Buitenlandsch Overzicht. Stelt prijs op kwaliteit, vraagt ïïlljliftjl 'EUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA GEMENGD NIEUWS EtKSlE BLAD 63ste JAARGANG De oorlog tusschen Bolivia en Paraquay. De Britsch-Indische wetgevende vergadering verwerpt het denkbeeld van federatie. LafFe overval. Ernstige vechtpartij. Oneerlijke concurrentie. Brandstichting om wat te heieven. Het ongeluk bij de Velzerpont. Meineed'gen in ae moordzaak-de Bie. DEMOORDCP DE KEIZERSGRACHT COURANT Anna elulowna.8 Breezlnd Vounxat 1 Neder, Oost- en West-lndiè per zeepost 72 lO^lde' bin"enland 2— landen t 3.20. Losse no« 4 n r per mal' eD overige ******1 reeTTo.» f 0 70 i 0 70 'l f i 70 f 1Modeblad resp. f 1.20. 11.50. f 1.50. VerschyntDinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkery v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekenlng No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele pr\js. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop. te huur) by vooruitbetaling 10 ct. per regel, minimum 40 ct.; b(j niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct Wat zal Duitschland doen? Een tede van Benesj. over de toekomst van den Volkenbond. Japan en de vlootconferenne groote vlootbouw in het vooruitzicht gesteld. De vraag biyft voor- loopig nog onbeantwoord welke houding Duitsch land in zal nemen, ten opzichte van de uitnoodi- ging tot terugkeer naar den Volkenbond. Al twijfelen we er niet aan dat Duitschland geen afwijzende houding in zal nemen, verrassingen t>lijven niet uitgesloten. Aan den terugkeer van Duitschland zijn tal van consequenties verbonden voor de groote mogendheden, die men natuurlijk wel onder het oog heeft ge zien, doch die toch nog tot onaangenaamheden kunnen leiden. Tien dagen is Hitier nu in de afzondering gegaan, om zich te bezinnen over zijn houding. Hy mag niet gestoord worden. Wat zal het resultaat van de overpeinzing zijn? Toen het Londensche communiqué ver scheen, was de internationale beteekenis er van nog moeilijk te voorspellen, schreef de „Nw. Rott. Crt" Donderdagavond in een hoofdarti kel. Voor Duitschland had het. ondanks eenige zeer aantrekkelijke bizonderheden, groote be zwaren, zegt het biad. De ergste daarvan was de eisch van een oostelijk pact, ais voorwaarde voor de afschaf fing van deel V van het verdrag van Versail- les. Mjn weet hoe fei Duitschland gekant is tegen dit pact. Goering is nog pas naar Polen geweest, om de nieuwe vrienden nog eens te stijven in hun verzet er tegen. Men moet ech ter ook in Duitschland beseffen, hoe moeilijk deze voorwaarde uit het communiqué verwij derd zal kunnen worden. Want Frankrijk zit er aan vast. Laval heeft de Kleine Entente beloofd, de herbewapening van Duitschland niet te zulten goedkeuren, dan nadat Duitsch land het oostelijk pact aanvaard heeft. En noch Benesj noch Titulescu zijn er de men- schen naar om Laval gemakkelijk zijn woord terug te geven gesteld, dat Laval daarom zou vragen. Frankrijk zal daarmede te voorzichtiger zijn omdat het loslaten van het oostelijk pact diep wantrouwen, by Rusland zou wekken. Rusland Is toch al erg ontevreden over hetgeen te Lon den is gebeurd. In de politieke oordeelen van het commu nistische Moskou is van ouds een element van onberedeneerde gevoeligheid aanwezig. Dat is afkomstig uit den tijd toen Moskou in alles een samenzwering van de mogendheden tot een interventieoorlog zag. Men had zijn er varingen, uit den burgeroorlog, en men wist zelf wat samenzweren was. Het wantrouwen der Russen lijkt ten deele verwant met hét wantrouwen, dat de tegenwoordige Duitsche regeering tot hara krampachtigen wapenings ijver dreef: Zij konden zich niet verplaatsen in de lijdzaamheid der anderen. Als men zooveel macht heeft om zijn stelsel te doen zegevieren of anderen naar zijn hand te zetten, is het on denkbaar, dat men die niet zou gebruiken. Dat is de redeneering. In ieder geval heeft Mos kou, zoodra de verzoening tusschen Duitsch land en de rest van Europa begon, die altijd met fel wantrouwen waargenomen. Toen was Duitschland zijn vriend, en was dit dus de ver rader. Het verdrag van Londen van 1924, waarbij de verzoening op den grondslag van het plan Dawes tot stand kwam, wekte te Moskou verbittering. van de vrijheid van meening en het antisemitisme dan daargelaten bezig is ziin eigen leerstellingen te vergeten, bleek ons weer uit een beschouwing van de Völkische Beobachter. „Er bestaat geen voor alle volken gelijkelijk geldend begrip van veiligheid. De veiligheid wisselt al naar de situatie en ieder volk heeft zijn eigen begrip ervan", zoo zegt het blad. Hier staat het oude, feodale niet het liberale! individualisme tegenover den gemeenschapszin. Dat is het kenmerk van de heele buitenlandsche politiek van Duitschland op dit oogenblik. Geen algemeene pacten, slechts bilaterale verdragen. Dit is precies het tegenovergestelde van de Nederiandsche poli tiek die tot leiddraad heeft: Geen eenzijdige groepeering. slechts aansluiting in algemeen verband. Deze tegenstelling karakteriseert reeds de Duitsche opvatting. Maar Duitschland worstelt nu om een koers voor zijn internationale politiek te vinden. Voor 10 dagen heeft Hitier alle audiënties af gezegd, m zich geheel aan de beraadslagin gen daarover te kunnen wijden. Uit die wor steling kunnen verrassingen te voorschijn komen voor de wereld, aangename maar ook onaangename. De toekomst van den Volkenbond. Het zat echter de Fransche diplomatie waarschijnlijk niet veel moeite kosten, de ge voelens der Russen weer tot bedaren te bren gen. En zeker zal Parijs zich daaraan alles gelegen laten liggen. Hoezeer het Duitsche nationaal-socialisme de geestelijke gelijkschakeling, de onder- Een van de warmste voorstanders voor den Volkenbond is ongetwij feld de Tsjecho-Slowaak- sche minister van bui tenlandsche zaken, Be nesj. Donderdagavond heeft hij te Praag ge sproken over de toekomst van den Volkenbond Wij ontleenen aan deze rede het volgende: Bij het bestaan van en aan den bloei van den Bond is geheel Tsjechoslowakye geïnte resseerd, omdat deze beantwoordt aan zijn politieke behoeften, zijn democratische ten- denz en sociale denkbeelden. Dit geldt niet in de laatste plaats voor de Duitschers. Deze schen ons en Duitschland bestaan op vrede- lievenden aard en volgens de beginselen van den Bond worden opgelost. Houden zy zich dit steeds voor oogen, dan zullen de Duitschers hier tot de overtuiging komen, dat wij hen niet, wanneer zulks ver meden kan worden, in conflict willen brengen met onze Duitsche buren en dat wij, wan;» er er toch een conflict mocht rijzen, dit onder alle omstandigheden krachtens de beginselen, die Genève aangeeft, uit den weg zullen rui men. Dat is de buitenlandsch-politieke kant. Doch ook van binnenlandsch-politiek standpunt ebben de Duitschers bij de eerbie diging van Genève's beginsoer belang. Im mers in de praktijk beduidt dit, dat de min derheden-rechten worden gerespecteerd, gelijk de Volkenbond zulks verlangt en waartoe Tsjechoslowakije z heeft verplicht Om de waarde den Bcnd te toetsen, wilde Benesj zijn passiva en activa vaststel len, er van uitgaande dat zijn .1ocl beslaat in het waarborgen van den internationalen vrede en internationale orde en veiligheid, alles ten dienste van zijn leden. Ik sluit mijn oogen niet, aldus Benesj, voor alle echecs, die de ontwapeningsconferentie tot nog toe heeft geleden, maar ik wil op een groot resultaat wijzen: heden ten dage is de ontwapening geen kwestie meer van een of andere afzonderlijke staat, maar een inter nationale zaak, terwijl de overtuiging, dat zij als zoodanig moet worden opgelost, algemeen post heeft gevat. Weegt men de tekortkomingen tegen de suc cessen van den Bond af, dan moet men vast stellen, dat de balans ongetwijfeld actief zoo wel in theoretisch als in practisch opzicht is. Een zwakke zijde Win den Bond acht Benesj de betrekkingen tusschen de groote mogendheden en de kleine staten. De eerste laten zich door de kleine niet graag over stemmen en de laatste weer zijn g veel minder van plan het hoofd te buigen onder den druk van de grooten. In dezen strijd voor en tegen de internationale democratie gaat men aan beide kanten vaak over de schreef. Japart wil artikel 19 van het Verdrag van Washington in dier voege herzien, dat Singapore en Hawaii binnen het sta tus quo-gebied vallen. Verder verklaarde de minister, dat Japan na 1936 jaarlijks 54.000 ton nieuw materiaal moet bouwen ter vervanging van het ver ouderen. In de huishoudelijke vergadering van het parlement verklaarde minister van ma rine Osoemi, dat Japan bereid is een nieuw verdrag inzake den Stillen Oceaan te sluiten; admiraal Jamamoto heeft te Londen een plan hiertoe uitgewerk, dat de Japansche voorstel len in bijzonderheden uiteenzet. Op verzoek van Engeland is dit plan als voorbeeld genomen voor een eventueel ver drag, doch de Japansche regeering is niet aan dit plan gebonden. Men moet zich voor de toekomst op een verdragloozen tijd voorbereiden. Indien noodig, zal de marine een verder bouwplan uitvoeren, voor de twee komende jaren zal het eerste en tweede vlootplan wor den uitgevoerd. De mogelijkheid bestaat, dat nog een derde plan noodzakelijk zal zijn, dat in het jaar 1937 zal worden uitgevoerd. De verwezenlijking van het plan zou een aanzienlijke versterking van de vloot betee- kenep. mentaire commissie voor de Britsch-Indische grondwet. Dit amendement geeft te kennen, dat het plan voor een al-Indische federatie in den grond ondeugdelijk en volkomen on aannemelijk is voor het Britsch-Indische volk. Het beveelt verder de Britsch-Indische regee ring aan de Engelsche regeering den raad te geven geen wetgeving voor te bereiden op den grondslag van dit plan. Binnenland EDUARD BENESJ, Minister van Buitenlandsche Zaken, Tsjechoslowakije. toch hebben er belang bij, dat onze staat naar buiten toe de vredespolitiek volgt en dat de betrekkingen met de nabuurstaten en in de eerste plaats met Duitschland worden gere geld in den geest van .vriendschappelijk naast elkaar leven en dat alle kwesties, die tus- Herziening en reorganisatie zyn kwesties van opvoeding en van stelselmatige voorbe reiding. Deze is in een tijd, waarin enkele groote volken overgaan tot een absolutisti sche dictatuur en militaire inst< ïg buiten gewoon moeilijk, maar naar mijn vaste over tuiging, besloot Benesj, zijn wij nog niet aan het slot van alle groote omwentelingen in de tegenwoordige wereld gekomen en daarom geloof ik dat de toekomst aan den Bond be hoort. De Japansche minister van marine heeft verklaard, dat het mogelijk is, dat Japan op de komende vlootconferenttie zal verzoeken, dat de Britsche en Amerikaansche vlootbasis Singapore en Hawaii niet verder versterkt zullen worden. Een van de warmste voorstanders voor den Volkenbond is ongetwijfeld de Tsjeche- Slowaaksche minister van butienlandsche za- De Japansche minister Japan en de van marine heeft ver klaard, dat het mogelijk is, dat Japan op de ko mende vlootconferentie zal verzoeken, dat de Britsche en Amerikaansche vlootbasis Singa pore en Hwaiï niet verder versterkt zullen worden. en de vloot' conferentie. DE VEREENIGDE STATEN EN RUSLAND. Een verandering in de diplomatieke besprekingen. Het dep. van Staat te Washington heeft naar men weet bekend gemaakt, dat het Amerikaansche consulaat te Moskou en eenige ander consulaire posities van de V. St. in de Sowjetrepubliek zullen worden opgehe ven. Het departement voegde aan deze mede deel ing toe, dat men de opheffing dier posten volstrekt niet moet beschouwen als een be wijs, dat er een verandering is gekomen in de diplomatieke betrekkingen der belde lan den. Ook Italië heft het embargo tegen Bolivië op. Ook de Italiaansche regeering heeft thans aan het volkenbondssecretariaat medegedeeld, dat zij evenals de regeeringen van Engeland, Frankrijk en Zweden overeenkomstig het advies van de commissie van 23 uit de bui tengewone Volkenbondsvergadering voor het Chaco-geschil besloten heeft tot opheffing van het verbod van wapenlevering aan Boli vië, dat de aanbevelingen der buitengewone Volkenbondsvergadering heeft aanvaard. Naar Reuter uit New Delhi meldt, heeft de Britsch-Indische wetgevende vergadering met 74 tegen 58 stemmen een amendement aangenomen, dat door Jinnah, den aanvoer der van de onafhankelijke moslimparty was ingediend op de regeeringsmotie nopens het rapport van de Engelsche gemengde parle Naar eerst thans bekend wordt, is Dinsdag avond tusschen 10 uur en half 11 te Rijke voort (N.-Br.) een overval gepleegd op den 23-jarigen B. A., door den 20-jarigen B. 'en den 20-jarigen landbouwersknecht C., beiden uit Beugen. Het slachtoffer is overvallen toen hij alleen naar huis ging. Hy werd zoo ernstig aan het hoofd gewond, dat hij bewusteloos ineen zonk. Eerst toen gingen B. en C. op de vlucht. Na eenigen tijd keerde bij A. het bewustzijn terug en kon hij strompelend een naburig café be reiken. Na door een verpleegster verbonden te zyn is A. door een dokter naar het Zieken huis te Boxmeer vervoerd. De politie heeft B. en C. denzelfden nacht van hun bed gelicht. In de vischhalien te Ymuiden. Donderdag heeft in de vischhalien te IJmui- den een ernstige vechtpartij plaats gehad. Een agent van het staatsvisschershavenbe- dryf, K. genaamd, wilde zekeren W., een wachtsman op een stoomtreiler, verbalisee ren, omdat deze een zoodje visch zou hebben weggenomen. Er ontstond een woordenwisse ling, waarop de agent W. wilde medenemen naar het politiebureau. Hierop bemoeide de zoon van W. zich met de zaak, waarop een vechtpartij ontstond tusschen W. Jr. en den agent. De agent rolde over de daar staande vischkisten en verfoor zyn gummistok, die W. Jr. wilde grijpen. De agent J. kwam zyn collega te hulp en greep den gummistok, waarop hy met twee gummistokken W. Jr. te lijf ging. Hij werd echter door W. Sr. en nog een ander persoon in den rug aangeval len, zoodat het er voor de agenten ernstig uitzag, daar K. door den val verwondingen had opgeloopen. Tenslotte kwam er hulp tn den persoon van den halchef, den heer H., die met zijn gummistok de vechtersbazen flinke klappen toediende, die daarna alle drie in arrest werden gesteld. Beide agenten had den verwondingen opgeloopen. Communistische lectuur in den auto van een naar Duitschland rei zend correspondent gestopt. De rechtbank te Groningen heeft Donder dag uitspraak gedaan in de zaak tegen den 39-jarigen autoverhuurder L. H., te Boertan- ge, tegen wien vorige week wegens oneerlijke concurrentie een gevangenisstraf van 1 jaar was geëischt, de maximum straf voor dit mis- dryf. Hy had zyn verbolgenheid over het feit, dat zyn concurrent P. Blaauw de voorkeur kreeg voor een rit naar Duitschland, daar door geuit, dat h^ onder de kussens van diena auto communistische lectuur had verborgen en toen aan de douane medegedeeld, dat BL communist was ey verboden lectuur in Duitschland smokkelde. Het gevolg was, dat B. werd gearresteerd en pas werd vrjj gelaten, toen zyn onschuld was gebleken, H. ontkende. Hy werd overeenkomstig den eisch veroor deeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Boerdery aangestoken In den ont trek van Veendam. De rechtbank te Groningen heeft Donder dag uitspraak gedaan in de zaak tegen den 39-jarigen bakkersknecht M. K., en den 34- jarigen typograaf W. T. E„ beiden te Veen- dam, die, daar zy behoefte gevoelden eens wat te beleven en omdat zy zoo graag een brand zagen, verscheidene boerdery en in vlammen deden opgaan. Tegen beiden was 2 jaar en 6 maanden geëischt. De rechtbank veroordeelde - E. overeenkomstig dezen eisch. Verd. K. stond tevens terecht wegens brand stichting in een hooimijt by de boerderij van R. Nieboer te Wildervank; tegen hem werd deswege 6 maanden geëischt Ten aanzien van dezen verdachte achtte de rechtbank een onmiddellijk onderzoek naar zyn geestesver- mogens gewenscht. De pontwachter veroordeeld tot 2 maanden hechtenis De Haarlemsche rechtbank heeft Donder dag uitspraak gedaan in de zaak tegen den 58-jarigen pontwachter S., die veertien dagen geleden terecht stond wegens het veroorzaken van dood door schuld. De Officier van Justitie was van meening dat het ongeluk aan de schuld van den pont wachter te wijten is geweest en eischte twee maanden hechtenis. De rechtbank deed heden uitspraak en veroordeelde hem conform den eisch tot twee maanden gevangenisstraf. Tegen één verdachte 4 jaar geëischt. Voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch is vandaag behandeld de meineedzaak tegen den 25-jarigen arbeider M. H. v. H. uit Oss, die in de moordzaak tegen P. de Bie op 17 December 1934 had verklaard: enkele dagen na den moord heb ik de Rut gespro ken. Ik heb aan H .v. d. Putten (bijgenaamd de Rut) in de cel niet gezegd, dat ik B. de Bie en P. de Bie samen heb gezien. Verd. hield vol, dat hij dit in de maréchaussée- kazerne niet gezegd heeft. Nadat de wachtmeester der maréchaussée Kurfs was gehoord, zeide de vertegenwoor diger van het O.M., dat het voor hem vast staat, dat verd. meineed heeft gepleegd, maar dat het niet te bewijzen is. Daarom vroeg hij vrijspraak. Vervolgens stond terecht een broer van verd., J. H. v. W., die onder eede verklaard had, G. de B. met verd. dien avond niet te hebben gezien. Verd. herhaalde thans geen meineed te hebben gepleegd. Het O.M. achtte meineed bewezen ca eischte 4 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 21 Februari. Feuilleton. Amsterdamsche detective-roman 20) „Precies, die aap van een jongen Zooals je weet, doet hy niet veel andera dar boemelen en fuiven. Zyn vader heeft wei geprobeerd hem tot rede te brengen, maar het is een hopeloos gevaL De jongen drinkt, hy kent alle popu laire danswijsjes uit zyr hoofd, en hoe losban- diger het gezeiscnap zich gedraagt, waarmee hij omgaat, hoe liever het hem is. Maar hy is niet aityd zoo geweest. Integendeel. Een maand of Uen geleden was hy nog een kalme, prettige jongen. Hy speelde tennis en hockey, en blonk boven velen uit. Hy had zelfs een kans in het Nederlandsch Hockey Elftal .e komen, en op hei tennisveld was hy vooral in een dubbel heel goed. Met mejuffrouw Lien ter Willigen, „Zus" wordt ze meestal genoemd, vormd hy een sterk paar. en..." „Ter zake. ter zake." viel de uetecLve den ander ietwat ongeduldig in de rede. „Ik tennis ook heel graag, maar we zitten hier niet om een boom over sport op te zetten. Neen, maar op het tennisveld maakte Jan Heerlnga kennis met Zus ter Willigen, en zy Waren weldra zoo goed als verFofd. „Het schynt dat deze jongeman altyd en overal het geselschap van dames noodig heeft, merkte de detective op Precies Maar in leder geval is mejufrrouw ter WillSn een vlot en beschaafd meisje, en Sn^de familie Die aap had het slechter kunnen treffen, maar hy .vaardeerde zyn ge luk niet Of liever, nij veranderde als een blad op een boom toen hij die tooneelspeelster leer de kennen. Het mesije was werKelyk aol op hem. Zy is een vriendin van Annie Heeringa, en alles had zoo prettig en goed kunnen zijn. Misschien had Zus ter Willigen één gebrek, een gebrek dat meer voorkomt by moderne, jonge meisjes." „En welk gebrek was dat?" vroeg de scherp toeluisterende detective toen de advocaat aar zelend ophield. „Ze /as wat, hoe zal ik het zeggen, wat romantisch, wat overdreven in sommige op zichten." „Dat is niet bij uitstek een gebrek van mo derne meisjes," meende Middernacht. „Ro mantisch aangelegd zyn de meeste vrouwen aityd geweest." „Ja, maar de meisje van dezen tijd bren gen de romantiek li. praktyk. Zij durven, zoo als zij dat believen te noemen, te léven. Zy matigen zich rechten aan, zij zyn zelfbewust en onafhankelyk, zij zijn roekeloos. Zus ter Willigen was geheel en al zulk een modern meisjes." „W&s? Is ze dat nü niet meer?" „Ze heeft een lesje gehad en is veranderd. Met haar ouders maakte ze een reisje van een paar weken, naar de Rivière. lederen dag schreef ze Jan Heeringa een brief, naar wat my verteld is, een brief die voor een jong meisje wat al te vrijmoedig was. i^eze brie ven, gericht tot den man van wien ze hield, en dien ze beschouwde als haar toekomstigen echtgenoot, waren zooal niet compromittee- rend, dan toch op het randje. Het noodlot wildé dat Jan Heeringa ir de veertien dagen van haar afwezigheid die Ida Basquett leerde kennen, een vrouw die nota bene tien jaar ouder is dan hij zelf." „Laten we zeggen vyftien!" „En behalve met haar, maakte hy kennis met allerlei individuen die van den nacht een dag maken. Kijk eens hier Ray, ik ben zelf niet altijd zoo'n brav- Hendrik geweest, maar wat voor eizier er op den uur in te vinden is om aityd maar vermaak en vrouwen na te loopen, gaat boven imn verstand. En voor die verlepte, geraffineerde actrice gaf hy een lief, mooi, rijk en verstandig meisje als Zus ter Willigen, op." „Onderschat vrouwen als die juffrouw Bas- quette niet, van Dorsten. De jongen staat on der haar suggestie." „Dat .oet el. We belegden onder elkaar een familieraad en probeerden Jan tot inkeer te brengen. Maar het gelukte ons niet: hij was oud en -wijs genoeg om voor zichzelf te den ken, vond hij. Toen sprak ik onder vier oogen met hem, als man tegenover man, maar dat maakte het nog erger. Hy zei, dat ik my niet moest verbeelden, dat ik den baas over hem kon spelen, omdat ik toevallig met zijn zuster verloofd was, en dat ik me maar met myn zaken moest bemoeien. Toen liep hy weg en smeet de deur achter zich dicht. In kon verder niets doen dan myn handen in onschuld was- schen." „En wat deed juffrouw ter Willigen?" ,,Wy hielden alles zoo lang m-jgelyk voor haar verborgen. Maar haar vader kwam het te weten, en hy was er van overtuigd, dat Jan Heeringa naar den kelder zou gaan. Hy was verstandig genoeg om het meisje niet te bevelen onmiddellyk met dien jongen te breken, mr r hy verborg haar niets van de waarheid. Het meisje wachtte een poosje, maar toen zij zelf inzag, dat het mis ging met Jan Heeringa, tschreeef ze hem af. Hel deed haar veel verdriet, en ze zag er een poos slecht uit, maar tenslotte berustte ze en haar gevoel van eigen /aarde behield de overhand." „Ook d&t is een eigenschap van nee moder ne meisje!'' ze de detective. „Ja, maar daarmee had ze die dwaze brie ven niet terug. Ze begon er zich rekenschap van te geven, dat »e die nooit had moeten schrijven, en ze vroeg den jongen schrifteiyk ze haar te rétourwcren." Hij weigerde. Het ongeluk wilde, dat hy haar kort, zakelijk briefje ontving, terwyl hy juist weer woorden met -ijn vader had gehad over zyn schulden. Misschien ook irriteerde, ondanks alles, de zakelykheid van haar toon hem. In ieder geval: hy veigerde. zyn stop woord dat ze „allemaal tegen hem zijn", was blykbaar voldoende motief. Hy zei kort en goed dat hy er niet over dacht <?- brieven terug te geven. Ze warer van hém, vond hy „Een mooi standpurt." „De jongen was veranderd als een blad op ■een boom. Ik denk dat zyn mooie vrienden hem hadden aangeraden de brieven te behou den. Zus ter Willigen was natuurlyk veront waardigd, en bed/oefd tegelyk. Ik hoorde dat allemaal weer van Annie Heerenga, die Zus' beste vriencru gebleven was. Annie probeerde Jan-lief tot andere gedachten te brengen, maar dat hielp haar niet." „Zoo", zei de detective, ietwat ongeduldig. „Het is alles heel interessant, maar in hoe verre..." „In hoeverre heeft het iets te maken met wat dien nacht van den moord gebeurde, wil je vragen? Daar koir. ik nu aan. Annie smeekte me haar te helpen die brieven mach tig te worden. Ze vond, zeer terecht, de hou ding van haar broer schandelyk, en ze wist dat hy de brieven bewaarde in zijn vak van haar vaders brandkast. Ik vroeg haar waar om ze zelf de brieven niet wegnam, zij wist de combinatie van de brandkast en de sleutel van héér ak paste ook op dat van Jan. Maar zy durfde niet, ze was, geloof »k, een beetje bang voor haar broer, en ze vond dat het meer op myn w g lag in te grypen." „En je stemde toe?'" „Ja, i- meende er goed aan te doen. Dat meen ik nog. Tusschen Jan en my was de breuk reeds een voldongen feit, na dat ge sprek over de tooneelspeelster, en het kon me weinig schelen of hy me nog meer zou verwyten of niet" „Ik zou in jouw plaats niet anders hebben gehandeld. Gaf juffrouw Heeringa je de sleu tels?" „Ja, zoowel van het huis als van de brand kast." „En de lettercombinatie van de brand kast?" „Gaf ze me ook op." „De bankier schijnt op de geheimhouding van die lettercombinatie weinig prijs te stel len. Een zorgelooze manier van doen, voor iemand van zijn positie." „Hy vertrouwde zijn kinderen, en Jan wks te vertrouwen... tot hij die actrice ontmoette". „In ieder geval je ging de brieven zoe ken?" „Ja. Alles ging van een leien dakje. Ik had een electrische zaklantaarn by me en opende de brandkast zonder moeite. Ik haalde de brieven uit het vak en ging denzelfden weg dien ik gekomen was. Den volgenden morgen zocht ik tijdig Jan Heeringa op, en vertelde ik hem vierkant in zyn gezicht wat ik gemeend had te moeten doen. Eerst was hy woedend, maar naderhand trok hy wat bij. Hy zei, dat Zus ter Willigen de brieven toch wel van hem zou hebben gekregen, maar dat hy haar eerst eens een poosje had willen straffen voor haar harteloosheid. Hij had den moed h&dr harteloosheid te verwyten, stel je voor! Enfin hij had niet veel tijd, want hy verwachtte zijn vriend Snoeck:.." „Aha!" „Tegen lunchtyd kwam hy by my op kaïi- toor aanzetten, erg uit zyn humeur. Ik maaktJ hieruit op, dat hy ruzie met Snoeck had ge had." „Komt uit." „Hy zei, dat hij geld noodig had. Inmiddels had ik telefonisch van zijn vader het ontzet tende nieuws van den moord vernomen en Jan, die alweer een paar glazen port gedron ken scheen te hebben, vroeg of ik wist wat het voor my beteekende als het (tekent wm-d, dat ik als een dief het huie was binnengeko men. Hij haspelde den moord, het collier en myn verloving met zijn zuster door elkaar, hy verklaarde weer pleintig, dat de heele wereld tegen hem was, maar het eind van het lied was, dat hij mij vijfhonderd gulden te leen vroeg." „Afdreiging, dus!" „Niet precies. Maar het scheelde toch niet veel. Ik gaf hem driehonderd gulden, niet zoo zeer omdat ik bang was dat hij zijn mond zou open doen, dan wel uit voldoening, dat de vrede tusschen ons weer geteekend was. Ik houd veel van zyn zuster, Ray. en zy is, on danks alles, dol op haar broer. Ik hoopte, dat de zaak hiermee, wat de veete tausschen ons betreft, afgeloopen zou zyn, maar het schijnt een ingewikkelde geschiedenis te worden. En dat is al wat ik te vertellen heb, Ray." „Waarom vertelde je met dit alles niet dadelijk?" vroeg de detective. 21) (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 1