POPULAIR BIJVOEGSEL VAN DE HELDFRSCHE COURANT 25 jaar geleden stierf Koning Leopold II, de Koning van België. 676 ZATERDAG 22 DECEMBER 1934 AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN Een zwak kind Een sterke monarch. Kerstliedje. Populaire Rubriek „De groote onbekende". Hen zakenman op den koningstroon. door A. LANCKEN. Vijf-en-twintig jaar is het thans geleden, dat de heerscher de oogen sloot, die het verdient tot de grootste persoonlijkheden van de 19de eeuw gerekend te worden! De souverein van een kléin land, die met Bis- marck en Cavour in één adem werd ge noemd: Leopold II, Koning der Belgen: Reeds onder de regeering van Zijn vader had de Staat een periode van opkomst be leefd, de industrie was overal in het land - herleefd, de^toevoiktng was verdrievoudigd, de bezittingen der inwoners vermeerder den' zich langzamerhand. Leopold was er in geslaagd, zijn zaken- net over heel Eutopa heen te.„trekken. De macht der Coburgers was overal gestegen. Hij zelf was in zijn eerste huwelijk met Charlotte van Engeland en in. zijn tweede huwelijk met de dochter van den „burger koning" Philip een factor geworden met wien men rekening moest houden in de internationale politiek. Zijn nicht was de heerscheres over de Britten, koning Vic toria, zijn neef was de gemaal der Portu- geesche koningin, zijn zuster was gehuwd met den grootvorst Constantijn van Rus land en in Coburg regeerde zijn broer Ernst. De Hertog, .van Brabant, de latere Leopold II, was.een-zwak kindf ais- jonge ihan nog maakte hij. een geenzins, gezun- -den..indruk. ._was..-hii aitiid bleek én ver- moeid. Zijn yader, steeds er op uit qm d e ïnacht van zijn Huis grooter te maken, wilde de betrekkingen tot het Oostenrijk- sche keizershuis nauwer aanhalen en had als toekomstige koningin een Oostenrijk- sche aartshertogin, Marie Hënriettë, de dochter van den- aartspaladjjn van Honga rije uitgekozen. Zooals 'met zoovele, prinsessen'gebeurt, 'schikte zij zich na veel tegenstreven in haar lot. In Frankrijk stond men niet gunstig tegenover dit huwelijk; de Fran- sche gezant mocht bij het huwelijk niet te genwoordig zijn, daar mén in Parijs deze „mariage" als een vijandelijke daad be schouwde. De jonge hertog, wiens gezondheid wel dra verbeterde, was zeer-begaafd. Reeds als twintigjarige jongeman bracht hij den Senaat in verbazing door een redevoering, Waarin hij de- mogelijkheden uiteenzette "óm in ~Klein~Azië handelsondernemingen te organiseeren,. het resultaat yan verschil lende indrukken, die hij op zijn" reizen had verzameld. Toen hij dan tenslotte in de maand De cember van het jaar 1805 den Belgischen troon besteeg, was het zwakke kind een krachtige man geworden. Bij"- alle ont vangsten ten hove hadden de yreemde be zoekers den mond vol van zijn lof. Zijn gröote, elegante verschijning, zijn edei, aristocratisch gezicht;-- door een bruinen baard omlijst, de sterk uitstekende neus, zijn doordringende, heldere oogen wekten Niet afkeerig Van pracht en praal, trok Hij soms de stad door, te paard gezeten, gekleed in een schitterende uniform en omringd door officieren en hoogwaardigheidsbekléeders. Leopold II vereenigde de practische geest van de Huizen" Orleans en Coburg; hij was zen zakenman van groot formaat, die voortdurend erop uit was', zijn bezit tingen en dié van zijn volk, te vermeerde deren. Onder zijn leiding voltrok zich, ba- séerend op het smalle fundament van zijn, kleinen staat, een ontwikkeling in kapi- talistischen en imperialistischen zin, van verbazingwekkenden omvang: Met de goedgezinde hulp van Bismarck, werd "de Congostaat. Leopold's persoonlijke schepping, tegen den zin van Engeland in, geboren. .Na de. geruchtmakende reizen van StanJeyj gag deVkoning al heel spoe dig de waafrde van den nog onbetreden Congógébied ih," Stanley kreeg opdracht eigen stations, eigen 'factorijen op te rich ten. In dé èóngo-cOnfei-ehtie, die in 1884 te Berlijn plaats vond, werd dè nieuwe Congostaat door de groote machtén uit drukkelijk erkend! 'Léopold's. geheele stre ven richtte zich thans erop, zijn land een winstgevende kolonie' achtef te laten tot groote ergernis van de- Èngelschen, die h.ern voortdurend-' verweten, dat hij met speculaties niet zij ff land zou dienen, maar slechts zijn persoonlijke "eigendommen ver meerderde! Na dé Onderdrukking van den slavenhandel, waardoor zélfs een oorlog met de Arabieren ontstond, werd het Katahga-land, dat zoo rijk aan koper is, door het stichten-van eenmaatschappij, in zijn belangensfeer herplaatst. De groote natuurrijkdofnmen, .als oliepalmen, caout chouc, ivoor, enz,, werden met behulp van Belgisch geld geëxploiteerd. Wederom na men de Èngelschen. stelling tegenover de wat zjj noemden brutale- uitbuiting der inboorlingen". Zij verweten den koning roofbouw en richtten door een „Congo Reform Association" hevige aanvallen op den Koning. De berichten over de Congo-gruwelen bleken echter op fantasie te berusten. De bewering, dat de negerbevolking" on-" der de heerschappij van Leopold voor meer dan de helft was ingekrompen, was onjuist. En met het oog op deze aanvallen, besloot België zelf dit gebied over te nemen en werd het door een Wet van 15 November 1908 op gunstige voor waarden door Leopold II afgestaan, In zijn familiekring heeft deze monarch! niet veel geluk mogen beleven. De doöd. van zijn troonopvolger, Prins Heino, die reeds op zijn 10de levensjaar het tijdelijke met het eeuwige verwisselde, had hem zeer aangegrepen en ook van zijn doch ters beleefde hij niet veel genoegen. Cle mentine, die ongehuwd bleef, was een ge sloten, verbitterde vrouw, met strenge op vattingen. Prinses Louise van Coburg Er licht aan den hemel een wondere ster, die ons schijnt te groeten, verheven en ver. Zij brengt ons weer allen, zoo troosteloos-moe, naar Efratha's velden, naar Bethlehem toe. De wereld is donker en donker de zee, daarom schenkt die lichtster ons blijdschap en vree. Hoort gij niet de kerstklok," die luide verklaart: Uw Heer is gèkomen; bracht vrede op aard? - -- Die simpele kerstboom, met kaarsjes verlicht, geeft strakjes aan ieder een vroolijk gezicht. Guirlandes van zilver, een sneeuwwitte krans, -verspreiden, zacht-tintïend, een heiligen glans. O, vrede op aarde, dat heerlijke woord wordt over de wereld al jaren gehoord! Die vrede zij ons thans geen Ij dele klank, maar leid' tot aanbidding, tot blijdschap eh dank. Hendrik Hakkelaar... trok met haar vrienden en vriendinnen de wereld door. Stephanie, de weduwe van Kroonprins Rudolf van Oostenrijk, huwde een Hongaar van den lageren adel. De koning hield er van, veel beweging te hebben, veel te reizen. Soms rekte hij die reizen zoo lang, dat de kranten van zijn land hem in zachte termen aan zijn terugkeer moesten herinneren. Zijn betrek kingen tot den Prins van Wales waren al zeer slecht! Deze Kroonprins, de latere ko ning Edward VII, had het den Belgischen koning zeer kwalijk genomen, dat een Belgische jongen, die bij een bezoek van hém aari Brussel, op hem geschotenhad, naar zijn meening niet streng genoeg ge straft was, ja zelfs naar Frankrijk had kunnen vluchten! Ook Leopold's persoon lijke deelname aan de achtervolging van dezen terrorist, vermocht zijn antipathie niet te verminderen. Maar de o.orZaak lag ook dieper, dan alleen bij dezen Br.ussel- schen jongenzij lagen niet in Europa- zelf, maar... in Midden-Afrika, in den Congo! - Bijna veertig jaar heerschte koning Leopold II over België. Aan de oplossing van alle gewichtige problemen, van de in ternationale wereldpolitiek tusschen de jaren 1865 en 1909, nam hij een werk zaam aandeel Zijn land erfde van hem een- reusachtig koloniaal rijk, dat tachtig maai zoo groot als België zelf was. En hij was het tenslotte, die het smalle landje,, tus schen Holland en Frankrijk zoo'n - voor name plaats in het concert der groot-j macht verschaft". „Deze regen zal goed doen." „Ja, één uur regen zal in vijf minuten meer goed doen dan een manad regen de volgende week. door EDWARD CHELTENHAM. Na vele afleveringen van „Lord Lister", „den grooten onbekende", te hebben gele zen, meende John Layman, student aan de universiteit te Oxford; dat hij het voor beeld van Lord Lister moest volgen. Hij wist,dat alles fantasie was, al be wonderde hij den man, die week aan week de verhalen schreef. Doch wat hier de ver beelding in het leven riep, kon meende hij, tot werkelijkheid worden gemaakt. Hij geloofde daartoe wél in staat te zijn. Hij was jong, lenig, krachtig, eigenschap pen, die niet konden worden ontbeerd, wanneer hij in de voetstappen van Lord Lister zou willen treden, die, ondanks zijn herhaalde avonturen, nog niets had inge boet van al zijn eigenschappen, die hem zoo geschikt maakten, om, „de groote on bekende" te zijn. John beschikte over veel geld, dat zijn vader, die in het Noordèn van Engeland woonde, bijna op de grens van Schotland, hem zond, en hij wist beter den weg in danshuizen, én de gelegenheden met damesbediening in Londen, dan in het Romeinsche recht, of "de „Code-Napoleon", ofschoon hij voor meester in de rechten "udeerde. Toén het plan, oök eens „de groote onbe kende" te worden, zich stevig bij hem had gevestigd, sprak1 hij er met eenige vrienden over, studenten als hij, want hij vond, dat hij eenige vertrouwden moest hebben, evenals de Lord.- Zijn kameraden, die hem niet altijd ernstig namen, waren hoogelijk met het plan ingenomen, zooals ze zeiden. Ze verklaarden hem, dat zij het een bui tengewone afwisseling vonden, in hun een tonig studentenleven en dat de avonturen, welke konden worden beleefd, heel wat op windender en spannender zouden zijn, dan de genoegens van de bierkneip of de stu- dentenkroeg. Ze spoorden hem aan, het niet bij het plan te laten, doch uitvoering er aan te geven, waarbij ze hem gaarne zouden helpen. Alleen gaven ze in over- wéging, ér niét verder over te spreken, want wanneer té veel menschen van hun plannen en .voornemens wisten, dan ging de aardigheid er af. Daarmee was John Layman het volkomen eens. Een week, nadat John de anderen had ingewijd in zijn plannen, kwam zijn mede student, Arthur Raikes bij hem en vertel de hem, dat er nu een prachtig zaakje was te doen. Niet ver van de King William Street woonde een woekeraar, die de arme menschen, die in nood verkeerden, en bij hem om hulp kwamen vragen, uitkneep op een schandelijke manier. Hij was rijk, gierig, en gaf nooit iets aan de armen...... Die vent te bestelen, en al het gestolene onder de armen te verdeelen, moest, zoo meende Arthur, de eerste taak zijn, van den nieuwen grooten onbekendea tuurlijk waren hij, Arthur, William, Fens- bury, Henry Glaisher, die in het geheim waren, bereid hem bij te staan, dis. hij naar het huis van den woekeraar, die Herbert Mudie heette, ging, en het plunderde. Ze zouden op wacht staan, doch John moest zorgen dat er nooit bloed werd Vergoten. John was buitengewoon met het voor stel ingenomen en op een donkeren No vemberavond ging hij polshoogte nemen, in het huis van MudieHij schelde aan en de woekeraar, een alleronaangenaamste kerel, maakte open en vroeg wat zijn be zoeker wilde... Hij vertrouwde dat zaakje niet, lui, die zoo laat komen, voeren altijd iets in hun schild Doch John liet hem een armband Zien met valsche steenen en vroeg of meneer, van wiens goedheid hij had gehoord, dit sieraad niet in pand wou nemen voor eën som, die hij meneer wenschte te leenen Mudie liet hem eindelijk binnenkomen en liet hem voorgaan in een donkere kamer Onder het licht van de lamp bekeek Mu die den armband en hij gaf John het sie raad terug, met de mededeeling: Als u Mudie voor den gek wilt hou den dan moet je vroeger opstaandat ding is valsch, geen cent waard, en maak nu maar gauw, dat je weg komt..... Toen John brutaal optrad, werd hij door Mudie in zijn nek gegrepen en Vrij onzacht op straat gesmeten. Het was daarbij voor hem een heelen toer orn zich staande te houden De nederlaag deed John besluiten Zich te wreken óp den man, die hem de baas was geweest Weef werd overleg gepleegd, met de vrienden en men maakte een plan de cam pagne. Men zou trachten Mudie uit zijn huis te lokken, hem overvallen, zich mees ter maken van de sleutels van het huis, en als het kon van de kasten en dan alles van waarde trachten mede te nemen. En op een avond, toen de regen kletter de, stond John op den hoek van de straat, loerende naar zijn vrienden, die aan het huis van den woekeraar kloptenhet duurde niet lang, wat er gesproken werd, wist John natuurlijk niet, of hij zag ver der, dat Mudie het huis verliet, doch deze had nog geen vier stappen gedaan, of hij werd overvallen, gekneveld, en zijn sleu tels werden hem ontnomenNu was de tijd voor John, zoo oordeelde hij, aan gebroken, hij snelde naar zijn vrienden, gaf den nog altijd op den grond liggende woekeraar een trap. nam de sleutels en ging in het huis van Mudie Hij wa snauwelijks in het huis, of het electrische licht, dat had gebrand, toen hij hij het huis had betreden, ging uit en een golf van ijskoud water scheen over zijn hoofd te worden uitgestort.Hij was doornat en hij kon geen hand voor oogen zien...... Hij zocht langs de wanden naar dén uitgang.eindelijk vond hij een deurhij tastte naar het slot en vond eindelijk den. knopHij wilde dien om draaien, doch kreeg toen een electrischen schok, die. hem deed terugdienzen Terwijl hij overlegde, wat hij nu moest

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 17