Zoo rillerig? AKKERTJES wilt lvm% gaan m hcrS binnenland buitenland Luchtverbindinding V.S -China. GEMENGD NIEUWS tWEFDE blad heldersche courant van zaterdag g februari 1935. Financieele positie van ons land Invoer van versche visch in België. Onze uitvoer van versche haring naar Duitschland. Uitvoering van de steunregeling AKKER.CACHETS Versterking van gezag vereischt. Italië's voorbehoud voor deelneming aan de luchtconventie Geen nieuwe bioscopen? Grondwetwijziging in Rusland. De overeenkomst te Londen. De roofmoord te Haarlem Wat voor weer vandaag? den uitvinder C. J. Stoete. Oude vrouw overvallen. Afscheidsfeest bij mariniers. Verduistering van f 8000 te Wageningen. Door een auto overreden en gedood. Na een voetbalwedstrijd De lawines in Oostenrijk JHINIST «3RIEELE RA DIORKDEVOERINGEN Voorgesteld zal worden blijkens de M. v. A., aan de Eerste Kamer op de Postbegrootlng bet gebruik, dat redevoeringen van ministers, ja hun hoedanigheid uitgesproken, niet vooraf worden gecontroleerd, wettelijk te sanctloneeren. Ongunstig. In de gistermiddag gehouden vergadering van de Eerste Kamer heeft minister Oud medegedeeld, „dat onze positie zeker f25.000.000 ongunstiger is dan zich by het opmaken der begrooting liet aanzien." Vrije import tot 19 Februari. Gij hebt kou gevat en voelt de koorts opkomen. Ga naar bed en neem "AKKERTJES", die als kabouters in den nacht Uw opkomende verkoud heid, Uw Griep zullen verdrijven. Morgen staat Ge op zonder koorts en voelt Ge U weer prettig en gezond. Nederlandse* Ongeëvenaard bij gevatte kou Naar wordt medegedeeld mogen, met in gang van heden, alle soorten versche visch weer vry in België werden ingevoerd. Deze vrije invoer is geldig tot 19 dezer. Tot nu toe was de invoer van tongen in België geheel verboden, terwijl versche visch beneden de maat van 40 cm evenmin mocht worden ingevoerd. Voor de reederijen, die aan de kuilvisscherfj deelnemen, is dit besluit van belang, daar België altijd een vrij groote hoeveelheid ton gen van Nederland betrok. De laatste maanden werd geen enkele tong naar België verzonden. Voor het visscherij- bedrijf zou 't te wenschhen zijn dat na 19 Febr. de invoer ook vrjj bleef, te meer daar het door het verbod van invoer van versche visch in Italië steeds moeilijker wordt afzetgebied te vinden. De betaJlngscontingenten in de laat ste drie maanden van het afgeloo- pen jaar verre overschreden. Naar men van officieele zijde bericht zijn tengevolge van uitvoeren van versche haring naar Duitschland gedurende October, Novem ber, December en de voor die maanden be schikbare betalingscontingenten verre over schreden. Aan de Duitscbe regeering is mits dien verzocht tot nader bericht geen Devie- zenbescheinigungen voor naar Duitschland uitgevoerde versche haring meer te verstrek ken, indien de levering heeft plaats gehad na 8 Februari. Vorderingen wegens leverin gen, welke na genoemden datum hebben plaats gehad, komen derhalve niet voor ver effening via clearing in aanmerking. Een adres van het N.V.V. De minister van sociale zaken heeft on langs bepaald, dat in het vervolg pensioenen, invaliditeits- en ongcvallenrenten, welke door bij gesteunde werkloozen Inwonende gezins leden worden genoten, slechts voor 2/3 van den steun behoeven te worden afgetrokken. Een dergelijke aftrek geldt nog niet voor wee zen- en weduwenrenten, voor ziekte- en werkloozenkasuitkeeringen. Daarom heeft het bestuur van het Nederlandsch verbond van vukvereenigingen den minister verzocht te willen bepalen, dat met inkomsten uit arbeid verkregen in het algemeen worden gelijkge steld krachtens eenige sociale verzekerings wet, w«-'"'cosheW«K'"',"1t 1917 en pensioenen. Griep, rheumatiscL pnnen. Zenuwpijnen, Hooldpijn, ent. Per 12 st. 52 cl. lakdoosje 20 cl. Volgens recept van Apotheker Du moot aangelegenheid direct een uitvoerig onderzoek doen instellen, maar op dit oogenblik nog slechts een voorloopig rapport ontvangen. Een definitief oordeel Is daardoor nog niet moge lijk. Evenwel toonen de ter beschikking staan de gegevens aan, dat het gebeurde van meer omvangrijken aard is dan uit bestaande mede- deelingen zou moeten worden afgeleid. De minister aarzelt niet, het voorgestelde middel ingrijpend te noemen. Hij meent even wel, dat de tijd het eischt. Meer dan ooit ts versterking van het gezag, niet slechts van de regeering maar ook van de Staten-Generaal, noodig voor het algemeen welzijn. Grondwettelijk bezwaar, ontleend aan de overweging, dat de Grondwet voor de Tweede Kamer den voorgestelden grond van uitslui ting niet bevat, ducht de minister niet. Met belangstelling nam de minister kennis van hetgeen door sommige leden is naar voren gebracht met betrekking tot de moeilijkheden, ten aanzien van de uitoefening van het Kies recht ondervonden, door de categorie vaji schippers, die door de wisselvalligheid hunner vrachtreizen in de onmogelijkheid verkeeren op den dag der stemming hun domicilie te be reiken of tijdig te melden, in welke plaats zij zich op dien dag zullen bevinden. De minister heeft doen onderzoeken de mo gelijkheid van Bet treffen eener wettelijke re geling, welke de voorbedoelde personen en In overeenkomstige omstandigheden verkeerende groepen der bevolking bestaande moeilijkheden ondervangt. Hy hoopt binnen afzienbaren tgd van het resultaat van dit onderzoek te doen blijken. Daarbij wordt ook in de moeilijkheden ten aan zien van de uitoefening van het kiesrecht on dervonden, voorziening gezocht Naar „Het Volk" meldt, heeft de Bioscoop bond aan zijn leJen een oproep voor een spoedvergadering doen toekomen. Maandag a.s. zal namelijk aan de leden worden voor gelegd een voorstel van het hoofdbestuur om in het komende jaar, bij wijze van proef, geen nieuwe theaterondernemingen of filmverhuur bedrijven in Nederland te laten stichten. Daar den laatsteu tijd het aantal plannen voor nieuwe bioscopen en verhuurkantoren onrustbarend toeneemt aheen te Amster dam zijn op het oogenblik vijftien serieuze plai.nen in voorbereiding wil men het be drijf op deze wijze voor een dreigende catas- trophe behoeden. Men hoopt tijdig tot saneering van de ge vestigde zaken en aanpassing by de veran derde omstandigheden te komen. Natuurlijk zullen de bioscopen, die thans reeds gebouwd worden, niet door de voorge stelde maatregelen getroffen worden. SCHORSING DER COÖPERATIEVE HANDELSVERF.ENIGING VAN DE N.C.B. In verband met het feit, dat de Coöpera tieve Handelsvereeniging van den N.C.B. is geschorst als georganiseerde bg de Akker- bouwcentrale, zijn berichten gepubliceerd, dat de geconstateerde onregelmatigdeden slechts op een paar filialen betrekking zouden hebben, een zeer gering bedrag zouden betreffen en volkomen te goeder trouw door de filiaalhou ders zouden zijn geschied. Naar wij van bevoegde zijde vernemen heeft de Minister van Economische Zaken in deze Kiesrechtregeling ten behoeve van schippers in voorbereiding. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wets ontwerp tot wijziging en aanvulling van de Kieswet, de Provinciale Wet en de Gemeente wet. Wij lezen er o.a. in: Moge reeds in tg den van voorspoed geen voordeel zijn gelegen in een al te bonte samen stelling der volksvertegenwoordiging, in perio des van crisis echter komt in die samengesteld heid een element van zwakte, van weifeling naar voren, dat een stagneerenden invloed op den gang der staatszaken kan oefenen. Een kiesrecht, dat er toe bijdraagt, dat de neiging tot aparte groepeering in eerste in stantie wordt gebroken of getemperd, schept de mogelijkheid voor de vorming van een krachtig parlement. De gedachte, aan het wetsontwerp ten grondslag liggend, staat naast overwegingen, gegrond op desiderata van oogenblikkelijke politiek. Dat de maatregel, gelgk wordt voorgesteld, zyn doel zou voorbijgaan en niet zou kunnen verhinderen, dat zekere kleine groepen toch hun invloed op de bevolking zullen doen gel den, kan niet als bezwaar tegen het voorstel gelden. Ook kan de minister niet wijken voor het argument, dat de groepen minder bedeel den niet in staat zouden zyn de vereischte waarborgen bijeen te brengen. De pleitbezorger van een kleine groep kan zich vrij gevoelen de stoutste verwachtingen uit te spreken en te wekken en eischen te stel len. Andere groepen mogen^deze verwachtin gen en eischen niet onweersproken en onbe sproken laten, al was het alleen om te kennen te geven dat zij hetzelfde zouden willen, doch de onvervulbaarheid van den wensch inzien. Aldus kunnen problemen worden aangebracht door hen, die het minst in staat zijn daarvoor practische verantwoordelijkheid te dragen, ter wijl de Kamer gedwongen wordt telkens daarop te reageeren. De Regeering, die zich zeer goed bewust is, van het kostbare goed eener vrije uiting in de Volksvertegenwoordiging van hetgeen in het volk leeft en wordt verlangd, ziet nochtans in den zooeven geschetsten loop van zaken iets, dat zich daarmee niet volledig dekt. Het Radencongres heeft de voorgestelde grondwetswijzigingen goedgekeurd. Zjj hou den o.a. in, dat alle verkiezingen voortaan ge heim en direct zullen zgn; de stem van den boer wordt gelijk aan die van den arbeider, die enkele voorrechten behoudt De eerstvolgende verkiezingen worden reeds volgens de nieuwe bepalingen gehouden. Molotov zeide, dat de goede dingen uit het parlementaire stelsel zul len worden overgenomen. Een verklaring van Mac Donald. Zoowel uit Rome als uit Londen wordt ge meld, dat Italië de luchtconventie niet zonder voorbehoud wil onderteekenen, daar deze alleen voor West-Europa geldt en dus de Italiaan- sche grenzen niet garandeert Reuter zegt te kunnen mededeelen, dat Italië alleen zal deelnemen aan de luchtconventie die gebaseerd is op het verdrag van Locorno, indien zekere voorwaarden, welke de ïtall- aansche ambassadeur te Londen. Grandi, ter kennis van de Britsche regeering heeft ge bracht, aanvaard worden. Deze voorwaarden zyn, dat Italië wenscht dat in de te sluiten conventie een protocol opgenomen wordt vol gens hetwelk Italië en Engeland, ln verband met hun respectieve geografische ligging, vrij gesteld worden van de verplichting elkanders territoir te garandeeren. De Pan-Amerikaansche Luchtvaart-Maat- schappy heeft vergunning gevraagd voor den bouw van 7 radio-contrólestations, zulks in verband met een regelmatigen vliegdienst op China. Binnenlar.j Het Engelsch-Fransche accoord voorziet in het doeltreffendste voorbehoedmiddel tegen een aanval, dat de diplomatie der naties ooit geschapen heeft. Aldus MacDonald in een redevoering te Luton in Bedfordshire. Als er, waar ter wereld ook een agressieve staat is, die samenzvveert en een oorlog op touw wil zetten en die staat weet, dat hij, zoodra hg zgn vliegtuigen uit zat zenden om zijn vijand aan te vallen, een combinatie tegen over zich zal vinden, die het hem onmogeiyk maakt te overwinnen, is dat een groote stap naar den vrede, een groote stap om den oor log ondenkbaar en onmogeiyk ie maken. Bovendien, als er een oorlog uitbrak, zouden wij niet alleen zijn. MacDonald voegde hieraan toe, dat Duitsch land en Frankrijk beiden eischen hebben ge- I steld, die de ander niet met zgn eer in over eenstemming kon brengen. De moeilijkheid inj zoo'n geval is met wien men moet beginnen, j Wij, aldus MacDonald, begonnen met beiden; gelijktijdig. Wij gaven aan Frankrijk een ver klaring, die op het oogenblik door het Duit- sche volk wordt onderzocht. TURKSCH PARLEMENT GEKOZEN. Voor de Turksche Nationale Vergadering zijn ea. 400 afgevaardigden gekozen, o.w. 17 vrouwen. Bij deze verkiezing maakten de vrouwen voor de eerste maal gebruik van het stemrecht. STRIJD IN ZUID-JEHOL. In het zuiden van Jehol zijn Japansche troepen met Chineesche opstandelingen slaags geraakt. Aan beide zijden vielen dooöen. Er zijn Japansche versterkingen naar het ge vechtsterrein gezonden. Tegen den dader levenslang geëischt De officier van justitie bij de Haar'- lemsche rechtbank heeft Donderdag levenslange gevangenisstraf geëischt tegen den 21-jarigen verpleger te Haar lem die na zyn meisjes te hebben ge wurgd, een bedrag aan geld ontvreemdde en het huis in brand stak. In den laten avond van den zesden Septem ber van het vorig jaar ontdekten voorbijgan gers, dat brand was ontstaan op de boven verdieping van de kapperszaak van den heer Wever in de Anegang te Haarlem. Ge.ukklg liet de brand zich niet ernstig aanzien, doch in de woonkamer vond men op de divan het lijk van de 18-jarige dochter, mej. Enny Wever. Aanvankelgk meende men, dat rookverstik- king de doodsoorzaak was geweest, doch bij nader onderzoek kwam aan het licht, dat het meisje was gewurgd. Voorts werd uit een kast een bedrag van circa 100 vermist, enkele spaarbankboekjes, een bruin lederen tasch en een bedrag van 3.20 uit de winkelcassa waren eveneens ont vreemd. De zekeringstoppen van het electrisch licht waren omgedraaid. De dader een vroegere bediende van wien men in het begin niet de minste spoor had, meldde zich des Zaterdags bij de politie te Zwolle aan. Hg legde een volledige beken tenis af. Met het gestolen geld was hij naar Amsterdam en de Vechtstreek gereden. Als eerste getuige werd dr. Maurits ge hoord. die het eerst geneeskundige hulp had verleend. Zijn eerste indruk was niet, dat het meisje vermoord was, men dacht dat zij ge stikt was. Dr. J. P. L. Hulst uit Leiden had in het Diaconessenhuis de sectie op het lijk verricht: aan den hals waren sporen van wurging ge vonden; zijn conclusie was, dat de dood was ingetreden door verstikking. Getuige achtte het uitgesloten, dat het slachtoffer door de rook was gestikt. Daar ik iets had gelezen over een nieuwe vinding van den heer C. J. Stoete te Zand- voort, besloot ik hemzelf te gaan opzoeken. Na een herhaalde poging trof ik ,.em in een loods gelegen in het oude gedeelte van Zand- voort, waar de nuizek^s nog bescherming zoeken tegen de gure winden achter de hooge duinen. Eertijds hoedde men zich tegen de natuurmachten zooveel mogelyk, thans trot seert men ze en bouwt, in minder beschei denheid, resoluut op den uitersten duinrand. Maar deze loods lag daar nog veilig in de luwte en was weggestopt van het verkeer. „Toch wist en weet men deze loods te vinden, en," zoo zei me de heer Stoete, „het wordt tgd, dat ik hier vandaan kom, want ik krijg wat veel bezoek en dat kost tgd." Ondanks dat was de heer Stoete bereid me het een en ander te vertellen. Welke gedachtegang leidde u tot deze vinding? was myn vraag. Trachten te voldoen aan den eisch van dezen tijd: snelheid, geringe kosten en daar door groote rentabiliteit Dit denkbeeld staat me steeds voor oogen en daarom ben lk steeds bezig de grootst mogeiyke snelheid voor het verkeer te zoeken, niet alleen voor de scheep vaart, maar ook voor de luchtvaart In de loods stond een onderstel van twee dryvers, zoo iets als de dryvers van een watervliegtuig, waarop gemonteerd een ben zinemotor, een propellor, een zitstoeltje. Alles heel eenvoudig en provisioneel, want dit samenstel zou slechts dienen want voor proef nemingen. De heer Stoete had deze voorloopige con structie zoo gekozen, omdat op het water gemakkelijker proeven zgn te nemen met zich snel voortbewegende voertuigen, dan op het land, daar men niet kan beschikken over een speciale baan, die niet allerlei obstakels biedt. Het gemonteerd zgn op dryvers sluit dus heelemaal niet in, zoo zei de heer Stoete, dat alleen aan scheepsvoortbeweging Is gedacht. Want ook de voortbeweging in de lucht heeft mijn volle aandacht en zoo mijn proeven slagen, verwacht lk een groote kostenbespa ring voor dit verplaatslngsmtddel. En deze kostenbesparing wordt verkregen door een andersoortige propellor dan de thans ge- bruikelyke. De tegenwoordige propellor kan niet zgn grootste rendement geven, omdat slechts een gedeelte van de vleugels daarvan nuttig effect sorteeren. Mijn propellor, die, zooals ge ziet, vleugels heeft van een min c" meer vierkanten vorm met een naar bin nen omgebogen bovenhoek, hebben op iedere centimeter van hun vlak een rendabele druk, waardoor dus het voortstuwingseffect, met geiyke motorische aandrijfkracht, grooter wordt. Het omgebogen zyn van den propellor- vleugel bewerkt, dat er, by de rondwente ling, daarachter een vacuüm ontstaat, het welk dadelijk door lucht wordt aangevuld, maar dan is, door de snelheid van rondwen teling, dat omgebogen vlak verder en ont staat er dus extra stuwingsdruk op den propellorvleugel. Ook dit verhoogt het trek- effect. Het rendement acht de heer Stoete zóó groot, dat tot zyn stelsel van propellor-bouw zal worden overgegaan. Voor het tusschen- gelegen gedeelte der beide propellorvlcugels, dat, in den tegenwoordigen vorm, geen nut tig effect sorteert, heeft de heer Stoete een kegelvormig apparaat geplaatst, dat ten eerste den tegenstand der lucht verkleint op het midden (verblndingsvlak) van den propel lor en ten tweede de lucht doet afvloeien naar de propellervleugels, waardoor op het vlak van deze vleugels de aandrangskracht wordt vergroot. De heer Stoete denkt, zooals gezegd, dit propellorsysteem ook uit te voeren bg de luchtvaart, doch niet s'echts voor horizontale voortbeweging, doch tevens om verticaal te kunnen stijgen, waardoor het mogelijk zou zijn van elk denkbaar vlak de lucht in te kunnen gaan en ook te dalen. Voor zeilschepen zou zijn systeem een krachtig middel kunnen worden, niet dus als de rotor-zeilvaart (waarvan men weinig meer hoort) doch ter hulpkrachtvoortbeweging. En. met grootere capaciteit, ook van toepas sing voor de snel-scheepvaarL Naast dit drijfvermogend toestel stond in de loods ook een met dit propellorsysteem gemonteerd licht instrument op wie'en met luchtbanden, waarmee dien avond langs den ct.randboulevard snelheidsproeven zouden wor den genomen. De resultaten daarvan zouden voorloopig niet worden meegedeeld. Wel zal in Februari a.s. op het Spaarne een proef worden genomen met het drijfver mogend toestel en de heer Stoete beloofde me daarvoor een uitnoodiging te zenden, zoo dat we later op deze uitvinding hopen terug te komen. Wordt ge financieel gesteund? vroeg ik. Dat is geheim. Nu ja, ik bedoel geen bijzonderheden te weten te komen, doch in het algemeen ge nomen. Ja. En technische steun? Daarvan ben ik wat huiverig, omdat ieder technicus (ik misschien ook)- graag aan zyn eigen opvattingen vasthoudt en voor nieuwe denkbeelden niet gauw gewonnen ls. Daarom is het, volgens mg, gebaseerd reeds op ervaring, beter eigen weg te volgen. Buiten stonden reeds twee heeren, die zich hadden aangediend, te wachten om toegelaten te worden. Ik nam afscheid en wensch te den heer Stoete van harte succes in zyn pogen. En nu ik toch in Zandvoort was, moest lk even de zee zien. Je hart gaat dan weer eens open. Breed-uit lag het strand. Woelig bruiste de branding strandwaarts. In het heiig ver schiet een eenzaam kustvisscher, hobbe'end op de zwaar deinende golven. Op strand, zeer breed nu met de eb, tame lijk wat menschen, voetballers en slagbal- Iersen een drietal zeilwagens, die voort gestuwd door den tamelijk krachtigen wind, een aardig gangetje maakten. Eenzelfde voortbeweging als in den tyd van Simon Stevin, die immers de uitvinder van den zeilwagen was en naar ik me meen te herinneren Prins Maurits als passa gier had. De constructie van toen was wel wat anders, want toen kende men niet de lucht banden. die nu om de drie wielen van deze moderne zeilwagens zgn aangebracht, waar door, met minder wind dus, de wagen al wel in beweging komt. En zoo ziet men, dat de mensch altijd er op uit is geweest zich met grooter snelheid voort te bewegen. Van de beide psychiaters, die een onder zoek hadden Ingesteld naar verdachte's geest vermogens werd dr. Tammenoms Bakker ge hoord; geen van beiden had afwg kingen ge vonden. De vader getuigt. De vader van het meisje, de heer T. L. We ver, kwam vervolgens als getuige voor. Den 6en September was hg met zyn vrouw uit gegaan, de kinderen waren thuis gebleven. Tusschen zyn oudste dochter en den verdachte bestond een liefdesverhouding; in het voor jaar van 1934 had verdachte een nacht by den heer Wever doorgebracht, later was een bedrag van f 40 vermist, dat verdachte had verduisterd. Getuige had daarop zgn dochter verboden nog langer met verdachte om te gaan. Desniettegenstaande hadden belden elkaar nog wel eenige malen ontmoet Hierna werd verdachte door den president ondervraagd. Hy bekende al omstreeks Pink steren geld bij den heer Wever te hebben weggenomen. Ik had schulden en die moesten betaald worden, vertelde hy. Den omgang met het meisje was hem daar op verboden, maar verdachte was er mee doorgegaan. Ztj hield van mij, verklaarde hij. Hij wist, dat de familie eiken Donderdagavond uit ging. dan bezocht hij het meisje. Meermalen voordien had verdachte gelden verduisterd by zijn werkgevers. Ten slotte was hy uit zyn betrekking weggeloopen, had enkele nachten in de open lucht doorgebracht en was toen naar Haarlem gegaan. Wat was zijn doel? Op de vraag van den president, of hij bg Wever was gekomen met het doel geld te stelen, antwoordde verdachte, dat hij dit niet met zekerheid wist. Het meisje had hem open gedaan. Samen waren ze naar boven gegaan. Zonder de minste aanleiding had verdachte haar de keel dicht geknepen, tot het meisje levenloos neerviel. Requisitoir. Daarna was het woord aan mr. A. R. An- drlngu. officier van justitie, die begon met een woord van deernis aan de ouders, en hulde aan de politie en voorbijgangers, die onmiddellijk den brand bluschten en de kin deren redden. Verdachte begreep, dat de aan wijzingen tegen hem zeer sterk waren, dus gooide hy het over een anderen boeg en simu leerde krankzinnigheid. O.mu had hij tegen de recherche gezegd- „ik moet nog meer vrou wen vermoorden, ik kan er niets aan doen, het wordt mg opgedragen". Ten slotte na veel moeite bekende verdachte, dat diefstal aan leiding tot den moord was. Spr. achtte art. 288 van het Wetboek van Strafrecht hier wel bewezen. Verdachte heeft verklaard dat zy'n opvoe ding veel te wenschen liet; doch niets ls min der waar. Alles ls met hem geprobeerd, doch niets hielp, hij is wel degelijk toerekenbaar. Het feit zelf qualificeerde spr. als „beest achtig", zgn handelingen zijn die van een be roepsmisdadiger, dergelyke menschen behoo- ren niet in de maatschappg thuis en spr. eischte dan ook levenslange gevangenisstraf. Volkomen onbewogen hoorde verdachte den eisch aan. Uitspraak over veertien dagen. De dader gevat. Donderdagavond elf uur werd er bg den landbouwer K. Runia, wonende aan den weg NesOosternykerk in het noorden van Fries land, aan een van de ramen geklopt. Toen de ruim 70-jarige echtgenoote ging kijken werd haar door een man toegeroepen: Je geld of je leven. Het oude mensch, dat daardoor zeer verschrikt was, wist in de eerste oogenblikken niet wat te beginnen. Zy ging nanr een kamer om eenig geld, ongeveer 100 gulden, te halen, dat zg den man overhandigde, die er mee ver dween. Bg het politie-onderzoek verrichtte de hond van den rgkshondengeleider Jonkman te Lip penhuizen 's morgens goed werk. Het dier was onmiddellyk op het spoor van den door de politie verdachten man. Deze man is gisteren ochtend aangehouden en naar het gemeente huis van Ternaard gebracht. Feuilleton Pa9- Buitenlandsch Overzicht ft. K. Missionaris door Papoea's met pylen doodgeschoten De malaria op Ceylon. S0.000 men schen overleden De roofmoord te Haarlem. Levens lang tegen verdachte geëischt Verduistering te Wageningen. Boek houder gearresteerdl Het ongeluk b# de Velzerpoort. De pontwachter veroordeeld tot maan den hechtenist Het in India vernielde legervliegtuig is gevonden. De bestuurder was ge dood u I Ministerieele radio-redevoeringen be hoeven vooraf niet te worden gecon troleerd t Italië'8 voorbehoud voor deelneming aan de luchtconventiet Oude vrouw in Friesland overvallen. De dader gegrepen Alle N.H.V.B. wedstrijden afgelast 1$ nvoer van versche visch in België. Vrije import tot 19 Februari jf Onze uitvoer van versche haring naar Duitschland 5 Omtrek-nieuws 11 Marktberichteno 19 Marineberichten „19 Sportnieuws 19 Zaterdag 9 Februari. Feestavond Speeltuinvereen., afd. der", Musis, 8 u. ,Oude Hel- Fancy-Fair, Oud-Katholieken, Mil. Tehuis, Spoorstraat, van 1010 u. Revue-voorstelling 8 uur. „Gaat dat zien", Casino, Feestavond Burgerkring „Harmonie", Café „Centraal", 8 u. Zondag 10 Februari Boete voor den luitenant verminderd. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft een uitspraak gegeven in de zaak van den eersten luitenant, indertijd bg de mariniers te Rot terdam, die ter zake van poging tot feitelijke insubordinatie gedurende een afscheidsfeest onder de officieren der mariniers te Rotter dam op 31 October j.1. door den zeekrijgs raad te Willemsoord is veroordeeld tot een boete van 500 subs. 3 maanden hechtenis. Het Hof heeft de straf gereduceerd tot f 400 boete subs. 3 maanden hechtenis. o Boekhouder gearresteerd. De commissaris van politie te Wageningen heeft in arrest doen stellen den accountant en boekhouder J. v. B. aldaar, terzake op lichting voor een bedrag van plm. f 8.000. ten nadeele van het filiaal van een bankver- eeniging aldaar. De oplichtingen zgn gepleegd in den loop van het vorige jaar en wel door. middel van kwitanties, valschelyk ondertee kend door cliënten van de bank, voor wie v B. de administratie voerde, v. B. heeft een volledige bekentenis afgelegd en zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Het onderzoek is nog niet geëindigd. Revue-voorstelling 8 uur. Maan da: ,Gaat dat zien", Casino, 11 Februari. K.R.O.-boys en Tholen en Van Lier, Casino, 8.15 uur. Dinsdag 12 Februari. Lezing met lichtbeelden, onderwerp Schoon heid en Bouwkunst"ir. Kramer, Chr. Mil. Tehuis, Kanaalweg, 8.15 u. Openbare psychometrische avond mevr. Poot, Amsterdam, Café „Centraal", Kanaalweg 8.30 u. hg, toen de vrachtauto voorbijreed, in botsing gekomen met een anderen naast hem rg den den wielrijder. De bestuurder van den auto heeft blijkbaar van het ongeluk niets bemerkt en reed door. Het nummer van den auto is evenwel bekend. Een jaar tuchtschool voor een messteek. Donderdag deed de rechtbank te Breda uitspraak in de zaak tegen een 17-jarigen jongeman uit Hooge en Lage Zwaluwe, thans gedetineerd. Deze had in den namiddag van 22 December na afloop van de voetbalmatch aldaar ruzie gekregen met zijn vriend, den eveneens 17-jarigen A. Dubbelman, waarbj hij dezen met een mes in den buik zulk een steek gaf, dat de jongen na eenige dagen overleed. Terzake van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, den dood ten gevolge heb bend, veroordeelde de rechtbank verdachte tot 12 maanden tuchtschoolstraf. De eisch was 6 maanden gevangenisstraf. WAAI. STIJGT NIET MEER. Men verwachtte gisterenavond, dat de was van de Waal voor Nijmegen in den nacht van Vrijdag op heden tot staan zou komen. Buitenland Nog vele ongelukken. Echterverminderd gevaar door het intreden van strenge vorst. Donderdagochtend is op het Vreeburg te Utrecht de 47jarige J. G. G., die op zyn rgwiel in de richting van de Catharynebrug reed, on der een van de achterwielen van een voorby- gaande in dezelfde richting rydenden vracht auto gekomen. Het slachtoffer werd in de lunchroom Astoria binnengedragen, waar bleek dat hy reeds overleden was. Vermoedelyk is Byna geheel Oostenrijk en vooral Stiermar ken verzinkt letteriyk in de sneeuw. De toestand van vele door tle lawines van de buitenwereld afgesloten dorpen wordt door het toenemend gebrek aan levensmiddelen dreigend. De Bondsspoorwegen hebben beslo ten, ondanks het gevaar van de onderneming, de Praebichlpas vrij te maken, daar in de fa brieken van Salzburg en in het byzonder in de yzerertsrnijnen gebrek aan levensmiddelen dreigt. Er heerscht bezorgheid omtrent den toe stand in het Pasnaun-dal dat geheel van cïa buitenwereld is afgesloten. Er bevinden zich daar op het oogenblik veel wintersportbeoefe naars, zodat men vreest, dat er een tekort aan levensmiddelen zal ontstaan. De pogingen om tot in het dal door te dringen, zgn tot dusver niet geslaagd. Buitengewoon groot schijnt de schade, te ziju, welke aan den Oostenrijkschen wildstand is toegebracht. Overal vindt men reeën ea

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5