PAG. 8 ZATERDAG 22 DECEMBER 1934 'T JUTTERTJE 'mr ■M De oplossing van den driezet van Przepiorka zal ik de volgende maal behandelen. In het volgende propleem speelt penning en ontpenning een belangrijke rol. M.. Segers. Tijdschrift N. S. B. 1934. De Wit begint en geeft mat In twee zetten. - Wit: Kdl, Dd3. Ta5 en f8, Lc8 en h2, Pb4 enliilTS'eZ'; frWf§T Zwart: Ke6, Dd7, Tb6 en d8, Lal, Pc2 en c7, pi e3 en f5. volgende partij is uit den bondswedstrijd, die dezen zomer te Apeldoorn werd gehouden. De witspeler is de bekende Groningsche speler Mr, J. A, Wolthuis. Wolthuis 1 e4 2 d4 3 Pc3 CaroKanir. hier gevolgd. 4 Pe4; v. Amerongen c6 d5 de4 De klassieke weg wordt Lf5 Volgens KostitschTartakower Coteborg 1920. Ook Pf6 of Pd7 wordt gespeeld. 5 Pg3 Lg6 6 Pf3 Pf6 Met Pf3 wordt het punt e5 aangevallen! 2wart moet Pbd7 spelen. Zie voormelde partij. 7 h4 h6 Beter is direct. Pe5. 8 Ee5 9 Le3„ .JPbdT 10 LC4 e6 Na Pe5 de5Ddl TdlPg4 volgt e6. 11 De2 Dc7 Hier overzit zwart de sterke voortzet- ting van wit. Ld6 was beter. - 12 Pf6Kf7 13 Lf4 Pe5 Na Df4 ia De7 :- mat. Nu. blijkt het on gunstige van Dc7. 14 Le5: Dd7 Lh7 15 16 17 18 0-0 f4 Dg 4 f5 Bd5 Le7 Lf6 Thg8 Het is wel merkwaardig, hoe slecht zwart door deze vergissing is komen te staan. 19 fe6:| De6: Maar wit werkt keurig af. 20 De6: Ke6: 21 Tael Le5 22 Te5 ;f Kd6 23 Ld5; cd5: 24 Pf5| Lf5 25 Tlf5: Tgf8 Met sneltreinvaart naar het eindspel. 26 27 -28.... 29 30 31 32 33 34 35 36 37 Tdörf Kf2 _.Jo.Öt Ke3 Tfö c4 Kf3 Tb5f g4 b3 Tf5 dö spel Kcó TadS Kb6 Het glad verloren. Dr. P. Td6 Tg6 aó Ka6 Tc6 Tf6| Td6 opgegeven, kon nog even duren, maar is. FEENSTRA KUIPER. HET POOLSCHE DAMSPEL IN ENGELAND., De grootste verrassing, die wij ooit in het damspel hebben ondervonden, was onze ontdekking het vorig jaar, dat het damspel der 100 ruiten (In Engeland en Amerika speelt men nog steeds het oorspronkelijke spel op het schaakbord, dat in W. Europa ca 1727 door het grootere spel werd ver drongen), in het stadje Wisbech bij Cam- bridge ononderbroken gedurende de laatste 40 jaren was beoefend, en wel in volledige isolatie en totale Onbekendheid of, waar en door wie het elders werd gespeeld, voort gesproten uit een oud Engelsch boek, waarin het Poolsche damspel werd beschre ven. Het betreft dé damclub van de Werk- man's Club en Instituut te Wisbech, waar van de damclub, het vorig jaar het 50-jarig bestaan herdacht. De heer W.- ëawthorn, vele malen Poolsch kampioen-der Club, was vele jaren nauw bevriend met den heer C. Briggs, door wiens toedoen hoofdzakelijk het spel werd ingevoerd. Laatstgenoemde was een handelaar in tweedehandsch boeken en toen hij op zekeren .dag een boek over het Poolsche damspel, waarschijnlijk Pohlman's extract van Manoury ca 1811), onder een zijner aankoopên aantrof, werd dit onmid dellijk ter. hand gesteld aan den heer Robert Bennett, den voorzitter van de damclub. Dezë heèren tezamen werkten het SDel uit en zorgden voor borden. Dit moet geweest zijn in 1890,. want ter jaar- vergadering van dat .jaar werd besloten tot invoering van het Poolsche damspel naast het Engelsche spel. Enkele jaren later was een andere liefhebber van het spel, de heer A. Mauerief, die als soldaat in Eng.- Indië had gediend, verbaasd, het spel, dat hij kende door het aldaar te hebben ge speeld, in zijn eigen stad reeds te zien in gevoerd. Van het boek, waarit het voort kwam, is niets meer bekend, maar het spel verheugt zich nog steeds in de belangstel ling van een groot aantal spelers, en het clubkampioenschap Poolsch dammen wordt om het jaar verspeeld. De grootste eer bestaat daarin de beide kampioenschappen: Poolsch. en Engelsch dammen te winnen. Het is welverwonderlijk, dat ook wat het Engelsche spel betreft de spelers van Wisbech al die jaren geheel geïsoleerd zijn gewèest en tot in 1933 niets van het be staan van andere clubs afwisten. Wel speelden zij met enkele omliggende dorpen, die gemakkelijk werden verslagen, zoodat bij hen de overtuiging bestond, dat zij on verslaanbaar waren. In dit opzicht was hun ontmoeting met de Club van Noord- London, Tottenham, verleden jaar wel een groote ontnuchtering. Opgemerkt zij, dat deze Poolsche Dam club in Engeland nog belangrijk ouder is dan de oudste thans nog bestaande in Hol land, ii.1. Constant, dat in October 1.1. haar 35-jarig jubileum vierde. Het is wel een eigenaardig toeval, dat het deel van Engeland, waar het Poolsche spel op zulk een wonderlijke wijze wortel heeft geschoten, bestaat uit land, dat eeuwen geleden door Hollandsche inge nieurs op de zee werd veroverd, en dat thans nog gedeeltelijk den naam Holland draagt. Dit is eveneens de streek der En gelsche bloembollenvelden eh de spelers wisten ons te vertellen van Hollandsche bloembollen telers, die in Wisbech wonen, o.a. een heer Prins, wiens .eenige, maar bij hen sterk geldend gebrek moet zijn,, dat hij het Poolsche damspel niet beoefent, zooals zij na hun ontdekking vp de wijde damwereld van een Hollander verwachtten. Spoedig na onzen terugkeer in Engeland ontvingen wij uit Wisbech eén geer vrien delijke uitnoodiging om daar een weekend te komen doorbrengen. - Wij haddon luertoe nog geen tijd gevonden, toen de heeren zelf naar Londen kwamen om een Engelsche match tegen Tottenham te spelen, een wel kome gelegenheid om kennis te maken.. Wij hadden strenge instructie ontvangen om bjj de match aanwezig te zijn en vooral een Poolsch bord mee te brengen, en daar dit niet zichtaar was werden wij luidruchtig begroet met:*„Waar is het bord?'! waarop wij haastig ons zakdambord te voorschijn haalden. Geen moment werd verloren en er werd onmiddellijk aangevallen; om te worden onderbroken toen de Engelsche match aanving, doch wij behoefden niet lang te wachten, daar een der'heeren Zoo vurig naar een partijtje op de 100 ruiten verlangde, dat hij 2ijn beide wedstrijdpar tijen reeds beëindigdén-verloren had, voordat ze nog goed en wel waren aan-, gevangen. De Wisbechenaar, die naast ons zat - Engelsch te spelen,-zat met een - oog. zoozeer in onze Poolsche partij verdiept, dat hij zich door zijn tegenstander liet blazen (bestaat nog in het Engelsche spel), hetgeen wij nog nooit hadden gezien. Daar ons spel 200 weinig aanspreekt bij het huidige Engelsche damgeslacht (het zelfde geldt van het Engelsche spel bij ons) hadden wij de vooropgezette meening, dat de Wisbech spelers dezelfde zouden zijn, als zij die het 44 jaar geleden begonnen, eerwaardige oude heeren, doch het betreft menschen in de volle kracht van het leven en eenige jongeren, blakend van vuur voor het Poolsche damspel, en zij gaven het zelfs de voorkeur boven het Engelsche. Waren wij ons te voren hiervan bewust geweest wij hadden gedacht, dat het meer nieuwsgierigheid was om voor het eerst een Poolsch speler te Zien buiten éigen-kring dan zouden wij-zeker .niet-: geaarzeld "hebbëö' "önreerr—groot—damberd- naar deze Londensche achtèrlanden mede te sleepen, hetgeen bij het spelen grootere voldoening zou hebben gegeven. In onze partij met den heer Lord schoot ons een aardige combinatie te binnen, wel ke, in een vraagstuk kan wordéh beli chaamd. üfUi pp Zwart4, 6, 8/10, 13, 16, 18, 22, 26/28. Wit: 29, 31, 33, 34, 36/41, 43, 46. Vraag; Kan wit ongestraft de opsluiting verbreken door 3732 te spelen. EEN NIEUWE SLAMCONVENTIE. In plaats van het vervolg op het voor gaande artikel te geven, wil ik u op de hoogte brengen met een nieuwe conventie, gepubliceerd in het laatste nummer van „Bridge-World' door den samensteller J. Westbrook. Deza nu heeft geconstateerd, dat meer dere malen een klein of grool slam niet kon worden geboden, omdat de partner niet op de hoogte kon worden gebracht met een renonce in een kleur. Wel is waar gold reeds vrij algemeen de. regel, dat van een geboden kleur, Indien de" partners het over de te spelen kleur eens waren geworden, het aas zich in de bieden de hand moest bevinden of renonce in die kleur, maar zekerheid hieromtrent kon men niet hebben, zoodat wanneer zich in één hand meerdere kleine kaarten van die kleur bevinden, slam niet of slechts met zeer groote risico kon worden geboden. Volgens de nieuwe methode van West brook wordt nu een renonce door een be paalde bieding aangegeven, het moeilijkste was natuurlijk hiervoor een bieding te vin den, die bij normalen gang van zaken niet zooveel werd gebruikt, omdat deze zou móeten komen te vervallen. Wie in den vervolge de nieuwe conventie in toepassing brengt, geeft met elke dub bele jump in een andere kleur, als ant woord op een opening van den partner te kennen: 1. in de gejumpte kleur renonce; 2. in de openingskleur zeer goeden.steun; 3. minstens 2% honneur-trek over de drie kleuren en in totaal ongeveer 7t& speel slag. Dat dit bod forcing is, zoodat de partner moet antwoorden, zal wel geen betoog be hoeven. Door deze nieuwe beteekenis van de dub bele jump is de oude komen te vervallen. Wil men nu aangeven, dat men een zeer eenzijdige kaart heeft, dan moe' de drie voudige jump worden gebruikt. Veel nadeel zal hiervan niet worden ondervonden, om dat in de meeste gevallen de opènèr, na de dubbele jump van zijn partner toch de aan het manchbod ontbrekende trek bij geven kan. Er wordt z\!fs beweerd van 99 der gevallen. De eenige, nog niet opgeloste moeilijk heid, geeft de hartenkleur. Speelt men vol gens de nieuwe conventie, dan moet de partner bij renonce harten, na een opening in schoppen, 4 harten bieden. Ditzelfde bod van 4 harten wordt echter gebruikt voor het aangeven van een uit sluitend met harter als troef speelbare kaart en zou men dan nu volgens de nieu we regels 5 harten moeten bieden, hetgeen natuurlijk niet kan opgaan, omdat elk bod boven manchhoogte wederom slampoging aangeeft. De practijk zal echter wel uit wijzen hoe in deze gevallen moet worden gehandeld. Mij lijkt het het beste om bij die kleur de conventie maar uit te scha kelen. Wordt dus met 1 H. geopend, dan geeft het volgbod van den partner van 4 K., 4 R of 3 S. renonce in de respectieve kleuren aan; het volgbod van 5 K., 5 R., of 4 S. de eenzijdigheid van de kaart in de geboden kleur. Voor de vérdere biedingen- wordt weer* de jl 5 S.A. conventie gebruikt, die ech ter de "noodige wijzigingen ondergaan moest. Wordt na het aangeven van een renonce in een kleur door één der partners 4 S A. geboden, dan beteekent dit: a. 3 azen, of b. 2 azen en één heer, of c. 1 aas en twee heeren. Azen en heeren van de gerenonceerde kleur komen echter voor deze S.A. bieding niet in aanmerking! Biedt nü de partner na de 4 S.A., 5 S.A., dan geeft dit aan: a. 3 heeren, of b. 1 aas en twee heeren, of c. 2 azen en 1 heer. Echter ook geen azen en heeren van de gerenonceerde Kleur! Een direct bod van 5 S.A. geeft 4 van de 6 azen en heeren aan; aas en heer Van de gerenonceerde kleur blijven buiten be schouwing, fzoodat er nog slechts 6 over-'-- bljjven. Een volgend maal eenige voorbeelden van den amateur. N. D. S. „Uw moeder naar Karlsbad gegaan om te probeeren van haar rheumatiek af te komen. Maar waarom moesten jelui beiden mee?" „Ze wilde ook trachten van ons af te ko men!" Heb je meneer Kruis al verteld, dat hij ader is geworden van een tweeling? Neen, maar dat kan ik nü niet doen: hij is bezig zich te scheren!! i i r I

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 24