Modepraatje PAG. 4 ZATERDAG 15 DECEMBER 1934 'T JUTTERTJP De bakermat der moderne cultuur. mf HET BESTELLEN VAN PATRONEN. De prijs i.izer patronen is verlaagd tot 0.58 voor japonnen, 0.48 voor kinder- kleeding en 0.40 voor enkele rok of blouse. Men kan het bedrag in postzegels, of per postwissel overmaken aan de Mo deredactrice, Muzenstraat 5 B. te 's-Gra- venhage. U kunt ook gireeren op giro-rekening 191919 t.n.v. den Knippatronendienst te 's-Gravenhage. Vooi uitstekende pasvorm wordt ingestaan, indien men juiste buste en heupwijdte opgeeft. EEN GOEDE HANDLEIDING. Voor dames, die zelf hun kleeding wil len maken, is zoo juist een modeblad ver schenen, met tal van goede raadgevingen. Het bevat zeer fraaie modellen voor den herfst enden winter en wordt door onze moderedactrice, Muzenstraat 5B, te Den Haag gaarne toegezonden na inzending van 10 cents porto. Vooral m dezen tijd van bezuiniging lijkt ons dit nieuwe modeblad een uitkomst voor heel wat gezinnen. U kunt vandaag nog aanvragen. Deze japon is zeer geschikt voor zwaar dere figuren, vooral door de zijbanen van de 'rok, waardoor het figuur smaller lijkt. Hetzelfde doel wordt bereikt door de jabot aan de hals, die evenals het onderstuk der mouwen van effen stof is gemaakt. Desge- wenscht kan het patroon ook geleverd wor den met geheel gladde mouwen Deze knip patronen zijn verkrijgbaar vanaf "maat44" voor 0rS8. - gehouden, want het moét ook geschikt zijn voor onZe opgroeiende meisjes, die voor het eerst deze dracht dragen. De kraag wordt bezet met fluweel of imitatiebont. Knippa tronen verkrijgbaar tot en met maat 42 voor 0.58. IVe zien liier een aardige huisjapon, zeer geschikt om die coupon te verwerken, die Dit mantelcostuum is uiterst eenvoudig u nog heeft liggen. Is het eèn mooie stof, dan is het -.odel goed genoeg, om er 's mid dags een bezoek in te ontvangen. De van een punt voorziene manchetten en de re vers zijn van effen stof in wit of een lichte, sprekende kleur. Knippatronen in alle ma ten verkrijgbaar voor 0.58. Deze japon is geschikt voor elke gele genheid, al naar gelang van de stof, die men ervoor kiest.. Men kan ook verschil lende stoffen of, kleuren nemen voor den rok en het lijf jé, dat van een schootje is voorzien. .Een vestje van dezelfde stof als de halsstrik geeft het hooggesloten effect, dat de mode van nu eischt. Knippa tronen verkrijgbaar in alle maten voor 0 58. Bij moderne kleeding behoort moderne, goed passende onderkleeding. Wij stellen daarom voor onze lezeressen in alle maten knippatronen verkrijgbaar van een onder jurk en pantalon, te zamen voor 0.58. Bij het bestellen gelieve men op te geven, of men de onderjurk met een ronde of met een V-vormige halsuitsnijding, dan wel met schouderbandjes wenscht en of mén de pantalon met of zonder pas prefereert. EEN GENERAAL SCHRIJFT DE MODE VOOR De tien geboden van generaal Vsjiang-Kai-Sjek. Een generaal schrijft de mode voor! Dit is geen mop maar een hoogst ac- tueele gebeurtenis. Generaal Tsjiang-Kai-Sjek, het hoofd van de Chineesche regeering in Nanking nam stelling tegen de Chineesche modeuit- wassen tegen de kleeding van de Chinee sche vrouw en schreef de volgende tien geboden voor: 1. Vrouwenkleeding behoeft niet onnoo- dig lang te zijn, dat rhen er last van onder vindt; 2. Splitten opzij mogen niet hooger rei ken dan tot aan de knie; 3. Vrouwen, die de voorkeur geven een jakje en een lange pantalon te dragen, moéten hierover eén rok aantrekken, tevens moet het jakje zóó lang zijn, dat het de lenden oedekt; 4 De kleeren mogen, niet nauw om het lichaam sluiten, èn. vrouwen mogen zich niet zonder kousen op straat begeven, uit gezonderd niervan zjj de kleeding, die voor het land gebruikt wordt; 5. Rokken moeten zoo lang zijn, dat zij de knie bereiken; 6. Vrouwen, die hun haar kort hebben, mogen het laar niet korter dragen dan tot aan den hals; 7. Op straat of plein mag geen vrouw, in welken toestand het ook zij, zich ver- toonen in onderjürk of pyama; 8. Janponnen, welke uit verschilende landen geïmporteerd wordep, mogen' ge-' dragen worden, doch het dragen van cor- setten is verboden; 9. De kleermakers hebben deze gebo den in acht te nemen; 10. Vrouwen, die deze voorschriften niet na komen, worden bestraft. Men heeft de vrouwelijke beambtenver- Zocht, indien zij hun betrekking willen be houden, hier .aan tegemoet te komen. Of men hieraan gevolg zal gever,?.:..;.; moet hebben. Het is zoo'n kleine moeite om eiken Zaterdag de provisiekast eena na te gaan, het bespaart later veel erger- nis. Iets wat ook ingeslagen moet worden voor den winter zijn: marmeladen. Ook andere soorten gelei, vooral in huishoij. dens waar kinderen zijn. Wanneer men er, na eenige oefening de handigheid ervan beet krijgt, zal men dit werk graag doen En het is toch ook véél goedkooper dit zelf te doen, en niet te koopen. Ook bosch bessen moet men inmaken; dat is erg ge- makelij k en men kan haar als toetje vaak gebruiken. De sap van verschillende vruchten is onontbeerlijk. Héél gezond, goed en goedkoop, is vlierbessensap, dat men veel te veel veronachtzaamt. Men kan er de heerlijkste soepen, sausjes en vruchtengerechten van krijgen, die men zich maar denken kan. Ook als verfris- schende drank, met water gemengd smaakt zij overheerlijk. WINTERVOORRADEN Hoe bewaart men pitsen. Onontbeerlijke marmeladen. Wat de wintervoorraden betreft, is de huisvrouw in de stad in een geheel andere positie dan die op het platteland. De laat ste heeft heel andere voorzorgsmaatrege len te nemen. De stadshuisvrouw kan elk oogenblik in winkels koopen, wat ze noodig heeft. Toch zijn er gevallen, waar in ook-zij voorraden-moét inslaan. B.v. wanneer zij in het bosch paddestoelen gaat zoeken en er dan een heeleboel vindt, zoodat het de moeite waard is, hen te be waren. Daarbij moet ze echter niet uit het oog verliezen, dat 'niet alle soorten zich 'daartoe leenenen b:v. daardoor hun smaak verliezen, zooals de „Blutreisler", wanneer men hen wekt. Steinpilsen daar entegen kan men héél goed bewaren, als ze in stukken gesneden worden en men ze te drogen legt op een zonnige plek. Men hangt ze daarna in een schoonen, linnen doek op die drooge- plaats op. Een handvol van deze paddestoelen is bij soe pen en sausjes iets délicieus. Andere, zoo als champignons en .„eekhoorntjespils" moeten goed schoongemaakt en dan in eigen sap geweekt worden. Men doet het beste, om ze van tevoren in boter (géén water bijvoegen!) ongeveer 10 minuten te laten snorren en hen dan pas in de in- naakflesschen te,.gieten. Natuurlijk moet men erop letten, dat de fleschen, né. het vullen goed gesloten- zijn! - Wat de groenten betreft, zal de huis vrouw op het platteland erwten en boo- nen inmaken. In de stad i? dat niet noo dig, omdat men ze heel goed en goedkoop kant en klaar kan koopen. Wel moet men hier op bedacht zijn, dat de huisvrouw er eenige in voorraad heeft. Als er Zondags eens onverwachts gasten komen, moet men op alles voorbereid zijn. Daarom kijke men des Zaterdag eens de provisie kast goed na, en vult hier aan wat men het hoogste noodig heeft. Want eieren, ham, spek, een blik gecondenseerde melk, een blik appelmoes moeten er altijd zijn. Het is ook practisch voor den Zondag een groot stuk vleesch te braden, want per slot kan men dit toch heel goed bij het avondeten eten. Het spreekt vanzelf, dat men versch fruit en ook versche to maten, zoolang dlï er zijn, in vö'öTbaad WAT MOETEN WIJ DOEN OM ONZE HANDEN BLANK TE HOUDEN. Ondanks. huishoudelijk werk. Het is geheel uit den tijd, dat de tegen woordige huisvrouw nu nog roode en ruwe handen heeft met afgestompte nagels. Wij geven u daarom hieronder eenige zeer nut tige wenken, die iedere huismoeder wel te pas kan komen. Het strekt tot aanbeveling, dat men, zoo gauw men de handen uit het water neemt, ze direct afdroogt. Daarna wrijft men ze met een goede vette crème in. Vervolgens masseert men nu iedere vinger apart, net zoolang, totda tde crème geheel in de huid getrokken is. Het beste middel, dat men hiervoor ge bruikt is glycerine. Gaat men naar een partijtje, en heeft men een japon aan met halve of geen mouwen, dan moeten de armen geen vlek ken vertoonen, doch van een egale en ge- - zonde kleur' zijn; Men wrijft ze in met een zachte huidcrème en masseert vervolgens met duim en-wijsvinger-van den pols naar den elleboog, ongeveer 10 minuten lang. Dan losjes witte poeder erover heen. Ook de hals en schoudérs worden opdezelfde manier bewerkt. De nagelbewerking. De nagel wordt met citroensap ingewre ven. Daarna worden met een vijl de nagel- hoeken weggevfjld en het overige vuil ver wijderd, Intusschen heeft men klein bakje met lauw water gereed gemaakt en dom pelt de vingertoppen hier een paar maal in. _De nagelriem, die hierdoor los gewpr-_ den is, wordt voorzichtig met een uiterst fijn schaartje weggeknipt. Daarna wordt de nagel gepolijst. Hierbij moet men er wel op lettèn, dat men niet te lang langels heeft, daar deze wellicht afbreken, wat leelijk staat en onverzorgd. Lak is nadee- lig vóór het gebruik. Vooral de typiste doet er góéd aan, dit achterwege te laten. Technische wonderen in de oudheid. Hoe hebben zij dat gedaan? door B. LEIKER. Wanneer wij tegenwoordig in de eeuw van het luchtverkeer, de radiotelefonie en andere overwinningen van den mensche- lijken geest soms het trotsche gevoel hebben, dat deze generatie bezig is, de natuur geheim na geheim te ontfutselen, dan mogen wij daarbij toch niet uit het oog verliezen, dat men reeds in de grijze oudheid technieke prestaties heeft gele verd, die ons thans onbegrijpelijk voor komen, in aanmerking genomen de uiterst primitieve en gebrekkige hulpmiddelen, waarmede zij moesten worden volbracht. Bij de oude Indiërs bestond er waar schijnlijk reeds 2500 jaar voor Chr. een ijzerindustrie, die een hoogen trap van ontwikkeling bereikte en werk vervaarigde ontzaglijke, verbazingwekkende afmetin gen, dat in de eeuw van stoomhamers slechts in zeer groote werkplaatsen ver vaardigd zou kunnen worden. Met de kleine ovens, die heden ten dage in Britsch-Indië in gebruik zijn, zouden der gelijke kolossen nooit bewerkt kunnen worden. Het grootste, ons nagelaten overblijfsel van oud-Indische smeedkunst is een zuil in de nabijheid van Dehli, die meer dan 17000 Kg. weegt en uit bijna chemisch zuiver ijzer bestaat. Deze zuil heeft boven de aarde een hoogte van M. en moet wel uit een groot aantal blok ken aaneengesmeed zijn. En toch is ner gens een laschnaad te zien. Uit een ing?": beiteïd opschrif tblijkt,' dat de zuil in de

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 20