Julianadorp 't Zand. Anna Paulowna. Schagen. 10 HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 22 DECEMBER 1934. Zeekriigsraad Willemsoord. Uit het politie-rapport. BELASTINGVRIJ-LAGEN PRIJS ONOVERTROFFEN KWALITEIT Callantsoog. Breezand. de zeemeeuw-serie Gemeenteraad van Wieringen. Chaplin, en als laatste Garbo de mysterieuze, en starend in ramer matelooze verten Na de pauze de tweede één-actei „Van één tot negen" Dit was een alleraardigste en vlot geschreven schets, waar vaak en hartelijk om gelachen is, en die goed paste in 't kadèr Van een school-uitvoering. Een vader (as. Stasse) «verhoort zijn zoontje (Arie van Noordwijk) en di geeft aanleiding tot een ?erie kostelijke opmerkingen vice-versa. Papa heef. zijn H.B.ü.-carrière in een jaar of 9 volbracht, het geen hem later doet inzien, dat de 9-jarige HB.b. de ideale is. Ten slotte luistert men en familie -nel „opa" naar een radio-lezing over de 9-_arige H.B.S., die echter achteraf blijkt te gaan (die lezing! over de 9 symphonieën van Beetho enEnfin, 't was een aardige vondst van de vereeniging en een open doekje bracht de dames en heeren dan ook een ver dienden dank. Dit was het einde van het programma, en toch ook weer niet, want alles wat beenen had popelde naar h e t venement van den avond, n.1 het optreden van den Amrterdamschen band, The JVIelody Makers, die afgewisseld met de Casino-band de dans muziek vei zorgden. The Melody Makers be stond uit dilettanten, doch wij zijn van mee ning dat hetgeen deze heeren presteeren, het werk van professionals evenaart. De band be staat uit 8 man, welke in een keurig grijze „dress" opkomen, en die nagenoeg allen meer dan een instrument bespelen. En hoe! Was de entrée misschien even haperend, direct daarna was men in stijl en kreeg 't hot- and-straight lievend publiek een menu, dat klonk! ^ooral de saxofoonpartijen waren uit stekend, terwijl ook de trompetten zich opval lend weerden. Enfin, het pakte, en zoo verging de Vrijdagavond in den Zaterdagmorgen en mag men summa summarum deze uitvoering signaleeren als bijzonder geslaagd. NED. VER. VAN SPIRITISTEN. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op een advertentie van bovenstaande vereeni ging, waarin een kerstwrjdingsdienst wordt aangekondigd door mevr. Akkeringa. CASINO. Dajos Béla. Na zijn tournee door Nederland zal Dajos Bela met zijn vermaard orkest naar Zuid- Amerika vertrekken. Vóór dit vertrek is 't evenwel mogen gelukken de beroemde orkest meester met zijn 14 musici nog in Den Helder te laten optreden. Heden- en morgenavond zal Dajos zoowel zijn zoetvloeiende Weensche muziek als de nieuwste „hits" laten hooren, afgewisseld door „show", terwijl na afloop Zondagmiddag uitsluitend gedanst wordt. Het Kind van de Buurvrouw". In piaats van de traditioneele „Mie en Ko" voorstellingen, krijgen we thans de beide Kerstdagen twee opvoeringen door het gezel schap Bouber met de uitstekend verzorgde schets van Herman Bouber ,,'t Kind van de Buurvrouw". Vol lof is de groote pers over dit echte Bouber-stuk met „een lach en een traan", een brok uit 't leven zooals alleen dit gezelschap het kan spelen. Voor plaatsbespreking, die de directie aan raadt, zie men de advertentie. EEN KUNSTWERK IN CHOCOLADE. Model van de nieuwe Kehobothkerk. me heer Lue. van den Bogaerde, van Lim burg Stirumstraat 3, heeft van chocolade het model van de nieuwe, deze week geopende, Kehobothkerk, vervaardigd en dit geëtaleerd. Tezamen met zijn knecht heeft hg er 14 dagen over gewerkt; het is geheel met de hand ver vaardigd. Alleraardigst is het effect des avonds, bij de verlichting. Ook een model van de K 18 is in de etalage van genoemden heer te bezichtigen. Wij raden onzen lezers aan eens een kijkje te gaan nemen; het is een interes sant stuk werk, wat hier te zien is, dat wel een bewijs is voor de vakkennis van den heer van den Bogaerde. -...vuig van Woensdag 19 December. Een viertal gevallen had de Zeekrijgsraad dezen middag te behandelen, welke, journa listiek bezien, geen van alle bizonder belang rijk waren. Een deserteur. Allereerst stond terecht de stoker le kl. D. V. Deze diende aan boord van Hr. Ma. „Evertsen", van welken bodem hij op 11 Sep- terber was achtergebleven van passagieren. Eerst den 24sten September pikte de militaire politie hem op, waarna hij op het wachtschip werd gedetineerd. Uit de voorlezing der stukken blijkt, dat bekl. is weggeloopen om verschillende rede nen. Hij had vrees voor de oliestookplaats, en bovendien wist hij niet hoe hij zich uit ver schillende particuliere schulden redden moest. Hi) is dien bewusten avond te voet den weg naar Alkmaar op gegaan. Toen hij 24 Sept. werd aangehouden, stond hij op het punt weer aan boord terug te keeren. Er is een rapport van een Amsterdamsch dokter, die ontoere kenbaarheid bepleit op grond van erfelijke belasthf-id, een zekere infantiliteit, enz. Maar de Fiscaal vindt in zijn requisitoir dit alles te weinig gefundeerd en zet dat uitvoerig uit een. Geëischt wordt 4 maanden met aftrek van de voorloopige hechtenis en ontslag uit den militairen dienst. Als verdediger van dezen jongen man treedt op mr. J. A. Buiskool, die het psychia trisch rapport bespeekt. Hij hecht aan dit rap- prot meer waarde dan de Fiscaal, omdat hij zich niet kan voorstellen, dat zoo'n rapport op losse gronden zou zijn opgesteld. Mocht de Krijgsraad zich dan ook met de conclusie van den arts vereenigen, dan dient V. te worden vrijgesproken; in het andere geval, vraagt pl. een straf, gelijk aan de voorloopige hechtenis, zonder ontslag uit den dienst, daar de mee ning als zou de jongeman gaarne uit den dienst willen, onjuist is. Na re- en dupliek stelt de President, mr. de Sitters, den bekl. nog de vraag, hoe het mogelijk is, dat hij nog stoker le klasse is geworden als hij zoo'n angst heeft voor de olieplaat. Bekl.: Ik weet het niet, Edelachtbare, alles was hier zoo afgesloten, ik stond alleen bij dat vuur en toen werd ik angstig. De uitspraak is na afloop van de zitting: 3 maanden met aftrek voorarrest, en geen ontslag uit den dienst. Groot ve.-.qlganger, die niet terug keerde. No. 2 is de zeemilicien-matroos 2e kl. W. v. d. B., te Eygelshoven. Hij heeft met vol daan aan den oproep om in werkelijken dienst te komen, had 2 Juli van dit jaar moeten op komen. Het requisitoir is nogal mild, daar niet blijkt, dat de jonge man opzettelijk weg is gebleven; alleen maar tengevolge van grove nalatigheid. Dit voorjaar zelfs is hij nog in Den Helder geweest, waar hij vernam, dat hij in Juli moest opkomen. Hij wordt ver oordeeld, conform den eisch, tot 5 weken hechtenis, met aftrek van het sinds 14 Nov. ondergaan voorarrest. Een idylle in de duinen. Wij kunnen omtrent deze idylle weinig na dere mededeelingen doen. hoewel de zaak geenszins met gesloten deuren is behandeld. De zeemil.-matroos 2e kl. H. v. d. K„ heeft met Jannetje in de duinen gelegen en staat nu terecht wegens schennis der openbare eer baarheid. Daar Jannetje, hoewel zich verheu gend in den aanminnigen leeftijd van nog slechts 15 jaar, op het gebied der liefde niet meer geheel onschuldig mag worden genoemd, zooals uit het rapport der reclasseering blijkt, komt v. d. K. er zeer genadig af met een boete van 30.te vervangen door een hechtenis van een maand, welke hechtenis evenwel, door het ondergaan van preventieve hechtenis van 23 November af, wordt geacht te zijn ondergaan. Zoodat v. d. K. op vrije voeten komt. Insubordinatie. De vierde zaak betrof een geval, dat om schreven wordt als „poging tot feitelijke insub ordinatie subs. bedreiging van een meer dere met geweld", voor welk feit terecht stond de le luit. der inf. J. J. A. B. Deze had den kapitein der mariniers Th. C. W. M. een vuistslag willen geven, welk feit verhinderd is geworden doordat de kapitein den luite nant vóór was en hem een flinken duw g Een en ander speelde zich af te Rotterdam. De kapitein wordt nog scherp ondervraagd over zijn ietwat vage uitlating als zou hij den „indruk" hebben gekregen, dat de luitenant hem een klap wilde geven; hij kan dit evenwel niet nader preciseeren en geen feiten noemen, waarop die „indruk" was ge baseerd. Verschillende feiten zijn aanleiding, dat slechts een geldboete wordt geëischt, n.1 van 400.sub 3 maanden hechtenis. Bekl, wordt bijgestaan door mr. P. M. W. J. van der Slikke, die op verschillende, in hoofdzaak juridische gronden een krijgstuchtelijke beris ping bepleit. In zijn repliek merkt de fiscaal op, dat dit thans niet meer kan; de Krijgs raad kan slechts veroordeelen of vrijspreken. Na in raadkamer te zijn geweest, wordt de uitspraak 500.subs. 3 maanden. Door den bekl. is hooger beroep aangeteekend. Door een bewoner van de Oude Helder werd aangifte gedaan dat hedenmorgen onbevoeg den zich toegang tot zijn woning hebben ver schaft, door forceering van de achterdeur. Er wordt niets vermist. Door een persoon werd aangifte gedaan van mishandeling. Een onderzoek wordt ingesteld. Bij de politie werd aangifte gedaan van diefstal van een rijwiel, dat even voor een café aan den Rijksweg stond. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Apeldoorn maakt oekend, dat hem herhaaldelijk inlich tingen worden verzocht omtrent de N.V. Han dels Mij. „De Ster", die te Apeldoorn geves tigd zou zijn. Hun, die met deze N.V. in relatie wenschen te treden zij medegedeeld, dat genoemde N.V. slechts in naam te Apeldoorn, doch in wer kelijkheid gevestigd is te Baarle-Hertog, Kerk straat 9. Directeur van „De Ster" is Adrianus Ber- nardus Akkermans te Baarle-Hertog. Tegen dezen directeur en zijne instellingen is herhaaldelijk in het Alg. Politieblad en de dagbladen gewaarschuwd door diverse auto riteiten. Bij de politie werd aangifte gedaan van ver missing van een groene japon van een erf aan de Zuidstraat. Door een taxi-ondernemer werd aangifte gedaan, dat een bij hem in dienst zijnde chauf feur zich aan verduistering heeft schuldig gemaakt. Een onderzoek wordt ingesteld. Door een persoon werd aangifte gedaan, dat hij door een ander persoon is bedreigd met een bijl. Een onderzoek wordt ingesteld. De bijl is in beslag genomen. Uit een konijnenhok, staande op een erf aan de Balistraat werden gisterennacht 13 konijnen ontvreemd. De recherche stelt een onderzoek in. Bg de politie werd aangifte gedaan, dat van een tweetal rijwielen, staande op een erf aan de Koekoekstraat de belastingmerken zijn ontvreemd. Een onderzoek wordt ingesteld. Gisterennacht had op den Kanaalweg nabij het Molenplein, een vechtpartij plaats, waarbij een der vechtende door de ruit van een per ceel aan den Kanaalweg viel. Een onderzoek wordt ingesteld. VELO TAFELBILJARTS Filialen dar VELO Waschmachine Maatscbappi feestuitvoeking herv. dames-kerkkoor. Vrijdagavond werd in de Ned. Herv. Kerk te Julianadorp, door het Ned. Hervormde Dames-Kerkkoor een Kerstuitvoering gegeven, onder leiding van haar directeur, den heer Joh. F. Asma. Als solisten verleenden hunne welwillende medewerking de dames mej. D; Hoornsman, sopraan, mevr. M. C. Gunthert- Breet, alt, mej. C. Kokeiaar, orgelbegeleiding. Het kerkgebouw was maai- matig bezet. Meerdere belangstelling was zeer zeker ver diend. Aangevangen werd met den gemeenschap- pelijken zang en Gezang 270 vers 1, daarna gings ds. M. van Wichen voor in gebed eri sprak vervolgens een inleidend woord. Daarna werd door het koor verschillende Kerstliede ren gezongen, afgewisseld door zang van de solisten met orgelbegeleiding. Daarna werd door ds. van Wichen aan den heer Asma en aan de solisten en het koor, dank gebracht voor het gebodene. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. 's Avonds 7.30 uur, Ds. M. van Wichen Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Avonds 7 uur, de heer R. C. Franck. POLDERVERGADERING. Vrijdagmorgen j.1. vergaderden de stemge rechtigde Ingelanden van den Polder Cal lantsoog in Hotel de Haan. Nadat de voor zitter, de heer H. Kruisveld, de vergadering heeft geopend, worden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Dan wordt be sproken het eenige punt van de agenda, n.1. de verbetering van Duinweg en Zuidschinkel- dijkweg. De voorzitter zet uiteen, dat een ge deelte van den Zuidschinkelweg, welke mo menteel door het Hoogheemraadschap wordt geasphalteerd niet tot het Hoogheemraad schap behoort, dus ook niet door dit lichaam in orde gebracht kan worden. Het bestuur stelt nu voor aan de Ingelanden, om voor rekening van den Polder Callantsoog dit ge deelte weg te laten asphalteeren door het Hoogheemraadschap en het daarna in onder houd aan dit lichaam over te dragen. Wat be treft de onkosten is er een regeling gevon den, waardoor deze verbetering geen lasten op den Polder werpt. Met algemeene stem men worden deze plannen goedgekeurd. Daar de rondvraag niets oplevert sluit de voorzitter met een woord van dank de ver gadering. ONTSMETTING O. L. SCHOOL. In verband met de in de laatste weken voorgekomen roodvonk-gevallen zal in de a.s, Kerstvacantie het schoolgebouw worden ont smet. PREDIKBEURT. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. F. W. J. v. d. Poel PASTOOR VAN ZUYLEN TE WATER GEREDEN. Woensdagmiddag is de ZeerEerw. heer Pas toor Van Zuylen van hier, doordat hij de macht over zijn stuur verloor, met zijn auto, onder Schagerbrug te water geraakt. Door dat Z.Eerw. kalm reed, bleef de wagen ge lukkig, hoewel in zeer schuin hellende posi tie, toch nog op de rietschok hangen en kon Z.Eerw. met een paar natte voeten, den wa gen verlaten. Deze laatste is later gelicht met den kraanwagen van gagage Johannes en naar hier vervoerd. De wagen was geheel beschadigd. HET BATIG SALDO VAN DE HUISVLIJT- TENTOONSTELLING. Men deelde ons mede, dat het batig saldo, behaald met de in j.1. Sept. gehouden Huis- vlijttentoonstelling, ten bedrage van 60. door de comm. van voornoemde tentoonstel ling is beschikbaar gesteld voor behoeftigen te dezer plaatse. Aan een 30-tal gezinnen is n.1. een bon voor 2.waarde aan brandstof fen uitgereikt. KERSTFEESTVIERING. Evenals andere jaren wordt ook thans weer een Kerstfeest voor de kinderen der Zondags school gehouden. De gverige dames der hier bestaande naaikrans hebben ook dit jaar er weer voor gezorgd, dat aan bedoelde kinderen een aardig cadeau in den vorm van een warm kleedingstuk kan worden uitgereikt. Op be doelden avond, welke wordt gehouden op Za terdagavond 22 dezer, zal de Kerstvoorstelling worden verzorgd door den WelEerw. heer Ds. Wittkop van Schagerbrug. ontspanningslectuur an hoog gehalte «lom In ledore goede boekhandel verkrijgbaar VAN LOGHUM SLATERUS uitgevers e N.V. SERVIRE PREDIKBEURT. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.). 's Morgens 10 u., en 's middags 3.30 uur de heer P. Boon. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. 'a Morgens 10 uur, Ds. M. A. G. Vorst man. Geref. Kerk. 's Morgens 10 en 's middags 2.30 uur, Ds, S. U. Zuidema. BOUWVERGUNNINGEN. B. en W. verleenden bouwvergunningen aan H. Daalder, voor een woonhuis aan de Zand- vaart en aan Chr. Dekker, voor een woon huis aan de Molenvaart. HERHALINGSOEFENINGEN'. Opgeroepen voor herhalingsoefeningen: P. C. Huiberts en J. H. Lips bij 't 6e Reg. Veld- art„ Leiden; D. Geerligs, E. Muntjewerf, C. Schenk, P. J. Wilms bij de Schoolcie. Motor- dienst, Haarlem; A. Back er bg 't 2e Reg. Veldart., Den Haag; P. J. Alkemade, L. Wig- gers, K Vader, Th. C. Weijers bij 't Reg. Kustart. Den Helder. Eerste oefening. Na eerder verleend, doch verkort uitstel, is J. A. Meijer voor eerste oefening bij 't 5e Reg. Inf, te Amersfoort onder de wapenen geroe pen. BEN ZIN E-IN STALLATIE. B. en W. verleenden vergunning tot het aanbrengen van een electrisch gedreven ben- zine-installatie (met 2 ondergrondsche reser voirs en 2 bovengrondsche aftapinrichtingen) en het plaatsen van een luchtcompressor bij het nieuwe perceel van den heer W. Kleiboer aan den Rijksweg naar Wieringen. VERGADERING IJSCLUB. De ijsclub „Eendracht maakt maent" verga derde Vrijdag bij den heer H. Jonker. De heer V. Kaan betreurde in z'n openingswoord 'het geringe bezoek en deed, na goedkeuring jder notulen, eenige mededeelingen. Van den INed. Schaatsenrijdersbond is bericht ontvan gen dat aan „Eendracht maakt macht" de wedstrijd om het kampioenschap-hardrijden van Noord Holland is toegewezen. Een paar bestuursleden zijn naar de vergadering ge weest van den IJsbond H. Noorderkwartieren van een nie»»wen Schaatsenrijdersbond. Be- jsloten werd althans voorloopig lid te blijven Ivan den IJ. H. N, en eerst later te beslissen of men al of niet over zal gaan naar de nieuwe vereeniging. De IJsbond H. N. heeft een ongelukken- verzekering ingesteld, waarbij alleen leden :én. huisgenooten daarvan, die zelf ook lid zijn, voor 15 ct. per persoon verzekerd zijn voor alle ongelukken op schaatsen overko ken. Besloten werd medewerking aan deze verzekering te verleenen. Naar de vergadering van H. N. K„ op 29 Dèc. in Alkmaar te houden, werden als af gevaardigden aangewezen de heeren V. Kaan en D. Stammes. j De heer D. Kaan, die met den heer C. Lief hebher, de bescheiden van de penn. de heeren C. Kossen en J, Hoep nazag, rapporteerde al les in orde te hebben bevonden, i De heeren C. v. d. Linden en A. van Gijn Werden als bestuursleden herkozen en nadat besloten was, behalve den wedstrijd om het jProy. Kampioenschap, een wedstrijd voor jiaren en wedstrijden voor behoeftigen te or- ganiseeren en het bestuur overigens vrij mandaat te geven, volgde sluiting. Vergadering van Donderdagvoormiddag 11 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter: Wethouder Kaan. Secretaris; de heer C. F. van Duin. Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom en spreekt den wensch uit, dat de Burgemeester in de volgende ver gadering weer tegenwoordig zal kunnen zijn. De aotulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Mededeelingen en ingekomen stukken. Ingekomen zijn; i De maandstaat der Zeegras-exploitatie over Óctober 1934, waaruit blijkt, dat geen zee gras is verkocht; goedkeuringsbesluiten van het aangaan van een kasgeldleening van 50.000, van de verlaging van den rentevoet van een leening en van het aangaan van een vaste leening van f 110.453.46. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Op hun verzoek wordt ontslag verleend aan G. van Steenbergen als lid der commissie tot wering van schoolverzuim en aan S. Blaau- boer als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs. Verder is gisteren nog ingekomen een ver zoek van de afd. Wieringen van de Holl. Mij. Van Landbouw, om de vleeschkeuring alhier aan den in deze gemeente gevestigden dieren arts op te dragen. Voorzitter stelt voor het verzoek om Rrae-advies in handen te stellen van B. en W. Spr. zegt, dat hierover destijds door den Bur gemeester is geconfereerd. De heer Oden stelt dan voor, dat de heer Kaan de zaak met Burgemeester bespreekt en dat dan nog vóór 1 Januari wordt ver gaderd. De heer M. K o o ij vraagt of de boeren niet een fonds kunnen stichten, waardoor den vee arts voldoende inkomsten gewaarborgd wor- den. De heer Bakker antwoordt, dat het rayon hiervoor te klein is. Het verzoek wordt hierna om prae-advies in handen van B. en W. gesteld. Heffing van opcenten op «le ge meentefondsbelasting. B. en W. schrijven den Raad: Reeds bij onze voordracht tot het opnieuw vaststellen der begrooting 1934 heeft de Voor zitter van ons College een overzicht gegeven van den financieelen toestand der gemeente, welke tengevolge van de abnormaal hooge kosten van werkverschaffing en armenzorg, verre van rooskleurig is te noemen. Daarbij vyerd reeds aangekondigd, dat in de toekomst aan belastingverhooging niet zou zijn te ont komen. Het verheugt ons intusschen te kun nen mededeelen, dat het gelukt is de ontwerp begroting voor 1935 sluitend te maken, zon der dat de belastingen tot het uiterste worden opgevoerd, terwijl voorkomen kan worden, althans voorloopig, dat de gemeente onder directe contróle van de Regeering komt te staan. (Dit is voornamelijk te danken aan de in diening door de Regeering van een wetsont- wierp tot het instellen van het werkloosheids- subsidiefonds. Volgens dit ontwerp zal de ge meente over 1935 recht hebben op een uit- këering uit het fonds ten beloope van 90% van de kosten van werkverschaffing. Daar tegenover staat, dat aan het fonds zullen ten goed« komen: 25 opcenten op de hoofdsom der gemeente fondsbelasting; 40 van de hoofdsom der grondbelasting 80% van de hoofdsom der p'ersoneele be lasting naar «le groixislagen huurwaarde, mo bilair en dienstboden; 10 oprenten op de hoofdsom der vermogens belasting; al welke belastingopbrengsten de gemeente derhalve zal moeten derven. Gaan wij de verschillende belastingbronnen na, dan zien wij, dat voor verhooging alleen in aanmerking komen «le opcenten op de per- soneeie belasting en die op de gemeentefonds belasting. Verhooging der opcenten op de personeele belasting lijkt ons zeer onge- wenscht, daar deze belasting, tengevolge van de hooge huishuren, welke de laatste jaren werden betaald, hier reeds zwaar drukt. Een voorstel tot verhooging van die belasting is dan ook niet dan in uiterste noodzakelijkheid van ons te verwachten. Op de gemeentefondsbelasting, waarvoor de gemeente gerangschikt is in «le le klasse, worden hier thans geheven 3580 opcenten Hiervan zal de gemeente voor het komende belastingjaar ten behoeve van het werkloos- heidssubsidiefonds moeten afstaan 25 opcen ten, zoodat voortaan maximaal door de ge meente slechts zullen mogen worden geheven 80 min 25 of 55 opcenten, daar het totale aan tal opcenten niet mag overschrijden het getal der opcenten, geheven op de hoofdsom der gebouwde eigendommen. De Inspecteur raamt de opbrengst van 55 opcenten op alle aan slagen op 24.000, aangenomen, dat de ge meente wordt gerangschikt in de 3e klasse, Dit laatste achten wij noodig. Niet omdat de directe belastingopbrengst daardoor zoo veel zal stijgen, doch omdat volgens het ont werp van wet tot wijziging der wet op de financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten, voor het eerst voor het tijd vak 193536, de gemeenten een uitkeering ontvangen per aangeslagene in de gemeente fondsbelasting. Deze bedraagt 1 voor eiken aangeslagene in de le klasse, 3 in de 2e en 5 in de 3e klasse. De Inspecteur raamt het aantal aangeslagenen op respectievelijk 2200, 2400 en 2600, zoodat deze uitkeering zou be dragen onderscheidenlijk 2200, 7200 en f 13000 voor de le, de 2e en de 3e klasse. Wij meenen, dat de gemeente een dergelijke be langrijke uitkeering in de tegenwoordige om standigheden niet kan missen. Opheffing der thans bestaande progressie lijkt ons daarbij onvermijdelijk, daar dit een der eerste eischen der regeering is. Mitsdien stellen wij voor, ingaande-met het belastingjaar 19351936: a. op de hoofdsom der gemeentefondsbe lasting te heffen 55 opcenten op alle aan slagen; b. de gemeente voor de heffing dier be lasting te rangschikken in de 3e klasse. Wij willen hieraan nog toevoegen, dat, hoe ongaarne wij dit voorstel ook doen, het ons noodzakelijk voorkomt, indien de gemeente ten minste haar zelfstandigheid zooveel mo gelijk wil bewaren en niet onder centraal toe zicht wil komen. En dit laatste willen wij trachten zoolang mogelijk te voorkomen, daar dan, zooals U bekend zal zijn, de meest drastische maatregelen zijn te wachten, ter wijl in dat geval alle daarvoor in aanmer king komende belastingen tot het uiterste moeten worden opgevoerd. De heer Oden zegt, dat zijn fractie zal tegenstemmen, indien de progressie uit het tarief wordt genomen, daar dat beteekent be lastingverhooging voor de minst gesitueerden. Spr. noemt hier voorbeelden van. De hoogere inkomens zullen er echter niets van voelen. Spr. adviseert het voorstel te verwerpen. De heer Lont begrijpt dat heel goed, maar waar wil de heer Oden het geld vandaan halen Ook de heer M. Koog wil de progressie liever houden. Voorzitter zegt, dat het de bedoeling is te voorkomen, dat de personeele belasting verhoogd wordt. Dat drukt veel zwaarder. Wethouder T ij s e n beaamt dit. Na nog eenige besperking wordt het voor stel met 7 tegen 4 stemmen, die van de hee ren Wigbout, Oden, M Kooij en Mevr. D. Wit- Slikker, aangenomen. Heffing vergunningsrecht voor drankverkoop. Daar de termijn, waarvoor de verordening, regelende het heffen van vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein, door de Kroon is goedgekeurd, afge- loopen is, dient deze opnieuw te worden vast gesteld. Hiertoe wordt besloten. Voorziening in «le behoefte aan kasgeld. visch verhandeld wordt buiten «Jen afslag, in verbami met de Zuiderzresteunwet. De heer W i g b o u t vraagt verder of er al een advies is op zrjn vraag van <ic vorige ver- gmlering betreffende het geven van een huur- tocslag. Voorzitter antwoordt ,dat deze vraag niet geheel duidelijk is gewrest. Bedoelt de heer Wigbout een huurtoeslag te geven aan ieder die meer dan 3 verwoont en zonder werk is, of alleen aan visschers? Het blijkt, dat alleen visschers waren be doeld. Zal nu nader worden besproken door B. en W. De heer Oden wenscht een lichtpunt te zien geplaatst bij de kruising van den beton weg met den Koningsweg bij de Hollebalg. Zal worden onderzocht. Mevr. W i tS likker vraagt de raads stukken thuis te zenden en ook de notulen. Dan kunnen de raadsleden de zaak beter be- studeeren. De Voorzitter wenscht dit eerst in B. en W. te bespreken. Hierna sluiting. KINDERFEEST TE WESTERLAND. Vrijdagavond 21 December werd met de kinderen der Zondagsschool van de Haukes het Kerstfeest gevierd in de Ned. Herv. Kerk te Westerland. Te'zeven uur was geen plaats meer onbezet en opende de heer O. Deen dezen feestavond, door te laten zingen. Ps. 25 vers 2 en 4, gebed en voorlezing van Lucas 2 de eerste 20 verzen. Het was voor spreker een voldoening, dat er zooveel be langstelling was. Nadat de kinderen een Kerstlied hadden gezongen, vertelde de heer O. Deen een Kerstgeschiedenis, welke door allen met aandacht werd gevolgd. Daarna werden de kleinen getracteerd en toen volgde een kerstvertelling van mej. G. de Krijger. De heer P. Stichter, Zondagsehoolonderwij- zer, brengt in het slotwoord dank aan allen, voor de medewerking, waarna door den eerw. heer O. Deen met dankgebed wordt geëindigd. Na gemeenschappelijk zingen van Gezang 180 vers 1 en 4 ontvingen de kinderen hun Kerstgeschenk, waarna ze voldaan huis waarts keerden. B. en W. stellen voor de loopende kasgeld- leeningen, resp. groot 25.000 en 17.000, daar de gelden voorloopig nog niet kunnen worden gemist, te verlengen tot uiterlijk 31 December 1935 en wel tegen ten hoogste 4% rente per jaar. Zij deelen daarbij mede, dat met de geld gevers onderhandeld wordt over verlaging van den rentevoet tot 4% terwijl zg ver trouwen, dat die onderhandelingen wel zullen slagen. Goedgevonden. Benoeming onderwijzeres te Den Oever. Voor de vacature Mej. Diepgrond aan dc O. L. School te Den Oever bieden B. en W. de volgende voordracht aan: 1. Mej. L van Hoboken, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. 2. Mej. J. Appel te Kedichem. 3. Mej. J. P. van Sloten te Wrjns. Voorgesteld wordt de benoeming op 1 Ja nuari a.s. te doen ingaan. Mej. Van Hoboken wordt met 8 stemmen benoemd, 2 stemmen worden blanco en 1 op Mej. Appel uitgebracht. Rondvraag. De heer D o v e s klaagt over de slechte verlichting van den overweg in de Elft. Zal worden nagegaan De heer Wigbout vraagt of het B en W. bekend is, dat de toegang naar de sluizen te Den Oever bij de Hofmanshaven verboden is. Er is ren hek geplaatst. Wethouder Tgsen zegt, dat het beter is deze kwestie in een vergadering van de Vis' schersverreniging te bespreken, daar het hek geplaatst schijnt te zgn om te voorkomen, «lat Hippolytushoef. POLITIE. Gevonden: een rijwielbelastingmerk en een bruine dameshandschoen. Verloren: een fietspomp. Inlichtingen bij den Gemeentebode, te Hippo lytushoef. ONDERHANDSCHE AANBESTEDING. Naar wg vernemen is het amoveeren en wederopbouwen van een winkelhuis met pak huis, met bovenwoning, als zit-, slaap- en badkamer voor den heer H. Wilm te Hippo lytushoef, volgens een ontwerp van het ar chitectenbureau Peters en Baanders alhier, onderhands opgedragen aan de heeren Gebr. Boersen aannemers te Stroe. CHRIST. NAT. SCHOOL. Tot onderwijzer aan de voornoemde school te Den Oever is tijdelijk aangesteld met in gang van 3 Januari a.s. de heer T. Wendst te Amsterdam. Den Oever. KERSTFEEST IN DE KAPEL. J.1. Donderdagavond werd in de kapel alhier voor de kinderen der Zondagsschool van de Vereen, tot Evangelisatie xverstfeest gevierd. Het oude gebouw waarin al ruim twee en een halve eeuw Kerstfeest in gevierd werd, was geheel gevuld. Om ongeveer zeven uur opent de heer Deen deze bijeenkomst door het laten zingen van een psalmvers en gaat daarna voor in gebed. Na het voorlezen en vertellen der Kerstgeschiedenis worden enkele liederen door de kinderen gezongen. Nadat de kinde ren onthaald zijn op snoep vertelt juffr. v. d. Stam een aardige Kerstvertelling, die boeiend wordt voorgedragen en onder groote stilte wordt aangehoord. Nadat nog enkele malen gezongen en getracteerd is, besluit om onge veer half tien de heer Deen dit uitstekend geslaagde Kerstfeest. PREDIKBEURTEN. Doopsgezinde Gemeente Hippolytushoef. 's Morgens 10.30 uur, Ds. van Beek. Na afloop stemming. Ned. Herv. Gem. (Westerland). 's Avonds 7.30 uur, Ds. van Beek Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef), 's Middags 4.30 u., de heer O. Deen Evangelisatie (Ned. Herv. Gem. Den Oever) 'sMorgens 10 uur, de heer O. Deen. Doopsg<w„ Gem. 's Morgens 10 u., Ds. H. W. Meihuizen Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef. 's Morgens 10 uur, lees«iienst. 's Middags 2.30 uur, Ds. Tollenaar Geref. Kerk. (Den Oever). 's Morgens 10 u. en 's mid. 3 u., Leesdienst SCHAGER MARKT. De aanvoer van vette koeien was Donderdag jl. zeer goed te noemen. De beesten werden iets duurder verkocht in vergelijking met vorige weken (noteering Donderdag 30 cents). Het duurste exemplaar bracht op f 280.—. Kalf koeien waren ditmaal niet aangevoerd, terwijl de handel in geldekoeien matig was. Handel vaarzen uitstekend. Graskalveren behaalden aardige prijzen en er werden prijzen van f 55.— betaald. Nuch tere kalveren gingen vlug. Ook was er ditmaal een flinke quantiteit paarden aanwezig, die flink verhandeld werden. Oude slachtschapen stug; f 12.—tot f 18.— Jonge vette schapen gingen tot 20 cent. In overhouders een matige noteering. Vette var kens eveneens matig; tot 16»/, cent. Idem de schrammenhandel. Wat de harniel in kippen, konijnen en hazen betreft, deze was uitstekend te noemen. De groote aanvoer geeft weer wat hoop op de toekomst. Burgerlijke stand van Schagen van 1320 December. OVERLEDENAntjc Dekker, oud 18 j.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 14