LUCHTVAART HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 20 DECEMBER 1934. KERSTWILD Bij KOMIJN Luchtvaartterrein de Kooy Uit hst politie-rapport. Voor den Politierechter te Alkmaar. KERSTWILD? AirrondissementS' rechtbank te Alkmaar. Beleediging van het gezag. S.S. „Orania" bij Oporto gezonken. De versnelde Kerstvlucht van de Uiver. Snip naar Parimaribo gestart. Vliegtuigongelukken in Japan. y Ook gebraden op mooie schotels "Voor prijzen: ZIET ETALAGE SPOORSTRAAT 93 - TEL. 339 Wat bet technische gedeelte betreft merkt hij op. dat het gebouw den indruk maakt van degelijk en schoon te zijn. In dit verband brengt hrj hulde aan den architect uen heer Boeyenga. die met zorgen de vele gestelde eischen voldaan heeft. Spr. is geen deskundige en zal daarom niet in details tre den. Hij noemt van het technische personeel nog den opzichter, den heer Deelstra, de fa. C. Kramer voor het schilderwerk, en den aannemer Zwaan, voor wier arbeid hij even eens niets dan lof heeft. Dat alles zulk een gunstig verloop heeft is echter ook in niet geringe mate te dan ken aan de werkzaamheden der Bouwcom missies, die de schakel vormde tusschen den Kerkeraad en de technische afdeeling. Spr. releveert den arbeid van deze commissie, die geheel belangeloos verricht werd. Na het spreken van deze woorden draagt ds. Tollenaar het gebouw officieel over. Ds. T. wijst er daarna op, dat het gebouw wel zeer sterk in een behoefte voorziet. Men stelt zich voor, dat deze kerk behalve een bedehuis, ook een centrum zal worden van gereformeerd jeugdwezen, en dat er binnen de muren het zuivere woord Gods zal gespro ken-worden. Als conciërge installeert hij vervolgens den heer Visser en vertrouwt, dat deze zijn func tie naar behooren zal vervullen. Spr. besluit zijn aandachtig beluisterde rede met erop te wijzen, dat men na dezen stap niet op de lauweren zal gaan rusten, maar het zegenrijke werk voortzetten, en vooral de sympathieke naam van de nieuwe kerk: ..Reoboth" spreekt voor zich.: „De Heet beeft ruimte gemaakt". Hierna geeft 'hij het woord aan Burgemeester Driessen, die eenige hartelijke woorden te zeggen heeft, het gebouw roemt en de hoop uitspreekt, dat velen hier vertroosting zullen vinden. Namens de classis Alkmaar neemt dan het woord diens praeses, Ds. Bak ker' uit St. Pancras. Deze spreekt zijn vreugde uit over dit re sultaat van gereformeerd kerkelijk leven in Den Helder, dat één der uitzonderingen der classis is Namens de classis wenscht hij den Kerke raad geluk met het gebouw, en vertrouwt, dat men ook hiermede weer steviger zal kun nen strijden tegen het ongeloof. Hij stelt tenslotte voor te zingen Psalm 68, vers 10. Hiermede is het eerste gedeelte der plechtigheid ten einde, en vangt Ds. Kïeynen den eersten dienst in de nieuwe kerk aan. Het tekstwoord, waarvan de predikant uit gaat is het 7e vers uit het 56ste hoofdstuk van de Prophetieën van Jesaja: „Ik zal hen verheugen in Mijn bedehuis". In zijn preek wijst ds. M. op de groote be- teekenis van dit door den Heer persoonlijk gesproken woord, hetgeen overduidelijk blijkt uit de ik-vorm, waarin het gezegd wordt. Hij wijst erop, dat dit nieuwe gebouw alleen door Zijn toedoen tot stand gebracht kon worden, en dat hij hoopt, dat hier de zuivere schriftuurlijke prediking gehoord zal worden. De woorden uit den tekst slaan, aldus de spr., oorspronkelijk op den tempel Sion's, doch thans heeft men hieronder te verstaan den tempel in het algemeen. Hij vertrouwt, dat men geregeld in deze kerk zal samen komen, en dat het een „bedehuis" in den waren zins des woord zal zijn. Na bet uitbreken van deze rede wordt ge dankt en psalm 138 (3e vers) gezongen, waarna deze, voor gereformeerd Den Helder zoo bijzondere avond besloten wordt. EEN KERSTBOOM IN DE VESTIBULE VAN HET HELDERSCHE STATION. Dat was nu eens een goed idee van den chef van het station Helder. Nu het Kerstfeest nadert, zullen velen uit dei meest afgelegen plaatsen in het land, voor enkele dagen terugvliegen naar het ouderlijke nest... naar Den Helder, maar ook velen uit Jutterstad, zullen een kortere of langere Kerstvacantie buiten Den Helder willen door brengen. Zij zullen via de vestibule den trein móeten bereiken, die hen naar het ouderlijk huis terugvoert... en in die vestibule zullen ze reeds direct in stemming komen, want door den chef en het personeel is daar een mooie. Kerstboom geplant. Fraai versierd met vele rustige kaarsjes staat de denneboom dadr, het is of de teere kleine lichtjes, tusschen de groene dennenaalden de haastige reizigers toeroepen: „Vroolijlc Kerstfeest! Een prettig thuis." NUTSSPAARBANK. De directie der Nutsspaarbank deelt in een advertentie in dit nummer mede, dat evenals vorige jaren, wegens bijschrijving van aan Inleggers over 1934 verschuldigde rente, de Spaarbank tusschen Kerstmis en Nieuwjaar gesloten zal zijn. „T KIND VAN DE BUURVROUW". door Herman Bouber. Beide Kerstdagen zal in Casino de Amster- damsche schets in 5 bedrijven ,,'t Kind van de Buurvrouw" worden opgevoerd, voor het tooneel bewerkt door Herman Bouber, naar het bekende boek „Arie" van Joh. Elsensohn. Dit stuk werd in den Plantage Schouwburg te Amsterdam meer dan 3 maanden achtereen opgevoerd door het Ensemble Bouber. Het bijbehoorende 2 verdiepingen tooneel en de overige, speciaal voor dit stuk vervaar digde décors, worden meegebracht. UITSLAG OPENBARE VERKOOPING. Notaris A. M. Engelmann, heeft gisteren avond in het gebouw „Musis Sacrum" de na volgende perceelen publiés: verkocht: Huis en erf aan de Sluisdijkstraat no. 1, groot 38 ca. Kooper de heer A. Raven, den Helder voor f 1400. Huis en erf aan de Janzenstraat no. 7, groot 72 ca. Kooper den heer R. J. Kcijser, den Helder, voor f 1609. Huis en erf aan de Janzenstiaat no. 9, groot 72 ca. Kooper de heer R. J. Keijsër q.q. voor f 1677. Huis en erf aan de Janzenstraat no. 24, groot 86 ca. Kooper de heer G. Wieren, den Helder voor f 2250. Huis en erf aan de Spocrgracht no. 12, groot 97 ca Kooper de heer L. A. van Hees te den Helder voor f 2035. Huis en erf aan den Polderweg no. 9, groot 90 ca. Kooper de heer J. Paans q.q. den Helder voor 2630. Huis en erf aan de Wilhelminastraat no. 99, groot 82 ca. Kooper de heer A. A. Rueck q.q. den Helder voor f 1770. Huis met voortdurend iecht van erfpacht op den grond aan de Krugerstraat no. 36, groot 1 are. 35 ca. Huis met voortdurend recht van erfpacht op den grond aan de Krugerstraat no. 38, groot 1 are, 35 ca. Uit de hand verkocht. FLUIMVEE-VEREENIG1NG „DEN HELDER EN OMSTREKEN". Op de j.1. gehouden tentoonstelling van de Pluimveevereen. „Helder en Omstr." behaal den o.s. heeren, alle leden van b.g. vereeni ging, de volgende prijzen: C. Bakker, 1 inz., 1 eerste, 1 eereprijs. K. Bakker, 2 inz., 1 tweede prijs. J. de Boer, 1 inz., 1 derde prijs. P. Burger, 4 inz., 1 eerste, 1 tweede, 1 derde, 2 eereprijzen. C. Cheret, 12 inz., 4 eerste, 3 tweede, 1 derde, 9 eereprijzen. J. Conneman, 3 inz., 2 eerste, 1 tweede, 2 eereprijzen. Joh. Darphorn, 2 inz., 1 eerste, 1 tweede, 1 eereprijs. L. v. Dartelen, 4 inz., 1 derde, 1 eereprijs. G. Flens, 5 inz., 2 eerste, 3 tweede, 2 eerepr. M. Groof, 5 inz., 1 eerste, 2 tweede, 1 eereprijs. IJ. Hankes, 33 inz., 10 eerste, 2 tweede, 2 derde, 2 vierde, 22 eereprijzen. J. Hendrikse, 8 inz., 1 eerste, 4 tweede, 2 derde, 5 eereprijzen. J. Hoebe, 1 inz., 1 eerste 1 eereprijs. H. Horsman, 3 inz., 1 eerste, 2 tweede, 1 eereprjj.s. J. Jorgsma, 4 inz., 3 eerste, 1 tweede, 3 eereprijzen. D. J. Kortman, 5 inz., 2 eerste, 1 tweede, 2 eereprijzen. J. Kuppen, 1 inz., 1 eerste, 2 eereprijzen. C. Kwast, 4 inz., 2 eerste, 1 tweede, 1 derde, 2 eereprijzen. J. de La..ge, 3 inz., tweede, 1 eereprijs. B. Leen, 1 inz., 1 eerste, 1 eereprijs. W. J. Lucker, 3 inz., 2 eerste, 1 tweede, 2 eereprijzen. Ch. A. Luters, 13 inz., 5 eerste, 4 tweede, 10 eereprijzen. C. L. de Porto, 3 inz., 2 vierde, 1 eereprijs. J. M. Peters, 10 inz., 3 eerste, 3 tweede, 1 derde, 6 eereprijzen. J. Riemers, 40 inz., 6 eerste, 8 tweede, 5 derde, 2 vierde, 1 vijfde, 20 eereprijzen. H. C. Schutte, 12 inz., 3 eerste, 5 tweede, 3 eereprijzen. N. A. Snel, 4 inz., 1 eerste, 1 tweede, 2 eere prijzen. A. Stam, 4 inz., 1 eerste, 1 tweede, 1 eerepr. J. Sturk, 7 inz., 6 eerste, 10 eereprijzen. D. Sturk, 9 inz,, 3 eerste, 5 tweede, 4 eerepr. H. Toes, 8 inz., 3 eerste, 4 tweede, 1 derde, 4 eereprijzen. Thomas-Kiesling, 8 inz., 4 eerste, 1 tweede, 1 derde, 6 eereprijzen. G. J. H. Verstegen, 3 inz., 2 eerste, 1 derde, 2 eereprijzen. Gebr. Wiering, 21 inz., 5 eerste, 9 tweede, 4 derde, 7 eereprijzen. J. de Wit, 2 inz., 1 derde prijs. D. Swaager, 3 inz., 2 derde, 2 eereprijzen. D. v. Drimmelen, 1 inz., 1 eerste 1 eereprijs. Hen bouwterrein voor aangrenzend grondgebied. Bij Koninklijk besluit is ten behoeve van den Staat der Nederlanden (departement v. defensie) een bouwverbod gelegd op de per ceelen, gelegen om en aangrenzend aan het luchtvaartterrein de Kooy in de gemeente Den Helder. Het bouwverbod strekt zich uit over twee zones, elk 200 meters breed, waar van zone 1 gelegen is onmiddellijk om het luchtvaartterrein en zóne H tusschen de af standen van 200 tot 400 meters van de bui tengrenzen van het terrein, In zóne I is het verboden te bouwen of bouwwerken te hebben, houtgewas te plan ten of te hebben, dan wel zulks te doen of te hebben tot een grootere hoogte dan tot het aantal achter elk perceel afzonderlijk aan gegeven meters. De totale oppervlakte van deze zóne bedraagt 146.14.22 ha, terwijl hierin is gelegen het Noord-Hollandsch kanaal over een lengte van ongeveer 1250 m. In zóne II is het verboden bouwwerken te hebben van een grootere hoogte dan 20 m., dan wel van een grootere hoogte dan het achter elk perceel afzonderlijk aangegeven meters. De totale oppervlakte van deze zóne bedraagt 170.10.88 ha, terwijl hierin is gele gen het Noord-Hollandsch kanaal over een lengte van ongeveer 400 m. ONGEVAL OP DE WERF. Dinsdagmorgen om 11 uur is de stoom- werkplaats, op de Marinewerf, een ongeluk gebeurd, dat gelukkig bijzonder goed is afge- loopen. De kraandrijver J. K. stapte van een kraan, op het drijfwerk en gleed daarbij uit, waardoor hij kwam te vallen. Gelukkig bleef hij in het, niet werkende, drijfwerk hangen, met zijn hoofd naar beneden. Collega's kon den hem spoedig uit Zjjn benarde positie be vrijden. De man had eenige hoofdwonden en was bewusteloos. Per brancard is hij naar het Marine-hospitaal vervoerd, waar hij eenige dagen in observatie zal blijven. De wonden bleken niet van ernstigen aard te zijn. EEN AUTO VOOR EEN DUBBELTJE. Hjj reed ook nog. Gistermorgen had op een erf aan de Bree- straat, hk. Gortersteeg, de verkoop plaats van eenige gebruikte automobielen. Als curiositeit vermelden we dat een van de wagens, een „Overland", verkocht werd voor den prijs van 10 cent. De wagen reed zelfs ook nog, al leen ontbraken de banden. Als het zoo door gaat kunnen de schooljongens straks met „hun wagen" naar school. De auto werd gekocht door het slopers bedrijf van I. de Jong. AUTOBOTSING. Gisterenavond had op den Kanaalweg een aanrijding plaats tusschen twee auto's, ten gevolge waarvan beide auto's aan de bumpers en spatborden beschadigd werden. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De aanrijding werd veroorzaakt, doordat een der auto's een op den weg stilstaand voer tuig passeerde, toen van tegenovergestelde richting eveneens een auto was genaderd. Zyn vrouw bekogeld. Den Helder. De 48-jarige ci devant, winkelier en gepen- sionneerde marinier, Jochum K., te Den Helder, had op 26 Juni zijn gesepareerde echtgenoote Chr. H. S. met een steen gewor pen, waardoor deze stakker bloedend werd verwond. De vrouw stond op de plaats van de oude juffrouw Molenaar, geboren Meeldijk te wasschen. om zijn vrouw beter te kunnen raken, was de heer Jochum op een kolenkist geklauterd en had de schrale voldoening, dat zijn vrouw een bloedende hoofdwonde be kwam. Zij werd door een dokter verbonden. Wat Jochum betrof, hij qualificeerde de onder eede afgelegde verklaring van zijn vrouw eenvoudig als leugen. De oude, moeilijk-gaande wed. Molenaar, nog getooid met een ouderwetsche harteslap en lang niet voor de poes, lettende op de wijze, waarop ze tegen den verdachte uit pakte, had de vrouw hooren schreeuwen. De verdachte werpsteen was door de politie aan verdachte teruggegeven! Eisch 25 boete of 15 dagen. Verdachte wierp de schuld van alle disharmonie op zijn vrouw. Er zat een „liefdesgeschiedenis" tus schen. Zuipen, zei ootje Molemans veelbetee- kenend de bekende beweging makende. Voorts bleek dat verdachte op de zwarte lijst stond, wat zijn vrouw per abuis reclasseering noem de. Vonnis 15 boete of 10 dagen. Begiftigd met kleverige vingers. De 23 jarige emeritus vracht-rijder, te Den Helder, genaamd Jacobus van O., had zich als expediteur niet onberispelijk eerlijk getoond en zich onder meer toegeëigend een bedrag van 25.32, dat hij door een reboursement onder zich had en ontvangen van mej. de LangeAugenacker, ten behoeve van de es- seneefabriek „Gruno", directeur S. A. Wijzen beek. Voorts had hij, om het populair te noe men, achterover gedrukt een bedrag van 20.24, ten nadeele van den heer E. van Rookhuyzen, uit de Peperstraat te Beverwijk. Ook dit betrof een remboursement, bestemd voor Texel. Verdachte beoefende indertijd een auto besteldienst tusschen Den Helder— Amsterdam en tusschen-gelegen plaatsen. Het remboursement betrof een pakje chemi sche producten van de fabriek Ceta-Bever te Wijk aan zee. Het was door een besteller van Texelsch Eigen Stoombootonderneming ten behoeve van den bestelhuishouder te Be verwijk voornoemd afgegeven. Besloten werd de behandeling tot 21 Jan. 1935 uit te stellen en den heer Bos eens tè interviewen. Een onvoorzichtige borretjesbaas. De Duitsche heer Heinrich St., caféhouder, te Schagen, uit zijn humeur gebracht, omdat zijn huisbaas niet de gevraagde reparatie had doen aanbrengen, had den heer H. d. Lrjt, slijter aldaar eenige onaangename woorden toegevoegd en stond nu terecht ter zake be- leediging. De heer Lrjt, als getuige gehoord, verklaarde niet geneigd te zijn vernielingen te doen repareeren, waartoe zijn huurder zelf verplicht was, ook had de getuige nog heel wat geld van verdachte te vorderen voor een betaald verlof. Eisch j 15 boete of 10 dagen. Uitspraak 10 boete of 5 dagen. HAZEN, KONIJNEN, GANZEN KALKOENEN, FAZANTEN, ETC Versch en ook gebraden. KONIJN, SPOORSTRAAT 98, Tel. 339. Zitting van Dinsdag 18 Dec. Uitspraken 11 Dec. Reina van P., huisvrouw A. P. W., voorh. Bergen, diefstal 30 boete of 20 dagen hech tenis. Albertus S. en Krijn B„ Egmond aan Zee, hOoger beroep vonnis jachtwetovertreding. Vonnis K. R. Alkmaar bevestigd. Corn. B„ veehouder, Texel, overtreding vee ziektewet. (Hooger beroepszaak). Vonnis K. R. Den Helder vernietigd en 10 boete of 5 dagen. Gerrit Z., handelaar, Castricum (Bakkum). Hooger beroep, vonnis overtreding Ventver- ordening. Vonnis bevestigd. 1. L. T. v. T.; 2. Maartje S.; 3. C. T.; 4. Geertje Joh. V.; 5. B. P.6. Jan B.; 7. J. D. A.; 8. Jan V.; 9. Grietje S.; 10. Maria M.; 11. Klaaske S.; 12. W. IC.; 13. Corn. K.; Beren- dina Joh. K. Hooger beroep veroordeeling gem. verorde ning betreffende de openbare orde. Vonnis be vestigd. Thans j 3 boete of 3 dagen opgelegd en eenige vrijgesproken. Dirk B., landbouw, Den Helder, gedetineerd, zedemisdr. art. 2477 Strafr. 8 maanden ge vangenisstraf. Petrus A., meubelmaker, Alkmaar, gedeti neerd zedemisdrijf art. 248 Bur. Strafrecht, 1 dag gev. met 1 dag aftrek en ter beschik king regeering gesteld. Joh. Hub. v. Str., electricien, 't Zand. Hoo ger beroep, jachtwetovertreding, vonnis be vestigd. Auto vrijgegeven. I Corn. Str., koopman, 't Zand. Als boven, jvonnis bevestigd. Alkmaar. I De abnormaal rijk gevulde publieke tribune pn overloopende perstafel, deed Dinsdag ver moeden, dat er iets bijzonders in de rechts zaal loos was. En inderdaad, als toen werd de aangekondigde strafzaak tegen den bekenden N. S. Beeër Ds. Gerrit van Duyl, behandeld, Wegens de hem tenlaste gelegde beleediging van het Nederlandsche gezag, die hij op 26 September ter gelegenheid van een openb. vergadering in het Gulden Vlies der N. S. Beeërs te Alkmaar, zou hebben gepleegd. Domine v. Duyl zou dan te dier gelegenheid de regeering hebben verweten van antwoord bp een hem gestelde vraag dat de Ned. Regee ring door het verbod der N. S. B. het recht had vertrapt, de grondwet verkracht en land verraad had gepleegd door de beste burgers van Nederland, in casu de N. S. Beeërs, uit haar dienst te weeren. Omstreeks kwart over tien trad de stevige figuur van den verdachte voor de verdachten- bank om na de voltrokken formaliteiten te antwoorden op de desbetreffende vraag van den president, dat beleediging van het open bare gezag niet bij hem had voorgezeten doch slechts verontwaardiging over de ma nier waarop de N. S. B. door het gezag werd ejegend, hem tot die uiting hadden gebracht, verigens gaf Ds. v. Duyl toe woorden in be doelden geest te hebben gebezigd. Politie-inspeeteur Stienstra verklaarde de gememoreerde woorden te hebben waargeno men, waarop van het verhoor van den recher cheur van den Burg werd afgezien. Al zeer spoedig verkreeg de officier het woord, die na een lang betoog tot de con clusie kwam, dat de door verdachte uitge oefende critiek niet in behoorlijken vorm was geuit en zeer zeker een opzettelijke beleedi ging vaststelde. Alle opvarenden gered. Het Nederlandsche stoomschip „Orania", dat zich op de thuisreis naar Amsterdam bevond, is gistermiddag in de haven van Leixoes in Portugalgezonken. Volgens de schaarsché berichten, welke bij de directie van de reederij, den Koninklijken Hollandschen Lloyd waren ingekomen, zijn alle opvarenden, dus passagiers en be manning, gered. Het schijnt dat de „Orania" in de nabijheid van de kust werd aangevaren door het Por- tugeesche stoomschip „Loanda". De Neder landsche boot werd midscheeps getroffen en maakte terstond veel water. De gezagvoer der heeft terstond den steven gewend en is de haven van Leixoes binnengeloopen. Daar is het gezonken. Er waren 122 passagiers aan boord, die evenals de 158 leden der bemanning ongedeerd zijn. De „Orania" kwam van Buenos Aires en had Lissabon aangedaan, van waar zij gister morgen vertrokken was. Hoever het schip gezonken is. daaromtrent ontbreken voorloo- pig nadere mededeelingen. Volgens een nader bericht zou het schip juist het anker laten vallen, toen het werd aangevaren. i i De „Orania" is een dubbelschroefs-passa- giersschip, gedreven door twee stel turbines. Zij werd gebouwd in 1922 op de werven van Workman, Clark en Co. te Belfast en meet 9763 bruto registerton en 5760 netto reg. ton. De lengte is 449.9 Engclsche voet. Het aantal leden der bemanning bedroeg 140 man; kapitein der Orania is de heer Maars, Leixoes is de haven *»n Oporto. Met de eerste gelegenheid zal zich technisch personeel van den Kon. Holl. Lloyd naar Por tugal hegeven, teneinde zich nader op de hoogte te stellen. D« Orania van de Koninklijke Hollandsche Lloyd, varing door het Portugeeiche stoomschip .Leanda', gezonkan i b tengevolge van aan aan- de haven van Leixoes Is De minister van Defensie, mr. dr. L. N. Deckers Inspecteerde Woensdag te Haarlem het detachement van de Schoolcompagnie van den Motordienst, dat aangewezen is voor het Saargebied Het verbaasde den Officier deze woorden van een predikant te hebben moeten hooren. Van een politicus zou het nog eenigermate verwacht kunnen worden. Spr. achtte dus misdrijf van het nieuwe artikel van Straf recht bewezen, en waar vermoedelijk een eventueele boete zou worden voldaan uit de kas der Vereeniging en dus voor verdachte geen straf zou zijn, zag de Officier zich ge noodzaakt een vrijheidsstraf te vragen en re- quireerde spreker gevangenisstraf voor den tijd van 1 maand. Mr. N. van Leeuwen, partijgenoot en ver dediger van den verdachte was de meening toegedaan, dat hier niet had plaats gevon den formeele beleediging, maar slechts een door den wetgever toegelaten critiek, opdat de regeering leeft in het hart van het volk. Pleiter was voorts van oordeel, dat de re geering door haar verbod van het lidmaat schap der N.S.B. wel degelijk de grondwet had geschonden. Wel vermeende pleiter, dat voor de benoeming van ambtenaren eischen moeten worden gesteld betreffende het ambt, doch dienen deze slechts objectief te zijn, wat de regeering echter met betrekking tot de beruchte verbodsbepalingen deed, was het stellen van subjectieve voorwaarden, hetgeen pleiter in strijd achtte met de grondwet. Plei ter ging daarop over tot het meer juridische gedeelte van zijn betoog en wees daarop op de verschillende waarnemingen van dé ge ïncrimineerde woorden door pers en politie, vermeende dat door alles wat zich rondom die woorden had afgespeeld niet duidelijk naar voren was gekomen het opzet, zich krenkend over de regeering uit te laten. Met alle lof voor inspecteur Stienstra, kon plei ter zich voorstellen, dat zijn taak dien avond suggestief op hem had gewerkt. Pleiter achtte maWieele beleediging aan wezig, doch was de meening toegedaan, dat deze materieele beleediging niet opzettelijk was geschied en putte dit oordeel uit een verklaring van verdachte in de instructie af gelegd, waarin hij zulks pertinent ontkende. Wat Ds. van Duyl heeft gezegd, was niet geboren uit gevoelens van haat of minach ting, maar uit verontwaardiging. Pleiter wees voorts nog eens op het amb tenarenverbod uit subjectieve overwegingen waarop echter door vele vooraanstaande ge leerden een terechte critiek was uitgeoefend. Resumeerende alzoo, dat verdachte niet het opzet had om de regeering te beleediging en dus zou moeten worden vrijgesproken. Met betrekking tot de gevorderde gevange nisstraf gaf pleiter de garantie, dat Ds. van Duyl zelf wel de eventueele boete zal be talen. In zijn repliek liet de Officier vooral het licht schijnen op de geïncrimineerde woorden en nam hierbij de partij op voor den inspec teur Stienstra en gaf de verwachting te ken nen, dat de inspecteur zich niet had laten Suggereeren in het nadeel van den verdachte. De zedelijke waarde van het regeerings- lichaam achtte de Officier door de critiek van verdachte wel degelijk aangetast. Dat de Officier het zoo aangenaam vond, tegen een man als ds. van Duyl gevangenis straf te moeten eischen, ontkende de Officier, doch hij vermeende daartoe te zeer gedwon gen, om zeker te zijn, dat de straf door den verdachte zelf zou worden gedragen. Ten slotte persisteerde de Officier bij zijn requisitoir. Mr. van Leeuwen dupliceerde daarop korte- lijk de door den Officier in het debat ge bracht punten van repliek. Verdachte had niets meer te zeggen. Donderdag 27 Dec. a.s. uitspraak. Gisterennacht om 3.37 uur is het toestel van Schiphol vertrokken met 51.000 poststukken en 3 passagiers. Gisterennacht om 3.37 uur, tengevolge van de groote hoeveelheid post, iets la ter dan oorspronkelijk was vastgesteld, is de beroemde Uiver voor haar versnel de Kerstvlucht naar Indië, in 9 dagen heen en weer, van de Amsterdamsche luchthaven vei trokken. Hoewel op geen stukken na in dezelfde mate als bij het vertrek van de Snip naar West-Indië, bleek toch weer uit het aanzien lijke aantal belangstellenden die midden in den nacht den tocht naar Schiphol er voor over hadden gehad, hoe sterk het medeleven is met onze luchtvaart, welke den laatsten tijd bijna wekelijks haar roemruchte gebeurtenis heeft. Een veert'gtal auto's hadden hen naar het vliegveld gebracht, maar er waren ook verscheidene fietsers, die den ruim 10 km langen weg tegen een zwaren wind op getrant hadden. Het resultaat was tegen 3 uur vnj wel geheel gevuld. Autoriteiten waren er weL nig. betreft, van repsectabelen omvang: 51,000 poststukken met een gewicht van 350 kg. Er gaan drie passagiers mede: de heeren Eeretti, directeur van Aneta, Kort en prof Walch, die eenige dagen geledei met de Pelikaan uit In dië gekomen is. Gelijk men weet bestaat de bemaning van de Uiver ditmaal uit de heeren Beekman, eer sten, v. Steenbergen, tweeden bestuurder, Waalewijn, werktuigkundige en v. Zadeihoff, marconist. De Uiver heeft de film van bet vertrek van de Snip meegenomen. Op het oogenblik dat onze Oceaanvliegers op Curas&o landen, wordt 25,000 km verder te Batavia de film van het vertrek van de Snip uit Nederland gedraaid. Te Rome. De Uiver is gisterenochtend om 10.58 uur te Rome aangekomen. Te Athene. De „Uiver", die gisteren te 11.05 van Rome naar Athene vertrok, is daar gisternamiddag te 15.32 aangekomen. Dus ongeveer 40 minu ten later dan verwacht werd. Gisteravond zeven uur 35 van Porto Pray. Contact met de K XVIII. mee- Hfit K.L.M.-toestel de „Snip", onder commando van Jan Hondong is gister avond 19.35 A.T. van Porto Praja, op het eiland Sao Thiago, naar Paramaribo gestart. Hondong, Van Balkom, v. d. Molen en Stolk zullen zich dus vermoedeüjk tot één of twen uur hedenmiddag A.T. boven water bevinden. Het „HM." schrijft: Eerst gisteravond over negenen bereikte ons het bericht van den start van het toestcL Of van den start eigenlijk met. De radio-dien sten, die de „Snip" op haar moeilijke reis over dat groote stuk water volgen, kregen op dat oogenblik contact met v. d. Molen en daaruit kon natuurlijk worden afgeleid, dat Hondong zich in de lucht bevond. Hoe lang was even wel op dat oogenbiik nog een open vraag. Maar het feit, dat de .Snip" vloog was al bij zonder belangrijk. De moeilijke start met 10.000 kg belasting was Hondong dus schitte rend gelukt, een start, die met ten minste evenveel belangstelling is tegemoet gezien als de vlucht over 3612 km water. Eindelijk kwamen er bijzonderheden los. Het contact van Nederland met Van der Mo len werd hechter. Toen de „Snip" „gevonden" was volgden meer bijzonderheden. Het weer gunstig. De K.L.M. deelde mede, dat de weersom standigheden gunstig waren en daar het toe stel waarschijnlijk den wind mee heeft, kon aangenomen worden, dat Hondong met een snelheid van boven de 200 km per uur den tocht naar Paramaribo aflegde. Contact met de „K XVIII". De „Snip" is spoedig in contact met de „K XVin", die gestationneerd is in den Oceaan. Van der Molen bedankte den commandant van de onderzeeboot voor de tot dat oogenblik bewezen diensten en deelde mede, dat do weerberichten goed doorkomen. Te tien uur gisteravond zou de eerste pei ling woiden genomen. De navigator-telegra fist v. d. Molen deelde mede, dat op de heelo uren met de „K XVIII" en op de halve uren met de „Stuyvesant" verbinding zou worden gehouden. Om tien uur werkte de „Snip" op m en vertelde, dat pogingen in het werk zouden worden gesteld contact te krijgen met radio-Scheveningen Twintig minuten later is v. d. Molen bezig met de „K XVni" en hij stelt de Nederland se ie onderzeeboot in de gelegenheid het vlieg- mg e peilen door het uitzenden van lange streepen. Van der Molen „spreekt" voortdurend met "K XVIII". „Kom even op 52.7", vraagt de marconist, „dan zal ik testen". Een kwartiertje later staan „K XVIII" en nip weer inn verbinding en daarna wordt met de Duplcx-installatie gewerkt op 900 m vriiT.J' paar m'nuten later peilt de „ff XVIII wederom. In Nederland is de 52.7-golf lan uitstekend te volgen. In de eerste tien maanden van 1934, zijn iit apaii no menschen bij vliegtuig-ongelukhen om het leven gekomen, waarvan 54 inzitten» De vracht Kerstpost, welke de Uiver voert, is, vooral daar het een extra-vlucht ger-vheg™^'' 48 van ,eKer~en*acbt biï-

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 8