Vreugdebetoon over de geweldige overwinning EXTRA EDITIE Het reageeren der buitenlandsche pers 'Ut WOENSDAG 16 JANUARI 1935 HELDERSCHE COURANT DE KLOKKEN BEIEREN OVER SAARLAND (van onze eigen verslaggever) Ontzettende drukte l„ de straten. Maandag 4 uur. De uitslag is nog niet bekend. Men moet zelfs op den Wartburg nog beginnen met tellen, maai toch, zooals ik reeds schreef de reus, het Deutsche Pront, heeft zijn tegen stander weggevaagd! Dit weet men, dit voelt ieder! Ik moet postpapier koopen, mijn papier is op. Een winkel van kantoorbehoeften wil ik binnengaan! Honderden mannen, vrouwen en kinderen persen bjj elkaar in de winkelruimte Ze koopen hakenkruisvlaggen van papier' Hitler-bekers, portretten van den Führer Schrijfpapier? Vanavond om 11 uur ben ik nog niet aan de beurt, daar is geen fcjjd voor! In het groote Passage-warenhuis word ik ra een kwartier wachten, geholpen. Ook hier drommen menschen met verheugde gezichten langs de toonbank. Ook hier wordt koorts achtig gekocht. Al wat insigne voor den Führer is, vliegt weg. Uit alle huizen steken witte vlaggestokken. Eindelijk heb ik mijn postpapier en sta weer buiten. Een roes van vreugde heeft zich van alle Inwoners meester gemaakt. Buiten klateren de lichten. De bogen van de bruggen over de Saar stralen in electri- schen glans. Het stadhuis baadt in een alias overtreffende lichtstraling. Hier in Saar- brücken is de superlatief, de overtreffende trap, van uitgelaten feestroes. Officieel weet men niets en toch, men weet Alles! Iedereen schreeuwt het uit met een vreugdekreet: „Wij hebben Duitsch gestemd!" Op de hoeken van de straten staan zielig de jongens met Status quo-kranten. Men hin dert ze niet, veel erger: men verklaart ze dood! In de feestelijk versierde straten zie ik een auto stilstaan. Een man komt er uit. Han den gaan in de hoogte: Heil! Dat is Röckling, de president van het Duitsche front, zegt mijn begeleider en weet u wie die andere meneer is, die lange, met den bontkraag op zijn jas? Direct herken ik hem. Het is een figuur, die wereldbekend is. Von Papen. Ook hij heeft hier, als oud-Saarlander zijn stem uitgebracht. „Een verkiezingskrantje". Er hebben maar heel weinigen niet ge stemd, dat is zoo'n beetje bekend. Men schat hun aantal op slechts 2 pet. Ongetwijfeld, enkele kleine strubbelingen uitgezonderd, werd de discipline door het Duitsche Front gehandhaafd. Om het voor hem zoo gunstige resultaat te verkrijgen, heeft het ook heel wat kosten moeten maken. Vooral met drukwerk is slag geleverd. Niet op bekrompen manier. Het Duitsche Front heeft een verkiezingskrant uitgegeven, en wel iets, dat tot dusver nog nicht da gewesen ist. Deze krant bestaat n.1. uit 208 bladzijden en heeft een gewicht van 1(4 kilogram. Dit was het 3e extra nummer (een Sondernum- mer, noemt de Duitscher het), dat deze partij uitgaf. Het is, evenals de vorige Sonder- nummers kosteloos in geheel Saarland ver spreid. In het andere kamp kon men niet doen, Wat zij deden, 't Was hier ook, zooals ik schreef, de reus tegenover den dwerg. Verkiezingsvaria. Tot Zondagmorgen toe, was er haast geen pijl op te trekken. De Duitsche Fronters riepen: „Wij hebben 2000 nieuwe leden", de Status quo-ers ant woordden: „Wij hebben er 4000 nieuwe bij- gekregen." Nu beweert het Eenheidsfront, dat door de Hitlerjongens, alle biljetten en reclameplaten, die door de Status quo-partij uitgegeven wer den, vernietigd is, dat van 700 groote affi ches 500 totaal afgescheurd zijn, dat aan plakborden weggenomen zijn. Het kan zijn. Maar ik heb menige nacht uren over de stra- ten geloopen, vaak om 3 uur en 4 uur des nachts, maar ik heb geen enkele afgescheur de plaat gezien. Wel heb ik vernomen, a toen het Eenheidsfront in 80 Saarlandsche bioscooptheaters een propagandafilm wilde vertoonen, de kino-directeuren zoodanig door het Deutsche front en Hitler-jongens werden bewerkt, dat ze alle tachtig het niet aandurf den om deze af te draaien. Het Duitsche Front is machtig! Het w een reus en na 13 Januari zou het de ino directeuren leelijk opgebroken hebben. Het was dus, niettegenstaande ook Frank rijk er bij geïnteresseerd was en oo c van zijde propaganda werd gemaakt, een s nj met zeer ongelijke wapenen. Niet alleen Duitschland heeft Dultschc" uit de verste hoeken der aarde opgehaald, Maar ook Frankrijk deed dit. Vandaag was ik op een reisburea sprak ik iemand, die werkzaam is Hij was een kiezer. Tnrkiie - Een klein ritje, zeg ik, even uit Turkqe hierheen! ,of i, - Ach, wat, antwoordt hij lachend, dat is nog maar een peuleschilletje! Gis eiav mijn hotel vertelde iemand me, dat hu heeie- maal uit het Noorden vanSlb®r men was! Hij kon niet meer op tijd in Saa brücken zijn, Toen hebben ze vb°' he t Koningsbergen een vliegmachine klaar gez en die heeft dezen,man, .elke jjj- bracht. ,H„ Toen ik gisteren even een koi t treim 1 maakte, zag ik veel deftige FranQaises, en ook eenvoudige huismoeders, die uit la p frankrijk kwamen. Vrij reizen! Koot r'^ Een dagje uit! Alles voor la patne. Status quo, geen Duitschland, maarLa France! Dit heeft niet veel gebaat. Sommigen meenen, dat Frankrijk volgens recht ook zijn soldaten, die destijds in het Saai gebied „woonden", als stemgerechtigden kon laten optreden. Dit is niet gebeurd. Het zou absoluut een slechten indruk hebben gemaakt. Tegenover mij in het boemeltreintje zit een jonge man. Ook stemmen, vraag ik. Ook pour la patrie De jongeman knikt, ook hij heeft vrij rei- zen. Op kosten van Frankrijk komt hij, van het eiland waar Napoleon geboren is, van Corsica. Het lokaaltje staat stil in Saarbrücken. De Corsicaan loopt nog even met mij op. Een klein opstootje ontstaat, de politie rijdt toe en komt ook in onze buurt. De Corsicaan en ik komen in den knel. Ho! zeg ik tegen een agent, die met zijn gummistok zwaait, stop even vader! U mag hier niet loopen! Mag ik wel, zeg ik, 'k ben van de Pers. Ik toon mijn kaart van de Plebiscietcommissie. En die man dan, zegt de agent op Na poleon wijzend. Is ook van de Pers, jok ik; hij is mijn teekenaar! Met een brutaal gezicht trek ik den Corsi caan mee en help hem uit het tumult. Waarom ik dit zoo uitvoerig vertel? Om dat die Corsicaan uit pure dankbaarheid mij 's avonds op de thee vroeg en mij veel in teressants van Corsica vertelde en waar in zijn stadje ook veel pêeheurs, visschers en matrozen wonen en ookbandieten, was dit zeer aardig. Volgende week zou hij een brief schrijven over de marinelui en visschers op Corsica. Misschien is het wat voor uw courant, zei hij. Stipt worden de instructies opgevolgd. Het volgende tafereel waarin een majoor der mariniers een hoofdrol vervult, toont u, hoe strikt men zich aan de instructies hield. Het gebeurde bij een stembureau. De auto waarop de majoor met zijn man nen rijdt, houdt met een ruk stil voor een stembureau. De bemanning, tot de tanden gewapend, springt op den grond. Voor den wagen staat een korporaal, ter linkerzijde drie mariniers, ter rechterzijde drie mariniers en achter den wagen 1 mari nier. Met twee andere mariniers gaat majoor Weiland het stemlokaal binnen. Het was bij de Fransche grens. In dat gebouw zijn twee stembureaux on dergebracht. Volgens de voorschriften, waar van absoluut door de Hollandsche militairen niet mag worden afgeweken, moeten in den wagen, ter controle, een voorzitter van het stembureau en twee bijzitters meerijden naar Blieskastel, ter begeleiding van hun bus. Nu komen de mariniers triomphantelrjk met de stembus aandragen en plaatsen die op den wagen. Drie man mogen en moeten er mee, niet meer en niet minder. Doch de voorzitter van het 2e stembureau wil ook mee. All right, zegt majoor Weiland, maar ik heb instructies niet meer dan drie man mee te nemen. Als één van de bijzitters verdwijnt, vind ik het goed. Doch geen der bijzitters wil er af. Wat heb ik nou op mijn wagen? zegt de majoor tegen dien deftigen burgemeester. Ik heb instructies van het hoofdkwartier: 3 man en geen 4, dus, zegt hij: een burgemeester of een bijzitter er af! Nu begint die burgemeester een speech te houden, of hij een begrooting verdedigt in zijn 13— Klap dicht den wagen, zegt de majoor. Opstappen! Er zijn drie man; aan de wet is voldaan. We gaan verder. Rrrrr, de auto gaat er vandoor en de bur gemeester blijft, de handen in de hoogte, staan. Het Duitsche Front heeft gepoogd de stem men en de stemmers toch extra te controlee ten want in vele huizen werden papieren uit gereikt waarop den kiezer verzocht werd, mee te deelen, waar hij gestemd had, of hg ge stemd hak en zoo niet, waarop hq thuis.ge- Weven was? Dit was geheel in tegenspiaaK met de bedoeling van de Abstimmungscom- missie en die gaf den leider van het duitsche Front een hartige uitbrander en v«-bood dit. Het gebeurde in de buurt van St. Ingbert, dat men een status quo-man verhinderde zijn - \p verlaten en men dreigde hem de beenen stuk te slaan, als hij toch ging. Deze QUO-er werd in een specialen politie auto afgehaald en heeft toch zijn stem kun nen uitbrengen. HetlHkTwef af dit vreedzame gebouw her- in een fort. Overal Tommies en schapen is lb geweren en bajonetten. agenten, mita^Ueurs, &e de stembus. sefJtlet "aarvoor zij aangewezen wS wordftn dehioote zaal het laatste be drijf van den 7eer^rtrlhfbgikPeook daarvoor Een speciale kaa tQch desniettegen- weten te kr'fen' aan dei» lijve gevisi- staande wordt iedeieen teerd. Sommigen protesteeren, zeggen, dat ze heel nette jongens zijn. Maar de dienstdoen de militairen wijken niet af van hun orders. Een vreemde aanblik biedt de groote Wart- burgzaal. Direct vallen de zestig tafels op, waaraan verschillende burgemeesters uit Hol land, Luxemburg en Zwitserland hebben plaats genomen. Heel ongegeneerd zitten ze daar in hun hemdsmouwen, zelfs hebben de meesten hun vest uitgedaan. Op de tafels lig gen groote witte zakken. Hierin, vertelt mijn buurman, liggen de legitimatiebewijzen van de kiezers. De zakken zijn nog geplombeerd. Die arme burgemeesters! Ze zijn gevangenen tot den volgenden dag. Ze mogen met nie mand praten, met niemand een teeken wis selen. Uit al die gekleurde hemden probeer ik den Helderschen burgemeester te visschen, maar het is onbegonnen werk. Honger behoeven de burgemeesters echter niet te lijden, want een rijk voorzien buffet staat tot hun dienst. De persfotografen zijn natuurlijk met hun broeders van de film in grooten getale aan wezig. Er zijn zeker 350 journalisten. Op de tafels liggen nu een half millïoen blauwe couverts. Ook staan er cartonnen doo- zen waarin de stembriefjes gesorteerd wor den. Men heeft eigenlijk heelemaal geen erg, dat hier een stuk wereldgeschiedenis wordt ge speeld. Er mag niet gerookt worden, staat met groote letters aangegeven, maar men puft de eene sigaar na den andere. Er zijn naar ik verneem 529,005 stemmen uitgebracht. Na de stemming! De Saarlanders zijn zoo lekker als kip! Een juffrouw in een boter- en kaaswinkel vertelde me, dat alle Saarlanders uitgenoodigd werden, een paar weken vacantie in 't Rijk door te brengen en dat zij er al op vlast, naar het strand van Norderney te gaan. Bergen en bosschen ziet ze genoeg, maar de zee, die heeft ze nog nooit gezien! Von Papen heeft een officieele verklaring afgelegd, vertelt mij een Deensch verslaggever, hij heeft gezegd als het Saarprobleem wordt, opgelost, zal het een verademing beteekenen en er zal een goede verstandhouding tusschen Frankrijk en Duitschland komen. De gevallen beslissing is volgens Von Papen het behoud van de vrede. De stembus heeft gesproken. Ondanks men als neutrale er nuchter tegenover moet staan, grijpt het geweldig gebeuren je aan. Over Saarbrücken en door het Saarland beierden de klokken en trekken de menschen in feestgewaad door de straten. De kinderen hebben vrijaf, ik zie ze met sleetjes op den schou »er in de richting va~* de bergen gaan. Ook ',ie ik ski-loopers. Vandaag werkt niemand Saarland is teruggekeerd naar Duitschland. In Saarbrücken gaan de dennetakken van de vlaggenstokken. Het vlaggenverbod bestaat niet meer. Met machtig geweld beieren de klokken over de hoofden der compacte menschenmassa, die voor de Wartburg staat. De Bahnhof- strasse is als een mierennest. Overal wap perende vaantjes. Overal vlaggen! Mannen en vrouwen schudden elkaar de hand. Duizen- de malen aan de armen op. Heil! Het groote portret van Hitier, waarover ik reeds schreef, staat nu onbedekt. Var» het hakenkruis is ook het doek weg. Hitier kijkt levensgroot op het volk, dat door de Bahnhofstrasse trekt, het volk dat Duitschland koos. Voor 't portret blijven ze staan. „Heil!" roepen de mannen en heffen de hand op. De statos-quo is dood. Zielig loopen enkele voormannen door de straten. Schuw kijken ze soms om... Ik geloof niet, dat zij iets te vreezen heb- ben, het Saarvolk is goedmoedig. Ach wat, zei gisteren een postambtenaar in de perszaal, dacht u, dat wij in de groote vreugde die ons bezielt, zoo kleingeestig wa ren ons te wreken! Wij zullen vergeten en vergeven, alléén, en dreigend flikkerden zijn oogen, de leiders, de cnheilstichters, die ver geten we niet. Saarbrücken kan nu feestvieren, want in de ■Wartburgzaal zijn de cijfers bekend gemaakt. i De heele wereld heeft geluisterd, meer dan 1 90% voor Duitschland! Allen hebben zich in de Wartburg van hun zetel verheven. De Duitsche journalisten, wie kan het hen kwalijk nemen, zijn in een overwinningsroes. Daverend klinken hun toejuichingen, en deze culmineeren in het oude Deutschland-lied. De dageraad is doorgebroken Langs de oevers van de Saar en in de nooge bergen, in de kleine huisjes, waar nog voor vele ra men een kerstboom brandt, is vreugde. Ze hooren de klokken beieren, daaronder! Ze weten het, Saarland is weer Duitsch! De stem van het bloed heeft gesproken. Het Va derland riep hen! Het is niet direct Hitier, die overwon, al wordt hij ook in 't Saargebied door het over- groote deel veraigood. Wie overwon, was de Heimat, het Vade land. Dat was de band die sterker is dan de band van een poiitieke par ty. De klokken beieren in het land van de Saar. Nog zie je niet veel bruine uniformen in Saarbrücken. Officieel is deze nog verboden. De Volkerenbond moet nog beslissen. Offi cieel is Saarland nog Volkenbondsland, be hoort het nog tot Drüben, tot den Reus, die het met 90%, een bljjk van liefde gaf, maar toch Saarbrücken is 90% meer Duitsch dan Berlijn. Duitsche liederen stijgen op. Schor schreeu wen zich de kelen. Heil! Heil! Overmoedig gaan de Hitleraanhangers door de straten. Ze hebben zwarte rijbroeken aan en een pet, die op een schipperspet lijkt met een heel klein insigne. Het lijken allemaal wel cavaleristen, want met groote zwarte rijlaarzen onder een nik kelen glinsterend spoor, loopen ze dreunend over de Mainzer-, Bahnhof- en -teichstrasse, iiber alles en het Horst Wessellied. De straatmuzikanten zijn ook in Holland veel Duitschers, naar nu lijkt het wel alsof al die Hoempa's ook ter abstimmung zijn ge komen en nu zitten ze in café's, conditoreien en op straat en reeds in den vroegen morgen daveren de klanken uit de koperen instrumen ten je tegemoet. Op de hoeken der straten staan ze. Niemand hindert hen. De Saar-politie brengt zelf de Hitler-groet. Wie maalt er nog wat om den armen heer Knox, daar in het regeeringspaleis Der gehtten Bürckel, onze Bürckel, die komt in zijn plaats! Bommen worden geworpen, maar ze zitten vol hakenkrulsconfetti. Het huis der Socialisten ligt eenzaam. Men is daar doodsbang, doch tot nu toe is men niet gemolesteerd. Hoe het vandaag ver der zal afloopenniemand kan het voor spellen Velen zeiden mij: ach, wij zijn veel te blij, dat we weer Duitscher zijn. wat kunnen die paar tegenstanders ons schelen. Zullen allen er zoo over denken? Het is te hopen, maar overal zijn extre misten en het is niet te wenschen, dat hier les extrêmes se touchent. Na den uitslag. Toespraak van Bürckel. Nadat de Duitsche radio gisterenochtend den uitslag had omgeroepen, heeft Bürckel, de gevolmachtigde van Hitier, een korte toe spraak gehouden, waarin hij het resultaat aan den leider en rijkskanselier bekend maakte en die met de woorden eindigde: „Adolf Hitier, de Saarbevolking is weer Duitsch, wees gij hun beschermheer, want gij zjjt Duitschland, ons Duitschland". De rede van Hitier. Een oogenblik later klonk de stem van Hitier door de microfoon, welke rede wij reeds in ons blad van gisteren opnamen. Minister Goebbels over de over winning. Na den Leider sprak dr. Goebbels voor de radio. Hij zeide o. a.: Duitsch volk! De beslis sing is gevallen, onze Duitsche broeders en zusters hebben in de steden en dorpen van het Saargebied met het stembiljet ons Duitsch vaderland verdedigd. Mannen en vrouwen van alle standen en be roepen hebben de geheele wereld te kennen gegeven: Dit land is Duitsch en Duitsch zal het eeuwig blijven! Wij antwoorden hun: Gé- lijk gij ons trouw zijt gebleven, zoo zullen wij tot U in trouw en broederlijke verbondenheid staan. Bewogen verheffen wij ons hart tot God, die onzen strijd om Duitsch land zoo zichtbaar zijn zegen heeft gegeven. GENEVE EN HET SAARGEBIED. De correspondent van de N. R. Crt. te Ge- nève schrijft: Reeds voor zeven uur midden-Europeesche tijd stroomden gisterenmorgen de Volken- bondsjournalisten naar het Volkenbondsge bouw, in de hoop daar nog voor de officieele verkondiging van het resultaat der Volken bondsstemming in het Saargebied door de radio de met groote spanning door de heele wereld verwachte cijfers te zullen vernemen. Hun hoop is niet verwezenlijkt; de strenge voorzorgsmaatregelen van het Volkenbonds secretariaat tegen ieder uitlekken van het geheim voordat het oogenblik der officieele bekendmaking zou zijn aangebroken, zijn dit maal afdoende geweest. Eerst kwart over acht, toen de radio van alle landen het ge heim der stembus reeds ontsluierde kwamen ook wij te Genève in het bezit van het door het Volkenbondssecretariaat ten dienste van de leden van den Volkenbondsraad en van de Volkenbondsjournalisten vervaardigde com muniqué, dat het resultaat openbaar maakte, 't welk gisterenochtend 6 uur (alles Midden- Europeesche tijd) telefonisch door president Rohde aan het Volkenbondssecretariaat was medegedeeld.. Toen bekend was, dat de geweldige meer derheid van 90 pet. der stemgerechtigden zich ten gunste van den onmiddellijken terug keer van het Saargebied naar Duitschland had uitgesproken, was het iedereen terstond duidelijk, dat het Saar-vraagstuk thans voor Genève had opgehouden een vraagstuk te zijn. DE COMinSSIE-ALOISI ZAL REEDS VANMIDDAG BIJEENKOMEN. Reeds heden de beslissing over den terugkeer van het Saargebied naar Duitschland? De Volkenbondsraad heeft gisterenochtend in een bijeenkomst achter gesloten deuren ken nis genomen van het resultaat der volks stemming. Discussies zijn hierover niet ge houden, doch de Raad heeft de commissie- Aloisi uitgenoodigd om reeds spoedig bijeen te komen, om een voorstel aan den raad uit te werken over het gevolg dat de Volken- bnodsraad thans aan de stemming zal moeten geven. Men verwacht, dat de Volkenbonds raad reeds heden een eerste rapport van de commissie-Aloisi voor zich zal hebben, waar in de terugkeer van het Saargebied naar Duitschland zal worden voorgesteld. De Raad zal deze beslissing dan heden kun nen nemen, zoodat de overgangstijd wellicht reeds eind Februari zal kunnen afloopen en Duitschland reeds op 1 Maart het bestuur over het Saargebied in handen zal krijgen. Hetgeen natuurlijk met het vertrek van de Volkenbondstroepen gepaard zal gaan. In Volkenbondskringen is men vrijwel alge meen ten hoogste voldaan over den duide- lijken afloop van de volksstemming waarvan men een gunstigen invloed op de pacificatie van Europa verwacht. Aller krachten kunnen geconcentreerd worden op de oplossing van het ontwapeningsvraagstuk en op den terug keer van Duitschland naar Genève. DE COMMISSIE-ALOISI SPREEKT ZICH UIT VOOR TERUGKEER VAN HET SAARGEBIED NAAR DUITSCHLAND. Naar Reuter uit Genève meldt, heeft de commissie-Aloisi in haar vergadering van gisterenochtend besloten den Volkenbondsraad in beginsel terugkeer van het Saargebied naar Duitschland aan te bevelen. KOLONEL HOUSE OVER HET SAARGEBIED. Een herinnering aan de dagen van Versailles. In het Amerikaansche tijdschrift Liberty is een artikel verschenen, dat betrekking heeit op de gebeurtenissen, die zich tijdens de on derhandelingen te Versailles hadden afge speeld. De schrjjver, kononel House, deelt daarin mede, dat president Wilson met direct vertrek had bedreigd, voor het geval Foch en Clemen- ceau er op zouden blijven staan, dat het Saarbekken bij Frankrijk werd gevoegd. House had daarop het compromis voorge steld, waarbij het Saargebied onder het be stuur van den Volkenbond werd gesteld. De schrijver verklaart dan woordelijk: „De zucht tot wraak en de hebzucht der Gealli eerden was destijds sterker dan hun eigen vredeswil, en zelfs dit compromis dat thans tot de volksstemming heeft geleid, heeft 15 jaar lang als een molensteen aan den hals van Europa gehangen." Max Braun. Max Braun, de leider van het totaal ver slagen eenheidsfront had, meldt de corr. van de N. R. Crt., nog een persconferentie aan gekondigd in een localiteit, die wij gesloten vonden, na de stemming. Wij hooren dat zij verplaatst was naar de Arbeiterwohlfart. In dat gebouw blijken zich de autonomisten te hebben geconcentreerd; als gij wilt kan mep ook zeggen: daar waren zij heen gevlucht op de bovenverdieping. De persconferentie-Braun ziet er ellendig uit. Hij uit eenige nietszeg gende volzinnen omtrent doorstrijden op an deren grondslag, tekort schieten van de po litie en „als wij dezen dag maar te boven komen.", Zooals het er nu uit ziet zal dat wel gaan; het is toch de bedoeling van de regeering in Duitschland, alsook van de lei ding van het Duitsche front hier, dat geen excessen voorkomen, vooral niet onder de oogen van internationale getuigen. Daar door kan het effect van de groote overwin ning immers alleen maar worden geschaad. Op het oogenblik is voor het gebouw van de „Arbeiterwohfahrt" politie geconcentreerd; dat is ten deele een bescherming; het schijnt echter ook dat de politie eenige lieden in het gebouw zoekt. Honderd politiemannen ontwapend. Men weet dat gisterennacht honderd man van de politie zijn ontwapend, verschillende le zingen deden daaromtren'. tie ronde. Daarover hebben wij majoor Hennenessey, den Engel- schen chef van de politie ondervraagd, hij antwoordde, dat het z.g. emigranten zijn. In alle geval zijn ze republikeinen, maar van een oproer is geen sprake geweest en even min van heimelijke ontwapening. De man nen en de wapens hebben wij beiden, zeide Hennessey, de mannen hebben echter de wa pens niet. Er zijn gevallen tegen de tucht voorgekomen, maar daarover laten wij niets uit. Vlak naast de Arbeiterwohlfahrt is het huis, waarin het bureau van de krant van Hofmann, den autonomischen katholiek, gevestigd. De voorgevel gaat schuil onder hakenkruisvlaggen en zwart-wit-roode vlag gen. „Gelukkig maar dat alles achter den rug is". „Wij zijn het dan toch allemaal eens", dat zijn de woorden, die de menschen elkaar toe voegen als zij verheugd elkaar de hand schud den. Nu komen kleine groepen op straat met vaandels en in den pas marcheerend. Zij wor den luide begroet. De bevolking zoekt naar menschen die toegejuicht kunnen worden; zij juicht de politie toe; zij juicht de auto's toe, die rijk versierd zijn met nationale emblemen; eenige daarvan komen al uit het rijk. Het D.N.B. over Max Braun. Het D.N.B. meldt uit Saarbrücken: Op het laatste oogenblik heeft Max Braun nog gepoogd de buitenlandsche pers voor zijn plannen te winnen door den heeren een uit- noodiging te zenden voor een vanmorgen te 8.15 u. te houden persconferentie, waar hij met den communist Pfordt over de beteekenis van den uitslag zou spreken. Misschien zal hij nog probeeren een anti-semietische pogrom- stemming te ontketenen omdat hij daarvan nog eenig effect in sommige buitenlandsche bladen verwacht. Maar hij werd slechts uit gelachen en als niet meer aanwezig beschouwd en dit is wel zijn allergrootste verdriet. Het bureau voegt hieraan toe, dat de socia listen en communisten, die bij het plebisciet tegen Duitschland hebben geageerd, onder be scherming staan van den Volkenbond en de regeeringscommissie in het Saargebied. Zij hebben weinig te vreezen gedurende den tijd dat het Volkenbondsregime nog duurt en als zij verstandig zijn zullen zij voorgoed het Saargebied verlaten vóórdat het tot Duitsch land terugkeert. Een putsch-poging van Separatisten? Het D.N.B. beweert verder, dat gister bij de politie-autoriteiten te Saarbrücken in de avonduren bekend werd, dat de door Macht aangeworven z.g. afdeeling buitengewone po litie, 120 man tellende, het plan had een sepa- ratistischen Putsch te arrangeeren. De lei ders, emigranten, wisten te vluchten; de man nen, van wie 90 emigranten zouden zijn. zijn verhoord. In verband met dit Putschplan zijn. naar het D.N.B. nader meldt, gisterenochtend de be ambten Gericke, Christ, Wagner, Edelmut, Paul en Loriot, allen „Duitsche. emigranten", gevangen genomen. Verder is de vriendin van Machte, Else Haas, gearresteerd. Volgens een rapport zouden eenige commu nistische politier »nten voornemens zijn ge weest, een Putsch uit te voeren, en de andere politie-beambten te ontwapenen. Toen het plan echter ontdekt werd, zijn de twee leiders naar Frankrijk get'lucht. Vol-

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 1