her kend, want ze hoorde de stem van Mrs. Gos- wold, eerst verbaasd en toen bevelend: Miss Manwarring!! Stop, chauffeur - onmiddel lijk!" - en het volgende oogenblik kwam de auto me. een heftig knarsen van de remmen tot staan. Onbeweeglijk, met haar armen moe neer hangend langs haar lichaam, bleef Sally staan afwachten. Ze voelde zelfs geen spijt, dat haar poging om te ontsnappen mislukt was. Van den beginne af was 't een verloren zaak geweest. iVordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1