Radio-programma HQCH SP©T MOCIH1 ZOT de natum. HELDERSCHE COURANT VAN MAANDAG 31 DECEMBER 1934. Jaarverslag Jnderzeedienst Vogels in den herfs Tijdschriften en Weekbladen tl 5 Sept. Fokveedag te Den Burg. 10 Sept. Schuur van den heer W. Trap te Oosterend afgebiand. 24 Oct. Uitstekend geslaagd kinderfeest van de Heldersche Cour. te Den Burg. 4 Nov. De oudste inwoonster van Texel, mej. wed. B. Busselman, viert haar 91sten verjaardag. 1 Dec. De hee C. Eelman te De Koog, die na 34-jarige ambtsvervulling den post dienst verliet, wordt in zijn woning gehuldigd. Jeugdherberg „Panorama". Hoewel de gunstige resultaten van de vo rige jaren deden vermoeden, dat „Panorama" ook in 1934 weer door vele gasten zou wor den bezocht, kon men toch ver-wachten, dat het groote aantal overnachtingen van verle den jaar niet zou worden overtroffen. In het seizoen was de Jeugdherberg toen voortdu rend geheel bezet. Het aantal jeugdherbergen wordt steeds grooter (verleden jaar waren er reeds 56) zoodat het aantal trekkers meer verdeeld wordt. Bovendien maakt de crisis het vooral aan vele jongeren onmogelijk geld te besteden aan reizen en trekken. Volgens som migen zouden de beide kamphuizen, die in de Koog werden gebouwd, geduchte concurren ten voor de Jeugdherberg kunnen worden. Van dit laatste is niets gebleken en met groote voldoening kan worden vastgesteld, dat het aantal overnachtingen toch nog weer is ge stegen n.I. tot 4529, dus 85 meer dan verleden jaar, toen het 4444 was. Bij deze 4444 waren ook nog de 127 overnachtingen van de nood- jeugdherberg „Burgerhout" in de Witte Kruis- laan, die dit jaar niet weer in gebruik is ge weest, doordat aan de inrichting hiervan weer eenige kósten waren verbonden, waartegen het geringe voordeel niet opwoog. Inplaats hiervan werden een tiental matrassen aange schaft, met behulp waarvan de trekkerskeu ken als noodslaapplaats kan worden inge richt. Dat hiervan nog dikwijls gebruik werd gemaakt, blijkt uit het feit, dat desondanks nog ongeveer 200 trekkers wegens plaatsge brek moesten worden afgeschreven. De eerste gasten kwamen 29 Maart en 28 September gingen de laatsten weg. Met Pa- schen, dat dit jaar zeer vroeg was, (1 en 2 April), waren er reeds 55 trekkers en met Pinksteren was de Jeugdherberg vol en moes ten 75 worden afgeschreven. Het aantal scholen was dit jaar weer veel grooter n.1. 10 (vorige jaar 6) met een totaal van 789 overnachtingen (vorig jaar 478). Ge deeltelijk moet dit worden toegeschreven aan het zenden van een prospectus aan de hoof den van 300 onderwijsinrichtingen en verder aan de meerdere bekendheid die „Panorama" heeft gekregen door andere scholen, welke hier reeds e en bezoek hebben gebracht. Het aantal personen bleef ongeveer gelijk, n.1. 1876 (vorig jaar 1854). Hierbij waren 4 Duitschers, 2 Belgen, 2 Amerikanen en 9 Zwitschers. Om de trekkers eenige voor-lichting te geven bij het ontdekken van het Hollandsche land schap, zijn dit jaar door de N.J.H.C. eenige fiets- en wandeltochten georganiseerd, waar van er een over de Waddeneilanden ging. Van de 11 tochten die uitgeschreven zijn, waren op 28 Juli voor deze de meeste tochtenboekjes verstrekt n.1. 118, wel een bewijs hoe zeer de Waddeneilanden in trek zijn. Behoudens enkele kleine reparaties, werden in de Jeugdherberg dit jaar geen verande ringen aangebracht. Evenals het vorige jaar was gedurende de maand Juli een leerlinge van de school voor Maatschappelijk werk te Amsterdam als vo lontair werkzaam, n.1. mej. Meihuizen. Naar de beide Jeugdherbergleiders-confe renties, die dit jaar te Castricum en Haarlem zijn gehouden, werd door het bestuur een af gevaardigde gezonden. In dienst waren Hr. Ms. „O 13", „O 14" en „O 15", terwijl Hr. Ms. „K XVI" en „K XVII" bezig waren aan invaren, nadat zij door de werf van aanbouw (resp. Rotterdamsche Droogdokmaatschappij en Werf „Feyenoord' waren afgeleverd. Hr. Ms. „K 14" en „K 15" werden gereed gemaakt voor de reis naar Oost-Indië ter versterking van het eskader aldaar. Ook de achter ons iiggende periode was voor den Onderzeedie. i een bijzonder druk jaar, er moesten alle krachten ingespannen worden om het omvangrijke bedrijf, dat bij kans te groot is voor de aanwezige ruimte, middels, huisvesting, enz. te laten voldoen aan de opdrachten, die hieraan gesteld wor den. 22 Januari 1934 vertrokken Hr. Ms. „K XVI" en „K XVII" voor het houden van een diepteproef van 80 meter naar de „Silverpitt" bij de Doggersbank en keerden den 24sten Januari in het Nieuwediep terug. Daarna wer den Hr. Ms. „K XIV" en „K XV" gereed ge maakt voor de reis naar Oost-Indië en ver trokken zij den 7den Februari. Hr. Ms. „O 13", „O 14" en „O 15" waren in dienst vanaf het begin van het jaar. 1 Februari kwam Hr. Ms. „O 13" in conservatie en in Maart volgde Hr. Ms. „O 15". 23 Maart v.JX Hr. Ms. K XVIII" overgenomen van de Scheepsbouwwerf Wil- ton-Feijenoord te Schiedam en in dienst ge steld. 24 Maart vertrok zy naar het Nieuwe diep, waar zij haar proeven voortzette. 23 April vertrok zy met Hr. Ms. „K XVI" naar de „Silverpitt" voor een diepteproef van 80 m en keerde den 25sten April terug. 20 Juni ver trokken Kr. Ms. „K XVII" en „K XVIII" met het oefen-smaldeel naar de Oostzee en deden daar de volgende havens aan: Hr. Ms. ,,K XVII" Gdynia, Hr. Ms. „K XVIII" Königs- berg", beide Riga en Kopenhagen, en keerden 1 Augustus terug in het Nieuwediep. 20 en 21 September en 24 tot en met 28 September hield de divisie onderzeebooten, bestaande uit Hr. Ms. „K XVII", „O 14" en „O 15", tacti sche oefeningen in de Noordzee, waarvan de vier laatste dagen bestonden uit het deelne men aan de najaars-manoeuvres. In October kwamen Hr. Ms. „O 10" en „O 11" in dienst en gingen Hr. Ms. „O 14" en ,,Q 15" in con servatie". 19 October deden Hr. Ms. „O 10" en „O 11" haar diepteproef van 80 m in de „Outer-Silverpitt". 14 November vertrok Hr. Ms. „K XVIII" voor een wereldreis van 8 maanden tot het doen van zwaartekrachts metingen en onderzoekingen naar den aard en intensiteit van het aard-magnetisme. Hr. Ms. „K XVI" en „K XVII" worden ge reedgemaakt voor de reis naar Oost-Indië. De belangstelling van de zijde van het Neder- landsche volk voor den tak van dienst was amelijk groot, niettegenstaande slechts spo radisch door de onderzeebooten een bezoek we i -v eracht aan de grootere steden van ons land. Zwervers en trekkers. VII. Zelfs uit den donkeren nacht klinkt de rus teloosheid, die de vogelenwereld heeft aange grepen, ons tegen. We bemerken, wanneer we in den herfst 's avonds het drukke gewoel van de stad ontvlieden, in de natuur een geheim zinnige drukte. In de eindelooze ruimte boven ons leeft het van duizenden vogels. De lucht is vol rumoer Met snellen wiekslag spoeden zij zich voort, altijd verder. Een machtig verlangen is 't, dat alle be zielt. Geen vogel kan zich aan dien drang onttrekken. Een geweldig proces grijpt in hen plaats, waar ze geen weerstand aan kunnen bieden. Zelfs de leeuwerik in zijn kooi wordt ver teerd door het heimwee; 't moet een marte ling zijn voor alle wilde kooivogels, weg te moeten en niet te kunnen, telkens den kop te stooten tegen het dak, dat niet wijken wil. Hoeveel snellen ons voorbij! We weten het niet, we zien niets. Maar luistereen aan zwellend geruisch van een wolk spreeuwen treft ons oor, ze passeeren, langzaam sterft het geluid weg. Met zwoegenden slag trekken kieviten voorbij, heesch klinkt hun: wie-iet, wie-iet, Scholeksters roepen onophoudelijk hun schel: te piet te piet. Heerlijk klinkt daartusschen het melodieuze: wiui-iet wiui-iet van de wulp. En dan al die hooge en lage fluittonen van strandloopers en plevieren, van tureluurs en ruiters, nu eens dicht bij, dan weer van heel ver. Schril klinkt het srie- srie-sirr van merels en koperwieken; leeuwe riken verraden zich door hun tsjer-skrie-iel, dat ze elkaar voortdurend toeroepen. En dan al die klanken, die we niet thuis kunnen bren gen. Aangrijpend, al die stemmen te beluisteren van de gevleugelde luchtreizigers, die zich zelfs nu geen rust gunnen, ja liefst in den nacht trekken, om bij daglicht wat voedsel tot. zich te nemen. Die nachttrek is voor de vogels niet zonder gevaar. Masten, palen, telefoon- en telegraaf draden eischen heel wat slachtoffers. Meer malen vindt men in de nabijheid van hoog- uitstekende voorwerpen 's morgens de vogels doodaf voortstrompelend met geknakte vleu gels, een gemakkelijke prooi voor gevleugelde en viervoetige roovers. En dan de lichtschepen en vuurtorens. Niet alleen vliegen velen zich te pletter tegen de donkeregevaarten, maar honderden, verblind door de felle lichtstralen, kunnen zich niet meer aan den fascineerenden invloed onttrek ken. De vogels naderen den toren, trachten te ontwijken, keeren terug, fladderen als vuurvlinders in de sterke lichtbundels, storten eindelijk uitgeput aan den voet van den vuur toren neer. Vroeger werd door de bevolking bij de torens ijverig jacht gemaakt op de dood-vermoeide dieren. Merkwaardig, dat men dit alleen waarneemt bij donkere nachten. Bij heldere lucht, ja al breekt slechts hier en daar een nieuwe ster: door de grauwe wolken heen, dan verliest de toren zijn aantrekkingskracht en vervolgen de vogels rustig hun weg. 't Zijn vooral spreeuwen, leeuweriken, me rels, koperwieken, vinken en kepen, die als slachtoffers vallen, maar ook grootere vogels treft dit lot. In een opgave van één onzer vuurtorens over enkele wintermaanden kwa men voor: spreeuw, kramsvogel, kievit, goud plevier, drieteenzandlooper, watersnip, drie- teenmeeuw, meerkoet en waterhoentje. Alle vogels, die hun weg zochten door de duis ternis. Toch zijn er wel pogingen in 't werk ge steld, dit gevaar voor de trekers te vermin deren. Om de lichten der torens, die in den trekweg liggen, heeft men vogelrekken aan gebracht, waarop de vogels zich kunnen neer zetten. Vooral spreeuwen maken hiervan graag gebruik. Echter niet alleen de lantaarn met zijn sterke licht levert het gevaar op, de toren zelf plaatst zich in den weg. Een strandlooper bostste tegen een der raampjes van een toren met zulk een kracht, dat niet slechts het glas verbrijzeld werd, maar de vogel enkele meters verder op de verdieping dood gevonden werd. Bij enkele torens heeft men nu proeven ge nomen met lampen, die men zoo plaatste, dac 't uitstralende licht niet geschaad werd, maar wel de voornaamste gedeelten werden verlicht. Geheel afdoende is ook dit nog niet. Nog steeds verliezen jaarlijks eenige honderden vogels hun leven. o.a. bij den „Brandaris" op Terschelling. 't Laatste woord is hierover nog niet ge sproken, wellicht wordt nog eens een middel gevonden, waardoor het vuurtorengevaar in de triestige, sombere herfst- en winternachten tot het verleden zal behooren. Waarom trekken de vogels Heel wat theorieën zijn al opgebouwd, om dit geweldig herst- en voorjaarsgebeuren in de vogelwereld te verklaren. Het gaat bijna altijd samen met een klimaatsverandering in 't verlaten gebied, waardoor de bestaansmogelijkheid voor de vogels gering wordt. Maar vele vogels ver dwijnen al als er nog volop voedsel voorhan den is en ook het weer hen niet tot vertrekken noopt. Onze spreeuwen reizen weg, terwijl Noorsche spreeuwen het hier blijkbaafr zoo kwaad niet hebben. En met merels en lijsters gaat het al even zoo. Zwaluwen en fitisjes kunnen niet buiten hun muggen en larfjes en verhuizen naar de tropen, maar meezen passen zich bij de ver anderde omstandigheden aan, eten zaden, ha len het brood voor den snavel der musschen vandaan. Vele meeuwen vinden op 't land en langs de kust genoeg van hun gading. Stern tjes, die kleine vischjes uit zee opduiken, kunnen in den wintertijd in de meestal on stuimige zee niet visschen, ze vernuizen naar het Zuiden, waar rustiger water hun voedsel verschaft. Hoe vinden ze hun weg? Niet, omdat de oude vgoels die de reis al meer gemaakt heb ben. hier de gidsen zyn. Meestal trekken de jongen 't eerst. Koekoeken echter verdwijnen zoo gauw ze hun eitjes gedeponeerd hebben n de nestjes der pleegouders. De jonge koe koeken volgen pas veel later. Van den trek van onze zomervogels weten we nog heel weinig. Door 't ringonderzoek zullen we daar langzamerhand een beter in zicht in krijgen. Dit jaar kon ik uit onze omgeving een 400, meest jonge vogels, de reis opsturen, voorzien van een lichten aluminium ring, genummerd en geadresseerd. Hieronder waren pl. m. 90 paapjes, 70 leeu weriken, 70 kneutjes, pl. m. 90 spreeuwen, een 8-tal koekoeken e. a. De in 't algemeen verkregen resultaten toonen aan, dat 2 3 der geringde zangers teruggemeld wordt. De meesten verdwijnen spoorloos, sterven op verborgen plaatsen. Zelfs van onze musschen, v, aarvan elk paartje pi. m. 12 jongen groot brengt, zonder dat hun aantal merkbaar vermeerdert, vindt men zel den een dood exemplaar. Van de passeerende najaarstrekkers weten we zoo ongeveer wel vanwaar ze komen en waarheen ze gaan. Van vele is de hoofdrich ting O.W., naderen ze echter de kust, o. a. bij de Duitsche bocht, aan onze Noordzee, zelfs eenigszins is dit het geval bij het IJse'.meer, dan buigen ze naar 't Zuiden af. Toch wagen velen ook den sprong over het breede water en steken over naar Engeland. Eenige jaren geleden is opgericht het Trekstation „Texel". Meer dan honderd waar nemers over het geheele land verspreid, ver zamelen in voor- en najaar gedurende een vastgestelde periode 's morgens van 78 uur gegevens omtrent de aan hun voorbijtrekken de vogels. Een interessante bezigheid, dat na speuren van de lucht, dat luisteren naar den trekroep, het tellen en schatten der aantal len, het bepalen van de richting waarin ge trokken wordt. Bij stil weer is 't een turen naar omhoog, dan hoofrt men den roep, maar is 't vaak moeilijk de vogels te ontwaren. Is 't weer ruwer, dan trekt alles veel meer langs den grond. De eerste bonte kraaien krassen ons een goeden morgen toe; een 8-tal komt aan- roeien, ver van elkaar of ze niets met elkaar te maken hebben, dat is slechts schijn. De troepen van pl.m. 80 gaan soms voorbij. Al deze gegevens worden door 't Treksta tion, gevestigd in 't Zoölogisch station te Den Helder, met elkaar vergeleken en tot een geheel verwerkt. Voor ons land wordt op deze wijze vrij nauwkeurig gevonden de weg, die de verschillende soorten nemen en 't aan tal, dat passeert. A. ONTVANGEN BROCHURES, ENZ. „De bebossching op de Noordzee-eilanden" door P. Boodt. Overdruk uit het Nederlandsch Boschbouw-Tijdschrift. Zeer zeker is dit voor velen, die belang hebben bij of zich interessee ren voor de bebossching op onze eilanden een interessant en leerzaam geschrift; de schrijver is houtvester in de houtvesterij „de Eilanden" en dus zeker een alleszins bevoegd persoon. Tot ons leedwezen zijn wij dat niet, hetgeen niet wegneemt, dat wij gaarne dit geschrift, dat k 1.25 te verkrijgen is bij de redactie van het genoemde boschbouwtijdschrift te Wageningen, willen aanbevelen. Er komen een aantal illustraties in voor. Verslag der Verzekeringskamer over het jaar 1933. Prijscourant no. 3, seizoen 1934'35 van van Namen's Zaden te Dordrecht. BINNENVAART-ALMANAK 1935. Verschenen is de Binnenvaart-Almanak 1935, het bekende Jaarboekje van het Onder wijsfonds voor de Scheepvaart te Amsterdam. (Binnenkant 22). De Binnenvaart-Almanak, die uitgegeven wordt ter bevordering van het vakonderwijs en het lager onderwijs aan schippers en schip perskinderen, is dit jaar, zooals uit het voor woord van den heer G. de Jong, den directeur van het Onderwijsfonds blijkt, weer uitge breid. Behalve de gewone rubrieken bevat het 144 pagina's tekst beslaande boek alle gege vens omtrent hoogwatergetijden, sleepvaart- tarieven, stormseinen, de evenredige vracht- verdeeling, enz. en bovendien twee uitvoerige artikelen over het Juliana-kanaal en Twente kanalen met complete gegevens voor de scheepvaart met bijbehoorende kaarten. Wij twijfelen niet of ook dit jaar zal de Binnenvaart-Almanak, die na inzending van 25 cent aan het Onderwijsfonds franco wordt toegezonden, duizenden direct en indirect be langhebbenden bij de scheepvaart goede dien sten bewijzen. iinimtinintuiHiHiiiiniiiiiiMWuiunmii DINSDAG 1 JANUARI. Hilversum, 1875 m. AVRO-uitzending. 5.30 VPRO, 6.30 RVU. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Morgenwijding. bv I I 9.15 Gramofoonpl. 9.30 Stafmuziek 5de Reg. Inf. o.l.v. J. R. v. d. Glas. 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Vervolg concert. 10.45 Voordracht W. Haak en gramofoonpl;- 12.00 John van Brück en zijn orkest. Jeü 2.00 Nieuwjaarswensch in 9 talen door Joh. A. P, Otten. i Tl 2.20 Ormoeporkest o.l.y. N. Treep m.m.Vi E. j Veen (piano). e 4.00 Voor kleine kinderen. 4.30 Radio-Kinderkoorzang o.l.v. J. Hamelj 5.00 Concert uit het Grand-Hotel Central, Den Haag. 5.30 Jeugdhalfuur v. d. VPRO, o.l.v. Ds. B. J. Aris. 6.00 Gramofoonpl. 6.30 RVU. Dr. H. E. Enthoven: Aan den voor avond van de Volkstemming in het Saarge- j bied. i 7.00 Palestrina-koor o.l.v. Jos. Vranken. 8.00 Vaz Dias. 8.15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep m.m.v. L. Zimmermann (viool). 8.45 „O.K.Cal Calloway*', Nieujaarshoorspel van A. v. Waasdijk. 9.05 Gevar. programma m.m.v. Kovacs Lajos, de „Kardösch Sanger", Gerda Broekhuyzen (piano-syncopations), V. Gömöry (zang), B. Lensky (viool) en E. Veen (piano). 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 301 M. 4> KRO-programma. 8.309.30 NCRV. 8.30 Morgenwijding o.l.v. Ds. W. J. J. Veldera, m.m.v. alt en orgel. 9.30 Gramofoonpl 10.25 Hoogmis. 12.15 Orkestconcert en gramofoonpl. 2.00 Gramofoonpl. ,-.a 2.15 Militair concert en gramofoonpl. 4.15 Gramofoonpl. 5.00 Schlagermuziek. 6.00 Gramofoonpl 6.25 Orkestconcert. 7.15 Lezing en gramofoonpl. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Schlag rmuziek. 9.45 Orkestconcert m.m.v. sopraan. 10.30 Vaz Dias. Gramofoonpl. 10.40 Vervolg concert. 11.1512.00 Gramofoonmuziek. WOENSDAG 2 JANUARI. Hilversum, 1875 m. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. m de Continubedr.Trio, Dr. H. Brugmans (lezing), J. Lemaire (decla matie) en gram.pl. 12.00 „De Zonnekloppers", o.l.v. C. Steyn. 12.3 „Orvitropia", o.l.v. J. v. d. Horst. 1.00 Gram.pl, 1.15 Vervolg Orvitropia. I.45 Zenderverz. 2.00 Gramofoonpl. 2.15 Kniples. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 „De Notenkrakers", o.l.v. D. Wins. 6.15 Orgelspel J. Jong. 6.45 Sportuitzending. 7.00 Muzik. causerie, M. Vredenburg, met gram.pl. 7.45 Radiotooneel. 8.00 Herh. SOS-Ber. 8.03 E. Walis en zijn orkest 8.30 Bont Nieuwjaarsprogramma. 10.00 Vaz Dias en VARA-Varia. 10.10 Strijkorkest o.l.v. E. Walis, m.m.v. J. v. Helden (viool). 10.30 Gramofoonpl. II.00 ,,X-X"-Ensemble o.l.v. C. Steyn. 11.3012.00 Gramofoonpl. Huizen, 301 M. NCRV-uitzending 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. E. Douma. 11.0012.00 Zang Chr. v. Dam, m.m.v. mevr. H. Schults-Espeet (pian O), 12.15 Gramofoonpl. 12 30 Orgelspel R. Parker. I.15 Kwintetconcert o.l.v. P. v. d Hurk. 2.30 Voor jeugdige postzegelverzamelaars. 3.003.45 Vioolrecital C. Hengeveld Jr., m.m.v. G. Hengeveld (piano). 4.00 Gramofoonpl. 4.15 W. Jurg: Dammen. 4.45 Gramofoonpl. 5.00 Kindéruur. 6.00 Landbouwpraatje. 6.30 Afgestaan. 7.00 Politieberichten. Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Lezing Dr. B. Wielenga. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Orgelconcert J. Zwart. 9.00 Lezing Dr. B. Wielenga. 9.30 Gramofoonpl. 9.35 Hill. Kamermuziekvereen. 10.00 Vaz Dias. 10.05 Gram.pl. 10.20 Holl. Kamermuziekvereen. 10.45—11.30 Gramofoonpl. DONDERDAG 3 JANUARI. Hilversum, 1875 m. Algemeen Programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Ensemble Lismonde. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Vervolg concert. II.00 Orgelconcert P. v. Egmond Jr., m.m.v. V. Binnendijk (alt). 12.00 Tuschinski's Select Salonorkest o.l.v. Max Tak. I.45 Vioolrecital C. Moerman. Aan den vleu gel: E. Veen. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Vervolg vioolrecital. 2.44 Zang door P. C. Brederode. 3.00 Declamatie Kommer Kleyn. 3.30 Vervolg zang. 4.00 Pianorecital R. Regnard. 4.30 Causerie Max Tak. 5.30 Kavocs Lajos en zijn orkest en gramo foonpl. 7.30 Kapt. ter Zee H. Ferwerda: Ons Volk en de Marine. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofonpl. 8.15 „Orpheus", opera van Gluck (verkorte uitvoering). M.m.v. solisten, koor o.l.v. H. v. Wielink en het Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte. 9.30 Noord-Amerikaan3ehe gramofoonpl. 10.00 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte. II.00 Vaz Dias. 11.10 Uit Astoria, Amsterdam! Ensemble Pali. 11.3012.00 Wiener Ensemble uit Astoria te A'dam. Huizen, 201 M. 8.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00— 12.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. J. J. v. Petegem. 10.4511.00 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gramofoonpl. 2.00 Cursus Fraaie Handwerken. 3.003.45 Gramofoonpl. 4.00 Bijbelelzing Dr. J. H. Gunning J.Hzn., m.m.v. bariton en orgel. 5.00 Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Gramofoonpl. 5.55 Arnhemsch Strijkkwartet en gramofopl. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Weekoverzicht. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Kampliedjes door Groep 8 Ned. Padvin ders Afd. Utrecht en gramofoonpl. 9.00 Lezing L. W. J. v. Hasselt. 9.30 Gramofoonpl. 10.00 Vaz Dias. 10.0512.00 Gramofoonmuziek. Onze wensch voor '35 Ziet U in twéé regels staan r Dat al wat g'U zélve toewenscht In vervulling moge gaan Ook voor U heeft '34 Een speciale rol gespeeld; „Waschgemakk'lijk,waschvoordee!ig": 't Was Persil in klank en beeld. '34 bracht veel méér nog Voor het Nederlandsch Publiek: Want Jutphaas kreeg zijn moderne, Practische Persil fabriek. Persil kwam óók in de wolken, En dat is héél goed bedacht: Zij ontmoet daar menig huisvrouw, s£j Die zij in de wolken bracht. §g» Wat ral '35 brengen? Eén ding staat er nu al vastt 't Is, dat ons mooi Amsterdam met De Persil-school wordt verrast. Da's het feit van '35, Van be.jng voor groot en kleint De Persil-school zal de vraaghaak Graag voor elke huisvrouw zijn. *t Is van groot belang, dat ieder Weet, wat Persil doet en kam Onze wensch voor '35: Komt en profiteert er van! Ad* ^ervice" E'Ostermann Crs Handel Mü N ;V. Amsterdam-Fabrieken te Jutphaas-Utrecht „Beauty". Het December-nummer van „Beauty", ver schenen bij A. J. G. Strengholt's Uitg. Mij. N.V. opent met 'n artikel „Waar vrouwen van droomen", ml. van sieraden, reizen enz. Mevr. MadsenScholte geeft wenken over „Dage- lijksche bewegingen" en Li Corboni wijst er op hoe men jong en fit kan olijven. Vele ge slaagde foto's geven dit St. Nicolaas- en Kerst-nummer een levendig aanzien. „De Kern", tijdschrift-artikelen van blijvend belang uit binnen- en buitenland. Het Dec.- nummer van dit Interessante tijdschrift is ver schenen. Het is ten eenenmale ondoenlijk van den veelzijdigen inhoud eenig idee te geven; men vindt er zoowel over Calvijn als over Felix Timmermans, over steuntrekkers in de Ver. Staten zoowel als over het veranderen van de woestijn. Prijs per nummer 60 ct. Uitg. van Holkema Warendorf U.M. „Het Kind", veertiendaajsch blad voor ou ders en opvoeders, red. D. L. Daalder, 35e jg., no. 24, Dec. 1934 Sinterklaas 1934. Sinterklaasperikelen, door Tine Veen, met onderschrift door Red. H. C. Andersen en zijn sprookjes, door Dr. Annie Posthumus. Het sprookje in de Sowjet-Unie, door Jef Last. Mevr. J. M. Selleger-Elout door W. A. v. Liefland Jr. Tijdschriften, door P. G. Nieuwe Kinder boeken. „Onze Taal", orgaan van het Genootschap „Onze Taal" (Keizersgracht 194, Amster dam), Nov. 1934. Oude en nieuwe vrienden. Dit zyn enkele aardige, weinig gebruikte, Nederlandsche woorden als meesmuilen, (geen mees-muilen, zooals men wellicht meent ,maar mee-smui- len, d.i. limlachen, verwant o.a. met „smoel"), molik (vogelverschrikker), enz. Verder bevat het nummer o.a. een verslag van de leden vergadering van October. „Holand op Reis' off. orgaan Alg. Reis- vereeniging (A. J. G. Strengholt Uitg. Mij.), 1 Dec. De „Costa do Sol", Portugal, Algiers, Ville-fransche, Genna. Vereenigingsnieuws, Wintersport, enz. „Ons Nederland". In het December-nummer van „Ons Nederland", off. orgaan van de Alg. Ned. Ver. v. Vreemdelingenverkeer, wordt eer biedig hulde gebracht aan de nagedachtenis van den kortelings overleden vice-voorzitter der vereeniging, den heer A. ioertson W.A.zn De aflevering bevat voorts een interessante beschouwing over de resultaten van het sei zoen 1934, bezier uit een oogpunt van vreem delingenverkeer. De meeste rapporten der plaatselijke V.V.V.'s zijn in mineur gestemd, r ai veelal met de toevoeging „het had nog slechter kunnen zijn". Dr. W. P. Hubert v. BUjenburgh schrijt over de Utrechtsche V.V.V.-week, terwijl men verder o.a. een Sin- t:rklaas-idylle vindt en een bijdrage over het passenf^nds. 31 December. Toen ik, nog een slanka jongeling van 18 jaren, mijn entree als volon tair maakte op een driehoofdige redactie op een bovenhuis diep in de provincie, gaf mijn chef, die behalve advocaat en procureur een een zeer cynische man was, mij een nadruk* kelijken raad mee op mijn journalistiek le* venspad „Wees in alles wat je schrijft vooral ciui* delijk. Wees liever tè duidelijk dan niet dui* delijk genoeg." En hij voegde er (ter verdui* delijking natuurlijk) een kwalificatie van het lezerspubliek in het algemeen aan toe, dia de hoffelijkheid mij verbiedt hier te herhalen". Hij gaf het voorbeeld. Toen op een dag het beroemde bericht kwam, dat mevrouw Cail* laux den hoofdredacteur van de „Figaro", Calmette, had doodgeschoten, voorzag hij het telegram, dat hij mij (intusschen opgeklom* men tot zoo iets als redacteur-Buitenland) doorstuurde, van het volgende schriftelijke commentaar: „Dit is zeer belangrijk! Een mi* nistersvrouw die een hoofdredacteur revol* veert!" Zoomin het woord „revolveert", dat mij een ingenieuze schepping leek, als het commen* taar op zichzelf, dat mij als een geraffineerde beleediging voorkwam, heb ik in de ruim" twintig jaren, die sedertdien vervloden zijn, kunnen vergeten. Maar aan de noodzakelijkheid van liever te duidelijk te zijn dan niet duidelijk genoeg, ben ik sedertdien meer dan eens ddor de practijk herinnerd. En ik kan dan ook zeer goed den Voorschotenschen correspondent van het Amsterdamsche dagblad begrijpen, die het noodig vond, aan het bericht: Een inwoner van deze gemeente, wiens naam onbekend is, heeft heden verschil* lende ingezetenen, die hiervoor in aan* merking komen, verrast met een Kerst* gave, bestaande uit verschillende levens* middelen. de volgende opheldering toe te voegen: Deze daad getuigt van waren burgerzin en oprecht gemeende naastenliefde. Hoevelen zouden, zonder dit commentaar niet gedacht hebben, dat deze daad getuigde van laaghartige egoime en onmenschelijke ruwheid Ik moet zeggen, ik heb mij meer dan eens gestooten aan slordigheid, de onvolledigheid van menige krantenbericht. Mijn collega's kunnen aan de punctualiteit van den kleinen correspondent in Voorschoten een puntje zui* gen! Hoe vaak heb ik, bij het lezen van het verslag van een brand, niet de regelen ge mist; „Het afbranden van dit huis beteekent een verlies, want als het niet was afgebrand, konden de bewoners er nog ongestoord in wonen, was de eigenaar niet een huis kwijt* geraakt en be hoefde de verzekering de scha* de niet te vergoeden". Hoe vaak ontbreekt niet bij een inbraak het commentaar: „Deze daad getuigt van hebzucht, ja, van misda* digen aanleg! Het is vooral hierom te ho« pen dat men den dader vindt, omdat inbre* ken in het huis van een ander bij de wet ver*, boden is. Het is heel leelijk, zich te vergrij* pen aan eens anders bezit en bovendien, een inbreker kan iemand vreeselijk doen schrik* ken!" Daarom: een eeresaluut aan den kleinen collega van Voorschten. Ga zoovoort, mijn zoon, en gij zult vele regels kunnen teLlenl j k.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 11