gemengd nieuws 0nzc SkMeqtóekiticf Julianadorp Callantsoog. Schagen. Texel. Binnenland. Buitenland. Mantsjoerijsch schip vergaan. 29 dooden. Het vergaan van een Chineesth stoomschip Twaalf mannen verdronken bij scheepsramp Drie kinderen overreden en gedood. Ruim lüüü kinderen in Duitsch land verbrand in 1931. De griep-epidemie in België toegenomen. Nog meer scholen gesloten. Instorting in een Japansche meisjesschool. 73 meisjes gewond. De pest in 1934. Meer dan 2300 slachtoffers. 1IRI DKKSC Illi COURANT VAN XATLKDA*;' 23 PHBRUARI i9;\r Oud-minister Mellon de fiscus. en Aanvaring in den mist. Na de brand te Rosario. Tijdschriften en Weekbladen Gemeenteraad van Wicringen. 4 Schip in nood bij Den Oever. Jaarvergadering Holl. Mts. v. Landbouw. DE OPENING VAN AMERIKA VOOR NARCISSEN EN ONZE NARCISCULTUUR, DOOK KEN AUTO OVKKKEDEN KN GEDOOD. De 22-jarige dochter van ds. J. J. Miedema. gereformeerd predikant te Groningen, is Woensdagnacht om één uur, toen zij met een vriendin per rijwiel uit Helpman terugkeerde, door een auto aangereden. Het meisje is naar het academische ziekenhuis gebracht, waar bleek, dat zjj een schedelfractuur had gekre gen en het linkerbeen had gebroken. Woens dagochtend is zij daar overleden. OPRICHTING EEN EIt NEDKULANDSCIIK VEREENIGING TE BONN. Na een inleidende rede van den heer P. H. Mooren, Voorzitter van den Nederlandschen Bond in Duitschland, is verleden Zondag te Bonn a. Rh. besloten tot de oprichting van een Nederlandsche vereeniging, welke den naam „Oranje Boven" draagt. De nieuwe vereeniging, welke reeds een twintigtal leden telt, heeft zich aanges'oten t>ij den Nederlandschen Bond in Duitsch'and. NEDERLANDSCHE PROPAGANDA IN DUITSCHIAND. In de Nederlandsche Vereeniging te Hagen i. W. werd verleden Zondag door den heer P. Bremer, Administrateur van den Neder landschen Bond in Duitsch'and. een voor dracht met lichtbeelden gehouuen over de Zuiderzeewerken. De Nederlandsche kolonie te Hagen i. W. toonde hiervoor veel belangstelling. Volgens een bericht uit Moekden, is op <T j'alve, welke de grens vormt tusschen Korea en Mantsjoenje, het Mantsjoerjjsche stoom- Lchip „Men-Tsjoe", tengevolge van een tot nog toe onbekende oorzaak, gezonken. Van de bemanning van 29 koppen kon niemand ge red worden. 241 personen verdronken. De ondergang van een Chineesch stoom- Bchip bij Foestjoe wordt thans officieel be vestigd. Bjj deze catastrophe zjjn in 'totaal 241 personen, waaronder 50 soldaten, om het leven gekomen. Slechts één persoon kon ge red worden. Naar uit Moermanskerk wordt gemeld, is in de nabijheid van den vuurtoren van Setja- wotsk de sleepboot „Poko", tengevolge van een storpi gezonken. Van de 23 opvarenden konden 11 man worden gered. Te Nebringen zijn gisteravod drie kinderen van 12, 10 en 7 jaar door een auto aange reden en gedood. De chauffeur reed door. H(j is echter opgespoord en gearresteerd. Hoe gevaarlijk het spelen met vuur is, blijkt wel uit een rjjksstatistiek inzake de gevolgen van brandongelukken, explosies en gasvergiftigingen. Deze statistiek heeft be trekking op het jaar 1931. In dat jaar zjjn door genoemde ongelukken in Duitschland 2985 personen om het leven gekomen. Vooral schrikwekkend is bjj dit cijfer het feit, dat daarvan 1003 kinderen beneden de 15 jaar waren, en daarvan weer 805 kinderen onder de 5 jaar. Als directe oorzaken der ongelukken worden genoemdspelen met lucifers, en met vuurwerk, en het aanmaken van vuur met behulp van petroleum, benzine en spiritus. De griep-epidemie in België breidt zich al meer en meer uit. Ook werden reeds heel wat gevallen met doodeljjkcn afloop geconstateerd, vooral in de Borinage, te Charleroi, Gent, Verviers en elders, waar het aantal werk!co- zen groot is en vele personen ten gevolge van ondervoeding, maar weinig weerstandsvermo gen meer hebben. Te Dinant heeft men de middelbare scholen voorloopig tot 1 Maart gesloten. Hetzelfde is gebeurd te Oostende waar ongeveer de helft van de leerlingen van het Kon. Atheneum ziek ls. Te Gent moest Woensdagavond een Vlaamsche volksvergade ring worden afgelast, daar al de ingeschre ven sprekers met griep te bed lagen. In een meisjesschool te Okajama, ten wes ten van Osaka, is de vloer van de aula inge stort. 73 schoolmeisjes vielen naar beneden en werden min of meer ernstig gewond. De provinciale autoriteiten stellen een Onderzoek in naar de oorzaak van de ramp. Batavia, 22 Febr. Gedurende het jaar 1934 zjjn in Indië 23.267 gevallen van pest voorgekomen, waarvan 23.239 met doodelijken afloop. Hiervan kwamen alleen ra West-Java voor 20.597 pestgevallen, waarvan 20.569 met doodelijken afloop. SOEP VAN KAKKER!ARKEN. De secretaris van de communistische party te Isaakagorks is tot drie jaar gevangenisstraf personeel van het stationsrestaurant had ge dwongen, als straf voor hun onzindelijkheid een bord soep van kakkerlakken te eten. De rechter noemde deze daad een „politieke liederlijkheid en een weergalooze bespotting". VERZOEKEN OM GILVTIE VOOR BRUNO HAUFTMANN. Terwijl Hauptmann's verdedigers de voor bereiding treffen voor de behandeling van zijn zaak in hooger beroep deelde de gouver neur van New Jersey, Hoffmann, mede, dat hij tot nog toe 124 brieven had ontvangen, waarin hem verzocht werd Hauptmann gratie te verleenen. TT Mellon's prlvé-vermogcn op 31 Maart 1931 bijna 100 milliocn dollar. Men weet, dat de oud-minister van finan ciën, en oud-gezant te Londen, Andrew Mel lon, die als bankier, mijneigenaar en indus trieel de bevoorrechte bezitter is van een der grootste inkomens ter wereld, voortdurend overhoop ligt. met den fiscus. Of liever: de mannen van de belastingen „zoeken" den oud minister en beschuldigen hem van belasting ontduiking. Mellon zelf ontkent dat er voor die verdenking ook maar de minste grond bestaat en hij verwijt den autoriteiten, dat zij hem om politieke redenen (Mellon is Republi kein, de huidige regeering Democratisch) poogt te treffen. Ook zou er achter zitten, dat het groote publiek d. z. hier de kiezers het wel prettig vinden als zeer rijke men- schen worden „aangepakt". Het nieuwe ge ding tegen Mellon er zijn er al eenige ge weest dient te Pittsburgh, en als getuige is Mellon's privé-secretaris Johnson gehoord. Het gaat er om dat de fiscus een beweerd tekort aan vermogensbelasting van Mellon wil binnenhalen en daarenboven nog flink wat boete-geld. Secretaris Johnson deelde o. m. mede, dat in Maart 1931 Mellon bij speculaties k la baisse 72.250 had verdiend. Mellon was gewoon zjjn ingevulde belastingpapieren te onderteekenen zonder de opgaven te contro leeren. Hij had ook nooit onder eede ver klaard, dat de opgaven juist waren. Blijkens de cijfers had het privé-vermogen van Mel lon op 31 December '31 97.603.005 bedragen. Acht dooden en 43 gewonden. Met betrekking tot den grooten brand, welke ongeveer 2 millioen pesos schade heeft aangericht in de graansilo's van de Compania Importadora de Cereles te Rosario, wordt thans gemeld, dat tot nu toe acht dooden te betreuren zijn. Voorts zijn er 43 gewonden, waarbij eenigen ernstig gekwetst zijn. Vrachtschip gezonken. Vier man omgekomen. Het Italiaansche vrachtschip „Rodi" en het Zuid-Slavische vrachtschip „Vila", metende 5500 ton en den dienst onderhoudende met de Canarische Eilanden, hebben elkander tijdens een dichten mist tusschen Triëst en Venetië aangevaren. De „Vila" zonk binnen tien mi nuten. Van de equipage van 32 man konden er 28 gered worden. Van de Moortel, Vrouwen treden uit de schaduw. Uitg. Mij. Contract, Heerengracht 291, Amsterdam. Van de Moortel is een jong Vlaamsch schrij ver, van wien, behalve een bundel gedichten, dit het eerste werk is. Het is een verzameling levensverhalen van vrouwen; de schr. stelt het voor alsof deze vrouwen verpleegden zijn in een der ziekenhuizen in België, wier levens geschiedenissen hij verhaalt Het boekje ls zonder voorbehoud warm aan te bevelen; v. d. Moortel heeft zijn personen, allen vrouwen uit de laagste maatschappelijke klasse, met liefde en warme genegenheid en vooral, met talent geteekend. De verschillende levensschetsen zijn uit den aard der zaak zeer uiteenloopend, maar achter elke beschrijving vindt men den warmhartigen psycholoog, die ook bij het maatschappelijk diepst gezonken individu de lichtende plekken weet te vinden waarlangs hij haar omhoogvoert en aan den lezer voor zet. Zoo weet hij ons personen te geven van diepe, warme menschelijkheid. Het ls een genot deze schetsen te lezen; bovendien zijn zo in uitstekend Vlaamsch-Nederlandsch ge schreven. Een gelukkig debuut. Br. A. de Kom, Wij slaven van Suriname, Uitg. Mfl. Contact, Amsterdam. De Kom heeft als leider der nationalistische beweging der Surinamers tegen het Neder landsche gezag naam gemaakt; hij is diens volgens bij het gezag gevreesd en gehaat. In dit boek stort hij zijn gansche hart uit; vertelt van de verschrikkelijke toestanden in de dagen toen de slavernij nog heerschte, van de onmenschelijke straffen, die daarbij wer den toegepast, van al het leed en de eUende, die deze zwarte bevolking (de Kom behoort zelf tot de inboorlingen-kleurlingen, zjjn grootvader was nog slaaf). Hij doet dit sober en gedocumenteerd. Aan het slot van 4jn boek vertelt hjj van den eigen strijd, Van de vervolgingen, waaraan hij blootstond van de zijde der Nederlandsche regeering, die zijn invloed op zijn land- en rasgenooten ten zeer ste vreesden. Dit laatste hoofdstuk, over hejm- zelf, is wel het meest schrijnende. Het boek verdient in wijden kring te wPr" den gelezen; hoewel over 't algemeen de be handeling door de Hollanders wel niet veel Zal afwijken van die welke andere volken toepas sen op de rassen, waarover zij domineeren, heeft het toch zijn nut als deze dingen weer eens in compacten en concreten vorm aan de Hollanders worden voorgezet. Al was het alleen maar om ons wat bescheidenheid te leeren. In Suriname zelf wordt het hoek, nkar wij ergens lazen, druk gelezen. Jacq. Engels, Het Gemeenschaps huis voor werkloozen. Uitg. Mi). Contact, Amsterdam. i De schrijver zelf is algemeen leider van een werkloozen-tehuis te Amsterdam en wat hij hiervan vertelt, is in hooge mate interessant. Het is ondoenlijk er iets uit te vermelden; wij kunnen, om den lezer eenig idee te geven van het werkje, misschien het best de titels der verschillende hoofdstukken afschrijven. Hier heeft u ze: Oudejaarsmorgen, de Con versatiezaal, de Kleinere Moeilijkheden, die er zijn, de Persoonlijke Gevallen (wat op de Conversatiezaal gebeurt, mag nooit confectie werk worden, aldus de schrijver), het Geeste lijk Contact (Ook enkele ouderen maakten een periode door van Innerlijken groei), het Ge meenschapsleven, het Dagboek, (ieder kan daarin schrijven wat hij wil, het ligt altijd op de conversatiezaal), Koffie en Filantropie, een Drietal leidende beginselen (dit zijn: ver trouwen, vijheid, zelfbestuur), de Raad (een aanvankelijke poging om uit de bezoekers een „Raad" samen te stellen, mislukte, zooals de schr. uiteenzet, toen werd een andere methode gevolgd), Onderwijs en Clubgeest, Geestelijk Leven, De Werkgroepen, Oproer (dat ié er óók geweest). Tenslotte zegt de schr.: wij po gen te zijn een kleine werk- en levensgemeen schap. Het pogen alleen staat in onze macht, het slagen niet. Toch slagen wij diKwjjls. Het is een doorloopend worstelen met onszelven en met elkander om de sfeer te scheppen, die wij allen begeeren. Een boekje, dat wij zeer ter lezing kunnen aanbevelen. Het zal velen een niet vermoed inzicht geven In de psyche van vele onzer landgenooten. Het Februari-nummer van „Beauty" is vrij wel geheel gewijd aan „Prins Carnaval". Be halve aardige artikelen over costuums en „make-up" heeft de redactie deze maand een interesasnte prijsvraag uitgeschreven: „Wie verbergen zich achter het masker?", een vraag, die stellig velen aan het raden zal zet ten. Een spannend carnavalsverhaal besluit dit rijk geïllustreerde, artistiek opgemaakte, tijdschrift. Verschenen is het Februari-nummer „Schoevers Koerier", maandblad voor d» van jon geren, ouders en opvoeders. Adres Stajlhou- dersplein 7a, Den Haag, Het blad beva: een aantal bijdragen van zeer uiteenloopanden aard, o.a. een enquete over het geschiedenis onderwijs op do scholen, een beschouwing over „Maatschappelijk Idealisme van de moderne jeugd", een artikel over Fokker, onzen vlieg tuigbouwer, een artikel over „Jeugd en Too- neel" door prof. C. F. A. van Dam, enz. „Een reis naar de Flora, internationale bloemententoonstelling", is de titel van een brochure, die bizonderheden geeft over de van 15 Maart tot 19 Mei te Heemstede te houden bloemententoonstelling, ter herdenking van het 75-jarig bestaan der Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. 's Avonds 7.30 uur, Ds. M. van Wichen Zendingsgebouw „De Ster der Hope", 's Avonds 7 uur, de heer Sevensma SLAGERIJ VERKOCHT. De slagerij met annex woon- en winkelhuis, eigendom van den heer W. Blaauw, te IJmui- den, en sinds eenigen tijd in huur bij den heer L. van Vegten, is thans door laatstgenoemde gekocht. De Coöperatieve Boerenleenbank te Koe gras, houdt aanstaande Woensdagavond hare algemeene ledenvergadering in het café „Prins Hendrik", alhier. INBRAAK IN DE „VILLA". Nog niet zoo lang ls het geleden, dat wij melding maakten van diefstal van wasch- goed. Thans is er ingebroken in de z.g. „Villa", eigenaar de heer Jonkheer van de Poll. Er blijkt een aantal flesschen wijn te zijn gestolen. De dief (ven) heeft (hebben) schijnbaar niet alles mee kunnen nemen, want in de duinen, bij de „Villa" werden een 15-tal nog gevulde wijnflesschen gevonden. Naar we vernemen, koestert de politie reeds ver moeden en kunnen we verwachten, dat de dader spoedig gevat zal worden. Vrijdagmiddag 2 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter: Burgemeester Kolff. Secretaris: de heer C. F. van Duin. De Voorzitter opent met een woord van welkom, waarbij bij de gelegenheid aan grijpt om wethouder Kaan dank te zeggen voor de vele werkzaamheden, die hij als loco burgemeester heeft verricht, evenals den beer Bosker als tijdelijk wethouder. Na goedkeuring der notulen volgt voorlezing van een aantal ingekomen stukken, welke voor kennisgeving worden aangenomen. Verder zijn ingekomen een verzoek van de Ned. Vereen, tot afschaffing van alcoholhou dende dranken om subsidie voor 1935. B. en W. adviseeren met het oog op de ge- meente-financiën afwijzend. Mevr. D. W11—S likker vraagt stemming. De vereeniging heeft steeds nuttig werk ge daan en met een bedrag van 20.zal de gemeente niet staan of vallen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. het ook niet prettig vinden afwijzend te advisee ren, maar er moet nu eenmaal bezuinigd wor den. Het voorstel van mevr. W i tS likker wordt hierna met 8 tegen 3 stemmen (van de S.D.A.P.) verworpen. Van de Gymnastiekvereen. een verzoek tot huurvermindering, daar zij niet meer bij mach te is de volle huur voor het lokaal te betalen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten, alleen voor 1935 genoegen te nemen met een huur van 25.welke huurvermindering dan in den vorm van een extra-subsidie zal worden verleend. De volgende jaren zal de ver eeniging weer de gewone huur hebben te be talen, terwijl zij ook verplicht is de achterstal lige huur te voldoen. Van eenige bewoners van het Kerkplein het verzoek de begraafplaats aan de Noordzijde over een strook van ongeveer 3 4 m af te graven en deze te bestraten, terwijl verder aan de Noordzijde van de straat een trottoir was aan te brengen. Zal nader op terug gekomen worden. Van het Bestuur der Middcnstandsvereeni- ging het verzoek, adhaesie te betuigen aan do motie In de vergadering dier vereeniging aan genomen, waarbij wordt uitgesproken, dat de vastrechttarieven van het bedrijf veel te hoog zijn en ook geen uniformiteit in de vaststelling daarvan is betracht, terwijl ook de meterhuur en de kosten van aansluiting der perceelen de grens van het billijke ver te boven gaan. Na eenige bespreking wordt besloten ad haesie te betuigen. Begrooting 19.14. De begrooting 1934 is opnieuw met eenige opmerkingen terugontvangen, waarna deze voor de derde maal ter vaststelling is aange boden. De totale kosten der werkverschaffing be droegen over 1934 219.688.58. Het uitgestooten bedrag kon, na verschil lende wijzigingen worden verlaagd tot 82.684.09. Vergoeding exploitatiekosten bijzondere scholen. Aan de R. K. school te Hippolytuahoef wordt een voorschot op de exploitatiekosten verleend groot 574.43 en aan de Christelijke school te Den Oever een groot 1470.74. Geldelijke tegemoetkoming schoolbezoek. Aan S. P. de Boer wordt, Ingevolge art. 13 der Lager-onderwijswet een tegemoetkoming verleend in de kosten, verbonden aan het be zoeken door zijn kinderen van de R. K. school te Hippolytuahoef. Ontheffing reinigingsrechten. Op hun verzoek wordt aan F. Jonkhart en M. Geel ontheffing van reinigingsrechten ver leend. Een verzoek van K. H. de Vries wordt afgewezen. Commissie van toezicht op het Lager onder was. In de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer G. van Steenbergen, wordt met algemeene stemmen benoemd de heer J. Geerts hoofd der R. K. school te Hippolytuahoef, en in de varature, ontstaan door de ontslagname van den heer S. Blaauboer, eveneens met al gemeene stemmen de heer C. Omis. De Voorzitter stelt voor aan de agen da toe te voegen een nieuw punt: Rijkssubsidie salaris agent arbeidsbemiddeling. De Minister van Sociale Zaken stelt voor 1935 een subsidie van 625.voor. Op verzoek van den heer Jn. Lont gaat de vergadering in comité. Na heropening der deuren wordt het voor stel aangenomen. Rondvraag. De heer W i g b o u t vraagt of het niet mo gelijk zou zjjn, nu de prjjzen zoo slecht zijn, afzetgebied voor haring in het binnenland te vinden. Dc Voorzitter antwoordt, dat er inder daad met hem over een plan ls gesproken om haring te koopen en die te laten bakken en daarna te verkoopen. Er is echter nog niet over in B. en W. gesproken, dus moet nog even worden afgewacht. De heer Oden vraagt naar de zaak van de vleeschkeuring. Is nu al weer 2 maanden ge leden, dat er hier over gesproken is. De Voorzitter antwoordt, dat hij vol gende week nog eens naar Den Helder zal gaan om de zaak te bespreken. De heer Lont vindt, dat van Den Helder weinig medewerking wordt ondervonden. De Voorzitter zegt, dat indertijd is ge probeerd met de Wieringermeer samen een eigen kring te vormen, doch in Den Haag was men daar niet voor. Nu is er ook in de Wieringermeer een veearts gevestigd. De zaak zou wel spoedig zijn op te lossen, als de ge meente er een bepaald bedrag voor over had. Ook zou b.v. een fonds kunnen worden ge vormd met bijdragen van de veehouders, de gemeente en de afd. van de Holl. Mij. van Landbouw. De heer Bakker zegt, dat, als de veearts er de keuring bij had, hij hier een bestaan had. De Voorzitter wijst ook nog op de kwes tie van het vervoer van afval. De auto van den keurmeester van Den Helder ls hiervoor ingericht. En spr. vindt het niet wenschelijk, dat het afval weer zou worden begraven. De heer Oden wil puhliceeren, dat zij, die in aanmerking wenschen te komen voor gratis verloskundige behandeling, dat vooraf moeten aanvragen. D e Voorzitter meent, dat men dat wel weet en er wordt ook wel clementie gebruikt. Mevr. D. W i t—S likker merkt op, dat de slagers hier meer voor het busvleesch moe ten betalen dan elders; hier 21 en in de om geving 20 cent per blik. Zij vraagt hoe dit kom.t De Voorzitter zal in de volgende ver gadering de reden daarvan mededeelen. Hij moet het eerst onderzoeken. Mevr. D. W i tS likker vraagt opnieuw de raadsstukken thuis te mogen ontvangen. In Anna Paulowna gebeurt het ook. De Voorzitter vindt het nogal bezwaar lijk. Hij meent, dat het een nogal kostbare geschiedenis zal worden, doch zal eens In de betrokken gemeente informeeren. Hierna sluiting. Hippolytushoef. POLITIE. Verloren: een bruine glacé heeren handschoen en een sicrspeldje. Gevonden te Den Oever: een rijwiel plaatje. Inlichtingen bij den Gemeentebode te Hip- polytushoef. EEN FEESTAVOND. Zaterdag 23 Febr. 1935, des avonds 8 uur, geeft de af deeling der Soc.-Dem. Vrouwen club een feestavond in „Het Eigen gebouw", waarbij de Arb.-Tooneelvereeniging „V.I.O.S." hare medewerking verleent. Het programma bevat zang, muziek, tooneel, n.1.: een blijspel, getiteld „De Macht der Vrouw", voordrach ten, enz., enz. EEN PROPAGANDA-AVONI) ARB.-VER VOOR LIJKVERBRANDING. Zondagavond 3 Maart, om 7.30 uur, zal in „Het Eigen gebouw" in een openbare verga dering de film „Als wij ievenden, sterven", worden vertoond. Aangezien hier nog geen afdeeling is, zal getracht worden een afdeeling op te richten. Behouden binnengebracht. Tijdens den vliegenden Zuidwesterstorm is de Dokkum I, van de reederij Stanfries te Leeu warden, schipper A. Miedema, Donderdagoch tend in nood komen te verkeeren bij Den Oever. Het schip was met stukgoederen ge laden, op weg naar Amsterdam en om vijf uur van Kornwerderzand vertrokken. Onder weg kreeg het schip met hooge zeeën te kam pen en werd de toestand zoodanig, dat beslo ten werd de terugreis te aanvaarden. Ter hoogte van de Makkumerwaard ontstond der mate gevaar voor bemanning, schip en lading, dat dringende assistentie geboden was. De machinekamer was onder water geloo- pen, de vuren gedoofd en het uitgebrachte anker vermocht het schip niet te houden en slipte door. Het bergingsvaartuig Annie, van O. J. Bos- ker's Haven- en Bergingsbedrijf te Wieringen. dat te Kornwerderzand lag gestationneerd, vertrok ter assistentie. Men mocht er onder moeilijke omstandigheden in slagen een tros vast te maken en het schip behouden in de haven van Kornwerderzand te brengen. Knap staaltje bergingswerk van O. J. Boskeris bergingsbedrijf Onze correspondent meldt ons nog nader: Met behulp van een door de „Annie" be mande vlet gelukte het na echter hopelooze pogingen en met levensgevaar voor de beman ning contact met de „Dokkum I" te verkrij gen, waarna tenslotte een tros kon worden vastgemaakt en de reis naar Kornwerderzand aanvaard. In het gezicht van de haven scheen de „Dokkum I" toch nog een prooi van den orkaanachtigen Zuid-Wester, welke een snel heid van ruim 20 m/sec. had bereikt, te wor den, toen de golven het schip nagenoeg aan het oog onttrokken en het in de diepte dreigde te verdwijnen. Met veel navigatiekunst geluk te het tenslotte aan de „Annie" het schip ln behouden haven te Kornwerderzand te bren gen, waar de bemanning, dankbaar er het leven bjj te hebben afgebracht, spoedig op ver haal kwam. Een knap staaltje bergingskunst was hiermede volbracht. MARKTOVERZICHT. Vette koeien waren er Donderdag niet veel aangevoerd; de handel was goed, de hoogste noteering was 215.pl. m. 30 cents. Door het ruwe r eer waren er weinig melkkoeien op de markt aangevoerd. De meesten wwerden verhandeld in de stallen. De handel was matig. De handel in gelde koeien had ook beter kun nen zijn. Kalfvaarzen, hoogste noteering 130, dat ging. De, handel in nuchtere Kalveren was goed, doch lage prijzen de aanvoer was goed. Een aardig aantal paarden was aangevoerd, deze handel had een gewoon ve.-loop. Jonge vette schapen waren weinig aangevoerd. Deze golden ook niet boven de 17 gld. Oude slacht schapen 1521 gld. Handel van beide zeer matig. Overhouders stug. De handel in vette varkens was vlug, één noteering, 19 cents, later is er nog 19% ets. Desteed. Handel in biggen en schrammen was vlug en duurder. In de varkenshandel ging het best. De handel in kippen en konijnen was goed. Volgens de kooplui kunnen er hier veel meer aangeboden worden. BURGERLIJKE STAND van 14—21 Februari. GETROUWDS. Breebaart en C. J. A. Nonnekes. OVERLEDEN: Grietje Boot, 83 jaar, wed. van C. Jonker. POLITIE, Gevonden: een handkap, een want, een oliemaat. Verloren: een handschoen, een armband horloge. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg. v.m. 10 uur Ds. Visser. Oosterend v.m. 10 u. Ds. Kok. Maandcollccte Waal, Donderdag 28 Febr. 'savonds7.30uur, Bijbellezing Den Hoorn. v.m. 10 uur, Ds. Moen De Cocksdorp. v.m. 10 uur, Ds. Salm. Maandcollectc. Oudeschild, v.m. 10 u., Ds. Scholte Koog, v.m. 10 u. Ds. Van 't Hooft Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, 'sav. 7 uur, Ds. Vis. Oosterend, v.m. 10 u. Ds. Vis. Gereformeerde Kerk Den Burg, (geb. Fanfare) 's av. 7.30 u. Ds. v. d. Leer Oosterend, v.m. 10 u. en n.m 3 u., Ds. van der Leer Gereformeerde Kerk (H.V.) Oost er end, v.m. 10 u. en n.m, 3 uur, Ls. Buskes BURGERLIJKE STAND. van 19 tot en met 22 Februari GEBOREN: Trientje, d. V. J. van der Bij en T. Roorda; Comelie, z. v. C. Eelniai: en A. Brak. ONDERTROUWD; W. Nydam en G. L. Barende. OVERLEDEN: J. p. Riemen», 67 jaar, wedn van J. Overdulve. POLITIE. Gevonden: 2 rjjwieip laatjes, 1 sleuteltje en 1 bezem. In hotel „De Lindeboom" werd gisteravond een jaarvergadering van de afdeeling „Texel" van de Holl. Maatsch. v. Landbouw gehouden, die (waarschijnlijk omdat een voorzitter moest worden gekozen) zeer druk werd be zocht. Het openingswoord werd gesproken door den waarn.-voorzitter, den heer Noordijk; daarna volgde lezing van de notulen van twee vergaderingen door den secretaris, den heer A. J. Keijser Rz. Voorgesteld werd nu om als punt 3, tot benoeming van een voorzitter te nemen; de heer Noordijk wees er op, dat in de vorige vergadering per abuis een bestuurs lid was benoemd in plaats van een voorzitter, daardoor is het bestuur volledig; de vergade ring zal nu echter uit het bestuur een voor zitter moeten kiezen. Een drietal was opge maakt, de heer IJ. Lap heeft echter een schrijven ingezonden, waarin hij te kennen geeft, niet voor deze functie in aanmerking te willen komen. Stemming had daanlooi plaats tusschen twee candidaten, n.1. A. J. Keijser Rz. en S. J. Keijser. Eerstgenoemde werd met 31 van de 49 uitgebrachte stemmen gekozen. De heer Noordijk feliciteerde den nieuw-gekozene met zijn benoeming, hij wees daarbij echter op de groote moeilykheden, die in dezen tijd het voorzitterschap van een ver eeniging als deze met zich brengt. De heer Keijser sprak den wensch uit, dat het hem moge gelukken het evenwicht in dc vereeni ging te herstellen. Hierna werden enkele ingekomen stukken behandeld, oa. een van het hoofdbestuur over een cursus van eerste hulp bij ongevallen. Po gingen zullen in het werk worden gesteld hier het volgend jaar zulk een cursus te krij gen. Verder werd naar aanleiding van een ingekomen schrijven weder besloten een melk- cursus te geven. Naar aanleiding van de pogingen om hier geen melkbeperking te krij gen, was van de kaasfabriek „De Eendracht" een staatje ingekomen van den invloed van droge zomers op de melkproductie op Texel; ook de Zuiverfabriek „De Onderneming" had inzending van een dergeljjkje staat toegezegd. Van het hoofdbestuur was verder nog een schrijven ingekomen, waarin werd medege deeld, dat de Minister neg geen bericht had ingezonden wanneer de beschikbaar gestelde gelden uit 't Schapenpotje zouden worden uit betaald; vermoedelijk zal dit gelijk plaats hebben met de gelden over 1934. De rekening van den peningmeester, den heer J. Kerjser Augz., werd gecontroleerd door de heeren Sluisman en J. C. Roeper en in orde bevonden. Bij de rondvraag deelde de nieuw benoemde voorzitter mede, dat inlichtingen over het in- scharen van vee in de Wieringermeer konden worden verkregen bij den heer M. Zuidewind. De heer Sijbr. C. Eelman gaf in overweging om met de directie van de Wieringermeer besprekingen te houden over het beschikbaar stellen van één persoon voor bewaking van het wolvee; deze bepaling kan gemakkelijk worden vervangen door een kleine vergoe ding voor zulk een wachter. Verder stelde do heer Eelman een motie voor, te zenden aan den Minister van Economische Zaken, waar in ten eerste werd aangedrongen op directe uitbetaling van het Schapenpotje, ten tweede algeheele uitbetaling van de 12.000.900 uit het Zuivelpotje, (geld dat de boeren, zei spr., rechtstreeks en onmiddcl ijk toekomt) en ten derde een maatregel om de hypotheekrente te verlagen tot 4 pet. Er zijn er hier nog, dia 6 en 7 pet. betalen, beweerde de heer Eel man. Niemand had bezwaar tegen deze motie. De heer Eelman drong verder aan op een bezoek aan 't Ministerie. De voorzitter zei, dat de L.T.B. er niet aan mee zou werken omdat men er geen .heil van verwacht, otn 't alleen te doen, had heel veel tegen. De heer J. C. Roeper bracht de rotkreupclbestrjjding nog eens ter sprake. Het idee van den heer S. J. Keijser om 2 cent per schaap te heffen, kon wegens de slechte uitkomsten der vee houderij niet doorgaan. Ook 't Idee van den heer Noordijk om gelden in de houden van de kaasfabrieken vond geen instemming, o. ï- dat er veel schapenhouders zijn, die geen koeienmelk leveren. Ook de geringe uitbeta ling van de me k werd in dezen tijd daarom een bezwaar geacht. Hierna volgde sluiting. Over bovengenoemd onderwerp sprak Don derdagavond de heer D. van Egmonrt Jr. in hótel „De Oranjeboom", voor de bloembollen kweekers op ons eiland. De bijeenkomst viel een vrij groot bezoek ten deel, aanwezig wa ren pl. m. 130 personen. Dc heer Van Egmond behandelde eerst even de saneering van bloembollen; voor Texel ia deze, zei spr., waarschijnlijk geheel verkco d geweest, de goede prijs, die de voornaam o Tcxelsche producten, de Gulden Spar en Dubb. v. Sion, hebben opgebracht, leveren daarvan het bcw(js; men heeft echter dc kweekers in 't geheele land over denzclfden kam gescho ren; ik kan me voorstellen, dat ge met ccn bloedend hart de helft van uw mooie kraam hebt opgeruimd. Van vele zijden is mjj nu meermalen om inlichtingen gevraagd, welke bollen op den vrjjkomenden grond kunnen worden ge kweekt. Het antwoord daarop is niet gemak kelijk te geven, men moet daarop soorten tcelen, die vrij zjjn, doch men dient daarmee uiterst voorzichtig te zijn, dat bewijzen de gele crocussen. Wat de uitkomsten voor de Tex. kweekers aangaat, zei spr., men mag hier tevreden zijn, men verkeert hier in heel wat gunstiger om standigheden dan om de Zuid. De produce- kosten zijn hier veel lager en de prijzen voot het hoofdproduct „Gulden Spar" en „Dubh, v. Sion", steken uiterst gunstig af bjj de ove rige bollensoorten, er zjjn hier prijzen ge-

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 11