Radio-programma Op en om het Binnenhof. Rookers ool< GEMENGD NIEUWS Uw tanden frisch en blank met De Nedèrlandsche Tandpasta ..WAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED" Binnenland Gasvergiftiging te Alkmaar. Loodgieter doodgevallen. De schietpartij te Bergschenhoek. Minnenijd van twee neven sp>©T BOTSING TUSSCHEN N.S.B.-ers EN COMMUNISTEN TE ZAANDAM. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 15 DECEMBER Ir- Week kroniek De begrooting van Justitie, Waterstaat en Sociale Zaken aan de 'orde. - Het „Larensche geval". - Spoorwegzaken. - Minister Slotemaker doet toezegging. - Overheidsdwang inzake huur- verlaging te verwachten?. - Werkloosheidsdebat. - Twee moties. - Prof. Aalberse heeft nog twee be angrijke wenschen. Den Haag, 13 Dec. '34. Deze "week hebben we in dé Kamer vooral te doen gehad met minister Slotemaker de Bruine en momenteel moeten debelangrijkste momenten bij de behandeling zijner begroo ting nog komen! In de avondvergadering van ƒ.1. Dinsdag is namelijk de -afd. „Werkver schaffing en steunverleening" aan de orde gekomen, waarbij niet minder dan vijftien af gevaardigden het woord hebben gevoerd. De bewindsman kreeg nog geen schijn van kans om van antwoord te dienen, zal eerst in de avondzitting van heden (waarin eerst ook n«g een aantal leden het woord zullen voeren) de Kamer te woord kunnen staan. Behalve met. dr. Slotemaker hebben we in de afgeloopen week-periode zaken gedaan met ministers Van Schaik en Kalff. De Justitie- begrooting werd ten slotte zonder stemming aanvaard, nadat van socialistische zijde im mers eerst scherpe oppositie tegen 's ministers beleid was gevoerd. De rede van mr. Van Schaik heeft ongetwijfeld de golven wat doen bedaren en speciaal zijn toezegging (naar aanleiding van een suggestie door den heer Vliegen) om voortaan politieke uitleverings- gevaJlen persoonlijk -te willen behandelen en dus niet te zullen overlaten aan plaatselijke autoriteiten (dit in verband met het bekende, deels „beruchte" Larensche geval) werd goed opgenomen. Z.Exc. had toegegeven, dat genoemd geval een onbevredigenden indruk heeft achter gelaten, want niet meer was uit te maken, of de uitgewezen Duitschers vóór hun transport ever de grens bezwaar hebben gemaakt te gen de overbrenging. De burgemeester van Laren meende het; vestigingsverdrag met Duitschland té moeten toepassen, en zegt, dat geen bezwaren zijngemaakt. Wat in de ge geven omstandigheden toch minstens vreemd moet worden geacht! Over de verdere ministerieeie rede kan ik kort zijn in 't releveeren der belangrijkste pas sages. De bewindsman richtte zich allereerst tegen de van socialistische zijde geuite over vloedige critiek a.g.- eën deel van 's ministers taak. de handhaving van openbare orde en rust. Z.Exc. wees er op, dat hij critiek waar deert en ook, dat men verheugd mag zijn, dat in Nederland critiek nog zoo welig mag tie ren; in de wereld is het wel anders! Vervolgens wees de minister er op, dat de toestanden bij vroeger zeer gecompliceerd ge worden zijn, de neiging om buitensporig te zijn in woord en geschrift neemt hand over hand toe! De heer v. d. Heide had gezegd: Neemt al die „buitensporigheden" toch niet zoo tragisch op, doch de mihister vond; dat die afgevaardigde nóg leeft „in den goeden, ouden tijd". Revoluties in het buitenland zijn in de meeste gevallen veroorzaakt door een slappe gezagshandhaving, aldus Z. Exc., ver der, verzekerend, dat snel en afdoend optre den woelingen en bloedige botsingen voor komt. Het ontwerp-Pachtwet is geheel gereed!, zoo deelde Z.Exc. vóórts mee, én van het overleg in het Kabinet zal het afhangen hoe vlug het ontwerp bij de Kamer aanhangig kan worden gemaakt. Ook het ontwerp be treffende de nationaliteit van de gehuwde vrouw is in vèrgevorderden staat van voor bereiding, aldus verder de bewindsman, daar mee aantoonend, hoezeer hij spoed betracht inzake de belangrijke en dringende aangele genheden. Wat de beraadslagingen over de Water- staatsbegrooting aangaat, zij zijn eveneens ge ëindigd. Veel belangrijks hebben zij niet opge leverd, maar wel het bewijs, dat minister Kalff niet bepaald het „troetelkindje" der Kamer is. Nu heeft het nooit zoo heel bijzon der tusschen den bewindsman en de hooge vergadering „geboterd", en het is niet makke lijk daar een bepaalde oorzaak voor te vinden. De minister heeft misschien iets in zijn hou ding, dat sommigen prikkelt, namelijk het soms „vermoeide" óf misschien het hautaine in de manier van doen des bewindsmans, het geen in tusschen meer schijn dan Werkelijk heid kan zijn. Doch feit is, dat er in de Kamer veel critiek bestaat ten aanzien van de voort varendheid van denminister inzake de oplos sing van klemmende vraagstukken, als daar zijn het spoorwegtekort en den verkeers chaos. Of die grieven billijk genoemd kunnen worden is een andere vraag, want wie zal kunnen ontkennen, dat de kwesties maar niet „in een vloek en een zucht" tot een goede oplossing kunnen worden gebracht. De mi nister heeft eerst sedert kort de beschikking over het Verkeersfonds en wat het spoorweg tekort betreft, hier doen zich moeilijkheden voor, welke fundamenteel van aard zijn. De Inkomsten van het bedrijf slonken van 164 millioen in '29 tot eventjes 109 millioen! En loonsverlagingen ondervinden vanzelfspre kend sterke tegenkanting, zooals de recente 5 heeft doen zien, doch als men weet, dat de bedrijfsonkosten 75 aan loonen en trac- tementen bedragen, dan beseft men, dat bij saneering van het bedrijf die loonen niet on gemoeid kunnen blijven. Temeer, daar de 1 a a g s t bezoldigde post toch altijó nog f 22 per week oplevert, plus pensioen, ziektever zekering en verschillende emolumenten. Ir. Kalff liet niet na in de Kamer 'op al deze dingen te wijzen, wijl de leden van Braam beek (S.D.), Amelink (A.R.) en Kuiper (R.K.) de recente loonsverlaging ter sprake hadden gebracht. Bij deze dingen kwam het tot eenig „geharrewar" met moties, wijl ge noemde leden bezwaar hadden gemaakt te gen 's ministers eisch van eenstemmigheid in den Personeelsraad, welke in het onderhavige geval onmogelijk was geweest door de onwil ligheid van twee onbeduidende organisaties. En waardoor de bewindsman niet had willen weten van een „twee-jarig bestand" ten aan zien der loonen. Ir. Kalff beweerde, dat die eenstemmig- heidseisch juist het overleg ten goede kwam, waar men anders getwist krijgt in den Per soneelsraad. De genoemde leden oordeelden juist andersom en waren van meening, dat als een kleine groep een door de overgroote meerderhèid gewenschte regeling kan tegen houden, de ruzie eerst recht losbreekt. Voor welk standpunt inderdaad veel te voelen is! Meni formeerde een motie om de nieuwste loonsverlaging ongedaan gemaakt te krijgen en om de bedoelde eenstemmigheidseisch af te wijzen. Na een. wijziging werd zij ten slotte maar ingetrokken, wijl de minister de loons verlaging als afgedaan beschouwde. Doch hij verzekerde, dat men zich over die Personeels- raadkwestie niet ongerust behoefde te inaken; want Z.Exc. was niet van plan in '36 weer te komen met voorstellen tot loonsverlaging. Er werd ook nog over de „Diesel-ellende' gesproken, doch de minister zag de zaak zoo somber niet in, verklaarde, dat de leveran cier voor de onkosten moet opdraaien en dat de nadeelen, welke een en ander voor de spoorwegen heeft opgeleverd, spoedig weer goedgemaakt zullen worden als de Dieséls eenmaal weer in de vaart zijn, waardoor een veel goedkooper exploitatie mogelijk wordt. Voor ik afscheid neem van de beraadslagin gen over de Waterstaatsbegrooting zij nog vermeld, dat den minister een klein échecje werd toegebracht door het aannemen van een (door Z.Exc. feestreden) motie-Drop (S.D.), de wenschelijkheid uitsprekend, dat in Rijks bestekken voor waterstaatswerken de bepa lingen der collectieve contracten moeten wor den nageleefd. Men vond, dat reeds veel te lang in deze is getalmd. De motie vond een zeldzame meerderheid, want Anti's, Katho lieken, V.D.'s, Socialisten en Communisten gingen broederlijk samen! Maar.of de aanneming ten slotte veel zal uithalen? Als ik me wel herinner is er veel vróegér ook al eens een soortgelijke motie aangenomen, met minimale gevolgen. De Regeering beroept zich eenvoudig op geldgebrek, zegt, dat de economie der Rijkswerven toepassing der coil. contracten nog onmogelijk maakt. En uit is de pret! Ook wil ik niet onvermeld laten een zeld zaam „intermezzo", waarbij de minister door dén waarnemenden president, den heer Van Dijk, een ongemakkelijk „standje" werd toe bedeeld. Z.Exc. had namelijk den revolution- nair Sneevliet toegevoegd, dat deze inzake loonskwesties wel „verplicht" was te spreken gelijk hij deed, hoewel de afgevaardigde na tuurlijk wel anders en beter wist Ieder voelde, wat de minister beoogde. De afgevaarde (die zelf niet bepaald vóór gaat in het vermijden van minder fraaie veronder stellingen ten aanzien van de motieven der Regeering, dus maar wat „stille" moest zijn in dergelijke gevallen) ging zich bij den pre sident beklagen, die recht deed door den mi nister te wijzen op het „ontoelaatbare" van zijn woorden. Exc. Kalff glimlachte eens, zei, dat het zijn overtuiging was, en toen de voorzitter ook hiermee geen genoegen kon nemen, verzekerde de bewindsman, zijn woor den terugnemend, in den vervolge „nog voor zichtiger" in het debat tg zullen zijn. Toch had een lid der Kroon een dergelijk incident behoóren te vermijden) Nu nog even over de Sociale begrooting! Bij de afd. „Arbeid" deed de minister een aantal belangrijke toezeggingen: Er wordt gewerkt aan een regeling der werktijden van chauffeurs en in dé beurtvaart. Sommige geroepen van kantoorbedienden komen wel licht ook onder wettelijk toezicht en héél mis schien kan iets worden gedaan voor het hotel- en café-restaurant-personeel. Er was geklaagd over de willekeurige toe passing van het z.g. „Bazenbesluit"; de zaak zal in het komende nieuwe - werktijdenbesluit worden geregeld. De algemeene maatregel van bestuur, steunende op de recente wet op den huisarbeid, zal weldra verschijnen. De heer v. d. Putt kreeg te hooren, dat de mi nister inderdaad niet wachten zal op massale werkloosheidsbestrijding, doch ook individueele mogelijkheden zal aangrijpen. Ten aanzien van het klemmende vraagstuk der 40-urige werkweek bleef Z.Exc. wel bij zijn oorspronkelijk standpunt, dat zij teveel kostenverhoogend zal werken. Evenwel achtte dr. Slotemaker deze zaak verre van afge daan, getuige zijn opdracht aan den directeur van den Arbeid, om overleg te plegen met een tweetal vakvereenigingen, dat aan den minister over de zaak geadresseerd heeft. Over dit Contact zal een uitvoerig rapport worden opgemaakt, en daaruit zal blijken, op welke bedrijven eventueel de maatregel van toepassing kan wórden verklaard, en:, op welke gronden. De minister waarschuwde zeer speciaal tegen de neiging, om in het onderhavige vraagstuk te Spreken van ar- béiders, die geen offers meer mogen bren gen, aangezien de „kapitalisten" er nog zoo warmpjes in zouden zitten. „Wie zoo spreekt weet niet, wat er momenteel in Nederland gebeurt!", aldus Z.Exc. En: Wie zoo spreekt houdt verwezenlijking van het denkbeeld nog meer tegen! Mevr. Bakker—Nort (v.d.) had gevraagd, of de Regeering niet alvast begin nen kon met de 40-urige werkweek voor de Overheidsbedrijven voor te schrijven? De mi nister wees op de onmogelijkheid, hier tot kostenverhooging te komen, nu overal bezui nigd moet worden. Het alom in het brandpunt der belangstel ling staande vraagstuk aangaande vervan- ging der vrouw door den man, noemde Z.Exc. „netelig". Echter verzocht hij de zaak boven tegenstellingen te bezien, haar principieel te bekijkem En dan deelde Z.Exc. mee, in prin cipe vóór vervanging te zijn in die vakken, waar de man op z'n plaats is, aangezien vooral de „roeping der sexen" in deze opgeld doet. Maar de practijk maakt doorvoering van het principe lang niet altijd en overal mogelijk, hoewel de minister ten volle onder schrijft het: „Geeft ruimte aan de mannen!" Om de moeilijke kwestie nog eens in haar- geheel te kunnen overzien heeft Z.Exc. aan een viertal speciaal op dit terrein deskundige ambtenaren opdracht gegeven, alsnog een on derzoek in te stellen. En wanneer de resulta ten zich daartoe leenen, zal het onderzoek worden gepubliceerd. Naderhand vroeg mevr. De VriesBruins (s.d.) of dat viertal ambte naren voor de helft uit vrouwen bestaat? De minister gaf geen categorisch antwoord, verklaarde te zullen waken tegen eenzijdige adviezen. Bij de afd. „Volksgezondheid", waarbij de woningvoorziening behoort, werd speciaal over de huurverlaging gesproken. De hoofd zaken van het ministerieeie betoog kwam hierop neer: De woningvoorziening! Ter bevordering daarvan zag hij twee mogelijkheden; huurda- ling en nieuwbouw. Het eerst is automatisch bezig, zoo verzekerde dr. Slotemaker, al gaf hij toe, dat juist de goedkoopste woningen nog te duur blijven (typisch paradox'). Toch kon Z.Exc de algeheele verschijn selen niet onbevredigd achten. In 261 ge meenten zijn 43.633 woningen voor een ge zamenlijk bedrag van 1.107.541 gedaald. Maar: het vraagstuk der goedkoope wonin gen moet wórden aangepakt. In dit verband nu besprak de minister de ingediende motie-Drees. (s.d tot wettelijk in grijpen-in deze. Men wil de z.g. vaste lasten omlaag. Maar hoe kunnen de gemeenten haar begrootingen sluitend maken als de grondlas ten, de gas-, water- en electriciteitstarieven naar beneden moeten? Doch: de Regeering is doende zich in dit vraagstuk te beramen. Daarbij deed de minister-nog een mededee- hng, welke ongetwijfeld ook aanleiding geeft tot zekere voldoening. Hij wees er namelijk op,- dat dé hypotheekhouders reeds eeniger- mate bezig zijn aan conversie der pandbrie ven, waaraan de voorwaarde wordt verbon den, dat tot huurverlaging behoort te worden overgegaan. Er zal met elkaar iets gedaan moeten worden! Zoo verzekerde de bewindsman, die voorts zei, dat in verschillende gemeenten plannen in beraad zijn om tót huurverlaging1 te komen. In 't algemeen wees Z.Exc. er verder öp, dat ons land eigenlijk... geen nieuwe wonin7 gen noodig heeft, want er is nu reeds een overschot van 5 pet. Men late zich niet spe ciaal door Amsterdamsche toestanden leiden, aldus dr. Slotemaker de Bruine, want daar zijn extra-moeilijkheden. Z.Exc. vervolgde: Er zijn plaatsen, waar geen nieuwbouw noodig is, zoodat de goed koope woningbouw per gemeente moet wor den bekeken. De minister geloofde niet, dat in deze gebrek aan kapitaal bestaat. Hij kwam nu tot de geuite klacht, dat het Werk fonds niets voor den woningbouw doet. De minister deelde mee, dat een tweetal objecten was binnengekomen, doch dat die ondeugde lijk gebleken zijn. Intusschen: nieuwbouw van goedkoope wo ningen is noodig; erkende Z.Exc. - gaarne en volmondig. Het moet geschieden door parti culieren of door woningbouwvereenigingen, aldus de bewindsman, die met klem beloofde met 'op tiat .particulier initiatief te zullen wachten, als genoemde vereenigingen met éeri bruikbaar plan voor den dag komen. Want zoo riep de minister met kracht uit „er móet worden gebouwd!" Van huurcommissies wilde de minister niets wet^n, die houden juist huurverlaging tegen, aldus Z.Exc., die hiermee beaamde wat dr. Vos reeds voor hem gezegd had. Ook. zou de minister acht geven op wat die afgevaardig de opmerkte over de wijze waarop sommige gemeentelijke uitbreidingsplannen tot stand komen. Ten slotte vroeg dr. Slotemaker den heer ■Drees zijn motie even te laten rusten totdat ,-de Regeering zich over het ingrijpen in de Vaste lasten zal hebben beraamd. Het soc. Kamerlid gaf aan dat verzoek gehoor en vroeg opschorting der stemming. President Ruys meende hier een langzaam aansluipend misbruik te moeten constatee- ren i namelijk dat„op nader te bepalen .dag" stemmen maar voor dit keer en...... omdat de minister er om gevraagd had, zou mr. Ruys 't geval nog maar eens door de vin gers zien. Zoodat inderdaad de motie voor een poosje „zwemmende" zal worden gehouden. Over de werkloosheidsdebatten zal ik thans maar niet uitweiden, want gelijk reeds ge zegd de hoofdzaak komt nog. Wel mag worden vermeld, dat er twee rhoties-Kupers (S.d,) aanhangig werd gemaakt tot steunver- hjóoging en een extra wintertoelage in geld, goederen en goedkoope eetwaren. En: dat próf Aalberse met den minister wil meegaan ihdien hij alsnog twee dingen toezegt: volle dige vrijlating der publieke liefdadigheid en vérhooging van de steunpercentages voor de groote gezinnen. We zullen zien wat dr. Slotemakers hierop antwoordt! Parlementariër. ZONDAG 16 DECEMBER. Hilversum, 301 m. 9.00 VARA, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 6.00 VRPO, 8.00 AVRO. 8.00 Gramofoonpl. 9.05 Voetbalnieuws. 9.08 Tuinbouwpraatje S. S. Lantinga. 9.35 Gramofoonpl. 10.15 J. Lamers: Tooneelnieuwtjes. 10.30 Declamatie J. Lemairé eh gram.pl. 11.00 A. Pleysier: Van Staat en Maatschappij. 11.15 VARA-Oikest o.l.v.-H. de Groot. 12.00 Klokkenspel en Uurslag v. d. Lange Jan te Amesfoort. 12.01 Disco-nieuws. 12.30 Barnabas von Géczy en zijn orkest. 2,00 Boekenhalfuur Dr. P. H. Ritter Jr. 2.30 Concertgebouworkest o.i.v. Dr. W. Men gelberg, m.m.v. Jo Vincent (sopraan). 4.00 Gramofoonpl Om 4.45 Vaz Dias. 5.00 Kinderkoor „De jonge stem", o.l.v. B. Richter-Mendes: 5.30 Voetbal-praatje. 5.50 Gramofoonpl. 6.20 Boekbespreking Ds. J. j. Thomson. 6.30 Wijdingscienst in de studio, m.m.v. Ds. Tj. v. d. _ey en G. Bunk (orgel). 8.00 Vaz Dias. 8.15 Barnabas von Géczy en zijn orkest. 9.00 Zang door Ch. Panzera. (bariton). Aan den' vleugel: E. Veen. 9.15 Radio-Journaal. 9.30 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte, m.m.v. Ch. Panzera (bariton). 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte; 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Gramofoonpl. Huizen, 1875 m. 8.30 NCRV, 9.30 KRO, 5.00 NCRV, 7.45— 11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding o.l.v. Ds. J. Groeneweg, m.m.v. sopraan en orgel, 9.30 Gramofoonpl. 10.00 Hoogmis. 12.00 Lezing. 12.15 Orkestconcert en causerie; 2,00 Lezing. 2.30 Concert en gramofoonpl. 4.00 Gramofoonpl. 4.30 Voor de zieken. 5.00 Kerkdienst uit de Herst. Evang. Kerk te Enkhuizen, o.l.v. Ds. B. E. Bik, m.m.v. P. Spoelstra (orgel). 7.00 Gramofoonpl. 7,45 Sportnieuws. 7.50 Lezing. 8.10 Berichten. 8.15 Orkestconcert. 9.00 Jramofoonpl. 9.15 Radiotooneei. 10.15 Orkestconcert. 10.30 Berichten. 10.35 Gramofoonpl. 10.4011.00 Epiloog. MAANDAG 17 DECEMBER, Hilversum, 301 M. Algemeen Programma, verzorgd ctoor de. AVRO. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Voordracht door M. Holtrop en vloól- recital Boris Lensky. 11.30 Orgelconcert P. v. Egmond Jr., m.m.v. H. v. d. Haar (zang). 12.30 Gramofoonpl. 1.30 Omroeporkest o.l.v. Treep en gramo foonpl. 3.00 Voordracht Kommer Kleyn. 3.304.00 Pianorecital Elza Nolthenius. 4.15 Gramofoonpl. 4.30 Jauserie Max Tak. 5.30 Barnbas von Géczy en zijn orkest. 7.00 Portugeesche gramofoonmuziek. 7.30 Drs. P. Dijkema: Optimist en Pessimist. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Mozartconcert door het Omroeporkest o.l.v. N. Treep m.m.v. E. Bartlett en R. Ro- bertson (pianoduetten). 9.00 Het Kamgaren Pak", hoorspel van L. Willink. Leiding: Kommer Kleyh. 9.30 Barnabas von Géczy én zijn orkest. 10.15 Gramofoonpl. 11.00 Vaz Dias. 11.10 Uit „The House of Lords", Den Haag: Chas 1 assy en zijn ensemble. 11.30—1:00 Uit Gafé Central, Den Haag: Italiaansch Ensemble o.l.v. A. Andberto m.m.v. vocale solisten. Huizen, 1875 m. NCRV-uitzending. 8.00 'Schriftlezing én meditatie. 8. jfö—9.30Gramofoonpl. i0.3Ó Morgendienst o.l.v. t)r: W Lodder. 11.00 Chr. lectuur. 11.3012.00 en 12.15 Gramofoonpl. 12.30 „The Colümbia Three", en gramofoonpl. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gramofoo.:pl. 2.45 Wenken vóór de keuken. 3.153.45 Kniples. 4 00 Bijbellezing Ds. P. Nomes, m.m.v. 90- praan en orgel. 5.00 Gramofoonpl. 5.15 Zang Joh. de Heer, m.m.v." W. Verver (viool). 6.15 Esperanto-praatje. 6.307.o0 Vragenhalfuur. 7.15 Gramofoonpl. :7.30 Vragenhalfuur. 8.Ö0 Vaz Dias. 8.05 Orgelconcert Jan Zwart. 9.00 Causerie H. de Booy. 9.30 NCRV-Kleinorkest o.l.v. P. v. d. Hurk. Om 10.05 Vaz Dias. 11.0011.30 Gramofoonmuziek. DINSDAG 18 DECEMBER. Hilversum, 301 m. AVRO-unzending. 5.30 VPRO, 6.30 RVU. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Ensemble Rentmeester. lO.OO Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpx. 10.3Ö Ensemble Rentmeester. 11.00 Kook- en bakpraatje. ;11.30 Gramofoonpl. 12.<)Q Het Rembrandt-Theater-orkest o.l.v. D. Hartogs. .1.45 Concert door E. Veen (piano) en Jean du Béla; (zang). 3.00—4.00 Knipcursus. 4.15 Gramofoonpl. 4.30 Radiokinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.00 Voor kleine kinderen. 5.30 Jeugduur v. d. VPRO o.l.v. Ds. B. J. Aris. 6.00 Omroeporkest o.l.v. N. Gerhraz. 6.30 RVU. Dr. P. Endt: Amerika's nieuwe economische politiek (H). 7.00 Vervolg Omroeporkest. 7.15 Kerstliedjes voor de kinderen. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Barnabas von Géczy en zijn orkest. 9.45 The Hawaiian Three. 10.00 Omroeporkest o.l.v. N. Gerharz, m.m v. Ferd. Helman (viool). 11.00 Vaz Dias. 11.16—12.00 Dansmuziek uit „La Boïte des Matelots", Den; Haag, door Majo Marco en zijn orkest. Huizen, 1875 m. KRO-programma. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonpl. I.00 Schlagermuziek. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Kniples. 4.00 Afgestaan. 5.10 Orkestconcert en lezing. 6.40---7.Q0 en 7.15 Lezingen. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.00 az "Dias. 8.05 Gramofoonpl. 8.15 Orkestconcert en gramofoonpl. 9.30 Orkestconcert m.m.v. solisten. 10 30 Vaz Dias. 10.35 Gramofoonpl. 10.45 Orkestconcert. II.1512.00 Gramofoonmuziek. Een vrouw en een kind overleden, tengevolge van blauwzuurgas. Woensdagnacht heeft zich te Alkmaar op .de Bleekerskade bij de familie; K. de Jager een ernstig'geval van gasvergifti ging voorgedaan. De vrouw en haar twee jarig kind zijn daarbij om leven ge komen. De toestand van den heer de Ja ger is ernstig. Nadere bijzonderheden. Het perceel Bleekerskade 101 moest dezer dagen worden ontsmet. De ontsmettingsdienst van het Witte Kruis te Alkmaar liet Dinsdag het huis ontruimen. In het perceel heeft de ontsmettingsdienst alle gaten en kieren dicht geplakt. Men lie' blauwzuurgas door de ver- vertrekken stroomen. Het huis werd daarna gesloten en bleef onder bewaking van den ontsmettingsdienst. Dinsdagmiddag, nadat het gas zijn utwerking had gedaan, werden deu ren en ramen weer open gezet. Woensdagmorgen gaf de ontsmettingsdienst aan de bewoners verlof om het huis te betrek ken. In den loop van den morgen zijn toen de 64-jarige R. de Jager en zijn vrouw, de 45- jarige J. G. de Jager-de Jong, weer in het huis getrokken om het schoon te maken. Hun tweejarig zoontje bleef echter bij een zoon, waar zij gedurende de ontsmetting hadden ge logeerd. De man en de vrouw hebben den ge- heelen dag in hei. huis gewerkt en 's namid dags met behulp van een oudere dochter, die niet bij hen inwoont, de bedden gelucht. In den loop van den middag wérd ook het zoontje opgehaald. De jongen en de vrouw gingen 's avonds half negen naar bed. Zij wa ren in den loop van den avond wel onpasselijk geweest, maar daaraan had men geen waarde gehecht. Zij gingen naar een boven gelegen slaapkamertje en de man bleef In de huiska mer. Hij ging pas om een uur naar bed. Om vier uur werd hij wakker en wilde waarschijn lijk iets aan zijn vrouw mededeelen. Hij kwam toen tot de ontdekking dat zijn vrouw en zijn zoontje overleden waren. Hoewel zelf zeer duizelig en onpasselijk, gelukte het hem naar zijn zoon te loopen. Deze waarschuwde den geneeskun digen dienst en de politie. Inderdaad waren er twee dooden te betreuren. De lijken zijn door den officier van justitie in beslag genomen en naar het ziekenhuis gebracht. De man verkeert thans niet meer in levens gevaar. Woensdagmiddag is de 51-jarige gemeente werkman F. B. uit de Stuyvesantstraat, bij het verrichten van loodgieterswerkzaam heden op het dak van de school Duinstraat 55 in Den Haag uitgegleden op het geheel met zink bedekte afhellende dak en van een hoogte van pl.m. 10 m naar beneden gestort. De man kreeg een wervelfractur en een hersenschud ding. Hij is door den G.G.D. naar het Roode Kruisziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. Slagersknecht die zijn huiseigenaar neerschoot heeft zich te verantwoor den. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft, Donderdagmorgen, zooals wij reeds hebben aangekondigd, de zaak gediend tegen den 30-jarigen slagersknecht N. v. S., uit Berg- schehoek, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Rotterdam, die in den morgen van 6 Juli j.1. zijn huiseigenaar, den 32-jarigen heer H, G. de Man, in eén tuin aan de Rotte, dicht bij de grens van Hillegersberg, bout portant met een revolver neerschoot. De belangstelling voor deze zaak was zeer groot. Er waren zestien getuigen gedagvaard, van wie zes décharge. Dr. E. C. van Rjjssel trad op als deskundige. Het verhoor van verdachte. Bij stukken en brokken, mede ook uit de voorlezing van verdachte's getuigenis voor den rechter-commissaris, bleek, dat verdachte in den waan had verkeerd in het huis te mo gen blijven, ofschoon het huurcontract niet door hem was verlengd. Geïrriteerd over het feit, dat De Man eenige beloftten over huur verlaging en verbeteringen aan het huis niet had gehouden, was verdachte met zijn vrouw naar hem toegegaan. De Man had toen ge zegd: „Ga maar even zitten, alles komt wel in orde." Daaruit hadden de huurders de ge- vlogtrekikng gemaakt, dat zij zouden blijven op de door hen gestede condities. Uit het pro- ces-verbaal van den veldwachter Van Dam die onderweg in den bestelauto waarmede dé verslagene naar het ziekenhuis was gebracht dezen, die geheel helder van geest was ge weest, nog een verhoor had afgenomen, kwam vast te staan, dat verdachte den 6den Juli op verslagene, die r zijn tuin zat, was afgeko men, had gezegd: „Vuile kakkerlak, je hebt me de woning opgezegd, hiervoor zal je ster ven!" en daarna direct geschoten. In al zijn verklaringen was verdachte uiterst vaag; hij gedroeg zich zeer afwezig. Het O. M. heeft, na het getuigenverhoor een gevangenistsraf van 12 jaar geëischt Uitspraak 22 December. De rechtbank te Groningen heeft den 19- jarigen koopman J. J. M. aldaar die in den nacht van 28 op 29 October j.1. zijn neef mot een mes had gestoken, daar deze verkeering had gekregen met een meisje waai medé had gahi,; wï™, C 15 Dec. Alles is gewoonte, zeide Kang Toei (indien er iemand van dien naam bestaan heeft) en als hij het niet gezegd heeft, dan had hij het zeker kunnen zeggen zonder een flater te slaan. Als wij hier in het Westen iemand hulde willen betuigen, nemen wij onzen hoed voor hem af. Er zijn echter volken bijvoorbeeld de Semietische die in dat geval het hoofd integendeel juist gedekt hou- den. Een soldaat moet te onzent een officier eer biedig aankijken. Maai- wie in het keizerlijk China het waagde, een keizerlijken baby in de oogen te zien in plaats van deemoedig den blik omlaag te slaan, was een kind des doods. Mussolini maakte in zijn land een eind aan het onhygiënische handen geven. De hand om hoog ten fascistengroet, en uit. Uit? Dat dacht u! In Italië hebben wij dien fascisten- groet in de practijk gezien; Eerst de fascisten- groet, dan de hoed af, en ten slotte een hand druk. Met al die vereenvoudigingen wordt het leven dagelijks gecompliceerder. In Duitschland is de wijze van groeten tegen woordig een visitekaartje; een politiek pr0. gram. Wie „Gutentag" zegt, is communist! Vandaar dat gemoedelijke sociaal-democraten u voor de zekerheid begroeten met Heil Hitier. Je bezigt den deutschen Gruss of je bent een contra-revolutionnair. Soms komen er daarb(j vergissingen voor. Zoo vertelt iemand, die uit Duitschland komt, ons van een steuntrekken de, die zich om steenkolen aanmeldde bij het daarvoor bestaande bureau. Guten Tag, zei hij, binnenkomend. De ambtenaar scharrelde ostentatief in zijn papieren. Guten Tag, herhaalde de werklooze. Kennen Sie den deutschen Gruss? vroeg de beambte. De werklooze dacht of dacht niet aan Gruhs (gruis) en antwoordde: Als-ie goed brandt wil ik 'm pok wel hebben. Maar dit is een kleine afdwaling. In Joegoslavië is een club opgericht, van hervormers, die een eind Willen maken niet alleen aan het handengeven maar ook aan het hoeden-afnemen. En nog tegen andere in Cen- traal-Europa heerschende beleefdheids-allures. De club is ontstaan te Ljubljana en de leden hebben elkaar beloofd geen enkelen man te ortderscheiden door een handdruk of een „coup dé chapeau". Vreemde liefhebberij. Als men elkaar niet op de eene manier groet, doet men het toch op de andere. Misschien dat de reformisten bij wijze van groet de tong gaan uitsteken, of 'n sprongetje in de lucht maken, of hinniken, of even op den grond gaan liggen, zooals een vleierige hond, of met hun zakdoek wapperen als aan 't station, of op hun heus kloppen. Misschien neemt ieder beleefd man voortaan wel een pistool mee, waarmee hij bij een ont moeting met kennissen saluutschoten lost! Het is een verheugend teeken, dat dé men- schen nog altijd hoofd hebben voor dergelijke beuzelarijen. Zoo erg vertwijfeld kan de toe stand nog niet zijnzelfs in Joegaslavië. mishandeling veroordeeld tot 8 maanden ge vangenisstraf, waarvan vier maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek van de preventieve hechtenis. Tevens ls hij veroordeeld tot betaling van 51 schade vergoeding aan zijn neef. De eisch was 6 maanden, waarvan drie maanden voorwaar delijk benevens betaling van de toegebrachte schade. Te Zaandam heeft Woensdagnacht een bot sing plaats gehad tusschen een aantal N.S.B.- ers en een groep communisten, waarbij twee Zaandamsche N.S.B.-ers verwondingen oplie pen, die niét van ernstigen aard bleken te zijn. Toen uit Amsterdam met een autobus 28 N.S.B.-ers waren aangekomen, die met vier Zaandamsche partijgenooten werden versterkt om propaganda-geschriften te verspreiden, werden de communisten opgetrommeld, met het gevolg, dat om drie uur in den nacht in de Oostzijde een vechtpartij is ontstaan. Be halve de twee Zaandammers, die verwond werden, moesten ook de ruiten van de huizen in de buurt het ontgelden. Op het politie bureau werden de 32 N.S.B.-ers gefouilleerd^ waarbij bleek, dat geen van allen in het bezit van wapenen waren. Om vijf uur zijn de N.S.B.-ers naar d« hoofdstad teruggekeerd. REIZEN BEZORGDE HEM CONSTIPATIE* Verkooper vertelt, hoe hij zich „fit" houdt, „Ik ben handelsreiziger", schrijft iemand ons, „en als ik er niet steeds iets voor inneem* heb ik door het voortdurend zitten in den trein steeds last van constipatie. Kruschen Salts is het eenige middel, dat hiervoor inder daad goed helpt en toch mijn werk niet stoort* Eiken Zaterdagavond neem ik een groote do sis Kruschen en op Zondag, als ik niet hoef ta wei ken, hebben de zouten hun uitwerking. OR weekdagen neem ik direct na het opstaan een lcine dosis. Den geheelen dag door moet ik in e weer zijn en Kruschen is het eenige juiste middel, dat me den heelen dag fit houdt. Ik heb ook wel eens een ander laxeermiddel ge probeerd, maar ik heb de ervaring, dat deze óf wel onvoldoende waren óf te krachtig werk- ten V. L, Kruschen Salts is een natuurlijk recept om een inwendige lichamelijke zuiverheid te be houden. De zes zouten in Kruschen sporen Vvr afvoerorganen zachtjes tot 'eg' matige wer king aan. Zoodoende wordt Uw organisme vrij gehouden van alle onzuiverheden, welke, in dien ze zich kunnen ophoopen, den algeheelen gezondheidstoestand schaden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij a(le apothekers en drogisten k 0.90 en 1-60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als °P de buitenverpakking de naam Rown- treo Handels Maatschappij, Amsterdam voor- komt- (Adv.*

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2