Radio-programma Op en om het Binnenhof. GEMENGD NIEUWS KERSTWILD 2 Buitenland KLEIDE OORZAKEN, ÜROOTE GEVOLGEN. C -en menigte geschoten Bi| KONIJN HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 22 DECEMBER. 1934. der oerbevolking, die met de nieuw-aangekp- menen niet bepaald enthousiast schenen te zijn. En tot slot een majestueuze vérkla ring van de barones: „Ik heb de regeering aanvaard over de Galapagos-eilanden. Ik maak u er op attent, dat voortaan mijn woord wet is. Er breken thans andere tijden aan Een verachtelijk gebaar naar de pri mitieve hut, „dergelijke dingen worden hier niet meer geduld. U kunt naar het strand gaar. en zooveel bouwmateriaal nemen, als u wilt In ieder geval bouwt u voorloopig een fatsoenlijk huis. Ik kom binnenkort inspec- teeren en pas op, wanneer dan alles niet m orde is. Vooruit, Alfred, Hansjörg! Twee ontstelde menscben liet zij achter. Men kan den kroniekschrijver, die waar heidsgetrouw al deze feiten opsomt, vra gen: „Maar mijn lieve man, hoe weet je da allemaal?" Wel, ongeveer een jaar geleden heeft de bekende millïonnair Hancock, aie thans de beschaafde wereld van het overig den van dr. Ritter op de hoogte gesteld heeft, een expeditie naar deze eilanden on dernomen. Daarbij bezócht hij ook Floreana, dat tengevolge van een aardbeving verzonken zou zijn. Dit bleek niet het geval te zijn. Hij ontmoette er dr. Ritter en mevrouw Kor- vin en ontmoette barones Wagner-Bousquet met haar jonge mannen. Juist door hem kwam men van hun verblijf op Floreana iets t weten. Deze expeditie heeft veel bijgedra gen tot de feiten van dit verslag. De kapiteins van de diverse booten, die zoo af en toe de Galapagos-eilanden aandeden, hebben de rest van het feitenmateriaal geleverd. De eerste verrassing voor de keizerin was de ontdekking, dat behalve haar, haar metge zellen en dr. Ritter me zijn vriendin, er nog andere menschen op Floreana leefden. Voor dat zij tot het besluit gekomen was het el lendige Europa te verlaten, had een roman tisch Keulenaar ingezien, dat hij met voor de beschaving deugde, het besluit genomen gelijk een Robinson te U ven. Zoo trok Witt- mer met vrouw en kind naar de Galapagos- eilanden en vestigde zich op Floreana. De familie Wittmer en de familie Ritter schoten uitstekend met elkaar op. Trouwens na den dood van Ritter logeerde Dora Körvin eemge tijd bij de Keiflsche familie. Vlugger dan de keizerin van de Galapa gos-eilanden vermoed had, vermeerderde zich het aantal harer onderdanen, want mevrouw Wittmer schonk een knaap het leven, de eerste werkelijke inboorling van het eiland. Men zou geneigd zijn aan te nemen, dat de heerscheres aangenaam getroffen zou zijn door deze toename.; Maar dat was in het geheel niet het gevil. Zij bekende eens den reeds bovengenoemdfen millionnair Hancock, dat in haar rijk geen geordende toestanden zouden kunnen heèrschen, wanneer die wilden niet van het eiland verdreven waren. En dr. Ritter beklaagde zich bij Hancock over het wilde optreden van de barones. Waekkroniek De Berlijnsche correspondent van de Times meldt naar aanleiding van de jongste arresta ties: „Den paar weken geleden werd een zeer verdacht feestje gegeven, niet voor de eer ste maal trouwens in een flat te Berlijn. De gastvrouw was dè eenige aanwezige dame. In de vroege morgenuren leunden twee gasten over een balconrand en smeten daarbij, toe vallig, een paar bloempotten op straat. Een der potten trof een voorbijganger, die een agent aanklampte. De politie stelde een on derzoek in loco in en was zoo verbaasd door wat zij te aanschouwen kreeg, dat zij het ge- heele gezelschap arresteerde. Onder de aan wezigen bevonden zich, naar verluidt, voor aanstaande leden van een bepaalde groep uit de Berlijnsche „society", benevens eenige adel lijke Russische immigranten. Een latere huiszoeking bracht nog eenige bescheiden aan het licht die een der gas ten toevallig had laten liggen nopens de „opruiming" van 30 Juni, maar deze stukken stonden niet in onmiddellijk verband met het gezelschap als zoodanig. De ontdekking van deze samenkomst schijnt de autoriteiten te hebben aangespoord om een nieuwe opruiming te houden in de kringen die na de verwijdering van de groep-Roehm wel een oogenblik geïntimiteerd maar volstrekt niet uitgeroeid waren". De zuiveringsactie in Selizië. Volgens den correspondent van de Berner Bund wordt de zuiveringsactie in Silezië, als gevolg van de afzetting van Bruiickner nog steeds voortgezet. Tot heden zijn 150 S.A.-lei- ders en 50 c'viele leiders en burgemeesters gearresteerd, 40 dezer arrestanten zijn met on bekende bestemming uit Silezië weggevoerd en de geruchten houden aan dat tenminste 5 S.A.-leider geëexecuteerd zouden zijn. Bij een lynchpoging. Te Selbyville, in den staat Tennessee, heeft ue nationale garde geschoten op een menigte, welke trachtte het gerechtsgebouw te bestor men. De menigte wilde een neger lynchen, wiens zaak op dat oogenblik juist behandeld werd, onder beschuldiging van aanranding van een blank meisje van 14 jaar. Twee personen zouden bij de schietpartij ge dood zijn en tenminste vijf gewond door schoten en bajonetsteken. Onder de gewonden bevindt zich de broer tan het aangerande meisje. Tevoren had men de menigte met traangasbommen moe ten verwijderen van de gevangenis, waarin de neger verbleef. Latefe berichten ui.: Selbyville leeren, .lat de ongeregeldheden zich kort daarop in nog heftiger vorm hebben herhaald. De menigte heeft het gerechtsgebouw in brand gestoken na het met petroleum te heb ben bespoten. De gouverneur heeft 500 man van de Nationale Garde ontboden, die than3 door de straten patrouilleeren. Het woedende gepeupel loopt door de straten en schiet in de lucht, terwijl vijandige kreten tegen de negers worden geuit. Het einde der najaarsdebatteo bereikt. - Velerlei onderwerpen aan de orde. Het Saaucontingent en e^ typische oppositie. - Een mildere steunregeling. - Onderwijs-bespiegelingen. - Schoolstrijd'klanken - Nog eens de spellingstrijd. Den Haag, 20 Dec. 1934. Bij het in drun verschijnen van dit over zicht is op het Binnenhof de Kerstrust reeds ingetreden, de welverdiende! De „laatste loodjes" hebben wel zeer zwaar gewogen, want deze week hadden drie avondverga deringen plaats, welke ware hét zomer geweest tot na zonsopgang zouden heb ben geduurd! Nu stonden we in den na nacht op het sombere en mistige Binnen hof, met nog de klanken van de oneindige reeks sprekers in de ooren... Bij het releveeren van al hetgeen in de gepasseerde week-periode aan de orde kwam zal tot groote „concentratie" van stof moe ten worden overgegaan. Want er is veel en velerlei, dat dient te worden aangestipt. We kregen immers: de interpellatie-Sneevliet (R.-S.) over het zenden van onze troepen naar het Saargebied; de antwoord-rede van minister Slotemaker aangaande de werkloo- zenzorg; de gansche behandeling der Onder- wijsbegrooting van minister Marchant en last not least de nieuwe regeling betreffende de financieele verhouding tusschen Rijk en ge meenten, waaraan verbonden is de instelling van het Werkloozensubsidiefonds. Deze laatste materie is momenteel nog niet afgedaan, waarom ik mij te dien aanzien thans tot enkele opmerkingen zal bepalen; ik kom er de volgende week uitvoeriger op terug. Allereerst nu over de Saar-interpellatie. Zooals uit het ministerieel antwoord bleek, hebben wij inzake <ïe recente, actie in het Saar gebied tè maken met een eerste practische poging van den Volkenbond om ioor het vor men "an een internationale troepenmacht den Europeeschen vrede te helpen handhaven. Onze Regeering heeft nu- gemeend, zich aan deelneming niet te mogen onttrekken, want wanneer straks di orde in het Saargebied niet voldoende kan worden gehandhaafd, kunnen er allerlei conflicten van internationalen aard ontstaan. Uit 's ministers mededeelingen a.g. de voor geschiedenis der Volkenbondsactie (die iij 't algemeen reeds bekend mogen worden ver ondersteld) kwam log eens het verblijdende feit naar voren, dat zoowel Frankrijk als Duitschland toegestemd hebben de orde in het Saargebied te doen handhaven doo. neutrale mogendheden: De minister wees er in dit ver band speciaal op, dat dit aceoord tusschen de twee belanghebbenden de kans op conflicten zeer-klein reeft gemaakt. En ten overvloede: vóór Nederland zijn toestemming gaf had Zweden reeds de uitnoodiging om deel te nemen (met Engeland en Italië) aangenomen. 't Was zeer begrijpelijk, dat de bewindsman bij het einde van zijn rede verklaarde, niet gedacht te hebben, dat de deelneming Van Nederland aan liet internationale vredeswerk nog critiek in het land zou vinden. Tenslotte verzekerde de bewindsman, dat de actie (die aan Nederland geen geldelijke ver plichtingen oplegt) voldoende den bestaans grond van den Volkenbond heeft aangetoond, welk woord met bravo-geroep werd begroet. Zooals reeds gezegd: Het treffendst van allen sprak oud-minister De Geer, die nader hand voor zijn woorden dan ook de warme hulde en dank van den minister :in ontvangst had te ïemen, De heer De Geer." noemde des ministers antwoord duidelijk en afdoende. De Volkenbond stelt een daad, waarvan meer kracht dan van woorden uitgaat, een prece- dent, dat k.-acht en steun biedt om het recht van den ste: kste te vervangen door de sterkte van het recht. Wij zijn niet verwend met goede resultaten der vredesbeweging, aldus ten slotte mr. De Geer, en daaróm treft het geen thans gebeurt des te meer als een ver rassing. Hec is nier als in het riijbelsche ver haal van de duif, die kwam in den avond en die in den bek "en olijftak geklemu hield De afgevaardigde bracht de Regeering dank en hulde. Het Saar-debatje eindigde met de verwer ping eener motie-Sneevliet uitvoering der plannen tot deelneming. Over de rede-Slotemaker de Bruine aan gaande de werkloosheidsvoorziening zouden kolommen te schrijver zijn, en aangezien ik dat maar niet zal doen (of liever gezegd: niet mkg doen!) bepaal, ik mij slechts tot de aller voornaamste hoofdpunten. Tusschen haakjes zij meegedeeld, dat de rede woordelijk in brochure-vcrm verschenen is en dus algemeen kan worden geraadpleegd. Zooals wel te verwachten was kon de minis ter niet komen tot verhooging. De kwestie is immers „een afgedane zaak", er valt verder niet meer over te spreken, het geld is er niet. Punt. Maar wel kwam de minister met enkele verzachtingen. Zoo zullen inkomsten via inva- liditeits -en ziektewet slechts voor 2/3 worden afgetrokken, terwijl de Kerstoeslag belangrijk zal worden verhoog: Een soepeler regeling is in de maak aangaande spaargelden en eigen huisjes. „Breeder armslag" zal worden gege ven in dien zin, dat bijzondere giften vrij zullen worden gelaten. Een preciese regeling is in de maak, voorschriften komen dus nog. Ook van belang was 's ministers toezeg ging, dat ter bestrijding der jeugdwerkloos heid gelden op de begrooting zullen worden aangevraagd. Prof. Aalberse (R.-K.) bleek niet geheel onvoldaan. De heer Kupers (S.D echter handhaafde zijn moties tot steunverhooging en extra toekenningen. Zij werden echter verworden. De begroo ting werd aangenomen met de tegenstemmen der socialisten, communisten, staatk. geref. en de heeren Sneevliet (R.-S.) en Van Houten (C.D.P.). Van lange redevoeringen gesproken: Ook minister Marchant weet in dat opzicht over tuigende staaltjes te leveren! Bij de alge- meene beschouwingen over zijn begrooting sprak hij meer dan drie lange uren! Het is waarlijk geen straf om ook een lange rede van den bewindsman aan te hooren, maar dit was toch wel wat „des Guten zu viel" Z.Exc. had zijn opmerkingen zeker in heel wat korter vorm kunnen gieten, doch hij liet zich op zijpaden verleiden en wel voornamelijk door de critiek, die mr. De Geer (C.-H.) bij de algemeene beschouwingen gemaakt had over de wijze waarop de minister maar overal „aanpapt", zich te veel aanpast in allerlei mi lieus. Maar ook de eigenlijke onderwijszaken kre gen een behoorlijk deel der ministerieele aan dacht, benevens: het spellingsvraagstuk! Vooral de concentratie van scholen werd uit voerig besproken en ook naderhand bij de afd. „Lager onderwijs" maakte deze zaak hèt Onderwerp van discours uit. Men weet, dat dé voorstanders der openbare scholen „weg- geconcentreerd worden, waarbij de bijzondere worden ontzien. 340 openbare scholen vielen reeds, én slechts 37 bijzondere. Nu vergeet men wel wat het karakter der onderwijs-paci ficatie, waardoor Overheidsingrijpen in hét Bijzonder onderwijs ten zeerste wórdt bemoei lijkt. Het ideaal is, dat men hier vrijwillig medewerkt. Daaraan wordt nu in. de kringen van het openbaar onderwijs hard, getwijfeld. Minister Marchant zegt, dat 't heüsch. in' orde komt, do<;h zelfs zijn partijgenoot Ketelaar twijfelt daaraan. De socialisten twijfelen niet meer en dreigen met een hernieuwden „school strijd", als niet ijlings een andere koers wordt ingeslagen. De heer Thijssen kwam dan ook met een motie, zich uitsprekend voor een-' vormigheid inzake concentratie van openbare en bijzondere scholen. Mr. Marchant noemde haar gedeeltelijk overbodig (hij wil naar hij reeds had gezegd zeer zeker béide rich tingen over één kam scheren bij het beoordee- len van de vraag, of een school al of niet voor opheffing rijp moet worden geacht) en gedeel telijk onuitvoerbaar. Want „éénvormigheid" bij dè uitvoering achtte hij practisch niet mo gelijk. Alle gevallen staan op zich zelf. Ook werd natuurlijk weer 't een en ander gezegd over het befaamde spellingvraagstuk.. Prof. Visscher (A.R.) was zoo vriendelijk (hij zeide te spreken als „de vriend, die de feiten toont"!) te veronderstellen, dat de minister, ziende dat zijn grootsehe bezuigingsplannen; niet slagen, afleiding zoekt in een „spelling- roes'De heer Tilanus (C.H.) „de kampioen voor de Siegenbeeksche cultuur" (gelijk de minister den afgevaardigde spottend ge noemd had) luchtte nog eens zijn ergernis over de wijze, waarop mr. Marchant met zijn tegenstanders omspringt. Ook de heer Wende- laar. (V.B.), die echter een nieuwe schrijfwijze op zichzelf niet terugwees, had bezwaren tegen de strijdwijze van den minister achtte het spreken van „laatste ronde" en dergelijke sporttermen minder gelukkig, en zeker niet de uitdrukking „die knapen", welke de minister gebruikt had toen hij 't had over professo ren..'.... ,....- Minister Marchant ging aanstonds in Op de critiek ten aanzien van zijn optreden buiten de Kamer. Hif heeft immers gesproken voor dè ..Rotter-' damsche Graanstudieclüb, op het feest der Af scheiding, bij de opening der Egmöhd'-tënto0n-v stelling. „Als ik spreek, wil ik ook graag iets zeggen" zoo zei de minister. En hij vervolgde: Ja, ik kan mijn redevoeringen wel laten op maken door den „betrokken ambtenaar" (zoo- als dat heet), die er zelfs ook „aardigheden" in verwerkt, en dan kan ik „deftig" blijven. Uitvoerig ging Z.Ex. in op zijn redevoering bij de Fgmond-tentoonstelling, waarbij hij er slechts op gewezen had, dat de watergeus j Sonoy („de heer Senoy" zei de minister spot- tend) met ruw geweld was opgetreden (tegen den wil van Oranje) tegen de kloosterlingen. Hiermee had hij niets ten nadeele van de Pro testanten bedoeld, waar wel om te betoogen. dat hier waardevol beschavingswerk werd verwoest. Dat waren de feiten. Het spreekt wel vanzelf, dat in de Kamer de dominé's Kersten en Lingbeek bij deze woorden protestgeluiden lieten hooren. Ds. Lingbeek interrumpeerde heftig en hij en de heer Kersten kwamen naderhand betoogen, dat de Roomschen vóór zijn gegaan met moorden en branden, waartegen de Geuzen zich verzetten. Dit historisch- debat kreeg gaandeweg ruimere proporties, Filips en Alva kwamen er bij te pas en de oppositie i uit genoemden hoek brak eerst recht los, toen de minister betoogde, dat de Tachtigjarige oorlog niet gericht was tegen de Katholieke kerk, maar tegen Spanje, aan welken strijd mede veel Katholieken hebben deelgenomen. Hiermee was dr. Moller 't eens, want hij wees op de Pacificatie van Gent, waarbij Willem van Oranje Katholieken eh Protestanten had vereenigd. We zullen dit voor Nederland „gevoelige" onedrwerp verder maar laten rusten! Nu wat de onderwijsbe^uinigingen betreft, Wanneer gewacht had moeten wórden op het bijzonder onderwijs, was vgn de bezuinigingen niets terecht gekomen, aldus de minister, ter wijl die broodnoodig zijn wil het gansche. gboeuw niet ineenstorten. "Van de 22.000 kin deren der opgeheven openbare lagere scholen zijn er slechts 3000 naar de bijzondere 'gegaan. mede door conversie van openbare- en bijzon dere scholen. Z.Exc. ontkende in 't algemeen, dat het bijzonder onderwijs niet mee wil doen. al deed hij een dringend beroep op de belang hebbenden om toch alles te doen, wat tot be zuiniging kan leiden, want verdere besnoei ingen zijn onafwijsbaar. Van wettelijk ingrij pen wilde de minister „nog" (let wel!) niet weten, daardoor zou de pacificatie in gevaar kunnen komen. De bewindsman beklaagde zich nog over het „onaangename" werk", want bij hem staat voorop de liefde voor het onderwijs. „Geen Staatsorganisatie mag méér kosten dan zij bij de doelmatige inrichting zou vereischen"; zoo zeide minister. Hij ontkende dat hij t.a.v. het bijzonder onderwijs verleden jaar te opti mistisch in geweest. Als de heer Ter Laan zegt, dat bij de 350 openbare scholen en slechts 37 bijzondere werden weggecentrali- seerd, dan vergeet hij, dat er bij dat bijzonder onderwijs nog pas begonnen is met de centra lisatie, aldus Z.Exc. Over het spellingvraagstuk sprak de- windsman nog vrij uitvoerig. Eerst ging hij in op een vraag van dr. Moller, of de Regeering niet goed zou doen aan te geven, dat zij de nieuwe spelling zal invoeren als in ons land de pers inaniem tot invoering .over gaat Z.Exc. erkende, dat het voor de Rëgeering een goede prikkel zal zijn als zjj weet, dat de pers volgen zal. In verband hiermede achtte de mi- ter het van groot belang, dat de pers dan ook de verklaring aflegt te zullen volgen, als ook van de departementen' de nieuwe schrijf wijze uitgaat. Wat. België bèfreft Afgewezen is de spéllmg allerminst; besprekingen volgen, NatuUrlijk ging mr, Marchant in op de cri tiek van den hèër Tilanus. De methode der tegenstanders is,, dat zij zich niet tot zakelijke argumenten bepalen, zei de minister. Men <jörft d€»n spot met de „frikkenspelling", zon der dat-mij zelfs maar notie van de regels heeft. Vooral dames zijn daarin sterk! hiep de' minister onder vroólrjkheid der Kamer uit, want ais ik me ergens in gezelschap bevind, dan hocir ik dadelijk schimpscheuten op die spelling. Ep meestal blijkt, dat de spotters nergens; van wetén. Eri als ik dan zeg! Mevrouw, éris niet zoo veel intelligentie voor nóodig ohi erachter te komendan wordem ze nog kwaad ook!) De minister verweet den heer Tilanus, „kin derachtige argumenten". Op de scholen was er chaos. Als De Vries en Te Winkel bin dend waren voorgeschreven, was eerst recht de strijd losgebrand. De minster verklaarde, dat het bijzonder onderwijs de nieuwe spelling bijna alegemeen heeft ingevoerd. Van de 6315 scholen in het gansche land hebben slechts 600 de nieuwe spelling nog niet ingevoerd En dat na-3 maanden, hetgeen de minister nooit JBad verwacht. De strijd is gewonnen!' riep mr. Marchant uit - (bij zijn repliek zei de heer ■Kersten, dat de seholeri practisch wel ver plicht waren te volgen). j; Z.Exc. verzocht den tegenstanders, nu ein delijk eens „hun verlies te nemen". Anders •liouden zij de nog bestaande verwarring kunstmatig in leven. De laatste woorden van den bewindsman golden de bezuinigingsplannen. Hij deed een itteroep op allen'om de oogen voor de gevaren wijd geopend te houden en" er allereerst vooi te zorgen dat de schoolstrijd niet wederom heropend wordt. Vrijdag zal .er over de moties (er is nog een tweede socialistische motie, vragend om een ziekteregeling voor het gansche ondei- wijspersoneel. gelijk aan dat voor de overige ambtenaren) en óver de afd. „Lager Ondci- wijs" en dè gansche begrooting worden ge stemd. De tweede motie zal er wel komen (de minister verklaarde er zich niet tegen) doch de andere duikelt natuurlijk. De heereh Su- ring, Moller (R.K.), Zijlstéa (A.R.) en Tilanus (C.H.) hebben als om strijd verklaard, dat de rechterzijde aan de concentratie mee werkt en nog verder mee zal werken, doch onder, zekere voorwaarden ern wel allereerst, dat de paéifr- catie-gedachte onverkort gehandhaafd blijft. We zullen zien, hoe de zakea bij de volgende begrootingsdebatten ervoor staan! Ook gebraden op mooie schotels Voor prijzen: ZIET ETALAGE SPOORSTRAAT 98 - TEL. 339 ZONDAG 23 DECEMBER. Hilversum, 301 m. 9 00 VARA, 10.00 VPRO, 12 00 AVRO, 5.00 VARA, 8.00 VPRO. 9.00 Gramofoonpl. - 9.05 Voetbalnieuws. 9.10 Tuihbouwpraatje S. S. Lantiriga. 9.4Ó Gramofoonpl. 9.45 A. Pleysier: Van Staat en Maatschappij. 10.00 Kerkd. u. d. Koog a. d. Zaan. Voorg.: Ds. G. Hornstra. 12.00 Klokkenspel en Uurslag v. d. Oude St..- Bavo te Haarlem. 12.Ö1 Filmpraatje L. J. Jordaan. 12.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, I.30 Disco-nieuws. 2.0Ó Boekbespreking Dr. P. H. Ritter Jr. 2.30 Orgelconcert Pierre Palla m.m.v. Topy Qlerum (zang) en Eddy Meehk (trompet en zang) 3.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 4.30' Gramofoonpl. 4.45 Vaz Dias. 5.00. Gramofoonpl. 6.00 Voetbalpraatje. 6.20 VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot. 7.00 Zang door H. Marchand. 7.20 Vervolg orkestcohcert. 8.00 Vaz Dias. 8.15 „Missa solemnis", van Beethoven, M.m.v. 'TOonküristkoor A'dam, Jo Vincent (sopr.), i;S.Luger (alt), L. v. Tulder (tenor),. VV. Ravelli (bas), en 't Concertgebouw-orkest. Leiding: Prof. Dr. W. Mengelberg. 10.00 Radio-Journaal. 10.15 Kovacs Lajos en zijn orkest. II.00 Vaz Dias. Gramofoonpl. 11.1512.00 Vervolg Kovacs Lajos. Ruizen, 1875 m. i. ,'N v 8.30: KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 5.00 NCRV, 7.45—11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek. 10.20 Kerkdienst u. d. Ned. Herv. Kerk te A'dam. Voorg.: Ds. W. v. Limburgh. Orgel: H. Loohuys. M.m.v. het koor „Omhoog", o.l.v. M. J. Beylevelt, Hiema Orgelspel H. Loohuys. 12;15 Qrkestconcert en lezingen. 3.00 Gramofoonmuziek en causerieën. 4.00 Lezing. '•4.15 Gramofoonpl. 4:30 Ziekenlof. '5.00 Kerkdienst u. d. Geref. Kerk te Zaandam. Voorg.: Ds. C. J. Wielenga. Orgel: J. Zwart; Hierna Orgelspel J. Zwart. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Causerie. 8.10 Vaz Dias. 8.15 Orkestconcert. 9.00 Gramofoonpl. 9.20 Koorconcert.. 9.50 Orgelspel. 10.00 Kóorconcert. 10 30 Vaz Dias. Gramofoonpl. 10.40 --11.00 Epiloog. MAANDAG 24 DECEMBER. Hilversum, 301 m. i Algemeen Programma verzorgd door de VARA. 11.30—12.00 n.m. VPRO, 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 11.00 Vervólg declamatie. 10.35 Trioconcert. 10.15 Declamatie L. de Jong. 11.20 B. Blez (hobo) en R. Schoute (piano). 11.30 De Zonnekloppers o.l.v.C. Steyn. 12.00 „Orvitropia" o.l.v .J. v. d. Horst. 12,20 Gramofoonpl. 12,30 „De Flierefluiters" o.l.v. E. Walis. 1.Ó0 Gramofoonpl 1.10 Vervolg „Orvitropia", 1.30 „De Notenkrakers" o.l.v. D. Wins, 2.00 Zenderverzorging. 2.05 G. Smit (altviool) en R. Schoute (piano). 2.30 J. Huy (saxofoon) en J. Jong (piano), 2.40 Vervolg orkestconcert. 2.J5 E. Walis en zijn orkest. 3.Ó0 Vóór de vrouwen. 3.30 H. Wiggelaar (viool) en J. Jong (piano). 3.45 „De man, die succes had", spel van Nel Bakfcer. M.m.v. het VARA-tooneel o.l.v. W. van Cappéllen. 4.00 Gramofoonpl. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 „De Zonnekloppers" o.l.v. C. Steyn. 5.30 „Orvitropia" o.l.v. J. v. d. Horst. 6.00 „De Flierefluiters" o.l.v. E. Walis. 6.30 Muzikale causerie P. Tiggers. 7.00 Pianorecital D. Wins. 7.20 J. Barnowski (viool) en Jim Barnowski (piano). 7.40 Artistieke causerie J. Gratama. 8.00 Herhaling S.O.S.-berichten. 9.05 „Schalmei" o,i.v. P. Renes. 8.15 XX'-Ensemble o.l.v. C. Steyn. 8.45 Strijkorkest o.l.v. E. Walis. 9.15 Vaz Dias. 9.25 Residentie-orkest o.l.v. Gebert. 10.10 „Kerstavond", spel van Charasson, m. m.v, het VARA-tooneel o.l.v. W. van Cap- pellën. 10.30 Vervolg Orkestconcert. 11.00 Gramofoonpl. 11.30 Mej. Dr! N. A. Bruining: Wat beteekent Kerstmis voor óns? M.m.v. Annie Woud (zang) en A. v. d. Horst (piano). Huizen, 1875 m, NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. J. A. Hoekzema. 11.00 Chr; Lectuur. 11:30 Gramofoonpl. 12.30 Orgelconcert Jan Zwart. 2.00 Gramofoonpl. 2.35 Causerie A. J. Herwig. 3.15—3.45 Kniples. 4.00 Bijbellezing Ds. A. M. Boeyinga, m.m.v. sopraan en orgel. 5.00 Concert o.l.v. P. v. d.- Hurk, m.m.v. L. Blaauw (orgel). 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.51 Gramofoonpl. 7.30 Vragenhalfuur, 8.00 Vaz Dias. 8,05 Kerstboodschap uit de Oude Binnenstad yan A'dam (Oude Kerk te A'dam). Voorg.: Dr. M. J. A. de Vrijer. Orgel: A. Engels, m.m.v. Koren en Bazuinkwartet. 9.30 Carillonconcert door J. Vincent. 10.00 Vaz Dias. 10.05 Gramofoonpl. 11.00—12.00 Kerstwijding uit de Geref. Kerk te A'dam. Sprekers: Ds. J. J. Buskes Jr. en Dr. J. G. Geelkerken. M.m.v. H. Hoogewoud (orgel), Bazuinenensemble en Koor. DINSDAG 25 DECEMBER. Hilversum, 301 m. AVRO-Uitzending. 2.00 VARA, 5.00—6.00 VPRO. 8.00 Gramofoonpl. 8.30 Morgenwijding m.m.v. het gemengd koor „Cantate dominum", o.l.v. P. v. Egmond Jr. (tevens organist). 9.00 Gramofoonpl. 9.30 Orgelconcert F. Hasselaar, m.m.v. Prof. G. A. Walter (tenor) en J. Stotrjn (hobo en Eng. hoorn). Oblig. fluit: J. Sevenstern. 12.30 Carillonbespeling Toon van Balkom. 12.50 Gramofoonpl. 1.00 AVRO-Octet o.l.v. L. Schmidt. I.30 Fransche Kerstliederen door Jo Vincent. A. d. vleugel: Egb. Veen. 2.00 Üitz. v. d. Kerstvergadering der S.D.A.P. in het Concertgebouw, A'dam. M.m.v. „De Stem des Volks", afd. A'dam, o.l.v. A. Kre- lage, H. Nieland (orgel), J. W. Matthijsen (rede) en Ir. J. W. Albarda. (Kerstrede). 5.00 Kinderkerstfeest o.l.v. Ds. B. J. Aria, 6.00 Voordracht S. v. Wintershoven. 6.30 RVU. Dr. J. C. A. Fetter; De zin van Kerstmis. 7.00 Gramofoonpl. 8.00 Vaz Dias. 8.15 „Christus geboorte", Kerstspel van R. Houwink, met muziek van B. v» Lier. Lei ding: Kommer Kleyn. M.m.v, solisten, ko ren en orkest o.l.v. N. Treep. 9.10 „De Kijkdag", Kerstprijsvraag van en door Koos Koen. 9.30 Uit Diligentia, Den Haag: De Comedian Harmonists. 10.15 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte, m.m.v. Henry Merckel (viool). II.00 Vaz Dias. 11-2012.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Huizen, 1875 m. 7.30 NCRV, 9.30 KRO, 5.00 NCRV 7 45— 12.00 KRO. 7.30 Kerstwijdings-Zangdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Rijswijk. Voorg.: Ds. A. de Bondt én Dr. G. P. v, Itterson. Orgel: M. J. Visser. 8.30 Morgenwijding o.l.v. C. van Nes, m.m.v. J. Aldag (alt-mezzo) en F. Kloek (orgel). 9.30 Pontificale Conventmis. 10.45 Gramofoonpl. 11-30 Orkestconcert en Gramofoonpl. 2.15 Gramofoonpl. 2.30 Koor- en Orkestconcert. 4.50 Gramofoonpl. 5.00 Gewijde muziek. 5.50 Kerkdienst u. d. Ned. Herv. Kerk te Apeldoorn. Voorg.: Ds. J. C. H. Romrjn. •Orgel: C. Wijers. Hiema orgelspel C.Wijers 7.45 Lezing. 8.05 Vaz Dias. Gramofoonpl. 8.15 Orkestconcert m.m.v. zangsolist. 9.15 Intern. Gramofoonpl. 9.45 Orkestconcert. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Gramofoonpl. 10.40 Orkestconeert. 11.2012.00 Gramofoonpl. 20 Dec „Kom jij maar hier, poeteloe- rissie, kom jij maar bij de vrouw. Jij gaat tenminste niet de krant zitten lezen om de vrouw te plagen". Deze toespraak tot een monster van een hond zijdelings bedoeld als sermoen aan mijn heer, vond ik deze week onder een humoris tisch prentje. Ik weet niet, of het naar aanleidingvan ditzelfde plaatje is, dat iemand dezer dagen in een psychologische beschouwing over hon den de vólgende woorden neerschreef. „Och. als honden in staat waren, ons precies te vertellen wat ze van ons dachten, dan zou de onderlinge verhouding wel eens minder ideaal kunnen blijken dan we ons deze altijd voorstellen!" In dat verband heb ik eens iets heel zon derlings 'beleefd. Ik zat eens vele jaien ge leden op 'n avond op visite bij m'n hospita. We zaten elk in een crapaüd en tusschen ons in zat een Doberman pincher. Ineens zei de hond: „Ik zal je eens wat vertellen: Ik heb er genoeg van". „Wéérvan, Dobs?" stamelde mevrouw. „Ach, van dat nuttelooze rondliggen op 'n haardkleedje, dat nooit wordt schoongemaakt. Wat. beleef ik eigenlijk? Nu en dan word ik met de hit de straat opgestuurd, en dat mis punt trekt me nog altijd zoo aan m'n hals band, dat ik er striemen van heb. Ik kan maar één ding zeggen. Ik ben het zat. B&hü" t- M'n hospita kreeg tranen in 'r oogen. Maar Dobs, Dobsjeik dacht dat je zoo gelukkig bij mé was! De Doberman grijnsde en snoof, GelukkigBoeéhIk word er ziek van. Ziek als 'n hond. 'n Hondenleven heb ik hier. Wat heb ik vanmiddag weer voor klui ven gehad Hoelang ben ik al niet gewas- schen?! Als 'n permnaent wave te duur is, had er dan niet een watergolf voor me over kunnen schieten? Ik ben vies van mezelf Ik het naar vind? Och kom; gemakzucht! 'k Durf me bijna niet aan die Pakingeesjes van den overkant vertoonen. Dat kleedje op m'n rug is ook idioot Maar Dobs, je bent ondankbaar Nee, jij zou ondankbaar "Zijn, als je 't niet op m'n rug legde; ondankbaar tegenover Tante Suze, die het je met Sinterklaas voor mij gegeven heeft. Natuurlijk, j ij vindt het mooi, daarom moet i k dat onzinnige ding dragen, 'k Lijk wel 'n kouwelijk schoothondje, alle groote hónden lachen me uit als ik me met »dat kinderachtige ding vertoon. Ik her haal: bèh. En de Doberman legde zijn kop over den rand van de mand, met 'n onzegbare melan cholie. Trouwens, wat is dat hier voor conver satie!! barstte hij ineens uit. Wat is Poe- teloerissie? Wat is dat? Wat be teekent dat? Waarom wordt er met mij nooit gesproken pver oeconomische kwesties, over politiek, over kunst? Er bestaan niet alleen Mexicaansche honden; er bestaan er ook, die muzikaal zijn!! Hoe meer ik er over denk, hoe meer het me ergert. Ik hou dit niet langer uit. Hij nam een grooten sprong en verdween door het raam. Nooit hebben wij hem terug gezien I de Amerikaansche schrijfster, wier boe ken op het oogenblik tot de meest ge- lezene behooren. Zij schreef o.a. „Oosten wind-Westenwind", een verhaal uit China en ook haar later werk geeft blijk van groote kennis der toestanden onder het volk aldaar. RHEUMATIEK VERSTOORDE HAAR NACHTRUST. Gevoel „of haar rug zou breken" Pjjnen in enkele weken verdreven Nadat zij van „zulke vreeselijke pijnen" be vrijd was voelde een vrouw zich zoo door dankbaarheid gedrongen ons den volgenden brief te schrijven: „Ik had steeds zulke vreeselijke pijnen in mijn knieën, enkels en schouders, en de pijn in mijn rug gaf mij altijd een gevoel of ik zou breken. Nooit kon ik rust vinden, vooral s nachts niet. Sinds ik nu echter nog maar enkele weken lang Kruschen Salts neem, voel ik me een ander mensch, gelukkig. Ik ben veel opgewekter en in elk opzicht beter. Ik zal daarom ook regelmatig Kruschen blijven ne men." Mevr. M. H. De meeste rheumatische pijnen of zwellin gen zijn het gevolg van een overmaat van urinezuur in het lichaam. Kruschen Salts zal spoedig van de stekende, vermoeiende pij nen evrijden, omdat het 't overtollig urine zuur uit het lichaam drijft. De zes verschillen de zouten in Kruschen sporen Uw inwendige organen, ingewanden en nieren aan tot geregelde werking, zoodat alle schadelijke af valstoffen, ook overtollig urinezuur, volkomen uit het lichaam verwijderd worden. Wanneer U daarna trouw blijft aan „de kleine dagelijk- 'sc zal het urinezuur zich niet weer kunnen ophoopen, en zult U dus ook van de rheumatische pijnen bevrijd blijven. Kruschen Saltb is uitsluitend verkrijgbaar ij alle apothekers en drogisten k 0.90 en per flacon, omzetbelasting inbegrepen, op dat op het etiket op de flesch, zoowel u 3 op de buitenverpakking de naam Rown- ree andels Maatschappij, Amsterdam voor- Komt# /ai (Adv.),

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2