Radio-programma Op en om het Binnenhof. NOCH SPOT GEMENGD NIEUWS P;;na door den trein overreden. Vechtende koks. De dood van raadsheer Prince. Een schipbreuk op de Humber De botsing in Kolhapur. Strenge vorst in Roemenië '2 HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 12 JANUARI 1935 gangèr en er. ontstond een een hevige wor steling. Weldra verscheen er een agent, die de vechtende mannen scheidde. H. walde toen den agent te lijf en hij uitte allerlei bedrei gingen. De agent' maande hem tot kalmte aan, maar niets hielp. Tenslotte wilde de agent aanstalten maken den man te ar- resteerfen. H. rukte zich evenwel los en ren de weg, achtervolgd jioor den agent. H. woonde in pand 91 aan de Mauritsstraat welk pand slechts een paar huizen van dén hoek van de Van Oldenbarneveltstraat is ge legen. Hij vluchtte na den afstand van slechts ten hoogste 20 meter te hebben afgelegd, zijn woning binnen. De agent hield de straatdeur, welke H. voor den neus van den agent walde dichtgooien, open en na een korte worsteling wist de agent ook in het portaal achter de deur te komen. Onmiddellijk daarna werd de straatdeur dichtgegooid. Het schijnt toen, dat de man den agent met een bijl heeft bedreigd. Ge tuigen, die op het rumoer waren komen toe- loopen hoorden eensklaps een korten knal. Even later kwam de agent naar buiten. Hij vroeg een van de omstanders een dokter te haten en het politie-bureau aan de Witte de Withstraat te waarschuwen, want, zoo zei hij, ik heb den man moeten neerschieten, om dat hij me bedreigde. De spoedig ter plaatse zijnde geneesheer kon bij H. slechts den dood constateeren. Uiteraard heeft het gebeurde in de buurt veel consternatie gewekt. Een trieste bijzonderheid is, dat een paar jaar geleden in dezelfde straat de politie bij een relletje een man heeft doodgeschoten. H. was gehuwd en had o.a. een 3-jarig kleinkind bij zich inwonen. Goed afgeloopen Woensdagavond is de 47-jarige mej. A. C. H.K., die reeds drie jaar achtereen melk haalt op eén boerderij in den 's-Graveland- schen polder en daarbij de spoorbrug over de Schie passeert, bijna overreden door trein 1124 uit Rotterdam. De blokwachter W. B,, die de boomen bij den Overschiesche weg had gesloten, zag op het oogenblik dat de snel trein met een vaart van ongeveer 60 km per uur naderde, iemand op de spoorbrug loopen en nog wel op dezelfde baan als de trein reed. Hij trachtte door roepen de aandacht te trekken en gaf bovendien met een rood licht signalen aan den machinist, die déze echter niet heeft gezien, omdat hij reeds té dicht bij de brug was. De vrouw, die het gevaar toch blijkbaar heeft zien aankomen, is op den ijzeren rand van de brug gaan zitten en daar waarschijn- afgevallen, want toen de trein gepasseerd was, vond men haar in den 2]/2 meter diepen draaiput. Dokter de B., die de eerste geneeskundige hulp verleende, constateerde een hoofdwonde. De juffrouw is later in de dr. Noletstichting te Schiedam ter observatie opgenomen. EEN VOLBLOED MARINIER. Op 11 Januari a.s. viert de heer D.. L. van Peursen te Soestdijk een merkwaardig jubi leum. Op dien dag zal het n.1. 50 jagr gele den zijn, dat hij wjerd bevorderd tot sergeant bij de mariniers. De heer van Peursen werd in 1899 gepensionneerd als sergeant-majoor, zoodat hij thans reeds 35 jaar lang van zijn pensioen geniet. In 1914 werd de gepensionneerde sergeant majoor op zijn vrijwillige aanmelding bij den Landstorm geplaatst, waar hij tot 1921 dien de. Na dit jaar was hij nog 9 jaar in Soest plaatselijk leider van den Vrijwilligen Land storm. Toen onlangs bekend werd, dat ons corps mariniers een Nederlandsche Volkenbonds plicht in het Saargebied zou gaan vervullen, bood de 74-jarigeheer van Peursen aan den minister van defensie weer zijn diensten aan. Hij wilde op eigen kosten meetrekken naar Saarbrüeken, maar de minister verklaarde in een waardeerenden brief dat hij den staat van dienst van den oud-marinier thans welle tjes vond. EEN VIERLING. Twintig jaar; een van de vier is gestorven. Twintig jaar geleden werden de heer en mevrouw Debreuil in de V endée met een vierling verrast. Een hunner is sindsdien aan nekkramp overleden. De overige drie zijn, evenals hun broers en zusters, welvarend. Den dag, dat hun die overvloedige kinder zegen gewerd, waren de ouders 14 jaar ge huwd. De beval'ing werd gecompliceerd door een brand, die tegelijkertijd in het huis uit brak. De vader was zoo juist van het front terug gekeerd. Hij overstelpte de soldaten uit zijn gemeente naar geijkten trant met suiker- boonen. Hooge personages wüden wel voor peetoom of -tante spelen en de gelukkige vader bewaart de brieven zorgvuldig, die zij bij die zeldzame geheurtenis tot hem richtten. In het geheel werden het echtpaar De breuil zes kinderen geboren. Bloedig incident in het Central Station te Amsterdam. In de keuken van de' restauratie op het Centr.-Station te Amsterdam hebben Woensdag middag twee koks ruzie met elkander gekre gen over hun werkzaamheden. Van woorden kwam het tot daden, waarbij zij elkander met allerlei keukengerei zoodanig toetakelden, dat de een, een 33-j. Amsterdammer snijwonden aan hoofd en handen opliep, en het achter hoofd van den ander, die in Zandvoort woont, daar een buil en een diepe snijwonde kreeg Beide slachtoffers bloedden zoo hevig, dat de G. G. er aan te pas moest komen. Zij wer den naar het Binnen Gasthuis vervoerd, van waar zij na verbonden te zijn, naar het bu reau Warmoestraat werden overgebracht, waar procesverbaal is opgemaakt. t Weekkroniek Januari: Eerste Kamertijd De nuttige rol van het college. Het ontwerp t> t wering van de huwende on derwijzers na vrij scherpe oppositie aangenomen. Spoedig de algemeene debatten? -• De opklarende inter nationale hemel en onze defensie. DEN HAAG, 10 Januari '35. -s meestal de maand van de Eerste Kamer. Men heeft dan immers zoo veel tê behandelen (vooral in de af deelingenwat in de najaarsperiode in de Tweede Kamer bekokstoofd werd. En nu moet worden ge zegd, dat de heeren Senatoren ditmaal bij zonder vlug van stal loopen en zich beijveren om de Staatszaken zooveel mogelijk te be spoedigen. In recordtijd worden vaak ontwer pen afgedaan, en ook ten aanzien van be langrijke aange'egenheden bepaalt men zich tot streng-noodzakelijke hoofdzaken. Aldus toonen onze Hoogerhuizers, dat zij de taak van het college weer ten volle beseffen. Nog niet zoo lang geleden was dat wel anders, ging het ér op lijken, alsof de Eerste Kamer een volkomen doublure zoü worden van haar zuster aan de overzijde van het Binnenhof. Het aanzien en het gezag der Eerste Kamer zullen door die zelfbeperking onge twijfeld stijgen, want de doelmatigheid van het hooge college komt zoodoende ook dui delijker voor de massa vast te staan. Meer malen is toch gebleken, dat een instantie als onze Staat de volkswil tot haar recht deed komen, zie o.a. de kwestie met het Belgische tractaat. De massa kwam eerst „in bewe ging" toenhet tractaat door het Lagerhuis was goedgekeurd. De heilzame periode, welke ligt tusschen de eindstemming in de Tweede Kamer en den aanvang van hetzelfde ont werp in de Eerste schept de gelegenheid om zich nog eens terdege te beraden op de motieven, die bij het steunen van een bepaald ontwerp hebben gegolden. Zoo is daar nu het wetje tot invoering van een nieuwe tijd- bepaling, door spotvogels wel „De Wi'de-tijd" gedoopt. De indiening van het ontwerpje en de behandeling in de Tweede Kamer deden ten slotte weinig stof opwaaien, maar toen het pleit dan eenmaal beslist was, kwam de oppositie los. Men moet eerst het gevaar zeer van nabij zien, wil men van leer trek ken. Nu wil ik met laatstgenoemd en met dergelijke voorbeelden niet zeggen, dat de Senatoren zich door allerlei soort ,,'awaai" van actie-comité's en dergelijken laten be ïnvloeden, doch het verschijnsel kin een be wijs zijn, dat iets niet in den haak is, dat Inderdaad volksbelangen geschaad dreigen te worden. En dan zal een opmerkelijke volks beweging altijd de aandacht richten op din gen en feiten, welke men oorspronkelijk wat al te veel uit het oog heeft verloren. Ik ben eigenlijk afgedwaa'd. Had 't over de werkdadigheid der Senatoren en de maand Januari, waarin zij de handen meer dan vol hebben met de behandeling van een schier-eindeloozen stroom ontwerpen. Deze week hebben zij ervoor gezorgd, dat de periode. „Het Parlement in 1935" reeds in de eerste helft van de eerste maand des jaars een aanvang kon nemen. 1.1. Dinsdagavond kwamen de heeren bijeen om een agenda af 'e werken, waarop als „hoofdschotel" voor kwam het bekende en mag ik wel zeg gen geruchtmakende ontwerpje tot wering van de huwende onderwijzeres-niet kostwin- ster beneden de 45 jaar uit het lager onder wijs. Eer de Senatoren goed en wel „aan den slag" raakten werden eerst vanwege de jaarswisseling druk handjes gewisseld. Een paar forsche hamerkloppen van president De Vos deden ten slotte het stemmengeroes ver stommen en een aanvang maken met de staatszaken. De socialistische heer Ossendorp opende de gedachtenwisseling over hét wetje, en het ligt wel voor de hand, dat Minister Mar- chant die natuurlijk in de Tweede Kamer de wetsvoordracht verdedigde nu ook aan stonds zeer weinig opwekkende klanken te. hooren kreeg, om 't nu maar zacht uit te' drukken. Kort gezegd: De Senator verweet den minister, dat hij bij de verdediging van zijn geesteskind in 't geheel geer) deugdelijke argumenten had weten aan te voeren. De afgevaardigde vond het gewoonweg belache lijk om te spreken van „cumulatie van inko mens" als men 't heeft over de gehuwde ambtenares, waar het in deze toch slechts de kleine inkomens betreft. En: tot nu toe hebben gemiddeld maar 40 huwende onder wijzeressen per jaar en over 't geheele land hun werkkring voortgezet; alle anderen namen vrijwillig ontslag. Van de bezuiniging, door den maatregel beoogd, verwachtte de heer Ossendorp dan ook bitter weinig en w&t er dan nog aan werkverruiming gewon nen wordt verkrijgt men door middel van een onrechtmatige daad, aldus de afgevaardigde, die een en ander mede in strijd achtte met de gemeentelijke autonomie. („Daar is niets meer aan kapot te maken!" interrumpeerde Mr. Mendels. De heer Ossendorp werd onmiddellijk van antwoord gediend, en daarvóór zorgde de heer Dè Jongh, die de ministerieele denk beelden heel logisch vond in een tijd, waar in vele onderwijzers werkloos rondloopen en die- maatregelen vraagt tegen cumulatie van inkomens. Mevrouw PothuisSmit (s.d.) verhing de bordjes weer en kwam de rede van haar partijgenoot nog eens onderstrepen, wijl zij gelijk de Senatrice opmerkte het eenige lid der Staten-Generaal was, dat uit eigen ervaring over de positie van de ge huwde vrouw kon pratei), want zij was eer tijds als gehuwde bij het onderwijs werkzaam en „nog wel onder een rechtzinnig school bestuur. Zij betwistte ten stelligste, dat het gezinsleven te lijden heeft onder het buitens huis gaan, werken van de vrouw. Trouwens, zij zag in de ministerieele verdediging een zwak pogen, geschraagd door talrijke bij- argumenten, die weinig ter zake dienende ■zijn. De Senatrice noemde het ontwerp een gevolg van machtsmisbruik, aangezien het in de Tweede Kamer,werd aangenomen door een overgroote meerderheid van......— man nen! „De yrouw wordt tegenwoordig opnieuw als een onmondige behandeld!" zoo klaagde mevr. Pothuis—Smit. De vierde spreker, de heer Nivard (r.-k.), kwam het verstoorde evenwicht tusschen vóór- en tegenstander weer herstellen, bloeit niet zonder eenige geestdrift ten aanzie)?, van het gebodene gezind, vooral, waar 'de bedoeling voorzit om cumulatie van inkomens tegen te gaan. 's Ministers partijgenoot, prof. Van Errjb- den, kwam de oppositie tegen het wetsvoor stel versterken en sprak van „wij" en „ons", toen hij zijn bezwaren tegen het wetje uit eenzette, daarmee uitdrukkend, dat de frae- tie achter den spreker stond...... Zijn groote bezwaren golden allereerst het feit, dat geen bepaling omtrent tijdelijkheid van het ont werp werd opgènomen. De liberaal Smeenge liet ook al bedenke- lijke klachten hooren, achte het voorgestelde „een principieele verslechtering van dé positie der., vrouw." Veel iust om vóór te Stemmen verklaarde de Senator niet te heb ben/ vooral nu- geen termijn werd gesteld tot wanneer de wet werken zal. Namens de fractie verklaarde de heer Smeenge te zul len tegenstemmen. Minister Marchant verkreeg het woord. Z.Exe. verzekerde, dat de overheid ten vólle het recht heeft om in te grijpen, zoowel in 't belang van het onderwijs als in dat Van het gezonde gezinsleven. Men had den minister verweten, dat hij is ingegaan tegen den geest van zijn partij; de bewinclsrrjan bestreed dit. Wat het tegengaan der cumulatie betreft wees Z.Exc. erop, dat 't hier vooral gaat otji psychologische motieven. Enkele ergerlijke - gevallen wekken alom verbittering onder dé werkloozen. „Het gebeurt, dat een ónder- wrjzeres door haar man per auto gebracht en gehaa'd wordt!" riep mr. Marchant uit. „Dat is toch een demagogische opmer- king.,...." werd geïnterrumpeerd. De voorzit ter scheen deze interruptie riiét gehoord tje hebben. „Mijnheer de voorzitter, ik word van dé magogie beschuldigd!" zei de minister. „Wie staat daar schuldig aan?" vroeg mr. De Vos. J. r jj 5 i I ,,De -heer Ossendorp" verklikte de minis ter. „Het woord is aan dén ministerwas de sphinx-achtige beslissing van den voorzitter. Tenslotte wees mr. Marchant erop, dat bezuinigingsnoodzaak tot den maatregel dwingt. 'Het wetje kwam er tenslotte met een zui ver rechtsche meerderheid (2617). Er stonden nog meer ontwerpen op de agenda (ter onteigening van terreinen voor .aanleg van het AmsterdamRijnkanaal) doch aangezien minister Kalff door griep aangetast te bed ligt en gedurende een aan tal dagen wel niet in staat zal zijn de werk zaamheden opzijn departement te hervat ten, moest genoemde materie wei tot later blijven liggen. De voorzitter heeft niet meegedeeld, tot wanneer de Senaat uiteen ging. Wel stond voor de afdeelingen een respectabele reeks pntwerpen op de agenda, w.o. een aantal begrootings-hoofdstu kken. Het zal niemand verbazen, als de heeren reeds binnenkort een aanvang maken met de algemeene beschouwingen over de Rijks- hegrooting. Zou het kunnen zijn, dat de debatten nog iets nieuws opleverden? Toch kan niet ontkend worden, dat er sedert November van het vorige jaar iets is veranderd. Vooral in de internationale sfeer is een belangrijke verheldering gekomen, Waardoor tevens onze defensie-politiek in' een ander licht komt te staan. Het gaat nu niet meer aan om te zeggen, dat de internatiorile Verhoudingen weinig reden geven tót hoop op de toekomst, zooals de Troonrede immers opmerkte. De belangrijke overeenstemming tusschen Frankrijk en Italië heeft ongetwij feld dé Europeesche lucht gezuiverd en het- Oorlogsgevaar doen afnemen. Onder deze Omstandigheden mag het toch niet ondenk baar worden geacht, dat de Regeéring weer wat meer gevolg gaat geven aan den drang ,tot bezuiniging op het defensie-apparaat, welke drang immers werd tegengehouden 'door het argument, dat het gevaar voor internationale conflicten stijgende is. Niet het minst in dit opzicht kunnen de komende debatten over dé Rijksbëgrootirig in den Senaat belangrijk worden! PARLEMENTARIËR. ZONDAG 13 JANUARI. Hilversum, 1875 m. 9.00 VARA, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 6.00 VPRO, 8.00 AVRO. 9.00 Gramofoonpl. l i 9 05 Voetbalnieuws. 9 10 Tuinbouwpraatje S. S. Lantinga. 1/ 40 Gramofoonpl. 9.45 A-, J. J. v. Gooi: Ordening in de distributie 10.00 Orgelspei J. Jong." -1" 10.30 „Wij strooien.het zaad;...'..", fepél - dóoi het- VARA-Tooneël o.l.v, W. v. CappeHeq. 10.50 VARA-orkest o.l.v.-H, de Groot,-.. li.15 A. Pleysier: Van Staat en Maatschappij. 11.30 Vervolg VARA-orkest. 12.00 Uurslag en klokkenspel v. d. Groote Kerk te A.«cmaar. 12.01 Disco-meuws. 12.30 Wiener Bohême-orkest. In de pauze: Causerie Joor Bar,. Peizel. 2.00 Boekbespreking Dr. P. H. Ritter Jr. 2.30 Omroeporkest, o.l.v. N. .Treep, m.m.v. Cj v. Leeuwen Boomkamp (cello).. s 4.00 Dansmuziek. (Om 4.45 Vkz Dias). 5.00 Orgelspel C. Steyn. 1 5.30 Voetbalnieuws. 5.50 Causerie dooi! Jan van Zutphen. 6.00 Boekbespreking Ds. H. Cramér. 6.45 Kerkdienst u. d. Ned. Herv. L.erk ,te Scha- gen. Voorg.: Ds, J. Likema. Orgel: D. Ko- nL.g. Ned. Herv, Kerkkoor o.l.v. J, I. Höve- nier. J 8.00 Vaz Dias. 8.15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep m.m.v. V. Bovy (sopraan). 9.10 Radio-Journaal. 9.30 Wiener Bohème-orkest. 10.00 Gramofoonpl, 10.15 lack Hylton en zijn Band. 11.15 Vaz Dias. 11.2012.00 Gramofoonpl. )-'■ - Huizen, 301 m. 8.30 NCRV, 9.30 KRO. 5.00 NCRV, 7.45-r- 11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding ó.l.v., Dr. F, W, C. L. Schulte, m.m.v.-sopraan en'orgel. 9.30 Gramofoonpl. r v 9.45 Hoogmis. 11.00 Gramofoonpl. 12.15 Orkestconcert en lezing.' 2.00 Cursus. 2.30 Orkestconcert en gramofoonpl. 4.15 Voor de zieken. 5.00 gramofoonpl. 5.20 Kerkdienst uit de Geréf. Kerk (Nwe, Oosterkerk) te .R'dam. Spr, Ds. N. Duffin- ga. Hierna tot 7,45 Gramofoonpl. 7.45 Sportnieuws. Lezing. 8.10 Vaz Dias. 8.15 Onbekend. 9.00 Solistenconcert. 9.15 OrKestconcert ni-m.v. cellist. 10.00 Volksliederencóhcert, 10.15 Orkestconcert. v) 10.30 Vaz Dias. Gramofoonpl. 10.40—11.00 Epiloog. MAANDAG 14 JANUARI. Hilversum, 1875 hl. i' Algemeen Programma, verzorgd door den AVRO. 8.00 Gramofoonpl. lj.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 1 .30 Voordracht door E. Kellenaers. 11.00 Orgelconcert Fr. Hasselaar, ra.jn-v. D,; Ising (alt). 12.00 Het Tuschinski-Select-Salonorkest o.l.v. Max Tak. 1.45 Vioolrecital H. v. d. Lijn m.m.v. A. Fol- cini (guitaar)pianospel door H. Vt Dalen en gramofoonpl 3.00 Voordracht Kommer Kleyn. 3.303.45 Gramofoonpl. 4.00 Omroeporkest ó.l.v. N. Treep. 4.30 Disco": userie Max Tak. 5.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 7.00 Portugeesche gramofoonpl. 7.30 G. de Josselin de Jongh: Leeuwen. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Wiener Bohême-orkest. e.i -.4 8.5,0 Jack Hyiton en zijn band. Ö.45 Grairiofoonpl. 9.50 Hoorspel „De Pelgrim" van Ch. Vildrae. Vert.: S. J. G. Premsela-den Boer. Leiding: Kommer Kleyn. .10.30 Wienér Bohême-orkest. 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Uit „Haeck", Den Haag: Lajos Kiss èn zijn ensemble. Huizen, 3Ö1 m., NCRV-uitzeiidihg. .8-.Q9 'Schriftlezing 'én meditatie.' '8.15- 9.30. Gramofoonpl.' s, - ;ip.3(l Morgen(Ueiist.o.l.v,- Dr; F.. J; Los. :i 11.00 Chr. lectuur. 11.3012.00 en 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Ensemble v. d. Horst. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gramofoonpl. 2.45 Wenken voor de keuken. 3.15—3.45 Kniples. 4.00 Bijbellezing Ds. G. Mostert, m.m.v. so it praan én orgel. 5.00 Gramoioonpl. 5:15 Zang Joh. de Heer, m.m.y, W. Verver i JVlool)-. v. 6.15 Gramofoonpl. '6.30 Vragenhalfuur. 7t00 Politieberichten. Ned. Chr, Persbureau. Gramofoonpl. 6.30 Vragenhalfuur. 8.00 Vaz Dias. 8-05 Chr. Gem. Zangyereen. „Solj Deo Gloria" uit Noördwijk o.l.v. J. Smit en gramofoonpl. 9.00 Lezing G'. Baas Kzn, 9.30 Gramofoonpl. 10.00 Vaz. Dias. 10.05 Trioconcert (fluit, viool, viola). ,11.00—11.30 Oramofoonmuziek. DINSDAG 15 JANUARI. Hilversum, 1875 m. AVRO-uitzending; 11.00 RVU, 5.30 VPRO 6.30 RVU. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10!l'5 Gramofoonpl. 10.80 Ensemble Lismonde. 11.00 RVU. O. v. Tussenbroek: Kinderspeel goed. 11.30 Vervolg ensemble Lismonde. 12.30 Gramofoonpl. I.30. Omroeporkest o.l.v, N. Treep, 3.CÓ3.55 Kniples. 4.15 Gramofoonpl. 4.Z0 Radio-Kinderkoorzang o.l.v. J, Hamel, 6.00 Kinderuur. 5.30 Jeugdhalfuur v, d. VPRO o.l.v, Ds. B. J. Aris. 6.00 Wiener Bohême-orkest. 6,30 RVU. Causerie door mevr, Dr, J. C. 1 'Proost-Thoden van Velzen. 7.00 Pianorecital Grete Schöberl. 7,30 Engelsche les Fred Fry. 8.ÓQ Vaz .Dias. 8.05 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m.m.v. J. Sorbier (chansons). 8.40 Voordracht Mr. A. W. Kamp., 9.00 Het Wiener Bohême-orkest m.m.v. de .'„Jungle Serenaders".„ ïi.00 Vaz Dias. 11-10—12.00 Uit ,,-Atianta", R'dam:. Lily Gye- nes en haar 20 Zigeunerinnen. - Huizen, 301 m. 'I k vKRO-uitzending. ,,-S.ÓO9.15 en 10.00 Giamofoonpl. II.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconeert en gramofoonpl. 2.00 Voor de Vrouw. 3.00 Cursus. 4.00 H1VCO. 5.10 Orkestconeert en gramofoonpl; 6.407,00 "tsus. 7.15 Lezing. Solistenconcert. 8.00 Vaz Dias. Gramofoonpl.' 8.15 Orkestconcert. 9.00 Voordracht. 9.15 Orkestconcert m.m.v. pianist. 10.10 Voordracht, Gramofoonpl. 10.30 Vaz Dias. Orkestconcert, 11:15—12.00 Concert. -*• Buitenland Door een trein overreden? De parlementaire commissie van onder zoek in de zaak Stawinsky, die haar onder zoek in de zaak-Prince uitstrekt, heeft Woensdag drie spoorwegdeskundigen ge hoord, die technische uiteenzettingen gaven omtrent het vinden van het lijk van Prince op de spoorbaan. Volgens de deskundigen is de raadsheer overreden toen h)j op den spoor weg zat, den rug naar de machine gekeerd. Een scherp deel van de machine heeft het hoofd van de romp gescheiden. Omtrent hét bebloede mes, dat, naar men weet, in de buurt van het lichaam is ge vonden, meende een der spoorweg-ambtena ren, dat men met een „mise en scène" te doen heeft gehad en daar het mes met het bloed van Prince was bevlekt, zonder dat met het mes den dood was toegebracht, moet of de raadsheer zelf of een ander het mes met bloed hebben bevlekt. Voor den spoor weg-ambtenaar staat het vast, dat dit laatste het, geval is geweest. Inmiddels wordt ook te Dijon, in de nabij heid van welke stad het lijk van Prince op de rails is gevonden, het onderzoek voortge zet. Morgen zal de rechter van instructie daar Bonny, den gewezen inspecteur van den na- tionalen veiligheidsdienst, confronteeren met een aantal menschen, die verklaard hebben Bonny enkele dagen vóór den dood van Prince te Dijon te hebben gezien. Zij hebben in dezen geest reeds verklaringen afgelegd. Het zijn een Drjoneesche schilder, die den Zaterdag vóórden dag, waarop het lijk van Prince bij Combe-aux-Fées werd gevonden, daar had zitten schilderen. Zijn aandacht was toen ge trokken door een man, die blijkbaar op ver kenning van het terrein uit was. De man zou Bonny zijn geweest. De burgemeester van Pasques, een plaats in de buurt van Dijon zou Bonny van zijn portret herkend hebben als een man, dien hij in een auto had zien: zitten; een hotelier te Montbard meent, dat Ponny met Pressard in zijn inrichting heeft gedejeuneerd. Ook een caféhouder te Dijon en een gendarme meenen Bonny te herkennen in een man, dien zij te Dijon hadden gezien in de buurt van het sta tion, waar hij zich trachtte schuil te hou den, SPRINKHANEN - EN RUPSENPLAAG IN VICTORIA. 5 'Victoria wordt tengevolge van het abnor male regenachtige weer bedreigd door een tweede sprinkhanenplaag. Bovendien lijdt men reeds geruimen tijd aan een ernstige rupsenplaag. WINTER IN FRANKRIJK. Het schijnt, dat ook in Frankrijk de win ter thans komt, de temperatuur is beneden vriespunt gedaald. Uit verschillende plaatsen, voornamelijk iri de bergen, wordt sneeuwval gemeld. Bij Lorient en Bordeaux is de scheepvaart door dichten rpist stilgelegd. Nabij Bayonne heeft de zee uitgestrekte gebieden over stroomd, waardoor aanzienlijke schade is ver oorzaakt. DE ORANIA. Zal niet geborgen worden. Reuter meldt uit Leixoes, dat men het plan om de Orania te bergen heeft opgege ven. De bergingsboot Walkiries heeft de haven reeds verlaten. DE KOUDE IN DUITSCHLAND. In Oost-Pruisen houdt de strenge koude aan- Het record houdt Lyck met 30 graden C, vórst. De laagste temperatuur te Konings bergen was 23 graden. Een landbouwer, die onderweg dóór de kóu was bevangen, is dood gevroren. Op het platteland zijn vele branden ont staan doordat men trachtte bevroren water buizen met open vuren te ontdooien. In Silezië heeft de strenge koude ook Woensdagnacht nog voortgeduurd. Naar het meteorologisch instituut Breslau-Krietern meedeelt, daalde de temperatuur op het vlakke land wederom tot ongeveer 20 gr. C. onder hul. Donderdagochtend heeft warmere lucht van den Balkan in Silezië vermindering van de strenge koude gebracht. Op vele plaatsen ls hét ook zacht beginnen te sneeuwen, voort during van den sneeuwval is te verwachten. Vijftien menschen verdronken. Reuter meldt uit Huil, dat de stoom- treiler Edgar Wallace met bemanning van 16 koppen in de Humber is gezonken. Twee menschen zijn opgepikt Men vreest dat de anderen 7.ijn omge komen. Een officieel bericht meldt, dat er 15 men schen bij dit ongeluk zijn verdronken. Het verongelukte schip, de treiler Edgar Wallace was teruggekeerd van een reis van drie we ken. Hij is vermoedelijk omgeslagen nadat hij was vastgeloopen op een zandbank Hoe wel er dadelijk van alle kanten booten uit gezet werden, konden er geen opvarenden meer gered worden. Vermoedelijk bevonden zq zich benedendeks en hebben zij geen kans meer gezien naar buiten te komen. 34 GRADEN VORST IN POLEN. De voor Polen ongewone, felle koude der laatste dagen, heeft zich ook Woensdag doen gelden. In het gebied rond Wilna en in de ge bieden langs de Oostelijke grenzen werden 12 Januari. Overal in de wereld da vert de trein van het maatschappelijk levea het Land der Dictatuur tegemoet. En het zwaar-democratisch Amsterdam puts the clock back". Doet er nog eens een schepje op. Doft Vrouw Democratie nog eens extra op en gaat demonstratief met haar uit rijden. Amsterdam dan, heeft debatavonden na de schouwburgvoorstelling ingevoerd. Nauwe lijks is het scherm gedaald over de laatste acte, of de Vox Populi daalt van de engelen bak naar de stalles,' of wel spoedt zich uit Parkzicht en Americain herwaarts. Wat dunkt u van de regie, boeren, bur gers en studenten? Hoe vindt ge de décors, onderwijzers, journalisten en bédrijfsautohouders Deelt ge de opvatting van den jeune- premier, notarissen, wijnhandelaars en fröbel onderwijzeressen Er is, na de voorstelling van „Gele Koorts" en de „Gijsbrecht", gedebatteerd dat de stuk ken er af vlogen. „Van Warmelo zag er te blozend uit", vond 'n bleek studentje en de schouwburg brulde te middernacht of Bu- ziau op de planken stond. „Waarom niet de Engel Gabriël door een spreekkoor ten too- neele gebracht?" vroeg een 22-jarige H.B.S.- er, en Guus Defresne deed de wedervraag, of mén een cello-solo van Haydn door vier celli liet uitvoeren. Nieuwe vroolrjkheid. Een an der had het lumineuze idee den Gabriël door een gramofoonplaat te laten vertolken, en een ander stelde de kleinigheid voor, de Gijsbreght te gevenzonder den tekst van Vondel. Kortom, het was een groot succes, en ik vraag mrj af, of met deze hyper-democra tische nieuwigheid van de voorstelling-met debat niet ook ons laatste bolwerk van de democratie, het parlement, te redden ware. Want het is een wonder, maar: terwijl de intellectueele onderwereld van Amsterdam scheldt op het theater, groeit haar belangstel ling ervoor! Kamerzittingen met 'n critisch debat van de publieke tribune na zou dit de belang stelling voor het parlement niet met één slag finaal herstellen Me dunkt, ik hoor de publieke tribune al losbranden: Meneer de voorzitter," die ééne lange heb een uur gesproken en zjjn heele begroo- tingsrede van verleden jaar weer voorgelezen. Hier, ik heb de Handelingen d'r voor mee gebracht en 't woord voor woord gevolgd. Ken-die niet 's wat anders zeggen? Meneer de voorzitter, ik vind het niet te pas komen, dat ze allemaal in de koffie kamer hange als Dinges eén rede houdt. Wor den ze niet betaald om te luisteren? Nou dan! Meneer de voorzitter, die ééne met dat bruine baardje staat al. aar te loeien, maar wij menschen kunnen d'r hier heusch geen spat van verstaan. Ken u niet 'es zorgen, dat- ie op z'n spreekstoel gaat staan, met Z'n aan gezicht naar het publiek. Meneer, met wat die kleine vanmiddag van 3 tot 4 heb staan leuteren, ga ik heel» maal niet accoord. Enzoovoort. Het zou ongetwijfeld een stimulans gever- aan ons politieke leven. Vrienden van het Parlement, zoudt g niet het voorbeeld volgen van de Vriende van het Theater? - temperaturen waargenomen van 31 tot 34 graden vorst. In een dorp In de nabijheid van de Ooste lijke grens kwam 's morgens een voertuig aan, waarop men den voerman en zijn doch ter doodgevroren aantrof. In Warschau moes ten Dinsdag rond 700 personen gebruik ma ken van de diensten van het station voor eerste hulp wegens bevroren ledenmaten. Op 18 punten in de stad zijn aan werkloozen gra tis voorraden steenkool verstrekt. Verder zijn Woensdag twee veldkeukens aan het werk gesteld, welke gratis warme soep verstrek ten. Ten slotte zijn op verschillende punten der stad cokeskachels opgesteld, waar dó voorbijgangers zich kunnen warmen. Elf menschen gedood. Omtrent de onlusten in Kolhapur wordt nog gemeld, dat elf menschen zijn gedood, van wie drie vrouwen. Vijf en dertig men schen werden gewond, onder wie zes vrouwen en drie kinderen. Een deel van de Mohame- daansche bevolking is naar het dorp Arja ge vlucht en heeft zijn gewonden meegenomen, zoodat het mogelijk is, dat het aantal slacht offers hooger is. Storm op de Zwarte Zee, In geheel Roemenië heerscht een strenge vorst, gepaard gaande met krachtigen storm. Uit verschillende streken komen berichten over overlast van wolven. Op de Donau drij ven groote (jsschotsen, die het scheepvaart verkeer stremmen. De Roemeensche scneep- vaartmaatschappijen hebben aangekondigd, dat zij hun diensten zullen staken. Van de Zwarte Zeekust komen berichten binnen óver zware stormen die de scheepvaart be lemmeren. Uit Constanza wordt gemeld, dat ver scheidene stoomschepen aan den inging van de haven met de golven wostelen zonder er in te kunnen slagen de haven binnen te loopen. In de haven van Constanza zijn ook enkele verminkte S.O.S.-seinen opgevangen, zonder dat kon worden vastgesteld van welk schip zij afkomstig waren. Langs de Roemeensche kust van de Zwar te Zee zijn ook wrakstukken van verschillen de zeilschepen aangespoeld. Hevige sneeuwstormen in Bulgarije. Sedert Dinsdag woeden in geheel Bulga rije hevige sneeuwstorm, welke in het bij zonder in de bergstreken ernstige schade hebben aangericht. De temperatuur is overal sterk gedaald. In Noord-Bulgarije tot 30 gra den onder het vriespunt.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2