Afscheid van de mariniers. KIVEA Land- en Tuinbouw- n ieu ws HELDERSCHK COURANT VAN DONDKRDAG 24 ]ANUARI 1935. GEMENGD NIEUWS Ongeveer 35 mille verduisterd. Auto ongeluk bij Aimelo. Ontploffing in een Cubaansche mijn. Vijf arbeiders overleden. Het mijn-ongeluk in Zuid- Slavië- De ramp van de Valverde Weer Japansche stoomschepen gezonken. Wildgeworden neger valt zijn patroon, aan. Opgesloten omdat men geen feest wilde vieren. Tien soldaten doodgevroren. Petroleumbronnen vernield. Eeii doodgewaande keert naar huis terug. Twintig kinderen door het ijs gezakt. i Het proces tegen Hauptmann. Kouderecord in Minnesota Begrooting landbouwcrisisfonds- ÏUJUM Bij den Officier 'am Gezondheid. De luitenant heeft dus nog wel wat anders aan zijn hoofd, dan alleen de administratie, zelfs het oarbieren der mannen geschiedt via zijn alziend oog. Waar wij begrijpen, den intendant niet te lang te mogen ophouden, nemen wij, hem vriendelijk dankend voor zijn welwillende in lichtingen, afscheid, orn op onze beurt, ver volgens den Officier van Gezondheid, Laeroix, eens onder het mes te nemen. Als ik naar den Joster wil gaan, zegt de korporaal, dat ik nog even moet wachten. De dokter is juisc aan 't verbandles geven. Door een raam ie ik, hoe Dr. Laeroix voor een goed gevulde zaal mariniers aanschouwe lijk cursus geeft. Een marinier is slachtoffer en iungeert als proefkonijn Geïnteresseerd volgen allen de experimenten. De mannen van de Bleïehstrasse behoeven zich niet te vervelen en menig nuttig uurtje brengen zij zoo door. Ik moet nog een kwartiertje wachten en ga in het vertrek van den onderofficier zitten, waar zoo'n beetje alle Nederlandsche kranten ter lezing liggen. De groote krantenman is hier niet Hearst, maar dominee v. d. Giezen. Waar die maar kranten kan requireeren, pikt hij ze mee. Eindelijk is het lesuur van Dr. Laeroix hfgeloopen en ik heb gelegenheid hem te in terviewen. De geneeskundige dienst wordt behalve door mij, als officier van gezondheid, waar genomen door den majoor-ziekenverpleger A. Kalf en den korpoaal-ziekenverpleger D. J. Kortman. Majoor Kan doet dienst op St. Ingbert, terwijl hier op Saaibrücken de officier van gezondheid met Kortma den geneeskundigen dienst waarnemen. Om den anderen dag ga ik echter, ver volgt dokter La Cloix, naar St. Ingbert om bijzonderheden. Voor de manschappen te Saarbrücken is een vertrek ingericht voor spreekkamer, waaraan grenzend een vertrek waar eenige zieken kunnen worden opgenomen. In de villa te St. Ingbert is de ruimte wat beperkter, en moet volstaan worden met een spreekka mer. De zieken worden hier op hun eigen bed behandeld, of naar de ziekenboeg te Saar brücken vervoerd of eventueel in het hospi taal te Saarbrücken opgenomen De gezondheidstoestand was over het alge meen gunstig te noemen, behoudens verschil lende gevallen van verkoudheden en eenige andere ziektegevallen van niet emstigen aard Vrijwel allen konden alzoo voor hun moeilijke taak wor len gebruikt, vervolgt dr. Laeroix. Voor den „Abstimmungstag" werden de Op tijd naar bed. Maandagnacht werd tegen een caféhouder en tegen eenige bezoekers van dat café pro ces-verbaal opemaakt terzake het houden van bezoekers na sluitingstijd en het na sluitings tijd als. bezoeker aanwezig zijn. Diefstal rijwiellantaarn. Door een bewoner van de Breewaterstraat werd aangifte gedaan van diefstal van een rijwiellantaarn. De lantaarn was bevestigd op zijn rijwiel, dat voor de woning stond. Binnef 'and Een jaar en acht maanden geëischt. De rechtbank te Leeuwarden behandelde gisteren de zaak tegen een 56-jarigen zaak waarnemer te Bergem, thans gedetineerd. Hem is ten laste gelegd verduistering in dienstbetrekking, door op verschillende tijd stippen gedurende de jaren 1931, 1932 en 1933 in zijn qualiteit van secretaris-ontvanger van het waterschap Eernewoude, zich verschillen de geldsbedragen tot een gezamenlijke waarde van ongeveer f 35.000 wederrechtelijk toe te eigenen. Deze gelden zou verdachte hebben ontvangen deels van het rijk en van de ge meente Tietjerksteradeel als subsidie voor de uitvoering van waterbouwkundige werken, deels van de ingelanden, als verschuldigden omslag van gemeld waterschap. De officier van Justitie vorderde een jaar en acht maanden gevangenisstraf met aftrek der voorloopige hechtenis. DE BRAND AAN BOORD VAN DE „TABIAN". Onderzoek door den Raad voor de Scheepvaart. De Raad voor de Scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld naar d' oorzaak van den brand aan boord -an het motorschip „Tabian" van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" op 21 December, tusschen Cadix en Londen. De inspecteur-generaal, de heer C. Fock, meende, na den gezagvoerder U hebben ge hoord, te mogen concludeeren, dat met ken nis van zaken is gehandeld. De Raad zal later uitspraak doen. Een doode, twee licht gewonden. Gisteravond is op den straatweg van Almelo naar Borne, nabij het buurtscnap Zinderen, een ernstig auto-ongeluk gebeurd, dat aan den 'eer D. Knoef, leerhandelaar te Enschede, het leven heeft gekost. Op dat tijdstip reed op genoemde weg een vrachtrijder uit Oldenz-.al met eenige wagens, beladen toornen. Hij hoorde plotseling een gew\ .1 slag achter zich en bemerkte, dat een auio tegen den achtersten wagen was gereden. De gevolgen waren ontzettend. De auto was van voren geheel in elkaar gedrukt en de be stuurder ïat bekneld achter het geheel ver- noodige voorzorgsmaatregelen genomen om bij eventueele ongevallen direct te kunnen ingrijpen. Zoo werd het hoofdkwartier van den geneeskundigen dienst dien dag overge plaatst naar St. Ingbert, omdat dit meer in het centrum van het gebied ligt, dat door de Nederlanders moest worden bewaakt, zoodat dus spoediger per auto de plaats van het on geval kon worden bereikt. De korpl.-verpleger werd te Blieskastel gestationneerd met de noodige hulpmiddelen, omdat dit een belang rijk centrum voor dien dag was. Ingrijpen is echter gelukkig niet noodig gebleken, daar alles bij de stemming rustig is verloop en. Wij hopen dat allen weer gezond en wel in het vaderland over eenigen tijd terug zul len keeren, aldus besloot de dokter zijn ;n- interessante gegevens. Alles is vlot verloopen het is op rolletjes gegaan. De Duitsck post gaf echter veel vertraging, dus werd door den Commandant een postzak in Den Haag aangevraagd en alle brieven, niettegenstaande ze in Duitschland geschreven waren, werden met een Holland- schen postzegel van 6 ct. voorzien en in den postzak gestopt, welke verzegeld werd. In zeer korten tijd bereikten de brieven van St. Ingbert en Saarbrücken het vaderland. Ser geant Bergman fungeerde op voortreffelijke wijze ais facteur. Afscheid. Nu zijn we aan het eind van ons verhaal... We gaan Saarbrücken verlaten... Nog eenmaal wenden wij onze schreden naar de kazerne in de Bleichstrasse, waar we van noog tot laag, altijd zoo vriendelijk, zoo gastvrij en voorkomend behandeld werden. Er is een zekere weemoed in ons hart, als we denken, dat dit alles straks tot het ver leden zal behooren. Maar ook vreugde en trots, dat wij, Nederlander zijnde, van deze marinetroepen hebben kunnen constateéren, dat het right men in the right place zijn. Hartelijk namen wij afscheid van de heeren officieren en manschappen. Enkelen begelei den ons tot de poort... geven ons de groeten mee voor Den Helder en dan gaan wij. Moge spoedig de tijd aanbreken dat com mandant de Brnijne, zijn officieren en man schappen naar het Vaderland kunnen terug- keeren. Moge de beslissing, aan de Saar ge vallen, vrede, vreugde en geluk voor onze arme zieke wereld inluiden. Mogen de over winnaars aan den Saar zonder revanche de overwonnnen de -ïand reiken en allen samen bouwen aan een gelukkige samenleving! Saarbrücken, Januari 1935. bogen stuur. Met eenige moeite slaagde men erin, de>' ongelukkige tt bevrijd n, die daarop werd binnengebracht in eer nabrjzijnd boeren huis. Twee geneesheeren, die spoedig ter plaatse waren, konden slechts den dood van het slachtoffer consiateeren. De verdere inzittenden van den auto, me vrouw Knippers ut Borne, die verwondingen aan gelaat en been had gekregen en haar zoontje, dat aan het gezicht gekwetst was, konden gemakkelijk uit den wagen worden gehaald. Na te zijn verbonden zijn zij naar huis vervoerd. Buitenland DE .AFFAIRE STAWISKY. De minister van justitie heeft naar aanlei ding van een vraag van de enquete-commissie in de zaak-Stawisky medegedeeld, dat de Fransche spaarders ten naaste bij 47 millioen francs verloren hebben in de zaak-Stawisky. DE OVERSTROOMINGEN IN DEN STAAT WASHINGTON. In het N.W. der Unie hebben groote over stroomingen plaats gevonden. Uit Seattle in den staat Washington wordt thans gemeld, dat groote schade is aangericht. Er zijn vijf dooden. De schade loopt in de honderddui zenden dollars. De overstroomingen zijn het gevolg geweest van het plotseling invallen van den dooi. HET SPOORWEGONGELUK OP DE LIJN MOSKOU—LENINGRAD. Gisteren is te Leningrad het proces begon nen tegen zeven spoorwegbeambten, die er van beschuldigd worden, in het begin dezer maand op de lijn MoskouLeningrad een groot spoorwegongeluk te hebben veroor zaakt waardoor 27 personen werden gedood en 60 gewond. Het proces zal waarschijnlijk drie dagen duren. De openbare aanklager heeft tegen drie beambten de doodstraf geëischt. In de acte van beschuldiging wordt verklaard, dat de beambten door onvoorzichtigheid en onbe kendheid met de voorschriften het ongeluk hebben veroorzaakt. EEN RAADSELACHTIGE VEEZIEKTE BRITSCH-INDIE. In de dorpen Rampoerin en Barthosa in Bihar (Br.-Indië), heerscht, naar Reuter meldt, een raadselachtige veeziekte, waaraan reeds vele dieren gestorven zijn. Deze ziekte is waargenomen bij vee, dat graast in de ge bieden die tengevolge van de groote aard beving van verleden jaar bedekt zijn met lava en zand. Men neemt aan, dat het gras hierdoor is aangetast en ook het voorkomen van giftige zwammen in deze streken hieraan moet worden toegeschreven. MEXICAANSCHE ROOVERBENDEN PLUNDEREN DORPEN. Volgens de regeering heerscht overal rust. Een groote rooverbende overviel het plaatsje Monte Blanco in den staat Vera Ciuz, vermoorde vier inwoners en plunderde alle huizen leeg. Hetzelfde lot onderging het dorp Chocoman. Het ministerie van oorlog publiceert op nieuw een verklaring, dat in het heele land rust heerscht, dat de bendenovervallen van geen beteekenis zijn en dat de berichten daarover sterk overdreven zijn. OUD-MINISTER BETROKKEN BIJ W.AFENSMOKKELARIJ. De Spaansche minister van justitie zou gisteren het dossier betreffende de wapen- smokkelarij aan den president van de Cortes overhandigen. Het schijnt, dat eenige oud ministers bij de affaire betrokken zijn. In een asphaltmijn te Havanna heeft Dins dag een hevige ontploffing plaats gevonden. Zes arbeiders zijn om het leven gekomen. EOOZE OUDJES. In een dorp nabij Etampes (Frankrijk), heeft Dinsdagavond een 60-jarige vrouw een aantal schoten gelost op haar ouden vriend, den 65-jarigen chemicus en ingenieur Broc- quet, zonder dezen te verwonden. De aan gevallene sloeg daarop met eenige aan den muur hangende paradesabels op de vrouw los, overmeesterde haar en wierp haar ver volgens uit het raam. De oude man zakte uitgeput ineen. Tezamen met de vrouw, die reeds in 1930 getracht had hem vitriool in het gezicht te werpen, is hij naar het zie kenhuis overgebracht. Van heiden is de toe stand zorgwekkend. Door gebruik methylalcohol. Te Oslo zijn vijf arbeiders om het leven ge komen tengevolge van het gebruik van me thyl-alcohol. Zij hadden bij het opstapelen van leege vaten op het terrein van een fabriek, die deze vaten opkoopt voor den uitvoer van traan een vat aangetroffen waarin zich nog eenige vloeistof bevond welke den reuk van alcohol had en daarvan gedronken. Blijkens de verschijnselen die zich bij hen voordeden was het de zeer vergiftige methyl-alcohol geweest. Het aantal slachtoffers. Het aantal dooden tengevolge van het mijn ongeluk bij Sajetsjar bedraagt, naar men thans definitief heeft kunnen vaststellen, twaalf. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets officieel bekend gemaakt. De geredde mijnwerkers verklaren evenwel, dat de exploi- sie *e wijten is aan cefecte mijnlampen, waar van er ook thans nog een groot aantal in ver waarloosden toestand verkeeren. Bovendien had het werk den voorgaanden dag, een feest dag, stilgelegen, zoodat de schachten niet ge lucht waren. Bij het begin van den arbeid had geen ana lyse van de lucht plaats gehad. Waarschijnlijk heeft zich echter methaangas opgehoopt, dat door een defecte mijnlamp is ontvlamd, en zoodoende het ongeluk heeft veroorzaakt. De ontploffing was zoo hevig, dat zij op een afstand van 13 KJW. kon worden gehoord. Het transport naar de ziekenhuizen leverde tenge volge van de hooge sneeuw vele moeilijkheden op. De petroleumlading yan de Valverde buiten gevaar. De bemanning gered. Het tankschip Valverde heeft radiogra fisch bekend gemaakt, dat weliswaar de machinekamer door den brand is ver nield, de olielading is echter gered. De Engel sche kruiser Frobisher, die met een snelheid van 36 knoopen de Valverde te hulp snelt, zal het sclJp vermoedelijk na mid dernacht bereiken. Verder wordt uit Hamburg gemeld, dat het stoomschip Saarland van de Hapag, van den kapitein van de Valverde bericht reeft ont vangen. dat hij de hulp van de Saarland niet meer noodig heeft, daar de bemanning van de Valverde door andere in de nabijheid zijnde schepen aan boord s genomen. De Saarland heeft daarop zijn reis oortgezet. De derde machinist van de Valverde is over leden aan kwetsuren, die hij had opgeloopen. De overige leden der bemanning zijn gezond en in veiligheid. De brand aan boord van de Valverda is thans vrijwel bedwongen; verder gevaar is afgewend. Twintig menschen vermist. Bij Horisjima (het eiland Hori) is dezer dagen een Japansch stoomschip omgeslagen en gezonken. Van de bemanning worden 11 koppen vermist. Van een ander Japansch stoomschip, dat zich in de haven van het eiland bevond, wordt gemeld, dat het in een taifoen is ver gaan. Daarbij zijn, naar men vreest, negen menschen verdronken. Zondagavond heeft een 18-jarige neger uit Brazzaville (Fransch Congo), die door een gepensionneerd ambtenaar uit de Fransche koloniën was meegebracht en huisknecht was op diens landgoed te CarorsGu.. tot dusver onopgehelderde oorzaak zijn patroon en diens vrouw aangevallen. Hij bracht den oud-amb tenaar met messteken ernstige verwondingen toe en doodde diens vrouw. Toen de politie den dader wilde grijpen moest zij zich in acht ne men voor vergiftige pijlen, die de neger van uit zijn barricade afschoot, totdat de boog on der zijn handen brak. Het schijnt dat de jonge neger door den omgang met stamverwante inlanders uit Ubangi-land, die bij het te Cacors liggende Afrikaansche regiment waren ingedeeld, deze oorlogszuchtige neiging heeft gekregen en niet kon wachten, tot hij bij het leger was in gedeeld om van de wapens gebruik te maken. Reuter meldt uit München: Twee personen, die niet hebben deelgeno men aan de officieele viering van de stem mingszege in het Saargebied, zijn in de gevan genis opgesloten. Een hunner, een 35-jarige gehuwde landar beider uit Scheuer, heeft geweigerd zijn huis met Vlaggen te versieren, ondanks de daartoe strekkende order die de burgemeester per ra dio höd laten omroepen. De: ander is een 42-jarige fabrieksarbeider uit Riegling, die „geen uiting had gegeven aan zijn geestdrift" toen er op het dorpsplein eeni ge reusachtige nationaal-socialistische vlag gen werden geheschén. Daar hij bovendien smalende opmerkingen heeft gemaakt over Hitier en het nationaal- sociajistische bewind, zal hij ten spoedigste naarj het concentratiekamp Dachau, nabij Münqhen, worden overgebracht. I Dojor de hevige koude is een patrouille van 10 Servische soldaten op een berg in het voor malige Montenegro doodgevroven. De mannen zijn waarschijnlijk in den mist verdwaald en hebban daarop den nacht op den open berg, op eén hoogte van 2600 M., moeten doorbren gen. Een millioenen-schade. Men meldt uit Boekarest: Tej Pascov bij Morenië zijn twee petroleum- bronhen van de Petrolul Romaneaska, waar van jeen een productie van drie en de andere een Opbrengst van een wagon per dag gaf, ge heel j door brand vernield. De schade loopt in de niillioenen. i i.' Mjax Holenstein, een Zwitser, die in den wereldoorlog in het Oostenrijksche leger had meegevochten, werd reeds twintig jaar ver mist en daarom allang voor dood gehouden. Dezer dagèn is hij teruggekeerd naar Ar- bonj in Zwitserland, waar zijn oude moeder woont. In de eerste jaren van den oorlog wer<j hij door de Russen gevangen genomen en als gevangene naar Siberië gevoerd. Eenige jaren geleden werd hij pas vrijgela ten. Hij hoorde toen tot zijn groote verwon dering, dat de oorlog al afgeloopen was! Na eenige jaren rondgezworven te hebben heeft hij jujn geboortedorp weer bereikt. I Uit Saaibrücken wordt gemeld, dat een ernstig ongeluk Maandagmiddag op de z.g. Tabjakvijver te St. Arnual is gebeurd. Een aantai kinderen vermaakte zich daar met het schaatsenrijden. Drie Engelsehe soldaten spoorden hen door het uitloven van geld tot het I houden van een wedstrijd aan. Ongeveer twintig kinderen verzamelden zich op het ijs. Plotseling brak dit door de sterke belasting en de kinderen vielen in het ijskoude water, dat;ter plaatse gelukkig niet erg diep is. Een Engelsehe soldaat trachtte de kinderen aan land te trekken. Dit gelukte echter slechts ten i deele. Een ongeluk was niet te vermijden geweest, wanneer er niet nog van andere zijde hulp was gekomen. Eén tramconducteur, wiens zoon eveneens door het ijs was gezakt, ging op zijn buik liggen en schoof naar de open plek. Het ge lukte hem een aantal kinderen te redden. Ook een 16-jarige scholier hielp bij het red dingswerk, zoodat alle kinderen weer aan land konden worden gebracht. DE HURRY ON. De bemanning gered. i Volgens het laatste bericht uit Halifax is de heele bemanning van de Hurry on, het ge strande Nieuw-Schotlandsche vaartuig, gered. TREIN ROOF. Maandagnacht hebben drie bandieten den postwagen van den boemeltrein op de lijn Dortmund-Rauxel overvallen. Zij maakten twee geldkisten met 8,450 mark buit en zijn onherkend ontkomen. I O Briino Hauptmann, die zich te Flemington moét verantwoorden in de zaak Lindbergh, zou; afkomstig zijn uit Dogneaca, een Roe- meensche provincie. In deze provincie leeft thans nog een kleine Duitsche minderheid. Hauptmann zou er nog school zijn gegaan, voojr dat zijn familie naar Berlijn verhuisde. A'ls nieuw bewijsstuk is het pleisterafdruk geproduceerd van den voetindruk bij den kerkhofmuur of kerkhofomheining, waar HaUptmann of tenminste de inontvangst- nen)er van het losgeld zich zou hebben be vonden op den avond van de uitbetaling. Do verdediger van Hauptmann hield vol, dat dit niet; een voetindruk is geweest van Haupt- maón. Be ladder als bewijsstuk. i De ladder, waarover in het proces-Haupt- majjm al zooveel te doen is geweest, is giste ren; ondanks het heftige verzet van de ver dediging, die betoogde, dat zij in stukken gezaagd is en door vele handen gegaar is, alsbewijsstuk toegelaten. Het O. M. had ver klaard, dat hij de bewaring van de ladder na gegaan had, van het oogenblik van het mis- .drijif tot op heden. Hauptmann gelooft in zijn vrijspraak. Hauptmann heeft een manifest in de bladen geplaatst weten te krijgen, waarin hij ver klaart er volkomen in te vertrouwen, dat hij zal worden vrijgesproken, omdat het O.M. er niet in is geslaagd, het bewijs te leveren van zijn schuld. Hij verklaarde voorts de hoop te koesteren, dat de wereld hem zou vergeten, zoodra het proces achter den rug was en het hem mogelijk zou maken, met zijn gezin weer in rust en vrede te leven. Weer een bewijs (ogen Hauptmann. Een deskundige, die naar alle waarschijn lijkheid de laatste getuige a charge was, heeft gisteren verklaard, dat een plank, die gebruikt is voor de ladder, waarmede de ontvoering van het kind van Lindbergh heeft plaats ge had, past in een gat in den zolder van het huis van Hauptmann. 45 gr. C. onder nul. In Minnesota is een temperatuur van ruim 45 gr. C. onder nul geregistreerd, waarmee het record over 50 jaar is geslagen. Het aantal dooden ten gevolge van de vorst in de Ver. Staten, dat gisterenmorgen 70 be droeg, blijft toenemen. In New York ligt een laag sneeuw van 20 cm dikte en het sneeuwt nog steeds door. OP ZOEK NAAR HEN NIEUWSTEN STAATSVIJAND ROBINSON. Gisteren hebben politiebeambten te Hous- ton, in Texas, een automobiel gevonden, die herkend was als dien van den gangster Th. Robinson, die sedert 10 October j.1. gezocht wordt in verband met de ontvoering van mevr. Alice Stoll uit Louisville (Kentucky). Men geloof, dat Robinson als vrouw verkleed heeft weten t neotsn cmfwyp shrdlu cmffCVX heeft weten te ontsnappen. Eo n bediende van een benzinetankstation deelde de politie mede, dat een vrouw den auto had verlaten even voor dat de politieambtenaren ter plaatse ar riveerden. JAPANSCH STOOMSCHIP MET 20 MAN GEZONKEN. Uit Japan wordt gemeld, drt het Japansche stoomschip Nagasaki Maroe, metende 600 ton, in een storm is geraakt en met zijn bemanning van 20 koppen is gezonken. Het voorloopig verstag. V.erschenen is het voorloopig verslag van de Tweede Kamer inzake de begrooting van het landbouwcrisisfonds voor 1935. De steun aan den landbouw. Vrijwel algemeen was men van oordeel, dat steunverleening aan den landbouw in den ruimsten zin des woords noodzakelijk is en binnen afzienbaren tijd ook nog niet kan wor den gemist. Vele leden konden geheel instemmen met het streven van de regeering tot vermindering van den geboden steun, waar dit slechts mo gelijk is. Verscheidene deze leden zouden echter wen- schen, dat deze vermindering van den steun zich in een versneld tempo voltrok, daar op den duur de steunverleening aan den land bouw niet in den tegenwooi digen omvang te handhaven is. De landbouwsteun verhoogt de kosten van het levensonderhoud of houdt in ieder geval de noodzakelijke kostendaling tegen. Op den weg der verlaging van den land bouwsteun moet worden voortgegaan, zoo ver dat mogelijk is, zonder dat de instandhouding van het landbouwbedrijf in gevaar wordt ge bracht. Andere leden meenden, dat een dergelijke, ook door hen gewenschte verlaging van steun niet mogelijk is, zonder het voortbestaan van het landbouwbedrijf in gevaar te brengen. Men moet allereerst de voorwaarden schep pen, waaronder die verlaging wel mogelijk is. Een belangrijke vermindering der produc tiekosten kan alleen worden bereikt door ver laging van pachten, hypotheekrenten en alle andere op den landbouw rustende vaste las ten. En welke maatregelen wil de regeering nemen inzake verlaging van distributiekos- ten? Weer andere leden zagen in het streven naar vermindering van den steun aan den landbouw een gevaar. Het is er nog ver van daan, dat de bedrijven in het algemeen loo- nend zijn. In de veehouderij en vooral in den tuinbouw worden nog steeds zware verliezen geleden. Sommige leden meenden, dat de steun aan den landbouw hem bevoordeelt boven de ove rige bedrijfstakken, welke h. i. onvoldoenden steun ontvangen. Hiertegen kwamen de leden zoo juist aan het woord, met kracht op. De industrie wordt niet minder gesteund, door tarieven en contingenteeringen. Volgens ver scheidene dezer leden zou de regeering moe ten trachten, den landbouwsteun nog te ver- hoogen. De vaste lasten. Verscheidene leden wenschten een duidelijke uiteenzetting van de voornemens der regee ring op het punt van verlaging van de vaste lasten van den landbouw. Verscheiden andere leden voegden daaraan toe, dat zij verlaging vooral noodig achten, omdat nu de landbouw steun voor een niet gering deel ten goede komt aan personen, voor wie deze niet be stemd is. Deze leden drongen ook aan op spoedige indiening van het ontwerp-nachtwet. Volgens weer andere leden kan tegen een zekere, onder de tegenwoordige omstandig heden zeer matige pacht en rentevergoeding geen bezwaar worden gemaakt. De pachten zijn reeds zeer sterk gedaald. Deze leden waarschuwden tegen den aandrang tot her ziening van het pachtrecht om crisisverschijn selen tegen te gaan en voorts tegen het stre- l ven om van overheidswege in te grijpen in het hypotheekwezen. Ook de rente van hypothe caire credieten daalt, zij het wellicht neg niet zoo snel, als wenschelijk ware. Werd het ver trouwen van het beleggénd pubüek geschokt, dan zouden zij, die hun geld nog in den land bouw willen beleggen, daarvoor een hoogere in plaats van een lagere rente verlangen. In ieder geval meende men, dat de regee ring door overleg met de geldschieters in hoofdzaak de hypotheekbanken, zeker iets zou kunnen hereiken. Mocht dat niet geluk ken, dan zou de regeering 'voor steun aan be drijven, waarop voor hypotheekrente en voor pacht te hooge lasten rusten, als voorwaarde moeten stellen, dat deze lasten tot een rede lijk bedrag worden teruggebracht. Meer en sneller moet worden gestreefd naar uitbreiding van de teelt van granen en voe dergewassen. Het scheuren van graanland door scheurpremies moet worden bevorderd. Graanteelt. Verscheiden leden zouden wenschen, dat de heffingen (invoer- of monopolierechten) op granen en aanverwante artikelen zoodanig zouden worden verhoogd, dat daardoor de ver bouw van granen en voedergewassen auto matisch loonend werd. Het verkregen hef fingsbedrag zou ten minste 100 millioen groot zijn. Dit zou in de eerste plaats moeten wor den besteed voor restituties aan andere be drijven, welke daardoor in moeilijkheden zou den komen, en voor steunverleening aan de veehouderij en andere niet-loonende bedrijfs takken. Hoogere heffingen op granen zullen ook lei den tot een zoo intensief mogelijk gebruik van onzen bodem. Verscheidene leden waarschuwden ernstig tegen deze denkbeelden. Eerder dan graan zou men, indien verschui ving noodzakelijk is, andere producten moeten kiezen, welke minder nadeel voor de gemeen schap opleveren. Voorts zou verdere uitbrei ding van de graanteelt ernstige schade berok kenen aan handel en scheepvaart. Hiertegen voerden voorstanders van verder gaande agrarische autarkie aan, dat hoogere graanrechten niet noodzakelijk tot lastenver zwaring behoeven te leiden. Verscheidene leden drongen er op aan, den export van landbouwproducten in den ruimsten zin en in het bijzonder dien van tuinbouwproducten, zooveel mogelijk te bevorderen. Gevraagd werd, welk resultaat de pogingen, om met de Balkanlanden compensatietrans- actiès af te sluiten, opgeleverd hebben. Van verschillende zijden werd aangedron gen op maatregelen ten behoeve van d« kleine boeren, vooral in de zandstreken. Zij behooren o. m. in de gelegenheid te worden gesteld om, waar dit mogelijk is, een zekere oppervlakte te be telen met suikerbieten, aardappelen of vlas. Verscheiden leden waren van meening, dat bij het thans gevolgde systeem van steunver leening een te ver gaande reglementeering plaats heeft en dat daardoor dieper in het be drijfsleven wordt ingegrepen dan strikt nood zakelijk is. Van verschillende zijden werd er bij de re geering op aangedrongen, de belangen der landarbeiders zoo goed mogelijk te behartigen. Over de instelling van den crisis-controledienst was men niet algemeen tevreden. Verscheidene leden meenden, dat de be voegdheden van de commissies en de ambte naren voor de crisistuchtrechtspraak te uit gebreid zijn en dat sommige beslissingen te ver gingen. Sommige leden waren van meening, dat verdere steunverleening aan den verbouw van suikerbieten hier te lande niet verantwoord is; in ieder geval behoort h. i. de suikerbietenteelt zoo snel mogelijk aanmerkelijk te worden in- gekrompen. Gaarne zou men van den minister verne men, welke politiek de veehouderijcentrale in dé toekomst wil volgen, voor wat betreft de varkensteelt. Gevraagd werd, of de regeering een bere kening zou willen overleggen van de opbrengst van den bacon-export naai- Engeland en van de daaraan verbonden kosten. Men zou gaarne vernemen, of de pogingen om het Nederland sche vleesch met het Deensche te doen con- curreeren, geslaagd zijn en of er gegronde hoop bestaat, dat dit in de toekomst ook zal geschieden. Verscheidene leden stelden de vraag, of geen maatregelen getroffen kunnen worden tegen den nog steeds aanmerkelijken invoer van vleesch. Met betrekking tot de voorgenomen af slachting van vee vroegen verscheidene leden opnieuw, of deze volstrekt onvermijdelijk is. Vele leden waren van oordeel, dat deze be grooting een voor den tuinbouw zeer ongunstigen indruk maakt. Indien het onmogelijk mocht zijn, meer dan 7y2 mil lioen beschikbaar te stellen voor steun aan da groente- en fruitteelt, zoo werd o. a gevraagd, is het dan niet mogelijk, een regeling in te voeren, waardoor de prijzen op de binnenland- sche markt althans eenigermate loonend zou den worden? Verscheidene leden waren van meening, dat de verschillende ten aanzien van bloembollen voorgestelde heffingen op het bloembollenbe- drijf, dat tot nu toe hoegenaamd geen finan- cieelen steun van de regeeiing heeft ontvan gen, te zwaar zullen drukken. Op verlaging werd dan ook aangedrongen. Van verschillende zijden werden ernstige bezwaren ingebracht tegen de regeerings- maatregelen op het gebied van de pluimvee houderij. Op het terrein van de teeltregeling

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 10