Het eiland Texel in 1934. lACHTIG MENSCHEN HELDERSCHE COURANT VAN MAANDAG 31 DECEMBER 1934. opgesloten stalen in een gevangenis i— s 1 t Leden van de Geref. Kerk stichtten een studievereeniging voor mannen en een vrou- wenvereeniging, die zich met liefdadigheids werk bezig houdt. Ds. S. H. Zuidema slaagde voor het Docto raal examen Wijsbegeerte aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. Onderwijs. De openbare school in Breezand en de R.-K. school in de Spoorstraat moesten het beiden met een leerkracht minder stellen. Ouders en andere voorstanders van openbaar onderwijs offerden voor een fondsje, waar door. zij 't tegen een matige vergoeding, wederom een onderwijzeres als „kweekelinge met acte" aan de school te Breezand kon worden aangesteld. De boventallige leerkracht in de Spoorbuurt bleef voorloopig onderwijs geven. Ged. Staten keurden slechts goed, dat op twee plaatsen vervolgonderwijs werd gegeven. Toch bleef het onderwijs aan de drie scholen, doordat de betrokken leerkrachten onderling goedvonden het beschikbare salaris van twee cursussen te deelen. Ook aan de R.-K. school in de Spoorbuurt werd vervolgonderwijs ge geven. Kunst. Zang-, muziek- en tooneelvereenigingen gaven uitvoeringen, die we stilzwijgend voor bijgaan. Als iets bijzonders herinneren we aan de „Polderrevue", die de ontwikkelingsgang van den polder schetste en grootendeels het werk was van Pastoor Van der Eem. De mandolineclub „Kunst en Eer" behaalde op een nationaal concours te Utrecht in de tweede afdeeling een tweeden prijs en de Chr. muziekvereeniging „Soli Deo Gloria" te Krommenie op een concours van den Chr. Bond in Ncoord-Holland in de eerste afd. Fanfare een tweeden prijs, zoowel in den concert als in den marschwedstrijd. De vereenigingen ondervonden over 't alge meen ernstig den terugsiag van den minder goeden tijd. De uitvoeringen werden meestal maar matig bezocht. Dat blijkt uit de vermin derde opbrengst van de vermakelijkheidsbe lasting, die voor de jaren 1931, '32, '33 en 34 resp. ongeveer 2600, 2000, 1600, 1350 bedroeg. De zangvereeniging „Vriendschap herdacht haar 15-jarig bestaan. Sport. Ook aan de gewone sportgebeurtenissen zullen we geen aandacht kunnen schenken en alleen het bijzondere noemen. B.K.C. I kwam voor het eerst uit in de 4e klasse van den K.N.V.B. R.C.B. overwon een inzinking in het ver- verecnigingsleven en speelt nu weer geregeld. D.O.K.E.V. verwierf op de wedstrijden van den Turnkring Holl. N.kwartier verscheidene personeele prijzen, de dames behaalden een eersten en de heeren een tweeden vereeni- gingsprijs. Ook de adspiranten wonnen eenige prijzen. Te Julianadorp legde D.O.K.E.V. bij athletiekwedstrijden op een tiental prijzen beslag. Memoreeren we nog, dat aan de Kleine Sluis een biljartclub is opgericht, aan de ijS- club „Eendracht Maakt Macht" een wedstrijd om 't kampioenschap hardrijden voor Noord- Holland is toegewezen, en dat de postduiven- vereeniging „Altijd Verder" haar 10-jarig be staan vierde en een eigen clublokaal kreeg. Volksgezondheid. De gezondheidstoestand van de bevolking In 1934 was in het algemeen goed. Slechts een enkel geval van roodvonk kwam voor, doch de mazelen heerschten vrij sterk onder de schoolkinderen te Breezand. Drie gevallen van de gevreesde kinderverlamming werden geconstateerd. Behandeling in het ziekenhuis leidde gelukkig tot algeheel herstel van de patiëntjes. Jubilea. We besluiten ons overzicht met de herden king van de volgende jubilea: De heer B. de Vries was op 1 Juni 40 jaar bij het onderwijs werkzaam. Veldwachter Teutelink ontving het kruis voor 20-jarigen trouwen dienst. Daar ook het aantal eieren terugloopt is ook deze bron van inkomsten vrijwel opge droogd. Evenzoo was het met de bloembollenteelt. De oppervlakte is door z.g. saneering tot onge veer de helft ngekrompen. Hoewel zeer ver schillend zijn de prijzen van goede Scins en Spurren nog vry behoorlijk geweest, over het geheel echter is de verdienste met de bollen teelt zeer gering en vonden enkele jaren ge leden velen in dezen tak van bedrijf arbeid, thars is ook voor den werkman in de bollen teelt weinig meer te verdienen. De graanoogst en de oogst van andere ge wassen was in 1934 over het geheel zeer goed. Opbrengst en kwaliteit lieten in de meeste ge vallen weinig te wenschen over. De boeren met overwegend bouwland en aangenomen dat ze hun zaken naar den eisch behartigen, zul len met winst het jaar kunnen besluiten en van hun bedrijf kunnen bestaan, tenzij al te hooge pachten of hypotheekrenten het maken van winst onmogelijk maken. Het voorjaar van 1934 liet zich met het oog op den grasgroei zeer gunstig aanzien. Later echter kwam er door gebrek aan water groote schaarste. De weiden werden geheel kaal en boden aan het vee niet meer het noodige voed-j sel. De hoeveelheiü gewonnen hooi is niet groot. Verschillende landbouwers hebben nog gebruik gemaakt van de gelegenheid om jong vee to te scharen in den Wieringermeerpolder, Hierdoor konden ze hun bedrijf ontlasten en kreeg het overige vee meer voedsel. De gezondheid van den veestapel gaf in, 1934 geen groote zorgen. Behalve een enkel geval van miltvuur, mond- en klauwzeer of rotk-eupel onder de schapen, kwamen ern stige besmettelijke ziekten niet voor. De tuberculose onder het rundvee wordt met kracht bestreden, ook met behulp van een gemeente-ver ordening op den invoer. Vele reactiedieren worden overgedaan aan de re geering, zoodat de hoop bestaat, dat de Texel- sche rundveestapel weldra vrjj van deze ge vreesde ziekte za! zyn. Een prachtig resultaat van onderlinge samenwerking. Moge deze sa menwerking zich meer en meer uitbreiden tot heil van den ooerenstand. Alleeen in Innige samenwerking zal men, al is het ook met zorgen en veel moeite het komende jaar weer kunnen doorworstelen. Overzicht Visschery. Garnalen. De vangst op garnalen wordt bijna niet uitgeoefend, een weinig nog voor pellerij en garnalen drogerij. Doch slechts een heel klein gedeelte van het jaar. Dit bedrijf is voor Texel hopeloos verloren; ook trots de Visschery Centrale te Den Haag. Haring en Geep. Ook dit bedrijf geeft geen Uitkomsten. De uitvoer-moeilijkheder en de economische instorting drukken hierop haar stempel van „tekort". Noordzee-visschery. Het Noordzeebedrijf, alhoewel ook lijdend, is nog het oeste; doch daar in deze visscherij de beste krachten werkzaam zijn en men gebruik moet maken van le klas vischerij-middelen (prima sche pen en goede motoren) kan geenszins gespro ken worden van een rendabel beurijf. Kreukels. De visscherij met vaartuigen op kreukels behoort tot het verleden. Oorzaak: het verdwijnen der zeegrasplaatsen. Wel wor den nog door enkele personen kreukels ge raapt, doch dit is van weinig beteekenis. Zeegras. Dit is alom verdwenen. Voornaam ste oorzaak: Afdijking Zuiderzee. Wulken. Hiervan zijn goede vangsten te Weder een ongunstig jaar; slechts enkele lichtpuntjes. A.ls wy ons bij de jaarwisseling de vraag stellen: „Is 1934 voor de bevolking van Texel gunstiger geweest dan droevig crisisjaar 1933?" Dan kan hierop helaas geen gunstig antwoord worden gegeven. Wanneer men de sterke toename van de werkloosheid nagaat, dan zou men geneigc' zyn te zeggen: „Wij zyn nog steeds dieper afgezakt". Dit is echter niet geheel juist, er zijn gelukkig enkele licht puntjes: de uitkomsten van de akkerbouw- bedrijven o.a. zijn in 1934 beter geweest dan in de laatste jaren, ook 't bloembollenbedrijf heeft op Texel geen direct ongunstige resul taten opgeleverd. Verder viel weder een toe name van het Vreemdelingenverkeer waar te nemen. Daartegenover staat echter, dat de voornaamste bron van inkomsten, de weidery (voornamelijk de schapenhouderij) geheel in den put zit. Terwijl ook de visschery zeer on- guns*"'- levolking. Het aan-ai uiwuucs van Texel bedroeg by den aanvang van het jaar 7893, n.1. 4083 man nen en 3810 vrouwen. Volgens ons verstrekte opgaven van den burgerlyken stand werden tot half December geboren 87 jongens en 66 meisjes, terwijl het aantal sterfgevallen 58 bedroeg, 40 mannen en 18 vrouwen. Gezien deze cijfers zou 't aantal inwoners onzer ge meente gestegen zyn. Daar vermoedelijk meer personen vertrokken dan zich vestigden, bleef het echter vrijwel stationnair. Het aantal hu welijken bedroeg 47 volgens deze opgaven. Het Bestuur der gemeente. In net bestuur onzer gemeente kwam geen Verandering. De Raad vergaderde 8 maal, n.1. op 28 Febr., 10 April, 28 April. 16 Juni, 4 Aug.. 6 Oct., 29 Nov. en in December. Raadsbesluiten. 28 Februari besloot de Raad, ter werkver ruiming voor de werkloozen, een rijwielpad aan te leggen van Koogerveld naar het Eier- landsche huis. Hiertoe werd een crediet toe gestaan van 22650.In den zomer kwam i it werk gereed. 24 April werd besloten in de aandeelhou dersvergadering van de T.E.M. te stemmen vóór electrificatie van Zuid- en Midden-Eier- land. In dezelfde vergadering besloot de raad, een vliegveld aan te leggen op daartoe aange- koch ;e gronden in Zuid-Eierland. Hoewel later getracht werd hier een vliegveld te krijgen In Evertse Koog, besloot de raad 29 Nov. in overleg met de K.L.M., dit besluit te hand haven. De aanleg van een rijwielpad te den Hoorn van den witten weg naar het strand, waartoe het besluit genomen werd, kon nog niet tot stand komen, omdat in verband met het be houd van natuurschoon, van hooger hand hier toe nog geen toestemming werd verleend. Voor af heining van een 15 M. breeden weg, jorzien van tegeltrottoir te -e Koog, van den mister Ruijsweg naar den Koogerweg werd April een crediet verleend van 1250. orschotten werden verleend voor het bou- n van 3 arbeidersplaatsjes, 2 te Eierland en n nabij den Koogerweg. De begrooting voor 1935 voorloopig goed- ekeurd in de raadsvergadering van 29 No vember, sloot voor den gewonen dienst op 429.006,49 en voor den kapitaaldienst op 10931.98 Die van 't Alg. Armbestuur op 19.505.28 Het daarop uitgetrokken gemeente subsidie werd gesteld op 16000.vorig jaar bedroeg dit 15000.— De opcenten op de personeele belasting wer den gebracht van 75 op 150. Volgens de in de raadsvergadering van 20 Juni overgelegde rekening bedroeg het winst saldo van de T.E.M. 1933 j 35453.82. Het electrisch net werd uitgebreid, waar door ook Midden- en Zuid-Eierland van elec- triciteit worden voorzien. Werkeloozen. De werkeloosheid kreeg in onze gemeente een zoodanigen omvang, dat het bedrag van 80.000 op de begrooting 1934 uitgetrokken voor werkverruiming lang niet toereikend was. Voor 1935 werd dit bedrag gesteld op 120 090 r De bij de arbeidsbemiddeling ingeschreven werkloozen bedroegen vorig jaar half De cember 360, thans staan reeds 450 ingeschre ven. Kerkelyk Leven. In de leiding der verschillende kerken kwam nog al eenige verandering. Ds. Papineau-Salm nam 27 Mei de plaats in van predikant der Ned. Herv. gemeente, te De Cocksdorp, die Ds. Plug tot 12 Maart had ver vuld. Ds. Scholte werd 18 Febr. bevestigd als pre dikant der N.H. Gemeente te Oudeschild, een plaats, die langen tijd zonder predikant was. Ds Van Petegem te den Hoorn nam 25 Nov. afscheid van zyn gemeente. Ds. G. Moen, die te den Hoorn beroepen was is daar nog niet bevestigd. Te Oudeschild maakte 10 Juni pastoor Ber- kemeijer plaats voor pastoor Van Haaster. Te Den Burg werd 16 Januari een uitste kend geslaagde bijbeltentoonstelling gehou den in de Ned. Herv. Kerk. Den 10 Juni werd pater M. Witte, die na een 12-jarig verblijf in Oost-Afrika weer in zijn geboorteplaats aankwam, op feestlijke wijze begroet door zijn vele vrienden. Pastoor L. van Ruijven te Den Burg vierde 15 Aug. onder groote belangstelling zijn zil veren priesterfeest. De Ned. Herv. Kerk te Oosterend werd ge restaureerd. Een in den nazomer te den Hoorn gehouden bazar ten bate van de N.H. Kerk bracht ruim 450.— op. Landbouw en Veeteeelt. In groote moeite en zorgen is het jaar 1934 voor den landbouwer in het algemeen en voor den Texelschen boer in het bijzonder weer ten einde gespoed. De Texelsche schapenboer toch heeft wel een zeer moeilyken tijd door te ma ken, want de schapenhouderij wordt op geen enkele wijze van regeeringswege voortgehol pen. Wel is van de zijde der belanghebbenden, gesteund door de hoofdbesturen van de ver schillende landbouw maatschappijen, gepoogd in de een of anderen vorm steun te verkrijgen maar gelukt is dat tot nog toe niet. Zelfs het fonds, in 1933 gevormd bij den uitvoer naar Frankrijk, is nog niet verdeeld, hoewel ieder schapenfokker met groot ver langen uitkijkt naar deze tegemoetkoming. De nood onder deze groep boeren is inderdaad hoog gestegen. De ontvangsten zyn van dien aard, dat onmogelyk aan alle verplichtingen kan worden voldaan, naast goede zorg voor land en vee. Veel werk, dat noodig is, blyft ongedaan, niet omdat men er de noodzakelijkheid niet van inziet, maar omdat de noodige contanten ontbreken om den arbeid te betalen. De werkloosheid onder de landarbeiders is dan ook schrikbarend groot. Dat de ontvangsten laag zijn blijkt uit de volgende gegevens. Een boer verkocht 131 lammeren samen voor 630, wat gemiddeld ongeveer 4.75 per stuk is. Een ander echter 123 lammeren voor 1075.—, wat 8.75 per stuk is, maar deze laatste heeft ook het neusje van de zalm. De eerste heeft geen, de laatste wel gecontroleerde fokschapen, waarmee niet gezegd is, dat lammeren van ongecontroleerde schapen altijd minder opbrengen, maar het voora'eel van het schapenstamboek is bij dezen boer zeer tastbaar. Bij zeer vele fokkers zijn de prijzen aanmerkelyk lager. Op de vijf grootste lammerenmarkten wer den in totaal aangevoerd 21768 lammeren. De prijzen beliepen van 5.tot 12.50. Het is evenwel onmogelijk, dat een boerderij loonend is te maken met dergelijke lammeren- pryzen, wol van 55 c. per K.G., oude scha pen van ruim 10 en melk van een een* of drie per liter. Het schapenbedrijf gaat niet meer. Verschil lende boeren zien dit ook in en trachten het roer om te gooien door een deel van het wei land te scheuren, om zodoende te kunnen pro- fiteeren van de tamelijk loonende graanprijzen Dit scheuren geeft natuurlijk voor boeren, die voor bouwland niet zijn ingericht eigenaardige bezwaren, maar de nood dwingt tot verande ring van het bedrijf. Vroeger was voor menigeen de kippenhou- derij een bron van vrij aanzienlijke nevenin komsten. Ook de Kip laat den boer in den steek De achteruitgang kan blijken uit het volgende staatje: de gemiddelde eierenprijs per 100 stuks was in de jaren 1925 tot en met 1934 achtereenvolgens: 7.15; 6.60 6.30; 6.64; 5,44; 4,45 2.67. 6.24; 3,06; 2,83 en boeken. De pryzen zyn uiterst laag. e schikking der prijzen berust bijna bij één per soon in Brussel, zoodat concurreerende wry- ving in den handel in wulken ontbreekt. By de Ned. Regeering is echter aangedrongen op maatregelen hiertegen, n.1. door het stellen van minimum-prijzen; op deze wijze hoopt men ook dezen tak van het visscherij-bedryf voor ondergang te behoeden. Paling. Voor enkelen en voor korten tijd, heeft deze visschery nog iets beteekend, doch over het algemeen, gezien de groote bedrijfs- onkosten door de visschers aan de paling vangst verbonden, kon ook deze tak van het visscherij-bedrijf niet bogen op goede resul taten. Onderwijs. Den 3en Januari werd de voormalige Zee vaartschool als U.L.O. school in gebruik ge nomen. 1 April werd de O. L. School te Oost ge sloten. Den 2en Juli trad de heer J. P. Rond in functie als hoofd der school te De Koog, en met denzelfden datum de heer Zondervan als zoodanig te De Cocksdorp. Te Den Hoorn werd mej. Lagendijk vervan gen als onderwijzeres door mej. J. de Jong, en te De Cocksdorp mej. Van Ooijen door mej. G. Zwart. Aan de onderwijzers Brinks te De Cocks dorp, Warner te Den Hoorn en Elion te Oude schild moest 6 Oct. wegens bezuiniging bij het onderwijs met 1 Jan. ontslag worden verleend. De L. Landbouwschool begon 1 Sept. den nieuwen cursus met 43 leerlingen, waaronder 14 nieuwe leerlingen. K13 HOOFDSTUK V. (Vervolg). Het was wel een wanhopige poging, die de commandanten wilden doen voor de red-i ding van hun makkers. Het was wanhopig, maar ook heldhaftig, i U moet niet vergeten: Er moest gehandeld worden, een daad gedaan! Langer wachten beteekende absoluut den dood ingaan. Een commandant moet juist op het oogenblik, wanneer het gevaar het grootst is, weten te handelen en daarbij tevens te denken voor anderen. De commandanten voelen zich verantwoor delijk voor de vele menschenlevens in die hel- sche gevangenis, op den bodem van de zee. De eenige poging tot redding, hoe gevaarlijk ook, moesten zij ondernemen. De verteller zwijgt een oogenblik. Dan vervolgt hij: De bedoeling van de commandanten was, dat zy beiden in den toren zouden gaan en het onderluik sluiten, Van beneden zou dit vastgedraaid worden, terwijl het boventorenluik losgedraaid, en de klep die de lucht uitlaat met brandstoftanks (c) geopend worden. Hierdoor zou de toren langzaam volloopen tot dat de druk van de lucht, die boven in den toren werd samenge perst, gelijk zou zijn, aan die van het zee water op den bovenkant van het luik. Dit laatste zou dan in evenwichtstoestand komen en gemakkelijk geopend kunnen worden door de commandanten, die hierbij met hun hoofd in de koepel (waaruit de lucht nu kon onsnap pen) zouden blijven staan. Volgens berekening zou het water in de commandotoren ongeveer negentig centimeter hoog komen te staan. Zoo gauw echter het luik geopend werd, zou de lucht boven het water (behalve die uit de koepel) ontsnappen en de plaats hiervan zou worden ingenomen door zeewater. Op dat oogenblik zou hooge luchtdruk worden toegelaten, en zou com mandant Goedhart, geholpen door de uit stroomende lucht, door het luik naar boven klimmen, probeeren door het boven de com mandotoren gebouwde stuurhuis naar buiten te komen, en dan naar de oppervlakte te zwemmen. Zoodra commandant Goodhart uit het luik was, zou commandant Herbert dit dichtdraaien, de bovenste luchtklep sluiten, daarna zou hij heel hard op den grond stam pen met een ijzeren staaf. „Waartoe was dat stampen noodig'" 't Was 't teeken voor de menschen binnen boord, om den compaskoker te openen, waar door het water weer uit den commandotoren zou wegstroomen. Commandant Herbert, zou dan voorts een weinig samengeperste lucht in den toren toe laten, om de plaats van het uitstroomende water in te nemen en het wegvloeien hiervan te versnellen. Zoodra er geen water meer uit de pyp zou komen en dus de commando toren leeg was, zou het onderluik geopend worden, om commandant Herbert weer in de Centrale te laten. HOOFDSTUK VI. De afscheidsbrieven van ten doode opgeschrevenen. Terwijl men met deze voorbereidselen bezig was, aldus vervolgde de verteller zijn span nend verhaal, (ten einde ongerustheid te voorkomen, herhalen wy hier nogmaals, dat de K 13 waar het hiér over gaat, niét tot de Nederlandsche Marine behoorde! Bezorgde lezers, verzochten ons dit nog even te herha len) werd een kleine bus van stevig blik, die een der opvarenden van deze ongelukkigen onderzeeër, had meegenomen, om er een hydrometer in te bewaren, gereed gemaakt om een boodschap naar boven te zenden, in geval de pogingen van Commandant Good hart mocht mislukken. Vele leden der be manning schreven afscheidsbrieven aan hun nabestaanden en deze werden vervolgens in deze zonderlinge brievenbus gedaan. Ook een lijst van den overlevenden werd er bijgevoegd. Te twaalf uur werd met de uitvoering van deze heldendaad aangevangen, maar helaas, als men zoo menig goed opgezet plan, mis lukte het schromelijk! Eerst later zouden de opvarenden verne men, dat de twee commandanten, de klep der vulleiding hadden geopend en gewacht had den, tot het ijskoude water tot hun middel was gestegen. „Ze bevonden zich in een vreeslijk hache lijke positie, dat kunt zelfs u, als leek wel indènken, vervolgde de heer Wichers. Het was alsof het in hun ooren bonsde. De hoo ge druk van ue lucht, had hun als het ware verdoofd. Een dichte mist hing in de boven ste ruimte, en maakte het electrische licht nutteloos. Het luik werd opengedraaid, lucht werd toegelaten, en Goodhart ging hierdoor naar buiten. Op dat moment ging Herbert naar het luik om het te sluiten, maar de kracht van deze toegelaten en nog steeds uitstroomende lucht, was zoo sterk, dat hy tegen zijn wil door de opening naar. buiten werd gesleurd, tot in het stuurhuis en daarna zuiver en al leen door een toeval, naar achteren werd meegenomen en omhoog werd geheven door het luik, in het achterste gedeelte van het stuurhuis. Gedeeltelijk zwemmende, en ge deeltelijk gedragen, door de opstijgende lucht, bereikte hij de oppervlakte, het grootste ge deelte van de tyd ademhalende, terwijl hij de draden van de antenne onder het voorbijgaan opzij duwde. Het toeval wilde dat hij dicht bij de duikeraloep boven kwam en de duiker, die op de ladder stond met de helm af, greep hem vast en hielp hem aan boord. „Alleen commandant Herbert slaagde er dus in, hoewel dit oorspronkelijk niet in de bedoeling had gelegen, aan de oppervlakte van het water te komen. „Waar was de comman dant Goodhart dan gebleven?" „Niemand kon op dét oogenblik nog be vroeden wat er eigenlijk met den heldhaftigen commandant van de Engelsche duikboot K 13 gebeurd was. Herbert scheen in de meening te verkeeren. dat Goodhart reeds vóór hem boven was ge komen, want zyn eerste woorden waren: „Waar is Goodhart?" Men kan zich zyn ontzetting voorstellen toen hem verteld werd, dat deze niet ver schenen was. Evenmin was de blikken bus aan de oppervlakte gekomen. Alleen Her bert was. als door een wonder aan die vree- selijke hel op de bodem der zee ontkomen. (Wordt vervolgd). ?ÜJL /f C E N RAL y- '~r r C *nd t Good h - Herbe-t De Texelsche kust. Het strand nabij den vuurtoren te De Cocks dorp heeft het dit jaar weer zwaar te verant woorden gehad. Groote stukken werden weg geslagen. Den 8en Februari bezweek het dijkje dat de Eyerlendsche Huispolder moest beschermen, zoodat deze polder gedeeltelijk onder liep. Bij de stormen in Sept. werd nabij Cockdorp opnieuw veel van de duinen wegge slagen. Een kabel van de telefoon kwam ge heel bloot te liggen. Hoewel reeds meermalen op den gevaarlijken toestand werd gewezen, werd tot dusver van hoogerhand geen hulp in het vooruitzicht gesteld. In Juli werden te Haarlem aabesteed de werken van den stuifdrjk aan de Hors, welke werden aangenomen voor 42889.—. Poldernieuws. Personalia. 7 Juni werd de heer J. Eelman herbenoemd als Dijkgraaf van Waal en Burg. 3 Juli de heer W. Zegel tot Heemraad van den P. H. Polder. 1 October de heer A. Garriten tot Heemraad van den polder Eijerland. Bij de verkiezing op 12 November werden de heer Jb. Boogaard en Joh. Roeper herbe noemd tot Hoofdingelanden van 't Water schap „De 30 Gem. Polders op Texel". Den 5 Dec. nam de heer J. S. Dijt, die meer dan 30 jaren als Dijkgraaf van de 30 polders had gefungeerd, afscheid als zoodanig, wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd. Bij deze gelegenheid werd den heer Dijt warme hulde gebracht. Ook de heer J. Jzn. Rab nam om dezelfde redenen ontslag als penningmees ter van dit waterschap, waarin mj vele jaren zijn diensten had bewezen. Ook de heer Rab werd bij dit afscheid gehuldigd. Bij Koninkl. besluit werd de heer C. Keyser Hz. tot Dijkgraaf van de 30 Polders benoemd, en bij gehouden bestuursstemming de heer J, Kager tot penningmeester. Wegen, enz. 30 Polders. Dit jaar is wederom 4,5 km steenslagweg geasphalteerd, w.o. Oosterweg en wegen naby Den Hoorn. In Everste koog is aangelegd een aarden baan voor een meuwen weg breed 8 4 10 m, lang 800 m. Bruggen en duikers. Zes bestaande steenen en houten duikers werden vervangen door duikers van gewapend beton, met doorstrooming 100 X 140 cm, op een diepte van 1.60 m v.z., voorts nog 20 duikers van betonbuizen van 80 cm voor zien, welke alle dieper zijn aangelegd. Tochtslooten. Met de excovateur zijn verschillende slooten vergraven als tochtsloot achter Oudeschild, Schildsloot, kanaal P. H. Polder, en kanaal bij Waaldersluizen, totale lengte 2500 m, diepte 1.602.50 m V.Z. Overigens nog 7000m tochtslooten vergraven, diepte 1.40 tot 1.60 m V.Z. Zeewering. Verschillende vakken steenglooiing zijn her zet geworden. Nieuwe glooiing van beton blokken op diverse plaatsen aangebracht. Bermstorting was dit jaar niet noodig. Afwatering. Waterbezwaar in de polders is dit jaar we gens groote droogte niet voorgekomen. Molens. In den polder Waalenburg werd een water molen geplaatst ter bevloeiing van een ge deelte van dien polder ter bescherming van de broedplaatsen der vogels. Den 12en Sept. had de overdracht hiervan plaats. Bootdienst TexelDen Helder. Hoewel het begin slecht was, daar de Mars diep 1 Jan. aan den grond raakte, werd ver der onafgebroken de dienst vanuit de Haven te Oudeschild onderhouden. Slechts een enkele maal moest om den lagen waterstand een dienst uitvallen. Van 1 Februari tot 5 November werd 5 maal per dag gevaren, gedurende de overige maanden 4 maal. Tex. Eig. Stoombootonderneming maakte weer goede zaken. De in de vergadering van 21 Febr. overlegde rekening en balans hadden een winstsaldo van 25941.24 De heer W. H. Lap werd tot voorzitter ge kozen, ce heer G. J. B. Mulder, die 21 Febr. als bes'uurslid was gekozen, werd tot vice- voorzitter benoemd. Vreemdelingenverkeer. Schreven we vorig jaar, dat het bezoek aan Texel in 1933 grooter was dan ooit te voren, het jaar 1934 verslaat hierin zijn voorganger nog aanmerkelyk. Vooral in de laatste helft van Juli en gedurende Augustus vertoefden ongekend veel gasten op Texel. Door de booten van T.E.S.O. werden, allee# in de maanden Juli en Augustus vervoerd; 49721 passagiers, 20480 rijwielen en 1263 auto's, dit is 3058 personen, 2504 rijwielen en 202 auto's meer dan in dezelfde perode van 1933. Toch waren ook bij het bezoek aan Texel de moeilijke tijdsomstandigheden duidelyk merkbaar. De goedkoopere pensions, de club- huizen en jeugdherberg waren steeds goed bezet, doch in de hotels en betere pensions was meestal nog plaats over, terwijl ook da uitgaven der gasten belangryk minder waren. Het vreemdelingenverkeer bepaalde zich dit jaar niet alleen tot De Koog en Den Burg. Vooral ook te De Cocksdorp en Den Hoorn had men een druk bezoek. De Texelsche vuur toren en een kijkje naar het wrak van da Oakford stond ditmaal bij de meeste gasten op het programma. Te Den Burg en te Oosterend werden onder af deelingen opgericht van de V.V.V. „Mooi Texel". Strandingen en Ueddingswezen. Met droefheid moeten we gedenken, da groote ramp, die reeds in 't begin van t jaat op onze kust plaats had, toen den 17en Ja- uari het Engelsche stoomschip „De Oakford" op de Eierlandsche gronden strandde en waar- bij de geheele bemanning, bestaande uit 10 personen het leven liet. Te meer bedroeft ons dit ongeval, daar de moedige bemanning van „De Eierland" nog bij het schip geweest is, en de bemanning van de „Oakford" het niet wilde verlaten. De angst aan den wal, toen men meende, dat ook de reddingboot was vergaan, zal door velen nooit vergeten worden. Den 23en Januari geraakte, weer nabij De Cocksdorp de „Chr. Mathiessen" aan den grond, doch dit schip kon los gesleept worden. De heer D. C. Dros, die zeer vele jaren lid van de plaatselijke commissie was. trad in Juli als zoodanig af. De motordrijver van de reddingboot Eier land, de heer G. v. d. Kooij, die in November als zoodanig aftrad, werd door de Redd. Mij. gehuldigd op 1 November. De heer J. Nieboer werd als motordrijver benoemd. Sport. Op het gebied van de sport heeft op Texel in 1934 geen crisis geheerscht; integendeel, korfbal en voetbal hebben een bloeitijd mee gemaakt als nimmer te voren. Allereerst wil len wij dan het korfbalspel noemen. Bijna al de dorpen van Texel hebben hun club en vor men samen den Texelschen Korfbalbond, waarin ook een rield. club, „Elto I", uitkomt. In de competitie, die voorjaar 1934 eindigde, behaalde „Verdo Nigro" het kampioenschap, thans heeft deze club twee twaalftallen ge vormd, waarvan het eerste uitkomt in de competitie van den „N.H.K.B."; een ongunstl- gen indruk maakt V.N. daar niet op het mo ment dat wij dit schrijven staat deze club no. 3 in haar afdeeling. In de competitie van den Tex. Korfbalbond, die thans nog loopt, staat „De Zwaluw" er het gunstigst voor. Het voerbalspel maakte hier in het voorjaar een inzinking mede: „Texel I" sloeg in de competitie 1933'34 nu juist geen schitterend figuur; men moest zich tenslotte met de 6de plaats in de 4e kl. K.N.V.B. tevreden stellen. Geen wonder dat, toen de competitie 1934'35 begon, hier de verwachtingen lang niet hoog waren gespannen. Het bleek echter al spoedig dat men de krachten van het Tex. elftal al te laag had aangeslagen; bijna al de wedstrijden werden gewonnen en nu we dit schrijven staat Texel II eindigde in het voorjaar als no. 3 in gunstig voor het te behalen kampioenschap (er moeten voor de jaarwisseling nog enkele wedstrijden gespeeld worden, die in den stand nog enkele wijzigingen kunnen brengen). Texel II eindigde in het voorjaar als no. in de 2e klasse F van den N.H.V.B. en staat mo- men.eel no. 4. „Texel 3" eindigde op de 4e plaats van de 4e kl. H en heeft nu de 3de paats bezet. De „Texelsche Boys" en „Cocksdorp I komen voor het eerst uit in den N.H.V B., beide ook in de 4de klasse H; deze clubs maken geen direct ongunstigen indruk, doch hebben geen kampioenskansen. „Oudeschild I" maakt dti jaar een goed figuur; deze club heeft nu de eerste plaats veroverd in de 3e klasse E. Het tweede van deze club maakt het in de 4e Klasse H lang niet zo<- goed. De wandelsport is in het afgeloopen jaar wel niet zoo druk beoefend als in 1933, toch heeft nog een 35 km afstandmarsch plaats gehad op den 2en Paaschdag, waaraan niet minder dan 125 personen deelnamen, hiervan ruim 60 pet. uit andere gemeenten van ons land. De Paardensport maakt hier door de slechte uitkomsten van de boerenbedrijven, nu direct geen bloeiperiode door, de prestaties, die ech ter door de leden van de Tex. Ry vereen, worden verricht, zijn buitengewoon. Op den Paarden sportdag, ge.iouuen 17 Sept., werden num mers gegeven, die '-ooral bij de leden van de van elders medewerkende rijvereen. het hoog ste respect afdwongen. Het aantal belangstel lenden was op dezen Paardensportdag echter zoo gering als wij op Texel nog niet hebben meeegmaakt. Rest ons nog iets te zeggen over het dam spel, ook dit spel rangschikt men gewoonlijk onder de rubriek sport. Bizondere zaken zijn op dit gebied op Texel niet gepasseerd in 1934. Dat Texel echter vele goede dammers bezit, bleek wel uit den onlangs te Den Helder ge speelden wedstrijd, waarby tegen de uitne mende Held. Damclub een gelijk aantal pun ten werd behaald. Diversen. 6 Jan. Brand in het woonhuis van den heer P. Dros te Den Burg, waarbij dit fraaie gebouw grootendeels verwoest werd. 14 .„aart. Opening Leeszaal te Den Burg en heropening Tex. Museum in een ruimer gebouw. 19 April. Duinbrand naby den vuurtoren. 28 29 April. Huisvlijttentoonsteling te Den Burg. 8 Mei. De Heeren G. Bakker te Den Burg en B. v. Heerwaarden te Eierland ontvangen voor hun moeilyke redding op 6 Aug. '33 resp. een bronzen eerepenning van de Koningin en een bronzen medaille van het Carnegie-Hel- denfonds. 22 Mei. De neer S. Vlessing te IJmuiden overleden. 29—30 Mei. Tentoonstelling voor slecht- hoorenden te Den Burg. 21 uni kwam de heer B. Graaf by een auto- aanrijding op den Koogerweg om het leven. 2 Juli. Oud-burgemeester Buysing-Dam- sté te Oostvoorne overleden. 17 Juli. Te Den Burg werd een Oranje- vereeniging ogericht. 24 Aug. Duinbrand nabij Den hoorn. 1 Sept. Inplaats van den heer H. Boer ;ot dlrecteur van „De Eendracht" benoemd da heer A. H. L. Ens.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 10