DE SNIP NAAR WEST-INDIË BINNENLAND tweede blad DE GROOTE. CRISIS-INZAMELING. De internationale Saarpolitie. De nieuwe president van Zwitserland „Vredesoffensief" van Duitschland De uitwijzing van Hongaren uit Zuid-Slavië Het vliegtuig vannacht vertrokken. Albury en de Uiver. HetNederlandschefiimbioscoop- bedrijf stelt f 10.000 bescihk- baar voor winterhulp. Een aanslag op de Limburgsche mijnen beraamd? Provinciale Staten van Noord-Holland. Tweede Kamer Mariniers naar de Saar. Uitkomst bij QfèSËP Hoost-Griep-Bronzhitis-Aslhina uiitt IVoo* gaan m fleen? HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 15 DECEMBER 1934. 5 Reeds in ons nummer van de vorige week Zaterdag plaatsten we een oproep om mede werkers en medewerksters voor de groote in zameling, die binnenkort (al zal dit in ver band met de vele voorbereidingen wel niet meer voor Kerstmis zijn) zal worden gehou den. Van verschillende zijden werd reeds me dewerking toegezegd, doch het aantal aan meldingen bleef tot dusver nog ver beneden het noodig geachte getal. De stad wordt n.L in een 40-tal wijken ver deeld, terwijl voor elke wijk 2 personen noo dig zijn. Deze personen zullen in deze kleine stads gedeelten (enkele straten) antwoord halen op de circulaires, welke tevoren zullen zijn rond gezonden. Het betreft hier dus een groot werk, dat door eendrachtige samenwerking over vele schouders verdeeld, ongetwijfeld zal slagen. Voor een zoo bij uitstek algemeene arbeid als die van het Crisis-comité mag op alge meene medewerking worden gerekend. Het is dan ook jammer, dat dit werk soms dreigt te worden verlamd door opduikende geruchten, welke spreken óf van niet goed bestede gelden öf van hulp, die alleen aan be paalde groepen der bevolking, zou worden verleend. Het moge hier nog eens nadrukkelijk wor den vermeld, en de namen van de hieronder genoemde comité-leden zijn er borg voor, dat het crisis-comité overal helpt waar crisis nood is, onafhankelijk van kleur of richting. Vandaar dat hier nog eens wordt herhaald de oproep aan allen, die voor deze inzameling eenigen tijd kunnen en willen beschikbaar stellen, om zich spoedig mondeling of schrif telijk op te geven bij een der hieronder ge noemde personen, bij voorkeur bij den laatst genoemde (secretaris ven het inzamelings comité). Uwe door de crisis getroffen niedemen- schen, die in den komenden winter op de re sultaten van deze inzameling zijn aangewezen, zullen TT rTwe medewer- k'~ v.-«j.s-Coinitc, L- jo.ziiter. Singel 28. G. A. Niessink, le secretaris, Tuintjesweg 7. B. Fels, 2e secretaris, Brakkeveldweg 48. M. A. Grünwald, penningm., Kanaalweg 75. P. S. v. d. Vaart, bestuurslid, Ruijghweg 64. P. A. Smits, teshisroiw Tanzenstraat 4. Le $!evr. M. de BoerjoirgKeoS, Koningstr. 87. H. G. BandsmaMeijer, Singel 28. M. P. BokJuchter, Dijkstraat 21. A. M. C. A. v. Gessel—Smeets, Singel 115. J. GrünwaldPoppers, Kanaalweg 80. R. GrünwaldVaz Dias, Kanaalweg 75. H. W. KammanWendzel, Breew.str. 1. J. C. W. F. van den Nieuwenhuizen Zwaanswijk, Pr. Hendriklaan 15. J. SmitWinkelman, Loodsgracht 63. W. C. SpitsCherieux, Kerkgracht 17. M. M. Polak, Javastraat 102. Jac. W. Polak. Koningstraat 77. W. Poll, Kanaalweg 150. W. Slikker, Rijksweg 36. R. de Kok, Boerhaavestraat 16. H. J. Kramer, Soembastraat 13. G. A. Minnes, Tuinstraat 66. D. J. Snel, Brakkeveldweg 46. Jn. Smit, Kerkgracht 42. K. J. Poortman, Javastraat 149. R. W. van Os, Binnenhaven 13. S. Coltof, Kanaalweg 115. rh. Moleman, Langestraat 76. I. van Zwijndrecht, Zuidstraat 60. 1. W. Stevenson, Janzenstraat 69. I. J. Gaakeer, Schoolweg 56. Th. P. Stam, Weststraat 96. P. van Twisk, Vlamingstraat 69. Commandant Leger d. Heils, Spoorgracht 38. E. F. van Heuvel, Boerhaavestraat 22 (secre taris "nzamelings-Comité) Men meldt uit Stockholm aan de N. Rott. Crt.: Naar hier verluidt zouden de Britsche en de Italiaansche troepen in de eerste plaats met de handhaving der orde belast worden, terwijl de Nederlandsche en Zweedsche troe pen feitelijk als reserve zouden dienen. De Donderdag door de vereenigde verga dering van Kamer en Senaat gekozen pre sident voor 1935, de heer Minger, is het eerste lid van de Zwitsersche boerenpartij, dat het hoogste ambt van Zwitserland beklee- den zal. Minger, die 53 jaar oud is. Reuter meldt uit Londen: In een artikel in de „News Chronicle" be spreekt de uit Berlijn teruggekeerde diploma tieke medewerker van het blad, Vernon Bart- lett, het door hem verwachte „vredesoffen sief" van Duitschland. Hij schrijft o. a.: Hitier wenscht den vrede, omdat hij genoeg van den laatsten oorlog heeft gezien. Dr. Schacht wenscht vrede, omdat oorlog eiken financieelen vooruitgang belemmert. De Rijks- weer wenscht vrede, omdat zij voor den oor log niet gereed is. In verband hiermede zal Duitschland in het a.s. voorjaar een groot vredesoffensief be ginnen. De uitgewezenen zullen waarschijnlijk terug kunnen komen. In goed ingelichte kringen te Boedapest wordt medegedeeld, dat reeds binnen afzien- baren tijd een terugkeer van het grootste ge deelte van de uit Zuid-Slavië uitgewezen per sonen te verwachten is. Een uiteindelijke beslissing van de regee ring te Belgrado is weliswaar nog met geno men, maar toch zou zij in principe beieu zijn de uitgewezen personen weer in Zui avie toe te laten. Op het oogenblik wordt nog de juridische zijde van het vraagstuk door de be voegde Zuid- Slavische instanties bestudeerd. Snip-Reis Fransche Roure 4 ouitscne aovre -*iiii« DvirscH vtiecrvic- mocdcrschip. De K.L,M.-Fokker de „Snip", bemand met gezagvoerder Hondong, tweede piloot Van Balkom, werktuigkundige Stolk en marconist Van der Molen, is hedennacht om 12.34 u. van Schiphol gestart voor de eerste vlucht naar West-Indië. Ondanks het nachtelijk uur en het druilerige weer waren wederom tallooze autoriteiten en duizenden belangstellenden naar Schiphol gekomen om van de start van de eerste vlucht naar de West getuige te zijn. Helaas zijn de weersomstandigheden niet onverdeeld gunstig. De „Snip" zal op zijn eerste étappe met tegenwind hebben te kam pen, terwijl op het eerste traject bovendien zware wolken hangen. Om even voor halfeen is de „Snip" opgeste gen. De gierende regen joeg tegen de voorruit. Daar zette Hondong het lied van de machines in. Rollend draaiden de motoren. Vurige vlam men lekten langs de romp van de „Snip". Klaar. Een lichtstraal viel van den toren. De blokken werden weggetrokken. Daar ging de „Snip" en duizenden, die ondanks den neer- plassenden regen op het veld verzameld ston den, hieven een daverend gejubel aan. In een voor-artikel over den tocht van de „Snip", schreef de Nw. Rott. Crt. .gisteren avond o.m.: Deze tocht beschouwt de direc tie van de K.L.M. als de moeilijkste die de maatschappij tot dusver heeft ondernomen. Niettemin heeft zij het vertrouwen, dat hij tot een goed einde zal worden gebracht. Het is immers bij de deelneming van de K.L.M. aan den snelheidswedstrijd LondenMelbour- ne afdoende gebleken, dat de Nederlandsche Maatschappy geen bravoure-stukjes wil uit halen. Haar naam als verkeersmaat schappij zou zij daarmee op het spel zetten. Het traject over zee (van Porto Praja op een der Kaap-Verdisehe eilanden tot Parama ribo in ons Suriname) is niet minder dan 3600 km lang; tusschenlandingen zijn uitge sloten, Zoodat alles van vliegtuig en beman ning geëischt zal worden. Het publiek zal dan ook goed doen, dezen tocht niet met luchthartigheid te beschouwen. De Uiver- stemming zou daartoe wellicht aanleiding geven, maar deze tocht is, hoezeer hij ook uitstekend is voorbereid, te moeilijk, om hoe zee te roepen, voordat Hondong met zijn mannen op Curagao, het einddoel van de reis, is geland. Het perspectief van de vlucht. Het naar verhouding geringe verkeer wet tigt thans nog in geenendeele een vaste lucht- verbinding tusschen de West en het Moeder land. Om dezelfde reden is ook aan een luchtverbinding tusschen Suriname en Cura gao nog niet te denken. De K.L.M. wil op Curagao een werkbasis zien te vestigen waaruit meer kan groeien. In elk geval wil zij trachten op den duur eeu Nederiandsch luchtverkeer met en in Zuid- Amerika tot stand te brengen. Zou dit, we gens gebrek aan medewerking van al dege nen, die daartoe in staat zijn, niet gelukken, dan zullen wij het veld moeten ruimen voor de Amerikanen en de Duitschers. Dit zou voor de verdere ontwikkeling van de Neder landsche luchtvaart zeer zeker een te betreu ren tegenslag beteekenen. De belangstelling, die de Venezolaansche gezant te 's-Gravenhage voor den vliegtocht reeds heeft getoond, wettigt de verwachting, dat deze Zuid-Amerikaansche staat, die in oeconomisch verkeer met Curagao staat, zijn medewerking niet zal onthouden. De Snip zal dus niet terugvliegen naar Ne derland, doch in de West blijven, om het pionierswerk voor de Nederlandsche lucht vaart in het nieuwe werelddeel te verrichten. Niet alleen de tocht daarheen, doch ook de vluchten naderhand hebben voor ons lucht verkeer baanbrekende beteekenis. Het vliegtuig. De Snip is een van de toestellen die in den Indischen dienst hebben gevlogen, een F 18. met drie motoren. De drie motoren Wasp C, die er in zaten, zijn vervangen door motoren Wasp T 1, D 1, van 525 P.K. elk; het toestel is voorzien van bestuurbare luchtschroeven van het type-Hamilton. Zijn kruissnelheid bedraagt 215 km per uur. Voor de vlucht over den Oceaan zijn in de Snip acht extra benzinetanks gebouwd, zoodat zij in het ge heel 5500 liter benzine kan meenemen; de werkingssfeer, die bij een normale F 18 1700 km is, wordt daardoor tot ongeveer 5100 km vergroot. Daar het traject over zee 3612 km is, beschikt men dus, terwille van de veilig heid, over een ruime marge. Het traject en het reisschema. Zooals uit de kaart blijkt, zal de Snip de reis doen over Frankrijk en Spanje naar Ca- sablanca. Dit is het traject van den eerstea dag; het is 2330 km lang. Het ligt in de be doeling een dag, den Zondag dus, te Casablan- ca over te blijven, en op Maandag naar Porto Praja (Kaap-Verdische eilanden) te vertrek ken. Dit tweede dagtraject is 2650 km lang. Te Porto Praja vertoeft reeds de heer Pat- tist van de K.L.M., die voorbereidingen heeft getroffen voor de aanvulling van brandstof etc., vóór den grooten sprong. Te Porto Praya wordt eveneens een dag verbleven, waarna, volgens de berekening, op 19 December, Woensdag dus, eenige uren voor zonsopgang1 het vertrek plaats vüidt voor het zee-traject, dat 3600 km groot is. Op dezen zeeweg bevinden zich, zooals bekend de K XVIH en dé Stuyvesant van de K.N.S.M. Deze schepen zullen draadloos peilen, bene vens hoogte winden en weerberichten aan het vliegtuig kunnen verstrekken. Later zal dan het peilstation te Paramaribo de taak van de ze schepen kunnen overnemen. Van Paramaribo naar Curagao is nog slechts 1700 km. In Venezula zal echter een tusschenlanding worden verricht. Het door de K.L.M. verstrekte reisschema van de Snip luidt: V. Amsterdam: 15 Dec. 0.00 uur G.M.T. A. Casablanca: 15 Dec. in den middag. V. Casablanca: 17 Dec. in den vroegen och- dend. A. Porto Praia: (Kaap Verd. Eil.): 17 Dec. in den middag. V. Porto Praia: 19 Dec. 19 uur G.M.T. A. Paramaribo: 20 Dec. 14 uur G.M.T. V. Paramaribo: 22 Dec. des ochtends. A. La Guaira: 22 Dec. des middags. V. La Guaira: 22 Dec. 1 uur na aan komst. A. Curagao: 22 Dec. des middags. Uit Amsterdam. HET TOESTEL BOVEN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. (Bericht van hedenmorgen half 9). Het Persbureau Vaz Diaz meldt: De vlucht van de Snip heeft gedurende den nacht een gunstig verloop gehad. Bij het aan breken van den dag naderde het toestel de kust van de Middellandsche Zee en bij het samenstellen van dit bericht heeft de Snip Europa verlaten en vliegt het toestel boven de Middellandsche Zee in de richting van Capablanca, het voorgenomen eindpunt van de eerste etappe van de vlucht naar West- Indië. Te ongeveer kwart over 3 had de K.L.M. bericht ontvangen, dat het vliegtuig zich 20 K.M. ten Oosten van Parijs bevond. De radio van het persbureau Vaz Dias heeft gedurende den geheelen nacht de telegrammen van den marconist van der Molen kunnen volgen. Vol- g jns deze berichten vloog de Snip te 5.35 Amsterdamsche tijd over Roannes en te 5.50 over Montelimar, 140 K.M. ten Noord-Noord westen van het vliegveld Marignane in de richting van Marseille. Te 8.17 uur heden ochtend was de Snip Marseille gepasseerd en vloog het vliegtuig ten Zuiden van deze stad boven de Middellandsche Zee. De Snip uit Marseille vertrokken. De Snip is hedenmorgen 9.13 uur uit Mar seille vertrokken. Uitreiking van geschenken. PRINSES JULIANA LID VAN DE K.N.A.C. De Koninklijke Nederlandsche Automobiel club deelt mede, dat Prinses Juliana zich op gegeven heeft als lid van de K.N.A.C. DE MOEILIJKHEDEN BIJ DE V.A.R.A. Beversluis geschorst. Het bestuur van de V.A.R.A. heeft zijn medewerker M. Beversluis geschorst wegens „ondergrondsche actie", aldus meldt „De Voor waarts". Het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoopbond heeft in zijn dezer dagen ge houden vergadering besloten, namens het Ne derlandsche film- en bioscoopbedrijf een be drag van f 10,000 te schenken, als ondersteu ning van de door de regeering ondernomen winterhulp aan de gezinnen van de werk- loozen. De Ned. Boiscoopbond vertrouwt, dat dit voorbeeld door vele anderen, organisaties en bedrijven, alsmede door particulieren zal worden gevolgd. Voorzorgsmaatregelen! Reuter meldt uit Sydney, dat de Neder landsche delegatie naar Melbourne uit Ned.- Indië gisteren een bezoek heeft gebracht aan Albury. Men heeft te Albury aan den burge meester en andere autoriteiten geschenken overhandigd uit dank voor de verleende hulp bij de landing van de Uiver op 24 Oct. j.1. Een groote menigte heeft de ontvangst van de delegatie bijgewoond, die een zeer harte lijk karakter droeg. De laatste dagen worden de Limburgsche mijnzetels bijzonder scherp bewaakt. Deze be waking houdt verband met een mededeeling. die aan de Kerkraadsche politie is gedaan door een Duitscher, die in beschonken toe stand verkeerde. De man kwam vertelien, dat twee Russen voornemens waren een aan slag op een van de Limburgsche mijnen te plegen. Men zou aan deze mededeeling in andere omstandigheden weinig waarde hebben ge hecht. In dit geval echter bleek bij onder zoek, dat de Duitscher dezelfde persoon is die indertijd te Herzogenrath de Duitsche politie heeft gewaarschuwd, toen een aanslag was beraamd op de steenkolenmijn te Palenberg. Zijn mededeelingen bleken toen juist te zijn en er kon tijdig worden ingegrepen. De bewaking zal ook voor de nabije toe komst worden gehandhaafd. SOCIALE ZAKEN 1935 GOEDGEKEURD. Met 51 tegen 26 stemmen. De Tweede Kamer heeft gisterenmiddag de begrooting voor het departement van Sociale Zaken 1935 aangenomen met 51 tegen 26 stemmen. Tegen: soc.-dem., comm., de staatk. geref., benevens de heeren Van Houten, c.-d. en Sneevliet, r.-s. De heer Kupers (s.-d.) had verklaard, dat zijn fractie tegenstemde, wegens de groote vermindering van den werkloozensteun. Wijziging amtenaarsreglement. Bij Kon. Besluit van 28 Aug. zijn de Prov. Staten van Noord-Holland aangemaand om het ambtenarenreglement aan te vullen met twee bepalingen betreffende het ontslag van de huwende ambtenares en van de ambtenares die in concubinaat gaat leven. Ged. Staten hebben derhalve aan de Prov. Staten voorgesteld terug te komen op hun besluit van 24 Juni, waarbij de bepalingen inzake het verleenen van ontslag bij meerder heid van stemmen werden verworpen. Thans is verschenen het verslag van de commissie uit de Staten welke commissie bij meerderheid van stemmen heeft besloten den Prov. Staten te adviseeren het onderhavige voorstel te verwerpen. Interpellatie-Sneevliet. In de Donderdagmiddag gehouden vergade ring van de tweede Kamer kwam, nadat de begrooting van Waterstaat goedgekeurd en de motie-Wijnkoop verworpen was, aan de orde de interpellatie-Sneevliet over de zending van een contingent Nederlandsche troepen naar het Saargebied. De heer Sneevliet stelde een aantal vragen, o.a. of de ministers bereid zijn den juisten tekst van de uitnoodiging aan de Kamer mede te deelen, welk standpunt de regeering tegenover deze uitnoodiging heeft aanvaard, grootte en aard van het contingent Neder landsche troepen. Verder of de regeering niet van oordeel is, dat het zenden van Nederlandsche troepen buiten de grenzen van het rijk in Europa, of Nederlandsch-Indië, West-Indië of Curagao anders dan voor de handhaving van de onaf hankelijkheid van het rijk en tot verdediging van zijn grondgebied, in strijd is met art. 181 van de Grondwet. Of de regeering niet van meening is, dat ingevolge art. 182 van de Grondwet de Ne derlandsche land- en zeemacht uitsluitend ge bruikt mogen worden ter bescherming van de belangen van den staat, zoodat het aanwen den van bovengenoemd doel eveneens in strijd zou zijn met de Grondwet, alsook met de art. 185 en 186. De laatste vraag is of de regeering niet van meening is, dat wij hier gemengd worden in de oplossing van een groot internationaal geschil, dat ver ligt buiten de grenzen van onze onmiddellijke belangen en verantwoor delijkheid en dat wij op deze wijze meegesleept zouden worden in den maalstroom van groote politieke verwikkelingen der internationale machtspolitiek. Bij de toelichting op zijn vragen herinnert de heer Sneevliet (r. s.) er aan, dat de volks stemming, in het Saargebied op handen, een gevolg is van het verdrag van VersaUles. De Wacht niet tot de koorts oploopt, als Gij hoest, transpireert, U rillerig en als geslagen voelt: dit is het moment, om Abdijsiroop te gebruiken, omdat Abdijsiroop snel en grondig werkt. Vanaf den eersten lepel zult Gij de taaie slijm kwijt raken, die bezwan gerd is met millioenen ziektekiemen. Gij ondervindt een buitengewone verlichting, Uw hoest verdwi|nt. Gij kunt dan de koorts meester worden en slapen zonder uitputtende hoest- aanvallen. Gebruik daarom altijd bij: AKKER'S bevolking van dit gebied is Duitsch. De Fransche poging tot denationaliseering ia niet geslaagd, Wij moeten ons ernstig rekenschap geven van de gevaren, aan deze zending verbonden. Spr. uit zijn verwondering over de houding der regeering tegenover de volksvertegen woordiging. Spr. had een regeeringsverklaring verwacht. Spreker beschouwt vervolgens den constitu- tioneelen kant der zaak. Als Duitschland het verliest, is dit voor den reclame-minister Göbbels misschien van meer belang, doordat hij dan kan wijzen op den door den Volken bond met zijn troepen uitgeoefenden druk, dan als Duitschland wint. Minister de Graeff antwoordt. Minister De Graeff zegt, dat de heer Sneevliet hem voor is geweest. Spr. was voor nemens, zoo spoedig en volledig mogelijk de Kamer schriftelijk in te lichten in het Wit boek, waarvan spr. het ontwerp bij zich heeft en dat ai deels gereed was. Het Volkenbondssecretariaat te Genève belde Donderdag spreker op met de mede deeling, dat men overwoog, ook aan Neder land te vragen troepen te zenden. Denzelfdea dag bezocht de Engelsche gezant spr., om te zeggen, dat Engeland troepen zou sturen, en dat het verwachtte, dat Nederland het ook zou doen, als het een uitnoodiging ontving. Aan de hand van deze en dergelijke voor- loopige berichten is Zaterdag een minister raad gehouden, waarin werd besloten, aan Genève mede te deelen, dat Nederland bereid was, een uitnoodiging in overweging te nemen, als Zweden het ook deed, en als het ons land geen credieten zou kosten, ook niet in den vorm van voorschotten. Maandag is aan H. M. de Koningin een machtiging gevraagd, die Dinsdag werd verkregen. Daarna heeft spr. aan Genève meegedeeld, dat Nederland bereid was, een contingent troepen te sturen, waar van de Volkenbondsraad met waardeering kennis nam. Spr. haalt een en ander uit de resolutie aan. Hiermede heeft hij reeds verschillende vragen van den interpellant volledig beant woord. Voor de eerste maal wordt op initiatief van den Volkenbond een internationale troepen macht gevormd: Van plicht tot zending van een contingent is geen sprake. Het gaat niet om een inter nationale actie tegen een aanvaller in den zin van het Volkenbondspact. Maar de regee ring acht het haar plicht om, nu zij uitge- noodigd is, het hare bij te dragen tot voor koming van ordeverstoring. De heer Sneevliet zal wel tot het inzicht zijn gekomen, dat de door hem genoemde artikelen 181, 185 en 186 van de Grondwet hier buiten beschouwing kunnen blijven. De Minister zet dat nader uiteen. Het doel van de Volkenbondsactie. Men geve zich wel rekenschap van het geenszins denkbeeldige gevaar, dat den vrede in West-Evropa zou bedreigen, indien de volksstemming in het Saargebied aanleiding gaf tot gewapende conflcten tusschen de beide meest belanghebbende partijen. Dit te voor komen, den vrede in West-Europa te bewaren, is het doel van de Volkenbondsactie ten deze en spr. gelooft niet, dat er één lid in deze Kamer zal zijn, die niet het overwegend be lang, ook voor Nederland, inziet van een wei slagen dezer actie. Spr. deelt voorts mede, dat het een mede werking betreft, voor, tijdens en na de volks stemming. De periode is afgeloopen, als het nieuwe regime ingaat. Repliek van den heer Sneevliet. De heer Sneevliet (r.-s.) herinnert aan de vele conflicten en oorlogen, welke zich tijdens het bestaan van den Volkenbond heb ben voorgedaan. Men zegt, dat de zending naar het Saargebied conflicten voorkomt, maar deze zending kan aanleiding geven tot con flicten met de bevolking. Op grond der politieke bezwaren, door spr. ontwikkeld, is een uitspraak noodig tegen over het Nederlandsche volk, opdat de verant woordelijkheid vastgesteld kunne worden. Spr. zal een motie echter eerst idienen als anderen aan het woord zijn geweest. De heer Boon (lib.) merkt o.a. op. De heer Sneevliet zegt, dat de Grondwet zich tegen de zending van het Saargebied verzet. Moge hij altijd van zooveel liefde voor de Grondwet blijk geven! (Gelach). Overigens de Grondwet spreekt van „bescherming van de belangen van het rijk", een zeer ruime uitdrukking, waar deze zending stellig onder valt. De heer Westerman (n.h.zegt, dat een Saarprobleem gemaakt is. Het Saargebied is in 1919 aan Duitschland ontstolen. De Voorzitter hamert. De heer Westerman (n.h.) ...ontnomen. Wij hebben niets te maken, met wat de Vol kenbond besluit. Als hij belangrijke besluiten neemt, zijn wij er nooit bij. Wij dienen om het vuile werk op te knappen. Bismarck heeft eens gezegd, dat de geheele Balkan nog niet de botten van één Pruisischen grenadier waard waren. Zoo is het heele Saargebied geen ver koudheid van één Nederlandschen Marinier waard. (Vroolrjkheid.) Loopen de troepen gevaar? De heer Vliegen (s.d.). Zou het in het Saargebied tot een burgeroorlog komen, dan zal dit ernstige gevolgen hebben. Die te voor komen, is noodig. De bevolking van het Saar gebied kan niets hebben tegen Nederlandsche mariniers of Zweedsche soldaten. Groote historische beteekenis. De heer de Geer (c.-h.) is verheugd over de zending naar het Saargebied, deze is van FeuilletonPag. 4 Buitenlandsch Overzicht 4 Beversluis bij de V.A.R.A. geschorst, wegens ondergrondsche actie 4 De installatie van Prinses Juliana als voorzitster van het hoofdbestuur van het Ned. R. Kruis X Moordaanslag door een Chincesch op Katendrecht4 De Kersttoeslag voor werkloozen tot SS pet verhoogd Werktijden en ivinkels in verband met de a.s. feestdagen19 Een aanslag op de Limburgsche mij nen beraamd door communisten 5 De uitgeweken Hongaren zulle waarschijnlijk naar Zuid-Slavië te rug kunnen keeren Vannacht om 12.St u. is de Snip naar de West vertrokken5 Bij den hotelbrand te Lansing zijn S0 menschen gedood. Nog 60 worden vermist6, Bij een brand in een Chineesche ar beidersbarak te Yangkan, zijn 20 ar beiders om het leven gekomen 6 Waarschijnlijk is een Afrikaansch vrachtschip vergaan met 21 man aan boordM g Bij een geval van Gasvergiftiging te Alkmaar, zijn een vrouw een een kind om het leven gekomen 8 Een afkeurende Duitsche persstem over het zenden van Neder landsche troepen naar het Saargebied t Omtrek-nieuwsn Marktberichteng Marineberichtenn O Sportnieuws„11 Zaterdag 15 December. Uitvoering Gymnastiekver. „O.K.K.", Casino, 8 uur. Feestavond 65-jarig bestaan Burgerkring „Harmonie", Café Centraal, 8 uur. Zondag 16, Maandag 17 en DinsdagI8 Dec, Revue-voorstellingen „Casino", 8 uur. 1415 Dec. Pluimveetententoonstelling Mil. Tehuis, Spoor straat van 1010 uur. Zondag 16 December. Populaire Soireé, Musis Sacrum. Maandag 17 en Dinsdag 18 Dec. Concert „Toonkunst"Herv. Kerk, Nieuwg Kerkplein, 8 uur. Woensdag 19 Dec. Derde Marine-concert, Casino, 8.30 uur. Toespraak van den heer Begeer over Möttlin- gen, Luthersche Kerk, 8 uur. groote historische beteekenis. Deze gebeurte nis is als de duif, die, toen de wateren ge wassen waren, uitvloog en ter Arke terug kwam met een olijfblad in haar bek. Voor da houding der regeering in deze wil hij haar dank en hulde brengen. De heer Wendelaar (lib.) bestrijdt den heer Westerman, wiens rede gespeend was van alle idealisme. Indien er ongelukken onder de bevolking van het Saargebied mochten voorvallen of indien er nog erger slachtoffers onder onze mariniers mochten vallen, zal spr.'s fractia de regeering blijven steunen. Hij stelt er prijs op, dit nu reeds te zeggen, omdat er onge twijfeld eenige risico aan de zaak verbonden is en men de consequenties, zelfs de uiterste, moet aanvaarden. De heer van Dijk (a.-r.) uit zijn instem ming met de houding der regeering. De heer Van Houten (c.-d.) uit hiermea eveneens zijn instemming. Spr.'s fractie is tegen de zending van mariniers, omdat zij da regeering niet vertrouwt. Spr. keurt af, dat de heer Sneevliet geen motie heeft ingediend, daar zij als grondslag der discussie had kunnen dienen. Spr. dient nu een motie in, die evenwel niet voldoende ondersteund wordt. De heer Joekes (v.-d.) bestrijdt den heer. Westerman en uit instemming met Neder lands aandeel in een werk van internationala orde. De heer Sneevliet (r.-s.) dient een moria in, waarin de Kamer de zending niet raad zaam noemt. De Kamer verwerpt de motie met 59 tegen 6 stemmen. Voor: communisten en de heeren Westerman en Sneevliet. Onderwijsbegrooting aan de orde. Na de afdoening van de motie-Sneevliet heeft de Kamer een begin gemaakt mee da behandeling van de Onderwijsbegrooting. De heer Lingbeek (h. g.) bestrijdt da coalitiepolitiek ten aanzien van het onderwijs vraagstuk. De heer K. ter Laan (s.d.) bepleit ver lenging vau den leerplicht, doeltreffende maat regelen inzake schoolkinderkleeding en -voe ding en schrapping van het landbouwverlof, Onhoudbaar is de politiek, door den minisl er gevoerd met betrekking tot de opheffing van 340 openbare scholen en van slechts 37 bij zondere scholen. Zelfs als het nu nog tot eea concentratie van de bijzondere scholen komt, heeft de openbare school den klap al beet eu is zij daardoor achterop geraakt. Spelling en eerbied. De heer Tilanus (c. h.) betreurt, dat op nieuw over de spellingquaestie moet worden gesproken. De minister heeft hen, die er anders over denken dan hij, belachelijk gemaakt. Zijn openbare optreden, bq een openbare les voor bedienden te Rotterdam en bij andere gele genheden, hebben den eerbied voor en de waar digheid van 's ministers hooge ambt niet ver sterkt. De door de Kamer gedane uitspraak

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5