Stadsnieuws WAAR HET SPOOK VAN DE ARMOEDE GRIJNST e 'Winter Wat wilt Imnï Wem §aan éernf Onze goedkoope 7 ooneelvoorstelling TWEEDE BLAD HELPERSCHE COURANT VAN DINSDAG 29 JANUARI 1933. Licht op voor alle voertuigen. Van heden af kaartverkoop ting' KONIJN, Visscherij. Engelsch stoomschip verliest zijn roer bij hooge zee. Uit het politie-rapport. DRIE UUR OP STAP MET DEN BOND VAN BARMHARTIGHEID. - GROOTE MATERIEELE ELLENDE IN KNAPPE GEZINNEN. Burgerlijke Stand van Den Helder Haven van Nieuwediep. Dinsdag 29 Jan. Woensdag 30 17.08 uur. 17.10 uur. Een ikje voorbarig zijn we geweest toen we Zaterdag aankondigden, dat Maandag de kaartverkoop zou beginnen. Er kwamen des morgens al verschillende lezers vragen, maar we moesten hen teleurstellen: de kaarten wa ren nog niet gereed. Ze moesten gedrukt, genummerd en gestempeld worden door de Contröle belastingen en dat alles kon Zater dag niet meer voor Ikaar komen. 't Hindert niet, er is nog tijd genoeg en we beginnen n vandaag met den verkoop. We hebben het gistermiddag reeds op ons raam aangeplakt, dat van half elf hedenmorgen kaarten 25 cents verkrijgbaar zijn, op ons kantoor en ook in Casino, en we kunnen de liefhebbers thans afwachten. Ongetwijfeld zullen r velen van deze unieke gelegenheid gebruik willen maken, want, nogmaals zij het gezegd: men zal niet merken hier met dillet- tanten te doen te hebben. Wij hebben het in ons vorig stuk verzuimd te vermelden, dat het de heer Kottman is, die hier de regie ver zorgt. Het stuk stelt hoog» eischen aan de regie, juist vanwege al die geheimzinnige dingen, die gebeuren. Want de regisseui is de man, die dat alles verzorgen moet. Het ge ringste verzuim kan oorzaak zijn, dat een of ander tooneel mislukt. En het is juist het aardige in dit stuk, dat alle3 zoo precies in elkander sluit, zoodat men geen enkel oogen- blik het idee heeft in een schouwburg te zit ten en naar een tooneelvoorstelling te zien, maar dat men werkelijk de illusie heeft per soonlijk bij alles tegenwoordig te zijn. De bn.idelir g speelt zich geheel af in de hall van ee Engelsch landhuis. Da landhuis is eenzaam gelegen en wordt bewoond door een dame, die enkele logé's heeft op 't oogen- blik, dat het *tuk begint. Ei juist te midden van die logés g beuren die geheimzinnige dingen, en een hunner, een rijke jonge man, die door de andeicn zoo'n beetje voor onnoo- zel wordt aangezien, is de man, aie... Maar eigenlijk moesten wij er maar niets van ver- tenen, net is vel aardiger <at U zelf gaat zien. Verschillende winkeliers hebben voor de in richting van het decor belangeloos nun mede werking verleen» zoo het Modehuis Herschel, dat de costuums der dames verzorgde, de fa. Harjer, die meubileering en stoffeering voor dit doel afstond, de "irma Schelliner, d»e elec- trische ornamenten aanbracht. U wilt hier wel eens speciaal op letten, nietwaa. rOok voor het kap- en grimeerwerk vragen wij uw speciale aandacht; dit is verzorgd door den heer Wolzak, tooneelkappe: te Amsterdam, en deze heer heeft van sommige personen aller aardigste „types" gemaakt. Daar ons ook reeds gevraagd is naar het bespreken van plaatsen, deelen wij ier mede; dat hiervoor gelegenheid za) bestaan Zater dag a.s., 2 Februari in Casino van 3 tot 5 uur, alsmede Maandag en Dinsdag d.a.v. (zoo noodig) van 7 tot 9 uur. De kosten hiervoor zijn slechts 5 cents. Nogmaals dus: toegangsbewijzen kunt u bij ons (Koningstraat) en bij den heer Polak (Casino) krijgen tegen 25 cents per persoon, en van Zaterdag af kunt U (uitsluitend in „Casino") uw plaats reserveeren tegen beta ling van 5 cent. Uw toegangsbewijs is tevens programma, met volledige rolverdeeling. Wacht niet te lang met uw plaatsen te koo- pen. Het blijkt nu reeds, dat er groote belang stelling bestaat. MAIL VAN I>E „MARNIX". Woensdag in ons land. De directie van de Stoomvaart Maatschap pij „Nederland" deelt mede, dat de speciale trein, aansluitende op de „Marnix van St. Aledgonde" Dinsdagochtend 29 Januari van Genua venrekt te 10 u. 20. aankomst in ons land op Woensdagochtend 30 Januari 9 u. 15 te Amsterdam C.S. MAIL VERZENDING HK. MS. K. XVIII In verband met het gewijzigde vaarplan van Hr. Ms. K. XVin is nu het volgende ljjstje van verzending te lezen: 31 Januari: naar Montevideo inplaats van Rio de Janeiro, zelfde tijd van buslich- 8 Februari: naar Buenos Aires inplaats van Montevideo, zelfde tijd van buslichting. evangelisatiegebouw VIJZELSTRAAT. Zooals een advertentie in dit blad vermeldt, loopt morgenavond 8 uur, Mr. K. P. v. Wes ten, van Amsterdam, in het Evangelisatiege bouw, Vijzelstraat, te spreken. Zyn vrouw, die meermalen voor de radio zong, zal dezen evangelisatie-dienst, met zang opluisteren. De toegang tot deze samenkomst is vrij. ROND VAN BARMHARTIGHEID. Morgen zal de Bond van Barmhartigheid by u aan de deur kloppen. Benige auto's zullen door de stad rijden en huis aan huis goederen ophalen. Laat het niet tevergeefs zijn. Vooral nu de winter met felle kou nog zjjn intiede deed, is hulp in menig gezin dringend noodig. Geef wat u te missen hebt, in het bizonder is ook noodig baby- en mannengoed. Kijk vandaag nog uw voorraad na, zoodat morgen klaar staat wat u voor uw minder bedeelde stadgenooten kunt afstaan. kindervoorstelling in „casino". Wij herinneren nog eens aan de groote Kindermatinée van morgen in Casino, «ei zeer afwisselend programma zorgt ervo° de kinderen zich den heelen middag uitstekend amuseeren; wie de kinderen een onvergeie- Hjken lachmiddag wil bezorgen néme ze mor gen mede naar Casino. Voor plaatsbespr en prjjzen verwijzen wij naar de adve «s de strooibiljetten. DAGELIJKS UITZENDING VAN DINERS BILLIJK TARIEF SPOORSTRAAT 98 Telefoon 339 BEMANNING K XVI EN K XVII BIJ DEN PAUS. Naar Reuter uit Rome seint, ontving de Paus gisteren luitenant ter zee Kramers, zes officieren en dertig leden van de bemanning van de K XVI en K XVII, die heden de haven van Napels zullen verlaten met bestemming Java. De paus roemde de Nederlandsche marine, in het bijzonder wijzend op den figuur Tromp. LEZING DS. BIK VAN ENKHIUZEN. Wy herinneren aan de lezing van Ds. Bik, van Enkhuizen, op hedenavond 8 uur, in het Evangelisatiegebouw, Palmstraat. Ds. Bik is een uitstekend redenaar, die met zijn, in dc advertentie van het vorig nummer aangekon digd onderwerp, zeer zeker zyn gehoor van begin tot einde zal weten te boeien. De toe gang tot deze samenkomst is vry. ALG. BEGKAFENIS-ONDERNEMING „DEN HELDER". Wy verwijzen naar de advertentie in het nummer van heden betreffende de door bo vengenoemde Onderneming te houden Jaar vergadering op Woensdag 30 Januari. EVSCHRI1 Vl_ (GEN HANDELSREGISTER. Wijzigingen. C. Bening-Haas, Koningstraat. Over gegaan aan: L. Bening. Opheffingen. W. Blaauvv, slagerij, Loopujjtpark 27. Wed. M. E. Beek-Oudkerk, Laan 54, stalhouderij. KOJ.STEK BRANDES-RADIO. In het journaal, dat deze week in de Tivoli-bioscoop vertoond wordt by de film be treffende „Het meisje met den blauwen hoed" is o.a. een opname van een rondgang in de bekende Kolster Brandesfabrieken te Sidcup, Kent, Engeland. Deze film zal ongetwijfeld de vele bezoekers interesseeren. Wij verwij zen voorts naar de advertentie in het num mer van heden. Wonderlijke dingen beleven we thans. De regeering gaat, ter bescherming van eigen vischbedrijf de haringinvoer contingenteeren tot 40 °/0. De IJmuider vischhandel staat op stelten, omdat de cloeharing uit Noorwegen daarin is betrokken en nu is het weer de Bel gische vischhandel, die zich ook door onze contingenteering van haring zeer benadeeld ziet. Daartegenover staat België, die een der eerste landen was die de vischinvoer ging con tingenteeren, waardoor weer ons vischbedrijf ernstig werd benadeeld. Maar nu zouden we zeggenals je onze visch maar voor een klein gedeelte wilt hebben, zoodat we hier met een te groote voorraad voor de binnenlandsche consumptie blyven sukkelen, spaar ons dan ten minste om die voorraad nog te vergrooten. Bovendien en daarop wijst de „N. R. Crt." ten rechte is het deel dat Nederland voor invoer van visch naar België was toegekend nog nooit bereikt, terwijl het contingent uit andere landen voor België bestemd, ver werd overschreden. Er is dus iets en uit IJmuiden werd daarop ook reeds gewezen niet in orde met die contingenteering van visch, waardoor ons visscherijbedrijf sterker gedupeerd wordt en is dan eigeniyk noodig en ook niet bedoeld was. Wat daarvan de gevolgen voor dit bedrijf zyn geweest, laat zich denken. Nu hoopt men op de onderhandelingen die thans gaande zijn tusschen Nederland en België, maar de belanghebbende instanties mogen er op worden gewezen, dat althans aan deze schreeuwende onbillijkheid een einde komt. De „Drenthe" en „Holland" bren gen het schip in veiligheid. Zaterdagavond werd draadloos bericht ont vangen, dat het Eng. s.s. „Asiatic" groot: 3741 ton netto op 53 graden Al min. N.Br. en 4 graden 41 min. O.L., dat is ongeveer 12 myl ten Zuiden van het lichtschip Terschei-' lingerbank, zijn schroef heeft verforen en ten anker was gegaan. Het schip is geladen met lijnkoeken en van Odessa op weg naar Ham burg. Van Den Helder vertrok de sleepboot „Drenthe" van Bueau Wijsmuller en van Ter-j schelling de „Holland" van de firma G. Doëk-i sen Zn. ter assistentie. Zondagmorgen te ongeveer 11 uur werd het schip op de aangegeven plaats door beide sleepbooten aangetroffen en op sleeptouw genomen, nadat Lloyds contract was aange gaan. De sleep begaf zich op weg naar de reede van Texel. Zondagavond ongeveer 8 uur zyn de sleepbooten „Drenthe" van Bureau Wysmul- ler en „Holland" van de fa. Doeksen, Ter schelling, met het roerlooze Engelsche s.s. „Asiatic" op de Texelsche reede aangekomen Het sleepen heeft geen bijzondere moeilijk heden opgeleverd, alles ging naar wensch. Op de reede ging de „Asiatic" voor anker, terwyi de beide sleepbooten de haven van Nieuwe- diep binnenliepen. Bij daglicht zou een na dere décisie door den kapitein van het En gelsche schip genomen worden. Men was van meening, dat het schip wel naar binnen ge bracht zou worden. Immers, het dok op de Rijkswerf alhier heeft een lengte van 109 Meter, terwijl het schip een lengte heeft van 106 Meter. Zoodat reparatie eventueel hier kan plaats hebben. Echter lijkt het er niet op, dat de Engelsche kapitein het Nieuwediep zou aandoen, want het schip bleef op de reede liggen. Blijkbaar overweegt de kapitein om naar Hamburg, waarheen hij op weg was, gesleept te worden De „Asiatic" is in 1923 gebouwd te Bur- nishisland in Engeland. Het schip meet 3741 ton netto en behoort aan de maatschappij van W. H. Cockerline Co. Wij vernamen later het volgende: De „Asiatic" zal niet in Den Heider ge repareerd worden. De kwestie is n.1. zoo: Ten eerste zijn de afmetingen van het schip en het dok zoodanig, dat reparatie wel mogelijk is, doch erg gemakkelijk zal dat niet gaan. Daarbij zou de „Asiatic", die zwaar geladen is, eerst van 1500 ton lading ontdaan moeten worden, wil men bij de reserve-schroef, die het schip aan boord heeft, komen. En op een dergelijking wallading is men in Den Helder niet berekend. Het schip zal nu naar Hamburg gesleept worden; er werd door den vertegenwoordiger van Lloyd's Agency en den xapitein van het schip in Hotel Den Burg overlegd door welke maatschappij dit zou gebeuren. De kapitein van de „Asiatic", de heer Mason, vertelde nog, dat op den bewusteu Zaterdagavond zijn schip veel last van dei) zeer sterken N.O. wind had gehad; er stond een hooge zee. Toen zijn schip het roer kwijt raakte, wist hij het voor anker te krijgen, doch daarmee was het schip nog niet veilig. Het zat n.1. dicht bij de z.g. Gronden en als het anker niet hield, zou het schip daarop vast kunnen ra^en. Onmiddellijk werd om assistentie verzocht; de kapitein was zeer verheugd toen ds sleepbooten er waren. Oor spronkelijk had nij het plan, om naar Ham burg door te gaan, doch vanwege het slechte weer kon aan dit voornemen onmogelijk uit voering gegeven worden. Zij nog vermeld, dat de „Stentor" van het Bureau Weissmuller, die te IJmuiden gesta- tionneerd is, eveneens ter assistentie was uit getrokken. DE „ASIATIC" WORDT DOOR TWEE SLEEPBOOTEN NAAR HAMBURG GEBRACHT. Door den vertegenwoordiger van de Lloyd's was een inschrijving opengesteld voor het sleepen van de „Asiatic" van Den Helder naar Hamburg. Het resultaat was, dat het sleepen werd gegund aan de reederijen Wijsmuller en Doeksen samen. Hun sleepbooten „Drente" en „Holland zullen de sleep, die ongeveer 3 etmalen zal duren, uitvoeren. Het vertrek heeft hedenmorgen ca. 9 uur plaats gehad. Autobotslng. Zaterdagmorgen had op den hoek Sluis- dijkstraatSchagenstraat een aanryding plaats tusschen een autobus en een vracht auto. Beide voertuigen werden beschadigd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Een onderzoek naar de schuldvraag wordt in gesteld. Poging tot inbraak. Bij de politie werd aangifte gedaan, dat in den loop van den afgeloopen nacht ge poogd is in te breken in een woning te Huisduinen. De recherche stelt een onderzoek Een leeiyke vat. Zondagavond kwam door de gladheid van den weg in de Spoorstraat een meisje te vallen, dat daardoor boven haar oogen een bloedende wonde aan haar hoofd bekwam. Zij werd aan het hoofdbureau van politie ver bonden. Ongeweiiseht bezoek. Door een bewoner van de Klaas Duitstraat werd aangifte gedaan, dat er in den afgeloo pen nacht onbevoegden op zijn erf zijn ge weest. De recherche stelt een onderzoek in. Eindeiyk en ten langen leste is het dan winter geworden, en het ongestadige, ongezel lige weer, waardoor de laatste dagen werden gekenmerkt, is veranderd in stralend winter weer, waarin zelfs de zon, die wy zoo lang ontbeerd hebben! niet ontbreekt. De stor men hebben zich gelegd, de regenbuien, die de laatste dagen afgewisseld werden met hagel-, sneeuw- en onweersbuien, zijn voorbij. Na een griezelig-ongezelligen Zondag, zoo één waar bij je niet dan in de uiterste noodzaak op straat komt, kregen we nog een fel-kouden Maandagmorgen, maar toen was het ook ge daan. Daarha is de wind gaan liggen en een echt, gezond Hollandsch winterweer heeft er voor plaatsgemaakt. Eindelijk en ten langen leste! Ja, we hebben zwaar gedelibereerd over dien winter, die toch eigenlijk geen winter was. Heele artikelen hebben er over in de bladen gestaan: of het nu wezenlijk en waar lijk een uitzondering was, .zoo'n winter, die maar zoo'n klein piezeltje kou bracht. We hebben gelezen van dien kweeker, die zóó maar aardbeien van den kouden grond kweek te en zelfs aardbeien, die zeer smakelijk en geurig waren, en van de stads- en andere tuinen, waar de rozen en andere bloemen nog vroolijk en wel bleven ontluiken als ware het Augustus in plaats van December of Janu ari, en we hebben vol verwondering onze hoofden geschud. In wat een wondere wereld leven we toch! hebben we tegen mekaar ge zegd; zouden we nu straks in April of Mei den winter krijgen, nu we het voorjaar al in December hebben?... Maar wijze mannen hebben het hoofd ge schud en gezegd, dat het mis zou loopen. D'r moest wat vorst komen, dat was voor alles goed, voor de boomen en de planten, voor de bladluizen en ander ongedierte (dat wil zeg gen, daar was het dan juist niet goed voor, maar u begrypt het wel, nietwaar?) en ook voor de menschheid. Had niet een winkelier, met een benijdenswaardigen humor en een optimisme om jaloersch van te worden, al met koeien van letters aangekondigd, datie opruiming hield van... schaatsen? En liepen we al niet weken en weken lang met onze dikste winterkleeren aan in de hitte des dage- lijkschen levens te puffen? Maar wat moet men doen? Je hebt je winterkleeren nu een maal om ze des winters aan te trekken, en als de winter nu de allures heeft van een ietwat achterlijken zomer... verdikkie nog- aan-toe, daar kan dan toch geen kleermaker de dupe van worden. Zegt u nou zelf! En nu spreken we nog niet eens van de dames, die prachten van wintermantels hebben met en zonder bont, met bijpassende hoedjes of baret- jes, met elegante sokjes en sierlijk schoeisel, met passende poederdoosjes teneinde allen op komende rooden neusjes oe kop in druk ken (erg mooi is de beeldspraak niet, maar enfin, over laten zetten is ook lastig), en die dat alles toch waarlijk óók niet hebben om het ongebruikt te laten liggen. Bovendien, en nu zijn het weer de wijze mannen, die aan het woord zijn, zou het funeste gevolg van dezen geforceerden groei van planten, bloemén en boomen zijn, dat ze in den aanstaanden zomer achterlijk zouden biy'ven in hun wf-sdom, dat we moesten reke nen op zeer middelmatige oogsten en wat dies meer zij. U ziet dus wel van hoeveel belang zoo'n winterperiode wordt. Maar intusschen bleef het maar kwakkelen. Mist en motregen, motregen en mist, dat was, gedurende vele weken, het aspect, dat de nieuwe dag ons bood, een aspect intus schen, dat, door het ontbreken van daglicht feitelijk haast geen aspect was. Want „as pect" beteekent „aanblik" en juist zoo'n aan blik misten we. Mist en motregen, motregen en mist, nu en dan afgewisseld door een wat steviger kwaliteit regen... en heel de mensch heid was of werd verkouden, zooals dat in een dergelijken winter behoort. En ziedaar! de klap op de vuurpijl brach ten ons de paar laatste dagen. Toen leek het alsof werkelijk de Maartsche buien in volle hevigheid waren losgekomen, de mist en de motregen werden afgewisseld door hagel en sneeuw en natuurlijk ontbrak voor Den Helder ook niet de stijve noordwester, die het water in het Marsdiep omhoog stuwde tot op, tot over de dijkskruin. Haastig snelden onze visschers naar hun eigendommen om ze hoo- ger op in veiligheid te brengen en extra vast te snoeren. En onze Waterstaatsdienst was dubbel waakzaa., om den eeuwigen strijd met de zee onvermoeid en energiek voort te zet ten. De zee is onze beste vriendin; zonder de zee zou Den Helder niet bestaan en wat er, zonder Den Helder, van de Helderschen te recht zou moeten komen... je hart staat stil bij het denken aan zooiets. Het is de zee, die de welvaart brengt aan deze lage 1 anden, maar het is diezelfde zee, die tevens een ge vaarlijk tegenstandster is, zooeen, waarmee je beter uit haringtrekken dan uit vechten kunt gaan. Toch moet er gevochten worden, altijd door, en, mag dan ook de zee langzaamaan stukjes van ons sti*and wegknabbelen, de mensch blijft altijd nog overwinnaar, weet have en goed veilig te stellen en de woedendè krachten, die de zee kan ontketenen, binnen de grenzen te houden. Maar die Maartsche buien in Januari von den we niets prettig. „Geef my maar een win tertje, zoo'n ouderwetsch!" zei nummer 1. „Ik teeken voor den zomer, voor zoo'n beetje zwemmeyi in zee!" zei nummer 2. En de blad- en andere luisjes, de vliegen, lar ven en eieren juichten; ze hadden een reuze leventje, zoo goed als ze 't nog nooit had den gehad. Gierend en loeiend brandde de haard of kachel in de woonkamers; emmers vol kolen werden verslonden om den feilen wind tevre den te stellen, die ze in razend tempo weer door den schoorsteen joeg. Totdat Maandag, in den loop van den morgen, de wind ging liggen, de zon, die zich den geheelen winter ii*) We vervolgen onzen tocht en stappen af voor een grauw-grijs gepleisterd huisje, 't staat temidden van andere burgerhuisjes, maar is lager, meer nog weggedrongen voor het oog. Toch maakt het een prettigen in druk met zijn heldere gordijntjes voor het eene raam dat het bezit. We pakken de deur knop, maar de deur wijkt niet. Niet thuis We gaan over het hobbelig klinkerpaadje, door het steegje naast de woning en staan op een klein plaatsje. Door een raampje in de keu kendeur zien we in een gezellig kamertje, dat er opgeruimd en propertjes uitziet. Nee, er is niemand thuis. „Weet u," zegt de heer Dissel, „wat de be woner van dit huisje tegen me zei, toen we hem geholpen hadden in zijn armoede?" „Meneer, u hebt me gered uit de handen van het afbetalingssysteem, want waar moei je heen als je met 12 k 13 gulden rond moet komen, met eenige kinderen?" „Ja, 't is een net gezin," zegt onze gelei der, „en 't is fgn da we konden helpen." Achter een groezelig gordijntje, dat ver- verlangend naar de voorjaarsschoonmaak uit ziet, stëékt een bloot kinderarmpje, De uit gebloeide geranium, in rood-steenen pot, doet moeite om op de smalle vensterbank te blij ven staan. We duwen de verveloos groene deur open, die evenals het huisje zelf, teekenen van verval vertoont. Op ons roepen komt een vrouw naar voren, van wie het leven te veel gevraagd heeft, de levenslust is in het moede oog gedoofd. Een boezelaar is over haar ondergoed ge slagen. „Bent u tevreden met wat u van den Bond van Barmhartigheid ontving?" vraagt de heer Dissel, maar weer direct met de deur in huis vallend, als hy het doel van ons bezoek heeft bekend ger aakt. „Ja natuurlijk meneer", antwoordt een hooge-overschreeuwde vrouwenstem, „ik ben biy met alles wat ik krijg, hoor, je moet toch blij zijn met wat ze je geven. Ja, hoor, ik vind het fijn. Liegen doe ik niet, meneer, maar voor me man was der geen ondergoed, ziet u. Maar wat ik kreeg heb ik kunnen gebrui ken, hoor." We stappen de tamelijk ruime-romnielige kamer binnen. By het raam zit de kleine dreumes, wier armpje zoo even het eerste teeken van leven was in dit armoe-huis. Een imbeciel meisje, hoog in de schouders, kijkt ons wat dwaas aan. Slaat dan haar magere armen om moeder heen en vleit: „Ik' ben by moeder thuis." Van over tafel kijken oné een paar ondeugende oogen aan uit een ongewas- sche snoetje, <.iet een warrige krullebol. 't Is het jongste van de zes kinderen, waar van er vijf thuis zijn. De oudste dient. Zestien gulden komt er wekelijks aan steun binnen. Twee gulden vijftig wordt aan huur betaald voor de oude woning. De omstandig heden zijn dus even beter dan in de gezinnen, die we ervoor bezochten. ,,'k Pas goed op me kleere, meheer", zegt de vrouw en trotsch toont ze ons een gebreid pakje. „Vorig jaar gekregen, en nu weer her steld, kijkt u maar", en meteen duwt ze ons liet groezelige pakje onder den neus. „Ja, meheer, 't is wat te zeggen, we hebben al heel wat meegemaakt. Me dochter van 19 jaar is vorig jaar stomp krankzinnig geweest, alleen van de praatjes van de menschen. Nou is ze gelukkig weer normaal." De vrouw komt op haar praatstoel, wil ons nog meer vertellen, doch we stappen op, om andere gezinnen te bezoeken. In de kamer speelt het imbeciele kind van vijftien met een jonger zusje. Haar dwaze lach klinkt nog als de deur achter ons toevalt. „Komt u binnen, meheeren", zegt een jong vrouwtje, als ze hoort, dat we van den Bond van Barmhartigheid komen. 't Huisje dat we binnengaan, is nog nieuw, 't is niet ruim, maar het maakt van buiten toch een vriendelijken indruk en als we binnenkomen in het gezellige kamertje, kijkt het potkacheltje ons met een paar vu rige oogen uit een breede scheur in zijn gloei- enden kachelbuik aan. 't Ziet er hier netjes uit. Evenals het huwe lijk van de bewoners zijn ook de meubelen jong. „Wat is uw man?" vragen we de jonge vrouw, terwijl juist door de achterdeur de man, met hun eenigst kindie, komt binnen stappen. Hij ziet er schraal en mager uit. „Grondwerker", antwoordt de vrouw, „maar hij heeft vorig jaar maar achtweken kunnen werken." „Hoeveel steun hebt u?" „Drie gulden vijftig. En dan krijgen we nog een kolenbon." „En hoeveel huur betaalt u hier?" „Twee vyf en zeventig." 't Is voor het huisje niet te veel, deuken we, maar3.50 inkomsten. „Hebt u soms nog een kachel voor ons?" vraagt de vrouw aan den heer Dissel. „We konden er vorige week een koopen voor vier gulden, maar waar moet je het vandaan ha len en die daar, kan ieder oogenblilc in elkaar zakken." Even denkt de heer Dissel: „Kom morgen avond om acht uur maar bij me, met een handwagentje", zegt hij dan tot den man. „Ik heb er nog juist een staan." „Heel graag", antwoordt de man. „Gelukkig, dat ik het gevivagd heb", zegt de vrouw. „Zijn er nog meer dingen, die u noodig hebt?" vraagt de heer Dissel. „Nou, we hebben eigeniyk nog gebrek aan een deken en aan ondergoed voor m'n man", zegt het vrouwtje. De heer Dissel belooft er aan te zullen den ken, en dankbaar laat het echtpaar ons uit, voor het vervolgen van onzen droeven tocht. „Onbewoonbaar verklaarde woning". Het staat er met onbescheiden zwarte letters op een wit bord boven het deurkozyn en het huisje zelf doet al 3inds lang geen moeite meer zijn reputatie op te houden. Niet alleen dat er zoo goed als geen verf meer op deur en kozijnen zit, maar de goot, die we zoo kun nen grijpen, hangt machteloos neer en zelfs kwam al een stuk naar beneden, dat niet meer vervangen werd. 't Is al schemerig als we de deur open duwen en ons „vollek", door de lange, smalle gang roepen. Een vrouw komt naar voren sloffen en noodigt ons uit binnen te komen. We loopen achter haar aan in de gang, die we onder onze voeten voelen bewegen, 't Is don ker, maar geen kapstok of parapluie-stan- daard verspert ons den weg. We komen in een somber kamertje, met uitzicht op een romme lige binnenplaats. Een zeeplucht van de wasch hangt door het huisje. In een oude leunstoel zit een kleine jongen, als een oud mannetje weggezakt. „Sta eens op", zegt een man, die by de kachel zit, tegen den jongen, die zich direct op den grond laat zakken, zoodat moe der zijn plaats kan innemen. 't Wordt eenzelfde droef verhaal. „Drie jaar ben ik werkloos", zegt de man, „ik probeer met haringtrekken nog wel iets te verdienen, maar dat is tegenwoordig ook niks gedaan. We hebben 13 gulden steun en daarvan moeten we leven met z'n vijven. We hebben drie kinderen, maar één is er ai een half jaar in Nunspeet, voor z'n gezondheid." De heer Dissel informeert met belangstel ling naar den kleinen jongen, die ver van huis zoekt, wat hij hier niet vinden kon. „Wat voor huur betaalt u hier?" informee- ren we. „Een gulden in de week". ,,'t Is toch onbewoonbaar verklaard?" „Ja, maar ze laten ons nog zitten. Wil u het huisje eens zien?" We antwoorden bevestigend en gaan dan weer door de gang naar het voorkamertje. Een smal kamertje. Een olielampje wordt aange stoken en in het schemerlicht zien we een twee-persoonsbed, bedekt met een gehaakte schoone witte sprei. In den hoek is een bed stee voor de kinderen. Flauw valt het licht op een wandspreuk. We lezen haar: „Die thuis 't geluk niet vindt, Hij zal het nergens vinden. Die thuis 't geluk niet ziet. Hij vindt het elders niet." We zijn weer buiten, ja toch, 't bord hangt er nog: „Onbewoonbaar verklaarde woning". We peddelen naar een ander geval. (Wordt vervolgd). Nr. I werd opgenomen in het rtr. van Zaterdag 26 Januari. FeuilletonPag. 1 Buitenlandsch Overzicht1 Werklooze man te Amsterdam door zyn vrouw vermoord7 Treinongeluk in Polen. Zestien ge- lvondens Hauptmann houdt vol onschuldig te 8 De Van Ghent" en „Kortenaer" zijn Zaterdag te Colombo binnengelooyen en dien dag weer vandaar vertrokken s De bemanning van de „K XVI" en ,JC XVII" bij den Paust> g Ernstige relletjes in de Kinkerbuurt te Amsterdam. Communisten en fas cisten slaagsg Belangrijke rede van minister Colyn' Hoe behoudt Nederland zijn volks welvaart Een vliegtuig verliest ongev. 50.000 aan goudstavens B\j een ernstige trambotsing in Leip- zig zyn 12 menschen gewond t Bizonderheden over de ramp van de „Mohawk". 34 lijken geborgen j Eèn mislukte revolutiepoging in Uruguay 0 jjj De Indische mail komt Woensdag in ons landS Jongeman te Zoeterwoude, door broer van zyn meisje vermoord f By een brand te Greemvood Lake (New-York), zyn zes personen in de vlammen omgekomenf De overstroomingen in het Missis- sippidal. Duizenden dakloos. f De moordzaalc-Born. De doodstraf geëischt tegen de vier moordenaars en de vrouw van BomS Omtrek-nieuws Marktberichten Marineberichten Sportnieuws 8 8 8 8 Dinsdag 29 Januari. Evangelisatiegebouw, Palmstraat, 8 uur. Lezing Ds. Bik, van Enkhuizen. Woensdag 30 Januari. Nederlandsche Beisvereeniging, optreden Cabaretgezelschap, 8.30 uur, Musis Sacrum. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat, 8 uur, Evangelisatie-onderwerp Mr. K. P. v. Wes ten, vati Amsterdam, zang Mevr. v. Wes ten— Tol. KindermatinéeCasino, half drie. Zaterdag 2 Februari. Bal-Masqué, „Tavenu". Amusementsavond E.H.W.V. „de Jutter", Musis Sacrum, 8 uur. Woensdag 6 Februari. Premie-voorstelling ,JIeldersche Courant", door de tooneelvereeniging T.A.V.E.N.U."t Casino, 8.30 uur. nog bijna niet had laten zien, te voorschijn kwam en de geheele stad in de vroolijkheid van den echt-Hollandschtn winter zette. Het beetje sneeuw, dat gevallen was, was ten deele blijven liggen, zoodat we dus het echte, wintersche gevoel kregen. Een heel klein beetje vorst deed enkele plasjes bevriezen en de jonge kinderen deden wanhopige pogin gen tot een glijbaantje te komen. Helaas! dat glijbaantje was meer illusie dan werkelijkheid. Maar met één slag was het stadsbeeld totaal veranderd: waar den vorigen dag de loeiende wind door de straten gierde en ieder, die niet onvermijdelijk naar een kaart- avondje moest, thuishield, daar waren nu de straten vol van de ruchtigheid en de vroolijk heid eener wandelende en winkelende men- schenmenigte. Daar blaften vroolijk de hondjes en stoeiden tevreden de kinderen, daar reden trotsche moeders de slapende of op hun duim zuigende zuigelingen, en daar was. kortom, het heele menschdom tot nieuw leven ontwaakt. En de vervelende kranten, die ons al had den gezegd, dat die winterperiode van korten duur zou zijn, waren in een hoek gesmeten, we wilden dat, op zoo'n mooien zonnigen dag, niet lezen, maar liever ons vermeien in de toekomst, als meerdere van die stralende wintersche dagen zullen komen. Laten we er het beste van hopen: ook de boerenkool met worst smaakt op zulke da gen het lekkerst! Van 2628 Jan. 1935. BEVALLEN: E. SnipPancras, d.; M. KosKrijnen, z.; P. C. F. 't Hartde Meijer, d.; J. Visers—Bieze, z.; N. Bakhuys—Kooy, z.; Th. G. Rietveld—Ran, d. OVERLEDEN: A. Schillemans, 58 j.; Wed. E. Prins, 79 j. 26 Jan. 1935. Aangekomen van Goole en vertrokken naaf Harlingen Ned. s.s. „Oud-Beijerland". 28 Jan. 19S5. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Eng s.s. „Perecrine". Aangekomen van Zaandam, met bestem ming Hamburg, de Ned. motorschoener „Prudentia" HOP STROOP, helpt zeker en snel. Ook voor Uw kind. Alont verkrijg, baar a f 0.35 en 10,65 p.fl.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9