Stadsnieuws J. VAN DE WITTE Massief gsuden 'VERLOVINGSRINGEN Predikbeurten Crescendo Toonkunst, (1884-1934) Iets uit de geschiedenis van onze Toonkunstafdeeling. Reeds vanaf f 7.QO. KEIZERSTRAAT 103. Veertigjarig bestaan der S.D.A.P. Elfde nationale pluimveetentoonstelling. DERDE BLAD Op- en ondergang van Zon en tijd. van hoog water Maan Dec. opond. Z 16 12.41 3.17 M. 17 13.04 4.38 t> 18 13.34 5.55 W 19 14.13 7.06 ,D '20 15.05 8.07 V 21 16.07 .8.53 Z 22 17.17 9.27 15.47 15.47 15.48 15.48 15.48 15.48 15.48 en Maan (Texel) H,oogwater ara. nam. 451 4.59 5.29 5.58 6.24 6.54 7.22 1 7.53 8.13 8.24 8.55 9.12 9.30 9.48 Licht op voor alle voertuigen. Zaterdag, 15 Pee. 16.17 Zondag 16 16.17 Maandag 17 Getrouwd! Êen kus Ben traan,..,..een beê! En daneen gift Voor 't orisis-comité! WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS VOOR HET KIND IN HET BUITENLAND. In Nederland bestaan de postzegels „voor liet kind" thans IQ jaar, in Zwitserland 21 jaar. In die eerste 10 jaar bedroeg de op brengst 1.286.000. In Zwitserland was de' opbrengst in de eerste 10 jaar frs. 2.328.000, terwijl de bevolking maar half zoo, groot is als in ons land,. In de jaren 1924—1934 werd, de opbrengst in Zwitserland verdubbeld. Dank zij enorme medewerking van het onder- wyftnd personeel kan daar een meer inten sieve verkoop plaats vinden, met het resul taat dat thans iedere Zwitser aan Weldadig heidspostzegels uitgeeft 7 cent en iedere Ne derlander 1% cent. Terwijl er ook in Zwitserland crisis is. Nederlanders, helpt voor onze jeugd. - 1:.'- k ..•.,-.-7; j 1 V I.1«TT",mrT APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van H. J. Röotlieb, Binnenhaven. Van Maandag 17- Dec. tót 24 Dec. wordt avond- en Zondagdiénst waargenomen door de firma Smeets—Snel, Weststraat. BRIEVENMALEN HR. MS. K. XVHI. Brievenmalen zullen worden verzondèn aan Hr. Ms. onderzeeboot K. XVIII naar Dakar op 19 en 21 December met dén trein van 10,04 van Amsterdam en op 25 December met den trein van 10.41 van Rotterdam naar Esschen. :De verzending naar Pernambuco en verdere aanloophavens zal nader worden bericht. DAJOS BELA NAAR DEN HELDER. Het is de Casino Directie gelukt de ver maarde Dajos Bela, bekend van Radio en: gramofoon voor zijn vertrek naar Zuid-Ame- rika, twee dagen naar Den Helder te krijgen. Dajos Bela komt met zijn gevierd orkest'j Zaterdag 2*2 en Zondag 23 December in Casino. Bach's Weihnachts oratorium in de Nieuwe Kerk a d. Weststraat 17 en 18 Dec. Betreffende de solisten, welke bij de uitvoe ring van Bach's oeuvre zullen optreden, vol gen hier kritieken uit binnen- en buitenland- sche bladen. De bas-bariton Laurens Bogtman, „Oprechte. Haarl. Courant" 27 Dec. '33: Weihnachtsoratorium :J. S. Bach, onder directie van Jan Booden, zong de bas Bogt man met fraai geluid. „Het Volk" 3 Öct. '33: Bogtman bezit een prachtig geluid, dat over een groot register werkt, soepel is en warm van uitdrukking. De uitspraak is goed, evenals1 de wijze van voordracht, zoodat het niet overdreven Schijnt hem een goede toe komst te voorspellen. „Vaderland",- 11-April '34: Theodora Versteegh en Bogtman waren van een innigheid en klankschoonheid en rust, die het allerhoogste nadert. Beider stijgende lijn ontroert me. JtMaasbode" 3 Oct. '33: Een mooi sympathiek timbre. Op muzikaal gebied waren zijn vertolkingen van zuiver begrip doordrongen. „Arnhemsche Courant", 26 Maart '34: De baszanger Bogtman blonk uit door sten: en voordracht. Bijzonder mooi zong hij dit maal „Am Abend da es kiihle war". Een zan ger van wien men verwachtingen kan koes teren. „Nw. Rott. Courant" 3 Oct. '33: Met groote waardeering hebben wij geluis, terd naar den bariton Bogtman, die over eer kernachtig klinkend, uitnemend geschoold geluid blijkt te beschikken. Zijn indrukwek kende zeggingskracht gaf veel relief aan dé vertolking van: de méesleepende cantate van Handel. ,.Nw. Haarlemsche Courant", :4 Nov. '33: De prestaties van den bas Louis Bogtman bewezen echter gelukkig, dat de keuze van den heer Cuypers geen verkeerde is geweest Bogtman beschikt over een omvangrijk krach- tig, mooi getimbreerd geluid, dat reeds goed 1 geschoold is. In Sept. j.1. was het juist. 50 jaar geleden, i dat 4 Helderscbe jongelui, leerlingen van wij- len den heer J. P. Brachthuizen, besloten een strijkkwartet te vormen onder leiding van hun leermeester. Het waren de heeren A. Klik.Jr., j D. Klik, J. Spruit én J. Delgorge. Laatstge noemde is de eenige overlevende van deze op richters van de „Muziekvereeniging Crescen do", zooals de jonge vereeniging werd ge noemd. Nu, crescendo ging het wel. Werd in den aanvang gemusiceerd bij de leden aan huis, drie jaar later, in 1887, was de vereeniging reeds zoö aangegroeid, dat een vast repetitielokaal gezocht moest worden. Men vroeg en kreeg van de gemeente het ge bruik van een schoollokaal, dat gebruikt werd, totdat een lokaal met piano en orgel nopdig werd. Gestadig groeide de zaak: strijkers en bla-1 zers, kunstliévende leden, in 1890 een gemengd koor, deden de kleine kern uitgroeien tot een vooraanstaande vereeniging op muziekgebied in onze stad. Het is aardig, er even aan te herinneren, dat bij het eerste groote nummer dat werd uitgevoerd (Psalm 100 voor tenor solo, koor en orkest), de tegenwoordige direc teur als tenorsolist optrad. In 1901 werd „Crescendo" een afdeeling van de „Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst". Een luisterrijk concert, waaraan o.a. werd medegewerkt door den beroemden toonkunste naar Daniël de Lange, met een viertal eerste- rangs zangsolisten, opende dit nieuwe tijdperk in het leven van „Crescendo", dat in het al gemeen een gunstig verloop heeft gehad. Was het voor de Heldersche Toonkunstaf- deeling door alle jaren heen niet altijd zonne- j schijn, dreigden er soms zware buien, telkens brak het zonnetje weer door de wolken heen en zoo staat deze vereeniging, na een halve eeuw, gaaf en gezond in ons plaatselijk my-j ziekleven De heeren Brachthuizer, Reijers, Eg- bers, Leeuwens, Mej. Klerk en de heeren Mooij, De Hoogh - en ten tweeden male A. J. Leeu wens, zwaaiden de- dirigeerstok, terwijl de! voorzittershamer in handen was van de heeren: Delgorge, Filbri, Stamphius, Delgorge, Dr. Van Dalfsen en Ds. Enklaar. De heer en mevr. DelgórgéMeyers werden wegens hun verdiensten voor de afd. reeds jaren geleden door het hoofdbestuur van Toonkunst benoemd tot eereleden der Maat schappij. Wij willen geen namen meer noemen, doch een vereeniging, die van een simpel strijk kwartet in den loop der jaren uitgroeit tot een; muziekgezelschap, dat een werk als het Re- quiem van Verdi, niet alleen aandurft, dochi ook in .schoone stijl weet uit te voeren, heeft j blijk gegeven van een gezonden groei. A.s. Maandag en Dinsdag gaat als jubileum- uitvoering het Weihnachts-oratoriu rn van -Bach. i Moge „Toonkust" nog vele jare.n een eervol le plaats in ons muziekleven innemen. EEN MERKWAARDIGE LEVENSLOOP. Een bijzondere samenkomst inde LutherSche Kerk. Met verwijzing naar een in dit nummer voor komende advertentie, willen we hier de aan dacht vestigen op een bijzondere samenkomst volgende week Woensdag, des avonds .8 uur, in de Luthersche kerk. Daar zal dien avond n.1. spreken de heer A. C. J. Begeer, een der oud-directeuren van de bekende firma Begeer., De heer Begeer heeft een zeer merkwaar- digen levensloop gehad. In een ingezonden stuk, in ons vorig nummer, heeft Ds.v. Wi- chen, daar reeds met een enkel woord op gewezen. Man van de wereld, gezien en ge acht door duizenden, wien het aan stoffelijk bezit niet ontbrak, zocht hij, wat zijn geld en goed hem niet konden gevpn, innerlijke rust en vrede. Hij maakte groote reizen, hij zon-: derde zich af van de wereld, in een berghut! op de Alpen.. Daar, in de stilleeenzaamheid van de zwijgende, grootsche Alpen, meende hij, in een leven van groote soberheid, den vrede voor zijn hart, te. vindera Doch ook hier Verdreef hem de onrust. Hij kwam, na veel omzwervingen, terecht in het Beiersche stadje, Möttlingen en vond hier, wat hij elders tever geefs gezocht had.. Van zijn vreugdevol bezit; getuigt de heer Begeer nu in tal van plaat sen van ons land. Hij sprak reeds voor volle zalen en hoopt nu van zijn „zoeken en vin den", van zijn rijke ervaringen, Woensdag' a.s. te vertellen in de Luthersche kerk. Naar de advertentie meldt is de toegang vrij. .Ds. v. Wichen zal een kort inleidend woord spreken. Men zie verder de advertentie. KERSTWIJDING LUTHERSCHE KERK. Evenals verleden jaar zal er nu weer aan den vooravond van Kerstmis een half uur gè- wijde muziek worden uitgevoerd. De orgeliste der Luthersche Kerk, mej. Aafje Kamp, heeft een programma samenge steld van de bekendste Kerstliederen, die op het mooie orgel zullen worden ten gehoore gebracht. De toegang tot deze Kerstwijding is geheel vrij, en duurt van half negen tot negen uur. Nadere bijzonderheden wordeh Volgende week per advertentie bekend gémaakt KERSTINTERIEUR VROOM DREESMANN. Dit jaar heeft de firma Vroom Drees- mann een bijzonder aardig idee gehad door den geheelen winkel een Kerstaanblik te geven. Een lange serie tafels, volgeladen met een groote collectie Kerstboomartikelen, aardige houten kandelaartjes, kaarsen, enz., is voor zien van een mooi dak van dennentakken, waartusschen electrische kaarsen een zacht licht geven. Verder is de geheele winkel over al „beplant" met denneboomen, natuurlijk allemaal afzonderlijk versierd. Dit groote aan tal boomen verspreidt den heerlijken dennen geur door den geheelen winkel, zonder dat deze te sterk is. Deze Kerststemming wordt /erhoogd door een luidspreker welke zacht oepasselijke muziek geeft. Al met al is het er gezellig winkelen. Alle maten voorradig. Graveeren gratis en direct klaar. DE BLAUWE ZEERIDDERS KRIJGEN VAN DE PHILIPS FABRIEKEN EEN RADIO TOESTEL MÉT LOUDSPREKEK CADEAU. De Blauwe Zeeridders van „Moed, Volhar ding en Zelfopoffering' willen Zaterdagavond 5 Januari 1935 een fuif geven voor alle rid ders, een fuif die klinkt als een klok. 5 Januari'-1935 zal het 25 jaar zijn; dat dé' vóörzittèr, .de heer V." Dok, als bestüurs- lfd 'zijn bèstëTirachfen aari deze' vèreeniging hoeft .gegeven...,'V Y De Blauwe Zeeridders, zijn jatters en om zoo'n feestavond in elkaar te zetten, vooral één, die, zooals wij schreven, klinkt als een klok, moet er iheei wat gejut worden, want „Moed, Volharding en Zelfopoffering" is wel: een vereeniging KÏie1 met respect genoemd wordt, maar ze zitten slecht in de duiten. De burgerij van 'Den Helder heeft zich niet onbetuigd gelaten. Veel nuttige cadeaux heb- i ben ze bij elkaar gejut. Op den feestavond zullen deze verloot! worden en hieruit de kosten van het jutter- feest bestreden. Niet alleen in de stad, maar ook in andere provincies, zijn ze aan 't jutten geslagen, 't Feit, dat Janus Kuiper voor de Philips zender, voor Indië gesproken had, bracht den secretaris van „Moed, Volharding en Zelfopoffering', den heer Veenstra, op 't idee, ook bij Dr, Philips te jutten. Op St. Nicolaasavond werden bij het eerelid van „Moed, Volharding en Zelfopoffering", die Janus voor de Phohi geïnterviewd had, twee] groote pakken gebracht. Er in zat... een prachtig radiotoestel en een reuze loud speaker. Met eey taxi werd het vlug naar de; Jutterbuurt vervoerd, waar dé muziek alge-!: meen bewonderd werd. Zaterdagavond 5 .'Januari zal ook dit Philips-geschenk verloot .worden. Alle bezoe kers kunnen een lootje 10 cent koopen. Uiteraard gaan de Philipsfabrieken nooit opi gratis bestellingen in, daar ook deze Vennoot-, schap, hoe machjig ook, niet van de wind kan .leven. Alleen .voor je mannen van „Moed, Volharding" is ,er „-uitzondering gemaakt. Waarschijnlijk-:.heieft„Dr. Philips zich hierbij laten leiden doorde- gedachte, dat reeds lang voor de VonkenTslegraphie bestond, de Hel dersche redders op den zeedijk vanuit de bran ding door middel van flambouwen mét Vlam- men-Telegraf iev' wérden gewaarschuwd dat er menschen in nood waren. Aan den pioniers der radio-telegrafie hééft' Dr. Philips bij ho' 2; uitzondering efeA ótoïfélijk blijk Van waardee-; ring willen gevën.' goedkope reismarken «1. u Reisbureau t'o Pos tbr ug ru-.- VELTISÜIIS 'i-rc dn, .0.1" - - .dirJB DEMONSTRATIE DER KOLSTER- BRANDES RADIO-TOESTELLEN. P- V- >j i v'- - IN - c- De nieuwste snufjes passeeren de: Donderdagmiddag en -avond zijn iti Musis'; Sacrilm een tweètal demonstraties gehouden van bovengenoemd toestel, waarvan voor Den Helder de alleen-vertegenwoordiging berust in handen van den: heer P. A. de Zeeuw, West straat 96. j j, Vooral des avonds was er een belangrijk! interesse van (ie zijde van het publiek te con- stateeren, waarvafa het overgroole kwantum; toch nog steeds van zijn belangstelling blijk' geeft als het „de radio" betreft. En inderdaad,' het hééft nog niets van zijn oude lief hebberij verloren. Alvorens èenigè byzonderheden te' noemen willen wij eerst onze verwondering uitspreken over hét feit, op welk een verbluf fende wijze de radiotechniek zich nog steeds, weet te ontwikkelen'! Meende men reeds enkele jaren geleden, dat er gezien de töen bereikte resultatenniét"veel meer „te ontdekken bleef",' deze demonstratie o.a. bewees het tegendeel.; Hier vielen de. laatste snufjes van het Kolster-: Brandës fabrikaat te hooren én te zien, en; men vraagt zich af waar men over, zeg een) jaar of vier. aan toe is. v' De vertégènwöórdiger der fabriek vertelde óp prettige \rijZe 'pet een' en ander ovèr dit; toestel; Kon pi'en enkele 'jaren nog op de' markt komen tnét èen töëstel, dat „vrij goed" was, momenteel is de eisch en smaak van het- publiek zoo hoog 'gespannen, dat alleen het: beste kans van slagen hééft. Tal van eigenschappen dér Kolster-Brandes passeeren de.revue. De selectiviteit, de kwa liteit, het geluid,, de afwerking. Hoewel men toestellen in tal van prijzen- klassen heeft, is. het typisch dat deze niet evenredig zijn aan het gehalte der geluids weergave, die n.1. vrijwel constant blijft. Het is niet mógelijk in een kort bestek al de genóemdé Voordeelen op te noemen,; maar: het zijn er vele. Trouwens, de naam, Kolster-Brandes heeft ongetwijfeld een uit stekenden klank in de radio-wereld, en dankt i dit aan een langeurige ervaring. In de pau^e waren wij in de gelegenheid een aantal attesten in te zien, en bleek ons dat het toestel ook in maritieme kringen Op i prijs gestéld' wórdt. Zoo zagën wij waardee- rende epistels van autoriteiten der Hr. Ms. j Piet Hein, Hf. Ms. Evertsen, de Marinekazerne,1 hétgeen ons een uitstekende reclame lijkt. In de vertoonde lichtbeelden kreeg men een globalen indruk., van de wijze waarop het toe- j stel geconstrueerd wordt. Interessant is te vermelden dat op de] Kolster-Brandes fabriek in Engeland een 7O0O man (en vrouw!) arbeiden, en dat menonge-1 Veer 1300 apparatèn per dag aflevert. Ook uit commercieel oogpunt komt het ons] voor dat deze avond uitstekend geslaagd moet zijn. 1 enkel nummer 1 1.25 ontspanningslectuur dubbel nummer I 1.90 van boog gehalte DE ZEEMEEUW-SERIE alom In iedere goede boekhandel verkrijgbaar VAN IOGHUM SLATERUS uitgcvers N V. SERVM2E Rede van den party-voorzitter Koos Vorrink. Volle en enthousiaste zaal. Zang en Dans. Reeds in Augustus van dit jaar is officieel j de herdenking gevierd van het 40-jarig be- staan der S.D.A.P.; voor de grootere afdee- lingen echtte men het gewenscht een afzon derlijke feestvergadering te beleggen, even wel kon de afdeeling Den Helder niet eerder dan op Donderdag 13 December de beschik king kriigen over een spreker. De afdeeling is er niet slecht bij gevaren, want het was de partij-voorzitter zelf, de heer Koos Vorrink, die naar hier was gekomen om in een gloed volle, enthousiaste en fraai-gestyleerde rede over dat 40-jarig bestaan te vertellen. De zaal, die bijna geheel gevuld was, was versierd met diverse vaandels van onder-afdeelingen en tal van oude propaganda-leuzen; op het podium stonden palmen en hingen eveneens verschil lende kleurige en levendige doeken. Een en ander gaf aan de zaal een feestelijk aanzien. Nadat de voorzitter der afdeeling. de heer P. S. van der Vaart, een kort welkomst woord had gesproken, waaruit wij het voor naamste hierboven reeds vermeldden de zangvereeniging „Kunst aan 't Volk" had zich natuurlijk met een tweetal strijdliederen reeds dadelijk bjj den'aanvang doen hooren), kreeg de heer Vorrink het woord. De geboorte der S.D.A.P. Mischien zullen sommigen uwer van mee- hing zijn, dat het thans gèen trjd is voor f eestvergaderingen, aldus de spr. Toch is die redeneering niet juist: op een dag als deze past een terugblik. Wat was het doel btj de oprichting der partij, 40 jaren terug? Zij; ontstond als reactie op den volkswil voor een zelfstandig politiek denken; de politieke redè- lijkheid stond aan haar wieg. Ook vóór 1894 was er reeds een arbeidérsbeweging, maar zij dreigde, zooals spr. nader uiteenzet ten onder -te gaan in het anarchisme. Van de toenmalige toestanden in de arbeidersklasse kunnen wij ons geen denkbeeld vormen; de groeiende on tevredenheid, het negatieve sentiment van Wrok, dat dientengevolge ontstaan was bij de arbeiders, moest in goede banen worden geleid en uitgroeien tot eèn positieve macht. De toen gehoorde klankenvan directe actie worden oog heden ten dage gehoord; maar evenmin als toen hebben deze minderneden ook thans iets bereikt. En wel' is gebleken hoe juist en hoe ruim de blik was van de twaalf apostelen, die in 1894 dé S.D.A.P. op richtten! Wat is in veertig jaren bereikt In die 40 jaren van haar bestaan heeft zich in de maatschappelijke structuur een ontzag lijke verandering voltrokken^ Er bestaat een neiging om thans te zeggerij we hebben niets, bereikt, :ijk maar naar de crisis, naar de ver- schri'kelyke werkeloosheid, die ons teisteren.. Maar anderen stellen daar tegenover het vele dót bereikt is op het gebied bijvoorbeeld van woningbouw, van sociale wetgeving, van volksgezondheid. Maar het wezenlijkste, dat 'in die veertig jaren bereikt werd, .is eigenlijk] dit: dat het aangezicht der maatschappij is veranderd tengevolge van de doorbraak der politieke bewustwording van den arbeider. Er is een andere generatie ontstaan, en het ware wel goed indien de ouderen, die deze verande ring hebben meegemaakt, dat eens aan de jongeren uiteenzetten. Duitse Sp .orbilj. met 6O °/o korting Reisbureau t/oPoslbrug VELTHUIJS Vóór 40 jaar was er in de arbeidersklasse i de slaafsche onderworpenheid, bet gevoel: wij zijn nu eenmaal aan den slechten kant van het leven geboren, het is ons lot dezen troosteloo- zen weg te moeten gaan van de wieg tot het graf. Het socialismè is gekomen en hééft tot dezen gezegd: ook 'gij zijt mensch met de zelfde menschrechten van de anderen, gij hebt er recht op uw menschelijkheid te ontplooien. En dit niet alleen, maar ook gij hebt er recht op mede te regeeren, en te zeggen wie gij als uw leiders wenscht.; Zooals Karl Marx het, reeds profetisch zeideDe bevrijding der ar beidersklasse kan slechts door den arbeider zelf geschièden. De organisaties, die ontston den uit die politieke bewustwording van den arbeider, werden hem tot een openbaring, en ondanks crisis en reactie is de socialistische gedachte niet gedood. Wat is eigenlijk crisis? Crisis is eigenlijk niet anders dan het effect van een tekort aan organiseerend vermogen vaii de bezittende klasse. Zij kan de beschik- bare krachten niet of onvoldoende organisee- i ren en het gevolg is, dat de productie der aarde, die op zichzelf voldoende is om den mensch te voeden, niet goed is geregeld, waardoor in bepaalde gro,epen een tekort is' ontstaan. Wij, die dagelijks, naar de mate onzer krachten, dezen toestand bestryden, zijn geenszins blind voor het vele. dat al voor de bestrijding der werkloosheid geschiedt en voor het feit, dat voor 40 jaren deze toestan den veel erger waren. Dat thans een arbei der niet zonder meer aan zyn lot wordt over gelaten en als oud vuil aan den dijk gezet, is het zichtbare resultaat van 40 jaren stryd. En het is de smart van dit jubileum, dat deze cri sis vreet aan het zelfbewustzijn van den ar beider en dat nog altijd de bourgeoisie kan dreigen met het hongerspook. Het gezinsleven van den arbeider. Hoe zag het er vroeger uit in een arbeiders gezin? Dikwijls zag de vader zijn kinderen niet vóór des Zondags; het loon was aan de grens van het bestaansminimum en er be stond geen mogelijkheid dit leven wat zonni ger te maken. En nu? In onze propaganda hebben wij niet dikwijls gesproken over het gezin, dat immers de cel is van het maat schappelijk leven. Wij deden méér dan erover praten: wij hebben dat gezin gesticht Waar gij ook reist in Europa, overal vindt gij er de sporen van in de arbeiderswonigblokken, welke wij hebben gebouwd. Bestonden er vroeger opvoedkundige problemen? Immers Neen! Wij hebben in 40-jarigen beschavings arbeid het groote mysterie der opvoeding gebracht in de hoofden en harten de arbeiders. Gnze tegenstanders verwijten ons materialis me. vandaag dendag nog. Ja, wij heoben inderdaad de aarde lief, maar we willen in diezelfde aarde de openbaring zien van Gods woord en Gods liefde. En we zijn niet langer bereid om maar te berusten in een toestand, die ons dat belet. Wij zijn bereid ieder het gelóóf te laten, dót hém troost en helpt, maar wij gelóoven niét, dat om der wille daarvan onze kinderen moeten hongeren. En ondanks alle verschil in 'geloof, hebben wij dit met onze tegenstanders gemeen: zij hebben nimmer geweigerd de dingen op stof felijk gebied in ontvangst te nemeh, die vrij veroverd hadden. En wij'zeggen dan ook tegen de katholieke en de prot: christelijke arbeiders: zijt gij ook niet arbeiders en hebt ook gij niét dezelfde nooden' als vrij Hoelang nog zult ge naast ons staan? Oorzaak en herstel. Deze vraag is de praktische vraag, die de toekomst zal beheerschen. Dat op het oogen- blik de wagen in het zand is geloopen, we weten het allen. Maar dat het zoo fel tot uiting zou kómen, wisten we niet. Vandaag den dag klopt de crisis werkelijk ook aan bij hen, die vroeger nooit iets van deze dingen wilden weten. Nu hebben vrij uiteraard geen bezwaar tegen een wakkerworden bij déze groepen; het bezwaar voor ons is, dat zij de oorzaken van de crisis niet zien én dus ook niet het herstel. Vandaar dat wij, ondanks 40 jaren politieke bewustwording, toch moes ten constateeren, dat de tijd gunstig is voor politieke kwakzalverij. Maar wij protesteeren er tegen, dat men ons verantwoordelijk wil stellen voor dsn gang van zaken; vrij, die van het uur onzer geboorte af dit verloop hebben aangekondigd en er tegen gewaarschuwd! Het nationaal-socialisme. Spr. komt nu vanzelf op bewegingen als van het nationaal-socialisme met zijn „corpo ratieven staat". Hij wijdt hierover uit; vol gens de uitlatingen van den heer Mussert wil de corporatieve staat een einde maken aan den klassenstrijd. Gy, aldus zegt de heer Mus sert tegen den arbeider, hebt het gewonnen, dus de strijd is uit. Ten tweede zeide de heer Mussert, dat hij genoeg begon te krijgen van de rol van koning-kiezer. Dit beteeaent dus niets anders dan de afschaffing van het alge meen kiesrecht. Uitvoerig gaat spr. nog op déze dingen in. Ook tegen dictatuur waarschuwt spr. Er wordt thans geroepen om den „sterken man". Maar zoo iemand, die alles alleen opknapt, die alle kritiek den kop indrukt, bewijst daar mede bang te zijn voor kritiek, en feitelijk zijn dergelijke sterke mannen de grootste slap pelingen. Principieel-soc. propaganda. Het is thans meer dan ooit de tijd voor principieele socialistische propaganda. Ieder onzer zij actief propagandist: Er zyn tallooze gezinnen voor wie inderdaad tegenwoorejg het opbrengen der contributie een offer is. Maar zij mogen bedenken, dat onze arbeid reikt tot over het graf en dat wij door onze contributie als het ware een verzekering- premie betalen, die aan hen, die na ons komen, ten goede komt. Zij geven ons de zekerheid ingeschakeld te zijn bij het beste én edelste van de maatschappelijke samenleving. Wij hebben overigens volstrekt niet het gevoel, dat we er zijn; integendeel, het moeilyicste werk wacht ons nog. Met een vurigen oproep de partij te versterken eindigde spr. Spontaan werd door de vergadering nu ge zongen het bekende strijdlied, „Op socialisten, sluit de rijen", en opnieuw trad hic op de zangvereeniging naar voren, die nog een paar nummers ten beste gaf. De A.J..C in actie, Na een korte pauze trad de A.J.C. op met eenige, zeer fraai uitgevoerde Duitsche en Russische volksdansen. Deze reidansen en de daarbij hoorende begeleiding waren zeer inte ressant, o.a. was er een, die de zonnebloem en haar openblqeien weergaf. Tot slot werd een verbeeldingsspel opgevoerd van S. Bonn. In dit Spél wérd symbolisch voorgésteld de ellende van dén oorlóg; 'Heteerste taferéel stelt voor een boerengezin, dat rustig bij elkan der zit. Dan klinkt plotseling tromgeroffel: oorlog is uitgebroken, die de zonen oproept. In het tweede tafereel krijgen we een zinne beeldige voorstelling van het slagveld; solda ten liggen stervende ter neder, de dood staat schaterlachend er bij. Het derde tafereel brengt ons wederom in de woning; de moeder is alleen, al haar zonen zijn gesneuveld, zij is in gebed verzonken, vraagt den Heer haar tenminste haar dochter te laten. Langzaam komt dan, geheel in het wit met slechts een inlichtingen Wintersport Reisbureau toPostbrug VELTHUIJS roode sjerp en het vaandel, het socialisme aangeschreven, dat der arme moeder troost brengt. Dit laatste tafereel was, mede dank zij de uitstekende dramatiek van de beide vrouwelijke speelsters, en de muzikale bege leiding van Grieg's treurlid „Ase's dood", wel het meest treffende. Ondanks het uitgebreide programma, dat wij hier zeer verkort weergaven, was te elf uur deze feestelijke bijeenkomst, die een aan tal nieuwe leden opleverde, geëindigd. Zondag' 16 Decembér Alle-dag-kerk. Is tot nader order stopgezet. Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) Geen dienst. Ned. Herv. Gem.(Westerkera, Westplein) - 's Morgens 1050 u., Ds. F. W. J.. y. (I Poel. 's Avonds 6.30 uur. Ds. H. A. Enk'.aar Onderwerp: „Zalig, die treuren". Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 Uur, Ds. Meynen. 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar Kerkdienst fChr ,Mil. L Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar 's Avonds 5 uur, Ds. Meynen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens lp. u. en 's avonds 5.30 li. Ds. N. v.d. Kraats Donderdagavond 7.30 u., Ds. N. v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur 's middag3 5 uur de heer J. Rebel. Woensdagavond 8 uur, Bijbellezing door den Heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr. 's Morgens 10.30 uur, Ds. G. Mostert, van Harlingen. Doopsgez. Gein. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u., Ds. A. G. H. van Hoogen- huijze, van Amsterdam. 's Avonds ZES uur, Ds. J. W. Swaan, van IJmuiden. Gebouw Crocusstraat 60. Donderdagavond 7.30 u., Bijbellezing door den heer Franck. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78) 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Past. Th. Moleman. Evangeliëóatiegebouw, Vijzelstraat: Straatëvangëlisatie 4 uur, Tuindorp Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. s, Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Hersteld Apostolische Zending, Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. 's Morgens 10.30 uur„ dienst.. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Mórgens 10 uur, Eerw. Heer G. Moen, ber. pred. te Den Hoorn (Texel) Gisterenmiddag te 4 uur werd in de boven zaal van het Alg, Militair Tehuis in de Spoorstraat de elfde nationale pluimvee-ten toonstelling geopend onder de auspiciën van de Pluimvee-vereeniging „Den Helder eo Omstreken". De opening had plaats onder groote belangstelling van de zijde der gemeen telijke autoriteiten; aanwezig waren van het eere-comité de Burgemeester, die de ope ningsplechtigheid verrichtte, de Schout-by- nacht, commandant der marine en zijn adju dant, de garnizoens commandant, kolonel Benz van den Berg, pastoor Koopman, de heeren Engelmann, de Commissaris van poli tie, de heer van der Hoeven, de heer van Willigen, voorzitter der Middenstands-vereeni- ging, de heer Biersteker, voorzitter van de V.V.V. „Helders Belang", de heer P. Th. Luyckx, bestuurslid R.-K. Middenstandsver, „de Hanze", enz. Aan de opening was een kleine plechtig heid in meer intiemen kring voorafgegaan: aan een der keurmeesters, den heer J. van den Broeke te Haarlem, werd namelijk, ter gelegenheid van het feit, dat hij gedurende tien jaar deze functie Verricht had, namens de Vereeniging een souvenir aangeboden, be staande uit een keurstok met inscriptie. Naar aanleiding daarvan drukte dé 'keurmeester zijn blijdschap uit over het feit, dat hij blijkbaar het vertrouwen van de vereeni ging had verworven. Hij besprak vervolgens het feit, dat eenige inzenders teleurgesteld wa ren met den uitslag der keuring; spr. meende evenwel als keurmeester opvoedend te moeten werken en zich op het standpunt te stellen, dat ook alleen goedgekeurd kan worden wat wer kelijk hiervoor in aanmerking komt. De Voorzitter, de heer G. J. H. Verstegen, wees er in zijn antwoord op, dat liet ook enkel de bedoeling mag zijn, dat deze pluimveesport opvoedend werkt. Wij mogen ons van dat standpunt niet laten afbrengen, zij, die den ken er al te zijn, moeten dan maar de gevol gen daarvan dragen. De leden dienen te staan achter het bestuur en achter de keur meesters.. De opening. Zooals wij zeiden, was dit aan de eigenlijke opening voorafgegaan Te 4 uur hadden de hierboven genoemde heeren, met vele leden der vereeniging, zich in de benedenzaal van hét Tehuis vereenigd. Wederom was het de de heer Verstegen, voorzitter der afdee ling, die 'hier het woord nam, allereerst om dank te brengen aan de heeren van het eere comité voor de bereidwilligheid om daarin zitting te nemen. Dit eere-comité, aldus spr., is een niet genoeg te schatten steun voor de vereeniging; als wij niet den steun hadden van de hoogste plaatselijke autoriteiten, zou dat ongetwijfeld van nadeeligen invloed zijn op de liefhebberij van onze fokkers. Is het omgekeerd, voor deze hooge autoriteiten wel van genoegzaam belang zich bezig te houden met de belangen van hen, die deze onschuldi ge en kinderlijke liefhebberij beoefenen? Spr. meent van wel; we hebben nu eenmaal be hoefte aan wat afwisseling in sport en het is van groot belang als de inwoners op deze wijze hun vrijen tijd benutten. Het is boven dien een liefhebbery, die weinig kost, ja, die nog kleine baten afwerpt somtijds.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 9