io-program ma noch sp©y BINNENLAND GEMENGD NIEUWS Verkouden HELDERSCHE COl 'n A MT VAN DINSDAG 8 JANUARI 1935. Het huldeblijk van de weermacht aan de nagedachtenis van Prins Hendrik. Onze mariniers in het Saargebied. Ontslag bij een schoenfabriek te Waalwijk Auto tegen een boom. Vrachtauto tegen een boom gereden. Door een drijfriem gegrepen. DOOR EEN TREIN OVERREDEN EN GEDOOD. Wielrijder door een autobus overreden en gedood f De ontvoering van Lindberg's Baby. De zaak-Stawisky. ©CSHS I@Y Duitsche luchtbom opgevischt. Vier skiloopers verongelukt. DAAN HOEKSEMA. De teekenaar Daan Hoeksema is, 55 jaar oud, te Amsterdam overleden. Het Volk schrijft o.m. over hem: Een teekenaar van groot talent en een be minnelijk mensch was Daan Hoeksema. Zijn heengaan zal een leemte laten. De teekenaar was Drentenaar van ge boorte. Jarenlang is Daan Hoeksema als teekenaar voor de kinderkrant aan het Algemeen Han delsblad verbonden geweest. Op 6 Juli 1934 heeft de commandant van het veldleger tot allen, die van de Nederlandsche weermacht deel uitmaakten, een ook in de bladen opgenomen brief doen uitgaan, waar door de gelegenheid geopend werd, een klein bedrag af te zonderen voor de zilveren krai.s, die als laatste huldeblijk namens die weer macht zou gelegd worden bg de baar van Prins Hendrik. De bedoeling was, een eventueel overblijvend bedrag ten goede te doen komen aan het Nederlandsche Roode Kruis. Deze plechtige kranslegging heeft, zooals bekend, op 7 Juli j.1. plaats gehad, voor welke daad de Koningin Haar waardeering en daDk heeft willen uitspreken. Luitenant-generaal jhr. W. Röell, comman dant van het veldleger, deelt thans mede, in de gelegenheid te zijn geweest, dank zij de offervaardigheid van zoovele leden var de Weermacht, aan Prinses Juliana, voorz er van het Neuerlandsche Roode Kruis, een bedrag van ongeveer f 1350 ten behoeve van den arbeid van deze instelling aan te bieden. j wijziging van de vieeschkeuringswet. De commissie van overleg, samengesteld uit den Ned. Slagershond, den Ned. r.-k. Hanzebond van slagerspatroons en den Ned. Grossiersbond voor den Vleeschhandel, heeft aan de minister van sociale, oeconomische en binnenlandsche zaken een adres gezonden, waarin zij verzoekt het bij de Tweede Kamer ingediende ontwerp van wet tot wijziging van artikel 20 van de vleeschkeuringswet (Staatsblad 1919 no. 524) terug te nemen en daarvoor in de plaats te brengen, zoo moge lijk een voorstel tot uitvoering van de vleesch keuringswet door het Rijk, subsidiair een wij ziging van gelijke strekking als het vooront werp van wet, dat de commissie van overleg van het departement van sociale zaken des tijds heeft bereikt. BE MAIL VAN DE UIVER. Aneta meldt uit Bandoeng: Nog eenige duizenden brieven van de mail van de Uiver zijn overgebleven, welke niet meer van een adres zijn voorzien. Deze brie ven zullen gesorteerd worden naar de plaats van afzending. Binnenkort zal een officieele oproep worden gedaan, om onder opgave van diverse bijzonderheden en onder overlegging van een specimen van het handschrift, te trachten deze brieven alsnog bestelbaar jte maken. Ze slaan een prachtig figuur Een lezer schrijft dat hg een brief heeft ontvangen uit het Saargebied, waarin wordt meegedeeld, dat onze mariniers daar een pracntig figuur maken. De Duitsche en trou wens alle andere deelen der bevolking roe men aldus de brief de uitstekende hou ding van onze troepen; onze manschappen zijn een voorbeeld, zeggen zij allen, van discipline en het blauwe uniform beschouwt men als een vredelievend symbool. Ook de Engelsche generaal was vol lof over onze kranige mannen. J. H. Speenhof f schrijft aan de Nw. Rott. Crt., dat hij naar aanleiding van een brief van den commandant onzer mariniers te Saar- brücken, na 13 Januari aldaar met zijn vrouw eenige voorstellingen gaat geven. Men beschikt over voldoende or ders, maar kan door contingenteering niet aan grondstoffen komen. Men meldt uit Waalwijk aan de „N. R. Ct." Men deelde ons mede, dbt bij de Timtur- schoenfabrieken een aantal arbeiders was ont slagen. Aangezien het bekend is, dat deze fabriek op het oogenblik juist ruim van orders is voorzien, hebben wij ons tot de directie gewend om te informeeren of deze geruchten juist waren. Dit bleek helaas waar te zijn. De directie erkende dat zij groote orders heeft loopen en er voor haar juist aanleiding bestond haar personeel uit te breiden, doch dat zij tot dezen maatregel moest overgaan, omdat zij door de contingenteering van leer niet over voldoende grondstoffen beschikt. Bij informatie op het bureau van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Lang straat bleek ons bovendien, dat de grondstoffen vaaraan gebrek is, niet in ons land worden •ervaardigd. S. D. A. P. Het partijcongres 1935. Het patijbestuur van de S.D.A.P. heeft, blij kens een bericht in het Volk, besloten het partijcongres dit jaar te houden te Arnstrdam op 20, 21 en 22 April in de zaal van Kras- napolsky. Binnenland DE ACTIEVE POST. Een herinnering aan de ramp van van de Ui ver. Men schrijft ons uit Culemborg: Een dame te Culemborg had per Uiver een brief verzonden aan een vriendin te Batavia. Een dezer dagen werd eerstgenoemde dame bij den directeur van het postkantoor ontbo den, die haar een beschadigden brief ter her kenning voorlegde, daar zjj geregeld van de luchtpost gebruik maakte. De enveloppe van dezen brief was geheel verdwenen, het schrijfpapier was gedeeltelijk verschroeid en zoodanig met olie bevlekt, dat het geheel zoo goed ais onleesbaar was. De brief werd door de schrijfster direct herkend als de hare. In derdaad een merkwaardig geval, als men in aanmerikng neemt, dat zoowel de naam van de geadresseerde als die van de afzendster ontbraken, alleen het woord Culemborg boven den brief was nog leesbaar. VERGEETACHTIG AMSTERDAM. Sedert de oprichting van de Taxi-Centrale te Amsterdam is er ook een centrale inge richt, waar de in blokbandtaxl's verloren en door de chauffeurs gevonden voorwerpen worden gedeponeerd. Het blijkt, dat er in de taxi's veel door de passagiers wordt achter gelaten. In 1934 werden in totaal 2606 stuks gevon den voorwerpen, waaronder vele kostbare artikelen, bij de Taxi-Centrale gedeponeerd. Ook geld wordt meermalen in de blokband- taxi's verloren. De chauffeurs hebben tot dusverniet minder dan 10.554.47 gedepo neerd, waarvan het grootste deel aan de rechtmatige eigenaars kon worden terugge geven. Drie ernstig gewonden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een auto uit Haarlem, waarin vier volwasse nen en een tweejarig jongetje gezeten waren, in een bocht van den Utrechtschen weg even voorbij Heelsum in volle vaart tegen een boom gereden. De 30-jarige mej. J. B. en de chauffeur P. S., beiden uit Haarlem, werden in zorgwek- kenden toestand overgebracht naar het St. Elisabethziékenhuis te Arnhem. De drie ove rige inzittenden hadden minder ernstige kwetsuren. Het jongetje had een schedel breuk. De orzaak van het ongeluk is vermoedelijk onbekendheid met den weg geweest, aange zien deze ter plaatse een vrijwel rechthoekige bocht maakt, die, naar de politie later vast stelde, gepasseerd moet zijn met een snelheid van ten minste 65 km. De auto is totaal vernield. Gisterenmorgen omstreeks half zeven is op den rijksstraatweg bij de Vijf Huizen onder Hoog Blokland een vrachtauto, bestuurd door J. de Vries uit Amsterdam, in een scherpe bocht tegen een boom gereden. De cabine werd geheel in elkaar gedrukt. Met den be stuurder bevonden zich in de cabine S. Wolf uit Amsterdam, J. de Vries uit Upendam en P. Blees uit Landsmeer. W. werd levensge vaarlijk gewond, de bestuurder kreeg ernsti ge hoofdwonden door glasscherven, en de an dere inzittenden werden licht gewond. De gewonden zijn per auto naar een zie kenhuis vervoerd. Doodelijk ongeluk in een stoomgemaal. Zondagmorgen even na 11 uur heeft aan het soomgemaal te Diemen een ernstig onge luk plaats gehad. Bij het smeren van den motor van het stoomgemaal is de 29-jarige J. C. Portengen door den drijfriem gegre pen. Den man werd een arm afgekneld en zijn bovenkaak werd verbrijzeld. Het slacht offer is door bloedverlies vrijwel dadelijk na het ongeluk overleden.. BOTSING TUSSCHEN TRAM EN AUTO. Om kwart voor drie Zondagmiddag is op de Nassaukade te Amsterdam vóór de z.g. Zaagpoortbrug een ernstige botsing geschied tusschen een tramwagen van lijn 23 en een auto. De bestuurder van dezen auto was een bewoner van Bloemendaal, die de situatie op dit punt van de stad niet kende. De tram kwam uit het Frederik Hendrik Plantsoen en wilde de brug oprijden, toen de botsing plaats vond. De auto werd nagenoeg geheel ver splinterd, terwijl van de tram de ruit van het voorbateon, een zijruit en de voorlamp aan scherven gingen. De bestuurder, noch één van de inzitten den liep kwetsuren op. De bestuurder van den auto, de eenige in zittende, kreeg een groote wonde aan het hoofd en een lichte hersenschudding. De ge neeskundige dienst heeft hem naar het Tes- selschadeziekenhuis vervoerd. JONGEN DOOR EEN MOTORFIETS DOODGEREDEN. Zondagmiddag is ln de Kennemerlaan te IJmuiden het zoontje van de familie Dijk huizen, terwijl hij de straat overstak, door een motorfietsrijder aangereden. De jongen werd zeer ernstig aan het hoofd verwond. Hij is in het Antoniusziekenhuis aan de gevolgen overleden. TYPHUS TE ZIJPE. Reeds drie sterfgevallen. In de gemeente Zijpe (N.-H.) heerscht ty- phus in ernstige mate, Reeds zijn drie per sonen. er aan overleden ASPIRIN oefent een gun stige invloed uif op de circulatie van het bloed, verwijdt de kleinste bloed vaten en bevordert zo de bloedsomloop. Vandaar zijn Aspirin-tabletten bij verkoudheid onontbeerlijk. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 fabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 ets. ONEERLYKE HUISHOUDSTER Te Maastricht is Zaterdag aangehouden de huishoudster van een schipper, verdacht van diefstal van 13.000 Belgische francs ten na- deele van dien schipper. Ofschoon zij aanvan kelijk ontkende, werd het gestolen bedrag teruggevonden in haar bontkraag. VERMIST. Sedert 2 Januari wordt te Elden bij Arnhem vermist de 56-jarige J. W. G., secretaris vah den dorpspolder Elden, die in den voormiddag van dien dag zijn woning verliet voorgevende naar een bepaald adres te Arnhem te gaan, waar hij echter niet is geweest. Sedert dien is hrj spoorloos verdwenen. f Op de Leidschevaart bij de Munterlaan te Haarlem is Zaterdag om half negen een doo delijk ongeluk gebeurd. Een wielrijder van middelbaren leeftijd werd achterhaald door een autobus van de Noord-Zuid-Hollandsché Tram, De bestuurder heeft den wielrijder te 1" it opgemerkt en aangereden Ongeveer veertig meter is deze meegesleurd en koft daarna tengevolge van veel bloedverlies over leden. Het lijk is naar het St. Elisabethgast- huis vervoerd. Tegen den bestuurder van Je autobus zal proces-verbaal worden opgemaakt. GEPAST, NIET OPGEPAST EN ONGEPAST. Vrijdagmiddag wilde een dame uit Ter- neuzen in een magazijn te Rotterdam e^n ring koopen. Om een ring te passen, de^d zij den ring, welken zij droég, af en zij legie dezen even op de toonbank. Tijdens het aari- passen van den te koopen ring paste zij niét op den terzijde gelegden ring. Een van 1 de omstanders was toen zoo ongepast om dein terzijde gelegden ring mee te nemen. De ge stoten ring is van goud en met 8 brillantjes bezet. Hij heeft een waarde van 70 4 80. Zaterdagmorgen acht uur is op de spoor- weglijn Dordrecht Lage Zwaluwe bij den overgang aan den Achterweg te Dordrecht het deerlijk verminkte lijk gevonden van een ouden man. Uit het politie-onderzoek is ge bleken, dat het slachtoffer de 80-jarige D. S. was, wonende aan den Achterweg. Hg had de gewoonte op bezo-k te gaan bij den over wegwachter. Men veronderstelt, dat hij den trein niet heeft hooren aankomen, en vervol gens ls gegrepen en verpletterd. Het üjk is naar de begraafplaats overge bracht. Buitenland Het proces tegen Hauptmann. Tijdens de verdere behandeling van de zaak tegen Hauptmann, schilderde Lindbergh de bijzonderheden van de betalingen van het losgeld, de vergeefsche nasporingen naar het kind en tenslotte de ontdekking van het lijkje. Vervolgens ging de advocaat van Haupt mann er toe over vragen te stellen. Hij vroeg Lindbergh in de eerste plaats naar de herkomst en de familie van zijn huis bedienden, in het bijzonder naar het Ween- sche echtpaar Wheatley en de kinderjuffrouw Botty Gow. Lindbergh moest daarbij toegeven niet te hebben geweten, wat miss Gow een broer in Canada heeft wonen en dat haar andere broer moeilijkheden heeft gehad met de auto riteiten in New Jérsey. De advocaat vond het vreemd, dat men niet was gaan kijken naar een kind, dat niet goed was en om zeven uur te bed was ge bracht. t>e advocaat vroeg voorts of Lind- behgh ook had gehoord, dat hg zelf zou wor den ontvoerd. Lindbergh verklaarde nog, dat er geen vingerafdi ikken op de brieven zijn aangetroffen. Het is niet juist, dat hij er bij de politie op zou hebben aangedrongen af te zien van een onderzoek. De hond heeft in het uur, dat de ontvoering moet hebben plaats gehad, niet geblaft. Vervolgens vroeg de verdediger met na druk naar de onderhandelingen in zake het losgeld, welke onderhandelingen, zooals be kend is, gevoerd zijn door dr. Condon. Lind bergh verklaarde, niet aanwezig te zijn ge weest, toen Condon den tweeden brief ont ving, waarin de directe betaling van het losgeld werd geëischt. Op grond van de besprekingen is Lind bergh in den beginne van meening geweest, dat verscheidene personen aan de ontvoering deel moesten hebben gehad. Thans meent hij, dat slechts één persoon voor deze daad in aanmerking kan komen en wel Hauptman. De zitting werd hierna verdaagd tot Maan dag. Vóór de ondervraging van Lindbergh beëin digd werd, hééft Reiliy, de verdediger van Hauptman, die af en toe een geweldige stem opzette, den kolonel naar wij reeds zei den geïnterpelleerd over zijn dienstperso neel en over dat van mevrouw Morrow, zijn schoonmoeder. Toen aan Lindbergh de vraag werd gesteld, of hij wist, dat Violet Sharpe WOENSDAG 9 JANUARI. ■I Hilversum, 301 M. i 8.00 Gramofoonpl. 9.30 P. J. Kers Jr.: Onze keuken. z 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor arb. i. d. Continubedr.: Dr. B. Brugmans (lezing), gramofoonpl., trio Wims- Wiggelaar-Amende en I. de Jong (voordracht) 12.00 Orvitropia o.l.v. J„ v. d. Horst. 12.30 B. Blez vhobo), en R. Schoute (piano). 12.45 Vervolg Orvitropia en gramofoonpl. 2 10 Gramofoonpl. 2.15 Kniples. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 De Notenkrakers o.l.v. D. Wims. 6.00 Eddy Walis en zgn orkest. 6.40 Sportuitzending. 7.00 Zang door Eva Liebenberg, m.m.v. D. Wims (piano). 7.40 Tr. Velde: De vrouw op het platteland. 8.00 S.O.S.-berichten. Vaz Dias. Vara-varia. 8.15 Meyer Hamei's Revue „Van Lach tot Lach" (o.a. Louis Davids en Sylvian Poons). Orkest o.l.v. Pim de la Fuente (Uit Carré te Amsterdam). 10.15 De Flierefluiters o.l.v. E. Walis m.m.v. A. de Booy (zang). 10.45 Gramofoonpl. 11.00 XX-Ensemble o.l.v. C. Steyn, m.m.v. A. de Booy (zang). 11.30 Orvitropia o.l.v.. J. v. d. Hors*. 11.5512.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 187b M. N CRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. G. Laarman. j 11.00 Ensemble v. d. Horst en gramofoonpl. 12.30 Vervolg concert. I.15 Orgelspel S. P. Visser. 2.00 Zang door M. de Jong (alt), m.m.v. Hans Schouwman (piano). 3.00 Chr. lectuur. 3.303.45 en 4.00 Gramofoonpl. 4.15 Dampraatje W. Jurg. 4.45 Gramofoonpl. 5.00 Kinderuur. 6.00 Onbekend. 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Technische causerie, 8.00 Vaz Dias. Gramofoonpl. 8.15 Archeologische cursus. 8.45 Gramofoonpl. 9.15 Ds. A. Klinkenberg J.Azn.: Eeredienst en heilige handelingen. 9.45 Gramofoonpl. 10.00 Vaz Dias. 10.05 Trio Van Renesse-Helmann-Van Wezel. II.0011.30 Gramofoonpl. DONDERDAG 10 JANUARI. Hilversum, 301 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Ensemble Rentmeester. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Vervolg concert. 11.00 Voordracht J. Hunsche-Verkade en zang door J. v. Driel. A. d. vleugel: Egb. Veen. 12.00 Cantabile-o» kest o.l.v. Beeckman. 2.00 Pianorecital B. Renden. 2.30 Gramofoonpl. 3.003.45 Naaicursus. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Stafmuziek de R. I. o.l.v. L. de Morée. 5 00 Voor de kinderen. 5.30 Vervolg concert. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Radio-Volkszang o.l.v. P. C. Poortman. 7.30 Engelsche les Fred Fry, 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gram.pl. 8.15 Concertgebouw-orkest o.l.v. E. v. Beinum, m.m.v. P. v. Egmond Jr. (orgel). 8.45 Concert door leden van de N.V. Italiaan- sche Opera m.m.v. het Omroeporkest o.l.v. R. Arduint. 9.30 Gramofoonpl. 9.45 Vervolg opera-concert. 10.30 Gramofoonpl. I,1.00 Vaz Dias. .11.1012.00 Uit „Tanzklause", A'dam: Majo Marco en zijn orkest. Huizen, 1875 m. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00—11.30 NCRV. 8.00 -9.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. J. v. d. Woude. 10.45 Gramofoonpl. II.30 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gramofoonpl. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.303.45 Gramofoonpl. 4.00 Bgbellezing jüs. M. G. Blauw, m.m.v. bari ton en orgel. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 A'damsch Salonorkest o.l.v. Kiekens. 6.45 Causerie A. Stapelkamp. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Journ. Weekoverzicht door C. A. Crayé. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonpl. 9.00 Causerie door H. A. Gregory. 9.30 Concert door PI. Hermann (viool) en L. Blaauw (orgel). 10.00 Vaz Dias. (in de pauze), 10.30;11.30 Gramofoonpl. - v. J- zelfmoord had gepleegd, vier uur nadat haar was meegedeeld, dat zij over de ontvoering zou worden ondervraagd, antwoordde hg „Ja!" Na het kruisverhoor werd er druk ge praat onder de toeschouwers in de gerechts zaal. Het had de aandacht i t okken, dat de advocaat van Hauptmann in net geheel geen poging had gedaan, om de bewering van Lindbergh, dat hij Hauptmann herkende aan zijn stem, te schokken. Bg de ondervraging van Lindbergh door Reiliy, kregen de toe hoorders den indruk, dat Reiliy te verstaan wou geven, dat dr. Condon wel iets van de ontvoering scheen te hebben afgeweten. Condon had de besprekingen bij de beta ling van het losgeld alleen gevoerd, ofschoon Lindbergh zich niet ver van de plek, waar het onderhoud plaats vond, had opgehouden ln een auto. De pogingen van Reiliy om de zaak van zijn cliënt een beter aspect te geven, sche nen niet zonder invloed te zgn gebleven op de jury. Eén der gehoorde getuigen was de politie-agent Hopewell, die verhaalde, wat er zich in de kinderkamer had afgespeeld na de ontvoering van de baby en die ook de gévon- den kinderkieertje herkende. Een voordeel voor Flemington. Uit Flemmington wordt nog nader gemeld, dat het proces-Hauptmann aldaar een buiten kansje is gebleken voor het stadje. De burge meester heeft tenminste met opgewektheid verklaard, dat er thans in Flemmington geen enkele werklooze meer is. Voor de jury in het proces is het feit, dat er vandaag geen zitting is, nu niet zoo pret tig. Zij zullen tot Maandag buiten contact moeten worden gehouden met hun medemen- schen; zij mogen n.1. niet met anderen over het geval van gedachten wisselen. Hun uitspraak zij hebben enkel maar over de vraag schuldig of onschuldig en des noods over t aanbeveling om verzachtende omstandigheden aan te nemen, te beslissen moet volkomen onbevooroordeeld zijn. Pas daarna zal de rechter, indien tenminste Hauptmann „schuldig" wordt bevonden door de jury, de strafmaat bepalen. Dat er he den gepauseerd werd is een gevolg van het feit, dat een der advocaten van de verdedi ging ziek is. Andere schuldigen?' Reiliy, de verdediger van Hauptmann, heeft gezegd, dat hij waarschijn!.^-: reeds Donder dag de rechtbank vier namen noemen zal, van twee mannen en twee vrouwen, die hg van den moord op de baby van Lindberg be schuldigen zal. Hij was van den beginne af van meening geweest, dat Hauptmann on schuldig was. De verdediging heeft ook nog schriftdes kundigen opgeroepen, om de bewering van de vervolging te betwisten, dat het schrift van de door den ontvoerder achtergelaten notitie dat van Hauptmann zou zijn. Alle belangstelling richt zich nu op het getuigenis van Betty Gow. Van beide kan ten zoekt men nieuwe getuigen en bereidt een nieuwe tactiek voor. Hautmann zelf toont zich zeer verholgen, dat men hem kranten geeft, waarin alles omtrent het proces en zijn persoon is weggeknipt. Op zijn beklag antwoordde de sheriff, dat dit de prijs was, welken hij vöor zijn beroemdheid betalen moest Hoe groot de algemeene belangstelling is, blijkt wel daar uit, dat het aantal woorden, dat Vrijdag uit Flemington getelegrafeerd is, op een millioen wordt geschat! I Millioenendans. Een rapport van deskundigen in de zaak Stawisky wijst uit, dat Stawisky in de jaren 1928'33 beschikt heeft over 259 millioen frank. Eten veertigtal millioensn vonden de des kundigen niet in de boeken verantwoord» EEN SLANGENINVASIE. Zij kwamen luisteren naar een concert. Seymour, een stadje van omstreeks 130 km van Melbourne, jjdt thans onder een invasie van slangen. Huizen, winkels en zelfs politie- brueaux worden dcor de reptielen gezocht en ln een week zgn 500 slangen gedood. De plaag is vermoedelijk te wijten aan het buitenge woon warme weer, dat volgde op overstroo mingen. Toen het water wegtrok bleven hon derden slangen ln de boomen 'langen. Niemand durft zonder stok uit te gaan en de vrouwen en kinderen leven in een voortduren de vrees. In de stiaten maken honden en katten jacht op de slangen. Tijdens een concert in een der parken va- de stad kwamen plotseling een groot aantal slangen op de muziek af, die trachtten e toehoorders die in het gras zaten aan te vallen. Vele slangen moesten dit met den dood bekoopen. HET KLEINSTE DAGBLAD TER WERELD. Op het Donderdag-eiland, gelegen tusschen de Noordkust van Australië en Nieuw-Guinea v.ordt het kleinste dagblad ter wereld uitge geven, de „Torres Straits Daily Pilot". Deze krant bestaat slechts uit een blad van folioformaat aan één zjjde bedrukt, doch het houdt de bewoners van dit kleine eilandje op de hoogte van de gebeurtenissen, tot een oceaanboot de groote bladen brengt, hetgeen meestal weken duurt. De Pilto bevat drie kolommen, een voor scheepstijdingen, een voor Australisch en tele grafisch nieuws, en de derde vcor advertenties. De nieuwsberichten ontvangt dit blad van Reuter. Bezoekers van het eiland koopen steeds een „pilot" als souvenir. EEN KLEINZOON VAN KRUGER BESCHULDIGD VAN MOORD. In Zuid-Afrika bestaat groote belangstel- lig voor het onderzoek, dat door de politie ge opend is tegen een inspecteur van het depar tement van landbouw, Frederic Cnristoffel Eloff, die ervan beschuldigd wordt zgn schoon zoon Louis Stroh, een der rgkste boeren uit de omgeving van Rustenburg, na een twist te hebben doodgeschoten. Eloff is een kleinzoon van wglen president Paul Kroger. EEN HONGERMARSCH. Vijftienhonderd deelnemers aan een „hon- germarsch" ln de provincie Honan, die van den stationchef te Loeghai vrij vervoer had den geëischt hetgeen hun was geweigerd, zgn 8 Januari lederen middag om 12 uur stapt hg bg het Stadhuis op de tram. Sedert jaren taxeer ik hem op: gemeente ambtenaar. Als hij geen gemeente-ambtenaar is, is er een gemeente-ambtenaar aan hem verlore» gegaan. Elk métier heeft zijn type. Een kellner heeft nooit het type van een onderwijzer; een onderwijzer heeft neits weg van een acteur; een acteur niets van een rechter; e» een rechter niets van een veehandelaar. Ik zat onlangs met een vriendin in een café. E? kwam een man binnen. - Wat heeft die man voor 'n beroep? vroeg zij. Leeraar, zei ik zonder aarzelen. Goed, zei ze; maar in welk vak? i Teekenen, verklaarde ik prompt. Schitterend, zei ze, Dat dacht ik ook. Eten vriend, die bij ons was, kende den man. Het wasgeen leeraar, maar een candidaat-notaris. Dit verkoelde onze geest drift over onze wederzijdsche kennis der menschelijke physionomie niet in het minst. Wij waren het eens over het type, en ildéir kwam het op aan. Misschien dat de man uit de tram een ge- pensionneerd majoor-torpedomaker is, maar voor mij is hij gemeente-ambtenaar, meer in het bijzonder ambtenaar bij het kadaster De ambtenaar bij het kadaster dan, is een mager, grijzend man, eenvoudig, maar be hoorlijk gekleed. Hij heeft een grijs Chaplin- snorretje en een manie. Die manie is het, welke mg sedert jaren heimelijke vreugde verschaft: Hg wil a tout prix voor dames opstaan. De droevigste dagen in het leven van het kadaster zijn die waarop de zon schijnt. Dan is de tram matig bezet en kan hg niemand zgn plaats aanbieden. Nog tragischer dagen zijn het, wanneer het zuik hondenweer is, dat hij zelf geen plaats krijgt en er dus ook geen kan afstaan. Maar de meeste dagen van het jaar zijn hem goedgezind. Dan loopt hij onmiddellijk tot vóór in den wagen, vanwaar hjj het heele terrein kan overzien. Er komt altijd een oogenblik, waarop dè tram vol loopt. Zoodra hg dat moment ziet naderen, wordt hij onrustig. Hij draait zich om, rekt zijn hals en telt. Bg de eerste dame die geen zitplaats heeft, treedt hij in actie. Zgn grijze, waterige oog jes schieten vonken. De ridder ontwaakt. Hij staat op, wenkt, wijst naar zijn plaats, ea bloost. Het is een feest om te zien, hoe eel kadasterman van meer dan 50 jaren iederen dag weer blozen kan vffi pleizier. Want het is geen verlegenheid, maar pleizier! De in tensiviteit van den blos is omgekeerd even redig aan den ouderdom van de dames. Meis jes onder de 20 doen hem vergeten, dat er kadasters in de wereld bestaan. Maar hg stelt zich met plaatsen-afstand niet tevreden. Zijn rusteloos zoekend oog ont dekt dames, die bij elkaar hooren en door het lot ruw geseheidenzijn. Hier treedt hij regeléhd op: „Wilt u misschien niet liever hier zitten, dame?" Dè dames doen Verrast en danken. Ten on rechte. Hij hoorde dè dames te bedanken, voor de vreugde, die de ridderlijkheid hem schenkt. Zijn blos kruipt nu tot in zijn nek. Want deze geste is grandiozer dan de eerste. Zij verraad fijngevoeligheid en tact. Hij hangt aan de lus en zgn blikken streelen vluchtig de onderwerpen van zijn attentie. Bg het verlaten van de tram heeft het Kadaster véle dames te groeten. Dames, voor wie hij gisteren, eergisteren, verleden week of verleden jaar is opgestaan. In haaf oogen tintelt dankbare erkenning en dit is van den dag het Hoogtepunt. Ach, vrouw te zijn en iets gedaan te moe ten krijgen van het Kadaster overgegaan tot geweld en daarna tot lijdelijk verzet. Z- richtten in het plaatskaartenbureau groote verwoestingen aan, zoodat de passagiers niet bediend konden worden, terwijl zij voorts een gedeelte van de rails opbraken. Daarna gingen ze bij het naderen van den expressetrein op de spoorbaan liggen. De trein moest stoppen, doch de mannen weigerden op te staan totdat hun eisch werd ingewilligd. Deze. eisch bestond hierin dat zjj elk een stuiver verlangden/Nadat zij het geld hadden ontvangen legden zg den 25 km langen weg naar de dichtbijzrjnde stad op dezelfde wijza af als waarop zij gekomen waren, namelijk te voet. HET LOT VAN MISS SITTEL. Die Hitier beüeedigei zou hebben. Miss Sittel, de Amerikaansche van Duitsche afkomst, die op 23 December j.1. toen zg op doorreis door Duitschland op weg naar haar ouders zich beleedigend over Hitier zou heb ben uitgelaten, te Waldmohr in de Pfaltz werd gearresteerd, is dank zij het ingrijpen der Amerikaansche consuls te Berlijn en Frank fort Donderdag i. vrijheid gestéld. Een oorlogsherinnering-. Uit de Theems, nabij Westminsterbridge, ia een Duitsche luchtbom opgevischt. Vermoede lijk is deze afkomstig van een van de Zeppe lin-aanvallen op Londen tijdens den oorlog. Uit de plaats waar de bom is gévonden, zou men kunnen afleiden, dat het weinig had gescheeld of de Duitschers hadden het House of Parliament en het Hoofdbureau van Scot- land Yard vernield. Het Duitsche nieuwsbureau meldt uit Bol- zano, dat zeven skiloopers, onder leiding van den skileeraar Luber, bij de Marmolata in de Dolomieten door een lawine zijn bedol ven. Vier hunner zijn bU dit ongeluk omge komen.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2