Buitenlandsch Overzicht. Sally's avontuur. v Tnawi.... gegcwcvnctee/ul oojf&MMyvyJ- NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Het incident te Saarbrücken. OP REIS DOOR NEDERLAND VOOR HET MISDEELDE KIND. Oost-Indië. No. 7529 EERSTE BLAD DONDERDAG 20 DECEMBER 1934 62ste JAARGANG Door echtgenootc vergiftigd. SI COURAI Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnenland f 2.—, Nederh Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen 3.20. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad resp. £0.50, f 0.70, f0.70,fl.—Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, fl.50, 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct. per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 cL per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 cL per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct Is er toch een militair' en handelsverdrag gesloten tusschen Frankrijk en Rusland? ,,Luchtbewapeningsjacht" in Europa. Frankrijk geeft opnieuw milloenen voor bewapening. Ook Zweden blijft niet achter in den bewapeningswedstrijd. Het Zuid'Slavisch kabinet afgetreden, als gevolg van binnenlandsche moeilij kheden. Fransch' Russisch mili tairen handels' verdrag We hebben er al eens op gewezen, dat in de zen tijd van angst en vrees, de groote mo gendheden bescherming zoeken bij elkaar, tegen den denkbeeldigen vij and. Zoo was er kort geleden sprake an een militair verdrag tus schen Frankrijk en Rusland, dat officieel door de Fransche regeering werd tegenge sproken. Nu kwam dezer dagen het Engel- sche blad „Star" met bizonderheden over een militair en een handelsverdrag tusscheü Frankrijk en Rusland. Ook dit bericht is va» Fransche officieele zijde tegengesproken e.1 als belachelijk gekwalificeerd. Wij geven hier evenwel de bizonderheden van het Engelsch? blad, omdat ze interessant genoeg zijn om '-.ennis van te nemen. De militaire overeenkomst kwam den 22en November formeel tot stand te Genève tus* schen Laval en Litwinof en het handels1 accoord den lOden December. De militaire overeenkomst, welke in artikel 1 zich uitsluitend verdedigend verklaart, sti puleert een samenwerking tusschen beide ge nerale staven, tusschen welke een directe draadlooze verbinding wordt tot stand ge bracht door middel van een geheime code. In een uitwisseling van technische inlich tingen, een wederzijdschen bijstand in aan gelegenheden de luchtmacht betreffende en een ruil van militaire zendingen is eveneens voorzien, vermeld de Star en het blad voegt de maatregelen daaraan toe, die reeds geno men zijn om het verdrag onmiddelüjk in toe passing te brengen. Vierhonderd Fransche tanks zullen zoo spoedig mogelijk naar Rus land worden gezonden. Wordt Rusland aangevallen door Japan, dan zal Frankrijk terstond oorlogsmate riaal verschaffen tot een bedrag van 4 milliard francs. In geval van een oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland zal de Sowjet-Unie aan Frankrijk graan tot een zelfde bedrag zenden. Frankrijk en de Sovjet-Unie komen voorts vereen geen wederzij dsche verdragen aan ie gaan met Duitschland. Fransche Het ziet er nog lang niet vroolijk in Europa bewapeningf'ook al heeft de Vo1" kenbond vorige week eenige dreigende geva ren af kunnen wenden. De luchtvaort-mede- werker van de N. R. Crt. te Parijs, gaf dezer dagen aan zijn blad een overzicht van de be langrijkste militaire luchtmachten. Het was geen rooskleurig beeld. Wij nemen er hier en daar een greep uit, waaruit men kan zien hoe de mogendheden zich niet alleen van top tot teen bewapenen op den grond, maar hoe zij hun aandacht ook in het bizonder gecon centreerd hebben op de lucht. En dat is te begrijpen, omdat de toekomstige oorlog im mers in hoofdzaak een strijd zal worden uit de lucht. Nummeriek gaat Rusland vooraan. Met een koortsachtige haast wordt hier gewerkt aan de ontwikkeling van de luchtvloot en de emancipatie der vliegmachine industrie. Een globale berekening leert ons, dat Rusland op dit oogenblik de beschikking heeft over ruim 1800 toestellen verdeeld over de bekende categorieën. Feuilleton. Uit het Amerikaansch. 65) ,,En ten tweede bleek Miss Manwarmg ka rakter te hebben; liet ze zich niet zoo ge- makkeltjk in een richting duwen als mijn waarde neef en nicht gedacht of gehoopt hadden. En ten derde 't spijt me, dat ik het van me zelf moet zeggen, maar het is E00 hadden ze mij onderschat. Van het eerste oogenblik af rook ik lont, met het ge volg, dat ik vanmorgen, of liever gistermor gen Miss Manwaring in verhoor genomen heb; gelukkig bleek ze te eerüjk om me te Willen voorliegen, iets, wat ik trouwens ook wel verwacht had. „Maar ondertusschen moest Adèle op de eeri of andere manier aan geld zien te komen. Ten einde raad, besloot ze om de juweelen te verpanden. Boston was daarvoor de aange wezen plaats. Dan konden ze later, als de verzekeringsmaatschappij uitgekeerd had, ■tuk voor stuk weer ingelost worden. Maar Na Rusland komt, wat aantal eenheden be treft, Amerika met circa 1400 toestellen op de tweede plaats. De Italiaansche luchtvloot komt, wat numerieke sterkte aangaat na de Fransche, doch beschikt over veel moderner materiaal. In het totaal beschikt Italië over circa 1060 oorlogstoestellen. Duitschland is op het oogenblik wel het land, dat de grootste activiteit ontwrikkelt ter organisatie van zijn luchtwapenen. Wat den celbouw betreft staat de Duitsche construc tie vrijwel op gelijken voet met die van de andere vooraanstaande landen. Ten aanzien van den bouw van motoren evenwel is Duitschland althans voor het oogenblik nog afhankelijk van het buitenland. Men kan de effectieve Duitsche gevechtsvloot schatten op 1000 toestellen, waaronder een 400-tal, die normaal voor civiele doeleinden dienst doen, doch die snel in oorlogstoestel getransfor meerd Kunnen worden. Engeland kan op het oogenblik tegenover de moderne Russische en Amerikaansche luchtvloten op dit oogenblik nog slechts een betrekkelijk kleine macht stellen van niet meer dan circa 850 eenheden. Van de Fransche luchtvloot, die officieel bestaat uit circa 1200 eenheden, wordt alge meen erkend, dat zij eenige jaren vertraging heeft in vergelijking met het moderne mate rieel, waarover inzonderheid Amerika en Rusland momenteel beschikken. Hierom acht te minister Demain een vernieuwing dringend noodig en, zooak bekend, werden de credie- ten toegezegd voor een vijf-jarenplan. In snel tempo kon, dank zij zijn voortvarend be heer, met de reorganisatie worden begonnen en reeds zijn verschilende oude modellen ver vangen door nieuwe, welke een vergelijking met het buitenland volledig kunnen doorstaan. Commentaar overbodig. De luchtvaart in Europa. 't Is al bewapening wat de klok vandaag weer slaat. Dinsdag toch heeft de Fransche Kamer met 460 tegen 130 stemmen een crediet van 800 millioen, zegge en schrijve achthonderd millioen aan genomen, voor ontwikkeling van de militaire uitrusting. Dit krediet wordt als volgt verdeeld: 615.5 mililoen voor de artillerie en de wapenfabri- cage, 48 mililoen voor de pionierstroepen, 35 millioen voor de intendance, 15 millioen voor de geneeskundige troepen, 80 mililoen voor de munitievoorraden, 6.5 millioen voor de mi litaire spoorwegen. Aan het debat, dat er aan voorafging, ont- leenen we nog het volgende: Sari, de rapporteur, eischte een krachtiger africhting der Fransche troepen. Hij ver klaarde voorts, dat Duitsclhand 600,000 man op de been kan brengen en bovendien een re serve van 700.000 man, daarbij kunnen nog ko men 1.400.000 reservisten van ouderen leef tijd en 1,000,000 leden der paramilitaire orga nisaties. Volgens senator Lemery slaapt Frankrijk in, in den waan van een niet bestaande supe rioriteit. Hij noemde het herstel van den twee jarigen diensttijd noodzakelijk voorts zou men tegelijkertijd het beroepsleger moeten versterken Wanneer men bedenkt, aldus spre ker, dat een werklooze meer geld kost dan een soldaat, vraagt men zich af, waarom men met het nemen van een dergelijken maatre gel nog kan aarzelen. Flandin, de minister-president, wees er in zijn antwoord op, dat Frankrijk een vrede lievende bevolking van 40 millioen zielen heeft. Het moet op grond van zijn al te tal rijke ondervindingen zich beschermen tegen het gevaar, doch het mag slechts een militaire organisatie hebben, welke voor de verdediging is bestemd. De grensversterkingen moet hen, die ze hebben bezichtigd, ook zekere buiten landers, geruststellen. Frankrijk bedelt niet om veiligheid. Het is voor zich zelf garant. Het zou evenwel, aldus Flandin, een fout zijn het internationale veiligheidssysteem, waarop de wereldvrede, berust, te negeeren. Ook in Zweden, dat zich tot nog toe niet zooveel aan den bewa- peningswedstryd van Europa liet gelegen lig gen, begint men met een nieuwe defensie-re geling. Zoo meldde men dezer dagen uit Stockholm aan de „Nw. Rott. Crt.": Ruim vier jaar geleden, in October 1930, is een commissie ingesteld, welke een nieuwe regeling voor de defensie moet ontwerpen en welke sedertdien de zaak van alle kanten be studeerd en in vele vergaderingen besproken heeft, zonder dat men tot resultaten kon komen, die voor openbaarmaking vatbaar waren. Dagens Nyheter meent te weten, dat de commissie onlangs besloten heeft de milli- taire deskundigen te laten onderzoeken, wat men met bepaalde bedragen per jaar zou kunnen doen. De totale kosten voor de defensie zouden volgens de conservatieve leden der commissie 175 millioen 's jaars mogen bedragen, terwijl de voorstander van ontwapening, die in deze commissie zitting heeft, 98.5 millioen als maximum voorgesteld zou hebben. Andere leden hebben 125 en 150 millioen voldoende geacht voor een doelmatige defen sie. De militaire deskundigen moeten dezen zomer voorstellen opgemaakt hebben, waar bij de kosten ruim 200 millioen kronen zou den bedragen. Volgens het blad zou ongeveer 60 procent van het totale bedrag beschikbaar worden gesteld voor het leger, een kleine 25 procent voor de marine en de rest, dus ruim 15 procent, voor de militaire luchtvaart. De voorstander van ontwapening moet voorts van plan zijn een voorstel tot vorming van een politieleger in te dienen, waardoor de kosten van de defensie op ongeveer 25 mil lioen kronen gebracht zouden worden. daarmede gemotiveerd, dat de buiten- landsche politiek des lands consolidatie in het binnenland eischt, dat hij het echter in bepaalde punten met zyn ambtgenoo- ten niet eens is en zulks voor de consoli datie nadeelig moet zjjn. Daarom wil hij geen verdere verantwoordelijkheid dragen. Instructies aan het Engelsche contingent. In verband met het incident te Saarbrücken hebben de voor het Saargebied bestemde En gelsche soldaten, aldus de Daily Mail, nieuwe instructies gekregen betreffende hun gedrag. Woensdagavond zijn te Calais 1000 man met 60 auto's aan land gezet. Dinsdagavond kwamen nog meer trooepen en auto's. Tegen Zaterdagochtend zal het gheele Britsche con tingent in het Saargebied zijn. Engelsche kabinetsraad. Maandagavond is de ministerraad bijeenge komen om de situatie te bespreken, welke ontstaan is als gevolg van het incident te Saarbrücken, aldus meldt de Daily Mails. Volgens de Daily Mail heeft de raad zich uitgesproken voor strenge disciplinaire maat regelen ,als de omstandigheden dit vereischen. De Engelsche regeering zal haar standpunt hierover duidelijk uiteenzetten aan de autori teiten van het Saargebied, hoewel Engeland voor het incident in geen enkel opzicht ver antwoordelijk is. Majoor Hemsley vraagt ontslag. Naar het D.N.B. uit Saarbrücken verneemt, heeft de Engelsche majoor Hemsley, de leider der Saarlandsche politie, aan den president der regeeringscommissie Knox, ontslag ge vraagd. Dit verzoek staat klaarblijkelijk in verband met het incident van Zaterdagnacht, al is het in strijd met Hemsley's verklaring, dat hij er niet aan denkt af te treden. Wellicht heeft de schorsing van Justice en de afkeuring, ook in Engeland, van het voorgevallene hem tot zijn besluit om heen te gaan gebracht. Majoor Hennessy tot opvolger benoemd. Nader meldt het D.N.B., dat majoor Hen nessy, eveneens een Engelschman, tot opvol ger van majoor Hemsley is benoemd. 'Hennes sy behoort tot de reeds sedert eenigen tijd in het Saargebied vertoevende politieofficieren en was de persoonlijke adjudant van Knox. Hij staat te boek als een zeer bekwaam man en kent Duitschland uit eigen aanschouwing. Het Zuid-Sla' visch kabinet afgetreden. Tot slot van het wei nig opwekkende over zicht van vandaag, de mededeeling dat het kabinet is afgetreden, het is gelukkig om een kwestie van binnenlandschen aard, hoewel het natuurlijk toch te betreuren is, dat juist nu een kabinetscrisis ontstaat Wat zal een nieuw kabinet brengen? De verdere afwikkeling van de regeerings- zaken wordt opgedragen aan den gewezen minister-president Ozoenowitsj. Reeds Dins dag is de regentschapsraad begonnen met het raadplegen van de voorstellen van Skoepsjina en Senaat. De verdere loop van de dingen hangt af ten eerste van de houding van de regeeringspartij ten opzichte van de kwesties der binnenland sche politiek, ten tweede van de aantrekkings kracht, welke de toekomstige regeeringschef in de regeeringspartij en daarbuiten zal uit oefenen, ten derde daarvan, of de hooge ge- zaghebbenden tot de opvatting zouden gera ken dat reeds thans het oogenblik is geko- menmen om de regeeringsbasis te verbree- den met die elementen, welke buiten de re- geeringsgroep en buiten het Skoepsjina staan, met andere woorden met de gewezen politieke partijen, die zich in tegenstelling met de re- geeringsgroep, inclusief de z.g. regeerings- oppositie tot nog toe niet op het standpunt der koninklijke dictatuur hebben gesteld. Jeftitsj heeft zijn verzoek tot ontslag Woordpuzzle met duizend prijzen w.o.: vlucht van de K.L.M. voor twee personen, trip naar Londen met de Stoomvaart Mij. „Zeeland". De Centrale Propaganda Commissie voor de Weldadigheidspostzegels verzoekt ons opneming van onderstaande woord puzzle, welke bedoeld is als een steun voor den arbeid ten behoeve van de mis deelde jeugd. Omschrijvingen. Stad in Gelderland, die binnenkort een zeer belangrijke verkeersverbetering (water) kan boeken: 23-79-110-59-68-100. Deze stad is gebouwd op palen: 83-11-69- 76-80-16-5-65-11. Van deze stad begon de „victorie"52-8-104- 11-24-28-25. Op 1 April verloor Alva: 88-109-84-77-108- 99-87-102. Nog een stad bekend uit den Spaanschen tijd, en door burgemeester Van der Werf: 105-34-63-19-103-97. Stad in het centrum van ons land, die her innert aan Sint Maarten: 96-94-49-41-72-73-70. 45-106-32-26-90-58-91-65-75-27 is een van de mooiste provincies van Nederland. „Ik worstel en kom boven", het devies van het wapen van: 22-64-20-3-65-29-54. „hier at men koek bij 't kermisbier" (al thans, volgens Staring), dus in 92-78-25-77- 17-39-50. Een ander gedicht van dezen dich ter een Zutphensche vertelling herin nert aan: 51-66-100-43-35. Kent ge: 30-53-6-61-9-81-30-15-84 niet, dan kent ge Nederland niet, aldus de reclameplaat van een stad in het Noorden. Twee vliegvelden in ons land: 48-31-67-40-21 en 98-72-59-14-18-73-13-105. 47-107-29-67-12 en 77-25-2-62-65 twee ste den in het Zuiden van Nederland. Typisch Zuiderzeeplaatsje: 82-37-91-107- 110-46-65-100, evenals: 10-101-65-4-60-110-77- 44-49-30. Stadje in Zuid-Holland, bekend door zijn kaasmarkten1-56-7-49-33-80-110. Twee dorpen in Gelderland, in de nabijheid - van Zutphen, beide beginnende met dezelf de letter; dit zijn: 36-92-86-79-98-70 en 55-71-53-5-2-75. Stadje in Drente: 72-38-2-85-57-39-40-2-29. 95-74-74-79-75 herinnert aan een zeer be kenden G.G. van Ned.-Indië en ook aan kaas markten. 42-71-44-53-2: groot dorp in Friesland, t Deze puzzle beschouwe men als een 89-74-89 voor het Misdeelde Kind; m.a.w. dat Gij het be- en gedenke! Prijzen. Voor dit algemeen liefdadig doel de gees telijke en lichamelijke gezondheid van de Ne- derlandsche jeugd - zijn van zeer vele zijden prijzen beschikbaar gesteld. Hoofdprijzen. Twee retourvluchten per K.L.M. boven Ne derland; Een retour VlissingenLonden per Mij. „Zeeland"; Een E.M. Jaarsma haard; Delftsch blauw van „De Porceleyne Fles"; een zilveren armbandhorloge van Fa. Van Wielik, Den Haag; 2 cadeaubons van 10. ieder van N.V. Mag. „De Bijenkorf"; 2 flap- jacks van Fa. 't Hart, Den Haag; diverse Philite artikelen van N.V. Phiüps-fabrieken, Eindhoven; voorts prijzen van Peek Clop- penburg, Boldoot, Steltman, N.V. Koffie Hag Mij., o.a. albums evenals van Ned. Heide Mij., Haust Zonen, verder bonbons van Droste, Haarlem; Ringers, Rotterdam; voorts een aan tal gratis jaarabonnementen op diverse perio dieken, o.a. Astra, Nova, Eigen Haard, We- reldkrnoiek, Het Landhuis, Op de Hoogte, een aantal Enkhuizer Almanakken, een aantal Kalenders 1935 enz. Wijze van inzending. De oplossing van deze puzzle kan door iedere lezer (es) van dit blad worden ingezon den. Het is geoorloofd meer dan één oplossing te zenden. Als voorwaarde is gesteld, dat iedere oplos sing voorzien moet zijn van minstens twee weldadigheidspostzegels voor het kind van 6 cent frankeerwaarde. De oplossingen moeten vóór 11 Januari a s. A Koffie Hag verschaft U, het volle genot van een' geurige, pittige koffie,' want de coffeïne heeft met den smaak en het aroma' niets te maken. Koffie Hag is een selec tie van de fijnste koffie- boonen, veredeld en zoo danig behandeld, dat ook aan gevoelige personen en kinderen het genot van echte koffie niet behoeft te v/orden ontzegd. Probeert U 't eens. Vier weken Koffie Hag en U zult overtuigd zijn, dat U er wel bij vaart. Koffie Hag schenkt U i meer genot en een betere p gezondheid. verzonden worden per briefkaart en geadres seerd als volgt: Ned. Dagbladpuzzle voor het kind, Nicolaïstraat 17, Den Haag. De jury ter beoordeeling der ingekomen op lossingen bestaat uit: Mr. H. de Bie, Voorzit ter Ned. Bond tot Kinderbescherming; Jkvr. Mr. M. J. E. B. Alting von Geusau, Secr. Cen trale Propaganda Commissie; Mej. J. Th. Löhnis, Penningm. Haagsch Comté voor Wel dadigheidspostzegels en K. D. Koning, Redac teur van het „Algemeen Hai.cVsblad", Am sterdam. De toewijzing der prijzen geschiedt vóói 1 Februari a.s. onder toezicht van notaris Mr. S. K. D. M. van Lier te 's-Gravenhage. Prijswinnaars ontvangen uiterlijk 1 Februari bericht. Steunt allen het misdeelde kind! Semarang, 18 December. Te Jogja is een vergiftigingszaak voorgevallen waarin thans volledige klaarheid is verkregen doordat in den afgeloopen nacht een der personen daarbij betrokken, een zekere mevrouw v. I., heeft bekend haar man op 3 Augustus j.1. door toe diening van arsenicum om het leven te heb ben gebracht. De vrouw had reeds zes jaren lang een verhouding met een Inlandsche be diende en wilde zich op deze wijze vrijmaken. De geneesheer had dysenterie als doodsoor zaak opgegeven; het lijk is opgegraven en scheikundig onderzocht. Hierdoor werd de vergiftiging vastgesteld. de juweelen waren hier en Walter zat in New York; het zou te gek geweest zyn als hij eerst hierheen gekomen was, om ze te halen en dan weer naar Boston terug gegaan was. Ten einde raad nam Adèle die, als het er op aan komt, Walter in onbe kooktheid niet toegeeft Mr. Lyttleton in vertrouwen en, nu komt het allerergste, toen die met een raad kwam, volgde ze hem op! Die raad was niet meer of minder dan een knap uitgewerkt plan, dat, wat avontuurlijk heid aanging, beter in een roovers-historie thuis gehoord had. Walter moest naar New Bedford komen, moest daar. onder een an deren naam, een motorboot huren, waarmee hij dan, op een van te voren bepaald uur, natuurlijk in het holle van den nacht, hier in de haven moest komen. Lyttleton zou de ju weelen dan op een afgesproken plaats onder aan de klippen deponeeren. Walter moest met handelen wachten, tot hij, door signalen uit het raam van Adèle's kamer, zekerheid had, dat de kust veilig was, dan moest hij met een roeiboot de juweelen komen halen, ze mee naar Boston nemen, ze daar verpanden en vandaag of liever gisteren met het geld hier terugkomen. „Walter werd per brief van het plan op de hoogte gebracht en ging er, zonder één oogenblik van nadenken, mee accoord. De zooveelste domheid. Maar het allerdomste vind ik, dat het plan gisternacht werkelijk ten uitvoer werd gebracht, en onder niet be paald gunstige omstandigheden. Want ge heimhouding was by zoo'n plan natuurlijk een eerste vereischte en het ongeluk wilde, dat èn Miss Manwaring èn Mr. Frego dien nacht niet konden slapen en daardoor getuige wa ren van het ten uitvoer brengen van het ro mantische plan. En, alsof dat nog niet ge noeg was, had hun geheimzinnig gedoe op hetzelfde uur plaats gehad, dat door mijn dief voor het steden van mijn juweelen was uitgekozen. „Toen dat bekend werd, raakten onze drie samenzweerders geheel hun hoofd kwyt. Wat moesten ze doen, om de verdenking van hun onschuldige hoofden af te wenden? De een bedacht dit, de ander dat, maar alles liep dood op het struikelblok: Miss Man waring. Ze wist veel te veel en ze was niet iemand, die zij naar hun hand konden zetten. Na ette lijke conferenties besloten ze het volgende: Miss Manwaring moest ontvoerd en ergens naartoe gebracht worden, waar ze haar kon den vasthouden tot de verschillende op komende buien hier overgedreven waren. Door haar zoogenaamde vlucht had zy dus schuld bekend en daardoor was automatisch alle verdenking van medeplichtigheid aan mijn diefstal van de hoofden van Adèle, Walter en Lyttleton afgewenteld. Een dwaze rede neering, want inderdaad hadden ze met de zen laatsten diefstal toch niets te maken ge had. ze hadden veel beter kalm .kunnen af wachten. Den doorslag gaf dan ook de ge dachte, dat ze zoo meteen van Miss Man waring af waren, want, redeneerden ze, als ze haar vrij lieten, zou ze zich natuurlijk nergens durven vertoonen, uit angst van her kend en gearresteerd te worden. Zooals u ziet, was er niet alleen meer sprake van domheid, maar van bewuste wreedheid en grenzeloos egoisme. „Walter stelde zich voor het plan van ont voering beschikbaar. Hij begon met een chauffeur te huren, dien hij van vroeger als een onscrupuleus iemand kende en daarna leende hij met een kalm gezicht een van mijn eigen auto's, een gesloten wagen, die voor zijn doel uitstekend geschikt was. Dat kon hij met een gerust hart doen, want, daar het moment van uitvoering op kwart voor eenen bepaald was, zou de auto al weer hoog en breed terug zijn, voordat ik haar voor mijn gasten noodig zou hebben en op een avond als deze zou niemand zich over de af wezigheid van den auto verwonderen. Daar na maakte hij een afspraak met Miss Man waring om hem bij het hek, dus op een plaats, waar er op dat uur zeker geen toe schouwers zouden zyn, te ontmoetn. Door luistervink te spelen was ik het een en ander van hun plannen te weten gekomen, wel niet veel, maar genoeg, om te begrijpen, dat er iets niet in den haak was daarom besloot ik zelf, in het costuum van Miss Manwaring, naar dat geheimzinnige rendez-vous te gaan, om Walter tot opbiechten te dwingen. Maar het liep anders, dan ik gedacht had vlak bij het hek werd opeens een zak over mijn hoofd gegooid en werden m'n handen en voe ten gebonden; zoo werd ik achter in myn auto gezet. Het portier werd dichtgeklapt en voort ging het, met zulk een vaart, dat het Walter, die door een ontmoeting met Miss Manwaring bijna onmiddellijk tot de niet zeer aangename ontdekking kwam, dat hij zich vergist had, niet lukte om me in te halen, voordat ik op de plaats van bestemming, een verlaten hut aan de Zuidkust van het eiland, een ideale untoeni& >.r Miss Manwaring, was aangekomen. „En nu nog over hetgeen zich in dien tus schen tyd hier afgespeeld heeft. Toen Adèle en Mr. Lyttleton hoorden, wat er gebeurd was en ze den steun van Walter misten, raakten ze blijkbaar het laatste restje van hun ver stand, dat ze nog over hadden, kwijt. Adèle ging jacht op Miss Manwaring maken en toen ze haar gevonden had, probeerde ze haar door dreigementen tot de vlucht nemen te dwingen en Mr. Lyttleton, die, tusschen twee haakjes, morgen, tegelijk met Walter en Adèle weggaat, beslist op zyn eigen houtje, dat de beste manier, om alles weer in het reine te brengen, was: Miss Manwaring van den diefstal te doen beschuldigen. Daarom haalde hij Mr. Mason over, om de enveloppen in mijn afwezigheid te openen, iets, wat niet had mogen gebeuren, en bracht hem daarna naar de kamer van Miss Manwaring, waar, tot zyn groote verwondenring, werkelyk een van de gestolen ringen gevonden werd." „Waarom denkt u, dat hy zoo verwonderd was?" vroeg Frego terwijl hy zich op zijn stoel omdraaide en het bewuste jongmensch op niet bepaald vriendschappelijke wijze van onder tot boven bekeek. „Omdat hij niet wist, dat 't daar was hij dacht, dat het zoeken niets zou opleveren." „Maar die ring komt daar niet van zelf iemand moet hem daar gestopt hebben," ar gumenteerde Frego. „Miss Manwaring zelf komt niet in aanmerking. Het staat toch vast, dat die onschuldig is!" „Ja, absoluut," antwoordde Mrs. Goswold. „Nu dan, waarom kan Lyttleton 't dan niet evengoed als ieder ander gedaan hebben?" „Die vraag wordt het beste beantwoord, als we het laatste punt, dat behandeld moet wor den, nu meteen ter sprake brengen", zeide Mrs. Goswold langzaam. „Zooals u weet, wa ren alle kaarten, behalve de twee die Miss Manwaring als de schuldige aanwezen, blanco. Mijn plan is dus mislukt. Het spijt me meer dan ik u zeggen kan. Maar na dit moet het recht zyn loop maar hebben ik heb gedaan wat ik kon, om degeen, die de juweelen gestolen heeft te beschermen." „Weet u danbegon Frego. Ja, want ik was wakker ik heb den dief bezig gezien," gaf Mrs. Goswold met een strak gezicht ten antwoord, ,,'t Was geen diefstal uit winstbejag 't had alleen ten doel, om Miss Manwaring in discrediet te brengen..." Van den anderen kant van 't bureau kwam een kreet van schrik. Mrs. Goswold zweeg en keerde zich nog vlug naar Mi3s Pride toe. En in de stilte, die nu volgde, zagen de aanwezi gen hoe de altyd cordate Mercedes doodsbleek werd en met een lichten zucht van haar stoel op den grond gleed, waar ze onbeweeglijk bleef liggen. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1