Stadsnieuws Predikbeurten TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 24 DECEMBER 1934. 5 gZii' die zich van heden af, voor min- tens drie maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot I JAN. verschijnende nummers Liehl op voor alle voertuigen. Voor de komende Feestdagen |l Vogels in den herfst. De auto in het nieuwe jaar. ADÏV1. HELD. CRT. IN DEN WINTER PIIR O L bij ruwe en gesprongen handen En bij hoest en verkoudheid Dampo Beide in doozen van 30 ct. af. Dinsdag Dcc. Woensdag ,26 16.20 uür. 16.21 uür. Beroepen te Den Helder in de vacature Is. Borgers, Ds. B. E. J. Bik, Herst. Ev. Luth. Pred. te Enkhuizen. Met n.„M..,g van 2 Januari 1935 is benoemd tot rijksveldwachter onze stadgenoot de heer A. Jongkees Tz. De heer Jongkees behaalde als leerling van den heer G. de Haan, agent van politie alhier, zoowel het diploma der A.N.P.B. als dat der A.S.S.O. te Arnhem. Onze vroegere stadgenoot, de heer C. Kila, is geslaagd in Den Haag als radio-tele grafist. AANKOMST INDISCHE MAIL. Dinsdag in ons land. Do Rotterdamsche Lloyd Rapide, rijdende in aansluitihg op het 24 Dec. te Marseille verwacht wordend m.s. Baloeran, zal den 2öen Dec. 15.14 u. te Amsterdam aankomen. CONCERT STEDELIJK MUZIEKKORPS „DEN HELDER". Eersten Kerstdag. Kerstconcèrt op Dinsdag 25 December (len Kerstdag), des morgens te 8.30 uur, in de MUzieMont Julianapark. 'rogramr.: Gruber. Valerius. Beethoven, arr. "I. Kling. 1. Suue Nat 2. Dankge'- 3. Hymne 4. O, TaniitiinaUiil, 5. O Sanctissima 6. Eere: zij Go 7. Sweet belle i iahone 8. NU zijt Wëllèkome arr. J. Pala, 9. 't Is een dag van Vrooiy Jliheydt id. 10. Scbftfers Sontagslled C. Kreutzer. KERST* EESTVIERING DER ZONDAGS SCHOLEN. Voor zoover men ons daar opgave van verstrekt heeft, laten we hieronder volgen de Ke.rsif ecstvieringen van de verschillende Zond? "r'-y-Njjen, hier ter stede. Éérste Kerstdag) Ned. Heiv. Gemeente, Westerkerk, Westplein: (jongste kinderen), 's avonds 6 uur. EvaiigeiisaLegebouw, Palmstraat 3.30 uur, voor de jongere kinderen der Zon dagsscholen Palmstraat en Tuindorp. 6.30 uur voor de oudere kinderen van beide Zondagsscholen. Evangehsatiegebouw Vijzelstraat: 3 uür, voor de jongere kinderen. 7 uur, voor de oudere kinderen. Mormonenkérk, J anzendwarsstraat 3.30 uur, voor alle kinderen van de Zon dagsschool. Tweede Kerstdag. Ned. Herv. Gemeente, Westerkerk, Westplein. 6 uur, voor de oudere kinderen. Geref. Kerk, Spoorstraat: Geen opgaaf ontvangen. Clir. Geref. Kerk, Steengracht: 3.30 uur, voor alle kinderen van de Zondags school. Oiid-Geref. Kerk. Hoogstraat: 3 uur, voor alle kinderen van de Zondags school. Herst. Evang. Luthersche Gem., Weezenstr.: 6 üur, voor alle kinderen van de Zondags school. Doopsgezinde Gemeente, Kerkgracht: 7 uur, voor alle kinderen van de Zondags school. EvangelisatiegebouW, Middenstraat 117 3.30 uur, voor de jongste kinderen. 6.30 uur, voor de oudere kinderen. Ned. Herv. Gemeente, Huisduinen. 4 uur, voor alle kinderen der Zondags school. VOLKSBELANGEN VOOR GEHEEL NEDERLAND. Wü verwyzen naar een in dit nummer voor komende advertentie waarin een lezing wordt aangekondigd van den heer Sybr. C. Eelman, van Texel, over bovenstaand onderwerp, op Zaterdagavond 7.30 uur in Casino. T KIND VAN DE BUURVROUW. Over het Bouber-stuk dat de beide Kerst dagen in Casino wordt opgevoerd is de pers unaniem vol lof. We laten hieronder één der tallooze goede critiekën volgëü: Een schrille schildering van een stuk echt leven dat' zoovelen in de achterbuurten moe ten leiden en dat door zoovelen ook met edel moedigheid wordt aanvaard. Een kinderloos echtpaar, dat zelf met de opbrengst van een klein winkeltje bijna niet kan rondkomen, neemt eén vrouw in huis, die daar een meisje ter wereld brengt. Daar de werkzaamheden dier vrouw haar elders roepen, blijft het kind by het echtpaar, Arie en Daatje. Het groeit op tot een lieftallige jonge dochter en is de vreugde van haar pleegouders, totdaar haar eigenlijke moeder tot een zekeren welstand gekomen, het kind terugeischt en ten leste Arie en Daatje hun „zonnetje" met groote droefheid moeten afstaan. Schier geen een bedrijf van de zeven gaat er voorbij, waarin men niet een traan uit het oog moet wegpinken. Het gezelschap Bouber van de Hollandsche Schouwburg te Amsterdam geeft de tragedie srh;''' De decor-opbouw verdient een speciale ver melding. Daar het spel soms meer dan een verdieping eischte, en daarenboven nog een stuk straat, had men deze in de werkelijkheid gecooverd. De interieurtjes illustreerden nee gegeven zeer juist en werkten sterk mede om het dramatische effect te verhoogen. Het zelfde deed trouwens de tusschen de bedrij ven regelmatig terugkeerende muziek, die door Joh. v. d. Water werd uitgevoerd. Al komt er aan het Drama van Herman Bouber nu juist geen „happy end", het is een waarachtig, een eerlijk drama, geschreven voor het volk en opgevoerd met veel begrip van de ziel des volks. WELDADIGHEIDSZEGELS EN NIEUWJAAR. Voorbeeld van onze postbestellers vindt navolging. De Centrale Propaganda-commissie voor de weldadigheidspostzegels verzocht opneming van het volgende Dank zij het initiatief van de gezamenlijke brievenbestellers van het postkantoor te Den Heider zal dit jaar, naar wij hopen, in tal rijke plaatsen van ons land speciale zorg wor den besteed aan de Nieuwjaarscorrespondentie, die met een Weldadigheidspostzegel is beplakt. Door reeds eenige dagen tevoren in hun vrijen tijd deze poststukken te sorteeren, wil len zij bewerken dat al deze correspondentie precies op 1 Januari wordt besteld. Dit kan voor de correspondentie die tot en met 30 December binnenkomt, worden gega randeerd. Ook dat bestellen geschiedt in den vrijen tijd. Het hoofdbestuur van de P., T. en T. heeft hiertegen geen bezwaar en heeft zelfs dit denkbeeld ter kennis van alle postdirecteuren gebracht. De Centrale Propaganda Commissie voor de Weldadigheidspostzegels brengt hulde aan de vindingrijke bestellers en vertrouwt, dat dit waarlijk royale gebaar in tallooze kan toren onder de bestellers weerklank zal vin den. Wanneer vanwege de postkantoren mede- deeling wordt gedaan aan dB Centrale Propa ganda Commissie, Nicolaistraat 17, Den Haag, dan zal het mogelijk zijn voor 28 December een lijst te publiceeren van de kantoren, die dit voorbeeld navolgen. Het is dus mogelijk om den Nieuwjaars- wensch met weldadigheidszegel beplakt niet later dan 1 Januari bezorgd te krijgen. En wel dank zij de opoffering van vrijer „ijd door de leden van het postpersoneel. Moge van hun aanbod een vee.valdig en dankbaar gebruik worden gemaakt! En men schrijve op het couvert „Nieuw jaar". Bij informatie ten postkantore alhier blijkt o dat dit bericht onjuist is geredigeerd. Uitsluitend de na de bestelling op Nieuw- ,,„g binnenkomende poststukken, voor zoover zij met liefdadigheidszegels be plakt zijn, zullen door de bestellers in een .ra-bestelling dienzelfden dag nog worden 1v vroeger i-Tö'-.oi.ïen poststukken worden in de gewone bestellingen opgenomen. ried actie Held. Courc at. PLUIMVEEVEREENIGING „DEN HELDER EN OMSTREKEN". In onze opgave van behaalde prijzen op de tentoonstelling van genoemde vereeniging in ons blad van Donderdag, is de naam J. Koorn, 7 inzendingen, 1 eerste, 3 tweede en 1 derde prijs, vergeten te vermelden. HET BEZOEK VAN DAJOS BELA EN ZIJN ORKEST. Concert- en dansmuziek. We hebben zoo langzamerhand een heele rij orkesten op het gebied van dans- en jazz muziek op het Casino-tooneel gehad en we moeten erkennen, dat hetgeen ons gebracht bracht werd meermalen voortreffelijk en op z'n minst goed geweest is. Bij zulk een ver scheidenheid gaat men vergelijkingen maken en dikwijls waren onze recensies op die ver gelijkingen gebaseerd. De band van Dajos Bela laat zich echter niet vergelijken, voor stander als hij is van een speciaal geheel eigen opvatting, die o.iniet geheel juist is. Persoonlijk geven wjj meer om de zoet vloeiende melodieën, de voortreffelijk ver tolkte Weener walzen en zelf gearrangeerde tango's van een .Dajos Bela, maar.het publiek blijkbaar niet! En diens wil is des schouwburg-directeurs wet! Dat deel van onze menschheid, voor het welk de dansmuziek als zoodanig gecompo neerd en uitgevoerd wordt, heeft een ware rage opgevat door jazz, jazz-hott- en hits. De vorige bands gaven die en oogstten suc ces, waarom? Jaalle geleerden bij elkaar snappen daar niets van. Terecht meende de Casino-directie, dat de komst van Dajos Bela een unicum zou be- teekenen, gezien het succes van enkele jaren terug. De tijden zijn veranderd, de smaak van het publiek eveneens. Maar zij, die niet geweest zijn, hebben wat gemist. Want en het concert van lichte muziek èn de dans muziek waren wel zoo goed verzorgd, dat het voor de liefhebbers, die er wèl waren, een waar genot geweest is. Van het concert me- moreeren we hier het openingsnummer: een potpourri van Russische melodieën, een arran gement van den leider, dat we het meest ge slaagd vonden. En voorts een eigen tango compositie van „Dajos", schoon van melodie en rhythme, met een typisch Duitsch klank gehalte. Het was uiteraard Duitsch, wat we te hooren kregen, behalve als Signor Moretti vocale medewerking verleende, want dan voer er een frissche Italiaansche geest in de mu ziek en tempo. Moretti is een uitstekende zanger uit het land van het bel canto. Hij heeft een groot vo lume en een goede voordracht. Zijn twee glansnummers warenO, sole mio en Parle mi d'amore, Mariu. Een tweede solist, die eveneens storm achtig beloond werd, was Korsakoff, een phe- nomeen op de accordeon. Hij liet zijn prach tig instrument als het ware zingen. Hoe de techniek hier ook al voortgeschreden is. Korsa koff speelde met overtuiging, doch waar noo- dig, eveneens zeer subtiel; de nummers wa ren Leichte Kavallerie en de ouverture van Rossini's Wilhelm Teil. Dajos Bela steekt nu over naar Amerika en het is een voorrecht geweest, dat Den Helder zijn heerlijk vioolspel, zijn arrange menten' en zijn mannen heeft kunnen mee maken. Of er echter in het land van Uncle Sam attentie is voor dit alles NIEUWJAARSWENSCH VOOR DE BEMANNING VAN DE K XVHI EN SPECIALE BESTELLING. Bij de jaarwissling pleegt men elkander kaartjes, brieven of telegrammen te zenden met de beste wenschen voor het komende jaar, en zeer zeker zouden vele in den lande hun heilwenschen ook willen zenden aan de opvarenden van Hr. Ms. K XVUI, de Neder- landsche Onderzeeboot in dienst van de we tenschap, die thans ergens op of onder de Atlantische Oceaan zwerft. Het Comité Nationale Oproep voor de be manning van Hr. Ms. K XVHI wil het aan allen in den lande mogelijk maken thans, door middel van kaartje, brief of telegram de beste wenschen voor 1935 aan de opvarenden van Hr. Ms. K XVUI toe te zenden. Men behoeft daartoe niets anders le doen dan deze heilwenschen per kaart, brief of telegram te zenden aan: K XVIH Postbus 6 Den Helder. Het Comité Nationale Oproep zal dan zbr1- gen dat alles in het persoonlijk bezit van Commandant en verdere opvarenden van Hr. Ms. K XVHI komt. Wij hopen dat duizenden in den lande van deze gelegenheid gebrüik zuUen maken en wel zoo spoedig mogelijk. ONS KERST-MENU. i Of we gasten ontvangen aan onzen Kerst- disch dan wel of we in den intiemen huise- lijken kring feestvierenwe verwachten van den maaltijd van dezen dag toch een extraatje. Hoe zal degastvrouw aan deze verwach ting voldoen, zonder buitensporige hooge uit gaven Ze kan al„ inleiding van haar „dinéetje" een bordje (ook w een kopje) soep geven, liefst van niet al te voedzame soort, omdat er nog gerekend moet w< rden op "ndere gerechten. Ze zou dus b.v. heel goed een paar tabletten Maggi's Juliennesoep kunnen klaarmaken, een soort, die tegenwoordig ook in de bekende groote pakjes verkrijgbaar is en waaraan dit maal enkele gehaktballetjes kunnen worden: toegevoegd. Daarop zou kunnen volgen: gebraden eend met appelmoes en aardappelen. Wie méér wenscht te besteden, die kan de eend vervan gen door een gans; wie daarentegen goed- kooper uit wil komen, die kan het gebraad uit konijn laten bestaan. Maar voor al déze gevallen geldt de eisch, dat de jus onberispe lijk moet zijn. De een of andere Kerstpudding zou het feestmaal kunnen besluiten tenzij men ljtet gezellige samenzijn aan tafel nog wat zou wil len verlengen: in dat geval zou tusschen den hoofdschotel en het nagerecht nog ec groen teschotel kunnen worden gepresenteerd, in den vorm b.v. van Brusselsch lof met eiersaus of van schorseneeren met pudding kan be staan uit een beschuitje met kaas, gevolgd door een gezellige schaal met winterfruit: appelen/sinaasappelen (of mandarijnen), nc** ten. Brusselsch lof met eiersaus (4 personen) 1 kg Brusselsch lof (mopie geiijke struikjes!!, die niet te groot zijn), i kokend water nket 2 Maggi's Bouillonblokjes, 40 g (4 afgestre ken eetlepels) bloem, 60 g (3 afgestreken eet lepels) boter, eierdooiers, wat zout. Maak het lot schoon, wasch ue struikjes en kook ze gaar in kokend water met zout; laat ze op een vergiet volkomen droog uitlekken, maar houd ze warm door de vergiet boven op de pan met het uitgelekte water op het vuur te zetten en er een deksel over te leggen. Bereid intusschen de saus. Verwarm daar voor roerende, de bloem met drie vierden vjan de boter tot een gelijk papje, verdun dit oncjer voortdurend roeren geleidelijk met Jen bouil lon en laat de saus even doorkoken tot ze goed gebonden is. Klop de eierdooiers, vqeg er de in kleine klontjes verdeelde resteererde boter bij en roer dit mengsel vlug door de warme saus (niet op het vuur!). Schik het lof op een platten schotel (vleësoh- schotel b.v.) en bedek het geheel met de eier saus. Leg desverkiezende een randje vjan vierde-partjes hard gekookt ei om de groeüte heen.' j Schorseneeren met kaassaus (4 personen). 1 kg schorseneeren, 40 g (4 afgestreken eetlepels) bloem, 40 g (2 afgestreken eetlepels) boter, 100 g (1 ons) geraspte oude kabs, 1 theelepel Maggi's Aroma, wat peper, nopt- muskaat en zout. t Schrap de schorseneeren bij kleine stukjes tegelijk en leg elk stukje dadelijk in wat water met een scheutje melk (voor 't bewaren vpn de blankheid). Wasch de stukjes, zet ze top met kokend water, waarin weer een scheutje melk is gedaan, voeg er wat zout bij en laat ze gaar worden (ongeveer uur). Laat 'ze uitlekken op en vergiet (dichtgedekt), en vang het kooknat op. I Bereid intusschen de saus. Verwarm daar voor roerende de boter met de bloem, voeg er geleidelijk V> 1 van het kooknat bij, desnoods als de hoeveelneid te klein zou zijn aan gevuld met wat melk. Laat de saus even; door koken en maak ze dan af met het grootste deel van de geraspte kaas, de Maggi's Aroma en naar smaak wat peper, nootmuskaat bn zout. i Doe de schorseneerën in een vurvast scho teltje, bedek ze geheel met de saus, strooi er de rest van de geraspte kaas over en laat ijet schoteltje in den oven goed heet worden jen een lichtbruin tintje aannemen. TWEEDE KERSTDAG. „Tweede Kerstdag" (tweede Paaschdag trouwens ook!) vormt voor menige huisvrouw een puzzle in verband met de keus van het middagmaal. Ze heeft haar best al gedaan om op den eer sten feestdag haar menu goed in orde te héb ben en nu zijn èn haar huishoudbeurs 'èn haar vindingrijkheid eenigszins uitgeput; ter wijl zich nog een nieuwe moeilijkheid voor doet in het feit, dat leveranciers voor haar op dien dag vrijwel onbereikbaar zijn. 't Allerverstandigst zal ze daarom doen door reeds van te voren rekening te houden niet al die slechte kansen. Als ze bij haar inkoopen voor eersten Kerstdag haar voorzorg ook reeds uitstrekt naar den tweeden feestdag, dan kan ze het b.v. zóó regelen, dat verschillende restjes haar in staat stellen om met betrek kelijk weinig moeite en kosten iets op tafel te brengen, dat toch boven het alledaagsche uitsteekt. Laten we veronderstellen, dat ter eere van het Kerstfeest een gebraden eend of gans ge kozen is voor den eersten dag: daarvan kan dan de hoeveelheid zóó zijn ingekocht, dat op een flinke portie ragoüt voor den den volgen den dag kan worden gerekend, afkomstig van de resten van het gebraad. Nemen we verder aan, dat als een zeer ge waardeerde „fijne" wintergroente schorsenee- rèn een plaats hebben gehad op den Kerst- disch: het overvloedige water, voor het blank houden der groente gewoonlijk aangevuld met een scheutje melk, vormt een zeker niet te versmaden aftreksel, dat we graag bewaren, Om er den volgenden dag een smakelijk bordje stoep van te tooveren. Beginnen we den maaltijd dus met dit soepje, laten we er op volgen onze ragoüt met b.v. een flinke schaal aardappelpurée van de met opzet in voorraad gekookte aardappelen van den vorigen dag, dan zijn we al een flink eind op streek vooral als we het dessert enkel laten bestaan uit een beschuitje met kaas of met jam en wat vruchten, allemaal lekker nijen, die ons geen „keukenwerk" bezorgen. Schorseneerensoep (4 personen). llA 1 kooknat van schorseneeren (mocht er niet genoeg zijn uitgelekt, dan is aanvulling door melk zonder bezwaar mogelijk), 60 g (6 afgestreken eetlepels) bloem, 60 g (3 afge streken eetlepels boter, wat zout en nootmus kaat, 2 theelepels Maggi's Aroma, 1 ei, als het mogelijk is eenige stukjes schorseneer. Verwarm roerende de boter met de bloem tot een gelijk mengsel, giet hierbij geleidelijk en onder voortdurend roeren het schorsenee- ren-kooknat en laat de soep zachtjes ongeveer 10 minuten doorkoken, onder toevoeging als het mogelijk is van de schorseneeren restjes. Klop intusschen in de soepterrine het el met de nootmuskaat en de Maggi's Aroma, giet hierbij (flink roerende) de heete soep en maak die als het noodig blijkt nog af met wat zout. Ragoüt van eend of gans (4 personen). Resten van gebraden eend of gans (in hoe veelheid gelijkstaande met ongeveer 1 eend), 60 g (3 afgestreken eetlepels) vet van de over gebleven jus, 5 flinke goudrenetten, 1 ui, stukje laurierblad, 4 kruidnagelen, theelepel peper, 1 kokend water (óf verdund bruin van jus), kokend water mei: 1 Maggi's Bouillonblokje. Snipper de geschilde appelen en de uien en laat ze in een gesloten pannetje zachtjes gaar smoren met de boter en de kruiden. Neem er dan de kruidnagelen en het laurierblad uit, verdun het mengsel met den bouillon en laat er de restjes eend (in nette stukjes verdeeld) een half uur in stoven. Bind, wanneer na afloop van het stoven de saus te dun mocht zijn, het gerecht nog even na met een ietsje aangemengde maïzena. Zwervers en trekkers VI. De Noordwester jaagt het water tegen de kust. Dikke wolkenbanken rijzen loodgrijs uit de woeste zee. De hagel hangt als een gordijn omlaag, stuift over de schuimkoppen. De op gezweepte golven spatten stuk tegen de bre kers. In wilde dans springt en botst de bran ding hoog op in de verte bij de ondiepten. Een smalle reep strand is over. 't Is oppas sen, dat de rollers niet over de voeten spoe len, dat we niet in de schuimvelden, als in natte sneeuw, terecht komen. We zouden met wit uitgebeten schoenen in de stad terug komen. De hagelbuien kletteren over ons heen. Je kan het beter hebben, dan regen. Je wordt er niet zo nat van. Een stormvogeltje, donkerbruin met lichte dwarsband over de vleugels en witte vlek bo ven de staart, schiet over 't water, behen dig de golven ontwijkend. De storm heeft het uit zijn gebied, de vrije, onmetelijke oceaan, gedreven, waar het dagen lang ver van de kusten op z'n sterke vleugels drijft. Met de kijker ontwaren we enige grote vo gels, met statige slag vliegen ze over 't water. Ze zijn geheel wit, alleen de vleugelspitsen zijn zwart. Een enkele bruine, witgevlekte, is er bij, een jonge vogel, 't Is de Jan van Gent. Afge dwaald en afgedreven zwerven ze langs onze stranden. Op de steile rotsen van de vele ei landen om en boven Schotland (Bath, St. Kil- da, Hebriden, Orkaden) broeden duizende paren. Hun voedsel bestaat hoofdzakelijk uit haring en makreel. Om hun prooi te bemach tigen storten ze zich met grote snelheid in zee en duiken daarbij tot aanzienlijke diepte. Een dode Jan van Gent met z'n brede, zwarte roeivoeten, 4 tenen (alle naar voren gericht) door grote zwemvliezen verbonden, zijn geweldige blauwgrijze snavel, ligt met bruin besmeurde veren op het strand. Éen olie slachtoffer. Spreiden we zijn vleugels uit, dan is de afstand van vleugelspits tot vleu gelspits, zijn vlucht, bijna 2 m. De storm heeft uitgewoed. De gulzige Zee heeft grote happen genomen uit de duinhel lingen. Weer is een, stukje van ons kostbaar strand meegenomen. Waar de natuur te kort schiet, moet de mens dubbel zijn krachten in spannen geen terrein te verliezen. Een fris oostelijk windje doet het water even rimpelen. De krulgolfjes klotsen tegen de bazaltglooi- ing. Witgelige zandplaten liggen tegen de scherpgelijnde horizon. Een ragfijne damp- slüier verandert het azuur in heel licht blauw, waardoor de zonnestralen met moeite hun weg naar de grond vinden. Heel wat licht en warmte hebben ze óp hun lange weg door de atmosfeer moetenachterlaten. Op onze tochtjes langs dijk en strand ont moeten we nu niet alleen zeevogels, strand- lopers en plevieren, ook onder de zangvogels zijn er, die we slechts in de nabijheid van de kust aantreffen. Over de begroeide stenen, die bij de lage waterstand droogliggen, trippelt een oever pieper, een groenbruine vogel met donkere vlekken op de lichtere borst. Behendig wipt hij van steen op steen, ijve rig zoekend naar insecten en kleine schaal dieren. Langs de schordijk snoept hij ook van de zaden van zoutplanten, als zeekraal. Erg opvallen doet hij niet. Meermalen wanneer we een pier oplopen, ontdekken we hem pas, als hij onder een schel: piep, piep, opvliegt. Zijn nest bouwt hij op rotsige kusten. Zijn ver wanten: de gras-, de duin- en de boompieper kunnen we langs veld en duin nog al eens waarnemen. Veel verschil tussen deze soorten is er niet. De duinpieper is de grootste, de graspieper de kleinste. De een is wat lichter bruin dan de ander, ook de kleur der poten is niet gelijk. De graspieper komt wel 't meest voor. Eind October zijn de beide andere ver dwenen, maar de weidepieper, zoals hij ook wel genoemd wordt, trekt door tot laat in de winter. Half Januari begint hij alweer over terugkeren te denken. Ook is hij een algemeen voorkomende broedvogei, terwijl de duinpieper maar zeldzaam broedend wordt aangetroffen. Hierin komen ze alle overeen, dat het nut tige insecten-etertjes zijn en als ze opvliegen doen ze een piepende alarmkreet horen, waar aan ze hun naam te danken hebben. Een vreemdeling, die we aan de bovenzijde der dijkglooiing tussen de stenen zien speu ren naar zaden van zeepostelein, herfsthoorn, weegbree en andere planten, die zich in de zware zeelucht thuis gevoelen, naar insecten, die zich in de gaten en spleten ophouden, is de strandleeuwerik. 't Is een van de mooiste leeweriken. Voorhoofd en keel zjjn zwavel geel, een zwarte oogstreep en twee zwarte kuifjes aan weerszijden op de kop zijn duide lijke herkenningstekenen. Telkens vliegt hij onder 't uiten van een diepe, klankvolle lok roep een stukje verder, voor ons uit, tot het hem begint te vervelen en hij in brede zwaai terugkeert, 't Zijn zwervers, die van de grote trekwegen zijn afgeweken en nu eenzaam of in kleine troepjes zich langs de kust ophou den. Ook andere leeuweriken houden zich hier op. Die herkennen we eerder, de bruingrijze vogels, die zich zo verbazend snel langs de wegkant kunnen voortbewegen. Een spits kuifje steekt parmantig omhoog, 't is de kuif leeuwerik. Oorspronkelijk hoorde h(j thuis in Centraal-Azië, maar eerst langs de bergpas sen, later langs spoor- en andere kunstwegen heeft hij zich langzamerhand westwaarts ver plaatst. In oudere vogelboeken wordt hij nog aangegeven als broedend in 't Oosten van on3 land, maar op 't ogenblik bouwt hij zijn nest in de zeeduinen bij Den Helder. Zijn oude na tuur als steppenbewoner verloochent hij niet. Bij voorkeur kiest hij de kale landwegen, de onbebouwde terreinen, de dorre zeeduinen tot zijn woonplaats. Vochtige weiden en vrucht baar bouwland vermijdt hij. In de winter zoekt hij de nabijheid van de mens, hij is de minst schuwe, bij sneeuwval vertoont hij zich zelfs in de straten. Wel verheft hij zich in de lucht, vliegt zin gend rond, maar stijgt niet zo hoog als de veldleeuwerik, zijn liedje is heel wat eenvou diger. 's Zomers achter de Donkere Duinen aan de zeezijde hoort ge voortdurend zijn zangerig: „titiria-oit-oit". De welbekende veld- of ak kerleeuwerik, zoowel als de boomleeuwerik, die zeldzamer is, met z'n kort rond kuifje, houden zich verder van de kust op. Van Sep tember tot ver in November, maar vooral van af half October trekken deze leeuweriken, nu eens hoogvliegend, dan weer langs de grond ons voorbij. Herhaaldelijk klinkt dan de trek roep: ger-tsjerr-twe-iet, door de Iueht. 't Is of ze elkaar moed inspreken, toch vol te houden. In donkere nachten houden ze zo contact met elkaar, om niet af te dwalen van de goede weg. De sneeuwgorsen zijn ook reizigers, die zich liefst dicht bij de zee ophouden. Op de dijk, op strand, een enkele maal in de duinen kunt ge ze in herfst en winter aantreffen. Hun vader land is het hoge Noorden, aan de randen van 't Poolijs, op Spitsbergen ën Nova Zembla bouwen ze hun nest. Erg Opvallen doen ze niet, als ze tussen de stenen zóeken naar zaden en inseo.tn. 't Zijn lichtbruine vogels zo groot als mussen, met wat wit aan kop, zijde en vleugel. Vlie gen ze op, dan blijkt de vleugel op enklle stagpennen en het duimvleugeltje na geheel wit, ook aan de staart ziet ge dan veel wit. 's Zomers is kop en hals ook wit. De exemplaren, die ons bezoeken zijn afge dwaalde zwervers. In geweldige zwermen trekken ze door Rusland Zuidwaarts, 't Moet een interessant schouwspel zijn, als duizenden sneeuwgorsen neerstrijken of opvliegen. Niet te verwonderen is 't dat de Russen deze vo gels: „sneewvlokken" noemen. Slechts een maal zag ik op 't railspad door de duinen een ijsgors, een zeldzame verschijning met donker bruine lichtgevlekte rug en vleugels en don kerbruine kop met lichtbruine vlek naar de nek toe. Hoevele millioenen vogels moeten in Noord en Oost-Europa hun broedgebied hebben. Dui zende zijn gepasseerd en nog houdt de stroom aan. A. S. Voor velen: nieuwe zorgen. Voor allen: nieuwe lasten. Hoe men volledige belasting ontheffing verkrijgt. Het is nu niet meer de tijd om nog te gaan napraten over de verhooging van de belasting op auto's, welke met 1 Januari a.s. voor de meesten ingaat. Wij hebben die nu te accep teeren en wij benijden hen, die een kwartaals- kaart voor de wegenbelasting bezitten, welke inging op 1 December 1934, omdat deze kaart geldig blijft tot 1 Maart a.s. en men zoodoen de profiteert van de lagere tarieven. Wie een z.g. jaarkaart heeft, behoeft eerst op 1 Febru ari te komen suppleeren evenals de kwartaal kaarthouders, die op 1 November 1934 het laatst wegenbelasting betaald hebben. Maar in elk geval, vroeger of later: iedereen komt „aan bod" en zal zwaarder dan tot dusverre in zijn beurs getroffen worden. De auto wordt opgelegd. Reeds herhaaldelijk, ook nu bij de laatste wetswijziging, heeft de A.N.W.B.-Toeristen- bond voor Nederland, die ons deze regelen doet toekomen, geijverd voor het verkrijgbaar stellen van maandkaarten, doch hiervan is nog immer niets gekomen. Nu dan het nieuwe jaar voor de deUr staat en talloos velen een zwarten oudejaarsavond beleven, zullen er heel wat automobilisten zijn, die in het aan gezicht van verhoogde lasten en met het be- sehrijvingsbiljet voor de „personeele" voor oogen liever hun auto buiten gebruik stellen. Van verkoop kan men bij de huidige afbraak- prijzen toch geen heil verwachten en een rede lijke bergplaats is allicht voor weinig geld te huur, waar de auto opgelegd kan worden in afwachting van betere tijden (of van minder drukkende autobelastingen). De ontheffingsprocedure. En nu redeneeren velen als volgt: wanneer ik nu maar geen wegenbelastingkaart neem, Zie voor Kerstfeestvieringen van de verschillende Zondagsscholen elders op deze pagina. Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) le Kerstdag. 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaar Zang van het Kerkkoor. 2e ferstdag. 's Morgens 10.30 u., Ds. F. W. J. v. d. Poel. Geref. Kerk (Julianapark). le Kerstdag. 's Morgens 10 uur, Ds. Joh. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar 2e Kerstdag. 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar 'Geref. Kerk (Rehoboth-Keik). le Kerstdag. 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Joh. Meynen 2e Kerstdag. Geen dienst Oud Geref. Kerk (Hoogstraat), le Kerstdag. 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. Ds. N. v.d. Kraats 2e •verttdag. 's Morgens 10 uur, Ds. N. v. d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht), le K r s t d a g. 's Morgens 10 uur 's middags 5 uur de heer J. Rebel. 2e Kerstdag. 's Morgens 10 uur, de heer J. Rebel Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr. le Kerstdag. 's Morgens 10.30 uur, de heer R. C. Franck van Den Helder. Feestliturgie en solozang 2e Kers tdag, 's morgens geen dienst. Doopsgez. Gem. le Kerstdag. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat), le Kerstdag. 's Morgens 10 uur, Ds. C. M. Veenhuyzen van Amsterdam. 2e Kerstdag. 's Morgens 10 uur, de heer G. Chr. Dun van Alkmaar. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78) le Kerstdag. 's Morgens 6 uur, vroegdienst 's Morgens 10 uur, hoogdienst 's Avonds 7 uur, vespers 2e Kerstdag. 's Morgens 10 uur, kerkdienst Evangeliesatiegebouw, Vijzelstraat: le Kerstdag. 's Morgens 6 uur, samenkomst 2e Kérstdag. 's Avonds 7 uur, de heer Sevensma. Leger des Heils. le Kerstdag. 's Morgens 6 uur, Bij de Kia 's Morgens 10 uur, Kerst-Heiligingsdienst 's Middags 3 u„ Groote Jeugddemonstratie 's Avonds 8 uur, Kerst-Evangelie. 2e Kerstdag. 's Avonds 7.30 u., Muziek- en zanguitvoering Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. ?e Kerstdag. 's Morgens 10.30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 Zie onder Kerstfeest der Zondagsscholen HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Zie onder Kerstfeest der Zondagsscholen. ben ik ook automatisch vrijgesteld niet slechts van de wegenbelasting (welke, dit zij tusschen haakjes vermeld, in het nieuwe jaar den def- tigen titel zal dragen van „motorrijtuigenbe lasting") doch ook van de personeele belas ting. Dit laatste is echter onjuist- Men moet in elk geval aangifte doen, doch dient dan tegelijkertijd een aanvrage te richten tot den Inspecteur van de Directe Belastingen om vrijstelling, aangezien men voornemens is de auto gedurende het geheele belastingjaar niet te gebruiken. Dit laatste moet blijken uit het demonteeren van vitale onderdeelen (b.v. van de wielen) en uit het nakomen van de desbe treffende door genoemden inspecteur te for muleeren eischen. (Men mag dan de auto b.v. ook niet van garage verwisselen zonder vergunning) Hoe men een auto oplegt, is natuurlijk niet met een paar woorden bin nen het kader van dit artikel nauwkeurig uiteen te zetten. Door het stilstaan kunnen de auto verschillende gevaren bedreigen. In de eerste plaats kan de vorst het koelwater doen bevriezen, waardoor de motor afdoende vernield kan worden. Verder zal de vochtig heid in de lucht roestvorming in de hand wer ken; de banden lijden erg als ze langen tijd onverzorgd het gewicht van den wagen moe ten torsen, de accu gaat onwillekeurig ten onder aan „rust-atrofie", de carrosserie wordt van het stilstaan niet beter en de motten maken zich maar al te graag meester van de bekleèding, enz. Zoo is er dus van alles te doen als men de auto een jaar lang buiten gebruik stelt en wannier men niet voldoende voorzorgen neemt, zal misschien de aldus ontstane schade een hooger bedrag voor her stelling eischen dan bespaard werd aan belas ting door niet te rijden Men neme een voor beeld aan de natuur: als een dier zijn winter slaap begint, heeft hij van té voren „orde op zijn zaken" gesteld. Een betrouwbaar, des kundig advies kan hier heel wat ellende voor komen De Personeele-belasting-aangifte. Het beschrijvingsbiljet moet ingevuld wor den naar den toestand op 15 Januari van het belastingjaar, in geen geval mag het vroeger gedateerd worden. De belasting volgens den vijfden grondslag wordt berekend naar do waarde, waaronder de fiscus verstaat het be drag dat bij verkoop van de auto onder nor male omstandigheden ter plaatse daartoe ge schikt, zou kunnen worden bedongen. Wan neer men nu eens nagaat wat er momenteel voor tweedehandsche auto's betaald wordt;

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5