Naar de vulkaan van Europaj Ingezonden 367 Wat voor weer vandaag GEMENGD NIEUWS Vrij vervoer op de Duitsche sporen. Tegen verkwisting en bederf van levensmiddelen. De nat.'socialistische organisatie in Boven- Frankrijk ontdekt. Viiegtuig in Mexico vermist. Het kabinet-Jeftisj. De groeten van alle Heldersche militairen uit Saarbrücken Wielrijder gedood door auto. Burgerlijke Stand Telefonisch aangesloten SLAGERIJ H. G. HERES, Violenstraat 64. HELDERSCHE COURANT VAN MAANDAG 24 DECEMBER 1 934. lukte niet en zij viel. Zij kwam tusschen «Je treeplank van den wagon en den perronmuur terecht en werd zoo ernstig gewond, dat de dood bijna onmiddellijk intrad. Het stoffelijk overschot is naar het Elisabeth-gasthuis te Haarlem gebracht. Buitenland KERSTBOOMEN OP STATIONS. De directie der Duitsche spoorwegen heeft gelast dat op het perron van elk station thans ten minste één verlichte kerstboom moet staan. In het Rijnland zijn reeds ruim 120 stations aldus versierd en vele hebben kerstboomen aan begin en eind van het perron. Voor het Nederlandscne en Zweedsche contingent. De Duitsche regeering heeft vrij vervoer van de Nederlandsche er, Zweedsche contin genten op de Duitsche spoorwegen toege staan. Dr. Melzel van het departement van oeco- nomische zaken heeft een dringend beroep gedaan op de bevolking om de verkwisting en het bederf van levensmiddelen tegen te gaan. Volgens een vrij nauwkeurige schatting wordt jaarlijks in Duitschland voor een be drag van een milliard mark aan levensmid delen verkwist of bedorven. Dil cijfer is bijna even hoog als dat van den invoer van levens middelen uit het buitenland. Ruim 100 mil- lioen mark aan groenten en fruit komen op de mestvaalt terecht. Daarom moet alles in het werk worden gesteld om dit milliard voor het Duitsche volk te behouden. Een commissie van deskundige ingenieurs is bezig met het probleem van betere conserveering van die artikelen, die het eerst aan bederf onderhevig zijn en de regee ring verwacht, dat spoedig practische resul taten op dit gebied bereikt zullen worden J autoriteiten hebben in Boven-Óostenrijk, met name in de groote steden Linz, Steier, Wels e.a., een wijdvertakte nationaal-socia- listische organisatie ontdekt. Het onderzoek begon eind October en had de arrestatie ten gevolge van 20 leiders en van eenige honder- den hunner aannangers, die allen voorstan ders van een tereur actie waren. Ook werden omvanrgijke wapenvoorraden met handgrana ten, machinegeweren, enz. in beslag genomen. De Boven-Oostenrijksche organisatie was volgens he - systeem van de S.A.-troepen ge heel militair opgebouwd. De aanhangers wer den uitgenoodigd slechts aan de illegale in structies te gehoorzamen en zich door schijn bar onderhandelingen van de leiding van de nationaal-socialisten met de Oostenrijksche regeering niet op een dwaalspoor te laten brengen. De autoriteiten nemen aan, dat van Duitsche zijde belangrijke sommen voor deze organisa tie er beschikking zijn gesteld en leggen er tevens den nadruk op dat de meerderheid van de Boven-Oostenrijksche bevolking desondanks loyaal achter de regeering staat. Vermoedelijk gezonken. Mexico-City, 23 Dec, Een Vrijdagmiddag te La Paz (Neder-Californië) naar Mazatlan opgestegen verkeersvliegtuig met zes inzit tenden, onder wie een zuigeling, is spoorloos verdwenen. He,. voostel moest een gedwo. gen daling maken op zee, waar het ontdekt werd door een ander vliegtuig, dat nasporingen verrichtte. Terstond daarop voeren reddingsvaartuigen uit, maar deze konden, evenals het later nog eens opgestegen hulpvliegtuig, niets meer van de verkeersmachine ontdekken. Het verongelukte toestel was een van drij vers voorzien landvliegtuig. Men veronderstelt, dat de drijvers gebroken zijn, toen de machine op het water neerkwam, zoodat het toestel is gezonken. Optimisme en pessimisme. Reuter meldde Vrijdag nog uit Belgrado: Men is algemeen van oordeel, dat het kabinet Jeftitsj een belangrijken stap vooruit betee- kent op den weg naar stabilisatie en norma lisatie van de binnenlandsche verhoudingen op basis van de eënheid van het land. Na zijn beëediging wees Jeftitsj in een optimisti sche verklaring aan vertegenwoordigers van de pers, op het vlotte verloop der bespre kingen. Hij stelde vast, dat er geen verschil van opvatting bestond met betrekking tot de organisatie van den staat en de voornaamste richtlijnen van de nationale politiek. WIR STIELEN SOLDAT. Een typisch kenmerk. Reuter meldt uit München: In Beieren worden als kestgeschenk voor kinderen stalen helmen, met camouflage- kleuren beschilderd, gelijk aan die, welke de soldaten in de loopgraven droegen, verkocht, en het moet een der artikelen zijn, die de speelgoedwinkels het. meest verkoopen. Een kleine speelgoedwinkel in een voorstad van München heeft in een week 85 helmen verkoeht. De prijs bedraagt 1 Mark. Op vele stations, die wij in de nacht voorbij jachten, lichten de kerstboomen. Ilen eervolle taak wacht de Nederlandsche Marine. - In het Saargebied is uiterste tact geboden. - Waarom de Heldersche Courant naar het Saargebied gaat en welke band ons nu bindt Kerst'Cadeaux voor de mariniers van den Helderschen Onderzeedienst. Vriendelijk en vredig straalden de kaarsjes aan den Kerstboom in het Heldersche station, toen wij. ons, ais speciale correspondent van de „Heldersche Courant" door de vestibule naar den avondtrein begaven, om van Den. Helder naar Saarbrücken te vertrekken. Een heele lange reis ligt voor ons. Den Helder Saarbrücken! In Den Helder, in de vestibule een vredig lichtende Kerstboom. Kerstmis komt! Kerst mis! Vrede op aarde! In Saarbrückenook Kerstboomen die vredig schijnenboomen die ook moe ten spreken van vrede op aardevan ver nieuwing... van een ideaal denkende mensch- heid, die moeten spreken van liefde en men- schenmin. Den HelderSaarbrücken! Ik zit in den trein, die jachtig door de lage landen van Noord-Holland snelt. Welke band is er tusschen die twee steden, zoover van elkaar verwijderd, begin- en eind punt mijner reis In Den Helder zitten de menschen nu vredig rustig om den avonddischstraks gaan ze met vrouw en kroost een straatje om, anderen blijven thuis, rustig en genoegelijk de „Hel dersche Courant" lezen. Ze doen op hun ma nier aan politiek. In die stad, aan de Saar, zijn de politieke hartstochten nu tot het kookpunt gestegen. Op ieder woord, hardop gesproken, of zelfs maar gefluisterd, wordt gelet. Daar wordt fel, hartstochtelijk met politiek, met vuur ge speeld; met vuur, dat, als het ontijdig uitslaat, niet bestreden wordt, een brand zou kunnen stichten, die heel Europa, heel het avondland in vuur en vlam zou zetten. Het kleine brokje land aan de Saar is nu als een vulkaan. Dreigend rommelt het „De Saar aan Duitschland roept de Front partij. De Saar aan het land, waar ze 15 jaar ge leden aan ontstolen isWij behooren bij het groote vaderland. Iedereen die het waagt anders te denken, is een landverrader! Wij zijn Duitschers, maar naar het Duitsch land van heden willen wij niet terugWij willen de status quo! Duitsch zijn wij! Straks, als Duitschland het land zal zijn, waar een re geering is, die wij kunnen aanvaarden, dan is het nog tijd genoeg naar Duitschland terug te keeren. Wij willen blijven onder mandaat van den "Volkenbond!" De zoo dikwijls fél bestreden Volkenbond heeft een zegenrijke taak op zich genomen. De brand mag in het Saargebied niet on tijdig uitbrekenen als het toch gebeurt,1 moet dit vuur van haat, van wantrouwen en nijd, gelocaliseerd worden door krachtig af doende middelen. De Saar bevolking zelf is hier niet toe in staat. In dit gebied van feilen strijd, waarlijk leiding te geven, kan alleen eeen neutrale, bo ven alle partijen staande, macht, eén macht, die geen uitspattingen duldt, -noch van den één, noch van den ander. Een macht, die eer lijk en rechtvaardig de Volkenbondsbepalingen handhaaft. HelderSaarbrücken! In beide steden bran den Kerstboomen. Kerstboomen, die spreken van vrede, maar in Saarbrücken is on-vrede, vijandschap, zouden menschen elkaar willen dooden, als het niet verhinderd werd. HelderSaarbrücken. Waarom snel ik door het duister van den nacht door vreemde lan den, door België, Luxemburg, Frankrijk Waarom schaduwen onbekende steden en dorpen in de mist voorbij? Waarom laat de „Heldersche Courant" ons van grens tot grens langs Esschen, Sterpe- nich, Bettembourg, Thionville, Metz, Forbach naar het Hauptbahnhof in Saarbrücken snel len? Is er dan toch een band tusschen Helder en Saarbrücken? Behalve die Kerstboom is er een band, een stevige, een onverbreekbare! „De Nederlandsche marine is getrokken naar Saarbrücken. Vele mannen uit Den Hel der zijn er heen gegaan mannen, die wij kennen, die wij eeren als behoorende tot het keurkorps van Nederland!" Onder aanvoering van hun superieuren zul len zij op waardige, Nederlandsche wijze trachten tactvol booze hartstochten in de juistee banen te leiden. Den Helder is nu in Saarbrücken want wie marine zegt zegt Den Helder! „Er verbinden ons nu banden aan Saar brücken, banden waarop wjj trotsch r,n!" „Trotsch, omdat de groote raad der volkeren in Genève de Nederlandsche marine waardig keurde naar Saarbrücken te gaan, aldus mee te werken de wereld voor een geweldige cata strofe te behoeden. Ze weten er nog niets vna, onze mariniers, vertelde mij de heer Wichers, eerste officier van de Onderzeedienstkazerne, even voor ik uit Den Helder vertrok. Wij hebben ze met de Kerstdagen in Saarbrücken een verrassing bereid. De oogen van den heer Wichers twinkelen vroolrjk. „U gaat naar Saarbrücken maar u ver telt daar nog niets hoor!Eerst met den lsten Kerstdag dan komt de verrassing voor de mariniers van den Onderzeedienst. U zegt niets?" „Ik zal zwijgen als een mik spreek het woord niet uit, want ik heb strikte neu traliteit be!oofd. „Kijk," zegt de heer Wicheers, „leees, dezen brief krijgen ze in Saarbrücken bij hun cadeaux: ,-,Namens den commandant van Hr. Ms. Onderzeedienst wordt U hierbij aangebo den een Kerstgave. Deze kleine gave ver tolkt het medeleven van officieren, onder officieren en manschappen in de hoogst vereerende opdracht, welke U beschoren werd, door aangewezen te wórden voor handhaving der rust in hetSaargebied. „Deze foto-albums dienen om de mooie en belangrijke indrukken vast te leggen en aldus voor goed te bewaren, de sigaren en sigaretten om "U af te leiden van minr der goede gedachten, deze te verstrooien en in rook te doen opgaan.' Succes en tot weerziens, De eerste officier, luitenant zee le klasse, J. J. WICHERS. De Onderzeediensc zorgt maar goed voor zijn mannen, dat moet geconstateerd worden. De mariniers van den Onderzeedienst krijgen een foto-album, waarin op de eerste bladzijde staat; „Geschreven door den detachements commandant, sergeant der mariniers, v. Hees, aangeboden door Hr. Ms. Onder zeedienst aan de mariniers ter herinner ring aan hun verblijf in 't Saargebied. Kerstmis 1934." Kapitein de Bruyne, zal in Saarbrücken als het Kerstfeest geworden is, de mariniers van den Onderzeedienst, deze cadeaux overhandi gen. Toch écht hartelijk van den Onderzee dienst. Tegenover mij in den trein, die nu door het vreemde land snelt, zit een Rotterdammer IJverig pen ik voort Als ik zekerheid wil-heb- ben, dat mijn correspondentie in de Heldersche Courant van Maandag komt, zal ik deze even voor de Fransche grens in de bus moeten doen. „U is zeker journalist?" Ik knik en pen verder. „Gaat U soms naar de Saar?" Ik knik weer eens en pen verder. „Vanmorgen de mariniers uit Rotterdam zien vertrekken. Kranige onjgens," zégt mijn reisgenoot. „Ik knik niet en pen ook niet meer ver der, „Zoo en?" „Een drukte man, bij de kazerne en dat in de vroegte! 't Leek wel luilak, zooveel mannén, vrouwen en kinderen warer hun bed uitgerold, om de mariniers uitgeleide te doepi ,U had ze moeten zien marcheeren! Als echte keurtroepen, liepen ze achter hun tam-; boers e~ pijpers aan en 't vaandel voorop!! 't Zijn stevige kerels! Dat moet ^szegd en dej helm stond hen echt krijgshaftig! Altijd mooi als de pijpers het Wilhelmus blazen! Zoo echt fijn deden ze het vanmorgen!" Ik kom uit Den Helder," zeg ik. „Voor mij geen nieuws! Zoo kunnen 't alleen de ma riniers!' Mijn reisgenoot knikt. v „Ze waren er erg mee vereerd en ik ver zeker tj, dat ze een goed figuur S'aan!" „En discipline is er," vervolgt mijn rejs- genoot. „Bij het commando: „Instappen" zaten alle 250 man in één oogwenk in de trein. „Is 't geen officier uit Den Helder die 't com mando voert?" „Kapitein de Bruyne, iemand wien 't best vertrouwd is. Hij en kapitein Roelofsen zul-' len met hun mannen zeker de eer van Ne derland hoog houden." Ah que les fusiliers néerlandais ot défilé en bon ordre. Wat heb ende Hollandsehe mariniers prach tig gedefileerd, lis marchaient une cadence Enthousiast vertelde het mij een Fransch- man, dien ik op 't station in Metz even inter viewde. Ze hebben 't reusachtig gedaan, onze Hollandsehe troepen. Hun entrée in Saar brücken was wat je noemt, waardig. Behalve hun geweer waren zij uitgerust met een sac au dos, schrijft 'n Fransche blad, met een paar geheel nieuwe schoenen (dachten de Franschen soms, dat we onze marinemannen op een schoen en 'n slof zonden, als b.v. in Franschen tijd, de sans coulottes. Ze hadden le casque plat (een platte helm), op, et la ca- bleue avec les galons jeunes trés larges (en blauwe overjassen met gele galons). Niet één dezer mannen scheen de dertig gepasseerd te zijn (Wat een hofmakerij van dat Fransche blad, niet?). Generaal Brind was bij het sta tion gekomen om de troep te begroeten. Ook Engelsche, Italiaansche, Zweedsche of ficieren waren in Saarbrücken aan het station aanwezig en verwelkomden allerhartelijkst commandant de Bruyne en zijn officieren. Door de Bahnhofstrasse gingen de troepen zooals reeds vermeld, kranig marcheerend naar hun kazerne. Een geweldige menigte was Zaterdagavond op de been. Zonder eenig incident gingen de Hollandsehe mariniers door de menschenrij. De heele stad was verlicht, maar ondeugend voegt het Fransche blad er aan toe: Les soldaat de la reine Wilhelmine sem- blaient stupéfies de trouver la ville illuuminée. Eux aussi ont cru que c'était en leur honneur. De soldaten van Koningin Wilhelmina waren uiterst verbaasd, de stad geheel verlicht te vinden. Ze dachten waarempel dat 't hun ter eere geschied was. Onze speciale vei slaggever te Saarbrücken telefoneerde ons hedenmorgen: Gisterenavond heb ik mij in de kazerne, waar de mariniers zijn ondergebracht, aange meld. De rood-wit-blauwe en oranje vlag zijn op den muur van de kazerne geschilderd. De Saar-politie-agenten volgen mij op den voet, vier mariniers met de geweren op den schou der loopen voor de kazerne neet en weer. Juist wordt de wacht afgelost. Nieuwsgierig staan menschen in de duisternis van de straat en kijken met belangstelling toe, maai op be vel van een Saar-agent loopen ze haastig,ver der. Men moet zien hoe de mariniers hier de wacht aflossen, model, bewonderenswaardig. Zulk ee.i discipline heeft men hier nooit ge zien. Mijn pas opent mij den weg naar de ka zerne. De troepen waren aan het oefenen voor de kazerne. Alles militair. Zij hebben de be wondering van allen. Kapitein de Bruyne ont ving mij hartelijk. „Mijn mannen hebben hun plicht gedaan, maar dat moet ook", zei hij. On danks hun groote vermoeidheid hebben ze hier hard doorgewerkt.", "Vandaag gaat Kap. de Bruyne een bezoek brengen aan regeeringe commissaris Knox. Voor de Heldersche Cou rant "taat jp kazerne wijd open. Oogenschijn- lijk is alles rustig in Saarbrücken. De eerste week zullen de mariniers niet passagieren. De groeten van alle mariniers. (Builen verantwoordelijkheic van de red„cli« Niet geplaatste stukken worden uiet teruggezonden.) DE STEUN VEIILEENING EN BEGROOTING 1935 VAN DEN HELDER. Zooals uit de bladen wel algemeen bekend zal zijn, heeft de Minister een wetsvoorstel bij de Tweede Kamer ingediend tot net verkrijgen van een w'ttelijke Werkloozensteunfonds. De grondgedachte hierbij was, dat het Rijk in c> fonds een bedrag van 46.000.000 stort en dit aangevuld zal moeten worden met: 40 van d« Grondbelasting van hei bebouwd en onbebouwd; Hj van de Per3oneele belas ting n de le, 2e en 3e grondslag; 25 van de Gemeentefondsbelasting en 10 van de VermogensbelastLu welke bedragen tot dus ver aan de gemeenten werden uitgekeerd en met I Januari 1935 vervallen. Genoemde bedragen vormen voor onze ge meente een gezamenlijk bedrag van 166.430, hetgeen een tekort op de begrooting 1935 ten gevolge heelt, waarvoor B. er W een dekking behoorden te zoeken. Zij vermeenden deze te hebben gevonden en legden den Raad dienten gevolge twee voorstellen vooi. Het eerste was een zoodanige belastingverhooging, dat alles ten :op gestegen was; daaruit kon een bedrag worden verkregen van niet meer Jan 114.000, zoodat er nog 52.000 ongedekt voor de be grooting '35 overbleef. Het tweede voorstel was, de steunverleening der gemeente prijs te geven en daarvoor de Rijkssteunregeling aan te vragen, waardoor de begrooting sluitend zoude zijn. Ten aanzien van voornoemde voorstellen werd de Raad op Donderdag 6 Decembre 1935 bijeen geroepen im in deze een uitspraak te doen. Bij behandeling van deze voorstellen bleek a.ras, dat voor het eerste voorstel de Raad niets gevoelde on dit aldus geen bespre king waardig keurde. Het tweede voorstel, de steunregeling, was wel voor een bespreking vatbaar en werd als een financieele noodzake lijkheid voor onze gemeente beschouwd. Bjj deze bespreking werden door ien heer Tiessen nogal harde woorden aan het adres der S.D. A.P. gelanceerd, ten aanzien van het aanne men van transportarbeiders, die in werkelijk heid geen transportarbeiders zijn, dit hoofdza kelijk om een groot aantal leden te bezitten om den bond zijn bestaansrecht te verzekeren ten kost van de gemeentelijke financiën de steunverleening Verder betoogde hij, dat het een feit is, dat de ongeorganiseerde werk- loozen in onze gemeente met ruim 1/3 minder steunuitkeerig voor hun levensonderhoud dan de wel georganiseerden naar huis worden ge stuurd en dat met dezen overgang naar de Rijkssteunregeling, ingaande 1' Januari 1935,' voor deze benadeelde werkloozen wel een rechtvaardiger steunregeling geboren zal \yorden. Hoe deze nieuwe steunrgeling geregeld wordt, is tot op heden nog niet met zekerheid bekend. Dit hangt ook af van de klasse waarin onze gemeente zal worden geplaatst en den loonstandaard die vastgesteld zal worden. (Het Rijk is in 9 klassen ingedeeld ten opzich te van deze materie). Maar zeker is het wel, dat de ongeorganiseerden hierbij zullen wel varen en voor hen een rechtvaardige steun verleening zal komen. In verband met hetgeen hierover wordt gesproken in de gemeente, is het wel ge- wenscht, M d. R„ dat bovenstaande in uw geëerd blad wordt opgenomen als een klein lichtstraaltje in de duisternis waarop zoovelen wachten. Met hoogachting, Een getrouw lezer van uw blad. Over liefdadigheid en een goede beurt van de Heldersche brievenbestellers in verband daarmee. Het is ongeveer een jaar geleden, dat ik de gastvrijheid van de Redactie van dit blad in riep om een woord van hulde te brengen aan de Heldersche brievenbestellers, die belan geloos r de „Pelikaan"-post uit Amsterdam haalden en in 't holst van den naclit bestelden Nu grijp ik opnieuw naar de pen en weder om zijn de Heldersche brievenbestellers daar van de oorzaak. 't Staat betrekkelijk onopvallend in de „Heldersche Courant" van Zaterdag j.1.: „Ook van de zijde van het bestellersperso- „neel zal thans medewerking worden verleend. „Deze medewerking zal, naar wij vernemen, „bestaan in een vrijwillig aangeboden extra- „besteldienst, waarin dan alle poststukken, „voorzien van zoo'n weldadigheidszegel, nog „zullen worden besteld". U weet, hoe druk de Decembermaand voor de bestellers is (Sr.. Nicolaas, Kerstmis, Nieuwjaar). Ondanks dit feit nu zeggen de postmannen: Wij stellen ons in dienst van de liefdadigheid. Buiten de gewone bestelling om in vrijen tijd gaan wij de poststuk ken, die in de laatste dagen van December ter post bezorgd worden en die voorzien zijn van kinderzegels, op Nieuwjaarsdag bestellen. Een geste van de zonen van Tante Pos, die ten zeerste op prijs moet worden gesteld! Zoover is de zaak dan in orde, maar verder is het woord aan U, Heldersch publiek, en hangt het van U af, of dit aanbod het zoo zeer gewenschte resultaat zal opleveren. Tk breng u in herinnering, datde opbrengst van den kindertoeslag op de kinderzegels be stemd is voor de misdeelde jeugd, waarmee bedoeld worden de kinderen beneden de 18 jaar, die wegens ziekte, verwaarloozing of eenig ander geestelijk of lichamelijk tekort niet in het eigen gezin kunnen worden ver zorgd, Enkele plaatselijke instellingen, die de belangen van deze jeugd mede behartigen, en daarvan noem ik 't Marine Sanatoriumfonds, Vereeniging „Tot Steun", afd. Den Helder, Wecsinrichting „Huisduinen" kregen het vorige jaar wat van dpze. opbrengst voor hun werk. U ziet, dat hier een zeer nobel doel na gestreefd wordt. Door Uw Nieuwjaarscorrespóndentie met deze kinderzegels te frankeeren, bereikt U dus lo. dat Uw post op Nieuwjaarsdag in de extra-bestelling opgenomen wordt; 2o. dat U het oude jaar beëindigt met een goede daad, waarvan de misdeelde jeugd de vruchten plukt. Laat ik eindigen met de hoop uit te spreken, dat het inderdaad noo«iig zal zijn, dat onze brievenbestellers op Nieuwejaarsdag, na hUn gewone bestellingen, er nog op uit moeten met de laat ik het noemen liefdadigheidsposL Zij doen het volgaarne. C. J. MOL Jr. Van Galenstraat 118. l Ongecorrigeerd. AAN HET NEDERLANDSCHE VOLK! Noodkreet!!! De gedupeerde visschers, verspreid langs de oevers der voormalige Zuiderzee, doen hierbij een beroep op het rechtvaardigheids gevoel van ons Nederlandsche Volk m het ai- gemeen en van de Volksvertegenwoordigers in het bijzonder, opdat in den onhoudbaren toestand, waarin zij door de afsluiting der Zuiderzee zijn komen te verkeeren en waarin door de Zuiderzeesteunwet op uiterst schriele wijze wordt voorzien, de zoo hoog noodigë verbetering worde aangebracht. Toen in 1918 het wetsvoorstel tot afslui ting en droogmaking der Zuiderzee in de Kamer aan de orde kwam en verschillende afgevaardigden daarbij informeerden, hoe het nu in de toekomst met de Zuiderzeevisschers zou gaan, werd door wijlen Minister Lely uit drukkelijk verklaard, dat op dit groote na tionale werk geen smet zou mogen kleven. En wat is daarvan nu terecht gekomen? De aanvankelijk toegëzegde Schaderegë- lingswet bleef achterwege. Na enkele jaren werd opnieuw beloofd, dat er; hoewel niet een Schaderegelingswet, toch een Tegemoet- komingswet zou worden ingediend. De Regèe- ring krabbelde dus toen reeds terug, maar zrj zou nóg veel verder achteruitkrabbelen. Want ook van de Tegemoetkomingswet kwam niets en het was reeds 1925 toen de toen malige Minister eene -Zuiderzeesteunwet in diende. Schaderegeling zoowel als Tegemoet koming werden hiermee dus door de Regee ring verloochend en de visschers verder aan een zekeren vorm van Armenzorg overge leverd. Wij zijn thans einde 1934 en de gedupeerde Zuiderzeevisschersbevolking kwijnt weg in armoede en ontbering. Velen van hen, die voorheen geregeld een redelijk bestaan uit de visscherij wisten té behalen, zijn reeds tot den rand van het pauperisme afgezakt en zij, die voorheen door eenig geluk in de visscherij gepaard aan noeste vlijt en spaarzaamheid, tot de welgestelde burgers, hunner woon plaatsen konden worden gerekend, zien hunne spaarcenten voortdurend interen en den tijd naderen, dat zij mede in denzelfden toestand komen te verkeeren, waarin eerstgenoemden hen zijn voorgegaan. De eenige hoop, die zij nog koesteren is, dat de Volksvertegenwoor diging ditmaal bij de a.s. behandeling van de begrooting voor het Zuiderzeefonds unaniem zal aandringen op afdoende verbetering én de Minister daardoor het onhoudbare van den tegenwoordigen toestand in zal zien en de woorden van Minister Lely tot de zijne zal maken. Door de besturen van Centraal Comité en Sint Petrusbond werd in den loop van dit najaar reeds eén Commissie samengesteld, die op het aanbrengen van enkele beseheiden verbeteringen bij den Minister heeft aange drongen. Hoe bescheiden ook gesteld, werden deze door den Minister vrijwel over de ge- heele linie afgeslagen. Bij verschillende Ka merleden vondeh zij echter een meer willig! oor en werd de redelijkheid der gestelde eischen gevoeld. Deze enkelen dienen echter velen te worden en het is om deze reden, dat de visschers ver- eenigd in het „Centraal Comité" en den „Sint Petrusbond", welke organisaties alle visscherijvereenigen rond de Zuiderzee (op twee na) omvatten, hierbij een beroep doen op het geheele Nederlandsche volk, om mede den noodigen aandrang uit te oefenen op onze Volksvertegenwoordiging, opdat eindelijk aan enkele der meest gerechtvaardigde verlan gens der gedupeerde Zuiderzeevisschers worde voldaan en de voor velen dreigenden onder gang worde voorkomen. Verbetering der Zuiderzeesteunwet dient daarbij als eerste etappe, wetswijziging waarbij een billijke schaderegeling wordt toegekend, dient als einddoel te worden beschouwd. Steunt dus onze pogingen en vooral doe het spoedig! De nood stijgt steeds hoo- ger! Laat de nijvere visschersbevolking der voor malige Zuiderzee niet in ellende ten onder gaan! Namens het bestuur van het Cen traal Comité van Zuiderzeevisschers, Amsterdam: J. SPIT Jbz„ Voorzitter, v. Ewijcksluis: K. KEURIS Az„ Secretaris. Namens het bestuur der Zeevis- schersvereeniging „Sint Petrus", Volendam: C. KWAKMAN, Voorzitter. JAN SCHILDER, Secretaris. KERSTVIERING TE UDDEL. In tegenwoordigheid van Koningin en Prinses. H.M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana hebben Zaterdagmiddag te Uddel (gemeente Apeldoorn) in het „Theehuis" aan het Uddeler- meer, het Kerstfeest gevierd met de meisjes van de Naaivereeniging aldaar. H. K. H. Prinsis Juliana leidde het samenzijn Zij las het tweede hoofdstuk van Lucas uit den Bijbel voor, terwijl gezamenlijk werd gezongen. De Koningin en de Prinses reikten geschenken aan de 38 meisjes uit en onderhielden zich met haar, H M. en H K H. zijn daarna per auto naar Den Haag vertrokken Het Kerstfeest werd toen voortgezet onder leiding van mej. A. L. Schoch, de directrice van de particuliere zaken van H.M. en H.K.A. Automobilist doorgereden. Door een automobilist is Zondagavond om streeks half acht op den rijksweg Roermond- Weert, onder de gemeente Horn, een wielrijder liggende langs den weg aangetroffen. Hjj bleek zijn de gehuwde P. Janssen uit Horn. J. was door een even te voren gepasseerden (jnLo aangereden, waarvan de bestuurder was doorgereden zonder zich om het slachtoffer bekommeren. De man die een ernstige schedetfractuur „n inwendige kneuzingen had opgeloopen, verkeerde in levensgevaar. Hjj is enkele oogenbllkken later ter plaatse overleden en het Lgk is naar zijn woning ver- oerd. Het rijwiel van J. is totaal vernield. te Naar waarnemingen verricht in den morgen van 24 December. Medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut. Hoogste stand 776.3 te Hernosand. Laagste stand 747.0 te Reykjavik. Verwachting: Zwakke tot matige wind uit Oostelijke rich tingen, nevelig tot half of zwaar bewolkt, wei weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt. Barometerstand te Dén Helder 761.2 van Den Helder van 22 Deecember. BEVALLENJ. E. Witkop—v. Egmond, d.; T. J, Rieuwers-Nebbeling, z.; P. G. Bais Westenberg, d. Geboren: C0RRIE HENNIE, Dochter van C. J SCHELLINGER en A. SCHELLINGER - be la- coürt. Den Helder, 21 Dec. 1934. Zuidstraat 45. Geboren: HELENA CRUIJFF. Den Helder, 22 Deo. 1934. Torenstraat 26. Tijdel. St. Lidwinastichting. Verloofd ANNIE HOOGERWERF en NICO SNEL. Den Helder, 25 December 1934. Jan in 't Veltstraat 122. 3e Emmadwarsstraat 5. Verloofd- ANNIE COSTER en HENK VAN ES. Den Helder, 25 Dec. 1934. Wachtstraat 17. v. Leeuwenhoekstraat 19. Verloofd TINE BELS en JAN MOREE. Den Helder, 26 Dec. 1934. Brakkeveldweg 3. Sluisdijkstr. boeit Ruijghweg. Thuis van 15—17 uur, 2e Kerstdag. In plaats van kaarten. Verloofd BETSY ROÖDENBURG en J. E. DE VRIES. Den Helder, 1 Ruijghweg 23, f 2e Kerstdag Amsterdam iN.), t 1934. Zwanenplein 69b, In plaats van kaarten. Verloofd CO EELMAN en T. R. TEITSMA. Den Helder, 26 Dec. 1934. Nieuwstraat 23. Vlamingstraat 41. Thuis 3-5 uur, Nieuwstraat 23 Tot onze diepe droefheid overleed heden zacht en kalm, na een langdurig doch geduldig gedragen lijden, onze geliefde Moe der, Behuwd- en Groot moeder, MARIA SALLEM, Weduwe van CORNELIS SCHEERMAIjJ, in den ouderdom van 80 jaar. Uit aller naam, H. SCHEERMAN. Den Helder, 22 Dec. 1934. De ter-aarde-bestelling heeft plaats 26 Dec. a.s namiddags 12 uur, vanuit het sterfhuis 1sie Vroon straat 61, op de Algerjiecne Begraafplaats te Huis duinen. Heden overleed zacht en kalm, voorzien van de H H. Sacramenten der Stervenden, onze lieve Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, de Heer BALTHAZAR WENENS, in den ouderdom van 87 jaar. Den Helder, 22 Dec. 1934. Oostslootslraat 20. Uit aller naam, .1. WEI JE NS.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 3