Marineberichten. Sport Marktberichten. Stoomvaartberichten Wat voor weer vandaag? HollandDuitschland. K.N.V.B. tymnaïtieh HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 16«FEBRUARI 1935. Spr. vraagt of het niet op den weg ligt van het gemeentebestuur om bij de regeering in herinnering te brengen het al jaren lang lig gende plan voor een grootere haven. In marine- en speciaal werfkringen wordt algemeen die behoefte gekend. Is uit het 60 millioenenplan niet een bijdrage te krijgen Dan bespreekt spr. de inrichting van een nieuwe begraafplaats. Wij hebben die toch binnen enkele jaren noodig. Misschien kan dat werk thans worden aangepakt. De heer Van der Veer heeft hier ook al eens gepleit voor werkverruiming ten plattelande. Wij zullen gaarne aan dergelijke plannen me dewerken, liever dan het geld als steun uit te keeren. Door spr. is in de sectie naar voren gebracht een geval van een motorschipper, die voor 3 dagen werken aan den knecht kon uitkeeren slechts 80 cents, waarvan een deel werd afge trokken aan steun. Gelukkig is het later ver anderd. Spr. vraagt of het mogelijk is, dat aan hen, die bewijs geven te willen werken, zoo weinig mogelijk af te trekken. Spr. zet de regeling uiteen die indertijd gemaakt werd door het steuncomité van de oorlogsjaren voor de visschers. Zij kregen toen dien steun als belooning voor hun werk, thans is deze rege ling geheel anders. Kan dat nu niet verbeterd worden De heer Van der Vaart: Dat mogen we niet. Dat is de eenheid, die u voorstaat over het geheele land. De heer Biersteker zou dan juist hier voor dit speciaal plaatselijk belang willen be pleiten. Men ziet hieruit, dat ook spr. medewerkt om het leed ook voor de arbeiders zooveel mo gelijk te verzachten. De heer Bot: Spr. moet helaas den heer Biersteker een illusie ontnemen. Laat de heer Biersteker de verschillende peilingen eens raadplegen. Op het oogenblik zijn onze zee gaten sterk aan het verzanden en het zal heel wat moeite kosten ze op peil te houden. Spr. verheugt zich over het feit, dat de heer Biersteker de vraag stelde over de steunver- leening aan de Noordzeevisschers en zet uit voerig de gang van zaken uiteen. Er zouden een 150 menschen naar het Armbestuur moe ten. De regeling zooals die door spr. is ont worpen, is de beste en voordeeligste en ten slotte kon men er heel wat menschen mee hel pen. De heer Van L o o We vallen weer terug in Algemeene Beschouwingen. De heer Bier steker heeft allerlei mooie platen gezien; spr. herinnert aan Heyerman's drama's „Glück auf" en „Op hoop van zegen". De platen waren anders dan die van den heer Biersteker. Toen was er geen sprake van eenige saamhoorig- heid, gelukkig dat die er nu komt en het is te hopen, dat zij blijft. Ook in den mobilisatie tijd hadden we die saamhoorigheid, maar die is helaas weer te loor gegaan. Spr. hoopt, dat ze nu blijven mag. Spr. heeft een werkobject in de duinen ge noemd in zijn eerste betoog. Zou het niet mo gelijk zijn dien weg alsnog te krijgen? Door overleg zal toch wel iets te bereiken zijn juist voor de jonge menschen, die nog niet hebben gewerkt, is dit een mooi plan. Laat het College het onderzoeken; ook bij de rijksregeering is het plan te verdedigen. De heer Bogaard: De heer Biersteker spreekt over eenheid inzake uitkeeringen over het geheele land. Het eenige goede in de rijks regeling was, dat zij de conservatieve gemeen tebesturen dwong tot een regeling. Uit het be toog blijkt, dat men geen notie heeft van de beteelcenis der rijksregeling, die altijd nadeelig is voor een gezin. Na het 3e kind vervalt b.v. al de kindertoeslag. Daarom was het voor de gemeente zoo'n zegen, dat hier een andere re geling bestond. Spr. zet de nadeelen der rege ling uiteen tegenover de soepeler regeling der gemeente. Ook voor de ongehuwden is het veel ongunstiger geworden; de rijksregeling ver biedt b.v. dat een ongehuwde steun trekt. Ook Maatschappelijk Hulpbetoon mag dan niets meer geven. Er zijn nu een massa ongehuwden iie zonder een cent steun rondloopen. Het con tingent dat van de rijksregeling beter wordt, is Uiterst miniem. In het openbaar eten halen gebeurt niet heer, het gaat nu meer in stilte. Via den Ar menraad of Maatschappelijk Hulpbetoon krijgt Men een briefje. Maar het bestaat nog even Joed. De heer Smits: Dat is nu georganiseerde irmenzorg! De heer Bogaard: Hoewel wij geen rijks regeling hadden, leefden wij in een rustige ge- jheente. Spr. citeert uit een manifest van het Werkloozen-Agitatiecomité, dat nu reeds is Verspreid. Dat zijn nu de ongeorganiseerde arbeiders, {te wij zoo'n grooten dienst hebben bewezen, olgens den heer Tiessen. Dat is hun dank Jaarvoor! En als de heer Tiessen straks in lea Raad terugkomt is het dan ook niet voor Jfationaal Herstel, maar voor de communisten. De heer Tiessen meent, dat niet de rijks- Jegeering de nieuwe regeling heeft ingevoerd. Ataar er waren twee voorstellen om de begroo- ling sluitend te maken; het eene was van dien feard, dat het de bevolking zóó zwaar belast 4ou hebben... De Voorzitte: Onjuist: die zware belas- kng zou er komen als de rijksregeling niet aan vaard werd. De heer Tiessen blijft van meening, dat le regeling voor ongeorganiseerden beter is geworden, en gaat nog uitvoerig op een en an jer in. Het waren de ongeorganiseerden die •et eerst om werk vroegen. Het waren gelden kan de burgerij, waarmede de steun is uitge keerd en het is onbillijk, dat de eene categorie •leer krijgt dan de andere. De heer R a n bepleit werkverruiming voor •e jeugd. De heer Schoeffelenberger laakt •et, dat de heer Bogaard aldus den heer Ties- •en aanvalt. Indien de inhoud van dit manifest •oor alle gemeentebesturen zou worden ge steund, zou het vermoedelijk meer invloed heb ben ten gunste van de werkloozen. De heer Eylders Wanneer de georgani- •eerden voorheen een betere regeling hadden Oan de ongeorganiseerden is dat juist een be- Voordeeling geweest. Want de georganiseerden hebben de gemeenschap door hun contributies bevoordeeld; de anderen waren juist de klap- loopers die van de goeden mede-profiteerden. Spr. vindt zelfs, dat het verschil in uitkeering Veel te gering was. De heer Minnes wijst er op, dat de onge organiseerden thans minder uitgekeerd krijgen en niet meer zooals de heer T. beweert. Twee jaar geleden zijn er commissies benoemd voor werkverruiming, maar spr. heeft nooit een plan hiervoor gezien. Het aantal werkloozen is ook over de 1000 gestegen en vooral jeug digen zijn er veel; het wordt tijd dat men eens werk maakt van die circulaire van den minis ter van toen. Wethouder Smits zal niet in algemeene be schouwingen terug treden, maar alleen op za kelijke opmerkingen ingaan. Saamhoorigheidsgevoel heeft zoowel bij het College als bij spr. bestaan. Juist in het niet kunnen werken ligt de grootste ellende; als er dus werkmogelijkheid aanwezig is, moet alles worden aangegrepen. Maar het havenplan van den heer Biersteker is onuitvoerbaar. Er is reeds bij de regeering getracht gelden te krij gen uit dit 60 millioenenplan speciaal voor ver plaatsing van het station. En daarvoor was niets beschikbaar, dus zeker niet voor een der gelijk veel minder urgent havenplan. Aanleggen nieuwe begraafplaats. Indien de noodzakelijkheid aanwezig is, bestaat in derdaad de mogelijkheid uit het 60 millioen- plan een bijdrage te krijgen. Spr.^weet niet of die noodzakelijkheid er is. Er bestaat mogelijkheid tegen contrapres tatie dergelijk werk uit te voeren, maar van in dienst stellen van arbeiders bij particulie ren zal wel niets terechtkomen. Er is gewe zen op andere plaatsen, maar daar betrof het dan groote werken in massa (uitbaggeren). Zooals de heer Van der Veer bedoelt, is het hier onmogelijk. In Den Haag is getracht op deze wijze tot een nieuwe rioleering te ko men, maar men moest er op terugkomen. Bovendien is de regeling zeer ingewikkeld. Hoe sympathiek ook, het plan-Biersteker kan niet worden uitgevoerd. De rijkssteun regeling verbiedt ook een bepaald bedrag uit te trekken. Weg door de duinen (plan-Van Loo). Blijkens de rijksregeling zou de mogelijkheid bestaan, maar elders zijn dergelijke proeven mislukt. Laten we dus niet zeggen: Heil de steun regeling: de eenige lichtstraal erin is, dat men wat armslag houdt, dat men niet te streng zal letten op de bepalingen. Bij de onderteekenaars van het door den heer Boogaard geciteerde pamflet, zijn er verschillende, die expres ervoor uit hun orga nisatie zijn gegaan. De heer Tiessen spreekt van twee voorstel len, maar die waren er niet. Het waren slechts twee voor beelden, waarvan wij één hadden te aanvaarden. Toen is de rijks steunregeling gekozen. Omtrent de niet-georganiseerden zijn ge heel verkeerde voorstellingen gewekt. Wij kregen veel van die menschen van buiten, die hier van onze regeling profiteerden. En voor hen was het niet zoo erg, zeide ik, dat er een andere regeling kwam. De heer Tiessen had het over „inwo ners". De heer Smits: Ze hadden natuurlijk hun verhuisbiljet ingeleverd, en waren dus in woners. Jeugdige werkloozen. Van die werk- comité's is niet veel terechtgekomen; toen wij met een afgerond plan bij de regeering kwamen, werd het afgewimpeld. Toen is naar een werkobject gezocht; het resultaat was de toekomstige speeltuin op het nieuwe terrein der Woningstichting. Er wordt thans aan gewerkt. Gezamenlijk protest van gemeentebesturen. Dat zou massa-communisme zijn en er is geld voor noodig ook. De begrooting Sociale Zaken (Hoofdstuk IX) wordt vervolgens vastgesteld. Insgelijks begrootingen Maatschappelijk Hulpbetoon en Schoolartsendienst. Men is nu genaderd aan de BEGROOTING zelve. Van de opmerkingen en vragen noe men wij de volgende: De heer D e N ij s bespreekt de mogelijkheid van uitbesteding der politiekleeding. Wat is er tegen? De Voorzitter begrijpt niet waarvoor dit noodig is. Wij worden goed bediend door den tegenwoordigen leverancier. De heer De Nij s Alleen een aanbeste ding kan uitwijzen of wij te duur uit zijn! De Voorzit te r: Uit een staatje, dat spr. heeft, blijkt, dat wij niet duurder zijn dan andere plaatsen. En onze leverancier werkt tot volle tevredenheid. De heer D e N ij s Bij Maatsch. Hulpbetoon zijn wel 80 leveranciers! Daar houdt men rekening met aller belangen. De heer E ij 1 d e r s Het politiecorps zelf heeft destijds verzocht weer tot den ouden kleermaker Grande terug te keeren, omdat die kleeding het gemakkelijkst zit. Zelfs de rijksveldwachters gaan er heen om hun uni form te laten vermaken. Het is indertijd bij een ander geprobeerd en dat is mislukt. De heer De Nij s Die redeneering lijkt nu toch nergens naar! Natuurlijk, als wij naar een willekeurigen anderen gaan, is het te be grijpen, dat wij teleurgesteld worden. Maar op het gemeentebestuur rust de plicht in het openbaar aan te besteden. Dan pas kunnen wij nagaan wat het beste is. De heer Biers teker: Wat is er tegen, dat de Burgemeester dit in overweging neemt De heer D e N ij s wil er een voorstel van maken om voortaan de unlformkleedtng der politie openbaar aan te besteden. Dit voorstel komt in stemming en wordt aangenomen met 11 tegen 10 stemmen. Vóór de heeren Boogaard, De Nijs, Minnes, Speur, Kraak, Dol, Feenstra Kuiper, Bot, Van Zwijn- drecht. Schoeffelenberger en Van der Vaart. Bij den post Kermis wil de heer E ij 1 d e r s aangeteekend zien, dat spr. fractie tegen is. Maar spr. vraagt waar de kermis komt. De Voorzitter heeft een teekening, die voor den Raad ter visie ligt. De heer Van der Veer constateert, dat de kermis nog net zoo ia als de heer Van Loo haar kwalificeerde, die haar met een begra fenis vergeleek. In 1933 werd voorgesteld er een veredelde kermis van te maken. Het Ge meentebestuur is nu voortgegaan zijn finan ciën te versterken door middel van een be grafenisonderneming, en de heer Schoeffelen berger is de aanspreker, terwijl de leden der s.d.a.p. dragers zijn, die aldus hun Jonge ge liefde (de veredelde kermis) ten grave dragen. (Vroolijkheid). Bij den post betreffende Subsidie aan de fröbelscholen komt de heer FeenstraKui- per terug op zijn vooorstel om Schoolarts- toezicht verplichtend te stellen. De Voorzitter wil deze zaak liever commissoriaal behandelen; het betreft slechts een tweetal scholen en misschien sluiten ze zich wel vrijwillig aan. Subsidie Leeszaal. In overleg met het Bestuur der Leeszaal wordt het meerder sub sidie ad 440 teruggenomen en de post op 3910 gehandhaafd. Samenwerking van V.V.V. en Econ. Com missie. De heer Feenstra Kuiper komt terug op zijn vorig betoog. Spr. begrijpt niet, dat deze lichamen niet worden samen gevoegd. Men kan dan de subsidie toch ook combineeren De begrooting is thans afgehandeld. Nog moet worden gestemd over den post Ver bouw Gemeentewerken. Tegen de heeren Minnes, Kraak, Dol, Van Loo. Meijer, Biersteker, Feenstra Kuiper. Bot| Van Zwijndrecht, Van der Veer, Ran, Terra en Tiessen. Hiermede is de post van de begrooting af gevoerd. De heer Van der Vaart bepleit de wen» schelijkheid van vaststelling van een stelpost voor overwerk ad 1000 op de begrooting. De post Onvoorzien, bedragend 15.313.v wordt, doordat rente en aflossing betreffende het motorvaartuig er aan toegevoegd worden 20.463.Hiervan gaat wederom 6000 af, zijnde 1>£ pensioen-aftrek, zoodat de post tenslotte wordt vastgesteld op 14.463. De Voorzitter wil deze specificatie gaarne aldus zien, teneinde aan Ged. Staten eenen juist overzicht te géven. De begrooting wordt nu met algemeene stemmen vastgesteld, ook de wijzigingsbegroo- ting, alsmede eenige andere wijzigingsbegroo- tingen: betreffende overdracht Langevliet aan den Polder, aanleggen van den Koningsweg, garantiepost tentoonstelling „Remavi" (dit betreft een nieuwe begrootingspost), en nog een administratieve wijziging. Door den heer Biersteker als oudste raadslid wordt vervolgens een dankwoord tot den Burgemeester gesproken voor diens lei ding en een woord van dank aan pers en stenograaf. Daarna gaat de Raad in comité. VOOR DE BEMANNING VAN DE K XVIH. Thans een zending naar Kaapstad. f Het Comité „Onze Marine" deelt mede dat thans een zending naar Kaapstad gereed ge maakt wordt. Deze zending wordt zóó samen gesteld, dat ze niet alleen voor eigen gebruik van de bemanning kan dienen doch tevens aan de opvarenden de gelegenheid zal geven de vriendelijkheden te beantwoorden welke hen ongetwijfeld in de stamverwante Zuid- Afrikaansche Unie wachten. POSITIE VAN DE „K XVHI". Het departement van Defensie heeft van den commandant van Hr. Ms. „K XVHI" het volgende telegram ontvangen: Ware plaats 14 Februari 12 uur 28 gr. 2 min. Zuiderbreedte, 44 gr. 51 min. Westerlengte, mooi weer, alles wel, geen bijzonderheden. Hr Ms. „VAN GHENT" en „KORTENAER". Hs. Ms. „Van Ghent" en „Kortenaer" zjjn Donderdag te Athene aangekomen HR. 3IS. „HERTOG HENDRIK". Hr. Ms. Hertog Hendrik, onder bevel van kap. ter zee C. E. L. Helfrich, is 14 dezer van Stamboel vertrokken. Luits. ter zee 2e kl. J. F. N; Tuybens en P. J. van der Burgh, wien vergund is uit Oost- Indië te repatrieeren, zijn 6 Februari met het m.s. Sibajak van Tandjong-Priok vertrokken, worden 26 Februari te Marseille en daarna hier te lande terugverwacht. Luit. ter zee 2e kl. P. Schootel is overge plaatst van Hr. Ms. torpedo-instructieschip Schorpioen te Nieuwediep naar de Marine kazerne te Willemsoord. Oe off. van gez. Ie kl. dr. D. J. Buining, dienende aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord, is per 15 Febr. 1935 ter be schikking gesteld. Luit. ter zee J. E. ten Klooster, die 23 dezer ter beschikking wordt gesteld, is aangewezen voor den dienst in Oost-Indië en zal 13 Maart met het s.s. Johan de Witt van Amsterdam derwaarts vertrekken. (Verbeterd bericht.) Bjj Kon. besluit van 12 Febr. is, met ingang van 1 Maart 1935: a. aan den luit. ter zee der 1ste kl. H. M. van Bemmelen, op zijn verzoek, eervol ontslag uit den zeedienst verleend; b. benoemd bij de Koninklijke marine-reser ve tot luit. ter zee der le kl. de heer H. M. van Bemmelen. Ondervolgende schepelingen zijn 5 Febr. 35 per m.s. Marnix van St. Aldegonde uit Oost- Indië in Nederland teruggekeerd: Opperschipper O. Leget; Opper tormr. J. E. L. de Kechteren van Hemert; Schipper A. Overduyn; majoor-schrijve P. C. Alblas; Sergt. telegr. D. N. Versteeg; Sergt. Vltmrs. (M) J. van Ommen; P. Mager; Maj. torpmr. P. Zeegers; Sergts. tropmr. A. Witsiers; A. Geelen; Sergt. der marn. A. Voss; Korpl. macht. H. J. Emmen; Korpl. Vltmr. (M) N. L. H. Conneman; id. W. Polman; Vliegtmr. (M) le kl. H. C. Ferree; Matroos 2e kl. L. P. Rense. Met ontslag uit den Zeedienst: 25 Mrt. Opperschipper R. C. van den Bosch: 27 Mrt. Opperkonstabel J. E. G. Luiten, 23 Mrt. Maj. z.verpleger J. Mol. 7 Mrt. Koipl. macht. F den Dekker. 1 Mrt. larbier L. Eppen. W 1 Mrt. Marinier 3e kl. F. van den Ham. 19 Febr. Marinier le kl. F. A. van Unen. w Aangenomen In den Zeedienst: 12 Febr. Matroos 2e kl. R. v. d. Schaaf. 4 Febr. Stoker 2e kl. K. J. T. Klaus, j Sergt hofmr. J. Rasch ls aangewezen voor thuisvaren op 23 Jan. pei m.s. de Witt, van Tj. Priok. Schipper H. Boelsma is aangewezen voor thuisvaren op 6 Febr. van TJ. Priok per m.8. Sibajak. De aanwijzing voor. thuisvaren op 23 Jan. 35 per m.s. Johan de Witt van Tj. Priok, ls ingetrokken van: Bootsman B. Grootjans; bootsman W. A. Knip; Korpl. telegrafist P. M. Altorf: De aanwijzing voor thuisvaren op 6 Maart per m.s. Dempo van Tj. Priok van sergt. kok J. C. Heeren is ingetrokken. Bevordering! Kwartiermeester O. W. Visser 1 Jan. overge gaan in de kwaliteit van korporaal bottelier. 1 Sept. 34 Marinier 2e kl. H. G. Voerman bev. tot marn. le kl. 1 Oct. ,34 Matroos 2e kl. H. Veldkamp bev. tot matr. le kl. 1 Febr. '35 Marinier 2e kl. H. Kwak bev. tot marn. le kl. Overleden: 9 Febr. '35: majr.-torpmr. J. W. Minkels. Geslaagd voor hoogeren rang: 29 Jan. Sergt. torpmr. A. H. Vonk. 31 Jan. Sergt torpmr. J. Wiss. OOST-INDIE. Verleend wegens zesjarigen dienst acht maanden verlof naar Europa aan den gezag hebber bij de gouv.-marlne W. van Hoboken, met 17 Oct. 1935. Geplaatst aan boord van Hr. Ms. Java, de luit. ter zee 3e kl. G. R. Kruijs, S„ L. de Jong, H. C. van de Stadt, M. H. van Duim en J. W. Hees; aan boord van Hr. Ms. Van Nes, de luit. ter zee 3e kl. J. B. M. J. Maas; bij de marine kazerne Oedjong, de luit. ter zee 3e kl. A. Koldewijn; bij den dienst der conserv. de off. van den M.S.D. 3e kl. J. A. Bokkes, W. D. J. Gestel en V. H. baron van Lawick, allen verwacht uit Nederland. Overgeplaatst: van Hr. Ms. Java naar de marinekazerne Oedjoeng, de luit. ter zee 3e kl. A. M. Niessink; van Hr. Ms. Java naar den dienst der conservatie, de luit. ter zee 3e kl. J. B. Kennema; van den onderzeedienst naar Hr. Ms. K XV, de luitenant ter zee 2e kl. L. H. Quant en G. Koudijs ert de off. van den M.S.D. 2e kl. F. J. de Hoop; van Hr. Ms. K X naar Hr. Ms. K XI, de luit. ter zee 2e kl. D. J. A. Westerveld; van den onderzeedienst naar Hr. Ms. K X, de luit. ter zee 2e kl. J. W. Ort en de off. van den M.S.D. 2e kl. P. J. Drijver; van den onderzeedienst naar Hr. Ms. K XI, de luit. ter zee 2e kl. A. M. Valkenburg en de off. van den M.S.D. 2e kl. S. P. Visser; van Hr. Ms. Java naar Hr. Ms. Willebrord Snel- lius; de luit. ter zee 3e kl. M. C. van Hoorn; van Hr. Ms.'K XIII naar Hr. Ms. K X, de luit. ter zee 2e kl. G. B. M. van Erkel. Vergund om naar Nederland terug te kee ren aan den luit. ter zee le kl. G. B. Salm; aan den off. van adm. le kl. L. P. van Boven en C. J. Grijsseels; aan den luit. ter zee 2e kl. J. F. N. Tuijbens. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Agamenmon, 16 Febr. te A'dam. Alkmaar, t., 14 Febr. v. Liverpool. Boskoop, 13 Febr. v. Hamburg. Calypso, 13 Febr. Fiume. Ceres, 15 Febr. te R'dam. Crijnssen, u., pass. 14 Febr St. .liehael, Euterpe, 15 Febr. te IJmuiden vastgemaakt Fauna, 15 Febr. v. A'dam. Ganymedes. 15 Febr. te Bourgas. Glaucus, 14 Febr. te Port Said. Hercules, pass. 14 Febr. Gibraltar. Hermes, 14 Febr. v. Izmir. Irene, 14 Febr. v. Santander. Juno, 14 Febr. v. Cephalonia. Merope, 15 Febr. v. IJmuiden. Odysseus, 14 Febr. v. Kopenhagen. Orpheus, 14 Febr. te Hamburg. Perseus, 14 Febr. te A'dam. Pluto, 15 Febr. te IJmuiden. Stuijvesant, 15 Febr. te A'dam. Telamon, 15 Febr. v. A'dam. Tiberius, 13 Febr. v. Palermo. Titus, 15 Febr. v. A'dam. Trajanus, 14 Febr. te Lissabon. Ulysses, 13 Febr. v. Hamburg. Venus, 15 Febr. te Lisabon. Vesta, 15 Febr. te A'dam. Kon. Holl. Llo.vd. Montferland, u., 13 Febr. te B. Ayres. Salland, t., 13 Febr. v. Rio Janeiro, Waterland, 13 Febr. v. A'dam. HollandAmerika Lijn. Beemsterdijk, 14 Febr. v. R'dam. Damsterdijk, 13 Febr. v. Vancouver. Delftdijk, 13 Febr. v. St. Lucia. Dinteldijk, 12 Febr. te San Francisco. Drechtdijk, 13 Febr. te Cristobal. Maasdam, 14 Febr. te New-York. Nebraska, 14 Febr. te R'dam. Statendam, 14 Febr. te Funchal (Mac era). Rotterdamsc.he Lloyd. Blitar, u., 14 Febr. v. Bougie. Dempo, 14 Febr. te Batavia. Indrapoera, u., 15 Febr. v. Marseille. Kedoe, t, pass. 15 Febr. Kaap del Armt Modjokerto, t, 15 Febr. v. P. Said. Kota Agoeng, 14 Febr. v. K'dam. Kota Baroe, t., 15 Febr. v. Singapore. Kota Tjandi, t, pass. 14 Febr. Finisterre. Siantar, 15 Febr. v. R'dam. Witar, u., 14 Febr. te Bougie. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Alchiba, t., 13 Febr. v. Victoria. Stoomvaart-Mij. Oceaan. Antenor, 14 Febr. te Marseille. Alcinous, 13 Febr. te Liverpool. Calchas, 14 Febr. te Shanghai. Hector, 13 Febr. v. Hongkong. Melampus, 13 Febr. v. P. Souua.L Menelaus, 13 Febr. te Hamburg. Prometheus, 14 Febr. v. Belawan. Stentor, pass. 13 Febr. Gibraltar. HollandAustralië Lijn. Alkmkerk, u., 14 Febr. v. Suez. Meliskerk, t., 14 Febr. v. Newcastle (N.Z.Z.) HollandO.-Azië Lijn. Arendskerk, t., pass. 13 Feor. Perim. Meerkerk, u., 14 Febr. v. Shanghai. Stoomvaart Mij. Nederland. Johan de Witt, t., 15 Febr. v. Algiers. Mapia, t., 15 Febr. v. Marseille. Poelau Bras, u., 15 Febr. v. Antwerpen. Poelau Tello, t., 14 Febr. v. Belawan. Tabian, u., 14 Febr. v. Las Plamas. Tawali, t., pass. 12 Febr. Perim. Saleier, u., 15 Febr. te Tjilatjap Kon. Paketv. Maatschappij. Bontekoe, 13 Febr. te Lorenzo Marqués, Houtman, 12 Febr. v. Manilla. Sipora, 14 Febr. v. Belawan. JavaChinaJapan Lijn. Tjisondari, 12 Febr. v. Hongkong. Tjikembang, 14 Febr. te Manilla. Tjinegara, 13 Febr, v. Batavia. Tjlsadane, 14 Febr. v. Shanghai. JavaNew York Lijn. Rexenor, 13 Febr. v. Djibouti. Tabinta, 14 Febr. te Belawan. Silver JavaPacific Lijn. Bengalen, 12 Febr. v. Penang. Bintang, 13 Febr. v. San Francisco. Silverelm, 13 Febr. te Lorenzo Marqués. HollandAfrika Ljjn. Boschfontein, 15 Febr. te Hanuurg, Giekerk, 15 Febr. te Antwerpen. Heemskerk, u., 15 Febr. te Beira. Jagersfontein, t., 15 Febr. te Kaapstad. Nijkerk, u., 13 Febr. te Beira. Polyphemus, 14 Febr. v. Sabang, Prometheus, 15 Febr. te Penang. Voeibalevenement van den eersten rang. Voetballend Europa kijkt belangstellend toe. De vertegen' woord igers van een groote natie op bezoek bij die van een kleine. Heeft Holland een kans?... Jal Zondag 17 Februaride lang verbeide datum, staat voor de deur. Eén der belang rijkste kampen op voetbalgebied als de Engelschen in Mei niet kwamen, zou de wed strijd van morgen hét belangrijkste evenement zijn staat te gebeuren en duizenden zien met intense belangstelling uit naar dit treffen. 36.000 menschen zullen het stadion bevolken, veel meer zullen er echter in gedachten ver toeven, daar Han Hollander op z'n bekende wijze den wedstrijd voor de A.V.R.O. zal ver slaan. Is dus een groote spanning onder dui zenden merkbaar, ook kan men aannemen dat onder de 22 hoofdpersonen van het evene ment een zekere nervositeit zal heerschen. Het is immers een eigenaardige wedstrijd, die van morgen. Het is niet zoo'n gewone als b.v. die tegen de Belgen, welke jaarlijks tweemaal wederkeert. Morgen komt de Mannschaft, de selectie van een der grootste naties op het Continent, op voetbalbezoek in de hoofdstad van dat kleine buur-landje, dat echter op het gebied van voetbal zoo lastig te verslaan is, Men kan zich de stemming van de Duitsche spelers en leiders wel zoo'n beetje voorstellen: nu moeten we het opnemen tegen zoo'n klein landje èn we loopen de kans, dat we niet winnen! En dat is voor het Duitsche gemoed wel een beetje te veel! Ja, het is zoo'n gekke veronderstelling nog niet, dat de Duitschers het in het Stadion niet zullen winnen, doch als we de veron derstelling juist andersom doen, danzal niemand daar van opkijken. Immers zoo ooit, dan is het hier een volkomen open strijd, waarin de kansen der bezoekers op papier wel iets beter staan, ook al vanwege hun succesvol optreden in de laatste jaren, doch die op het veld zeker gelijkwaardig zijn te noemen. We voelen wel, dat er een groot ge deelte van de voetbalminnaars in een mineur stemming het resultaat afwacht, doch de wed strijd zelf zal het afdoende antwoord geven, zal blijken een volkomen „open" karakter te hebben. Wjj voor ons b.v. achten de Hollanders nog lang niet verslagen en zien een uitslag van om en nabij een gelijk spel tegemoet. De opstelling der elftallen Beide landen komen in hun allersterkste formatie uit. Wels, Vente en ook Smit waren Donderdagavond bij de eind-training present en bleken weer volkomen in orde te zijn, Zoodat de volgende elftallen zich om half drie op het fluitsignaal van den Zweed Ol.son zullen opstellen: Nederland. Halle (Go-Ahead) van Diepenbeek van Run Ajax) (PSV) B. Pauwe Anderiesen van Heel (Feijenoord) (Ajax) (Feijenoord) Wels Vente Bakhuys Smit v. Gelder (Unitas) (Neptunus) (ZAC) (Haarlem) (VUC) Scheidsrechter Ollson (Zweden) Kobierski Lehner (Fortuna) (Schwaben) Rohwedder Conen Hohmann (Eimsblittel) (Saarbrücken) (Benrath) Zielinski Münzenberg Gramlich (Union) (Alemannia) (Eintracht) Busch Stiihrk (Duisburg 99) (Eimsbilttel) Buchloh (Speldorf) Duitschland. Reserves voor Nederland: Mul (HBS), Cal- denhove (DWS)Pelikaan (LONGA), Schubert (Ajax), Vrauwdeunt (Feijenoord),Drok (RFC), Mijnders (DFC). Voor Duitschland: Jürissen (Oberhausen), Janes en Bender (Fortuna) en Linken (Turu, Dlisseldorf). Volksliederen. Er is nog kwestie geweest over het al of niet spelen van het Volkslied bij de entree der spelers, doch de K.N.V.B. heeft besloten evenals altijd deze ceremonie te doen plaats hebben. De Duitschers zullen dan met 2 liederen verwelkomd worden n.1. het Deutschland- en het Horst Wessel-lied, Tot slot van deze voorbeschouwing geven we hierbij den stand van de tot dusver tusschen beide landen gespeelde wedstrijden, waaruit blijkt, dat wij het machtige Germany nog de baas z(jn Nederland Duitschland 13 5 5 3 15 29—26 13 3 5 5 11 26 -29 Laat ons hopen op een mooien, fairen strijd, waarin de Hollanders een fraaie, welverdiende zege mogen behalen In de Heldersche Courant van Dinsdag geven wij een ooggetuigeverslag van een onzer eigen medewerkers. Afdeeling I en IL Het oorspronkelijk voor 24 Februari vast gestelde programma komt voor dien dag te vervallen. Vastgesteld zijn thans op 24 Febru ari de wedstrijden, welke niet doorgegaan zijn op 10 Februari. Dit beteekent voor Den Helder dus, dat o. m. opnieuw vastgesteld zijn: HRC Hollandla; Volewijckers Heider: WA II— HRC II. Programma voor a.s. Zondag, Atlas kampioen? In verband met den interlandwedstrijd staat het geheele overige voetbalprogramma stil. De NHVB had echter de mogelijkheid open gelaten voor clubs, die toch spelen wilden, om dit kenbaar te maken. Atlas, dat met het oog op het visscherij-seizoen gebaat is met een vlotte afwerking van haar program, vroeg en verkreeg medewerking van Helder om den wedstrijd Helder 5—Atlas I vastgesteld te krijgen. Dit is gelukt en dus wordt in da .mor genuren aleen deze wedstrijd gespeeld. Als de Atlanters weten te winnen, dan zijn zij kam pioen. Helder 5 neemt de onderste plaats in, dus zal het A. wel lukken t en titel te bemach tigen. Aanvang 10 uur. ATLAS-NIEUWS. Zondagmorgen om 10 uur gaat Atlas 1 op bezoek bij Helder 5. Indien de Atlanters hier van winnen, zijn zij kampioen van hun afdee ling. Dus boys, denk aan de puntjes. Atlas 1 komt als volgt uit: J. de Ruiter Jac Verblauw G. Wijker K. de Boer J. Buis A. Mors J. Wijker A. Bakker Joh. Verblauw P. Kraak p, Riedeman VOGELAARS MET ZOET GEFLUIT, Mijne heeren van den Raad, O. wat hebt gij veel gepraat. Zeker zijn Uw kelen schor, Maar 't is niet van het gemor. Neen, het is heel goed gegaan, Heusch, gij hebt Uw best gedaan. Eindigde de een zijn zin, Viel de ander spoedig in. Wijlen Brugmans was voorwaar, Daarbij slechts een hakkelaar. Ja, voor alles had gij oog. Niemand die een beetje „loog", Wat ér voortaan wordt gedaan, Zal in 't beste teeken staan. Ik geef van mijn aandacht blijk, Daar 'k het stuk voor stuk bekijk. B. van het Gemeentebelang Was gelijk Cor Wals op gang. Hij was daad'lijk in de sprint. Denkt zeer zeker dat ie 't wint! De Vrijzinnig Democraat, Zegt wij hebben ruggegraat. Als je doet zooals ik zeg, Is heel gauw de crisis weg. Weer een ander, thans is 't Rood, Geeft U Vrijheid, Arbeid, Brood. Wat dat allemaal beduidt, Maak dat voor Uzelf maar uit. Straks komt Nationaal Herstel, Let op wat ik U vertel. Die vertellen ons misschien. Wij zijn het, die 't beter zien. Dan zie ik den Opposant, Met gebaar in breeden trant. Wat of hij een mensch toch biedt, Maakt je zeker duiz'lig, niet? D' Anti-Revolutionnair, Zegt, men blijft van heibel ver. Zeg één woord, of maak gebaar. Burgerwacht staat voor ons klaar. Daarna komt een Katholiek, Hoort eens aan, geacht publiek. Wij doen voor U steeds onze best, Houd je taai, dan komt de rest, Eén ding is er dat men mist, In den Raad: nog een fascist. Als men die nog had voorwaar. Was de zaak zoo voor elkaar. Vogelaars met zoet gefluit, Wat hebt gjj een mooi geluid. Zijn er soms, het kon allicht, Weer verkiezingen in zicht? JAN MENS. CHR. GYMN. VEREENTGING „TURN LUST". Gisteravond hield bovengenoemde vereeniging haar jaarlijksche uitvoering in Casino. Acht uur opende de voorzitter op de ge bruikelijke wijze. Als eerste nummer van het welvoorziene programma werden vrije oefeningen door de meisjesafd. B gegeven, wat veel goeds beloofde voor het verdere ge ceel te. Daarna kwam de jongensafd. A ten tooneele met een aardige oefening, welke echter minder goed werd afgewerkt. Het verdere gedeelte van het pro gramma verliep vlot. Als bijzonder geslaagde nummers kunnen we nog vermelden: Brug dames, vrije oefe ningen dames en heeren, terwijl het rekturnen der heeren goed in den smaak viel bij het publiek. In den loop van den avond werd de directeur, de Heer Kramer, in de bloemetjes gezet, wat met applaus werd beloond. Rest ons nog te vermelden dat het strijkje, hoewel klein, zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt. HET MOTORSPORT-PROGRAMMA 1933 DER K.N.M.V. Het belangrijkste motorevenement zijn ze ker de races te Assen om den Grooten Prijs van Nederland op 6 Juli. Op toeristisch gebied vormen de voorjaars- en najaarsreunies der K.N.M.V. de hoofdschotel, welke thans nog is uitgebreid met een groote internationale ster- rit naar Brussel op 19 Mei en een feest te Deventer op 30 Mei. De belangrijkste betrouwbaarheidsritten zijn wel de Dumonceau Bekerrit van de Mo torclub „Zuid-Holland" op 1 en 2 Juni, de West-Duitschlandrit van de M.C. „De Neder- landsche Prestatierit" op 21 en 22 April de Harzrit der Noord Nederlandsche Motorclub op 22 en 23 Juni en de Kampioensritten der K.N.M.V., waarvoor nog geen datum is vast gesteld. Door een drietal banen werden 16 data aan gevraagd voor grasbaanraces, o. m. 22 April, 2 Juni en 25 Augustus door Alkmaar. ALKMAAR, 15 Febr. Kaasmarkt. Aangevoerd 33 stapels tabrieks- kaas: kleine 16 en 1 stapel boerenkaas (kleine) 16. In totaal 34 stapels, wegende 44,000 kg. Alles emt rijksmerk. Handel goed. ALKMAAR, 15 Febr. Graanmarkt. Aangevoeru 510 hl als: 59 hl voertarwe 4.50—4.75; 60 hl gerst 5.25— 5.80: 175 hl haver 6.50—7.25; 76 hl boonen. w.o.: bruine 1011.50, ;itroen 10—14, dui ven 6.5010 en witte boonen 1318; tuin- boonen ƒ7; 1 "d mosterdzaad, prijs niet geno teerd; 17 hl karwijzaad 17.5018;4 hl blauw- maandzaad 14.50; 118 hl erwten, w.o.: kleine groene 89.50, groote groene 11.50, grauwe 14—16; vale 10—17.50 en platte vale 19.50- 20. Alles per 100 kg. Handel stug BROEK OP LANGENDIJK 5 Febr. 28,000 kg roode kool 3.10—6, doorschot 2.50—5.20; 60,00!' kg gele kool 1—1.50, doorschot 1—1.10; 50,000 kg D. witte kool 0.70118,000 kg uien: uien 1.802.10, grove uien 2.20—2.60, nep 1.60, drielingen 0.801.10; 4300 kg peen 8090 ct., alles per 100 kg. AMSTERDAM, 15 Febr. Aardappelprijzen. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveran derd. Aanvoer 234,100 kg. HELDERSCHE EiERVEILlNG. 14 Febr. Aangevoerd 25,370 kippeneieren: 52—54 kg 2.20—2.30, 55—57 kg 2.30—2.50, 58—60 kg 2.30—2.60, 61—63 kg 2.40—2.70, 6467 kg 2.603.00, kleine eieren 2.00; 450 eendeneieren 2.vj. Alles per 100 stuks. NOORDSCHARWOUDE, 15 Febr. Aangevoerd: 21,400 kg uien: uien 1.502, grove uien 2—2.20, drielingen 0.80—1, gel® nep 2; 400 kg peen 1.10; 7000 kg kroten 0.60; 65,800 kg roode kool 36.30; 67.500 kg D. witte kool 0.70—0.80; 22,400 kg gel® kool 1—1.60. Alles per 100 kg.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 12