Julianadorp Wieringen. WieringerwaarcL Texel. Land- en Tuinbouw- nieuws HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 8 JANUARI 1935. Uit het politie-rapport. Politierechter Alkmaar Arrondissements rechtbank te Alkmaar. De verdwenen kaslooper. Het plebisciet in het Saargebied. De stemming begonnen. Uit de Saar uitgewezen prins blijft. De troepen blijven tot begin April. In geval de volksstemming leidt tot aansluiting bij Duitschland. r weer overwegend velen, die Duitsch in 1. irt en nieren zijn. De Duitsehe front- p irtij heeft in de laatste zitting van dien S. arschen Landdag heltige verwijten geslin- ge "d en gezegd, 'at 't tijd werd dat die emi- gri nten uit 't politiecorps verdwenen, welke uit praak daverend toegejuicht werd. Reus- aoV.ig voor 't prestige van dat corps! i kunt er niet wrjs uit worden, of eigenlijk Cc vel. t oof niet, wat de menschen zeggen. Ze hfcJbt ïalh maal een masker voor! 90 be weert luide, voor Duitschland te stemmen, erg, heel erg luid, juist te luid om 't te ge- looven! 't Maakt op mij veel meer een indruk dat ze denken: „he, die vreemde Hollander kon ook wel eens een spion zijn en als ik tegen hem vertel: „Ik stem status quo en hjj brieft het aan het Duitsehe Front over, ben ik 1? Januari leelijk de pisang!" 'ijn indruk is, dat de vrije meening zich niet durft uiten. Achter een oogenschijnlijk lachend gezicht verbergt zich angst. Angst voor terreur, angst voer wraak, maar in het stemhokje daar doet men wat men wil; daar is men ongecontroleerd. Ilt zit in den trein naar Metz, op de terug reis naar Nederland, 't Loont haas niet de moeite om voor zoo'n paar dagen naar Den Helder te gaan. Einde van de week ben ik Weer in Saarbrücken terugmaar de Blauwe Zeeridders hebben een ultimatum ge steld en Van Dok is 25 jaar voorzitter, dus we gaan naar 't Ridedrfeest. In den trein zit een winkelier uit Saar brücken. Hij moppert op de regeeringscom- missie, Idioten, zegt hij, zijn 't, Bent u het niet met hun politiek eens, Vraag ik. Ben ik wèl, zegt hij, maar tóch zijn 't Idioten! Duitschers vlaggen graag! De een met Duitsehe, de andere met roode, de derde met Fransche vlaggen. Ik sla een partij vlag gendoek in. Meters man! Heele rollen vlaggen doek, zooveel, dat 't me rood en pimpelpaars Voor de oogen wordt! Alles wil vlaggen! Met vlaggen willen ze vechten! Kan 't zachtmoedi ger? Zegt die regeeringscommissie: Stop! niemand mag meer vlaggen. En nu zat ik emt allemaal vlaggendoek in mijn maag... als de Saar Duitsch wordt, zijn mijn Fransche en roode vlaggen incourant en als de statos quo komt, kan ik de Duitsehe vlaggen wel opzouten en in een veem opslaan. De koopman die betaalt 't gelag, zoo is 't „Hoe denkt U er over", zeg ik op 't ver dwijnende Saarbrücken wijzend. „Ik uenk niets", zegt de winkelier, „ik ga een paar klanten opzoeken, die me niet beta len. 't Is hier evengoed slecht, of je van de kat of van den kater gebeten wordt, maar dit weet ik wel: Ik kom laatst bij iemand aan de deur met stalen, ik bel aan, meneer komt voor, op de lapel van zijn jas: een groot hakenkruis! Ik zeg hem dat ik een reuze koopje voor hem heb. Ik moet binnenkomen. In de huiskamer tegen den wand hangt?" „Hitier", zeg ik... De winkelier lacht zachtjes, „niet Hitier, maar... Lenin! „Niemand zegt immers wien hij stemt", her neemt de zakenman ernstig. „Ik zeg het ook niet, alleen in 't stemhokje uit ik mijn ware gevoelens." Sommige katholieken zijn echter wel recht uit, die nemen geen blaadje voor hun mond. De katholieke volksunie verkondigt luide in woord en in beeld: „Christus ist unsher Führer! Nicht Hitier!" En de communisten zeggen: „Katholieken, Roomschen!, past toch op! stem voor de status quo!, want evenals op 30 Juni jullie katholieke voormannen in 't Rijk het met den dood moes ten betalen, zoo wiskundig zeker gaan de Saarbrückensche geestelijken er ook aan. Ik ben weer in Holland voor enkele dagen... Overmorgen ga ik terug, dan kan ik weer bij onze troepen in Saarbrücken. Het is mooi en 't is een groot geluk, Neder lander te zijn, dat voel ik, nu ik weer sta op Helderschen bodem. Overtreding Rustdag besluit. Tegen verschillende garagehouder werd proces-verbaal opgemaakt terzake overtre ding van het Rustdagbesluit voor Transport arbeiders te land. Brand. Zondagmiddag brak brand uit in een schuurtje, staande op het erf van perceel Spoorgracht 7, alhier. De brand werd met eenige emmers water door de omwonenden gebluscht. Een in aanbouw zijnd houten vaar tuig werd ernstig beschadigd. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Een kwade rakker. Door een juffrouw werd bij de politie aan gifte gedaan, dat zij Zondagavond, toen zij In de Koningstraat liep, door een hond iri haar been is gebeten. Een onderzoek wordt Ingesteld. Rijwiel verdonkeremaand. De niet verschenen Joh. Fred. W. te Amers foort, had te Den Helder bij den heer Laféber op 17 Juni een heerenrijwiel gehuurd en nim mer meer iets van zich laten hooren. Bij den verhuurder had hij valschelijk opgegeven Prins te heeten. Verdachte is een slecht merk meermalen veroordeeld en hem werd opge legd 3 maanden gevangenisstraf. Radiomelker uit geldgebrek. De 59-jarige werkman Dirk v. W. te Den Helder, 'n klein mannetje, was wegens wan betaling verstoken van radiodistributie, en had zich toen beholpen met een clandestiene aansluiting, voor welk feit hij thans werd ver oordeeld door den Politierechter, die zijn han deling een schandaal noemde, tot 20 boete of 10 dagen. Be walmende kachel omgeschopt. Een 50-jarige logementhouder te Wieringen, de heer Roelof H., had zich te verantwoorden, omdat hij een brandende kachel had omge- echopt en beschadigd, welk feit was gepleegd op 16 September en welke kachel het eigen dom was van den heer Meijer Hegener en Wiens dierbare Duitsehe echtgenoote Martha Adam heden als getuige werd gehoord. Uit het relaas van den logementhouder ver meenden wij te moeten distilleeren, dat be doelde kachel door deze dame daar was ge ëtaleerd, om den logementhouder, wiens doch ter dien dag in 't huwelijk trad, te treiteren. Ook een geledigde W.C.-ton zou nog wat relief aan deze hatelijkheid hebben bijgebracht. Het betrof weer een van die misselijke buren ruzies, waaraan de Politierechter zoo veel van zjjn kostbaren tijd moet opofferen. Eisch: 2 Jboete of 2 dagen. Vonnis conform. Spiegelruit b|j Brink vernield. De caféhouder Hendrik Br. te Den Helder Verscheen om als getuige charge ln verband met de omstandigheid, dat de 27-jarige werk- looze heer Arnold R., mede tegenwoordig, op 7 September opzettelijk een spiegelruit in zijn- café had vernield. De verdachte had tevoren dit café bezocht, verkeerde in een opgewonden toestand en was door Br. verwijderd. De schade bedroeg met elkander 30 en was niet vergoed. Eisch 25 boete of 25 dagen, vonnis 20 boete of 15 d. Zitting van Dinsdag 8 Januari. De sensationeele stemming, die in Alkmaar heerschte in verband met fantastische of schromelijk opgeblazen zedeschandaaltjes, werd omstreeks 12 November j.1. nog ver meerderd door de ontstellende mare, dat de kaslooper der Middenstandbank, de 23-jarige André G., spoorloos was verdwenen met me deneming van pl. m. 8000, door hem op den dag zijner verdwijning ontvangen ten behoeve van gemelde bank. Radio en politieblad wer den onmiddellijk in dienst der justitie gesteld ter opsporing van den voortvluchtige, doch zonder eenig resultaat. De Alkmaarsche recherche zat ondertus- schen ook niet stil, zij ontving een waarde volle tip met betrekking tot een relatie van het jonge mensch, 'n vriend in Amsterdam, een spoor, dat tot Den Haag leidde, zoodat op een gegeven moment kon worden verwacht, da,t de vogel in de residentie kon worden ge knipt. Inspecteur Stienstra en de rechercheurs Vedder en Van den Burg begaven zich als motorrijders vermomd naar Den Haag en hadden al spoedig het geluk, hun mannetje, dat zich naar het station had begeven, om aan een afspraak met zijn z.g. vriend uit Amsterdam te voldoenr, te treffen. Ondanks de vermomming van den vluch teling, hij had zijn haar zwart geverfd en droeg een ervaarlijke uilenbril, die hij nooit noodig had gehad, werd de jonge man al direct herkend, door den eveneens aanwezigen Commissaris Walraven, aangehouden, en op transport naar Alkmaar meegenomen. Aldaar werd hij verhoord door den Com missaris en naar het Huis van Bewaring overgebracht. Een instructie wegens de tegen hem gerezen verdenking van verduistering werd geopend door Rechter-Commissaris Mr. Fruin. Heden staat Andries G. dan ook terecht op grond van hetgeen hem was ten laste gelegd, ter zake: Dat hij te Alkmaar op of omstreeks 12 November 1934: a. een bewijs van storting groot 6000. door of ten name van de N.V. Nederl. Mid- denstandsbank, gevestigd te Amsterdam, kan toor Alkmaar, ten kantoor van het agent schap der N.-Holl. Bank te Alkmaar, zijnde dit stortingsbewijs een geschrift bestemd om tot bewijs van voormelde storting te dienen, valschelijk heeft opgemaakt, althans heeft vervalscht met het oogmerk hetzelve als echt en onvervalscht te gebruiken of door anderen te doen gebruiken uit welk gebruik geldelijk nadeel kon ontstaan, zulks opzettelijk valsche lijk dft stortingsbewijs onder de daarop ge drukte woorden: „de agent van de Nederl. Bank te onderteekenen met den naam als handteekening van dien agent, zijnde mrP Offers". b. Terwijl hij als wissellooper in dienst betrekking was bjj voormeld kantoor der Mid- denstandsbank en ais zoodanig onder meer was belast met het storten van gelden bjj voormeld agentschap der Nederl. Bank en met het innen van gelden, opzettelijk na te noe men geldsommen toebehoorende aan meerge- nelde Middenstandsbank, althans aan een an der of anderen dan aan hem, verdachte, wel ke geldsommen hij uit hoofde van persoon lijke dienstbetrekking alsboven vermeld, op na te noemen wijze, alzoo anders dan door misdrijf onder zich had, wederrechtelijk zich heeft toegeëigend: 1. 6000.welke hij aan den boekhou der-kassier van voormeld kantoor der Mid denstandsbank ter storting bij voormeld agentschap der Nederl. Bank had ontvangen; 2. 910.50, welke hij van Johannes Leo- nardus Justus van Rosendaal ter betaling van een wissel ten name van de N.V. Steenhou werij Simon ter afdraging aan genoemde Mid denstandsbank had ontvangen; 3. 112.63 welke hij van de N.V. N.-H. Landbouwcrediet ter uitbetaling van een wis sel ten laste van de N.V. Gerard Worm ter afdraging aan de voormelde Middenstands- bank had ontvangen; 4. 9.60, welke hij van Heinrich August Sunder ter afbetaling van een wissel ter af draging aan de Middenstandsbank had ont vangen. In deze zaak waren als getuigen gedag vaard: 1. C. Ostwouder, Bankdirecteur te Alk maar; 2. W. Blankvoort, boekhouder te Haar lem; 3. mr. P. A. Offers, agent Ned. Bank te Alkmaar; 4. J. L. J. van Rosendaal, steen houwer te Alkmaar; 5. F. H. van Besuyen, procuratiehouder te Alkmaar; 6. H. A. Sun der, koopman te Alkmaar. Als raadsman en verdediger was verdachte toegewezen mr. Judels te Bergen. ONTSPANNINGSLOKAAL VOOR WERKLOOZEN. Een nuttige instelling. Voor de ontspanning van de werkloozen, onverschillig van welke organisatie, is alhier dezer dagen een ontspanningslokaal geopend, De bedoeling hiervan is, om hen, die anders niet weten den geheelen dag door te brengen, hier op een gepaste wijze eenige verpoozing en ontspanning te geven. Het lokaal is gele gen aan den Schoolweg. In het lokaal is ge legenheid tot het beoefenen van tafeltennis, sjoelbakken, dam- en dominospel benevens een afdeeling om couranten of tijdschriften te lezen. Verschillende personen verleenden voor de totstandkoming hiervan hunne medewerking en het is te hopen dat de belanghebbenden deze geste naar waarde zullen weten te waar- deeren. UITVOERING VAN „SPORTLUST". De gymnastiekvereeniging „Sportlust", al hier, heeft het voornemen om den volgenden Zondag een uitvoering te geven in het café „Prins Hendrik", Ter afwisseling van de verschillende num mers zal een tooneelstukje worden opgevoerd, getiteld: „Oom Janus in de waschmand". BE DOGGERSVAART GESTREMD. Nu de werkzaamheden aan de nieuwe brug aan den Rijksweg, liggende over de Doggers vaart spoedig beëindigd zullen zijn, wordt ook het daarvoor liggende Schutsluis je goed na gezien. Teneinde dit werk goed te kunnen uit voeren, heeft men de Doggersvaart aldaar afgedamd, en de sluis drooggemalen, zoodat thans alle te verrichten werkzaamheden naar behooren kunnen worden uitgevoerd. De vaart is hier dus tijdelijk gestremd. EEN WIJDINGSAVOND. Men schrijft ons: A.s. Woensdag 9 Jan. wordt te Julianadorp een wijdingsavond gehouden, uitgaande van den ring „Hollands Noorden" der Chr. Jonge Mannenvereenigingen, aanvang 8 uur. Deze avond is hoofdzakelijk belegd om het werk der C.J.M.V. „Volg Mij" te Julianadorp, die eenigen tijd geleden is opgericht, te ver sterken. Uit Brezand, Den Helder en Schagen komen vrienden met autobussen. We wekken jonge mannen uit Julianadorp op om dezen avond bij te wonen. Niet alleen jonge menschen maar allen die met het werk der C.J.M.V. meeleven en een mooien avond willen meemaken. Ieder is wel kom. Toegang en plaatsen zijn vrij. Het eerste gedeelte van den avond wordt gevuld door liturgie, afgewisseld door zang van het Ned. Herv. Dameskoor. In het tweede gedeelte is het woord aan den heer M. C. Fallintin, secr. van het Ned. Jong. Verbond. Deze zal spreken over: „de geestelijke beteekenis van ons werk". Hierbij zullen Heldersche vrienden eenige muziek nummers op viool en orgel ten beste geven. De leiding van dezen avond heeft ds. M. v. Wichen, Ned. Herv. Predikant te Juliana dorp. WIELRIJDERS OPGEPAST! Blijkens de Staatscourant is het berijden per fiets van de wegvakken (betonwegen) Vlotbrug de KoorjVan Ewijcksluis, Van EwijcksluisLonjeweg en Den OeverFries land, thans definitief gesloten verklaard. BENOEMD. De heer C. J. Kroon, die destijds is benoemd tot jachtopziener in den Wieringermeerpolder, in dienst van de heeren C. H. H. Schmalz e.a. te Schagen, is thans aangesteld als buitenge woon veldwachter dezer gemeente. Hippolytushoef. DOOPSGEZINDE JONGERENKRING. Men deelt ons mede dat voornoemde Jon gerenkring Donderdag 10 Januari a.s., des avonds 8.15 uur, een bijeenkomst houdt in het nieuwe catechisatiegebouw te Hyppoly- tushoef. LSEFDADIGHE1D8UITVOERIN G. Van de R.K. Tooneelver. Hippolytus". J.1. Zondagavond gaf voornoemde tooneel- vereeniging, in 't hotel van den heer S. A. Veerdig, een uitvoering. De zaal was goed ZAKENMAN HET SLACHTOFFER VAN RHEUMATIEK Dacht zijn werk te moeten opgeven Nu is de pijn verdwenen „Een paar weken geleden was ik er zoo slecht aan toe, door een zenuw-rheumatiek aan den achterkant van mijn been, dat ik. nauwe lijks kon loopen. De pijn was ondraaglijk. Ik ben handelsreiziger en het zag er naar uit, als of ik met mijn werk zou moeten ophouden. Toen raadd. een goede vriend mij aan om Kruschen Salts te nemen, omdat het hem ook weer in orde had gebracht. Dus nam ik eiken morgen regelmatig een dosis Kruschen, tot een week geleden het is me een vreugde dit te kunnen schrijven de pijn volkomen ver dwenen was. Daarna ben ik doorgegaan niet eiken morgen precies de kleine dosis in mijn koffie te nemen. Ik heb Kruschen Salts al aan zoovele bekenden aanbevolen, dat enkelen dachten, dat ik het verkoopen moest. W. A. D. Wat Kruschen Salts deed voor den heer W. A. D. was: het kwaadaardige urinezuur ver drijven, dat de kwellende rheumatische pijn veroorzaakt. En Kruschen zal hem ook verder bewaren voor de verschrikkingen van rheu- matiek. Want de ,dagelijksche dosis" zal zijn organisme in een perfecte conditie houden, zoodat schadelijke stoffen als urinezuur zich nooit meer kunnen ophoopen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv.) bezet, de opbrengst was ten voordeele van de t.b.c.-bestrijding. Na een hartelijk ope ningswoord van den voorzitter, den heer P. L. Vroone, werd gezamenlijk het Strijdlied gezongen, waarna pastoor De Wildt een pro- pagandawoord sprak. Vervolgens werd opge voerd een tooneelstuk in vijf bedrijven, ge titeld „Een faillissement", door Björnstjerne Björnston, welk stuk keurig werd weergege ven en zeer goed in den smaak viel. In de pauze werd nog een druk gebruik gemaakt van een aanwezige grabbelton, het geen niet alleen vermaak opleverde, doch ook dubbeltjes opbracht. Een groot krenten brood werd gewonnen door den heer D. Nieuwbuurt. Een drietal heeren zorgde voor een goed stukje muziek, 't Was een recht gezellige en goed geslaagde avond. EEN GUNNING. De Minister van Waterstaat heeft de op 19 December j.1. aanbestede onderhouds werken, in den Wieringermeerpolder, gegund aan den laagsten inschrijver, den heer O. J. Bosker, te Hyppolytushoef, respectievelijk voor 42.775 en 49.600.—. 3» Den Oever. POGING TOT DOODSLAG IN DEN WIERINGERMEERPOLDER. Lf Gisterenochtend is de ongehuwde opzichter bij de werkverschaffing in den Wieringer- meer F. H. de Jong na een worsteling met een der tewerkgestelden, zekeren H., over een geschil het werk betreffende, door dezen niet een spade neergeslagen, waardoor een zware, iy2 cm diepe hoofdwonde is ontstaan. Dr. Hoogkamer verleende de eerste hulp. De dader, die op staanden voet werd geschorst, heeft de vlucht genomen. POLITIE. GEVONDEN: een portemonnaie. VERLORENeen bankbiljet van 10. Na ruim 30 jaar in dienst van den polder te hebben gestaan, heeft de heer F. Strooker met ingang van 1 Januari 1935 deze betrek king beëindigd. Bij het afscheid van het Dag. Polderbe stuur heeft men den heer Strooker dank ge zegd voor de getrouwe diensten welke door hem in dienst van den polder verricht zijn. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Susanna Anna, d. v. C. Ver blauw en M. Visser; Arie, z. v. G. Bijpost x G. Blaauboer. ONDERTROUWD: Nic. Waiboer en Dieu- wertje Schenk. Vertrokken personen: Johan Albert Bergevoort naar Dubbeldam. Ingekomen personen: Jacoba Marie Wagench van Anna Pau- lowna. EEN NIEUWE VILLA-BEWONER. In een hier onbewoond staande villa vond men dezer dagen het in verregaande staat van ontbinding verkeerende lijk van een kat. Deze was waarschijnlijk binnengekomen door het stukgegane gaas yan het kelderraam. De kelder zelf was z'n „opslagplaats" ge weest, wat bleek uit de zeer vele resten van kleine dieren en vogels. Zelfs werd de huid i van een kleine haas gevonden. Mej. E. Dijt Jd., slaagde te Amsterdam voor het Mercurius-diploma Duitsehe Handelscor respondentie. GYMNASTIEK-VER. „TEXEL". Op 12 Jan. a.s. geeft bovengenoemde Gym nastiekvereeniging een uitvoering in Pen's Schouwburgzaal. MARKTOVERZICHT. De markt was hier Maandag nog van wei nig beteekenis; er werden een tweetal koeien aangevoerd, die pl.m. 135.per stuk op brachten; verder enkele graskalveren, waar van de duurste ging voor 13.en een 12- |tal n. kalveren die gemiddeld 6.per stuk deden. Wolvee was er in het geheel niet. Voor een goede big betaalde men 7.50. Varkens op de boerderij brengen voor de slacht on geveer 15 cent per pond op. De middenprijs op de eierenveiling (eieren van 60 kg gemengd) bedroeg 3.15 per 100 stuks. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Maria Martha, d. v. Aart Slegh en Martha Dekker. OVERLEDEN: Keetje Schagen, 76 j., wed. van Klaas Tuinder; Martje Eremer, 81 j-, geh. met Jacob Peper; Jan Witte, 84 jaar, geh. met Neeltje Schraag. DE BEPERKING VAN DEN MELKVEE STAPEL. De Nederla:.d8Che Slagershond heeft on langs een schrijven van den Minister van Economische Zaken gepubliceerd, waarin be zwaren kenbaar gemaakt werden tegen de genomen maatregelen tot beperking van c 11 melkveestapel. In zijn antwoord heeft de Minister erop gewezen, dat adressanten de te verwachten resultaten van de verlaging der crisisheffing op rundvleesch te laag aanslaan. De heffing zal tengevolge van de nieuwe afslachting niet over een langeren termijn bestendigd blijven, zooals de Nederlandsche Slagershond ten on rechte meende. De getroffen maatregelen zijn er juist op gericht een ontwrichting van de markt voor slachtvee te voorkomen niet alleen voor de naaste toekomst, doch ook voor later. De verruimde beschikbaarstelling van blik- vleesch betreft maatschappelijke groepen, die anders niet in staat zouden zijn vleesch te koopen. De inlevering van vee loopt bevredigend. In verband met de omstandigheid, dat de prijzen voor in te leveren vee onder geen om standigheid verhoogd zullen worden, zullen de veeprijzen niet kunnen oploopen. De Minister besluit het schrijven met erop te wijzen, dat geen enkele aanleiding bestaat voor de pessimistische verwa tingen van den Nederlandschen Slagerbond, doch dat veeleer met vertrouwen een gunstig resultaat ook voor de door den Bond voorgestane sla- gersbelangen kan worden afgewacht. WAARSCHUWING VOOR HET OPSLAAN VAN AARDAPPELEN. De Nederlandsche Akkerbouw-Centrale maakt bekend, dat ieder, die als wintervoor raad een hoeveelheid van meer dan 1000 kg aardappelen voor eigen gebruik wenscht op te slaan, ook al is hij niet georganiseerd bij de Centrale of bij een der Landbouw-Crisis- Organïsaties, een daartoe strekkend verzoek kan indienen bij de Nederlandsche Akker bouw-Centrale, Afd. Binnenland (Aardappe len), Bezuidenhout 15 te 's-Gravenhage, onder vermelding van de redenen, waarom hij een dergelijken voorraad wenscht aan te houden. BESLUIT DER NED. AKKERBOUW- CENTRALE. Het Dagelijksch Bestuur der Nederlandsche Akkerbouw-centrale te 's-Gravenhage heeft bij bestuursbesluit bepaald, dat iedere bjj deze Centrale georganiseerde verplicht is, van alle wijzigingen betreffende zijn handelszaak, zöo- als die betreffende den rechtsvorm, de statuten, de vennootschapsacte, den naam en het adres, alsmede alle andere den bedrijfsvorm van zijn zaak betreffende wijzigingen, zeven dagen nadat die wijzigingen ingevolge de voorschriften der Handelsregisterwet zijn of hadden moeten zijn opgegeven bij den betrokken Kamer van Koop handel, schriftelijk kennis te geven aan de Centrale. Voor die georganiseerden, wier han delszaak niet valt onder de voorschriften der Handelsregisterwet, zullen die wijzigingen binnen 14 dagen, nadat zij zijn ingeschreven, schriftelijk aan de Centrale moeten wordw- kenbaar gemaakt. De aandacht van helanghebbenoen v, erop gevestigd, dat het aanbeveling verdien van bedoelde wijzigingen aan de Centrale reeds kennis te geven, voordat deze in werking treden en dat in ieder geval bij verzuim van bovenbedoelde verplichting de georganiseerde zich blootstelt aan een tuchtrechtelijke ver volging. Het Duitsehe Nieuwsbureau meldt uit Saarbrücken, dat de stemming in het Saar gebied gisterenochtend om half negen feite lijk is begonnen. Bepaalde groepen stemge rechtigden, die op 13 Januari wegens uitoefe ning van hun functie hiertoe niet in de gelegenheid zijn, konden gisteren reeds hun stem uitbrengen. Men rekent dat te Saarbrücken ongeveer 1200 menschen aan de voorstemming zullen meedoen. Tegelijkertijd wordt van gisterenochtend af, onder leiding van den Noor Loederup, in gevangenissen en ziekenhuizen voorstemmin gen gehouden. Deze stemming kan drie dagen duren. DE BETOOGINGEN VAN DE TWEE FRONTEN. Beide indrukwekkend. Onze Berlijnsche correspondent telefoneerde ons Zondagavond uit Saarbrücken: De twee betoogingen van heden, die van het Duitsehe Front (hereeniging) en die van het Eenheidsfront (status quo) waren beiden indrukwekkend. Die van het Duitsehe front zou vanochtend om 10 uur beginnen. Reeds lang voor het eerste krieken van den dag trokken scharen betoogérs door de stad naar den kleinen Wackeberg, waar het voetbalterrein voor de demonstratie gereserveerd was. Toen de be tooging, welke met aanzienlijke vertraging begon, reeds vrijwel geëindigd was, trokken er nog steeds aanzienlijke groepen, die ver traging hadden ondervonden, in dezelfde richting, andere groepen ontmoetend, die weer gingen, want slechts voor een gedeelte van de demonstranten was er op het voetbalveld, dat propvol stond, plaats. Uit een oogpunt van organisatie was deze massavergadering nochtans een meesterstuk want men had slechts weinig tijd tot voor bereiding gehad. Sneeuw en modder. Het weer was zoo ongunstig mogelijk. Er viel den heelen ochtend sneeuw, natte sneeuw, waarvan de vlokken voor de oogen dwarrel den, en die alle aanwezigen door en doornat en koud maakte. Maai- daarvoor (dat zijn we in Duitschland gewend) komt er niemand min der ter demonstratie, daarvoor neemt nie mand de vlucht. De sneeuw was in motregen overgegaan en tenslotte werd het betrekkelijk droog, maar toch was de tweede demonstratie een nog modderiger aangelegenheid dan de eerste. Zij vond plaats in het stadion-in-aanbouw, waar nog geen weg heen is. De roode vrjjwilligers- dienst had in allerijl een soort noodweg aan gelegd, welker vastheid echter tegen het hemelwater niet bestand bleek. Dit stadion, dat eerst door bemiddeling van de regee ringscommissie was vrijgegeven is veel groo- ter dan het voetbalveld op den Wackeberg en kon de betoogers, die er aanwezig waren bevatten. Maar het terrein was dan ook vol. En het bleef vol ofschoon er aanvankelijk niets gebeurde. Er was namelijk geen elec- trische stroom voor de luidsprekers. Men mag op grond van zulke vergaderin gen geen voorspelling doen, vooral omdat men absoluut niet kan nagaan hoeveel stemge rechtigden zich onder de aanwezigen bevin den» Maar terwjjl de bijeenkomst van het Duitsehe Front, wat den omvang aangaat, aan de verwachtingen beantwoordde, was die van de tegenstanders ongetwijfeld eenigszins verrassend, omdat men kan zeggen dat als inderdaad de aanhangers van den status quo slechts 2 pet. mochten uitmaken deze 2 pet. hier dan toch wel zeer goed vertegen woordigd waren. Ontstemming bij Nederlaiulsche mariniers over een persbericht. De buitenlandsche troepen waren heden voor alle zekerheid in hun kazernes gecon signeerd, ook de Nederlandsche mariniers. On der de minderen heerschte eenige ergernis over een blijkbaar in een deel van de Neder landsche pers opgenomen bericht, afkomstig van de om haar vruchtbare fantasie bekende United Press, volgens hetwelk de Nederland sche mariniers bij de Saarlandsche meisjes veel succes zouden hebben, zulks in tegen stelling met de manschappen van andere vreemde troepen, die dit succes met leede oogen zouden gadeslaan. Dat zich de man schappen daarover ergerden, is volkomen te begrijpen, daar het een geheel verkeerden in druk zou kunnen teweegbrengen. Zij hebben strikt hevel om zich de uiterste reserve tegen over de bevolking op te leggen, zoowel tegen over het mannelijke als het vrouwelijke deel. Een andere houding zou ook tot onverkwik kelijke verwikkelingen aanleiding kunnen geven, daar de Duitsehe jongens niet graag zien, dat de meisjes zich met vreemde mili tairen zouden bemoeien. In werkelijkheid heeft dus geen enkele marinier met eenig Saarlandsch meisje ook maar de onschuldig ste wandeling gedaan! De mariniers zijn hier uitstekend gehuisvest en hebben het goed, maar voor de pret zijn ze hier allerminst. Botsingen. Geheel zonder incidenten aldus meldt V.D. uit Saarbrücken is de Zondag met zijn twee betoogingen niet verloopen en op verschillende plaatsen kwam het tot samen scholingen en botsingen tusschen nazi's en anti-fascisten. In Saarbrücken ontstond een vuurgevecht, waarbij de politie tenslotte de aanvallers uit elkaar kon drijven. Van de zijde van het Duitsehe Front wordt beweerd, dat de anti-fascisten den aanval waren begonnen, doch de anti-fascisten houden vol, dat de nazi's het eerste hadden geschoten. Ook tijdens den aftocht der deelnemers aan de anti-fascistische betooging ontstonden bot singen met leden van het Duitsehe front, die trachtten de orde te verstoren. Te Saarlouis ontploften eenige bommen, die echter weinig schade aanrichtten. Hij belooft geen actieve politiek meer te voeren. De regeeringscommissie treedt den laatsten tijd met groote gestrengheid op tegen emi granten die in het Saargebied politiek voeren, schrijft het Hbl. Zij is, naar aan den eorr. van gezagheb bende zijde werd verklaard, van meening dat bjj de gevoelige atmosfeer, waarin het Saar gebied leeft, alleen den Saarlanders het recht van het voeren van politiek moet blijven voor behouden. Deze week reeus is ais siaouconer van deze opvatting de politie-commissaris Maehts ge vallen, die weliswaar geen politiek voerde, doch die als emigrant op zoo een geëxpo neerde plaats te veel aanstoot gaf aan het Duitsehe Front, dat fel op linksche emigranten gebeten is. Thans is Hubertus, Prins zu Löwen- stein, ook tot zekere hoogte het slachtoffer geworden van deze opvatting. Deze ruim dertigjarige prins die, tusschen haakjes, met een Hollandsche vrouw is getrouwd, mej. Van Schuylenburg heeft eerst Duitschland wegens zijn actie tegen het nationaal-socia- lisme moeten verlaten; daarna Oostenrijk, omdat zijn vrouw had geschoten op nationaal- socialisten, die poogden de v'»*- v-\-> ziin auto te rukken. Zaterdagmorgen vroeg pio„seling van Knox een brief, waarbij deze den prins mededeelde,dat de stemmingscommissie wegens zjjn politieke bedrijvigheid zijn verblijfsver gunning had ingetrokken en hem verzocht het Saargebied binnen 48 uur te verlaten. Prinz zu Löwenstein heeft echter Zaterdag middag een bezoek gebracht aan een der stemmingscommissieleden en hem verzocht het besluit tot uitwjjzihg weder ongedaan te willen maken, wanneer de prins de belofte gaf dat hjj zjjn politieke werkzaamheid geheel zou staken en zich slechts zou wijden aan zijn taak van correspondent van het „Prager Tageblatt". Naar ik verneem, aldus de corr., heeft de commissie dit verzoek ingewilligd, maqr zij zal den prins strikt aan zijn belofte houden en hem bjj de eerste overtreding daarvan uit het Saargebied verwijderen Een speciale corr. van het Hbl. te Saar brücken verneemt uit gezaghebbende bron dat het zeer waarschijnlijk is, ingeval het Saargebied zich Zondag a.s. in meerderheid voor aansluiting bjj Duitschland uitspreekt, de buitenlandsche troepen met inbegrip van de Nederlandsche troepen tot begin April in het Saargebied zullen bljjven. Verwacht wordt, dat tegen dien tjjd de officieele overdracht van zaken aan de Duitsehe overheden dan haar bèslag zal hebben gekregen.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6