Md <k t$ Uuifb vmmde landen en zmn. HONIG S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor1<> ct. Julianadorp 't Zand. Anna Paulowna. Wieringen. Wieringerwaard. I exel. Poldervergadering. r Algemeene vergadering „Visschersfonds'' IRLPHRSCHH COURANT VAN DINSDAG 2Q JANUARI 1935 Oudejaarsavond in Dakar. Onze lijd in Dakar gaat snel voorbij. Over dag worat er hard gewerkt aan al de zaken, die ik iji mijn vorigen brief reeds noemde, terwijl we des avondsgemeten van het heer- lijlk fiissche windje, dat hier staat en van het heerlijke frissche biertje, dat hier ge maakt wordt in de Dakarsche brouwerij. De Franschen hebben de aardige gewoonte om overal, waar zij zich nederzetten, direct alles zooveel mogelijk te maken zooals het in hun moederland is en zoodoende zijn ook hier vele gezellige café's met een strijkje, waar we lekker buiten op straat kunnen zit ten, net als in den zómér in Europa. Oudejaarsavond zal er een groot gala diner bij den waarnemend Gouverneur-Gene raal zijn. Franseh West-Afrika is verdeeld in ver scheidene gouvernementen, ieder met een eigen gouverneur, terwijl deze allen recht streeks onder den Gouverneur-Generaal staan, die in Dakar zetelt. Het is voor ons wel een vreemde Oudejaarsavond tusschen al deze hartelijke, maar vreemde menschen. Het diner is schitterend en als clou van den avond komt er tegen elf uur een zeer bijzonder dé filé van iegers. Dit heeft eigenlijk altijd met Kerstmis plaats, maar dezen keer is het ter eere van de K XVIII uitgesteld tot Oudejaar. Al vroeg in den avond hadden we het op gemerkt, dat ér Wat gaande was en dat alles zich concentreerde voor het mooie paleis van den G.-G. Nu zien we, wat het te betee- kenen heeft Er hebben zich talrijke groepen negers en negerinnetjes gevormd, elke groep met een mooi verlicht, zelf in elkaar geknut seld, huisje, wat op de meest mooie manieren Verlicht is. Groep voor groep kwamen ze binnen en voor het terras van het paleis gekomen be gint op de maat van een tam-tam een op windende dans, waaraan om beurten de ne gers en negerinnetjes deelnemen, die langza merhand zoo opgezweept worden, dat ze van geen ophouden meer weten. Enkele dansers zijn werkelijk prachtig en weten ons in ge spannen aandacht te houden, vooral één van de laatsten, een alleen-optredende neger, met een groote soort buffelkop op zijn hoofd, die een fantastisch opwindenden, meesleependen dans houdt, soms adembenemend jloor de ge weldige uitbeeldingskraeht, waarover deze neger weet te beschikken. Na eiken dans wordt aan den leider van een groep een bedrag in geld gegeven namens den Gouverneur, welke gift dan meteen aan de deelnemers wordt getoond door stuk voor stuk de ontvangen biljetten in de hoogte te steeken, waarbij elk biljet met gejuich be groet wordt, indien het tenminste naar hun meening voldoende is voor de geleverde pres taties. Vrij, glashard, maar het is nu e-Jnmaal 's lands wijs, 's lands eer. Het is een heel in teressante avond geweest, waar we wat nieuws hebben leeren kennen. Het binnenland im per auto. Een volgende interessante dag is wel een autotocht voor de bemanning naar het bin nenland. Met een groote bus wordt in den morgen de tocht aanvaard. Eerst dicht langs de kust, via het plaatsje Rufisque, dat door Dakar doodgeeoneurreerd is, en da,n zwaaien we meer het binnenland in. Het landschap is heel vreemd voor ons, een zekere eentonigheid met toch voortdurend zeer afwisselende oogenblikken, vooral door de vogels, die er in veel variëteiten rond vliegen. We zien groote gieren, die onsma kelijke vogels met hun lange, kale halzen, en die mij altijd een zekeren afkeer inboeze men, misschien wel door de vele verhalen, die ik er vroeger over in de Karl May-boeken heb gelezen. Maar we zien ook heele kleine vogeltjes, die op kolibrietjes lijken en nestjes hebben, niet grooter dan een kindervuistje. Dan schieten er vlak voor onzen auto telkens vlugge klapperratten weg, die in het Franseh denzelfden naam hebben. Voor de niet-Indisch- gasten even ter verklaring, dat dit een we- zelaehtig uitziend diertje is, ook van de grootte van een wezel. Ze komen altijd in de huurt van klapperboomen voor, die we hier natuurlijk ook in grooten getale zien. Een andere merkwaardigheid zijn de groote termietenhevels, een mierenhoop van de ter miet, een half rood-witte, groote mier. Deze heuvels hebben fantastische vormen en zijn meer dan manshoogte, zooaJs u op de kiek in ons volgend nummer wellicht zult kunnen zien. Het einddoel van dezen tocht is Popen- guine, een heel klein negerdorpje, aan den anderen kant van de baai van Goree. Hier is een missie, waar we door den Pêre heel vriendelijk ontvangen worden en die ons zijn schooltje aanbiedt om de meegenomen etens waren op te eten. Het dorpje is een echt negerdorpje, zooals we ons allemaal ervan voorstellen met kleine ronde strooien huisjes en allemaal kleine, heele dikke negerjongetjes met hun brutale glitteroogen. Een primitieve goudsmid zien we hier nog, die op den grond gezeten zijn sieraden vervaardigt, en dan na een uurtje keeren wé langs denzelfden weg terug. Weer veel gezien en een kleinen indruk gekregen van een echt Afrikaansch landschap. Het jjaarwisselingsteeken. Ik heb nog vergeten te vertellen over het aardige initiatief van de Avro om ons op Oudejaarsavond het jaarwisselingsteeken te laten geven. Van te voren was er al twee maal gerepeteerd en op den avond zelf gin gen onze morseteekens over vreemde landen en zeeën tot in de huiskamers van luisterend Nederland en van onze familieleden, die, zoo als we al uit gehoord hebben, ons toch op dat oogenblik niet zoo ver weg dachten en wij dus, dank zij de Avro, eventjes bij hen thuis het Ouwe en Nieuwe hebben kunnen vieren. Jammer, dat de korte Nieuwjaarswensch van de K XVHI met de telefonie niet goed doorkwam, al hadden we het eigenlijk niet andere verwacht, omdat de tijd om die goed af te stemmen te kort was. Maar hoe. het ook zij, het was meer een origineel Avro-idee, dat door ons ook zeer geapprecieerd is. .Afscheid van Dakar. Nu gaan we nog éven voor de laatste maal naar Dakar, waar we als contra-beleefdheid voor alle ontvangen hartelijkheid, op den laatsten dag een thé' aan boord gegeven voor een 30-tal genoodigden. Het is een experiment, want we weten eigenlijk niet goed, hoe het zal afloopen met al die menschen, op ons kleine bootje, maar het lukt wonderwel en een juiste verdeeling over de heele boot weet verkeersopstoppingen te voorkomen. Een der gasten is de bekende vlieger Pelle- tier d'Oisy, die Commandant van de Fran- sche luchtmacht in West-Afrika is. Als we den volgenden dag weggaan, nemen we niets dan aangename herinneringen mede van deze energieke havenplaats en zrjn flinke, hartelijke inwoners. Over den Oceaan. Onze eerste oversteek over den Oceaan neemt een aanvang. Deze is niet anders dan heel rustig verloopen. We beginnen al met een olie-zeetje, langs de Afrikaansche kust om de Zuid te gaan. Het is lekker warm en we hebben over af wisseling niet te klagen. Wat we dien tweeden dag niet allemaal te zien krijgen, het is bijna niet te gelooven. Eerst op de dagwaeht zien we door de fel- oplichtende zee groote snelle roofvisschen, al jagende op kleiner grut, voorbij schieten; het is een wondermooi gezicht, als lichtende tor pedo's zien we ze al van verre aan komen jachten en in zenuwachtige baast zoeken klei nere ïichtplekjes een goed heenkomen. Ook overdag biedt de oceaan van alles en een der eerste dingen is een school van hon derden springende en duikelende dolfijnen, die we al op grooten afstand het water in be roering zien brengen; later is de boot om geven door al deze vroolijke, springende en snuivende visschen, die meters boven de op pervlakte uitschieten. Natuurlijk is dit op de film vastgelegd Een uurtje later zitten we in een grooten zwerm watervogels, die bij onze nadering tegelijk opvliegen en als een zwarte wolk aan den kim verdwijnen. Tenslotte de eeuwige haaien, die hier van zeer groot for maat zijn en voortdurend groote troepen vis schen achterna zitten, die wig telkens uit lijfsbehoud boven het water zien uitspringen. Het is daar in het water, geloqf ik, lang geen preizierig leventje als visch. Al deze dieren zorgen voor de noedige afwisseling. Men deelt ons mede, dat de C. J. M. V. „Volg Mg" te Julianadorp in het ontspanningsloeaal aldaar een 15-tal boeken ter lezing heeft neer gelegd. 1ICHTBEELDENAVOND CHR. SCHOOL. Woensdagavond 30 Januari wordt er in de Chr. School een lichtbeeldenavond gehouden, te 5 uur voor de kindaren. Dan wordt ver toond; De Negerhut van Oom Tom. 's Avonds half 8 voor de volwassenen. Dan zal worden vertoohd: Ben Hur. De toegang is voor allen vrij. Zie de adver tentie. BRIEF VAN DE „UIVEK". Gisterenmiddag werd door den heer K. W. een door hem met de „Uiver" verzonden brief en bestemd voor een familielid in Oost-tnd'ë, terugontvangen. De adreszgde was door ver- schroeiing en olievlekken dermate verminkt, dat van bestellen aan geadresseerde geen sprake kon zijn. Het adres van afzender was behouden gebleven, zoodat op deze wijze de brief bij den 'afzender kon worden terag be zorgd. VROOLIJKE AVOND. Jl. Zondagavond gaven Daan Pool en Tommy Bouman een avond van ernst en luim in de vrijwel geheel bezette zaal van den heer Bchrieken. Achtereenvolgens werden voorge dragen: „De man die lacht", „Wat je krjjgt', en daarna de revue „Hoera, de poppenkast"' door beiden zelf vervaardigd. Na de pauze: „Ik zoek een mensCh; „De sweepstake", en tot slot de bekende voordracht van Daan: „Hannes zingt de opera Faust". De zelf ver vaardigde costumes, decors, zoowel als de verlichtingsinstallatie waren prima, terwgl *t spel niets dan lof verdient. Elk jaar treedt dit duo op met een nieuw repertoire en elk jaar is de roep van het publiek weer: ,,'t was alleraardigst"; zoo ook nu. Een gezellig bal volgde na afloop. De heer Lubbert was wegens ongesteldheid afwezig. MededeeMngenv Ged. Staten keurden goed: de besluiten tot het aangaan van een kasgeldleening tot max. 50.000 en tot uitgifte van grond in erfpacht aan Chr. Dekker; de opgave van hetgeen in het jaar '35 voor de zcewaterkeerende wer ken is uitgetrokken en ver'eenden vergunning om de brug in de Middenweg over de Boer- manssloot te vervangen door een duiker. Er is een dankbetuiging ingekomen van de commissie tot bestrijding van de iepenzickte voor de toegezegde subsidie. Voor het ontginningswerk aan den boezem van den Wieringerwaard in werkverschaf fing is een subsidie toegekend van 95 der loonen, enz. Het werk is verleden Maandag aangevangen. Het vischwater is voor den tijd van 3 jaar verpacht aan P. Siewcrs, tegen 1000 per jaar. De perceelen grasgewas zijn grootendeels onderhands verhuurd; voor enkele perceelen bleken geen gegadigden te zijn. De vergoeding voor de maximale belasting van de electrische gemalen is door het P.E.N. aan de hand van een ocor Prof. Visser opge maakt rapport vastgesteld op 3530.18. Alle wegen stofvrij. In de vergadering van 28 April '34 werd besloten tot het stofvrjj maken van vele we gen, mits daarvoor een belangrijke bijdrage van het „Werkfonds 1934" kon worden ver kregen. Herhaaldelijk is gepoogd een gunstige be schikking op d1' plan te verkrijgen. Bij be sprekingen tusschen oen Dijkgraaf, een in genieur van het bureau var het Werkfonds 1934 en een Rijksinspecteur voor de werk verschaffing werd ten slotte meegedeeld: le. dat de hier voorgenomen werken feite lijk niet wirden geacht te behooren tot die, v.elke vallen binnen het kader van.het Werk fonds 1934 en dat, zoo van die zijde toch steun zou wordei verleeno, deze uitsluitend zou kunnen bestaan in een voorschot, dat ten hoogste gedurende vijf jaren renteloos zou kunnen vorden verkregen en dat daarna een matigo rente zou moeten opbrengen, terwijl het bedrag van het voorschot in ten hoogste 50 jaren zou moeten worden afgelost; 2e. dat de werken wel worden gerekend in aanmerking te komen voor werkverschaffing en dat, geziei het groot aantal verkloozen in de gemeente, de medewerking van den Polder tot werkverschaffing en den finan- cieelen toeciand, een ruimt bijdrage in de kos ten der werken zou worden voorgesteld, zoo men deze in werkverschaffing liet uitvoeren. Dat voorstel zal vrij zeker zoo ver gaan, dat de arbeidsloonen met reg mverlies, rente- zeegls, ziekte- en ongevallei verzekering bui ten bezwaar van den Polder zullen blijven en dat door den Polder moeten worden gedragen de kosten van materialen, gereedschappen, het toezicht en de leiding bij de uitvoering. Dj «graaf en Heemiaden stelden voor op zoodanige regeling n t gaan en Jan tevens nog een poging te doen om /an het Werk fonds '34 te verkrijgen, hetzij een voorschot, aanvankelijk zonder rentebetaling, later tegen een matige rente, hetzij een bijdrage zonder verplichting tot teruggave of rertebetaling en het. plan nu zoo op te zetten aat het al de wegen omvat, welke bij Anna Paulownapol- der in onderhoud zijn. De totale kosten worden geraamd op 128.000; de arbeidsloonen enz., die buiten bezwaar van den A. P. polder blijven op 56.000, zoodat dus een som van 72.000 blijft te dekken. Men meent in redelijkheid dan nog op een bijdrage van het Werkfonds aanspraak te mogen maken. Dijkgraaf en Heemraden achten, de ver wachte bijdrage buiten beschouwing latend, het leenen van die 72.000 te '-erkiezen boven een hulp, naar de bovengenoemde wijze, van het Werkfonds, die dan voor het volle bedrag, 128.000, zou gelden. Bij het leenen van 72.000 tegen een rente van 4 «4 is per jaar ongeveer 9000 te betalen aan rente en aflos sing gedurende 10 jaar. En 128.000 voor schot van het Werkfonds zou bij de matige rente van 3 (de eerste vijf jaar renteloos) en als elk jaar een vijftigste wordt afgelost de eerste 5 jaren 2560 per jaar en dan nog gedurende 45 jaren ongeveer 4700 per jaar •vragen. Rekenend op een rente en aflossing van 9000, de kosten van teren om de drie jaar van de 73 km wegen gesteld op 11.000 komt men met de bijkomende kosten tot een bedrag van 26.600 per jaar. Dijkgraaf en Heem raden ontveinzen zich niet, dat de polder bij aanneming van het voorstel zich gedurende ten minste 10 jaren zware offers zou moeten getroosten, maar, meenden toch, met het oog op de groote behoefte aan arbeidsgelegenheid, waarin de Polder eigenlijk alleen van betee- keriis kan voorzien, en in aanmerking nemen de de blijvende verbetering der wegen, op een gunstige beslissing te mogen rekenen, temeer daar men ei toeh ook nog op ver trouwt steun in eenigerlei vorm vai het „Werkfonds 1934' te zullen ontvang-ja De heer Komen zeide met genoegen van de voorstellen kennis genomen te hebben en te verwachten, dat zij in breeden kring instem ming zullen vinden. Gevraagd werd aandacht te schenken aan de bocht in den Nieuwen Meerweg. Deze weg zal ook geteerd worden, doch het Dag. bestuur zal bovendien zien of het verloop van den weg is te verbeteren en eventueel met voorstellen dienaangaande komen. Het voorstel om op genoemd voorstel in te gaan en de noodige maatregelen tot het ver krggen der bijdragen te nemen, werd aange nomen en tevens besloten zelf een wegwals van 5 ton aan te schaffen, daar dit voordee- Hger zal zjjn dan het huren en de vervoer kosten er van in de twee jaren, die men voor het plan noodig acht, terwijl ze later dienst kan doen grind in de geteerde wegen te wal sen. Het plan is met twee ploegen, elk van 35 man, te werken. Geldleening. Evenzoo werd aangenomen het voorstel tot intrekking van het besluit tot het aangaan van een geldleening voor wegverbetering van 10.000 en tot het aangaan van een tijdelijke geldleening voor dit doel tot een maximum van 100.000. BILJARTEN. Uitslag van de wedstrijden van de vereeni- ging HolJ. Noorderkwartier. le partij: Slikker (225)De Graaf (40). Slikker wint, maakt in 11 beurten 225 p., hoogste serie 35; De Graaf in 10 beurten 25 p., hoogste serie 7. 2e partij: De Graaf (40)Jonker (90). Jonker win in 9 beurten, h.s. 33; De Graaf in 9 beurten 34, h.s. 16. 3e partij: Blaauboer (40)Slikker (225). Slikker wint in 15 beurten, h.s. 70; Blaauboer 15 b. 30, h.s. 11. 4e partij: A. Rot (70)L Kuiper (35). Rot wint in 17 beurten, h.s. 26; Kuiper 16 b. 31; h.s. 6. 6e partg: Sleutel (40)Stipiraan (60). Sleutel wint in 19 b., h.s. 15. Stipriaan 18 b. 57, h.s. 14. 6e partg: W. Blaauboer (40)H. Jonker (90). Jonker wint in 14 b., h.s. 27; Blaauboer 14 b. 38, h.s. 15. 7e partij: Rot (70)—Stipriaan (60). Sti priaan wint in 19 b., h.s. 14; Rot 19 b. 51, h.s. 9. 8e partg: Slikker (225)—Kuiper (35). Kui per wint in 18 b., h.s. 9; Slikker 18 b. 221, h.s. 63. 9e partij: Stipriaan (60)—Jonker (90). Jonker wint in 17 b., h.s. 23; Stipriaan 17 b 62, h.s. 11. 10e partg: Blaauboer (40)—Sleutel |40). Sleutel wint in 13 b., h.e. 10; Blaauboer 13 b 31, h.s. 13. He partg: Rot (70)—Blaauboer (40). Rot wint in 12 b., h.s. 15; Blaauboer rl b. 27 h.s. 14. 12e partg: Kuiper (35)—Jonker (90). Jon ker wint in 14 b., h.s. 29; Kuiper 1 'b., h.a 5. ISe partij: Sleutel (40)—Kuiper O"). Sleu tel wint in 13 b., h.s. 13; Kuiper 12 b 21, b.s. 9. 14e partij: Stipriaan(60)—Slikker (225). Slikker wint in 13 b., h.s. 55; Stipriaan 13 b. 40, .h.s. 11. De partijen De GraafRot en De Graaf Slegtel worden later bij De Graaf te Barsin- gerbom gespeeld. De groep Anna Paulowna en Wieringer waard won 12 partijen; de groep Kolhom— Bai singerhorn 2 partijen. MF.KIV11S ANNA PAULWONA EN WIEKINGEN VALT GELIJK. Wel is de kennis nog ver af, .Jaar het ver huren van de standplaatsen neeft al spoedig' plaats. In verband daarmee wees men er ons op, dat dit jaar de Vieringer- en de Poider- kerinis gedeeltelijk samen zullen vallen. De Poldersche kermis begint den 4en Zondag in Juli en daar de eerste Juli op Maandag valt is onze 'kermis dit jaar zoo laat mogelijk in Juli n.1. p 28, 29 en 30 Juli De Wieringer kermis begint den ."atsten Donderdag in Juli en daar de laatste Juli op Woensdag valt, begint dit jaap de Wieringer kermis op den vroegst mo- geljjken datum en is op 25, 26, 27, 28 en 29 Juli. Tot nu toe zijn, voor zoover we weten, nog geen serieuze pogingen aangewend om eeil der kermissen naar andere data te ver schuiven, terwgl hei gedeeltelijk samenvallen voor verscheidene exploitanten en plaatselijke middenstanders onvoordeelig zal zrjn. j ONTSIERENDE RECLAME. ,r j Het provinciaal bestuur heeft hen, die langs den Lagedijk en de Van Ewycksvaart reclame- vlaktes verhuurden, bevolen de reclames te verwijderen. Hoewel het in het algemeen is toe| te juichen, dat men i et aanbrengen van reclame, die het landschap ontsiert, tegen gaat, lijkt het ons toe, dat op dit gebied toch eeq ruimer arbeidsveld is te vinden in de buurt der groote steden, dan hier, waar mis schien maar enkele vierkante meters reclame zijn aangebracht. ^g het onderhoudswerk van den Polder zal de ibestaande bescherming van de Kneeskade ter, hoogte van de hoeve „Zeriand" vervangen worden door een beschoeiing ter lengte van pijp. 50 m. VERLOTING. Door het bestunr van de „Wieringer Schaak club" is bij B, en W. vergunning aangevraagd tot! stgving der vereenigingskas een verloting te mógen houden. DIENSTPLICHT. In deze gemeente hebben dit jaar 41 jonge mannen aangifte voor den dienstplicht, lich ting 1936, gedaan, AUI. VERGADERING DER „ONDERLINGE C^LASVERZEKERING MAATSCHAPPIJ", WIEKINGEN. Ruim 8 uur opent de heer Bakker deze sleCht bezochte bijeenkomst. Wanneer de notulen van de vorige verga dering zijn voorgelezen, geeft de Directeur, de heer G. Timmerman, uitvoerig verslag van zijn werkzaamheden, waaruit wij onderstaande cijfers ontleeneD- 1934. Ontvangsten j 283.15, uitkeering door herverzekeringmaatschappijen 100, totaal ji83.15. Uitgaven 265.73, blijft 117.42. Bij: rente 1934 13.04, kassaldo 1 Jan. 1934 494.38, totaal 507.42. Saldo 1 Jan. 1935 624.84, hetgeen geplaatst op Boerenleen bank. - Uit het verslag volgt verder, dat er uitge geven zijn 4 nieuwe polissen, gewijzigde polissen, X duplicaat-polis. 33 ruiten orders. De vooruitgang, vergeEken met 1C33, is dus 130.46. Het is derhalve een gunstig jaar te noemen. Bij de verkiezing van een Commissaris wordt de heer Bakker herkozen bij acclama tie^ Wat de premie-vaststelling betreft, deze waS vorig jaar 60 der tarief premies. Thans steft de heer Bakker voor over 1935 geen pre- mié te heffen. (Goedgevonden). Bij de rondvraag kwamen nog enkele per- sodnlijke vragen naar voren, die naar genoe- geij worden beantwoord. Een voorstel van den heer De Graaf om het salaris van den Directeur met 25 te ver- hoqgen, blijft evenal3 het voorstel om 25 gratificatie te geven, hangen op het uitbren gen van gelijk aantal stemmen. Bencemd tot contróle-commissie de heeren P. de G.-aaf en S. Veerdig. Sluiting. f Hippolytushoef. DOOPSGEZINDE JONGERENKRING. isjaar wij vernemen houdt de Doopsgezinde Jongerenkring Donderdag 21 Januari a.s. des avonds om 8.15 uur een bijeenkomst in het nieuwe catechisatielokaal te Hippolytushoef. COMMUNISTISCHE PARTIJ. Op Zaterdag 2 Februari a.8. des avonds 7.30 uur, zal in het café Scheltus te Hippoly tushoef voor de afdeeling Wieringen der C. P. D- ate spreker optreden de heer H. Gort zak, functionaris van voornoemde partg te Amirtcrdam. Voor het te houden debat zijn uitgenood!gd onze S. D. A. P.-pfJceling en de „Vrije Groep Socialisten". VOORDRACHTAVOND. „KUNST NA ARBEID". Naar wij vernemen zal voor onze Vrije So cialistische Jeugdvereeniging, „Kunst r Ar beid;" op Zondag 3 Februari optreden in „Con- cordia", van den heer S. Halfweg te Hippoly tushoef, de heer Martien Beversluis, welbe kend van de „V.A.R.A."-uitzendingen, terwijl de Jeugdvereeniging nog tooneel, voordracht, zang, enz. enz. ten gehoore zal brengen. ■rt'i NAAR HET CONCOURS. Men deelt ons mede, dat de muziekvereeni- gipgen „Harmonie" en „Apolio" dit jaar deel nemen aan het op 26 en 30 Mei a.s. te Winkel tq., houden concours van den Westfrieschen Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen. .Harmonie" komt uit in de rr nie), van Fr. Schubert, arrangement G°ÜS»o" komt uit in de le afd. Harmonie met het verplichte nummer: „Ouverture Ma dame Passe-partout" par H. Fernan Wij wenschen beide vereenigingen een flin ke studie en veel succes toe. R.K. GEM. TOONEELVEREENIGING „ST. I5IPPOLYTUS". Men deelt ons mede, dat de Gemengde R K. Tooneclvereeniging „St. Hippolytus" voor haar aA uitvoering in studie heeft genomen het be kende tooneclstuk „De Gerechtigheid Gods oorspronkelijk drama in drie bedrijven door Pater Franeiscus Servatius, minderbroe< er- Kapucijn. OPENBARE VERKOOP. Zaterdag 26 Januari 1935 had ten verzoeke van de Gebroeders Meijert, Marinus en Nan Mulder S.Jzn. in het café „Centraal" van den heer S. Kaan te Hippolytushoef ten overstaan van notaris Obreen, de openbare verkoop plaats van de volgende landerijen: le. „de Bietzop", groot 0.70.75 ha, hoogste bieder en kooper de heeren B. H. Kraan c.s., voor 1350. 2e. „Ven bij Pruimboom", groot pl.m. 0.57.00 ha, hoogste bieders de heeren W. de Vries en C. Vermeulen, voor 900.afge mijnd met 17.er boven door den heer J. Mulder Nz., voor zijn lastgever, den heer P. Mulder Dz.; 3e. „Noorderven", groot 0.43.90 ha, opge houden voor i 380. 4e. „de Nes", groot 0.56.20 ha, hoogste bie der en kooper de heer P. P. Tont Vet, voor 560.—. Zondag j.1. vergaderde in Hotel Kaan te Hippolytushoef bovengenoemde visschersver- eeniging voor de eerste maal in het nieuwe jaar. Te ruim 3 uur opende de Voorzitter, de heer J. Tijsen, de vergadering, daarbij de ge bruikelijk nleuwjaarwensch uitsprekende. Di rect nadat de secretaris, de heer S. P. de Vries, de notulen der vorige vergadering had voorgelezen, die zeer volledig waren, ging men over tot punt 3 der agenda, n.1. de Ingekomen stukken. Er was een schrijven betreffende het af slaggebouwtje bij De Haukes. Op een door hem ontvangen schrijven heeft de heer Ont vanger der Registratie en Domeinen te Den Helder geantwoord, dat hg, wat zijn ressort aangaat, daaromtrent nog geen beslissing kan nemen; overigens verwijst hij naar den Dienst der Zuiderzeewerken. Bij eenig verder gepraat hierover komt ter sprake de over name van dit perceel door den heer S. 'frrl: te De Haukes. Bg onderhandeling is gebleken dat de heer Omis bezwaren heeft geopperd, daar hij zelf 10 recognitie zou moeten be talen, 'waarvoor hij niet veel voelt. Een en ander zal alsiiog nader met den heer Omis besproken worden. Nog eenige stemmen gaan hierover op, waarbij voorzitter de gestelde vragen naar genoegen beantwoordt. 2. Een schrijven over het waterverbruik van den visch afslag Den Oever. Eerst betaalde de vereeniging aan de gemeente Wieringen het water. Doch in verband met het niet gelijk oploopen der boekingsperioden was het beter de waterlevering op naam der vereeniging te zetten, hetgeen financieel geen verschil maakt. Bedoeld schrijven geeft een tarief op der waterleveringen. 3. Een aanvraag om st jin van den heer J. Bakker Azn. Volgens reglement heeft hij geen rechten, doch om moreele redenen is Voorzitter er voor hem op andere wijze steun toe te zeg gen, b.v. door middel van werk. 4. Een verzoek van Wed. A. Bakker, even eens om steun. Afgewezen, daar adressante geen rechten kan doen gelden. 5. Dankzegging van onzen burgemeester, den Edelachtbaren heer L. C. Kolff. De Burgemeester brengt in dit schrijven de vereeniging D.E.T.V. en het Visschei-sfonds ten zeerste dank voor het hem aangeboden geschenk (wandelstok met inscriptie) ter ge legenheid van zijn 12'/^-jarig ambtsjubileum. Rekening en verantwoording. Bezittingen per 1 Jan. 1934 bedroegen 4.071.85, op 1 Jan. 1935 4.790.05, vermeer dering alzoo 718.20. 1934: Ontvangsten 3.011.64, uitgaven 735.17, saldo 2.276.47. Statuaire verdeeling: 2/3 ten bate wcezen en weduwen 1.517.64, 1/3 ten bate oude vis- schers 758.83. Van het beschikbare gereserveerde bedrag van 1517.64 werd uitgegeven een bedrag van 619.30, blijft dus 898.34. Omzet over 1934 aan den afslag: Alikruiken 1793 balen; wulken 1070 balen; bot 545164 pond; haring 42755 tal; idem 107089 kisten; paling 238159 pond; oesters 252 stuks; toters 1969 kisten; puitaal 4001 pond; spiering 20870 kg; zalm 11 stuks; idem 786 pond; steur 1 stuks; makreel 701 kisten; bliek 9271 kisten; nest 370 kisten; geep 1627 tal; flint 53 kisten; ansjovis 20581 kg. De totaal geld-omzet bedroeg 365.210.17. Ten bate van het Visschersfonds komt hier van 1'4 is 4.504.94. Overige ontvangsten (kade- en kistengelden, enz 10CV.J; totaal 5.565.94. uitgaven 2.326.37, saldo 3.239.57. Andere uitgaven: Administratie-kosten en sociale lasten 594.23, in kas op 1 Jan. 1935 2666.14. Bestuursverkiezing. Herkozen werden de heeren J. Koom, C. Metselaar en S. P. de Vries. Liquidatie der Vereeniging? Voorzitter verheugt zich over het feit, dat het bestuurslid, de heer Koorn, wederom herkozen werd. Spr. meent voorts, dat de cg- fers niet veel goeds voorspellen. De opbrengst is in alle geledingen geringer te noemen. Het IJsselmcer raakt overbevischt. Ruim 60.000 gulden werd minder omgezet dan vorig jaar. Dan komt spr. op het Visschersfonds als zoodanig. Bevoegde personen hebben liquida tie der bestaande vereeniging geadviseerd en oprichting van een nieuwe. Ook zou het mo gelijk zijn de risico over te dragen aan een erkende levensverzekeringmij. (voorstel van den secretaris). Rondvraag. Voor de rondvraag geven zich velen 0p. De heer K p i t e i n praat geruimen tgd over de waardevergoeding bij de Zuiderzeesteun- wet De heer M e t s e 1 a a r zou willen, dat de spuisluizen bjj volle maan dicht waren, daar er zeer veel paling wegzwemt. De visehkooper Jb Tijsen wenscht meerdere afslag-gele genheid De heer J n. ten B o k k e 1 wil een handwagen in plaats van een kruiwagen bij den afslag. He heer Jn. Lont wenscht, dat er statiegeld op de kisten geheven wordt; er raken er vele zoek. Voorzitter antwoordt naar genoegen op de hem gestelde vragen, waarbij hoofdzakelijk naar voren komt, dat voor vele gevallen praktische uitvoerbaarheid niet mogelijk is. Wat betreft de kisten wordt besloten niet meer afval en rommel in de kis ten te bergen. En hiermede is ook deze vergadering weer tot een goed einde gebracht. Voorzitter sluit en dankt de pers. MOTOIi-ONGEVAL. De heer C. K., welke zich van de Haarlem mermeer per motor naar Wieringen begaf, had het ongeluk bij Schoorl te slippen door de gladheid van den weg. Het kwam dusdanig aan, dat hg in een ziekenhuis te Alkmaar op genomen moest worden. Naar wij vernemen, is de toestand thans vooruitgaande. UITVOERING GYMNASTIEKVEREENI- GING „WIERINGEN". Mej. Snooy, kampioene van Noord-Holland, goeft prachtige staaltjes van haar kunnen. Zondagavond te ongeveer acht uur opende de heer Penneltamp, de gymnastiekleraar, voor een goed bezette zaal in „Concordia" do feestelijke uitvoering van de Gymnastiek ver. „Wieringen". Direct daarop nam het zeer selectieve pro gramma een aanvang. Frappant is het, dat ei in deze vereeniging alleen dames zijn. Achter eenvolgens geven de verschillende dames-af- deelingen een rijdans, vrije oefeningen een dans en knotsoefeningen, welke geheel in rhytmische stijl zijn gehouden. Door de dames Ruitenburg, Idema, A. Dek- kei en Lont wordt vervolgeus een komische voordracht gehouden, waarbij vooral de toi letten de lachlust opwekten Zij oogstten hier mee een hartelijk applaus. Dan volgt een tooneelstukje „De vertroe telde dienstbode", gespeeld door de dames Lont, Dekker, Blaauboer en Idema. Zonder uitzondering was hun spel geheel beheerscht en goed. Een aardig moment. Wanneer de heer Pennekamp op het tooneel komt en mededeelt dat iemand uit de zaal verzocht heeft of Mep Snooij, kampioene van Noord-Holland, niet eens een van haar oefe ningen wil doen, breekt een ovatie los, waar voor Mej. S. bezwijkt en hoewel geheel on voorbereid, een mooie vrije oefening vol brengt, waarvoor zij een dankbaar publiek aan zich verplicht. Het zou hier op zgn plaats zijn deze sportieve dame eens een beetje meer op den voorgrond te plaatsen. Het is een zeld zaam iets, dat men een provinciale kampioen in zoo n kleine gemeente aar treeft. En omdat het publiek stampte, klapte en joelde, werd nog een keurige knotsoefening gedaan, bege leid door muziek van een gram o/oonplaat Het behoeft eigenlijk geen betoog meer, ilat hierna een warm applaus losbrak. Van een onbekende kreeg ze in de haast nog bloemen. De bescheiden juffrouw Snooy wtsl niet zoo gauw wat zij er aan had. Laten wjj appre- cieeren, dat wjj zoo'n sublieme gymnaste in ons midden hebben. Zeer vele thuc-htijvers kunnen gerust eens naar de prestaties van de gym komen kijken en wij zijn overtuigd, dat men zal zeggen: „dat had ik niet gedacht". Wg krijgen verder gaande dan nog de be roemde K.LM.-girls en een fantasie-balletje te zien, welke keurig in pittige pakjes waren gestoken en dansten alsof zij in de Bouw meesters revue optraden. Dan nog een moei lijke z.g. langzame oefening en dan komt het slot in den vorm van een dans met zang door een achttal dames met In het midden de heet Pennekamp, die heel veel heeft bijgedragen om dezen mooien avond te doen slagen. En dan zakt het scherm en gaan wij huis waarts, een dansgraag publiek achterlatend. De gymnastiek vereeniging kan zeer zeket op een geslaagden avond terugzien. UITVOERING FANFARECORPS. Het plaatselgk Fanfarecorps, dat in dcS zomer van 1933 tot stand kwam, en in hoofd zaak dus met leden moest beginnen, die wel eens een instrument hadden gezien, maar het nog nimmer hadden bespeeld, heeft Zondag avond zijn eerste uitvoering gegeven, en dat op een wijze, die het alle eer aandoet. Het eerste nummer, een marsch, werd op pittige wijze ingezet, en zoo kwam er voor de pauze nog een wals, twee marschen, een ouverture en een Pas-Redoublé. Na de pauze werden nog enkele muziek nummers vertolkt, terwijl leden van D.E.V. een tooneelstukje: „De Truc van Tienus" gaven. Er werd goed gespeeld en onbedaarlijlt gelachen om de grappen der tooneelisten. Deze eerste uitvoering mag zeker als geslaagd ge noemd worden. AUTO-ONGEVAL. Doordat een vrachtauto van den heer Bruin in de Waalderstraat te Den Burg stopte, zon der dat de heer Barends, die daar met een luxe-auto achterrced, dit opmerkte, ontstond een vrij hevige botsing. Van de luxe-auto werden de radiateur en de lampen vernield. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. MA KKTOV ERZICHT. De vee-aanvoer ter markt van Maandag was onbeteekenend, alleen enkele kalveren werden verhandeld. De varkensprgzen op de boerderijen zijh aanvankelijk gestegen, betaald wordt 16'A 17 cent per pond. Aan de eierenveiling zakte weder de prijs der kipeieren met ongeveer 20 cent per 100 stuks. De middenprjjs eieren van 60 kg) be droeg 2.30 tot 2.35 per 100 stuks.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 10