Buitenlandsch Overzicht. LISTERIN E TANDPASTA NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De katholieke kerk en de N.-S. staat. De film van Prinses Juliana DEMOORDOP DE KEIZERSGRACHT No. 7547 EERSTE BLAD DINSDAG 29 JANUARI 1935 63s2e JAARGANG BINNENLAND Bekijk IJw gebit eens in den spiegel - Stellig heeft U Groote Tube slechts 60 cent Eerste Kamer. COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant t 1.50; Koegras. Anna Paulowna. Breezand, VVieringen en Texel t 1.65; binnenland f 2.—, Nederl Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10 idem per mail en overige landen t 3.20. Losse nos. 4 ct.; tr. p. p. 6 ct. Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad resp. f 1.20. f 1.50. f 1.50, f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N V Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prgs Kleine advertentiën (gevraagd, te koop. te huur) bij vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 ct per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct De Times over de Europeesche politiek van Engeland. De Bal kan bond zou Lavals politiek ondersteunen. De strijd tusschen China en Japan. De Times, het toon- a a n gevende Er.gelsche blad, bevatte Zaterdag een hoofdartikel, waarin in aansluiting op een door den conservatieven afgevaardigde, Sir Edward Grigg, te Oxford gehouden rede, aangedrongen wordt op een krachtig initiatief van de zijde der Engelsche regeering, bg de aanstaande internationale besprekingen, en in het bizonder inzake het vraagstuk der bewapening en rechtsgelijk heid. De Duitsche herbewapening, zoo schrijft de Times, is het middelpunt van de Europeesche politiek en de Duitsche rechtsgelijkheid bin nen een systeem van veiligheid is de grond slag, die door allen is aanvaard. Het is thans het oogenblik om de aan Duitschland, Oostenrijk, Hongarje en Bul garije opgelegde bewapeningsbeperkingen op te heffen, en deze te vervangen, door een algemeen systeem van beperking dér bewapening. Het is niet de bedoeling geweest, dat de door de vredesverdragen opgelegde beperkin gen voor altijd eenzijdig zouden blijven. Het blad eischt een verdere uitbreiding van het verdrag van Locarno, dat de spil is van de geheele buitenlandsche politiële van Enge land. Een nieuwe bekrachtiging van het Lo- carno-pact inzake den luchtoorlog moet een definitief eind maken aan de mogelijkheid, dat de een of andere mogendheid de dupe wordt. Geen land mag erover in twijfel wor den gelaten, of het Locarno-verdrag al dan niet op den luchtoorlog van oepassing is. Er bestaan echter, zoo vervolgt het blad, dui delijk grenzen voor de verantwoordelijkheden, die Engeland op zich kan nemen. Van geen land kan verwacht worden, dat het werkelijke ml'itaire verplichtingen op zich neemt in ge vallen, die zijn eigen belangen in het geheel niet raken. Men* mag verwachten, dat Flandin en Laval bij hun bezoek aan Londen niet meer zullen wenschen dan steun van alge- meenen aard voor de Oost- en Midden Euro peesche pacten. Sir i iward Grigg had in zijn rede te Ox ford o.a. verklaard, dat Engeland bij de bevei liging van West-Europa tegen den oorlog een vasten koers zou moeten volgen. De gebre ken van het Locarno-pact konden samengevat worden in de onzekerheid over de werking van de bepalingen, waardoor het optreden te gen een aanvallenden staat werd bepaald. Het grootste gebrek was chter, dat de Britsche Dominions, die het pact niet onderteekend hebben, niet kunnen deelnemen wanneer En geland krachtens het pact gedwongen is op te treden. zal nooit toestaan dat zijn eenheid in ge vaar wordt gebracht. De Daily Telegraph meldt uit Belgrado, dat de aanleiding tot de aldaar gehouden bespre kingen tusschen den Turkschen minister van buitenlandsche zaken, en den Zuidslavischen ministerpresident en prins-regent Paul ge zocht moet worden in de bezorgdheid, die het pact van Rome en het aanstaande bezoek van Flandin en Laval aan Londen bij de staten van de Kleine Entente en van de Balkan entente, alsmede bg Sowjet-Rusland gewekt hebben. Men vreest, dat het vier-mogendhedenpact weder opgehaald wordt en dat daardoor de groote mogendheden in Oost-Europa een over wicht zullen laten gelden, en Sowjet-Rusland bq de Europeesche aangelegenheden ter zy zullen schuiven. Voorts is men volgens het blad van mee ning, dat Laval niet bestand zal biyken tegen den door Engeland en Italië in deze richting uitgeoefenden druk, ondanks zijn tegenover de genoemde Oost-Europeesche staten te Ge- nève gedane belofte, dat het viermogendhe- den pact niet opnieuw zou worden opgehaald. De nervositiet is bovendien door den staats greep in Bulgarije vergroot; de opneming van „anti-Zuid-Slavische elementen" in de Bul- gaarsche regeering zou aanleiding gegeven hebben tot het vermoeden, dat de Italiaan- sche invloed op den Balkan sterk is vermeer derd. Zuid-Slavië vreest een nieuwe omsingeling van de zyde van Italië en zoekt derhalve nieuwe bondgenooten, waarby het thans zijn blik naar Sowjet-Rusland richt. Te Belgrado zou men meenen dat Litwinof te Genève aan Jeftitsj zou hebben beloofd, door belangrqke Russisch-Slavische handels verdragen den uitvoer van Zuid-Slavië te steunen, en iedere communistische activiteit in Zuid-Slavië te zullen remmen, opdat tus schen beide landen een toenadering en een hervatting der diplomatieke betrekkingen tot stand komt Prins Paul. de Koningin-moeder en het hof te Belgrado in het algemeen zouden echter tegenover een verzoening met Sowjet-RuS- land zeer afwijzend staan. De politiek van Laval en de Balkanbond De correspondent van Petlt Parisien, te Bel grado, heeft een onder houd gehad met Roesjdl Ares, den daar vertoe- venden Turkschen mini ster van buitenlandsche zaken die de verze kering gaf, dat Laval by zgn politiek op den or.voorwaardelijken steun van de vrienden en genooten van de Balkan-Entente kan rekenen. De Balkanbond stelt zich op het stand punt, dat hij in de algemeene politiek een steeds grootere rol moet gaan spelen. Hy ^A-KONING FERDINAN l>, de neerscher van Bulgarije van 1908 tot 1918 toen hij ten behoeve van zijn zoon Boris, af stand deed van den troon. Hij wordt in 26 Fe bruari a.s. 7>) jaar. De strijd in het Verre Oosten Als de politiek van Japan, ten opzichte van China, niet zoo treurig was, zou men er om lachen. De pogingen die men doet om theoretisch den vrede te pree- ken, terwgl men practisch de Chineezen in de pan hakt, zgn e zoo sterk staaltje van di plomatieke onmacht, dat het zgn weerga in de geschiedenis der volkeren nauwelijks vindt. Hieronder geven we eenige berichten over strijd en onderhandelingen, die zonder com mentaar voor zichzelf spreken. De woordvoerder van het Japansche mini sterie van buitenlandsche zaken heeft in een persconferentie verklaard, dat de regeering een mededeeling van den opperbevelhebber der Japansche troepen in de provincie Kwan- toeng, generaal Minami, ontvangen heeft, volgens welke de op 23 Januari begonnen militaire actie in de provincie Tsjahar geëin digd is. De Japansche strgdkrachten hebben alle door Chineesche troepen bezette ge- biedsdeelen in bezit genomen. Daarmede is het incident als geëindigd te beschou wen. In de mededeeling wordt er nog op gewezen, dat zich in de provincie Tsjahar aan Japan vgandelgke organisaties verzamelden, welke zich ten doel hadden gesteld, de betrekkingen tusschen beide landen te vertroebelen. De militaire attaché van het Japansche ge zantschap te Peking zou verder onderhande lingen voeren met de Chineesche regeering. De woordvoerder van het ministerie ontkende met de meeste kracht de geruchten, in het bijoznder verbreid doo de Amerikaansche pers, omtrent een annexatie van Mantsjoekwo door Japan. Van Japansche zijde houdt men vast aan de uitvoering van de volgende maatregelen: Bijeenroeping van een conferentie in Fe bruari te Kalgar ten behoeve van gedachten- wisselingen over den toestand in Tsjahar, ontruiming van 1600 km2 land door de Chi neezen, staking van de militaire operaties aan beide zgden. Ondanks de bovenstaande mededeelin- gen méldt een bericht uit Peking, dat de Japanners voortgaan de troepenmachten aan de Chineesche grens te versterken. In Chineesche kringen neemt men dan ook een hervatting van de vyandelgkhe- den aan binnen eenige dagen. De generaal-adjudant van den keizer van Mantsjoekwo, g- eraai Isimaru, neeft den keizer en de regeering rapport uitgebracht van de militaire operati. s aan den Grooten Muur. De militaire actie, hoewel zg slechts een plaatselijk karakter draagt, is nog niet geëindigd. De Chineesche autoriteiten hadden in de provincie Tsjahar een aantal militaire verster kingen laten aanleggen, waardoor volgens den Japanschen rapporteur, de veiligheid der Japansche troepen gevaar liep. LORD BADEN POWELL, opperchef van de padvindersorganisaties, die op het oogenblik een wereldreis maakt, om de verschillende organisaties der padvinders te inspecteeren. SANCHEZ GEURRA. f. Tegenstander der dictatuur van Koning Alfonso. De Spansche staatsman José Sanchez Guerra is Zaterdagavond om zeven uur te Madrid overleden. Viermaal minister-president en leider der conservatieven is Sanchez Guerra geweest, die zes en zeventig jaar oud is geworden- Een vermaarde en gevreesde figuur in het Spaansche politieke leven onder de monar chie; een felle tegenstander van de dictatuur en van den persoon van Dor Alfonso als ko ning, zonder daarom uitgesproken republikein te zijn. Een dag van groote beteekenis. De Berl. corr. van de Neue Zürcher Ztg. noemt den 17en Februari a.s. een „kritieken dag", die van groote beteekenis zal zijn voor de betrekkingen tusschen de katholieke kerk en den staat. Op dien dag toch heeft bis schop Bares de katholieken van Berlgn op geroepen tot het pausfeest in het Sport- palast, ofschoon er nog steeds een beschik king van Goering bestaat, welke het houden van openbare katholieke plechtheden, buiten de kerkgebouwen verbiedt. Bisschiop Bares heeft echter de uitnoodigingen onder zijn diacessen reeds reeds verzonden en wacht nu af of er een verbod zal komen. De bgeen- komst is dus om zoo te zeggen een toetsteen voor de verwachting dat de houding van de katholieke geesteiykheid bg het Saarplebis- ciet den Duitsche katholieken wat meer vry- heid van beweging zal schenken. Behalve in Pruisen beklagen de katholie ken zich ook in Beieren over belemmering van hun vereenigingsrecht De kardinaals Faulhaber en Bertram hebben zich schrifte- lijk bg Hitier beklaagd maar voorloopig slechts ten antwoord ontvangen, dat hun be zwaarschriften aan Goerings departement doorgezonden zgn. NEGEN TOT TIEN MILLIOEN WERKLOOZEN. De secretaris van Arbeid mej. Perkins, heeft medegedeeld dat de Vereenigde Staten op het oogenblik 9 él 10 millioen werkloozen herbergen; bovendien komen 7.400.000 bene den de 15 jaar ten laste van de federale re geering en van de staten. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. By een roeping van twee commissies. Telegrammen uit Genève aan de Londensche avondbladen berichten dat Henderson tegen 14 Februali twee commissies van de ontwa- penings conferentie weer heeft bijeengeroepen en wel de commissie die een ontwerp-conven- tie moet opstellen. SALARISHERZIENING VOOR HET PROV. PERSONEEL IN NOORD-HOLLAND. Ged. Staten reageeren. Ged. Staten van Noord-Holland hebben in een uitvoerig schrgven aan Prov. Staten den gang van zaken uiteengezet ten aanzien van den door de regeering gestelden eisch om vóór 1 December de salarisregeling van het provinciaal personeel, die op 1 September in werking was getreden, te herzien (te ver lagen). De termijn voor de inwerkingstel ling is later verlengd tot 1 Januari. Thans is een kon. besluit afgekomen, waarbij het College wordt uitgenoodigd binnen 3 weken, gerekend van den dag der ontvangst, de her ziening tot stand te brengen. Dit beteekent in casu, dat deze termgn op 12 Februari af loopt. Is dit op dien datum nog niet geschied of zou het college tegen voldoening aan de uit- noodiging bezwaar maken, dan stelt de Kroon de nieuwe salarisregeling vast Door dit Koninklijk besluit, aldus Ged. Sta ten verder, is de salarisregeling aan de be slissing van de provinciale staten onttrokken en wordt ons college geroepen te doen, wat overeenkomstig de provinciale wet tot de bevoegdheid van de staten zou hebben be hoord. Het zal geen betoog behoeveft, dat wy het door den minister van binnenlandsche zaken ingenomen standpunt betreuren en dit des te meer, omdat wij meenen, niets te hebben nagelaten wat strekken kon om deze aan gelegenheid tot een goed einde te brengen. Ged. Staten zijn voornemens aan de uit- noodiging om thans zelf een regeling vast te stellen, te voldoen. Intusschen hebben zij er prijs op gesteld, nog vóór het verstrijken van den termgn, aan Prov. Staten volledig verslag te doen van het gevolg, dat door hen aan hun besluit van 16 October 1934 is gegeven. Daags nadat de brief van den minister van binnenlandsche zaken van 17 dezer was ont vangen, is aan den minister verzocht een Koninklijke machtiging tot het bijeenroepen van de Staten in buitengewone zitting te bevorderen en wel op 5 Februari a.s. Ged. Staten hebben thans den Statenleden een uitvoerig ontwerp tot herziening van het salarisreglement toegezonden dat in de a.s. buitengewone zitting zal behandeld worden. noodig, die de tanden wit en glanzend maakt. Probeer deze tandpasta nog heden 10.000.000 afnemers over de geheele wereld H.M-14 Voor Het Roode Kruis vertoond. Naar wij vernemen, is de film „Onze Prin ses" welke, gelgk reeds eerder werd ge meld, door de H.A.V.O.-film is vervaardigd, als filmbiografie van H. K. H. Prinses Juliana dezer dagen in een bijeenkomst van het hoofdbestuur van „Het Roode Kruis" in het gebouw Prinsessegracht 27, vertoond, waarby H. K. H. als voorzitster van dat hoofdbestuur, aanwezig was. In den loop van de volgende maand zal deze film in speciaal daartoe te organiseeren bg- eenkomsten in verschillende plaatsen van ons land worden vertoond, waarby de netto-op brengst ten deele aan het „Roode Kruis" en ten deele aan het sanatorium „Oranje Nas- sau's Oord" ten goede zal komen. Deze tournee staat onder leiding van den heer Jos. C. W. Thoolen te 's-Gravenhage (Trompstraat 83), met medewerking van den heer W. P. Schafer, directeur van de „Havo- film" te Voorburg. INSTELLING VAN EEN VEKKEERS- FONDS. Voorloopig verslag. Verschenen is het Voorloopig Verslag nopens het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Verkeersfonds voor het dienstjaar 1935. Verscheidene leden maakten ernstig be zwaar tegen het tgdstip van indiening van dit ontwerp. De indiening van dit wetsont werp midden in het overige begrootingswerk was dezen leden een onaangename verrassing geweest. Dit ontwerp geeft een verwrongen en on volledig beeld van de uitgaven, die aan het Feuilleton. Amsterdamsche detectiveroman 15) Daar draaide het stopbord weer en de rit ging verder, de Amstel langs, tot in de buurt van den Zuidelgken Wandelweg, waar Mid- dernacht's chauffeur zgn wagen met een ruk deed stil staan. Iets verder stond de andere taxi voor een rood baksteenen huis, waarvan de oude muren grootendeels met klimop wa ren bedekt. De meid sprong eruit, en liet aar taxi wachten; de detective rekende op zgn beurt af met zgn chauffeur en zond den wagen weg. Inmiddels had Nellle aangebeld en was binnengelaten, de detective had geen seconde te verliezen. Tegen de auto geleund, stond de chauffeur en stak een cigaret op, Midder nacht wierp de zgne half opgerookt weg, en liep, alsof hy er thuis hoorde, het hek in, en door den tuin naar de achterzyde van het huis. De kleine verwaarloosde tuin vol rommel en onkruid zag er troosteloos uit; de detec tive liep dicht langs den muur en ondervond aan den achterkant van het perceel dat het geluk de stoutmoedigen nog altgd dient. Twee groote serredeuren, uitkomend op een zitje, waarop een paar vervelooze rieten stoelen door den wind waren omver geworpen, ston den half open: op een paar stoelen er achter lag beddegoed te luchten. Middernacht bedacht zich geen seconde en glipte naar binnen. Hg bevond zich in een groote slaapkamer, de helft van een suite, door schuifdeuren var de andere helft aan den voorkant gescheiden. De detective hoorde stemmen, hij sloop naar de schuifdeuren, die kierden, zoodat de speurhond alles kon hoo- ren en zien wat er zich afspeelde in het an dere vertrek, maar door de nauwe spleet tus- R-hen de deuren kon hg slechts een deel van het vertrek overzien, en hy moest geduld hebben voor hy de identieteit kon vaststel len van een der beiden die daar in gesprek waren, Het geduld van den detective werd niet lang op de proef gesteld, na eenige oogenblikken keerde de man met wien de ka menier sprak, zijn gelaat in de richting van de schuifdeuren, en Middernacht herkende Willem Snoeck, den man c'e.i hy al eens in zyn leven had ontmoet, en die Jetje Karspel het hoofd zoo onherroepelijk op hol had ge bracht. „Ja", zei Nellie, „er was niets aan te doen, ze moesten mee. En juffrouw Karspel lachte eerst, maar later bekende ze dat ze zich aan diefstallen had schuldig gemaakt, maar of dat wel wéér is, ziet u...!" „Aan diefstallen"... herhaalde Snoeck, „wat zeg je, aan diefstallen?!" Aan den toon van den jongen man kon de detective hooren dat hy ontsteld was door wat hy vernam, maar die ontsteltenis kon even goed voorspruiten uit het nieuws van haar arrestatie, als uit het nieuws dat zgn vriendin een dievegge was. „Juffrouw Karspel kon me nog juist toe fluisteren, dat ik u alles dadelgk moest gaan meedeelen", ging Nellie voort, „daarom heb ik u opgezocht." „H'm, zoo. We zullen zien wat ons te doen staat. Maar ik moet om mezelf denken. Ga jy nu maar terug, en mondje stijf dicht tegen I iedereen, denk eraan. Hier heb je wat voor je moeite." „Dank u meneer. Ik ga nu terug; met me neer Heeringa heb ik al telefonisch gespro ken, hg zei dat hg voor een advocaat zou zor gen." „Waar was meneer Heeringa?" „In de bodega op het Damrak, een klein half uur geleden was hg er tenminste nog." Middernacht zag dat de kamenier vertrok; Willem Snoeck nam een cigaret uit zgn ko ker, blies dikke rookwolken uit, en liep door de kamer heen en weer als een tgger in een kooi die hem benauwt De detective dacht na. De man was blgk- baar zeer ontsteld door de arrestatie, en scheen niet goed te weten hoe te handelen. Plotseling hoorde de luisteraar weer zyn stem. „Hallo Jan, ben je het Willem hier. Ik heb juist bezoek gehad van Nellie, die me alles heeft meegedeeld. Een mooie boel. Wat zullen we doen?" Heeringa's antwoord kon de detective na- tuurlgk niet verstaan, maar het duurde lang voor Snoeck weer aan het woord kwam. „Je moet het tenslotte allemaal zelf weten," zei de laatste eindelgk. „Als het misloopt voor je, kan ik het niet helpen. Ik hou mgn mond zoolang het mogelgk is, maar ik ver draai het om er zelf in te loopen. Ik geld? Ook een vraag, Jan. Ik ben al verhuisd naar deze afgelegen gemeubileerde kamer om de goedkoopte. Zie dat je aan wat geld komt, ouwe jongen. Ja, ik bel wel weer". Willem Snoeck hing de telefoon op. en be gon weer door de kamer te gsberen, terwgl de detective achter de deur zgn gedachten liet gaan over wat hg gehoord had. Wat be doelde Snoeck met zyn vaag dreigement: ik houd myn mond „zoolang het mogelgk is". In welk opzicht kon hy er zelf inloopen. „Een mooi stelletje bij elkaar," bromde de detective. „Nog een beetje pressie, en de een verraadt den ander!" Hij verliet het huis langs denzelfden weg als hg het was binnengekomen, en liep naar de voordeur. De chauffeur stond nog altgd tegen zijn wagen geleund, maar hy had zich omgedraaid en staarde naar de hooggaande golven in den opgezweepten Amstel. De wind gierde nog heftiger dan te voren, dreigende zwarte wolken kwamen opzetten, en er vielen al een paar groote regendroppels. De detective belde aan; een bejaarde vrouw, keurig in de kleeren, deed hem open. „Het spijt me dat ik onbeleefd moet zgn," zei Middernacht. „Maar ik kan me niet laten aandienen." Hg liep langs de verbaasde vrouw naar de kamer van den man dien hy zocht en die, als Norman Ray hem juist beoordeeld had, dade lijk van zijn stuk zou raken, als hg onver wacht en onomwonden zou worden beschul digd. De detective was een menschenkenner; vrouwen mochten er al eens in slagen hem om den tuin te leiden, omdat vrouwen nu een maal meer intuïtie en meer sluwheid bezitten, in mannen vergiste hg zich zelden. Midder nacht liep regelrecht naar de deur van de kamer, waar hij moest zijn, deed haar zon der kloppen open, en trad met een revolver in de hand binnen. „Willem Snoeck," zei hg bedaard, „handen op, en geen kunsten, of ik schiet je neer!" Norman Ray had zich niet vergist in zgn man. De onverwachte verschyning van den detective, de revolver, die op hem gericht werd, het kletteren van den regen nu de drei gende wolken zich eindelgk ontlastten boven de stad, de hulpelooze toestand waarin hg zich bevond, alles werkte samen om het beetje tegenwoordigheid van geest, dat Wil lem Snoeck nog over had, reddeloos verloren te doen gaan. Hij deinsde achteruit, zijn niet onknap ge zicht werd aschgrauw, zgn oogen, waarin felle angst te lezen stond, sperden zich wijd open. Hg keek naar den detective alsof de baarlijke duivel voor hem stond, en terwgl hij gehoorzaam zijn handen ophief, riep hy met schorre stem: „Ik weet niets van den moord, ik ben onschuldig!" Onwillekeurig dacht Middernacht aan Dolle Bult, den inbreker, die precies zóó gereageerd had toen hij in de val zat, en al droeg Wil lem Snoeck wat betere kleeren en al sprak hij wat beschaafder, in wezen waren deze twee van hetzelfde laken één pak. „Ga zitten." beval de detective, en de an der liet zich als lamgeslagen neerzinken op den stoel die het dichtst bij hem stond. „Eén verdachte beweging, en je krijgt een kogel, begrepen?" „Ik ben onschuldig, ik heb niets gedaan," jammerde Snoeck. „Wét heb je niet gedaan?" „Ik heb den huisknecht niet vermoord. Ik weet, dat u probeert klaarheid te brengen in deze zaak, en ik hoop, dat het u gelukt, maar werkelgk, ik heb er niet meer te maken!" „Er zijn verschillende omstandigheden, die sterk tegen u pleiten, zóó sterk, dat u, voor zoover ik het kan bekgken, er tameiyk zeker voor twintig jaar achter gaat." Middernacht zei dit met veel aplomb, maar lig had natuurlgk niet meer reden om Snoeck van den moord te betichten, dan alle andere verdachten: uitsluitend om alles uit den man te krijgen wat deze mocht weten, volgde de detective de oude beproefde methode van schrikaanjaging. „Waarom deed u het?" vroeg hg. „Was het nóódig het bloed van den ouden man te ver gieten?" „Ik deed het niet, zeg ik u!" „U was in het huis op den avond van den moord. U deed u tegenover mg voor als Jan Heeringa. U ging het huis binnen om uw slag te slaan, en u had gemakkelgk gelegen heid den moord te plegen." „Dede anderen „Wélke anderen?!" Willem Snoeck liet zich achterover in zijn stoel vallen als iemand die geen hoop meer heeft, geen uitkomst meer ziet. „De ande ren haddenhadden óók de gelegenheid. Waarom beschuldigt u hèn niet?" „Waarom zou ikh'mdie énderen beschuldigen. Leg me eens precies uit wat uh'meigenlgk bedoelt!" „De twee meisjes zijn toch door u gear resteerd? Jan Heeringa was dien avond ook in het huis. Zij kunnen het allemaal gedaan hebben. Waarom ziet u my voor den moor denaar aan?" „Omdat ik het mij in mgn hoofd heb gezet u voor den dader te houden." „Waarom?" hield Snoeck koppig vol. „Ik heb gestolengoed, maar ik kan nooit bloedvergieten. Nóóit, hoort u." „Als ik u was, zou ik maar nergens meer doekjes omwinden. Vertel geen praatjes, en probeer me niet om den tuin te leiden, want dat helpt u toch niet Toen ik u voor het huis van de Heeringa's ontmoette, was u in het bezit van een huissleutel. Hoe kwam u daaraan?" „Ik zal u alles vertellen, wat ik weet," zei Willem Snoeck. „Alles. Maar ikik hel» niets met den moord te maken." „U ging het huis binnen om te stelen* nietwaar?" „Ja." (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 1