Radio-programma Verdrijf die Kiespijn! AKKER.CACHETS De slachtoffers van de „Uiver" te Bagdad begraven. De Snip op Curacao geland. IM©© 3 SP© T M©© 3 Z@T BINNENLAND Gemeenschappelijk graf. Regeering en K.L.M. vertegenwoordigd. De vliegtocht België—Kongo. =r Het collectieve contract in het vischserijbedrijf te Ymuiden. De mariniers voor Saargebied. het #3 Belangrijke order voor Nederlandsche Ford-Fabriek. Nalatenschappen, die in Noord- Amerika openvallen. GEMENGD NIEUWS De moord te Bergschenhoek Het gezonken s.s. Orania. HELDERSCHE COURANT VAN MAANDAG 24 DECEMBER 1934. N»»ra dia tenuwprikkehng weg »«n oa n iwartier.. weg is ook de p.jn- Dai wonder vollrekken lof 2 jak6rJ Volgent recept van Apotheker Oumont |v'41 AKKERTJES" schijnlijk zijn noodlandingsplaats heeft uitge kozen; het terrein zou dan door het nodd- weer op dat oogenblik onbruikbaar zijn ge weest. Op eenigen afstand van het wrak vond men een wiel, een schroef en het landingsgestel van de verongelukte Douglas-machme. De paspoorten van de passagiers en de beman ning, eenige voorwerpen van waarde en geld, alsmede de valiezen van de slachtoffers, heeft men eveneens in goeden staat teruggevon den. Volgens een uit Roetbah ontvangen Reu- ter-bericht, werden de lijken van twee pas sagiers en drie leden der bemanning op ver scheiden meters afstand van het wrak van het verongelukte vliegtuig gevonden. Het lijk van den dérden passagier werdin de cabihe van de „Uiver" gevonden, terwijl het stoffelijk overschot van den mecanicien Waalewijn onder de vernielde machine lag. Allen schijnen op slag gedood te zijn. Betuiging Aan deelneming van van den gouverneur-generaal. De Gouverneur-Generaal heeft aan den heer Plesman, directeur der KX..M. het volgende geseind: „Zeer get offen door het rampzalige einde van passagiers en bemanning van de zoo jam merlijk verongelukte „Uiver", betuig ik u, uwe maatschappij en den kameraden der ge vallenen mijn deelneming in den ernstigen slag aan den voortreffelijken K.L.M.-arbeid toegebracht en. ik verzoek u den nabestaan den van de omgekomen employé's mjjn har- telijken sympathie te betuigen". De algemeene secretaris heeft het volgende aan de directievan Aneta-Batavia geseind: „De gouverneur draagt mij op uwe direc tie en commissarissen, zoomede het Aneta- personeel, hier en te 's-Gravenhage de op rechte deelneming van dén landvoogd te be tuigen met het vreesëljjk lot dat uwen direc teur Barretty heeft getroffen. Zijne excellen tie betreurt diep het heengaan van den man door wiens energie en bekwaamheid Indië be schikt over een organisatie, welke voor dit land van onschatbare beteekenis is". De stoffelijke hulsels van de slachtoffers. Reuter meldt uit Bagdad: De stoffelijke hulsels van de zeven slacht-, offers van de Uiver zijn door Engelsche mili taire vliegtuigen hierheen gebracht.. Het stoffelijk overschot van de op varenden naar Bagdad. Reuter meldt nader uit Roetbah: Nadat de kisten reeds aan boord waren genomen, kie- gen de twee Vickerstoestellen plotseling be vel om niet naar Cairo té vertrekken, daar de plannen; klaarblijkelijk öp het laatste oogenblik gewijzigd waren. De K.L.M. deelt in aansluiting op het bo venstaande mee, dat het stoffelijk overschot van bemanning en passagiers van de „Uiver" met een Britsch legervliegtuig naar Bagdad zal worden overgebracht, in afwachting van een nadere beslissing. Bevestigd kan worden, dat een gedeelte van de post, behouden is ge bleven; hoeveel is nog onbekend. Deze post is overgebracht naai- Roet bah. De „Rjjstvogel" zal te Roetbah lan den en de behouden poststukken, voor zoover dit mogelijk is, inladen en via Bagdad naar Batavia meenemen. Naar Reuter meldt, is me.. jid, dat a half uur voordat de „Uiver" verongelukte, te Roetbah een inch (ruim 2% cm) regen was gevallen. Het logboek. Geen nieuw licht op het ongeluk. Een bericht van Reuter uit Bagdad meldt, dat het logboek van de vliegers van de Uiver is gevonden, maar dat hetgeen nieuw licht werpt op de oorzaak van het ongeluk. De brieven. Reuter meldt, dat een troep Arabische koe lies pogingen doet om de brieven te vinden, die tot op een halve mijl afstand van het wrak verspreid liggen. De deelneming van de Engelsche pers. Dé Obeserver schrijft naar aanleiding van de ramp van de Uiver o.m.: De tragedie had nauwelijks dichter tot ons kunnen komen, als de slachtoffers landgenooten van ons waren geweest. De Leeuwerik. De Leeuwerik is Zaterdag te Athene ge land. EEN HARTELIJKE TOON IN DE ENGELSCHE PERS. Het verloren gaan van de Uiver met zijn bemanning wekt in de Londensche bladen de grootste sympathie. De Times schrijft, dat de Uiver twee maanden geleden algemeene bewondering wekte en dat er velen waren, die wal zij gedaan had, als het indrukwekkendste en leerzaamste van de wedvlucht beschouw den en dat zelfs in Nederland de indruk daar van niet grooter was dan in Groot-Brittannië, waar de vlucht van het Nederlandsche vlieg tuig de openbare meening wakker maakte aangaande de noodzaak, om met nieuwe stuw kracht de ontwikkeling van het Britsche luchtverkeer in handen te nemen. Nergens zal grooter sympathie gevoeld worden voor de K.L.M. en het Nederlandsche volk, dat het verlies als een nationale ramp voelt Nog geen beslissing over overbrening naar bet vaderland. Op het Engelsche kerkhof te Bagdad heeft Zondagmiddag onder groote belang stelling te 12 uur plaatselijke tijd (9 uur 20 Amst. tjjd) de plechtige teraardebe stelling plaats gehad der slachtoffers van het „Uiver"-ongeluk. Zij rusten thans in één groot graf. De begraffenis geschiedde met militaire eer, onderb egeleiding van een militaire es corte. De zeven lijkkisten werden door En- gelschevliegers grafwaarts gedragen. De droeve plechtigheid werd door de geheele Europeesche kolonie te Bagdad bijgewoond, waaronder de consuls der verschillende te Bagdad geaccrediteerde mogendheden. De Nederlandsche consul vertegenwoordigde de Nederlandsche regeeiing en de K.L.M. De vertegenwoordiger der KX.M, te Bagdad, de heer Peters, was te Rutbeha in verband met het „Uiver"-onderzoek en kon niet aanwezig zijn. De kisten waren gedekt met de Nederlarid- schevlag en bloemen en kransen der K.L.M. De buitenlandsche consuls bewezen namens hun regeeringen de laatste eer. De lijkdienst werd geleid door dr. John Ba- deau, een Amerikaansch geestelijke, die lid is van de Ned. Herv, Kerk Daar een der slacht offers katholiek was, namen eveneens twee priesters aan de plechtigheid deel. „De Courant" verneemt van de zijde der K.L.M., dat nog geen beslissing enomen is of het stoffelijk overschot der slacht offers later naar Nederland zal worden vervoerd. Het spreekt echter vanzelf, dat van. Neder landsche zijde alles in liet werk wordt gesteld, om tot een teraardebestelling van de slacht offers in Nederland te komen. Naar het schijnt levert dit in verband met de wetgevind van het betrokken land nog moeilijkheden op. Het is echter niet uitgesloten, dat later toch nog toestemming zal kunnen worden verkre gen voor de overbrenging van het stoffelijk overschot der slachtoffers naar ons land. In dit verband zij er aan herinnerd, dat het indertijd niet minder dan een jaar heeft ge duurd voor toestemming van de betrokken buitenlandsche autoriteiten was verkregen om het stoffelijk overschot van een in het buiten land bij een vliegongeluk om het leven geo- men Nederlandsch militair vlieger naar Ne derland over te brengen. „Rjjstvogel" neemt deel van „Uiver" -postmee. Naar „De Courant" verneemt, is de „Rijst vogel" met Viruly als gezagvoerder gisteren te Rutbah geland en heeft aldaar van de „Uiver"-post overgenomen 200 kg van de ca. 300 kg, welke destijds uit Nederland waren verzonden voor de Kerstpostvlucht. DE „LEEUWERIK" MAANDAG WEER NAAR AMSTERDAM. Naar de correspondent van de „United Press" te Bagdad verneemt, zal de „Leeu werik" Maandag naar Amsterdam vertrek ken. De „Snip" is Zaterdagavond om 7 u. 40 op Curagao geland. De „Snip" te Willemstad. Toch een feestelijke intocht, Aneta meldt uit Willemstad: Om half vier landde de „Snip" op vlotte wijze. In verband met het ongeluk van de „Uiver" waren de huldigingen en feestelijk heden, alsmede de aanbieding van herinne ringsgeschenken uitgesteld. Op het vliegveld van Willemstad had slechts een eenvoudige ontvangst plaats. Ook de intocht te Willem stad was, voor zoover dat met het enthou siasme van de bevolking mogelijk bleek, zoo sober mogelijk gehouden. De gouverneur van Curagao heette de vlie gers hartelijk welkom, feliciteerde hen met hun schitterende prestatie en deelde hun daarna mede, dat zij benoemd waren tot rid der in de Orde van Oranje-Nassau. Daarna sprak de voorzitter van het huldi gingscomité uit naam van de bevolking. Deze bood den vliegers zijn gelukwenschen aan, waarna kransen werden overhandigd. De bevolking was zeer enthousiast; de ge heele stad was met vlaggen versierd. Een eln- delooze stoet van auto's begeleidde de vlie gers op hun intocht naar Willemstad. De Koning en de Koningin van België, die, als moderne menschen groote belangstelling hebben voor de luchtvaart, en op hun reizen gaarne van een vliegtuig gebruik maken, hebben Woensdag op het vliegveld Everede Cornet IH, het beroemde vliegtuig, bezich tigd, dat voortaan den naam van koningin Astrid zal dragen en naar Belgisch Kongo is vertrokken. Het vliegtuig is Belgisch eigen dom geworden en zal als postvliegtuig op Leopoldsville dienst doen. De tocht In vijftig uur volbracht. Kanneth Walter heeft den vliegtocht van Brussel naar Leopoldville In den Kongo in precies 50 uur volbracht en is van plan na 3 uur rust weer op te stagen met de retour- post voor Brussel, die daar Maandagavond nog bezorgd zal worden. Onderhandelingen. landsche. mariniers, heeft de minister van de fensie geantwoord: Het is juist, dat dézer dagen té Rotterdam een lading jenever is ingéladen, bestemd voor het Nederlandsche detachement in het Saargebied. Van deze jenever is 20 L. inge volge art. 17, 3 V. K. M. n (reglement op de voeding), bestemd om in zeer bijzondere ge vallen, ter beoordeeling door den commandant te worden verstrekt aan bepaalde, door dien commandant aan te wijzen personen. Voorts is een hoeveelheid jenever mede genomen voor de gamelles van officieren en onderofficieren. De commandant houdt toe zicht op het verbruik. Hij stelt de tijden vast, gedurende welke een zeer matig gebruik ge oorloofd is. Bovendien is aan het detache ment elk gebruik van spiritualiën elders ver boden en wordt het bezoek aan openbare ge legenheden tot een minimum beperkt. Voor misbruik behoeft geen vrees te be-, staan. HET GOEDERENVERKEER TUSSCHEN NEDERLAND EN DUITSCHLAND. Een nieuw verdrag voor 1985, dat in hoofdzaak overeenkomt met dat voor 1934. Op het departement van buitenlandsche zaken te Berlijn is Zaterdag een verdrag no pens de regeling van het goederenverkeer tus- schen Nederland en Duitschland voor 1935 onderteekend. Het verdrag komt in hoofdzaak overeen met dat voov het jaar 1934. DE GELDIGHEIDSDUUR CRISIS- plaats vinden, hetgeen beteekende, dat de 100 automobielen in 1% werkdag gereed moes ten zijn. Vrijdag heeft het Nederlandsche s.s. Nij- kekr van de Vereenigdc Scheepvaart Mij. in de Fordhaven aan de fabriek bij de Hembrug de 100 automobielen, die in kisten verpakt waren, geladen; het is inmiddels vertrokken met bestemming naar Potr Soedan. Na de opzegging van de collectieve aroeids- overeenkonmen voor het visscherjjbedrjjf te Llmuiden hebben over de voorwaarden, waar op nieuwe arbeidsovereenkomsten voor lj)35 tot stand zouden kunnen komen, besprekin gen plaatsgevonden tusschen het bestuur van de Vereeniging van Reeders van Visschérs- vaartuigen té IJmuiden en de besturen van den Centralen Bond van Transportarbeiders en den Bond van Chr. Fabrieks- en Trans portarbeiders. Deze besprekingen hebben niet tot overeen stemming geleid. Naar de meening van de vertegenwoordi gers der arbeiders waren de eischen, die I de ondernemers stelden van zoo ingrijpenden aard, dat de besturen geen vrijheid vonden verder te onderhandelen, vóór overleg tiiet hun leden te hebben gèpleegd. Aangezien de werkgevers hun naar de mèe- ning der arbeidersvertegenwoordigers te yer gaande voorstellen wenschten te handhaven, zijn de onderhandelingen geschorst. De besturen der vakorganisaties hebben deze week in een aantal vergaderingen ovter- leg met hun leden gepleegd. De leden héb ben de voorstellen der werkgevers met alge meene stemmen verworpen. De besturen zullen zich verder met de werkgevers verstaan. HET OORLAM VAN ONZE MARINIERS. Voor misbruik behoeft geen vrees te bestaan, zegt min Deckers. Op vragen van het Tweede Kamerlid mevr. de VriesBruins, betreffende een te Rotter dam ingeladen zending jenever, bestemd voor de naar het Saargebied vertrekkende Ned^r-' BRIEPK VARTEN. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de geldigheidsduur van de zgn. crisisbriefkaar ten, die het vorige jaar van 16 tot en met 31 December eindigt. DE OMZET BIJ DE GROENTENVEILXNGEN IN NOORD-HOLLAND. De daling tot staan gekomen. Volgens het jaarverslag van de provinciale commissie uit. de veilingen in Noord-Holland is de omzet de laatste jaren sterk achteruit- geloopen voor wat de groenteveilingen be treft n.1. van f 22.075.000 in 1929—1930 tot f 8.200.500 in 1933—1934, daarbij het boekjaar gerekend van JuliJuli. Aan deze daling is nu een eind gekomen. In de eerste 7 maanden van 1934 is de omzet f 6.742.789 geweest tegen f 4.398.295 in hetzelfde tijdvak van 1933. 100 vracht- en bestelautomobielen Het gouvernement van Soedan heeft een belangrijke order van 100 vracht- en bestel- autömobielen geplaatst bij de N.V Nederland sche Ford Automobiel Fabriek te Amsterdam. Aan de levering van deze automobielen wanen voor de N.V. Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek ernstige moeilijkheden verbonden daar o.a. één der voorwaarden van het Soedanée- sche gouvernement was, dat verscheping uiterlijk op Maandag 24 December moést WOENSDAG 26 DECEMBER. Hilversum, 301 M. 2.00 I 8.00 VARA, 10.30 VPRO, 12.00 VARA, AVRO, 5.00 VARA. 9.00 Orgelspel J. Jong. 9.15 Toespraak A. Pleysier. 9.30 „Schalmei", o.l.v. P. Renes. 9.45 Zang door de „Wielewaal". 10.00 Strijkorkest o.l.v. E. Walis. 10.30 Kerkdienst uit de Rem. Kerk te Rotter dam. Voorg.: Dr. P. D. Tjalsma. 12.00 VARA-Orkest o.l.v. H. de Groot. 12.30 Vrouwenkoor „Vox jubiland", o.l.v, F. Uyttenbogaard, mun.v. J. Hekkertvan Eysden (sopraan). 12.50 Vervolg Orkestconcert. 1.10 Vervolg Koorconcert. 1.30 Vervolg Orkestconcert. 2.00 Gramofoonpl. 3.00 Voordracht Kommer Kleyn. 3.30 Uit het Concertgebouw A'dam: AVRO- Kinderkoor o.l.v. J. Hamel. 4.00 Voor de kinderen. 4.305.00 Prijsvraag voor de jeugd. 5.00 Kinderuurtje. 6.45 Voor het Platteland. 7.45 E. Walis en zijn orkest. 8.00 Herhaling S.O.S.-berichten. 8.05 Declamatie W. van Cappellen. 8.30 Viool, hobo en orgel. 8.45 „Het licht overwint de duisternis", spel van A. Pleysier, m.m.v. het VARA-tooneel o.l.v. W. v. Cappellen. 9.30 Nieuwe Amsterdamsche Orkestvereeni- ging o.l.v. N. v. d. Linden, m.m.v. Elize de Haas (sopraan), Maartje Offers (alt), M. Gobetz (tenor) en O. Coperus (bariton). 10.30 Vaz Dias. 10.4012.00 Gramofoonpl. Huizen, 1875 m. 8.30 KRO, 9.30—11.30 NCRV. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Orgelspel W. A. Houtman. 10.00 Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Schie dam. Voorg.: Ds. F. J. Jonkers. Orgel: W. A. Houtman. Na afloop Gewijde muziek. 12.30 Verst, ensemble v. d. Horst en Gra mofoonpl. 2.00 Gramofoonpl.. 2-305.00 Bach's H-moll-Messe (Gram.pl.), 5.15 P. A. de Rover vertelt een Kerstverhaal. 5.45 Gramofoonpl. 6.00 NCRV-Kleinorkest o.l.v. P, v. d. Hurk en Gramofoonpl. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Kon. Chr. Oratoriumver. o.l.v. H. Cuy- pers. Na afloop: Causerie door Dr. W. ,G. Harrenstein. 9.00 Gramofoonpl. 9.40 Vaz Dias. 9.45 Concert door Prof. G. A. Walter (tenor) en Adr. Engels (orgel), (Uit de St. Jacobs- kerk te Den Haag). IQ.4511.30 Gramofoonmuziek. DONDERDAG 27 DECEMBER. Hilversum, 301 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Vioolrecital Boris Lensky, A. d. vleugel: E. Veen. 1100 Kook- en bakpraatje. 11.30 John van Brück en zijn orkest. 12.45 Orgelconcert P. Palla. I.15 Vervolg Orkestconcert. 2.00 Gramofoonpl. 2.30 Zang door G. Kijk in de Vegte. A. d. vleu gel: E. Veen. 3.003,45 Naaicursus. 4.00 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Omroeporkest o..l.v. N. Treep. 5.00 Voor groote kinderen. 5.30 Vervolg Omroeporkest. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Pianorecital C. Lankhout. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8:00 Vaz Dias. 8.05 Gevarieerd programma m.m.v. Kovacs Lajos en zijn orkest, de AVRO-girls, Suze Klein en Luciano (mondharmonika-vir- tuoos). 9.30 „Fancy Fair", hoorspel naar een hoofd stuk uit „De kleine Parade", van H. v. Eyk. Leider: Kommer Kleyn. 10.10 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. II.00 Vaz Dias. 11.10 Uit Carlton, A'dam: K. ter Abramoff en zijn orkest. 11.3012.00 Uit Carlton: Ray Bindcr's En semble. Huizen, 1875 M. 8.00—915 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.0O—11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. W. F. ten Rou- welaar. 10.45 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. Halfuur. 12.15 Orkestconeert en Gramofoonpl. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.303.45 Gramofoonpl. 4.00 Bubellezing door Dr. G. P. v. Itterzon, mjn.v. bariton en orgel. 5.00 Cursus Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Gramofoonpl. 5.45 Altvioolrecital door F. Leidner. A. d. vleugel: Betsy Koopman. 6.45 Causerie J. Schipper. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Journ. Weekoverzicht door C. A. Crayé. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Almelo's Chr. Mannenkoor o.l.v. A. E. P. Sommer. 9,00 Ouderuurtje o.l.v. A. J. Drewes. 9.30 Orgelconcert M. E. Bouwmeester. 10.00 Vaz Dias. 10.0511.30 Gramofoonmuziek (Verdi's Re quiem). Kort oponthoud op het station Op het station te Venlo arriveerde Zater dagmorgen de extra-trein met mariniers, voor het Saargebeid. Reeds geruimen tijd voor de aankomst van den trein had zich een groep belangstellenden op het perron verzameld. Omstreeks 11.45 stoomde de trein het sta tion binnen. De coupé-deuren bleven gesloten, niemand mocht den trein verlaten in verband met het korte oponthoud, dat slechts 5 minu ten duurde. Kolonel jhr. De Brauw begroette kapitein De Bruyne als commandant van de troepen en wenschte allen een voorspoedgie reis en be houden terugkomst ;n het vaderland. Na een kort, doch allerhartelijkst afscheid zette de trein zich wederom in beweging om enkele minuten later te Kaldenkirchen Duit- sehen bodem te bereiken. BLOEMBOLLENSANEERINGSPLAN 1984 INVOERMON OPOLÏEBESCHnt KIN G De minister van Oeconomische Zaken heeft aan de stichting Nederlandsche Sierteeltcen trale, gevestigd te 's-Gravenhage, ontheffing verleend van het bepaalde onder C in het Bloembollensaneeringsplan 1934 (Invoermono- poliebeschikking), voor zoover betreft bollen van tulpen en bollen van hyacinthen, waarvan ten genoegen van voornoemde stichting is aangetoond, dat zij ingevoerd zijn ha 29 Aug. 1934 en vóór 5 October 1934 en behooren tot botanische soorten, die uitsluitend in het bui tenland groeien. (Stct.). Ongewenschte tusschenpersónen. In den laatsten tijd doen zich herhaaldelijk moeilijkheden voor bij de afwikkeling van in de Ver. Staten van Noórd-Amerika openge vallen nalatenschappen van overleden Ne derlanders en oud-Nederlanders. B|j aanwezigheid van erfgenamen in Ne derland zooals men weet, zijn er in de vo rige eeuw vele Nederlanders naar Noord- Amerika overgestoken bieden veelal totaal onbekende tusschenpersónen hun diensten aan voor de afwikkelingen van de erflatingen. Zij schrijven of telegrafeeren dan aan agen ten, die zij voor dit doel hier te lande hebben aangesteld. Deze agent stelt zich in verbin ding met de erfgenamen en legt dezen een volmacht ter teekenlng voor, waarin, helaas, al te veel en al te spoedig wordt getreden. Voor deze tusschenkomst worden achteraf gewoonlijk exorbitant hooge commissieloonen in rekening gebracht. Tegert'het geven vdn volmachten aan der gelijke onbekende tusschenpersónen zij uit drukkelijk gewaarschuwd. Tevens zij de aah- dacht er op gevestigd, dat, wanneer er geên beheerder is van in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika opengevallen nalatenschap pen van overleden Nederlanders of oud-Ne derlanders, de uitbetaling steeds geschieden kan door tusschenkomst van den consul-ge neraal te New-York of een anderen consulai- ren ambtenaar in de Ver. Staten voor zoover deze niet reeds ressorteert onder den genoem den consul-generaal. Ingevolgle de Wet op de kanselarij-rechten wordt hiervoor in rekening gebracht 2% pet. van de netto waarde van de opbrengst der na latenschap. Binnenland Dader veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf. De rechtbank te Rotterdam heeft Zaterdag uitspraak gedaan in de zaak van den 30-jari gen slager N. v. S. uit Bergschenhoek, gede tineerd, die in den ochtend van den 6den Juli bout portant zijn huisheer H. G. de Man, toen deze zich in den tuin van zjjn wo ning aan de Rottekade bevond, met twee re volverschoten zoo ernstig had verwond, dat deze korten tijd later was overleden. Zooals men weet, was de aanleiding tot het optreden van verdachte, dat De Man wenschte, dat verdachte een huurcontract zou teekenen, waaraan verdachte niet wilde vol doen, om welke reden hem de huur was op gezegd. Verdachte was er verbolgen over ge weest, dat hem per deurwaardersexploit was aangezegd, dat hij de woning moest verlaten. Op den dag, dat hij naar zjjn nieuwe woning zou verhuizen en hij op weg was om een ver huiswagen te bestellen, was hjj den tuin van De Man ingeloopen, waar hij dezen verwijten de.ed over zijn optreden, welk onderhoud tot den tragischen afloop leidde. Het O.M., waargenomen door mr. H. A. J. Reumer had verdachte's veroordeeling wegens moord geëischt tot 12 jaren gevangenisstraf, met aftred van den tijd door verdachte in voorloopige hechtenis doorgebracht. De rechtbank heeft verdachte wegens dood slag veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf. De rechtbank heeft daarbij rekening gehou den met de verminderde toerekeningsvatbaar heid van verdachte. De ZIJN MOEDER VERWOND. rechtbank te Assen veroordeelde gis teren J. N. te Nieuw-Amsterdam tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van drie jaar, voor het feit, dat hjj in een driftbul zijn moe der met een schoteltje tegen het hoofd heeft gegooid, waardoor zij verwond werd en het gezichtsvermogen van haar eene oog heeft verloren. Do eisch van het O.M. luidde 9 maanden voorwaardelijk. 24 December. Soms, als men de krant leest, vraagt men zich af, waarom de dag bladen niet een rubriek hebben, getiteld: „Uit het Rariteitenkabinet van het Menschdom". Een eereplaats in zulk een rubriek zou zeker de 38-jarige Bulgaar Marin Karadimitrof ver- dierien, van wien in de bladen verteld wordt, dat hij een weergaloos geheugenwonder is. Te Sofia ieft dit wondermensch proeven van zijn talenten voor de radio afgelegd, die wer kelijk verbijsterend moeten worden genoemd. Men las hem een lijst van honderd woorden voor, die buiten zijn medeweten was opgesteld en hij zei ze onmiddellijk en zonder aarzelen uit het hoofd na, eerst in de goede, daarna in omgekeerde volgorde. Toch was dit nog maar een bescheiden staaltje van zijn kunnen. Men wijde blijkbaar het geduld van de luisteraars niet te erg op de proef stellen. Want onlangs had zoo leest men verder Karadimitrof, ten overstaan van een professor, hetzelfde kunststukje uitgehaald met een lijst van 3000 woorden. Een cynicus zal misschien vragen wat het practisch nut van zulk een gave is. Men denke daar niet te licht over. Om te beginnen is het voor hem te hopen, dat hij deze gave reeds als schooljongen heeft bezeten. Hij zal dan in de benijdenswaardige omstandigheid hebben verkeerd, alles direct te onthouden wat de leeraar of onderwijzer hem voorkauwde. Het maken van huiswerk zal voor dezen geluk kigen sterveling dan ook tot de overbodigheden hebben behoord; zijn vrije avonden zal hij heb ben kunnen besteden om de beslommeringen van de schoolte.vergeten. Als de stakker überhaupt iets kan vergeten. Want dat is natuurlijk de schaduwzijde van zoo'n stalen geheugen dat men niets vergeten k&n. Men kan zich omstandigheden denken, waarin zoo'n gezegende eigenschap daardoor tot een obsessie wordt! Maar afgezien daarvan wat een waarde heeft zoo'n wondergeheugen! Niet alleen voor den leerling, maar ook joor den docent: hij hoeft vóór de geschiedenisles niet „even de stof door te nemen", die hij straks met zijn klas zal behandelen. Voor den ambtenaar van het departement voor Crisiszaken: hij kent alle zevenduizend wetten en hun 68.000 bepalingen uit het hoofd en is onmisbaar voor den minister, die hem ieder half uur aan de telefoon roept met da vraag: „Hoe luiden ook weer die wetten over de contingenteering van vischbestekpoeder en van veekoekmachine-onderdeelen, die resp. elf en zeventien maanden geleden in de Kamer zijn aangenomen?" Voor den advocaat, die het O. M. eenvoudig kan doodslaan met arresten van den Hoogen Raad uit het jaar 1890, dia het O. M. onmogelijk heeft kunnen onthouden indien het er al ooit van heeft gehoord. Voor den automobilist, die precies zal kun nen onthouden, hoe de laatste driehonderd ver- keersvoorschriften luiden, en of het een even of een oneven dag is, in welke steden men wel en in welke niet tusschen de vluchtheu vels door mag rijden. Voor den man, die de spelling-Marchant schrijft en zoomaar dag voor dag uit het hoofd kan bijhouden, hoe de laatste veranderingen, verbeteringen, vereen voudigingen en aanvullingen luiden. En last not least voor den journalist: hjj heeft het be richt over het geheugenwonder Marin Karadi mitrof niet op te nemen, want hjj herinnert zich direct, dat het op 18 Juni 1904, op 27 De cember 1911 en op 20 Februari 1916 ook al in de bladen heeft gestaan en tegengesproken is, met het eenige verschil, dat Marin toen resp. Joegoslaaf, Hongaar en Romeen heette ta zijn en achtereenvolgens 68, 28 en 43 jaar oud werd genoemd. Ja, hij is toch wel te benijden, die Marin Karadimitrof De berginskosten zullen hoog zijn. Reuter meldt uit Londen, dat volgens een mededeeling van Lloyas de Orania in de haven van Leixoës op de beschadigde zjjde ligt. Bij laag water zjjn de schoorsteenen van het stoomschip zichtbaar. De lading is door de inwerking van stook olie en zeewater geheel verloren. De berging van het stoomschip zal, indien men er toe kan overgaan, veel tjjd vorderen en veel kosten met zich brengen. Pogingen tot berging znllcn wor den aangewend. Reuter meldt ons uit Porto: Na een onderzoek naar de positie van do gezonken Orania door vertegenwoordigers van de reederjj en de kapiteins van de bergings vaartuigen Walhirie en Seefalke Is besloten, dat men zal trachten de Orania vlot te bren gen. De werkzaamheden zullen zeer binnen kort beginnen. De gezagvoerder van de Orania heeft zjjn rapport over de aanvaring aan de scheep vaartautoriteiten ter hand gesteld. Een-en-negentig passagiers van de Orania zijn vertrokken, drie-en-veertig bljjvcn to Porto. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Vrijdagavond is te Velsen de 16- jarige v. d. St. uit IJmuiden, die daar met een wagen met bloemen liep, overreden door een uit Velsen komenden auto. De bestuurder was de heer M. te Velsen. De jongen werd zwaar gewond opgenomen en naar het r.-k. zieken huis te IJmuiden vervoerd, waar hjj spoe dig Is overleden. Het was bjj de aanrijding mistig weer. De auto is door de politie in beslag genomen. DOOR EEN ELECTRISCHEN TREIN OVERREDEN EN GEDOOD. Onvoorzichtige dames. Toen de electrische trein uit Velsen, die on< geveer half zeven te Haarlem aankomt, Za terdag het station aldaar binnenreed, wilda een der reizigers, de 50-jarige weduwe S. uit uit Beverwijk, den spoorwagen verlaten, toen de trein nog niet heèiemaal stilstond. Mede reizigers, dié dat bemerkten, trachtten do vrouw daarvan nóg te weerhouden, doch dat

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2