en ze HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 10 ct. Ingezonden. Texel. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 29 JANUAR7 1935. GEMENGD NIEUWS De brand te 's Gravenhage Een wilde vrachtauto. De ontvoering van generaal Koetjepof. Brutale inbraak Brasschaet. Nlijninstortingen in België De veemmoord in Tsechoslowakije. Hauptmann onder kruis- verhoor. De overstroomingen in het Mississippidal. Sneeuwstorm in het Reuzengebergte. Een vliegtuig verliest zijn goudlading. De storm boven Enge'and Engelsche treiler bij Estland vergaan. De Lyrische Schouwburg te Brussel afgebrand. LUCHTVAART Watervliegtuig of landvliegtuig voor het trans-atlantisch verkeer? Ernstig vliegongeluk bij Chartres. Visscherijberichten Stoomvaartberichten tri Oodvjaanavoiid m Dakar. Onze tijd in Dakar gaat snel voorbij. Over dag wordt er hard gewerkt aan al de zaken, die ik in mijn vorigen brief reeds noemde, terwijl we des avonds genieten van het heer- lijlk frissche windje, dat hier staat en van het heerlijke frissche biertje, dat hier ge maakt wordt in de Dakarsehe brouwerij. De Franschen hebben de aardige gewoonte om overal, waar zij zich nederzetten, direct alles zooveel mogelijk te maken zooals het in hun moederland is en zoodoende zijn ook hier vele gezellige café's met een strijkje, waar we lekker buiten op straat kunnen zit ten, net als in den zomer in Europa. Oudejaarsavond zal er een groot gala diner bij den waarnemend Gouverneur-Gene raal zijn. Franseh West-Afrika isverdeeld in ver scheidene gouvernementen, ieder met een eigen gouverneur, terwijl deze allen recht streeks onder den Gouverneur-Generaal staan, die in Dakar zetelt. Het is voor ons wel een vreemde Oudejaarsavond tussehen al deze hartelijke, maar vreemde mensehen. Het diner Is schitterend en als clou van den avond komt er tegen elf uur een zeer bijzonder dé filé van iegers. Dit heeft eigenlijk altijd met Kerstmis plaats, maar dezen keer is het ter eere van de K XVHI uitgesteld tot Oudejaar. Al vroeg in den avond hadden we het op gemerkt, dat er wat gaande was en dat alles zich concentreerde voor hét mooie paleis van den G.-G. Nu zien we, wat het te betee- kenen heeft. Er hebben zich talrijke groepen negers" en negerinnetjes gevormd, elke groep met een mooi verlicht, zelf in elkaar geknut seld, huisje, wat op de meest ïnoöie manieren verlicht is. Groep voor groep kwamen ze binnen eh voor het terras van het paleis gekomen be gint op de maat van een tam-tam een op windende dans, waaraan om beurten de ne gers en negerinnetjes deelnemen, die langza merhand zoo opgezweept worden, dat ze van geen ophouden meer weten. Enkele dansers zijn werkelijk prachtig en weten ons in ge spannen aandacht te houden, vooral één van de laatsten, een alleen-optredende neger, met een groote soort buffelkop op zijn hoofd, die een fantastisch opwindenden, meesleependen dans houdt, soms adembenemend door de ge weldige uitbeeldingskracht, waarover deze neger weet te beschikken. Na eiken dans wordt aan den leider van een groep een bedrag in geld gegeven namens den Gouverneur, welke gift dan meteen aan de deelnemers wordt getoond door stuk voor stuk de ontvangen biljetten in de hoogte te steeken, waarbij elk biljet met gejuich be groet wordt, indien het tenminste naar hun meening voldoende is vo«r de geleverde pres taties. Vrij, glashard, maar het is nu eenmaal 's lands wijs, 's lands eer. Het is een heel in teressante avond geweest, waar we wat nieuws hebben leeren kennen. Het binnenland in per auto. Een volgende interessante dag is wel een autotocht voor de bemanning naar het bin nenland. Met een groote bus wordt in den morgen de tocht aanvaard. Eerst dicht langs de kust, via het plaatsje Rufisque, dat door Dakar doodgeconeurreerd is, en dan zwaaien we meer het binnenland in. Het landschap is heel vreemd voor ons, een zekere eentonigheid met toch voortdurend zeer afwisselende oogenblikken, vooral door de vogels, die er in veel variëteiten rond vliegen. We zien groote gieren, die onsma kelijke vogels met hun lange, kale halzen, en die mij altijd een zekeren afkeer inboeze men, misschien wel door de vele verhalen, die ik er vroeger over in de Karl May-boeken heb gelezen. Maar we zien ook heele kleine vogeltjes, die op kolibrietjes lijken en nestjes hebben, niet grooter dan een kindervuistje. Dan schieten er vlak voor onzen auto telkens vlugge klapperratten weg, die in het Franseh denzelfden naam hebben. Voor de niet-Indisch- gasten even ter verklaring, dat dit een we zelachtig uitziend diertje is, ook van de grootte van een wezel. Ze komen altijd in de buurt van klapperboomen voor, die we hier natuurlijk ook in grooten getale zien. Een andere merkwaardigheid zijn de groote termietenhevels, een mierenhoop van de ter miet, een half rood-witte, groote mier. Deze heuvels hebben fantastische vormen en zijn meer dan manshoogte, zooals u op de kiek in ons volgend nummer wellicht zult kunnen zien. Het einddoel van dezen tocht is Popen- guine, een heel klein negerdorpje, aan den anderen kant van de baai van Goree. Hier is een missie, waar we door den Père heel vriendelijk ontvangen worden en die ons zijn schooltje aanbiedt om de meegenomen etens waren op te eten. Het dorpje is een echt negerdorpje, zooals we ons allemaal ervan voorstellen met kleine ronde strooien huisjes en allemaal kleine, heele dikke negerjongetjes met hun brutale glitteroogen. Een primitieve goudsmid zien we hier nog, die op den grond gezeten zijn sieraden vervaardigt, en dan na een uurtje keeren we langs denzelfden weg terug. Weer veel gezien en een kleinen indruk gekregen van een echt Afrikaanseh landschap. Hef jaarwisselingsteeken. Ik heb nog vergeten te vertellen over het aardige initiatief van de Avro om ons op Oudejaarsavond het jaarwisselingsteeken te laten geven. Van te voren was er al twee maal gerepeteerd en op den avond zelf gin gen onze morseteekens over vreemde landen en zeeën tot in de huiskamers van luisterend Nederland en van onze familieleden, die, zoo als we al uit gehoord hebben, ons toch op dat oogenblik niet zoo ver weg dachten en wij dus, dank zij de Avro, eventjes bij hen thuis het Ouwe en Nieuwe hebben kunnen vieren. Jammer, dat de korte Nieuwjaarswensch van de K XVHI met de telefonie niet goed doorkwam, al hadden we het eigenlijk niet anders verwacht, omdat de tijd om die goed af te stemmen te kort was. Maar hoe het ook zij, het was meer een origineel Avro-idee, dat door ons ook zeer geapprecieerd is. Afscheid van Dakar. Nu gaan we nog even voor de laatste maal naar Dakar, waar we als contra-beleefdheid voor alle ontvangen hartelijkheid, op den laatsten dag een thé' aan boord gegeven voor een 30-tal genoodigden. Het is een experiment, want we weten eigenlijk niet goed, hoe het zal afloopen met al die menschen, op ons kleine bootje, maar het lukt wonderwel en een juiste verdeeling over de heele boot weet verkeersopstoppingen te voorkomen. Een der gasten is de bekende vlieger Pelle- tier d'Oisy, die Commandant van de Fran- sche luchtmacht in West-Afrika is. Als we den volgenden dag weggaan, nemen we niets dan aangename herinneringen mede van deze energieke havenplaats en zijn flinke, hartelijke inwoners. Over den Oceaan. Onze eerste oversteek over den Oceaan neemt een aanvang. Deze is niet anders dan heel rustig verloopen. We beginnen al met een olie-zeetje, langs de Afrikaansche kust om de Zuid te gaan. Het is lekker warm en we hebben over af wisseling niet te klagen. Wat we dien tweeden dag niet allemaal te zien krijgen, het is bijna niet te gelooven. Eerst op de dagwacht zien wé door de fel- oplichtende zee groote snelle roofvisschen, al jagende op kleiner grut, voorbij schieten; het is een wondermooi gezicht, als lichtende tor pedo's zien we ze al van verre aan komen jachten en in zenuwachtige haast zoeken klei nere lichtplekjes een goed heenkomen. Ook overdag biedt de oceaan van alles en een der eerste dingen is een school van hon derden springende en duikelende dolfijnen, die we al op grooten afstand het water in be roering zien brengen; later is de boot om geven door al deze vroolijke, springende en snuivende visschen, die meters boven de op pervlakte uitschieten. Natuurlijk is dit op de film vastgelegd Een uurtje later zitten we in een grooten zwerm watervogels, die bij onze nadering tegelijk opvliegen en als een zwarte wolk aan den kim verdwijnen. Tenslotte de eeuwige haaien, die hier van zeer groot for maat zijn en voortdurend groote troepen vis schen achterna zitten, die wij telkens uit lijfsbehoud boven het water zien uitspringen. Het is daar in het water, geloqf ik, lang geen preizierig leventje als visch. Al deze dieren zorgen voor de noodige afwisseling. Binnenland Vermiste timmerman nog steeds niet gevonden. De 74-jarige timmerman, die na den brand van Vrijdag werd vermist, is nog steeds niet gevonden. Het onderzoek van de politie-brand- weer is ook Zondag tijdens het nablusschings- werk voortgezet. Evenmin als Zaterdag werd echter een spoor van den vermiste gevonden. Het kam echter nog geruimen tijd duren voor men het geheele pand neeft afgezocht, terwijl het in verband met de enorme hitte, welke bij den brand geheerscht heeft, bovendien niet zeker is, dat er nog iets van het slacht offer zal worden teruggevonden. Aangezien ook van elders niets omtrent den mam is vernomen, kan thans wel met zekerheid worden aangenomen, dat hij omge komen is. Gisterenmórgen is het zoeken hervat. Na achtervolging door de politie onbeheerd aangetroffen. In den nacht van Zaterdag op Zondag om omstreeks halfdrie kregen twee politieagen ten, die in het centrum van Oss op surveil lance waren, een vrachtauto in het oog, die met razende snelheid door de straten reed. Daar het voertuig den agenten verdacht voor kwam, posteerden zij zich midden op den weg en gelastten den roekeloozen automobilist te stoppen. Deze weigerde echter dit bevel op te volgen. Hij gaf vol gas en reed pardoes op de agenten in. Door In allerijl op zij te springen wisten de politiemannen het veege lijf te redden. De auto verdween in dolle vaartrt in de richting van den Berhemschen weg. De politie zette onmiddellijk de achter volging in, aan het Schayksche veld in de na bijheid van den Berghemschen weg werd de auto onbeheerd aangetroffen. De bestuurder had zich blijkbaar uit de voeten gemaakt. Hij ia tot dusver nog niet opgespoord. De auto is door de politie in beslag genomen. Het onderzoek in deze zaak is nog in volle gang. WIELRIJDER DOODGEREDEN. Vader van 10 kinderen. Gisterenochtend is de ongeveer 50-jarige groentenhandelaar J. Tholen, die per fie.s uit een zijweg kwam, op den nieuwen weg Haar- 'emHoofddorp nabij de Cruquius, in de ge meente Haarlemmermeer, door een auto aan gereden en vrijwel op slag gedood. De auto mobilist, iemand uit Rotterdam, is waarschijn lijk door de zon verblind geweest. Tholen was vader van tien kinderen. VERDUISTERING VAN TIEN MILLE. Reiziger op vrije voeten. Naar het „Hbl." Vermeldt, is de reiziger, die, zooals gemeld, de vorige week te Rotter dam werd gearresteerd, als verdacht van ver duistering van een bedrag van 10.000 ten nadeele van een firma te Zoetermeer-Zcg- waard, in wier dienst hij was, na voor den officier van justitie te 's-Graven'.iage te zijn geleid, op verzoek van zijn verdediger, mr J. Weijl, in vrijheid gesteld, omdat hier geen vrees voor ontvluchting bestaat. De reiz ger had bjj de Rotterdamsche politie valsehe aan gifte van diefstal gedaan van een auto, waar in zich dat bedrag zou hebben bevonden. DROEVIGE GEVOLGEN VAN KARD- HOOItEN DHEIO. Gisterenmorgen wilde de hardhoorende wiel rijder Vermey de Melk!aan te Velsen inrijden. Hij hoorde de signalen van een auto uit de richting Beverwijk niet, zoodat hij werd aan gereden. Met een hevig bloedende hoofdwonde en een ernstige hersenschudding is de man naar het r.-k. ziekenhuis te IJmuiden ver voerd. EEN BORG, DIE ZICH POOGDE VRIJ TE MAKEN. Voor de rechtbank te Middelburg heeft te recht gestaan de 46-jarige schilder A. J. K. uit Krabbendrjke, die bjj een rijksveldwachter aangifte had gedaan, dat mer zijn naam val- schelijk als bo g onder een stux had geplaatst. De man werd nu vervolgd wege s een valsehe aangifte en bij de behandeling verklaarde o.a. dr. Hulst, dat de nandteekenir.g onder het stuk van verdachte was. De eisch luidde zes maanden _evangenisst'af. De verdediger, mr. W. K. H. Dieleman, be pleitte clementie. Buitenland De Jour publiceert een artikel van den Rus- sischen revoluticnnair en emigrant Boerzef, over het geheimzinnig verdwijnen van generaal Koetjepof. Zooals men zich zal herinneren, is de gene raal 26 Januari 1930 spoorloos uit Parijs ver dwenen. Boerzef verklaart thans, dat de ontvoering, als volgt in het werk is gegaan. De G.P.O.E. had generaal Koetjepof uitge- noodigd als getuige op te treden in een pro-, ces tegen ontrouwe officieren. Afgezanten van de G.P.D.E, hadden hem uit Parijs een brief geschreven, waarin werd medegedeeld, aat 2 officieren var. den Sowjet-Russischen gene- ralen staf hem wenschten te spreken; zij stel den voor, dat de generaal alleen naar een be paalde plaats zou komen en nieman hiervan iets zou zeggen. Aangezien het niet de eerste maal was, dat iets dergelijks plaats had, gaf de generaal aan het voorstel gehoor. In de au to werd hr vervolgens verdciru, de dosis van het verdoo ving smiddel was evenwel te sterk en Koetjepof is aan een hartverlamming over leden. De uaders hebben het lijk met moeite naar de Sowjet-legatie gebracht, waar men het gaarne weer kwijt wilde, ten einde niet ln moeilijkheden te xomen. Anderszijds moesten de Moicouvieten als be wijs voor het slagen van hun opdracht zoo niet den levenden Koetjepof, zijn doodsbewijs meebrengen. Aangezien beide onmogelijk was, \s een diplomatieke koerier naar Moskou ge zonden met een uitvoerig verslag. Het stoffe lijk overschot van het slachtoffer werd in een koffer van den koerier meegezonden als be wijsstuk. ti f^ot Vrijdagavond omstreeks half acht heeft er een brutale inbraak plaats gehad in de villa, bewoond door den gepensioneerden officier van justitie Coopman en zijn vrouw te Bras schaet. Door middel van valsehe sleutels waren- drie gemaskerde bandieten de villa binnen gedrongen en de bewoners werden volkomen5 door hen verrast De heer Coopman en zijn vrouw werden met gummistokken geslagen en spoedig buiten gevecht gesteld. Door bedrei ging met revolvers dwongen zij hen de plaats aan te wijzen waar zij het geld hadden lig gen. Toen dit niet snel genoeg en goedschiks ging, werd de heer Coopman zoodanig met gummistokken bewerkt, dat hij het bewust zijn verloor. De vrouw, bang, dat men haar echtgenoot zou vermoorden, wees de plaats aan, waar het geld zich bevond en de ban dieten verdwenen weldra met den buit, die 900 frank bedroeg. Toen de bandieten de vlucht genomen had den,1 ging de vrouw hulp halen en door buren werd de gendarmerie gewaarschuwd, die op haar beurt het parket van Antwerpen in ken nis stelde van het gebeurde. Er werd een uitvoerig onderzoek ingesteld, doch de" ban dieten hadden geen enkel spoor nagelaten. Verschillende dooden. "Uit de mijn te Beyne Heysay zijn Zaterdag twee lijken van door de instorting van vorige week bedolven arbeiders opgehaald. Beiden bleken op slag dood te zijn gebleven. Nog twee andere lijken bevinden zich in de schacht Met uitzondering van de redders hebben alle mijnwerkers te Beyne Heysay Zaterdag het werk gestaakt. In een andere kolenmijn te Cheratte bij Luik heeft zich Zaterdag eveneens een in storting voorgedaan. De meeste arbeiders, die zich in de gaanderij bevonden wisten tijdig te vluchten. Een li inner werd onder een steen massa verpletterd. Zijn lijk is later terugge vonden. DE PRINS VAN WALES ALS COMPONIST. De Prins van Wales heeft dezer dagen een langzamen marsch voor doedelzakken gecom poneerd en gisteren het manuscript, door hemzelf geschreven, ter beschikking gesteld van de band van het Schotsche Garderegiment, die onmiddelijk begonnen is den marsch in te studeeren. Het ligt in de bedoeling, dat de band den marsch spoedig in het openbaar ten gehoore zal brengen, in het bijzonder ter ge legenheid van het aanstaande 25-jarige re- geeringsjubiieum van den koning. ONVEILIGHEID TE BARCELONA. Te Bareelona is een soldaat op straat dood geschoten. De daders konden ontkomen. Niet tegenstaande de strenge maatregelen van den gouverneur van Catalonië is, volgens V.D., het aantal aanrandingen den laatsten tijd te Bareelona slechts weinig afgenomen. Duitschers aangehouden. In verband met het ondtrzoek naar den moord op Rudolf Formyss, den vroegeren technischen chef van den Duitschen radiozen der te Stuttgart, heeft de Praagsche politie Zaterdag een inval gedaan bij de Duitsehe ko lonie te Praag en een twaalftal Duitschers aangehouden, die door de politie gehoord wer den. Ir. Fornrjys begraven. Nog eenig bijzonderheden. Op het dorpskerkhof van Slapy is het stof felijk overschot van ir. Formys Zaterdagmid dag ter aarde besteld. Een stille begrafenis eenige officieele personen, enkele vrienden, waaronder dr. Otto Strasser, een paar jour nalisten, een enkele krans met zwarte linten, op het eene Het Zwarte Front en op het an dere iets, wat alleeen loor ingewijden begre pen kon worden. Strasser spiak aan net graf een korte rede uit, die hij besloot met: Wij zullen overwinnen, en grj zult met ons over wonnen hebben. Na zijn vlucht uit Duitschland in het voor jaar van 1934 heeft Formys in Praag met de grootste materieele moeilijkheden te kampen gehad. Vaak ontbrak hem geld voor eten. Hij betaalde met een anderen emigrant, waar mede hij een klein vei trekje deelde, 30 cent pqr nacht voor een beu, waarin hij aehter om dan honger minder te voelen, ook het grootste gédeelte van den dag doorbracht. Veertien da gen ongeveer na zijn komst zeide hij m kost- vrouw zijn geluk in Perzië of Turkije te willen beproeven. De talenkennis, die hij als Duitseh officier in den oorlog had opgedaan, zou hem daarbij van dienst zijn. Hij en zijn /riend kwa men echter niet verder dan Bulgarije, daar men beiden voor spionnen hield en terug stuurde. Benige maanden later verschenen belden weer in Praag. Formys nam weer zijn intrek bij zijn kostvrouw, voorloopig echter zonder betaling, daar hij geen rooden cent meer bezat. Hij was lichamelijk volkome uitgeput en de wanhoop nabij. Later -.prak hij met den zoon van de kostvrouw over den toestand in Duitschland. Hij beweerde in het algemeen, dat voor menschen, die voor de vrijheid vech ten, er geen plaats meer war Hij verwachtte, dat hem hetzelfde lot ten deel zou vallen als allen, die in dezen tijd voor de vrijhei1 stre den. Maar beter een einde aan de verschrik kingen dan een marteling zonder einde. Het gesprek kwam toen op prof. Lessing. Formys zeide: mijn einde zal eens net zoo zijn als dat van Lessing. iDe zoon van de kostvrouw haalde de schou ders op en mompelde 'ets van hysterie. For mys heeft er dan ook nooit een enkel woord over losgelaten, dat hij ook politica werkte. Van zijn verblijf in Duitschland nad hij alleen verklaard, dat hij bij de radio in Stuttgart gewerkt had. Men kende hem niet eens onder zi n ingenieurstitel, die hij steeds wegliet. Interessant is, dat Strasser drie weken ge leden een vertrouwelijken brief uit Duitsch land heeft ontvangen, die hem waarschuwde, ds .t er na het Saarplebisciet een zuiverings actie tegen hem en zijn medewerkers zou beginnen en men ried hem aan voorloopig uiterst voorzichtig te zijn, vooral tegenover p< rsonen die uit Duitschland kwamen. Hij wordt onzeker in zijn verklaringen Vrijdagmiddag laat werd een begin gemaakt met de ondervraging van Hauptmann door den openbaren aanklager Wilentz. Onder de nu eens vleiende, dan weer donderende en dreigende stem van Wilentz werd Hauptmann steeds onzekerder met zijn verklaringen, of schoon hij tevoren door zijn met vaste stem gegeven verzekeringen niet den indruk van een wanhopige had gemaakt. Wilentz dwong Hauptmann eerst te erken nen dat de verklaringen die hij bij het voor onderzoek had afgelegd „tot op zekere hoogte" onwaar waren geweest. Hij moest verder een gedetailleerd verslag geven van zijn verleden in; Duitschland en over zijn strafregister aldaar. Daarna werd hij ondervraagd met betrekking tot zijn handschrift. Er werden hem alle moge lijke briefjes notitieboek-blaadjes, etc. voor gelegd, en hem werd gevraagd of hij herkend, wat hij daarvan geschreven had en wat niet. Bij deze vragen werd Hauptmann steeds onze kerder. Hij antwoordde vaak met „dat kan wél" en „dat weet ik niet zeker" en veront schuldigde zich ten slotte met te zeg en dat ettelijke briefjes en notities van jaren her dateerden en dat hij zich dat niet precies meer kon herinneren. Plotseling vroeg Wilentz: „Hielp Fisch u den baby ontvoeren?" Hauptmann antwoordde, rood wordend: „Ik heb den baby nooit gezien". Duizenden dakloos. Het aantal dooden tengevolge van de over stroomingen in de Boven-Mississippidelta be draagt tot dusverre 25, achttienduizend per sonen zijn dakloos. Honderden vluchtelingen zijn door de Ijzige koude lijdende aan influ enza en longontsteking. i In het Reuzengebergte heeft van Donder dagavond tot gisteren toe een buitengewoon hevige sneeuwstorm gewoed, van sterkte 11 tot 12. In het hooggeberrtv. was het verkeer onmogelijk en de bewoners van deze streken konden hun woningen niet ver.aten. Ook in de dorpen en in de lagere bergen was het ver keer ten zeerste belemmerd. Op de landwegen werden auto's door den wind omgeworpen. Voor voetgangers was het vrijwel onmoge lijk voorwaarts te komen. Te Querseifen is een autogarage, gebouwd ui. gegohd plaat ijzer, ongevec6 M. door den wind meegc Sleurd, waarbij ook een prikkeldraadheg werd meegenomen. In de bossehen is er zeer veel schade aangericht. Var. huizen werden de da ken afgelicht, tuinen werden omgewoeld etc. De boerenvoertuigen, die anders dagelijks dal- waarts rijden, konden Vrijdag niet vertrek ken. In den loop van Zaterdag is de kracht van den storm aanmerkelijk minder gewor den. Er heersehte toen nog ongeveer wind sterkte 3. Zaterdagmorgen vroor het 5 graden. Boven het Kanaal. Een goudlading, bestaande uit staven ter waaide van 6000 pond sterling, is gisteren uit een Vliegtuig van Parijs naar Engeland gedurende de vlucht in zee gevallen. Boven het Kanaal nad het vliegtuig te kampen met deo he<igen ftorm en na de landing in Essex bleek, dat de bodem van de bagageruimte door den wind was weggeslagen en dat de bagage met in oegrip van de kostbare lading was ver dwenen. De verleren goutlzenöling'. Men vraagt zicb af, waar de gouden staven ter waarde van 6000 pond sterling, die, zooals reeds gemeld werd, t|jdens den siorm uit een van Frankrijk naar Engeland vliegend toestel z|jn gevallen, zich bevinden. In zee, of in een der tuinen van Zuid-Engeland, welks bezitter zich misschien in het geheel niet bewust is van den gouden regen? Vele gemoederen wor den door deze vraag in beweging gehouden. De bladen noemen de verschillende plaatsen, welke her toestel van Le Bourget naar Abridge (Essex) heeft gepasseerd. Duizenden menschen zijn op zoek naar het kostbare metaal, lerw|jl aan den anderen kant reeds het vermoeden wordt uitgesproken, dat mogei|jk een inter nationale bende het goud reeds gestolen had voor het vertrek van het vliegtuig. Zoodra de vermissing bekend werd, begaven ambtenaren van Scotland Yard zich naar zekere gelegenheden te Londen om daar de beweging na te gaan van zekere verdachte lieden. Valies van passagiers in Frank r|jk gevonden. Een bericht dat de uit een vliegtuig geval len staven goud zouden zijn teruggevonden, wordt tegengesproken. Een valies toebehoorende aan een der pas sagiers van het vliegtuig is vanmorgen bij Ab- beville gevonden. Schepen gestrand. Het noodweer van Vrijd- g heeft drie slacht offers geeischt. Aan de Zuidkust van Engeland bereikte de storm een snelheid van 150 K.M. per uur. Verscheidene schepen z|jn gestrand. Een Engelsch verkeersvliegtuig van den dienst Paiija-Londen moest wegens den enormen te genwind terugkeeren. Ook een Belgisch vlieg tuig kon Engeland met bereiken. Ook Zaterdag heeft het in geneel Engeland hevig gestormd en in het W isten van Ierland bereikte de wind orkaansterkte. Langs de kus ten hebben verscheidene reddingsbooten moe ten uitloopen, maar alle schepen die in nood verkeerden zijn behouden binnen gebracht, Op het eiland Man werd een particulier Ba- by-Mothvliegtuig dat op den grond stond door den wind opgenomen, over den muur ge tild en aan de andere z|jde neergesmakt, waar door het vrijwel vernield werd. Het was onbe mand. Een vlieger van den gewonen dienst op Pa rijs heeft met den wind in den rug het record CroydonLe Bourget met 5 volle minuten ver beterd en op één uur 7 Mi minuut gebracht. Men vreest thans, dat de Engelsche stoom- treiler Jeria tijdens een sneeuwstorm nab|j La- trabjarg aan de sust van IJsland is vergaan en dat de uit 13 koppen bestaande bemanning is omgekomen. De treiler Wambeck, waarvan de stuurman tirjdens den storm over boord sloeg, heeft Woensdagnacht een laatste radiobericht van de Jeria opgevangen, waarin de bemanning ver zocht haar familie te groeten. Een zware brand heeft Zondagochtend het Théatre Lyrique in de Brusselsehe voorstad Sehaerbeeke geheel in de asch gelegd. In den nacht van Zaterdag op Zondag was in dit gebouw een groot bal gehouden, Toen het vuur bespeurd werd stond de tooneelzaal reeds in lichte laaie. De directrice van het gebouw, met een bjj haar inwonend gezin, moesten in allerijl vluchten zonder Iets van htm inboedel te kunnen redden. Naar verluidt zal de schouwburg niet worden herbouwd. De tegenstelling Pelikaan-Pander jager thans ook in Frankrijk. Tot nu toe heeft de Air Franee voor het postverkeei tussener. Frankrijk en Zmd-Ame- rika .itsluitend proefvluchten gedaan met wa tervliegtuigen. D aai om is het van beteekenis dat het ministerie voor luchtvaart thans over weegt om dei tweemotorige lardvliegtuigen Caudron-Renault van tenminste 300 K.M. kruissnelheid met een actieradius van 7500 K. M. te bestellen. De uitmuntende vlief.er Mv.ncor neef», in de Airoclub de France de meening verkondigd, dat een postvliegtuig vis de Cornet zich zou leenen vooi het verkeer is.r Zuid-Amerika. Dit is de eerste stem van gezag in Frankrijk, die opgaat ten gunst, van het kleine, snelle postvliegtuig, teneinde op de exploitatiekos ten aanmerklijh te bezuinigen. Reeds met 12» K.G. post acht men *Dlh een „postjager" ren dabel. Daartegenover staat de meemng van Bos. aoutrot, die er nle* aan twijfelt, dat iet trans atlantische verkeer met een watervliegtuig, sneller dan de Santos Dumont zal o. .en ge diend. Bossoutrot acht het ec- nadeel, dat de Cornet slechts 2 man equipage kan vervoereo. Drie dooden, twee gewonden. Een vliegtuig is gisterenmiddag door tot nog toe niet opgehelderde omstandigheden gevallen op eeDige onbewoonde huizen. Het toestel vatte onmiddellijk vlam en deelde het vuur mede aan de gebouwen. De oogenblik- kelijk toegesnelde hulp slaagde er in twee gewonden uit de vlammen te redden. Drie andere inzittenden kwamen om het ieven. Geachte Redactie, W|j z|jn zo vrij, een kleine plaatsruimte van U te vragen voor het volgende Reeds enige jaren wordt door de vereni ging Volksonderwijs, afd. Den Helder, onder wijs gegeven aan zieke kinderen, aan kinderen dus, die de school geruime i|jd moeien ver zuimen, Dit geschiedt door werkloze onderwijzers. Heel aardige resultaten hebben wij met dit onderwijs bereikt. Maar de kosten z|jn niet onbeduidend. Wij trachten onze fondsen steeds te versterken, maar ae uitgaven overtreffen verre deinkomsten, zodat binnenkort dit mooie werk zal moeten worden beëindigd, iDdien niet een versterking onzer geldmiddelen intreedt. W|j doen dan ook een beroep op de lezers van Uw blad, ons hun gewaardeerde steun te schenken. Gemiddeld hebben wij jaarlijks ruim 400 gulden nodig en dan moeten wij nog meer dan eens kinderen afwijzen. Misschien, dat deze letteren er het hunne toe bijdragen, dat men ons fonds ge denkt. Ook hebben w|j een seconden-verloting uit geschreven, waarvan de trekking bepaald was op 31 Januari, maar die we al hebben moeten uitstellen tot 31 Maart, omdat alle loten nog lang niet verkocht z|jn. We zullen in de loop dezer weken nog eens loten aanbieden en hopen, dat velen er één of meer kopen. Een dubbeltje is misschien nog niet te bezwaarlijk. Aan hen, die ons willen steunen, onze dank, evenals aan U, Redactie, voor de verleendo plaatsruimte. De Commissie Mej, J. DE VRIES, Singel 52. W. C. J. VETH, Ruyghweg 65. H. J. MARINUS, 21. Gironr. 28220, 26 Jan. Aangebracht door korders: Tarbot p. kg 0.48 Groote middel tong Kleine middel tong Kleine tong Slips 0.21 Schol I p, 6.75 Schol II Schol III (puf) Schar Door haringvissehers: 8 tal haring p. tal 3.803.55 28 Jan. Aangebracht door korders: Tarbot p. kg 0.48 Groote middel tong Kleine tong Slips Schol I Schol II Schol UI (puf) Schar Door haringvissehers: 30 tal haring p. tal ,4.003.25 0.66 0.760.65 0.740.64 3.75—3.05 165 4.10—1.65 0.78 0.78 0.20 p. kist 8.00 4.70 2.20 „.450 Stoomvaart M|j. Nederland. Tajandoen, t., 28 Jan. v. luarseille. Johan van Oldenbarnevelt, j., pass, 25 Jan, Perim. Saleier, u., pass. 27 Jan. Perim. Simaloer, t., 28 Jan. v. Tjilatjap. Salabangka, t., 25 Jan v. Pasages, Poelau Bras, 26 Jan, v. Hamburg. Johan de Witt, t., 25 Jan. v. Singapore, Mapia, t., 25 Jan. v. Belawan. Rotteidanasche Lloyd. Dempo, u., pass. 27 Jan. Ka p del Armi, Kertosono, t., pass. 28 Jan. Gibraltar. Kota Agoeng, t, pass. 28 Jan. Kaap del Armi, Kota Baroe, u„ 26 J^n. te Soerabaja. Kota Gede, u., 27 Jan. Ouessant. Kota Pinang, u., 28 Jan. te Batavia. Modjokerto, 26 Jan. v. Batavia. Kota Nopan, u„ pass. 26 Point de Galle. Kertosono, t., 25 Jan, v. Marseille. Kon. Paketv. Maatschappij. N. Zeeland, 25 Jan. v. Brisbane. Swartenhondt, 24 Jan. v. Hongkong. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Aleyone, 26 Jan. v. R'dam. Aïdaby, 26 Jan. v. R'dam Alwaki, t„ 25 Jan. te Santos. JavaNew York L|fn. Rhexenor, 26 Jan. Singapore. Glaueus, 24 Jan. v. Hampton Rds. AUTO-ONGEVAL. Doordat een vrachtauto van den heer Bruin in de Waalderstraat te Den Burg stopte, zon der dat de heer Barends, die daar met een luxe-auto achterreed, dit opmerkte, ontstond een vrij hevige botsing. Van de luxe-auto werden de radiateur en de lampen vernield. I ersoonlijke ongevallen kwamen niet voor. ft! A KKTGVERZICHT. De vee-aanvoer ter markt van Maandag was onbeteekenend, alleen enkele kalveren werden verhandeld. De varkensprijzen op de boerderijen zijn aanvankelijk gestegen, betaald wordt 16Ms 17 cent per pond. Aan de eierenveiling zakte weder de prijs der kipeieren met ongeveer 20 cent per 100 stuks. De middenprjja (eieren van 60 kg) be droeg 2.30 tot 2.35 per 100 stuka,

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6