Amsterdamsche Brieven. Marine-brieven uit indië T JUTTFRtje Een Jubileum in de geschiedenis der electrische verlichting. ZATERDAG 12 JANUARI 1935 PAG. 5 De vorst nadert De vorst nadert en als deze regelen onder Uw oogen komen, staan we ook hier in Amsterdam misschien weer op het ijs, zij het dan waarschijnlijk nog niet op het jjs in de grachtenOp het ijs staan en rijden hebben we ook al wel gedurende de nu afgeloopen zachte winterperiode kun nen doen, maar dót ijs was dan toch maar een soort ersatz-ijs, via het kunst baantje van het Sportfondsen-bad, achter de oude Ooster gasfabriek, het publiek aangebodenAl blijkt, gezien het zich "de laatstë maanden ih'de' binnenstad snel vermeerderende aantal „autómatieks" het hedendaagsche hoofdstedelijke publiek zeer gediend van automatisch toegediend ijs in den vorm van consumptie-waar, zooals het zich overigens ook gaarne allerlei an dere consumptie-waren gaarne via een automaat laat verstrekken, kunstmatig opgediend schaatsen-ijs, gelijk het Sport- fondsenbad dit opdient, daar wil het nog maar steeds niet al te best aan. Het schijnt, dat de Hollander dit laatste soort tjs slechts wenscht te gebruiken, c.q. te bértjden, indien het hem in de echte origineele vorm wordt voorgezet, op een schotel, die door de natuur zelf werd op gemaakt, en niet op een, die met behulp van de chemie en de techniek tot stand kwam. Op het gebied van dit ijs, waarop hij zijn nationale sport bij uitstek beoefent en zijn beste kanten naar voren komen, maakt hij een scherp onderscheid tusschen echt en onecht, ersatz. De eerste maanden van exploitatie van onze eerste kunstijsbaan hebben dit wel bewezen, want, al zorgde men voor diverse attracties, als daar zijn demonstraties van beroemde schoonrijdsters, .schoonrijders, ijshockey-wedstrijden tusschen bekende teams, het bezoek kwam niet ver boven het middelmatige en van een doorslaand succes kan tot nu toe nog zeker niet ge sproken wordenEn het is wel zeker, dat de echte, natuurlijke vorst, die thans dan toch werkelijk in aantocht schijnt, met haar natuurlijke banen veel grooter succes zal hebben Gas en petroleum- Overigens, daar zal wel een ieder het over eens zijn, kunnen we dit keer, vooral ook niet in de hoofdstad, een strenge winter gebruiken. De extra-belasting, die de vorst aan meerdere verwarming in de eerste plaats oplegt, kan er moeilijk meer btj. Nu bestaat er wat die meerdere ver- warmings-kosten bij extra kou aangaat, zooals bij zoovele andere dingen in ons huidig ingewikkeld economisch bestel, een zekere wisselwerking, waardoor b.v. dat gene, wat door de burgerij gedurende een vorstperiode aan meer gasverbruik wordt uitgegeven, ook weer in de zakken van een deel dier burgerij terugvloeit. De zaak zit namelijk zoo, dat de winstuitkeering uit de gasfabrieken thans aangewend wordt voor werkloozensteun, waaruit volgt, dat die steun bij meerder gasver bruik tengevolge van een koude-gebruik ook weer iets hooger zou kunnen worden. Dit laatste feit werd onlangs ook te berde gebracht door wethouder Rustige, toen men hem vroeg hoe hij stond tegen over verlaging der gastarieven, een punt, in de jaarrede van den heer Crone als wenschelijk aangeroerd. De wethouder verklaarde eerst, dat het voor den Voorzitter van onze Kamer van Koophandel wel heel gemakkelijk was cri- tiek ui tte oefenen en zoo maar zonder meer te zeggen, dat de tarieven van de gemeentebedrijven, o.a. ook die van de gasfabriek, naar beneden moesten, maar dat dit geen „zakelijk advies" was, „wat toch zeker verwacht mocht worden, indien een lichaam als de K. v. K. zich met deze aangelegenheden bemoeien wil"! In prin cipe was de wethouder het eens met de opvatting, dat wij in het algemeen naar een „lager niveau" móesten, en zeker daarbij ook de tarieven naar omlaag moes ten gaandat er, tenslotte, of eigen lijk in de eerste plaats, iets gedaan moest gorden om het gas, het gemeente- gas dus, een betere coneürrentie-moge- ifjkheid te bieden tegen de.particuliere petroleum, die thans een stuk beneden den vooroorlogschen prijs is. Op den duur zou men zeer zeker de gasprijs naar beneden kunnen brengen door middel b.v. van het inrichten van één nieuwe gasfabriek, die dan in de plaats zou moeten komen van de "twee oude, thans bestaande. Zulk een nieuwe fabriek zou zeer zeker meer eco nomisch kunnen werken. Maar zulk een inrichting zou voorloopig dan toch maar het peuleschilletje van pl.m. 15 millioen kosten en waar halen we die heden ten dage vandaan?Wat wel en, volgens deze beheerder var. onze gemeentelijke be drijven, die bovendien nog als wethouder voor financiën, de lasten van onze gemeen telijke schatkist tófst, moest gedaan wor den, is: het belasten van de petroleum tot het niveau van vóór den oorlog. Dón had men, vo!gens hem, al vast op dit punt normale verhoudingen en de opbrengst zou b.v. gestort kunnen worden in het Werkloosheids-Subsidiefonds: De heer Rustige verklaarde daarbij, dat het hem „onbegrijpelijk was. dat de Re geering geen gebruik maakte van dit „be- lastings'-denkbeeld De „petroleum" is echter, dit kon onze wethouder toch ook wel weten en daarmede de „onbegrijpelijkheid" voor hem wat verminderen, is nu eenmaal een -moeilijk- te -hanteeren -goedje,ook zelfs voor Regeerings-personen....;. Het petro- leum-gezag reikt in deze moderne wereld vér en weegt op z'n minst genomen nogal eens op tegen een regeer-gezag!. Op lager niveau. Niet alleen op het gehied der gas- en andere -arieven is hei. zeer zeker wen schelijk, om niet te zeggen geboden, op een lager niveau te komen. Dat neerschroeven naar lager niveau gaat niet gemakkelijk, maar er bestaat nu dan tenminste toch goed uitzicht op een binnen afzienbaren tijd naar beneden komen der huishuren, een punt, dat al zooveel in de laatste jaren uit en ter na besproken werd. Zoo is hét goed nieuws in dit verband te vernemen, dat in de volgende maand ongeveer 1400 woningen van woningbouwverenigingen in aanbouw zullen zijn, met huren. Waar van het grootste deel beneden 6.-— be draagt en een belangrijk deel met huren lager dan 5.—, Zij worden gebouwd op Landlust in Zuid en bjj het Oostzaner- tuindörp. Een goed punt is ook, dat de huren van gemeente- en vereenfgingswoningen thans al aan het dalen zijn. De huren bij den particulieren bouw boven 10.per week dalen reeds door overproductie. Toch bljjft er nog te wenschen over, volgens den directeur van onzen Gem. Woningdienst, een huurdaling van niet minder dan onge veer 93000 woningen. Er is ongetwijfeld nog een tekort aan woningen béneden 6.huur. Zal nu de aanbouw van de vele, bovengenoemde woningen door de vereenigingen invloed op deze huren oefe nen en, hen.naar omlaag brengen.? Ziet- (Jaar de vraag waar het om gaat; Maar gerechtvaardigd is de hoop «,M. c[at het antwoord' inderdaad bevestigend zaïykpmen te luiden. i ir Steun aan onze schilders. Een categorie medeburgers, die ih de komende vorst-periode het ook extra zwaar zullen hebben, maar waaraan men in dit verband meestal niet in de eerste plaats of zelfs heelemaal niet denkt, zijn debeeldende kunstenaars, alias onze schilders en beeldhouwers, die in deze. winterdagen- op hun zolder-ateliers of zelfs op hun hyper-moderne ateliers, zoo als er onlangs enkele in Zuid verrezen, zich „suf zitten te peinzen", hoe zij de extra verwarmingskosten zullen moeten dragen. Acties als de „Kunst in nood"- tentoonstelling, eenigen tijd geleden ge houden en dergelijke goedbedoelde pogin gen meer, kunnen het feit niet uit de wereld helpen, dat de werkloosheid onder deze, in de hoofdstad niet onbelangrijke categorie stadgenooten, groot is en blijft en een aanzienlijk deel van hen tengevolge van de crisis zonder behoorlijke inkomsten is geraakt. Een lichtpunt voor hen, waar mede dit jaar iets betere aspecten is gaan vertoonen, is, dat er onlangs door toedoen van den minister van Sociale Zaken ;een fonds gesticht is tot ondersteuning van bedoelde kunstenaars. Het principe .van dit fonds is hetzelfde als bij de 'werk lozenkassen der vakorganisaties. Van de leden der aangesloten kunstenaarsvereni gingen zal een verplichte extra-contributie alleen ten bate van het fonds worden ge heven, waarbjj elke vereeniging vrij is de grootte dier extra-contributie te bepalen. Rijk en gemeente zullen het fonds ver sterken met een bijdrage, welke bestaat in een verhooging van elke individueele bijdrage. Juist dezer dagen, heeft Amster dam zich bereid verklaard tot deelneming aan deze regeling, gelijk Rotterdam, Den Haag en Utrecht dat al eerder gedaan hadden. Anders viel ook niet te verwach ten, want er is geen gemeente in ons land, die voor de beeldende kunstenaars zooveel gedaan heeft als juist de hoofdstad.; Zoo werd steéds b.v. bij het vaststellen der kunstsubsidies een post uitgetrokken, die diende voor het geven van opdrachten en het doei. van aankoopenDat ten slotte de uitkeeringen nu reeds direct een aanvang hebben genomen, is voor dé be trokkenen nog wel het belangrijkste punt: de kou wacht niet, en de kolenleveran- cier óók niet, op z'n geld niet name lijk.Dit direct ingaan is mogelijk ge maakt door toedoen van jigt Nationaal Crisis-Comité,dat, zoolang de officieele regeling nog niet ambtelijk is uitgewerkt en administratief voor elkaar is, bij springtWat zeer zeker een bijsprin gen op de juiste plaats en te rechter tijd kan genoemd worden Onze café-terrassen in den winter. Tot de trouwste klanten van onze café terrassen behooren, of moeten wij, ge zien bovengenoemden nood, zeggen: behoorden, onze schilders en beeldhouwers, die daar indrukken aan vorm en kleur plegen op te doen! En we mogen dus wel, ten besluite, via deze Muzenzonen, even op onze terrassen „neerkomen", die steeds meer energieke pogingen gaan doen zich ook in den wintertijd in de gunsten van het publiek te handhaven en zich te ont wikkelen naar het voorbeeld van de be roemde openlucht-zitjes op de Parijsche boulevards, die ook in het strenge jaarge tijde in bedrijf blijven......Hier en daar, op het Rembrandtplein b.v., heb ben we al in een vorigen winter zaken gekend, die hun buitenklanten, door mid del van verwarmingsinrichtingen, het ge- heele jaar door aan zich trachtten te bin den. Deze inirchtingen bestonden dan meestentijds uit een gemoderniseerde vorm van de bekende Parijsche potkacheltjes: we deden het namelijk hier met, van het afdak afstralende, electrische kacheltjes tjes"...... Heel veel succes had men tot nu toe met een en ander nog niet. Men gaat daarom nu een stapje verder, op het Damrak is het eerste stapje al te zien, en richt men die terrassen meer in, met enkéle extra glasschutten als serre, waarmede een compromis tusschen „binnen" en „buiten" bereikt wordt. En al was het alleen maar omdat het huidige geslacht geleerd heeft te leven bij allerlei soort compromissen, mag men verwach ten, dat dit tenslotte volle bevrediging geven zal Het eerste electrische schakelhuis Berlijn viert zijn vijftigjarig bestaan, door Frans Richter Bij de jaarwisseling van 1934-1935 maak te de wereld een gedenkwaardig jubileum mede, dat jammer genoeg door het snelle tempo van onzen tijd veel te licht over het hoofd gezien wordt. Juist een halve eeuw is het dan geleden, sedert voor de eerste maal een electrisch schakelliuis met succes functioneerde en dat de mogelijkheid aan getoond werd om electrische centrales in bedrijf te brengen. De ouderen onder ons zullen zich nog vaak herinneren den over gang van kaarsen- en petroleum- en gas verlichting naar de electrische verlichting. Voor jongeren is de electriciteit reeds een van zelfsprekende zaak. En toch is het slechts een halve eeuw geleden. Het was een belangrijke proefneming, die men toenmaals in de Friedrichtrasse in Berlijn, in de hoofdstad van het Duit- sche rijk, ondernam. Vele mannen, wier namen naderhand over de geheele wereld bekend zou worden, waren daarbij betrok ken. Zooals b.v. de jonge Oskar von Mil- ler, de stichter van het Duitsche museum te Munchen, die zich juist deze gebeurtenis van een halve eeuw geleden, tot aan zijn dood toe steeds met bijzonder genoegen placht te herinneren. Men probeerde destijds,: vanuit een kleine centrale ter voortbrenging van electrische energie, meerdere huizen tegelijkertijd te verlichten. Daaronder was ook een van de grootere en destijds drukSt bezochte koffie huizen, dat voor de algemeen gewekte be langstelling bijzonder in zwang kwam. Weliswaar zaten de bezoekers op winter avonden gedurende menig uur in donker of in het schijnsel van de overgewone gas verlichting. In den volksmond ontstonden vele grappige gezegden naar aanleiding van deze genomen proeven, die er dan ook in vergelijking met tegenwoordig primitief genoeg uitgezien hebben. Allerlei gebreken deden zich voor. Menigmaal werd de stroomlevering voor geruimen tijd onder broken. Maar het eind-resültaat heeft de uitvinders en de toekomstige ondernemers van destijds in het gelijk gesteld. De inge nieurs overwonnen tenslotte de nukken van de nieuwigheid. De electrische verlichting kon haar zegevierende tocht over de we reld aanvangen. Vadertje, wat is het verschil tus schen een stier en een os De stier is de vader van het kalf en de osja, de os....:, de os is de oom! Een student schreef aan zijn vader: „Lieve Pa, ik zit in de groote stad zonder een cent en heb geen vrienden. Wat moet ik doen?" De vader antwoordde: ,;Lieve zoon, sluit zoo gauw mogelijk vriendschap!" Beste Lange, Ziezoo Sinterklaas is weer achter den rug, ondanks de malaise hebben de winkels het weer overvol L'Ohad en heeft de Sint over het algemeen erg zijn best gedaan. Stamp en stampvol was het deze dagen in onze goede krokodillen stad. Het wemelde van Sinterklazen, ja als ze elkaar op straat te gen kwamen dan bogen ze minzaam tot el kaar. Wat dat voor een indruk op onze Hollandsche kinderen maakte laat zich den ken. Voor den inlander is dit geen nationaal feest, hij kent „Sinjo Klaas" alleen maar vanuit de etalages. Maar nee, dan zou ik toch onwaarheid spreken er zijn reeds Inheemschen die zelf het vak van Sinter klaas al op 5 December verrichten, en dan liefst nog in het Maleisch. Luister wat er voor een der Japansche toko's door den heilige Sint werd uitgeroepen. „Boleh ma- soek' boleh masoek, anak anak dapat per- sén dari saja." (Voor de weinige van mijn lezers die nog geen Maleisch kennen zal ik het nog even vertalen: „Kom maar binnen, Kom maar binnen. Alle kinderen krijgen een cadeautje van mij") Zoo zie je dat ook Sinterklaas aan het Indianiseeren is. Overi gens behoorde uw briefschrijver tot de ge lukkigen die uitgenoodigd werden om het feest van den Süjt bij den Dienst Con servatie te mog^tneemaken. De eskader commandant (Z.H.E.G. bewoont thans het paviljoen aan de kruiserkade), de Marine- commandant en de commandant van de D. C. zelf waren aanwezig hetgeen zeer tot den luister van het feest bijdroeg. In het Euro peanen verblijf was een tooneel ingericht, terwijl de geheele zaal versierd was. Wer kelijk de feestcommissie had eer van haar werk. Mevrouw Maekay kreeg van Sinter klaas een pracht van een struik bloemen, terwijl de Commandant voor Z.H.E.G.'s bu reau een heel mooi vouwbeen ten geschen ke kreeg, hetwelk de overste zeker uit ecg hondertal couranten te voorschijn moest halen, tot groote vreugde van de aanwezi gen natuurlijk. Sjonge Lange wat hebben we nog een boel artisten in de,Marine, op die avond alleen zag ik diverse, liedjeszan gers, een humorist, cén harmonicaspeler eri last not least,onze Goebeng nachtegaal, de fluitende marinier.' Lange, je moet me niet kwalijk nemen als ik hier even een mopje vertel dat je mis schien al eens gehoord hebt, maar wat voor mij op dien feestavond geheel nieuw was, en waarmede de humorist Dumas de la chers meteen op zijn hand had. Ik heb het trouwens aan een bevriend marinier over verteld en die kende het ook niet, dus durf ik het wel aan. Nu dan. Een sectie mariniers van Goe beng ging en marsch maken, bépakt en bezakt. Op het laatste moment werd er een ziek en moest er een matroos zijn plaats innemen. Het was maar niet zoo'n klein marschje. Nee hoor, twee hónderd kilome ter zou er hier onder den tropenhemel af gelegd moeten worden. De menschen gaan onder aanvoering van een luitenant, op weg en volbrengen keurig de eerste 100 K.M. Hierop laat de luitenant „Links uit de flank halt" maken. De geweren bij den voet zetten en op de plaats rust houden. Hij spreekt zijn tippelaars als volgt toe: „Mannen, de eerste honderd K.M. zitten erop. Nu gaan we aan de tweede 100 beginnen. Hij, echter die liever uit wil vallen make een pas voor waarts!" En wat gebeurde er?... Alle ma riniers mak,n een pas voorwaarts. (Gnui ven bij de matrozen in de zaal dat begrijp je). Na over deze teleurstelling heenge- slikt te zijn, spreekt de luitenant den ma troos als volgt toe. „Matroos je bent een kranige kerel, ik maak je mijn kompliment, jij gaat dus dadelijk op voor de tweede 100 K.M. „Verexcusseer luitenant, ik wilde liever ook niet meer verder, want ik ben nog veel moeicr als die mariniers, ik kan zelfs die eene pas voorwaarts niet meer doen. (Ge juich bij het korps in de zaal, dat kun je je voorstellen. Ja man, zin voor humor is iets wat onze Marine wel hééft. Laat eens kijken, heb ik nog meer nieuws voor je? O ja, de „Witte de With" en „Van Galen" zijn voor het laatst dit jaar weer het basin binengestoomd, 1 "mende van Priok. Het is een volte nu aan de jager- stijgers. 4 jagers liggen daar naast elkaar: W.W., V.G., G.T. .en K.T.- De laatste twee klaar voor den nik, naar Holland. Hr. Ms. „Flores" en „Soemba" zijii getweeën ge- vechtSchietoefertiiigen aan het houden. Nu weet je.weer alles, saluut. HENK.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 19