IN 'T SAARGEBIED Stadsnieuws TPot utiU li gaan m fimt KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN Uit het politierapport. Visscherij. Gemeenteraad Het nieuwe jaar. (DOOR ONZEN SPECIALEN VERSLAGGEVER) TWEKDE BLAD i )i HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 3 JANUARI 1935. Van de toegekende koninklijke onderschei dingen en benoemingen vermelden wij, in aan vulling op het bericht van j.1. Maandag 30 December alsnog de navolgende: Benoemd tot Minister van Staat, mr. P. J. M. Aalberse, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, oud-Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid; tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw de hoofdaalmoezenier voor leger en vloot J. J- J. Noordman tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau, met de zwaarden de kapitein A. v. d. Waag van het régiment Kustartillerie; tot officier in de Orde van Oranje-Nassau dr. J. F. Sirks, adviseur-verificateur van de Rijks Zeeinstrumenten; is toegekend de eere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in goud, met de zwaarden, aan den opper-schipper C. Mallie; in goud aan CJi. van den Berg, hoofdopziener der werkplaatsen van het Marine-Etablissement te Soerabaja. -Wij wijzen belanghebbenden op de in dit no. voorkomende bekendmaking van den Ambtenaar van den Burg. Stand, inzake wijzi ging van de voorschriften nopens het doen van aangiften van geboorte en van overlijden. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER. 25 Dfeeember 19341 Januari 1935. - Niéuwe zaken. Anna Paulowna: N.V'. Bloembollenkwekerij en -handel G. A. Preijde', Molenvaart 184. Anna PaulownaFirma T. en W. Böekeé, Breezand, Middenweg 61. Kweken en handel- d-ijven in bloembollen en aanverwante artike len. Vennootschap ontbonden. MOED, VOLHARDING, ZELFOPOFFERING Zaterdagavond 5 Januari 1935 zal de Ver- eeniging van „Blauwe Zeeridders" een groote feestavond organiseeren, in Casino. Alsdan zal het feit herdacht worden, dat de voorzitter, de heer van Dok, die in vreugde en rouw met de leden der Vereeniging mee leeft, 25 jaar lang, bestuurder dezer Vereeni ging van dë dragers van de Reddingmedaille is. Na het ófficieelè gedeelte zullen de Ridders onder het genot van vrije consumptie genieten van hetgeen ten tooneele wordt gebracht. Een bekend humorist zal zijn schlagers ten ge- hoore brengen. Er is veel animo voor dezen avond, nog een beperkt aantal toegangskaarten f 0.25 per stuk is bij de bestuursleden van „Moed, Vol harding, zelfopoffering" te verkrijgen. VERKOOP BOERDERIJ. De op den 20 December j.1. bij inzet en op den 27 December j.1. bij afslag door Notaris J. W. J. Schreuder te Den Helder verkochte Huismanswoning met schuren, bouw- en wei land aan den Middenvliet no. 27 te Koegras, gemeente Den Helder, is aan den heer D. Bakker te Den Helder cpq, toegewezen voor de som van f 19.691. 'NUTSSPAARBANK TE DEN HELDER. Vef gelijkend jaaroverzicht. Het tegoed der spaarders in 1934 gestegen tot 2.892.281.06 (v. j. 2.635.858.64). Bij de Nutsspaarbank te Den Helder werd in 1934 aan spaargelden ontvangen 2.676.881.72 (v. j. 2.515.222.08) en terugbetaald 2.498.475.43 (v. j. 2.333.963.95), zoodat meer werd ingelegd dan terugbetaald 178.406.29 (v. j. 129.288.72). Voorts werd op 31 December aan rente over 1934 op de spaarrekeningen bijgeschreven totaal 78.016.19 (v. j. f 71.687.65). Het tegoed der spaarders, bij den aanvang van 1934 groot 2,635.858.64, steeg dientenge volge met 256.422.48 tot 2.892.281.07. In 1934 werden 1527 nieuwe boekjes uitge reikt (v. j. 1399), terwijl 550 boekjes werden ingetrokken (v. j. 470) Bij den aanvang van 1934 bedroeg het aan tal in omloop zijnde spaarbankboekjes 7743. Dit aantal vermeerderde in 1934 met 977 tot 8720. lp 1933 bedroeg het aantal posten van inleg 26.&01 (v. j! 24.577) en dat van terugbetaling 20.994 (V j. 18.640), te zamen 47/795 (V. j. 43.217). VRAGEN VAN RAADSLEDEN. De heer Van der Veer heeft gevraagd, hoe het mogelij-. is, dat in Cailantsoog werkloozen wel bij particulieren worden tewerkgesteld, terwijl zulks in Den Helder niet kan. 1 - De Directeur van den Dienst voor Sociale Zaken zegt hieromtrent Bovenstaande vraag kan het vermoeden (doen) wekken, dat er een reëel besluit zou be staan (en 'dit nog wel in het nadeel dei Hel- dersche werkloozen) tusschen de plaatsing van alhier wonende werkloozen en die in Cailants oog. Bij informatie te bevoegder plaatse is gebleken, dat zulks niet het geval is. In Cailantsoog zijn momenteel enkele werk loozen bij wijze van werkverschaffing, te werk gesteld bij het verbeteren van een weg, terwijl zulks in deze gemeente in ongeveer ge lijken geest herhaaldelijk geschiedt bij de „werkverruiming". Slechts gedurende één week zijn enkele werkloozen aldaar te weik gesteld bijeen landbouwer, v°dr ^et afgraven van een terrein. De gemeente verleende daarbij een subsidie van 40 in de uitbetaalde ar- beidsloonen. De heer Vat. Loo vroeg of aan den Rijks waterstaat verzocht kon worden aan de West straat nabij de Werfpoort een paar borden te plaatsen om het verkeer tot voorzichtigheid aan te manen. Bij schrijven van 18 Dec. 1934 deelt de Hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat mede, dat aan dit verzoek zal worden voldaan. GESTOLEN FIETS TERECHT. Een paar jongens vonden dezer dagen in een sloot een zoo goed als nieuw rijwiel, waar op de naam van een bewoner uit de Basstraat stond. Zij brachten het rijwiel naar den recht- matigen eigenaar, van wien het vehikel een Van de fiets was de lantaarn afgeslocpt. paar dagen geleden gestolen was. De politie heeft de zaak in onderzoek. Voorschot ingevolge de Landarbeiderswet aan Joh. Waasdorp. B. en W. stellen voor aan Johannes Waas- Ïa^'f 33°07endetKOrtCVliet 2°' een oorschot van 3307— te verleenen, ter bekoming van Innfp a f' mgeVOlge de bepalingen der Landarbeiderswet. De bepalingen etc. z.jn uit voerig omschreven in Bijlage No. 177 Aanlegsteigers in de Koopvaarders- binnenhaven. B. en W. schrijven aan den Raad: Bij de behandeling van ons voorstel tot het maken van drie aanlegsteigers in de Koop vaardersbinnenhaven ih Uw vergadering van 21 November 1933, wérden verschillende vra gen gesteld, die aanleiding gaven, de behande ling van dat voorstel aan te nouden. Naar aanleiding daarvan hebben wij ter zake een nader onderzoek ingesteld, waaruit het volgende i gebleken. Ongeveer ter plaatse, waar de nieuwe steigers zouden moeten ko men bevinden zich drie steigers, t.w. één be- hoorende aan H. W. Bakker te Den Helder en twee behoorende aan de N.V. „Esona", welke steigers zouden moeten worden opgeruimd. De rechthebbenden op deze steigers hebben tegen deze opruiming geen bezwaar, indien de ge meente zich daarmede wil belasten. Door den Rijkswaterstaat wordt de eisch gesteld, dat de opruiming zoodanig moet geschieden, dat geen paalstompen in den bodem achterblijven. Bij het verleenen van een vergunning door den Rijkswaterstaat aan de gemeente voor het rraken der nieuwe steigers, zal vermoedelijk bedongen worden, dat de gemeente voor haar rekening neeirt i.et onderhoud van het kanaal- boord van de dubbele basculebrug bij het An kerpark tot ongeveer 150 M. bezuiden van die brug. Verdere bezwarende voorwaarden zullen van de zijde van den Rijkswaterstaat vermoe- t delijk niet behoeVen te worden gesteld/Alleen zal door het Dómeinbestuur de dóór de ge meente te betalen jaarlijksche vergoeding voor het hebben van dezé steigers öp Rijksgrond worden vastgesteld op 50. In bovengenoemde vergadering werd door B. en W. reeds medegedeeld, dat het voorloo- pig niet in het voornemen ligt om voorstellen te doen tot het heffen van kadegeld. Opnieuw wordt thans door B. en W. voor gesteld over te gaan tot aanleg vari deze steigers. „HELDERS MANNENKOOR". S De jaariyksche Soiree. Het is reeds traditie geworden, dat H. M. j naast zijn verplichte twee concerten voor de i kunstlievende leden een soirée geeft, met het doel een extra gezelligen avond aan te bie den, die, gezien het drukke bezoek, ten zeer ste wordt gewaardeerd. Dit jaar heeft het besloten deze op Zaterdag 12 Jan. in „Casino" te hóuden. Behalve het koor zullen medewerken een kinderkoor onder leiding van den heer Arie Krijgsman, de „Casino"-band, de bas-bariton Van Weelde. Waarschijnlijk zaldoor eenige leden van het koor een komische scène ten tooneele worden gebracht. En lest best, de verleden jaar met zooveel succes opgetreden humorist-conferencier Max van Laarhoven, komt met een geheel nieuw repertoire. Het belooft een gevarieerde avond te wor den, waar ook niefe-leden en met name dans- lustigen tegen een matige entrée van kunnen profiteeren. Bijzonderheden betreffende deze soirée zul len per advertentie in dit blad volgende week worden gegeven. THE MELODY MAKERS. Op Nieuwjaarsdag hebben de Amsterdam- sche Melody Makers in Casino geconcerteerd. Er bestond wederom behoorlijke belangstelling voor deze band, die zich reeds een naam in Den Helder verworven had door haar optreden bij H.B.S.V., enkele weken geleden. Het ensem ble is van klein formaat, n.1. 8 man, die zich in zomersch aandoende grijze jackets hadden gestoken. De band heeft zich uitsluitend bezig gehouden met dansmuziek, waarvan dan ook door de danslustigen veelvuldig gebruik ge maakt werd. De muziek klonk goed, het gehalte was be schaafd, doch niet brillant. In vergelijking met de vele voorgaande bands, moeten wij consta- teeren, dat deze de mindere was. Opvallende solisten waren er niet, alleen het pianospel van Ko Veenendaal verdient vanwege de technische beheersching een speciale vermelding. Voorts ook de step-dance-double, die in de danszaal gegeven werd en veel bijval oogste. Het reper toire van The Melody Makers leek ons niet bijster groot, terwijl hits en show ten eenen- male ontbraken. Toch waren de bezoekers dankbaar gestemd, hetgeen er op wijst, dat The Melody Makers, ondanks hun tekortko mingen, de dansende menschheid weten te amuseeren. ONGELUK MET EEN AUTO. Goed afgeieopen. In den nacht van Oud- op Nieuwjaar is een ongeluk gebeurd, dat voor de betrokkenen wonder goed is afgeloopen. Te ruim 12 uur des nachts kwam van de Molengracht een auto, die de Werfbrug over wilde. Tezelfder tijd kwam uit de richting Bierstraat een auto aangereden met hetzelfde doel. Door welke oorzaak een botsing ontstond is nog onbekend, feit is, dat de beide wagens met elkander in botsing kwamen en de auto uit de richting Molengracht door de brugleuning heenreed en met het voorste gedeelte te water geraakte, De inzittenden wisten zich te bevrijden; een hunner, een stoker-olieman van de marine, moest ter observatie in het hospitaal werden opgenomen. De chauffeur van de aldus te pas gekomen auto had zich tijdig uit de voeten gemaakt. Drankmisbruik was aan dit, gelukkig goed afgeloopen ongeluk niet vreemd.. Door de politie werd een persoon aange houden, die in het Algemeen Politieblad ge signaleerd stond. Hij wordt morgen naar het Huis van Bewaring te Alkmaar overgebracht tot het ondergaan van de hem opgelegde straf. Waarschuwing De Commissaris van Politie te Apeldoorn vestigt de aandacht van belanghebbenden op de omstandigheid, dat sommige gewezen col porteurs van het administratiekantoor van Aflosbare Waarden te Amsterdam, thans werkzaam zijnde voor het Apeldoornschè Administratiekantoor voor aflosbare waarden (thans genaamd Nationaal Kantoor voor af losbare waarden). Directeur Schram, op eet»e vermoedelijke misleidende wijze de cliënten van het in liquidatie zijnde Amsterdamsohe Administratiekantoor trachten over te halen hunne verdere afbetalingen niet aan het Am- sterdamsche, doch aan het Apeldoornsche Kantoor te doen. Het gevolg daarvan is, dat zij die zich lie ten overhalen, door beide kantoren voor beta ling worden aangesproken. Men zij op zijn hoede Het jaaroverzicht van de Visscherij over 1 1934. heeft ..een weinig bemoedigend geluid. Dit heeft het gemeen met onverschillig welke bedrijfstak ook, Gelukkig heeft het dit licht- puntje, dat de bron, waaruit Den Helder altijd een flink deel va* zijn bestaan wist te putten, niet is opgedroogd, We bedoelen de haring- visscherij, die men eertijds, door de afsluiting j der Zuiderzee, ernstig bedreigd achtte. Worden dus de wereldomstandigheden wat i beter, dan zal deze bron met vrucht weer j kunnen worden aangeboord. Het doet altijd j goed, dat men bij koude, altijd nog een vonkje I onder de asch ziet gloeien, zoodat er weinig I toe noodig is om het vuur weer te doen aan- wakkeren. Even anders staat het met de garnalenvis- j scherij, die wel sterk door de afdamming der Zuiderzee schijnt te zijn beïnvloed, zoowel wat betreft de hoeveelheid als de grootte der j garnalen. Toch lijkt het ons toe, dat tin deze, de hóóp niet geheel dient prijsgegeven te worden. 1 We herinneren ons, dat om de Zuid, bij I Breskens, Oüddorp nagenoeg geen garnalen te visschen waren en dat er in latere jaren weer flinke hoeVeèlheden te vangen waren. Welke oorzaak daarvoor viel aan te wijzen, bleef onbekend. Nu staat het hier wel wat anders, omdathaast wel vast staat, dat de f Zuiderzeeafsluiting oorzaak is van den achter- uitgeganen garnalenstand. Maar daar er garnalen zijn, is de mogelijk- I heid niet uitgesloten, dat, bij een stabilisatie j in de stroömingen in h V; Waddenzeegebied, de garnalen plèkken vinden waar zij zich rustiger ji zullen kunnen ontwikkeien, zoodat ook, de kwaliteit daardoor vooruit gaat. Vroeger, toen j er ontzettend veel „zaad" voor de garnalen- drogerijen werd aangebracht, bepleitten Wé om bepaalde gebieden in het Waddenzeege bied voor bevissching af te sluiten, opdat de garnalenstand op peil zou kunnen blijven. Klemmend was dit toen nog niet zoozeer, omdat de vangsten enorm bleven en er van uitputting van den garnalenstand geen sprake haast kon zijn. Nu is er wel iets klemmends, want er is constateering van sterke vermindering der garnalen. Daarom bepleiten we weer: sluit een ge deelte van hét Waddenzeegebied totaal voqr bevissching uit. Waar? Dat is niet zoo gemakkelijk te zeg gen. Daarvoor zou men te rade dienen te gaan met de visscherij-inspectie en met de menschen van ervaring, de visschers. Want al Staat dat misschien nog niet zoo vast, deze zullen wel ongeveer weten waar de garnalen zich het liefst ophouden. Zooals we vermoeden, zal door de nog niet in vaste bedding loopendestroomingen in het Waddenzeegebied mistasting van een i daar voor in aanmerking komend terrein niet uit<^ gesloten zijn, doch voortdurende steekproeven zullen tenslotte wel de mogelijkheid schóppen daartoe gunstige plekken uit te kiezen. Eerst zal. men wat aan het denkbeeld moe ten gewennen, zooals men heeft moeten'wen nen aan het idee van afgezette gebieden in de Noordzee, doch welk idee zich in al meer gees ten vastzet als iets dat straks vanzelfspre kend wordt. Zoo zal het waarschijnlijk als een vanzelf sprekendheid worden aanvaard voor de af zetting van de Waddenzee voor de garnalen- visscherij. We lanceeren dit denkbeeld daarom nog maals, opdat er over nagedacht en gesproken kan worden, waardoor tenslotte in deze tót eenig besluit zal worden gekomen. Het zou niet te verdedigen zijn, als niet é.1 het mogelijke werd beproefd om de garnalen- visscherij in stand te houden. Deze tak van bedrijf is sedert jaren en jaren van een groote belangrijkheid geweest, zoowel in financieel als activiteits-opzicht. opzicht. We weten wel, dat ais het finaricieele stagneert, de activiteit dreigt te loor te gaan, maar omgekeerd schuilt daarin ook veël waar heid. Deze twee zaken zijn onafscheidelijk aan elkaar verbonden'. En is er eigenlijk wel iets vreugdevollers in 's menschen bestaan dan activiteit. Alleen om deze reden reeds zouden we sterk willen aandringen te waken voor het behoud van den garnalenstand. En de weg daartoe meenen we te zien in het absoluut afsluiten voor de visscherij op bepaalde ge bieden in de Waddenzee. Dat IJmuiden gevoelig getroffen is, moge hieruit blijken, dat, vergeleken bij 1929, in 1934 nagenoeg 10 millioen gulden minder aan visch is aangevoerd. In 1929 globaal 16 mil lioen en in 1934 globaal 6 millioen. Deze cijfers zeggen genoeg en bewijzen hoeveel misère daaraan vastzit. Zooals vaker gebeurt, tracht men ook nu nog, niet door overleg, maar door concurren tie, met elkaar in contact te komen. Er is wéér een heele strijd in de ijsleveran- tie te IJmuiden. Kunstijs tegen Noprsch natuurijs. De ijsfabrieken gaan thans leveren tegen een prijs waarvoor het Noorsche natuur ijs niet beschikbaar kan worden gesteld, zoo dat straks beide partijen met verlies zullen gaan werken. 11 Welk een energie-verspilling in dezen tijd! Waarom geen overleg, waardoor ale partijen waarschijnlijk gebaat zouden zijn. De mensch, ook in dezen tijd, blijkt nog een harden kop te hebben en er moet schijnbaar nog meer ellendigs gebeuren alvorens er in zicht dieper inzicht komt. CORRESPONDENTIE. H. en J. K., alhier. Het Ujkt ons om ver schillende redenen beter uw stuk niet op te nemen. Als de Nieuwjaarsdag voorbij is, is een eind gekomen aan de reeks extra Zondagen, waarmede het einde van het jaar de mensch heid, althans voor zoover ze de christelijke tijdrekening aanhangt, verblijdt. Voor velen zijn die dagen het tegendeel van extra feest dagen; wie denkt hierbij niet aan de tallooze geëmployeerden bij de spoorwegen, aan de chauffeurs, voor wie deze dagen juist extra inspannend zijn, aan de groote categoriën van ambtenaren, burgerlijke zoowel als mili taire. die op een of andere manier dien dag dienst hebben, aan honderdduizenden kortom, voor wie deze extra dagen eigenlijk slechts hersenschimmen zijn. Wij zelf,, voor zoover wij er wél van kunnen profiteeren, zijn o, zoo spoedig geneigd in zulke gevallen alleen en uitsluitend aan onze eigen ervaringen te den ken en te vergeten, dat inderdaad zeer groote categorieën van medemenschen het ons mo gelijk maken zulke extra feestdagen te kun nen hebben. Wat zouden wij bijvoorbeeld moeten beginnen met zoo'n specialen dag, als de spoorwegen eraan medededen en ons een voudig niet vervoerden, of als onze chauffeur ons in den steek liet? Hoevele duizenden onzer inwoners zich tij dens de afgeloopen periode verplaatst heb ben, zal wel geen enkele statistiek kunnen uitwijzen. Omgekeerd, valt ook niet bij bena dering te gissen hoevelen van elders hier op familiebezoek zijn geweest. Sedert de auto zooveel van het vervoer heeft opgevangen, laat de spoor ons ten aanzien van het aantal verkochte kaartjes in den steek, daar dit geen betrouwbaar beeld van den toestand meer kan geven. Het zullen overigens wel r.iet in de eerste plaats de gezinnen met kinderen zijn, die zich aldus verplaatsen; die zijn uiteraard wat meer hokvast. Maar hoe het zij, wie het eenigszins doen kan, maakte van de Kerst dagen ook werkelijke feestdagen, vierde den Oudejaarsavond met warme oliebollen en wat er zoo bijhoort. Wat de Kerstdagen betreft, kan worden geconstateerd, dat in meer en meer woningen en bij meer en meer openbare gelegenheden een stralend, lichtend denne- boompje werd gebruikt als symbool voor dit feest. In veel grooter mate geschiedde dat dan bijvoorbeeld een vijfentwintigtai jaren terug. Daarentegen schijnen de Nieuwjaars- gebruiken, zooals die van oudsher in zwang waren, hier ter plaatse meer en meer te ver dwijnen. Geen ketelmuziek meer op straat (althans in veel minder mate) en ook het nieuwjaarswenschen langs de huizen is in on bruik geraakt. Gelukkig, dit alles wijst op een vooruitgang in beschaving, in zelfrespect, die men niet anders dan met dankbaarheid en voldoening kan constateeren. Welk een verschil overi gens met een viering als in New York ge schiedde; hieromtrent vinden wij in de pers het volgende hartverheffende bericht: Het nieuwe jaar is te New York inge haald met een opgewektheid en een feest stemming, als sedert den aanvang van de depressie niet meer was voorgekomen. De hotels en oorden van vermaak waren tot in het uiterste hoekje bezet, nergens was meer een plaats te krijgen. Op de Times Square verdrongen zich tegen middernacht naar schatting 250.000 menschen, die in bedwang werden gehouden door een detachement van 1250 agenten van politie. Toen eindelijk middernacht genaderd was, barstte een ge juich en een getoeter met claxons los, dat alle beschrijving onmogelijk maakt. Dui zenden hadden de claxons van hun auto's gehaald en met zich meegenomen. Het ge loei was waanzinnig en schrikwekkend. Een groot deel van den nacht werd ten slotte nog feestgevierd, daar een groot aan tal gelegenheden vergunning hadgekregen tot vier open te blijven. Ondanks de uitbundige vreugde telt men slechts drie dooden, van wie twee bij auto botsingen. Behandeld werden 36 gevallen van bedwelming. In 320 gevallen moesten ziekenauto's voorkomen, meerendeels voor blauwe oogen of andere kleine verwondin gen. In totaal werden bij ongelukken 22 auto's vernield en 73 menschen in de hoofd stad gewond. Vooral die toevoeging, dat er „slechts" drie dooden waren, spreekt in dit opzicht boek- deelen. Onze lezers hier te lande en in het bijzon der de Heldersche, hebben op Nieuwjaarsdag wèl van het buitengewoon fraaie weer kun nen profiteeren. Een weersgesteldheid als deze, waarbij het nagenoeg bladstil was, is voor Den Helder wèl een groote zeldzaam heid! En de wandelaars hebben dan ook ge profiteerd, zoowel in de morgen- als in mid daguren. De huisvrouwen en aanstaande huisvrouwen verdrongen zich voor de winkels waar des anderen morgens de groote, jaar lijksche uitverkoop zou beginnen en waar dus koopjes te halen waren. Of zij neusden, nieuwsgierig, in een der nieuwe woningen, om te zien of deze in ruil voor de oude, die men zou verlaten, zou meevallen. Nieuwe wonin gen, die met het Nieuwejaar te kust en te keur worden aangeboden, meer dan voor- loopig zal worden gevraagd. Maar laat ons hier niet op doorgaan. Een nieuw jaar is aangebroken, een jaar, dat op zijn beurt weer nieuwe zorgen, nieuwe narig heden zal brengen. Maar ook: nieuwe vreug den! Dat voor velen zal brengen in een of anderen vorm, Geluk, Voorspoed, Zegen, en wij kunnen onzen lezers niet beter toëwen- schen, dan dat in ieder geval de balans in evenwicht zal mogen blijven, dat Vreugde en Leed tegen elkander zullen opwegen. Immers, in dat geval is maar een heel klein duwtje in de goede richting noodig om die balans te doen overslaan. Met dien wensch gaan we het nieuwe jaar in, zijn we het al ingegaan. Al voor de derde maal hebben we vanmorgen ons ka lenderblaadje afgescheurd, heel spoedig al, zullen de dagen lengen, zal de nieuwe lente komen. Laat ons düs vol hoop en moed weer ver dergaan. Aan al onze lezers een gezegend Nieuw jaar! ln de marinierS'kazerne eten ze raasdonders. - De meisjes uit Saarbrücken mogen ook niet tegen de mariniers lachen. Een status quo-man aan 't woord. -• In het café van de emigranten. Schepen, die voorbijgaan in duisteren riacht. Saarbrücken, 28 December. Kerstmis is voorbij. Over de Bahnhofstrasse, de groote, breede hoofdstraat, snorren auto's, op de trottoirs langs de groote huizen loopen haastig en gejaagd menschen, die naar hun werk, hun kantoren en winkels gaan. De ijze ren hekken voor de groote warenhuizen wor den weggenomen.de Zondagsrust is voor bij... en het politiek krakeel kan ook weer beginnen De Bahnhofstrasse levert hetzelfde beeld als iedere hoofdstraat in een groote stad op... Oogenschijnlijk is er niets bijzonders. In Amsterdam, in de Kalverstraat; in Rot terdam, in de Hoogstraat, zie je hetzelfde. Het straataspect, het lijkt alles zoo vreed zaam en toch... wij journalisten, die achter die ramen hebben gekeken, in de woonkamers hebben gezeten, wij weten welke geweldige spanning, welk een groote onrust, angst, ge jaagdheid, nervositeit, haat, woede hier in Saarbrücken de inwoners beheerscht. Een status quo-man, een Franschman, dien ik in zijn huis opzocht, zegt bitter: U wilt weten, wat ik er van denk? Wat heeft mijn meening voor beteekenis? Ik ben een enke ling. Du choc des opinions jaillit la vérité, zeg ik ernstig. Daardoor kan men zich een mee ning vormen in het buitenland, De Franschman haalt de schouders op. Dit denk ik ervan, zegt hij en hij toont mij een Duitsche kerstkrant. Met vette letters staat er: „Heute feiert Saarbrücken einen heiligen Abend, und Morgen, Uebermorgen ist hier der gehassigsten, skrupellosesten Kampf gegen die eigenen Brüder und Schwestern, gegen die eigenen Volksgenossen, weil Sie die Freiheit lieben, und Knechtschaft hassen, weil Sie für den Frieden und gegen Kampf sind..." (Korte vertaling: Heden een heilige avondi en morgen een vreeselijke broederstrijd). -- Kijk, zegt hij, en hij wijst uit het venster van zijn huis, dat men militair is, zijn geboor tegrond verdedigt, zijn land eert, dat kan ik mij indenken. Maar kijk, herhaalde de man, en hij wees naar buiten door het venster daar op straat. Een klein jongetje van 3 4 jaar met een glanzende Pickelhaube op het hoofd en een imitatie-geweer loopt trotsch met zijn kame raadjes te exeerceeren. -Kijk, oorlog is niets voor kinderen en die Pickelhaube en dat geweertje heeft hij gekre gen, dat hééft aan den Kerstboom gehangen. Den Vredésboom, den boom, waaronder Fran- schen en Duitschers vredesliederen zongen. Het vaderland dienen is heilig, maar wapens moeten mannen, geen kinderen dragen. In de marinierskazerne eten ze vandaag raasdonders. Dat is zeer gewichtig. Zoo ge wichtig, dat de eerste maal, dat deze raas donders werden gedistribueerd, tal van film- mensch'en aanwezig waren, om dit feit voor de witte doeken van de bioscopen in de heele wereld te vereeuwigen. U weet toch zeker wel wat raasdonders zijn hé? zegt luitenant Nass, lachend. FeuilletonPag. I Buitenlandsch Overzicht1 Oprichting van een luchtreederij, voor een Zeppelinverbinding met Ned. Indië, in voorbereiding 7 Nieuwjaarsrede voorzitter Kamer van Koophandel N. H. Noorderkwar- tier w x Ernstig autobusongeluk te Rexsrcou- de Zes ernstig gewondenf De „Uiver" u>as voor f 1GO.OOO ver zekerd De „K XVIII", en de radio-commu nicatie ti g De K.L.M. krijgt vóór 1 Mei lt, Dou- glas DC. S toestellen7 De eerste dag van het proces tegen den moordenaar van IAndbergh's baby7 De dader van den moord op G. de B., te Oss, is Maandag veroordeeld tot 15 j. gevangenisstraf Brand in een opvoedingsgesticht. Een doode, elf zwaar gewonden De begrafenis van de slachtoffers van het auto-ongeluk te Emmer-compas- cuum Amerikaansche gearresteerd wegens beleediging van Hitier6 Ontploffing bij de Artillerieinrichtin gen aan de Hembrug. Geen persoon lijke ongelukkenS Een nieuwe verklaring in de zaak Lindbergh. Hauptmann toch schul- t Het wetsontwerp tot wijziging van de vleeschkeuringswet van de baan1 Omtrek-nieuws Marktberichten Marinebericht.en Sportnieuws De mariniers halen hun portie eten aan den keukenwagen. Zaterdag 22 December. Feestavond Ver. „Moed, Volharding en Zelf opoffering", Casino, 8 uur. Uitvoering Friesche vereeniging „Gysbert Ja- picx", Musis, 8 uur. Woensdag 9 Januari. Musis Sacrum, 7.30 u., vergadering Helder sche Reisvereeniging. Natuurlijk weet ik het, als je zoolang in marinekringen komt, ken je het bargoensch, De keukenwagen op het voorplein deelt de raasdonders uit. Iedere marinier komt met een blikken, grooten kroes bij het raam van den wagen. De man bin&en in den wagen neemt een grooten, ronden potlepel en doet ieders portie in de kroezen: Wij requireeren een Duitschen photograaf, wien wij opdracht geven ook dit vreedzame tooneeltje op de gevoelige plaat voor de Hel dersche Courant vast te leggen. 't Is hier toch niet zoo lollig als in de Spoor straat,, zegt een jeugdige marinier. Als ik déür, in Den Helder, loop, dan zeggen alle meissies me goejen dag. Hier zijn allemaal stijve horrels! Geen grimpie komt er op d'r gezicht Magge ze ommers niet, ze magge niet tegen lui van een vreemde troep lachen. Ze moeten net doen, of we lucht zijn, zegt een andere zeesoldaat, een beetje in zijn wiek ge schoten. Inderdaad, de meisjes van Saarbrücken wagen het niet, tegen een der manschappen te lachen. Er zit wel discipline in, ook onder de jonge dames. Officieel is door de Front partij afgekondigd, dat ze niet lachen mogen, en nu lachen ze niet. Typeerend, vooral in de eerste dagen, dat negeeren door de bevolking van de troepen. In verschillende kranten worden zij dood gezwegen, alleen als ze ook maar even op de meest onschuldige manier iets buitenissigs doen, dan worden ellen lange berichten aan de vreemde soldaten gewijd en nu juist niet op vriendelijke wijze. Daarom is 't zoo goed, dat onze troepen zich zoo correct gedragen. Von manschen Menschen hat das Herz jedoch vor Freude auf gesp rungen, zegt een andere Status quo man. (Menigeen was zeer verheugd) toen dè troepen hier kwamen. Nu weten wij immers dat alles eerlijk toe zal gaan, vooral nu er ook allemaal voorzitters in de stembureaux komen, die werkelijk door niets of niemand beïnvloed zijn, dat is een geruststelling. Het lot zal spreken èn, ver volgt deze Status quoër mét groot optimisme, 't kon wel eens anders uit de stembus ko men, dan de Frontpartij, dan Duitschland denkt. Ik ben een katholiek. De geestelijken onthouden zich van advies, maar ik weet wel, wat ik doe. Al lokt de Duitsche Frontparty nog zoo, vele katholieken vertrouwen het Duitschland van tegenwoordig niet. Ik ken de bevolking, ik woon hier heel wat jaren. Hier wonen 60.000 geneutraliseerde Franschen, 50 duizend socialisten en links georiënteerden. Dat zijn al ruim 100.000 stemmen. Die Ge- schaftswelt de zakenwereld) is op onze hand Zoo makkelijk haalt men het er daar ginds in het Rijk niet. Wij zijn in ons hart Duit schers, maar daarom zijn wij voor de Status quo, omdat wij eerst nog eens op ons gemak, de kat uit den boom willen kijken. Ik wil een weddenschap aangaan van 100 franc is 10 tegen 100 pfennig is 0.60, dat wij het halen. Ze kennen hier het innerlijk van de menschen niet. 't Zal heel anders uitvallen, dan zooals de Frontpartij schreeuwt: 99 voor Duitsch land. Waar moeten wij heen, klagen enkele Joden. Zoo straks zal men, wanneer Duitsch land hier zegevierend binnenkomt, ons tot d« zondebok van alles maken, dan zeggen ze: Ha, die stemgerechtigde Juden die hebben ons tegengewerkt, en dat wordt gewroken, al ze<»

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5