BINNENLAND GEMENGD NIEUWS Wat voor weer vandaag? Laatste berichten. Schagen. Zeekrijgsraad Willemsoord. Uit het politie-rapport. BELASTINGVRIJ-LAGEN PRIJS ONOVERTROFFEN KWALITEIT Kerstviering van de Koningin. De mariniers naar het Saargebied. De moeilijkheden bij de V.A.R.A, Jeugdige avonturier aangehouden Ernstige mishandeling. Autcbotsing bij Halfweg. De mo.ord te Princenhage. De brand op de Baloeran De instorting1 in de kerk te St Michielgestel. Oplichting door een Voor schotbank. Overval met roof. De hoofdprijs van de Fransche staatsloterij. Chaplin, en als laatste Garbo, de mysterieuze, en starend in mmer matelooze verten...... Na Ut pauze de tweede één-actei „Van één tot negen". Dit was een alleraardigste en vlot geschreven schets, waar vaak en hartelijk om gelachen is, en die goed paste in 't kader van eer. school-uicvoering. Een vader (0. Stasse) ©verhoort zijn zoontje (Arie van Noordwijk) en di geeft aanleiding tot een serie kostelijke opmerkingen vice-*'ersa. Papa heefzijn H.P o.-carrière in een jaar of 9 volbracht, het geen hem later doet inzien, dat de 9-jarige HB.b. de ideale is. Ten slotte luistert men en familie -rei „opa" naar een radio-lezing over de 9-_arige H.B.S., die echter achteraf blijkt te gaan (die lezing! over de 9 symphonieën van Beetho enEnfin, 't was een aardige vondst van de vereeniging en een open doekje bracht ae dames en heeren dan ook een ver dienden denk. Dit was het einde van het programma, en toch ook weer niet, want alles wat oeenen had popelde naar het venement van den avond, n.1. het optreden van den Am .terdamschen band, The SJelody Makers, die afgewisseld met de Casino-band de dans muziek 'ei zorgden. The Melody Makers be stond mi dilettanten, doch wij zijn van mee ning dat hetgeen deze heeren presteeren, het werk van professionals evenaart. De band be staat uit 8 man, welke in een keurig grijze „dress" opkomen, en die nagenoeg allen meer dan een instrument bespelen. En hoe! Was de entrée misschien even haperend, direct daarna was men in st(jl en kreeg 't hot- and-straight lievend publiek een menu, dat klonk! "ooral de saxofoonpartijen waren uit stekend, „erwijl ook de trompetten zich opval lend weerden. Enfin, het pakte, en zoo verging de Vrijdagavond in den Zaterdagmorgen en mag men summa summarum deze uitvoering signaleeren als bijzonder geslaagd. NT.T». VER. VAN SPIRITISTEN. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op een advertentie van bovenstaande vereeni ging, waarin een kerstwijdingsdienst wordt aangekondigd door mevr. Akkeringa. CASINO. Dajos Béla. ka zijn tournee door Nederland zal Dajos Bela met zijn vermaard orkest naar Zuid- Amerika vertrekken. Vóór dit vertrek is 't evenwel mogen gelukken de beroemde orkest meester met zijn 14 musici nog in Den Helder te laten optreden. Heden- en morgenavond zal Dajos zoowel zijn zoetvloeiende Weensche muziek als de nieuwste „hits" laten hooren, afgewisseld door „show", terwijl na afloop Zondagmiddag uitsluitend gedanst wordt. „Het Kind van de Buurvrouw": In plaats van de traditioneele „Mie en Ko"- voorstellingen, krijgen we thans de beide Kerstdagen twee opvoeringen door het gezel schap Bouber met de uitstekend verzorgde schets van Herman Bouber ,,'t Kind van de Buurvrouw". Vol lof is de groote pers over dit echte Bouber-stuk met „een lach en een traan", een brok uit 't leven zooals alleen dit gezelschap het kan spelen. Voor plaatsbespreking, die de directie aan raadt, zie men de advertentie. EEN KUNSTWERK IN CHOCOLADE. Model van de nieuwe Rehobothkerk. i>e neer L,uc. van den Bogaerde, van Lim burg Stirumstraat 3, heeft van chocolade het model van de nieuwe, deze week geopende, Rehobothkerk, vervaardigd en dit geëtaleerd. Tezamen met zijn knecht heeft hij er 14 dagen over gewerkt het is geheel met de hand ver vaardigd. Alleraardigst is het effect des avonds, bij de verlichting. Ook een model van de K 18 is in de etalage van genoemden heer te bezichtigen. Wij" raden onzen lezers aan eens een kij'tje te gaan nemen; het is een interes sant stuk werk, wat hier te zien is, dat wel een bewijs is voor de vakkennis van den heer van den Bogaerde. Zitting van Woensdag 19 December. Een viertal gevallen had de Zeekrijgsraad dezen middag te" behandelen, welke, journa listiek bezien, geen van alle bizonder belang rijk waren. Een deserteur. Allereerst stond terecht de stoker le kl. D. V. Deze diende aan boord van Hr. Ms. „Evertsen", van welken bodem hij op 11 Sep- terber was achtergebleven van passagieren. Eerst den 24sten September pikte de militaire politie hem op, waarna hij op het wachtschip werd gedetineerd. Uit de voorlezing der stukken blijkt, dat bekl. is weggeloopen om verschillende rede nen. Hij had vrees voor de oliestookplaats, en bovendien wist hij niet hoe hij zich uit ver schillende particuliere schulden redden moest. Hij is dien bewusten avond te voet den weg naar Alkmaar op gegaan. Toen hij 24 Sept. werd aangehouden, stond hij op het punt weer aan boord terug te keeren. Er is een rapport van een Amsterdamsch dokter, die ontoere kenbaarheid bepleit op grond van erfelijke be!asth<-id, een zekere infantiliteit, enz. Maai de Fiscaal vindt in zijn requisitoir dit alles te weinig gefundeerd en zet dat uitvoerig uit een. Geëischt wordt 4 maanden met aftrek van de voorloopige hechtenis en ontslag uit den militairen dienst. Als verdediger van dezen jongen man treedt op mr. J. A. Buiskool, die het psychia trisch rapport bespeekt. Hij hecht aan dit rap- prot meer waarde dan de Fiscaal, omdat hij zich niet kan voorstellen, dat zoo'n rapport op losse gronden zou zijn opgesteld. Mocht de Krijgsraad zich dan ook met de conclusie van den arts vereenigen, dan dient V. te worden vrijgesproken; in het andere geval, vraagt pi. een straf, gelijk aan de voorloopige hechtenis, zonder ontslag uit den dienst, daar de mee ning als zou de jongeman gaarne uit den dienst willen, onjuist is. Na re- en dupliek stelt de President, mr. de Sitters, den bekl. nog de vraag, hoe het mogelijk is, dat hij nog stoker le klasse is geworden als hij zoo'n angst heeft voor de olieplaat. Bekl.; Ik weet het niet, Edelachtbare, alles was hier zoo afgesloten, ik stond alleen bij dat vuur en toen werd ik angstig. De uitspraak is na afloop van de zitting: 3 maanden met aftrek voorarrest, en geen ontslag uit den dienst. Groot verlofganger, die niet terug keerde. No. 2 is de zeemilicien-matroos 2e kl. W. v. d. B.. te Eygelshoven. Hij heeft niet yoj- daan aan den oproep om in werkelijken dienst te komen, had 2 Juli van dit jaar moeten op komen. Het requisitoir is nogal mild,, daar niet blijkt, dat de jonge man opzettelijk weg is gebleven; alleen maar tengevolge van grove nalatigheid. Dit voorjaar zelfs is hij nog in Den Helder geweest, waar hij vernam, dat hij in Juli moest opkomen. Hi) wordt ver oordeeld, conform den eisch, tot 5 weken hechtenis met aftrek van het sinds 14 Nov, ondergaan voorarrest. Een idylle in de duinen. Wij kunnen omtrent deze idylle weinig na dere mededeelingen doen, hoewel de zaak geenszins met gesloten deuren is behandeld. De zeemil.-matroos 2e kl. H. v. d. K., heeft met Jannetje in de duinen gelegen en staat; nu terecht wegens schennis der openbare eer baarheid. Daar Jannetje, hoewel zich verheu gend in den aanminnigen leeftijd van nog slechts 15 jaar, op het gebied der liefde niet meer geheel onschuldig mag worden genoemd, zooals uit het rapport der reclasseering blijkt, komt v. d. K. er zeer genadig af met een boete van 30.—, te vervangen door een hechtenis van een maand, welke hechtenis evenwel, door het ondergaan van preventieve hechtenis van 23 November af, wordt geacht te zijn ondergaan. Zoodat v. d. K. op vrije voeten komt. Insubordinatie. De vierde zaak betrof een geval, dat om schreven wordt als „poging tot feitelijke insub ordinatie subs. bedreiging van een meer dere met geweld", voor welk feit terecht stond de le luit. der inf. J. J, A. B. Deze had den kapitein der mariniers Th. C. W. M. een vuistslag willen geven, welk feit verhinderd is geworden doordat de kapitein den luite nant vóór was en hem een flinken duw gaf. Een en ander speelde zich af te Rotterdam. De kapitein wordt nog scherp ondervraagd over zijn ietwat vage uitlating als zou hij den „indruk" hebben gekregen, dat de luitenant hem een klap wilde geven; hij kan dit evenwel niet nader preciseeren en geen feiten noemen, waarop die „indruk" was ge baseerd. Verscnillende feiten zijn aanleiding, dat slechts een geldboete wordt geëischt, n.1. van 400.sub 3 maanden hechtenis. Bekl. wordt bijgestaan door mr. P. M. W. J. van der Slikke, die op verschillende, in hoofdzaak juridische gronden een krijgstuehtelijke beris ping bepleit. In zijn repliek merkt de fiscaal op, dat dit thans niet meer kan; de Krijgs raad kan slechts veroordeelen of vrijspreken.. Na in raadkamer te zijn geweest, wordt de uitspraak 500.— subs. 3 maanden. Door den bekl. is hooger beroep aangeteekend. Door een bewoner van de Oude Helder werd aangifte gedaan dat hedenmorgen onbevoeg den zich toegang tot zijn woning hebben ver schaft, door forceering van de achterdeur. Er wordt niets vermist. Door een persoon werd aangifte gedaan van mishandeling. Een ondërzoek wordt ingesteld. Bij de politie werd aangifte gedaan van diefstal van een rijwiel, dat even voor een café aan den Rijksweg stond. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Apeldoorn maakt oekend, dat hem herhaaldelijk inlich tingen worden verzocht omtrent de N.V. Han dels Mij. „De Ster", die te Apeldoorn geves tigd zou zijn. Hun, die met deze N.V. in relatie wenschen te treden zij medegedeeld, dat genoemde N.V. slechts in naam te Apeldoorn, doch in wer kelijkheid gevestigd is te Baarle-Hertog. Kerk straat 9. Directeur van „De Ster" is Adrianus Ber- nardus Akkermans te Baarle-Hertog. Tegen dezen directeur en zijne instellingen is herhaaldelijk in het Alg. Politieblad en de dagbladen gewaarschuwd door diverse auto riteiten. Bij de politie werd aangifte gedaan van ver missing van een groene japon van een erf aan de Zuidstraat. Door een taxi-ondernemer werd aangifte gedaan, dat een bij hem in dienst zijnde chauf feur zich aan verduistering heeft schuldig gemaakt. Een onderzoek wordt ingesteld. Door een persoon werd aangifte gedaan, dat hij door een ander persoon is bedreigd met een bijl. Een onderzoek wordt ingesteld. De b(jl is in beslag genomen. Uit een konijnenhok, staande op een erf aan de Balistraat werden gisterennacht 13 konqnen ontvreemd. De recherche stelt een onderzoek in. Bij de politie werd aangifte gedaan, dat van een tweetal rijwielen, staande op een erf aan de Koekoekstraat de belastingmerken zijn ontvreemd. Een onderzoek wordt ingesteld. Gisterennacht had op den Kanaalweg nabij het Molenplein, een vechtpartij plaats, waarbij een der vechtende door de ruit van een per ceel aan den Kanaalweg viel. Een onderzoek wordt ingesteld. enkel nummer 1 1.25 dubbel nummer I 1.90 ontspanningslectuur van koog gehalte DE ZEEMEEUW-SERIE alom In Iedere goede boekhandel verkrijgbaar VAN LOGHUM SLATERUS uitgevers e N.V. SERVIRE HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 22 DECEMBER 1934. VELO TAFELBILJARTS Filialen der VELO Waschmachine Maatschappij De Koningin en Prinses Juliana hebben Donderdagmiddag voor het personeel en ge- pensionneerden van Uddel een bijeenkomst bij ide kerstboom gegeven in de groote zaal van het Aardhuis. Medewerking werd verleend door het 35 -man sterke fanfarecorps Juliana uit Uddel en door het meisjeskoor aldaar, die elk ver schillende nummers ten gehoore hebben ge bracht. Vrijdagmiddag zullen de Koningin en de Prinses het Kerstfeest bjjwonen van de Meis- jesvereeniging in het Zusterhuis te Nierssen, Zaterdagmiddag het Kerstfeest van de Naai- vereeniging te Uddel. De minister van defensie neemt afscheid. Gistermiddag heeft de minister van defen sie, mr. dr. L. N. Deckers, de afdeeling mari niers, die morgenochtend naar het Saargebied zal vertrekken, op het Schuttersveld alhier geïnspecteerd. De afdeeling stond, compagniegewijs in linie opgesteld, onder commando van kapitein M. R. de Bruyne op het veld opgesteld, toen minis ter Deckers arriveerde, in gezelschap van den chef van den marinestaf, vice-admiraal J. de Graaf .en zijn adjudant, den luitenant ter zee der eerste klasse J. E. A. Post Uiterweer. Met deh commandant van het korps, kolonel C. J. O. Dorren, heeft de minister de afdeeling ge- inspecteert, welke afdeeling vervolgens langs den minister heeft gedefileerd. Voor deze plechtigheid bestond groote be langstelling. Voor het Schuttersveld was zeer veel publiek tezamen gekomen. Na het défilé, waarbij het korps ondanks den stroomenden regen een uitstekenden in druk maakte de blauw-grijze stormhelmen gaven mariniers een heel krijgshaftig uiter lijk is de troep naar de excercitieloods ge marcheerd. Hier heeft de minister een toe spraak gehouden, waarin hij ongeveer het vol gende heeft gezegd: Officieren, onderofficieren, korporaals en manschappen! Een bijzondere onderscheiding is u te beurt gevallen. Gij zijt aangewezen, om deel uit te maken van de internationale troe pen, die op verzoek van den Volkenbond door de regeeringen van Italië, Engeland, Zweden en Nederland beschikbaar zijn gesteld voor politiediensten in het ^aargebied. Bij de volks stemming op 13 Januari behooren orde en rust verzekerd te Zijn. Gij staat thans op het punt derwaarts te gaan, om uw taak te ver richten. Gq gaat met de instemming van verre weg het grootste deel van het Nederlandsche volk en dat behoeft ons niet te verwonderen. Gij zult daar werken in dienst van den vrede. Door samenwerking met anderen bevordert gij de samenwerking van de volken, ter verzeke ring van de rechtsorde. Groot is dit werk in den wezelijken zin van het woord. Het feit, dat troepen van verschillende nationaliteiten schouder aan schouder in den vreemde zullen staan, in dienst van den vrede is een beteeke- nisvolle gebeurtenis. Het brengt een licht streep aan den donkeren internationalen hemel. Geen lichtstreep van dreigend vuur, Goddank. Belangrijk werk wacht u in het Saargebied. Gij zult dat doen, zooals wij dat mogen ver wachten van onze mariniers, onze zeesoldaten, die fier zqn te dienen in het korps, waaraan de namen van De Ruyter en De Wit onaf- scheidenlijk zijn verbonden. Men kent daar deze namen heel goed, men kent daar ook onze onderzeebooten en onze vliegers, die elkaar daar heel ver op den Ocaan hebben ontmoet, men kent ons volk en wij worden daar met eere genoemd. Eer is teer. Het zij uw onwankelbaar voornemen, zoowel in dienst als daarbuiten u streng te onthouden van elke niet passende daad. De krijgstucht zal daar streng worden gehandhaafd. Daar zult gij u zonder morren hij neerleggen. Ontzeg u blij moedig genoegens, welke op zichzelf geoor loofd zijn, maar die thans achterwege moeten blijven. Van harte wensch ik u allen een goede reis. Het commando van het Nederlandsche detachement berust in deugdelijke handen. Houdt hoog de eer van het korps mariniers, houdt hoog de eer van Nederland. Leve de Koningin! Met dezen uitroep stemden allen in. Drie maal klonk een luid hoera. Nadat de afdeeling naar de kazerne was afgemarcheerd heeft de minister zich nog eenigen tijd met enkele autoriteiten onder houden, waarna hij per auto naar Den Haag is teruggekeerd. Een attentie van de burgerij te Rotterdam. Voor de mariniers, die naar het Saargebied vertrekken, heeft een groep uit de Rotter- damsche burgerij een aardige attentie be dacht, door voor alle onderofficieren en man schappen een paket te bestemmen met siga ren en cigaretten, bij wijze van kerstgeschenk. Tegen half twaalf stond de 250 man sterke groep onder commando van kapitein De Brui ne in volledig veidtenue opgesteld in de exer- citieloods van het Schuttersveld. Nadat kolo nel Dorren een kort inleidend woord had ge sproken, trad mr. K. P. van der Mandele, de voorzitter van het comité naar voren tot het houden van een toespraak. De commandant van de beide vereenigde compagniën, kapitein De Bruine, heeft daarna in enkele goed gekozen woorden het comité, en met name mr. Van der Mandele, bedankt voor de hartelijke attentie en de verzekering gegeven, dat de mariniers, als goeie zeesolda ten, de oude tradities van het korps zullen weten hoog te houden en de delicate opdracht die zij als een eervolle onderscheiding be schouwen, naar behooren zullen vervullen. Nadat het detachement, dat gedurende de heele plechtigheid stram had gestaan, enkele correcte bewegingen had uitgevoerd, werd buiten op het Schuttersveld langs het comité gemarcheerd, dat deze als afscheidsgroet be doelde attentie van den commandant blijk baar zeer op prijs stelde. Met een „goede reis en behouden thuis komst" namen de leden van het comité ten slotte van kapitein De Bruine afscheid. Namens de firma A. H. J. Wytenburg te Leiden zijn aan de naar het Saargebied ver trekkende mariniers sigaren aangeboden. DE OORLAM VOOR ONZE MARINIERS. m Mevrouw de VriesBruins stelt vragen aan de regeering. i -■ Het Tweede Kamerlid mevrouw de Vries Bruins heeft den minister van defensie de volgende vragen gesteld: 1, Is de minister bereid mee te deelen of het juist is, dat dezer dagen te Rotterdam een zending jenever is ingeladen, welke zending bestemd zou zijn voor de Nederlandsche mari niers, die ter medewerking aan de vervul ling van een Volkenbondstaak naar het Saargebied gaan? 2. Vindt de minister in het algemeen be kende feit, dat het gebruik van alcohol de geestelijke remmen geheel of gedeeltelijk bui ten werking stelt, wat in de moeilijke om standigheden waarin de Nederlandsche mari niers in het Saargebeid ieder öogenblik kun nen komen te verkeeren zeer nadeelige gevol gen kan hebben, geen aanleiding om te be vorderen dat de zending zoo spoedig mogelijk wordt teruggenomen? TIENJARIG BESTAAN VAN DE N.C.R.V. Een jubileumfonds van 130.000 aangeboden. Donderdag avond is in dë Julianakerk te 's-Gravenhage het tienjarig bestaan van de N.C.R.V. gevierd. Een jubileumfonds van 130.000 is aange boden. Het bedrag is bestemd voor de nieuwe Studio. Minister De Wilde heeft éen rede uitge sproken. DE K XVH1. i De commandant der K XVIII seint: Ware plaats 20 December 12 uur 11 graden 44 min- N.B. en 33 graden 28 min. W.L. Vervolgden om 12.30 uur den koers Noord 191 graden, na ontvangen mededeeling van stoomschip „Rensselaar", dat „Snip" geland was. Toe vallig Woensdagavond veel bewolking, het geen sterwaarneming bemoeilijkte en waar door „Snip", welke in nabijheid passeerde, niet gezien. HET AFSCHEID VAN DE irs. ROEBROEK EN MESU. rs Donderdagmiddag hebben de leden van de directie van den Wieringermeerpolder te Alk maar, de ingenieurs F. P. Mesu en A. Roe broek, die benoemd zijn tot resp. landbouw- technisch adviseur voor werkverschaffing en steunverleening en directeur-generaal van den landbouw, in het Dorpshuis te Middenmeer afscheid genomen van de hoofdambtenaren en ambtenaren van de in c^ep Wieringermeer polder droogvallende grondeh. De beide scheidende leden van de directie werden toegesproken door den inspecteur van den dienst A. Minderhoud en den secretaris van de directie C. L. de Bruyn, die hun groote verdiensten voor het nieuwe gewest in het licht stelden, waarna het overblijvende lid, ir. Smeding, hen dank bracht voor de prettige samenwerking gedurende de 4-jarige periode, dat aan de ontwikkeling van den Wieringer- meer in cultuur-technische ep maatschappe- lijken zin is gewerkt. De scheidende leden dankten daarop voor de medewerking en steun, welke zij van hun personeel mochten ondervinden en waarbij ieder op eigen wijze heeft medegewerkt om hen in hun taak ter zijde te staan. Aan ir. Roebroek zijn daarop namens het personeel de dorpsplannen Middenmeer en Slootdorp en aan ir. Mesu een opgewerkte kaart van den Wieringermeer aangeboden als stoffelijk blijk van waardeering, KEBSTCOLLECTE „BIO-VACANTEEOORB" Men schrijft ons: Het is nu langzamerhand traditie gewór den, dat de Nederlandsche bioscopen in de Kerstweek zich mede in dienst stellen van de liefdadigheid, speciaal ten behoeve van de arme kinderen. Ook dit jaar, met ingang van heden, zullen in alle Nederlandsche bioscopen geldinzame- lingen worden gehouden ten bate van het „Bio-Vacantieoord", de Stichting van het Ne derlandsche film- en bioscoopbedrijf. Deze Stichting, die eigenaresse is van het Bio-Va cantieoord „Russenduin" te Bergen aan Zee, verricht haar zegenrijk werk uitsluitend voor de arme kinderen van de meest behoeftigen van ons land. Voor haar rekening worden hon derdtallen bleekneusjes, wier ouders of opvoe ders financieel onmachtig zijn, uitgezonden naar en verpleegd in het gezellig ingerichte vacantieoord, dat zich op den hoogsten top der Noord-Hollandsche duinen verheft. Het is echter niet mogelijk aan de taliooze aanvragen om plaatsing in het Vacantieoord te Bergen aan Zee te voldoen, doch de Stich ting „Bio-Vacantieoord" hoopt door den steun van het bioscoopbezoekend publiek in staat te worden gesteld in het komende jaar veel meer arme kinderen dan ooit tevoren naar 't „Rus senduin" te kunnen uitzenden. Het filmpje, hetwelk in de Kerstweek in alle bioscopen vertoond wordt, geeft een kort beeld van het heilzame werk der Stichting en toont tevens aan hoe gelukkig de kinderen zijn, die voor een maand de trieste woonoorden hebben mogen verwisselen voor het in zon en licht badende gezondheidsoord. iTerwille van de duizenden, die vooral in dezen zorgwekkenden tijd om den steun der Stichting vragen, hopen wq dat het beroep, dat in dit filmpje op de bioscoopbezoekers wordt gedaan, met ruime giften zal worden beantwoord. Het bestuur van de V.A.R.A. heeft zich, naar het Volk meldt, met een verzoekschrift gywend tot den kantonrechter te Hilversum, waarin wordt verzocht het mogelijk te ma ken, dat de dienstbetrekking van M. Bever sluis bij de V.A.R A. om „gewichtige rede nen", zooals het Burgerlijk Wetboek die ként, per 31 Dec. of eerder worde beëin digd. Binnenland De 17-jarige B. die eenigen tijd geleden met medeneming van 180 uit de ouderlijke wo eling verdween, is thans door de politie te Ossendrecht aangehouden en naar Halsteren teruggebracht. Na met genoemd bedrag uit Halsteren te zijn verdwenen, heeft de 17-jarige B. gerui- men tijd in Frankrijk vertoefd, o.a. te Parijs, Lyon en Dijon. In Dijon werd hij aangehou den en als ongewenschte vreemdeling over de grens gezet. Hij werd via Parijs in den trein naar Essen gezet. Hij zwierf toen nog eeni gen tijd rond en werd door de politie van Ossendrecht in de huurt van de Belgische grens aangehouden. Aangezien de jonge man nog drie maan den voorwaardelijke straf te goed heeft, zal hij ter beschikking van den officier van justi tie te Breda worden gesteld. Psychopaath tracht directeur van gesticht de oogen uit te steken. Het gerechtshof te Arnhem heeft Donderdag in hooger beroep uitspraak gedaan in de strafzaak tegen J. P. L-, oud 25 jaar, ver pleegde van het psyehopathengesticht te Balk brug bq Avereest. Deze verdachte heeft terechtgestaan omdat hij getracht heeft den geneesheer-directeur van genoemd gesticht met een schaar de oogen uit te steken. On verwachts vlei verdachte den directeur aan, toen deze voor zqn bureau zat. Hoewel de opzet van verdachte niet is gelukt, heeft hij hem toch ernstig letsel toegebracht. De offi cier van justitie bij de rechtbank te Zwolle eischte tegen verdachte acht jaar gevangenis straf en de rechtbank aldaar veroordeelde hem tot vier jaar. Tegen deze uitspraak kwam zoowel de verdachte als de officier van justitie in hooger beroep. Het gerechtshof heeft thans den verdachte veroordeeld tot 6 jaar gevan genisstraf. Twee ernstige gewonden. Donderdagnacht om half twee reed uit de richting Amsterdam met een snelheid van 30 K.M. per uur op den Haarlemschen straatweg tusschen het Kruithuis en de ijsbaan bij Half weg een met rollen papier geladen vrachtauto van de firma de Vries uit Beverwijk. Uit de tegenovergestelde richting naderde eveneens met matige snelheid een personenauto. Plot seling merkte de chauffeur van den vracht wagen, dat de hem tegemoetrijdende auto naar de linkerweghelft zwenkte. Hq trachtte nog uit te wijken en probeerde links te pas- seeren, wat niet gelukte. Beide botsten tegen elkaar. De chauffeur van de papierauto ver loor de macht over het stuur, reed een paar paaltjes van de Z.H.Z.T.M. omver, bleef op de rails staan. De wagen was slechts licht be schadigd. De inzittenden van den anderen anto waren ernstig gewond. Een van hen, de heer Hart, had een ernstige hersenschudding en een zware hoofdwond, en moest naar het Wilhelmina- gasthuis worden overgebracht; de andere, de heer Blanket, kon na verbonden te zijn, huis waarts keeren. De moordenaar tot 15 jaar gevangenis straf veroordeeld. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, arrest wijzend in hooger beroep in de zaak tegen den landbouwer J. O. te Princenhage, die door de Bredasche rechtbank tot tien jaar gevan genisstraf was veroordeeld ter zake van het feit dat hij te Princenhage op 13 Juli op; e- lijk C. de K. van het leven heeft beroofd T.oor hem met een spade op het hoofd te slaan, tengevolge waarvan de man is overleden, heeft verdachte gisteren wegens doodslag tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De advocaat- generaal had, evenals de officier van justitie, 15 jaar geëischt wegens moord. VERLICHT, BELICHT EN OPGELICHT. De persfotograaf C. K. wilde een foto ma ken van het verlichte G.E.B.-gebouw aan de Rochussenstraat te R'dam, waar, zooals men weet een tentoonstelling wordt gehouden, voor welke expositie des avonds zoek- en andere lichten reclame maken. Bq het instellen van zijn toestel stapte hij voorwaarts, achteruit en op zij, teneinde het gebouw zoo mooi mo- gelqk te kunnen belichten. Toen hij de juiste plaats gevonden meende te hebben, keerde hij zich tot zijn koffer met allerlei fotografi sche ingrediënten. Het bleek, dat een onbe kende inmiddels dezen koffer had opgelicht en er in de duisternis mee was verdwenen. Van dezen diefstal heeft de fotograaf aangifte bij de politie gedaan. Vragen in den Volksraad. iAneta meldt uit Batavia: Het lid van den Volksraad, de heer Roep heeft schriftelijke vragen aan de regeering gesteld, waarin hij zegt, dat hij niet aan den indruk kan ontkomen, dat de brand op de Baloeran op 11 November van meer betce- kenis is geweest dan in persberichten hier omtrent wordt weergegeven. Hij verzoekt mededeeling omtrent de bqzonderc maatrege- len aan boord van Nederlandsche mailsche pen tegen brandgevaar genomen; tevens of de brand van de Baloeran tot een onderzoek aanleiding heeft gegeven. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 22 December. Medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut. Verwachting: Zwakke tot matige Zuid-Oostelqke tot Oos telijke wind, nebelig tot half bewolkt. Weinig of geen neerslag. Temperatuur om het vrise- punt in het Oosten des nachts. Overdag iets kouder. Den Helder barometerstand 760.4. De justitie uit 's-Hertogenbosch heeft na onderzoek besloten het beslag op de r.k. paro chiekerk te St. Michielsgestel op te heffen. De kerkdiensten worden hervat. Het plafond boven het koor zal worden afgebroken. Om trent de oorzaak wenschte de justitie nog geen mededeelingen te doen. Buitenland De politie te Berlqn heeft de hand gelegd op 21 personen die in de jaren 1930—'33 meer dan 200 nienschen in het rqk door valsche voorspiegelingen van geldleeningen en voor schotten, opgelicht hebben. De firma Weibenthaler en Co. en haar agenten beloofden aan geldzoekenden goed- koope buitenlandsche kapitalen tegen betaling van z.g. „emissiekosten". Nadat deze benevens een vast bedrag aan „administratiekosten" waren voldaan hoorden de slachtoffers of in het geheel niets of hun verzoeken werden steeds weer op de lange baan geschoven. Onder de 21 beklaagden bevinden zich twee oud-notarissen die bij het filiaal MUnchen voor de verleiding bezweken zijn om op goedkoope wqze aan geld te komen. Dit filiaal van de „Middel-Europeesche Oeconomische Maat schappij" heeft in 2 jaar van 137 aanvragers „onkosten" ten bedrage van 150.000 mark ontvangen. Een buit van 45.000 dollar. Vijf gemaskerde roovers hebben Donderdag een overval gepleegd op het loonbureau der Philedalphia Electric Company. Zij sloegen een bewaker neer en roofden 45.000 dollar. Zij wisten te ontkomen. Tweehonderd gelukkigen. Tweehonderd klanten van een warenhuis in levensmiddelen met talrijke filialen te Parqs hebben den grooten prijs van frs. 2.500.000 gewonnen. In het bureau, waar de prqzen worden afgehaald, was nooit zoo'n gedrang. Ieder trekt dus 12.500 frank. DE SNIP OPNIEUW GESTART. Aneta, Vaz Dias meldt, dat de Snip heden morgen om 10 uur G.m.t. (10.20 uur Amster- damsche tijd) van Paramaribo is gestart voor de tocht naar La Guaira. DE MARINIERS VERTROKKEN. Rotterdam. Hedenmorgen zijn de mariniers voor het Saargebied van het Maasstation te Rotter dam vertrokken. De troep bestond uit 2 com- panieën in totaal met inbegrip van de offi cieren uit 250 man. Commandant is M. R. de Bruyne. Om 9.01 het vastgestelde tijdstip reed de extra trein van het Maasstation weg. Om 10 voor half 9 hadden de troepen de Marinekazerne aan het Oostplein, waarvoor zich een groote menigte belangstellenden had verzameld, verlaten, en marcheerden zij on der tromgeroffel en muziek van de pijpers naar het Maasstation. Ook hier had zich een groote menigte belangstellenden verzameld. Op het perron werden alleen officieele per sonen en familieleden en vrienden van de ver- trekkenden toegelaten. Op het gereserveerde gedeelte zagen wij Generaal van Voorst tot Voorst, die de voorbereidende besprekingen te Genève heeft gevoerd, de garnizoenscomman dant te Rotterdam majoor E. T. C. Motke en de commandant van het corps mariniers Kolo nel C. J. O. Dorren. Toen de mar 'ers het Maasstation binnen marcheerden, werden zij begroet door een af deeling die thuis blijft. De pijpers bliezen het Wilhelmus. Nadat officieren en officieele personen van elkaar afscheid hadden genomen en manschap pen vrouwen, meisjes, familie en vrienden vaarwel hadden gezegd, begaf men zich in den trein, die onder luid gejuich en hartelijk nage- wuif vertrok. (Ongecorirgeerd.) SCHAGER MARKT. De aanvoer van vette koeien was Donderdag j zeer goed te noemen. De beesten werden iets duurder ve .tocht in vergelijking met vorige weken (noteering Donderdag 30 cents.) t; ,!!ursle exemplaar bracht op f 280.—. koeien waren ditmaal niet aangevoerd, -rwijl de handel in geldekoeien matig was. Handel vaarzen uitstekend. Graskalveren behaalden aardige prijzen en er werden prqzen van f 55.— betaald. Nuch tere kalveren gingen vlug. Ook was er ditmaal een flinke quantiteit paai den aanwezig, die flink verhandeld werden. Oude slachtschapen stug; f 12.—tot £18.—. Jonge vette schapen gingen tot 20 L cent. In overhouders een matige noteering. Vette var kens eveneens matig; tot 16'/, cent. Idem de schrammenhandel. Wat de handel in kippen, konqnen en hazen betreft, deze was uitstekend te noemen. De groote aanvoer geeft weer wat hoop op de toekomst.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 10