HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 17 JANUARI 1935. Verduistering bij de Alkm. middenstandsbank. Workum bij nacht. Barmat contra de Telegraaf. Onregelmatigheden paleis voor volksvlijt Duit'sch Stoomschip in den Engelschen Hoek gestrand. De Zeeleek. Jacht op smokkelauto. Violette Nozière in het werkhuis. Post-bestelauto door trein aangereden. Het bij Gotland gestrande smokkelschip 106 jaar. Een seinhuisje in elkaar gereden. Het proces tegen Hauptmann. IZinowjef en Kamenef I ter beschikking van de jusitie gesteld. Een sprookje» dat waar gebeurd is Een eenvoudig meisje dat met een prins trouwde. Niet ongefortuneerd. Een doodgewaande keert weer naar huis terug. Liever het Duivelseiland dan de westersche beschaving. Kinderrijkdom. Een oude man. De minister van Waterstaat ad interim, dr Colijn verricht in de ochtenduren aijn werkzaamheden op het departement van Waterstaat te den Haag in verband met het overlijden van minister KaW den verdachte wegens wederrechtelijk bin nendringen in den voor de nachtrust bestem den tijd, de maximum straf van 1 jaar en 4 maanden. Mr. Nederveen, die als verdediger optrad, yerzocht vrijspraak wegens gebrek aan het bewijs. Uitspraak over 14 dagen. Wissellooper tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De 23-jarige Alkmaarsche wissellooper d. G., die in November er ten nadeele van de Alkmaarsche middenstandsbank met f 7000 van door was gegaan, waarvan nog f 6450 terecht zijn gekomen en tegen wien de officier van justitie twee jaar gevangenisstraf had geëischt, werd gisteren door de rechtbank, conform den eisch, veroordeeld. De rechtbank wees een door den verdediger mr. Judels ge wit verzoek om een psychiatrisch onderzoek af. Geen veldwachters op straat. De stad Workum heeft de primeur! De burgerij is opgeschrikt door het besluit van den burgemeester, inhoudende om voort aan geen nachtpermissie te geven na midder nacht. Vereenigingen en allen, die 2..J1 nog wel eens na middernacht op straat vertoonen, zijn door dit besluit onaangenaam verrast. Men liet het er niet hij zitten. De burgerij kwam in het geweer en zoo gebeurde het dat men ter vergadering in de Wijnberg bijeen kwam om te overleggen wat in dezen kon worden gedaan. Van de zijde van het Comité van Actie werd medegedeeld, dat de burge meester dit besluit in een onderhoud had totegelicht. De burgemeester had gemeend, dat hij, met het oog op het tegenwoordige sa laris van de politie-agenten, dezen niet meer mocht belasten met het toezicht na midder nacht. Mochten de loonen van deze ambte naren te eeniger tijd weer verhoogd worden, dan zou er wellicht voor den burgemeester aanleiding zijn, op dit besluit terug te komen. Ter vergadering kwamen vele tongen los. Woordvoerders van vereenigingen betoogden, dat door het besluit het bestaan van som mige vereenigingen wordt bedreigd. In cpdraeht van de vergadering wordt thans actie gevoerd om intrekking van het heruit te verkrijgen. Telegraaf veroordeeld wegens beleediging. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft uit spraak gedaan in de civiele procedure door den heer Julius Barmat contra het dagblad de Telegraaf, aanhangig gemaakt wegens be leediging in een reeki artikelen opgenomen in d3 Telegraaf vai 12 Juni onder den titel: „Wie is Barmat?" en „Ons land mag niet de vuilnisbelt van Europa worden". De recht bank veroordeelde de Telegraaf wegens toe brengen van materieele schade tot betaling van 500 en an 1000 tot oetering van het nadeel door Barmat geleden in een goeden naam. De Telegram wordt voorts veroordeeld in de kosten van he' geding groot 100. Het vonis moet worden aangeplakt aan het hoofd gebouw van het dagblad de Telegraaf en aan het gerechtshof. Ten aanzien van deze laatste bepaling is het vonnis uitvoerbaar bij voorbaat. Directeur en commissaris 3» ver zekerde bewaring. Naar het Hbl. verneen,., hebben gisteren gehouden verhooren van den directeur en een der commissarissen van de N. V. Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, er gisterenavond reeds toe geleid, dat deze beiden in verze kerde bewaring zijn gesteld. Er zal een straf vervolging wegens verduistering van obliga ties c.q. gelden der N.V. Paleis voor Volks vlijt tegen hen ondernomen worden. Het on derzoek der bij beiden in beslag genomen boeken en documenten wordt ook heden nog voortgezet. Het blad verneemt verder, dat gister avond ook een pleegzoon van den directeur voorloopig is aangehouden, tegen wien ver moedens van medeplichtigheid aan de ge pleegde fraude bestaan. Zijn verhoor heeft nog niet tot een definitief resultaat geleid. Door een 4-tal sleepbootem der fa. Doeksen weer vlot gebracht. Hedennacht is in den Engelschen Hoek bij Terschelling het Duitsche stoomschip „War- now" gestrand. Een viertal sleepbooten van de firma Doeksen begaf zich onmiddellijk naar deze plaats, teneinde assistentie te verleenen. Te 6.20 uur hedenmorgen kon men berichten dat de boot vlot gebracht was. Het schip, dat van Coblenz kwam, met be stemming naar Rotterdam, was geladen met rogge. LAFFE WRAAKNEMING. Maandagavond hebben onbekenden over den weg bij Dungen :er hoogte van 1% meter een prikkeldraad gespannen. De heer Smits uit Dungen die per rijwiel passeerde, reed daar in volle vaart tegen op, zoodat hij ernstig aan het gelaa. verwond werd en zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. De politie stelt met behulp van een speurhond een uitgebreid onderzoek in. Men vermoedt hier met een wraakneming te doen te hebben. Eenigen tijd geleden is in Dungen een zelfde feit geschied. DE VERHOOGING VAN DE WEGENBELASTING. Tengevolge van de verhoogde wegenbelas ting, is de exploitatie van een vrachtauto zoo duur geworden, dat verscheidene boden in Oost-Groningen, die op Winschoten rijden en zich de laatste jaren nagenoeg allen een vrachtauto hadden aangeschaft, hun moderne vervoermiddel van de hand hebben gedaan om voortaan weer met kar en paard bun diensten te verrichten. Een Alkmaarsche oplichter, Eenigen tijd geleden hebben wg melding gemaakt van een merkwaardige oplichting. Een jongeman was op het kantoor van een reederij te Rotterdam komen informeeren, of hij daar ook voor een schip zou kunnen monsteren. Toevallig had men op dat kan toor juist bericht gekregen van den kapitein van een te Londen liggend schip, dat de tweede stuurman-marconist ziek was gewor den en aldaar zou moeten achterblijven. De jongeman zei, dat hij een diploma voor stuur man bij de groote vaart en een certificaat marconist had. Man gaf hem daarop reis geld, waarna de jongeman naar Londen ver trok, waar hij ten overstaan van den Neder- landsche coqsul monsterde. Hij beweerde zijn diploma's in de haast te hebben vergeten. Het eenige, wat hij kon overleggen was een rijbewijs voor het besturen van een motor fiets. Nauwelijks was het schip vertrokken, of de kapitein, die zelf in het bezit is van een certificaat marconist hoorde uit de hut van dé draadlooze allerlei wonderlijke gelui den komen. Bg onderzoek bleek hem, dat zijn nieuwbakken stuurman aan het experi menteeren was op een wel heel wonderlijke wijze. Weldra kwam toen uit, dat de man geen cirtificaat had. Even later gaf de kapi tein hem een opdracht op de brug. Daar kwam uit, dat de man ook geen stuurman was, maar zich maar als zoodanig had uit gegeven om aan werk te komen. Hij 'werd daarop naar de matrozenlogies verbannen en aan het dekschrobben gezet. Te Marseille liet de kapitein, die inmiddels zelf als stuurman wacht had moeten loopen, den kwasi-stuurman, voor den Nederland- schen consul afmonsteren en hij stuurde een niet malsch rapport naar de reederij. Deze waarschuwde de politie. De consul gaf den man den 23-jarigen N. H., afkomstig uit Alkmaar geld, om te Marseille te overnnachten. Den volgenden dag gaf hij hem een spoorkaartje naar Rot terdam. De Rotterdamsche politie werd op de hoogte gebracht, met welken trein B. zou aankomen, maar de heseheiden commissie van ontvangst moest onverrichter zake in rukken. H. was niet met den trein meege komen. Wel verscheen er denzelfden dag bij den consul te Marseille een logementhouder met een groote rekening. H. had verzuimd te betalen en het hem verstrekte geld blijkbaar ten eigen bate aangewend. Dezq geschiedenis heeft zich in Mei afge speeld. Maandag kreeg de Rotterdamsche po litie bericht, dat H. weer was te voorschijn gekomen en dat hij naar hier op transport zou worden gesteld. Het bleek, dat hij destijds zijn reis te Ant- weï-pen had onderbroken en dat hg daar had gemonsterd op een Nederlandsch schip. Dit maal niet als stuurman of als marconist, maar bescheidener, als matroos onder de gage. De reis ging naar Zuid-Amerika, maar ook deze kapitein heeft weinig pleizier van den schepeling beleefd. In elke haven, waar men aankwam, pleeg de H. allerlei oplichtingen, verduisteringen en flesschetrekkerijen. De gedupeerden kwamen dan bij den kapitein, die de schade vergoedde. Bij de afmonstering zou dit dan wel worden verrekend. Maar te Buenos Ayres is H. ge deserteerd en de kapitein kreeg toen boven dien nog door hem moeilijkheden met de cautie, welke hij had moeten storten in ver band met de immigratiewetten. Na verloop van tijd werd H. te Buenos Ayres opgespoord en de politie zette hem aan boord van het Nederlandsche stoom schip Tela, dat via Havre naar Antwerpen zou vertrekken. Te Havre heeft de kapitein H. opgesloten, om te voorkomen, dat hij weer drossen zou. Voorts waarschuwde hij telefonisch de politie te Vlissingen, zoodat deze H., toen het schip Maandag op de reede van Vlissingen kwam, van boord kon halen. Men heeft hem toen, zooals gemeld, op trans port gesteld naar Rotterdam. Vanmorgen is hem een uitvoerig verhoor afgenomen en hij gaf volmondig toe, niet al leen de Rotterdamsche reederij te hebben op gelicht en zich aan desertie te hebben schul dig gemaakt, maar ook dat hij nog heel wat meer op zijn kerfstok heeft. In het Algemeen politieblad stond H. dan ook voor allerlei oplichtingen, verduisteringen, flesschetrekke rijen en overtredingen van de motor- en rij- wielwet gesignaleerd. Toen men hem vroeg, hoe hij er toe was gekomen zich voor mar conist uit te geven, terwijl hij niets van draadlooze telegrafie afwist, beweerde H., dat dit niet zoo brutaal was geweest, als de politie wel dacht, immers hij had vroeger in zijn vrijen tijd veel aan draadlooze telegrafie gedaan en hij had zich de geheimen van de Morse-teekens heel aardig eigen gemaakt. Toen men zoover was gevorderd met zgn verhoor heeft men hem naar de telegrafie- kamer van de Rivierpolitie gebracht, waar hem ten overstaan van den inspecteur, die speciaal met de leiding van den draadloozen dienst is belast, een kort examen is afge nomen. Noch van het zenden, noch van het opnemen bracht H. ook maar iets terecht. Hij is opgesloten, in afwachting van zijn overbrenging naai* het Huis van Bewaring. NIEUWE BEHANDELING BRAND CUNERAKERK TE RHENEN. Tegen den loodgieter twee maanden geëischt. Voor de rechtbank te Arnhem diende gis terenmiddag opnieuw de zaak tegen een 46- jarigen loodgieter uit Rhenen, wien ten laste was gelegd, dat hij, belast zijnde met de lood gieterswerkzaamheden aan de Cunerakerk te Rhenen, op 3 September daarbij hoogst roeke loos en onvoorzichtig is te werk gegaan, waardoor brand is ontstaan, met het gevolg, dat het dak der kerk is verbrand, terwijl de Cuneratoren dat gevaar eveneens heeft ge- loopen. De officier eischte, evenals bij de eerste be handeling, twee maanden gevangenisstraf. De raadsman van verd. achtte het bewijs niet geleverd. Uitspraak 29 Januari. Bestuurder door revolverschot ernstig gewond. Woensdagmiddag tegen vijf uur zagen de dienstdoende ambtenaren van het grenskan- toor te Tegelen uit de richting Duitschland een vrachtauto komen, die langs het kantoor ons land binnenreed. De ambtenaren som meerden den bestuurder te stoppen, doch deze reed met groote snelheid door in de richting Tegelen. Een der douane-ambtenaren sprong achter op den wagen en sommeerde den bestuurder nogmaals, om halt te houden, doch weer werd hieraan geen gevolg gege ven. De ambtenaar schoot hierna enkele ma len in de lucht en toen de bestuurder toch in volle vaart doorreed, schoot de ambtenaar op den smokkelaar, die in den rug getroffen werd. De wagen kwam hierna tot stilstand. De bestuurder poogde nog te vluchten, doch zakte enkele meters verder in elkaar. De man, die ernstig gewond was, werd naar het r.-k. ziekenhuis te Tegelen overgebracht. De auto en de smokkelwaar, die uit 2000 kg Duitsche margarine bestond, werden in be slag genomen. De toestand van den getroffene is zeer ernstig. Buitenland Levend begraven. De sepulchraie deuren, waarvan Frans Bas- tiaanse dichtte, hebben zich achter Violette Nozière gesloten. In het werkhuis van Hague- nau, opgesloten, is ze levende dood. Ze mag nog van geluk spreken, niet in dat van Ren- nes opgenomen te zijn. Dat van Haguenau, bij het einde van den oorlog van de Duitsche administratie overgenomen, moet moderner zijn. Men weet, dat de vadermoordenares er le venslang moet blijven, tenzij, wat waarschijn- krijk shlu shrdlu cmfwyp shrdlu cmfwyfwyp lijk is, voor haar dood de president van de republiek enade voor recht laat gaan. Alles heeft ze moeten afgeven, zelfs haar naam; Voortaan is ze een nummer. Dit nummer, op een lapje geschreven, moest ze op de enkele kleedingstukken naaien. Na het verplichte had worden de wereldsche kleeren weggebor gen: voor het eerst verschijnt de gevangene in het grof linnen nemd en de pij, die zoo hard is, dat ze bijna rit zichzelf blijft staan. De voeten in wollen 'ousen steken in klompen en deze kleeren zijn niet eens nieuw maar bijge- 1 haald en opgelapt. De nog niet gedragene zijn voor degenen, die goed oppassen. Eindelijk wordt het hoofd door een witte muts gedekt met linten onder de kin. Van het haar mag niets te zien komen en zelfs met de grootste warmte mogen de linten niet worden losge- 1 maakt. De gedetineerden zijn volstrekte ge- 1 hoorzaamheid aan het personeel verschuldigd.' Van dit oogenblik af mag noch tijdens het werk noch in de vrijt oogenblikken of op dé slaapstee een woord gesproken worden. Zelfs elk sein of teeken naar een lotgenoote is ver boden. De straflijst omvat berooving van wande ling, in -fen hoek staan, verbod van brieven schrijven, opsluiting met of zonder taak, ca chot of dwangbuis. De moeder-overste be schikt buitendien over het recht voor geringe vergrijpen lichte s .-affen op te leggen als daar zijn water t brood, knielen, extra werk en het dragen van een opschrift, bespottelijke muts of een pak van zakkengoed. Voor de nachtrust worden allen afgetast. Elke brits staat in een cel, waarvan de deu ren automatisch geopend en gesloten worden. In het lokaal blijft het licht aan en nacht wachten houden op de vrouwen het oog. Wie haar best doet kan een groen lint verdienen, dat om de hals gedragen wordt. De brievenbesteller D. had giste, en op het perron te Lutterade den dienstauto voor pak ketpostbestelling en voor het postvervoer, overgezet ten einde de lading over te geven voor den ochtendtrein van 6.05. De remmen van den auto waren aangezet, waarop de be steller voor het verrichten van eenige for maliteiten het stationsgebouw is binnen ge stapt. Hoe het zij door het losgaan van de remmen of door een rukwind, de postauto is aan het rollen gegaan en van het perron op de rails terecht gekomen. Bg het binnen rollen van den trein is de besteller naar buiten gekomen en zag ter elfder ure de hachelijke situatie van den post auto. Hij had den machinist nog door het zwaaien met een zakdoek op de situatie wil len attent maken, doch de machinist had een en ander niet tijdig opgemerkt. De postwagen met inhoud werd overreden en totaal versplinterd. De postzakken kon den evenwel vrij onbeschadigd uit de ruïnes te voorschijn worden gehaald. De opvarenden naar Stockhol na overgebracht. Men meldt uit Stockholm: In de laatste dagen van de vorige week hebben ambtenaren van de douane de lading van het aan de Zuidpunt van Gotland ge strande smokkelschip Mila aan boord van het douanevaartuig Oceaan gebracht. Het lossen leverde groote moeilijkheden op, daar het schip geheel met ijs bedekt zit en het onmo gelijk was met bootjes langszij te komen. De 5800 tien-liters-blikken met alcohol zijn daar om stuk voor stuk over boord gezet en door de bemanning van de douaneboot opgeviseht. Vier mannen van de douane hebben er zoo'n zware verkoudheid door opgeloopen, dat ze naar kooi gestuurd werden. Kapitein W., de Nederlander, die althans formeel het bevel op de Mila voerde, is Zater dag uit het ziekenhuis te Visby ontslagen. Zondag zijn al de vijftien opvarenden van het smokkelschip aan boord gebracht van de dojianeboot Oceaan, die Maandag te Stock holm is aangekomen. pe mannen zullen voor- de rechtbank te Stockholm terecht staan. pet schijnt, dat deze zaak tot een van de grootste smokkelaffaires van den laatsten tijp zal uitdijen. ire Hobart in Tasmamë is oezer dagen over leden' de oud-predikant Charles Frederick 1'Oste. Hij was de oudste man, die te Cambrid- ge; zijn graad had gehaald en hg was honderd enl zes jaai oud geworden. Zjjn geestvermo gens waren goed en hij schreef nog na zijn hopderste jaar brieven, die goed in elkaar za- kaar zaten e-> waarvan het handschrift nog volkomen duiuelijk leesbaar was. Deze oud- prpdikant had zijn ambt uitgeoefend tot zijn 86ste jaar, toen hij te Pyengana stond. pij hield zich goed in conditie o.a. door veel te wandelen. In zijn 102de jaar deed hij voor het eerst! een tochtje in een vliegtuig. lEven voor het station Crewe is gisteren snjelgoederentrein in tweeën gebroken, ver moedelijk is van een der wagens een as ge broken, waardoor deze uit de rails is geloo- pep en de koppeling afbrak. JVan het afgekoppelde stuk liepen verschei deer wagens uit de rails en hotsten tegen een seinhuisje, dat totaal in elkaar gedrukt werd. De seinwachter werd onder de stukken bedol- vep en is er na drie kwartier hard werken bewusteloos onderuit gehaald. Na het breken van de koppeling kwam de trein, die een sne- heid had van 50 km per uur, binnen de 200 M, tot staan doordat de luchtdrukrem tenge volge van het breken van de koppeling was aangezet. De lijnen van Londen naar Holy- haed en Birkenhead waren door het ongeluk verscheidene uren versperd. Voor zoover de treinen niet omgelegd konden worden, wer den de passagiers met bussen vervoerd tUS- schen de stations Crewe en Chester. Nog een schriftdeskundige legen den beklaagde. Dinsdag is in het proces tegen Hauptmann, verdacht van de ontvoering van het kindje van Lindbergh, te Flemington nog een derde schriftkundige gehoord, John Tyrrel, die ook verklaarde, dat de brieven om losgeld van Hauptmann's hand waren. Zijn pogingen bij het schrijven van die brieven, of de schrift- proeven, die de politie hem na zijn aanhou ding gedicteerd had, waren mislukt. De twee zusters en de broer van Isidor Fisch, die moeten getuigen, dat hun broer arm gestorven is, zijn uit Duitschland te ,New York aangekomen, van waar zij dadelijk <dcy*r zijn gereisd naar Flemington. i Een correspondent van Reuter heeft in een kruidenierszaak te Oslo den „rooden John son" ontdekt, een bescheiden en kalmen jon gen man, die zeide, dat geen der bedienden van Lindbergh medeplichtig had kunnen zijn in de ontvoering van het kind. De beschuldi gingen, die tegen het personeel geuit zijn, noemde hij absurd. Hij, Johnson, had Haupt mann nooit gezien en weet niet meer van hejn af, dan hij in de kranten heeft gelezen, lezen. Op een vraag naar zijn verdere plannen, zei Johnson, dat hij zoo mogelijk gaarne naar de Vereenigde Staten zou terugkeeren, maar dat hij in afwachting van dien terugkeer voornemens is te Oslo te blijven, waar hij zijn vrouw en zijn zaak heeft. De hoofdofficier van justitie in het proces tegen Hauptmann, heeft als zijn voornemen tel kennen gegeven, den geheelen levensloop van Isidocr Fisch te schetsen, en aan de hand vair getuigenverklaringen te bewijzen, dat hg in géén enkel opzicht hij de ontvoering van dei baby van Lindbergh betrokken is geweest. j Het proces gisteren te Leningrad begonnen. Het Sowjet-telegraafagentschap meldt: In den loop van de instructie in de zaak van dc personen, die ter beschikking van de justi tie gesteld zijn in verband met de ontdekking te Leningrad van een clandestiene contra-re volutionaire groep, die den moord op Kirof heeft voorbereid en volbracht, zijn nieuwe ge gevens verkregen omtrent de clandestiene contra-revolutionaire werkzaamheid van Zi- nowjef, Kamenef e.a. Gezien deze gegevens en de verklaringen van Bakajef en Safarof, die aan de organen van de instructie feiten hebben meegedeeld omtrent de clandestiene contra-revolutionaire werkzaamheid van een Centrum Moskou, tot in den allerlaatsten tijd, zijn de dossiers van Zinowjef, Kamenef, Jewdokimof, Fedorof en nog vijftien andere beklaagden ter onderzoek voorgelegd aan het militaire college van het opperste gerechtshof. Het proces is Dinsdag te Leningrad begon nen. Volgens de acte van beschuldiging heb ben alle beklaagden, dus ook Zinowjef en Kamenef schuld bekend. EEN FILANTROOP. Deken Carlisle, van de arme Londensche wijk Stepney, heeft Maandag bij gelegenheid van zijn. 88sten verjaardag 88 mannen en 88 vrouwen, de meesten van ouder dan 60 jaar, een maaltijd aangeboden, waarbij hijzelf kor- teiji tijd heeft aangezeten. Na zijn vertrek deelde de tafelpresident mee, dat de deken een rusthuis met inrichting had gekocht, waiar 88 plaatsen zouden zijn voor ouden van dagen uit Stepney of voor hen die in Step ney waren geboren. EEN MENSCHENETER? De ambtenaar van het O.M. te Jaekson in den staat Missouri heeft een verbijsterende besehuldiging uitgesproken tegen een neger, die op het oogenblik in hechtenis is. Deze man had te Cleveland in December 1.1. op buitengewoon wreede wijze een man en diens vrouw vermoord. Na in de gevangenis aan een langdurig verhoor te zijn onderworpen, schijnt deze neger te hebben bekend, xnen- schenvïeesch te hebben gegeten. EEN KIND IN PAND. In het begin van den zomer nam een Fran- sehe familie met een dochtertje haar intrek in een pension in de Panne. Einde September na een verblijf van drie maanden zeide de sierlijk gekleede „man en vader" niet genoeg geld bij zich te hebben om zijn schuld ai' te doen. Dies liet hij het kind in pand. Te Parijs zei hij een groot bedrag te hebben uitstaan. Sedertdien liet hij niets van zich hooren. Het meisje van 13 jaar heeft op het strand veel plezier gehad, maar na ettelijke vergeefsche aanroepen nam .e pensionhouder de politie in den arm en de Belgische ambassade te Parijs onderzoekt de zaak. VULKAAN SPRINGERS. Ten aanschouwe van 400 dagjesmenschen zijn Dinsdag drie personen in den krater van den werkenden vulkaan Mihara (Japan) ge sprongen om er den dood te vinden. Op Nieuwjaarsdag hadden eveneens drie menSchen in dien krater op deze wijze zelf moord gepleegd. Men schrijft aan de Nw. Rott. Crt.: Dezer dagen ontving de heer Nieïsen, die in Absalonsgade te Kopenhagen een meubel zaakje heeft, een telegram uit Alor Star, de hoofdstad van Kedah op Malakka, dat zijn dochter daar in het huwelijk getreden was was met prins Ozair, den troonopvolger en kleinzoon van den reeds negentigjarigen sul tan Rama VII. Het Kopenhaagsche meisje Lili, dat nu prinses geworden is, heeft haar prins al vele jaren geleden op een pastorie in Engeland ontmoet, waar het tweetal en nog een paar andere jonge menschen vertoefden om En- gelseh te ïeeren. Het raakte aan, zooals het banaal heet, en toen Lili na twee jaar naar Kopenhagen terugkeerde, kwam prins Ozair haar al spoedig achterna om den heer Nieï sen de hand van zijn dochter te vragen en kennis met zijn aanstaande schoonouders te maken. De prins bleef een dag of tien logee- ren en de ouders van Lili vonden hem een heel aardigen flinken jongen en alles zou goed in orde gekomen zijn, wanneer de vader van prins Ozair, die als oudste zoon van sultan Rama VII regent van Kedah was, zich niet tegen een huwelijk van zijn zoon met een blanke jongedame verzet had, om dat hg wilde, dat de toekomstige vorstin van het rijk Kedah een Oostersehe prinses zou zijn. Maar de prins had daar geen ooren naar, hg had Lili Nielsen trouw gezworen en was bovendien door zijn jarenlange ver blijf in Europa tof de overtuiging gekomen, dat je slechts met één vrouw gelukkig kunt zijn. Het vorige jaar is de vader van prins Ozair overleden en het regentschap is toen over gegaan op den jongsten zoon van den ouden sultan. Prins Ozair schreef toen, dat hg van plan was zoo spoedig mogelijk naar Kopen hagen te komen om daar met Lili Nielsen te trouwen, maar nu maakte hóAr vader be zwaren. Want hij en zijn vrouw hadden dan wel niets tegen den Oostersehen prins, maar ze waren er toch niet zeker van of hun dochter zich in dat verre land thuis zou voe len, of ze geen berouw zou krijgen. Begin November heeft Lili Nielsen toen haar kof fers gepakt en is ze met de K.L.M. naar Alor Star gevlogen. Haar meisjeskamer in 't huis aan Absalonsgade zou niet veranderd wor den voor het huwelijk gesloten was, maar uit de brieven, die de ouders uit Alor Star ontvingen, bleek al spoedig, dat het Kopen haagsche meisje er zich uitstekend thuis voelde. Ze hoefde zich niet in Oostersehe gewaden te hullen, ze had een Engelsch kamermeisje, ze kon autoën en paardrijden en uitgaan met haar prins, ze kon met de radio het klokkenspel van Kopenhagens raadhuis hooren zelfs, en ze had besloten te blijven. Volgens een kort telegram is dan dezer dagen het huwelijk voltrokken en de ouders van de Kedahsche prinses zijn geluk kig en tevreden, al hopen ze 'n beetje, dat prins Ozair maar nooit sultan wordt. VISSCHERSBOOT DOOR VRACHTSCHIP Getneele bemanning verdronken. Aan de kust van Aomori is een motor- treüer door een vrachtschip geramd. Van de elf leden tellende bemanning van het vis- schersvaartuig kon niemand gered worden. De heer John D. Rockefeller Jr., die op het oogenblik het familiefortuin, door zijn vader vergaart, beheert en voor het grootste deel in eigendom heeft, moest dezer dagen aan de Federal Securities Commisslon mededee- ling doen, over den omvang van zijn bezit in eenige maatschappijen. Deze commissie heeft n.1. het recht, te eischen, dat iedereen die meer dan 10 pet. in zgn bezit heeft van de aandeelen van een maatschappij, daarvan opgave doet. En zoo heeft dan John. D. Rockefeller Jr aan de commissie doen weten, dat zijn aandeelen in de Standard Oil Co. van Californië, de Standard Oil Co. van New- Jersey en de Socony Vaeuum Corporation onderscheidenlijk 1.873.000, 2.743.000 en 5.565.000 tellen. De beurswaarde van deze aandeelen is op het oogerblik ongeveer 250.000.000 dollar. In Mei van het vorige jaar had J. O. Hom, een jongen uit Caughnawaga, een plaatsje op 10 mijl van Montreal gelegen, zijn fiets tegen de leuning van een brug gezet. Een wind vlaag blies de fiets in het water, waarbij de jonge Horn meegesleurd werd in zijn poging oni de fiets te grijpen. Zijn oom Josef Hom, die het ongeval zag gebeuren, dook hem achterna; van geen van beiden werd gedu rende langen tijd eenig teeken van leven waargenomen. Uit Florida heeft men nu, naar Vaz Dias meldt, een brief ontvangen van Josef Hom. Deze deelde mede, dat hij, toen hij in de ri vier dook met zijn hoofd op een hard voor werp terecht was gekomen en buiten kennis eenige mglen voort was gedreven. Hij werd tenslotte aan den kant gespoeld, waar hij door een rondtrekkend circus gevonden en opgenomen werd. Hij had volkomen het ge heugen verloren. Langzamerhand keerde het echter weer terug, zoodat hij nu de toedracht van de gebeurtenissen weer kan reconstruee- ren. Zijn familie heeft geld gestuurd, zoodat hij naar huis kan terugkeeren. Zes-entwintig jaar geleden is Benjamin Ullmo, een Fransch marine-officier, wegens landverraad naar het Duivelseiland verbannen Hij was tot 15 jaar eenzame opsluiting ge volgd door 11 jaar dwangarbeid veroordeeld. Volgens Paris Soir heeft Ullmo besloten naar Cayenne terug te keeren omdat hij walgt van de beschaving, die hij in West Europa heeft teruggevonden. Aan een redac teur van het Parijsche blad heeft hij gezegd, dat, wat een mensch treft, die 26 jaar buiten aanraking met de beschaving is geweest, de onmetelijke domheid van de menschheid i s, die zichzelf zoo superieur waant. Men ver wart, zeide hij, hoeveelheid met hoedanig heid, afmeting met grootheid. Zelfs in mate rieele dingen heeft men zoo zeer het besef van hetgeen van waarde is verloren, dat men zelfs niet inziet hoe dom en eentonig het ver langen is om grooter te houwen, sneller te gaan niet om beter te doen. De mensch heid, zoo meent Ullmo, is tragisch omdat zij niet langer het licht bezit; de oude toortsen zijn gedoofd, waar zijn de nieuwe? Hitier wordt peet. Hitier is peet geworden van het 22e kind van een arbeider in Hohensaaten a. d. Oder, die voor de tweede maal is getrouwd. Van deze 22 kinderen, 18 jongens en 4 meisjes, zgn nog 17 in leven. Vijf ervan zgn getrouwd en wonen met hun gezinnen in het ouderlijk huis, waardoor 37 leden van één familie onder een dak ver blijven. 123 jaar. De patho-physioïogische ouderdomskliniek van het Instituut voor experimenteele genees kunde te Moskou heeft een geval van over lijden als gevolg van infectie onderzocht vatt

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 7