Julianadorp Callantsoog, 't Zand. Anna Paulowna. Wieringen. Wieringerwaard. Schagen. Texel. Breezand. Landbouw en Maatschappij. 1IEI DP.RSCHH COURANT VAN ZATHRlPAG 23 FEBRUARI 1935. Gemeenteraad van Wieringen. Schip in nood bij Den Oever. Jaarvergadering Holl. Mts. v. Landbouw. DE OPENING VAN AMERIKA VOOR NARCISSEN EN ONZE NARCISCULTUUR. VRAAG- EN PRAATAVOND OVEK DE BIJENTEELT. Door de afdeeling Den Helder van de ver eeniging tot bevordering der Bycnteclt in Ne derland werd Donderdagavond in de Chr. School te Koegras, een vraag- en praatavond gehouden, welke onder leiding stoi.d van den heer R. ter Brugge te Heilo. Op deze verga dering waren 18 personen tegenwoordig. De Voorziter, de heer P. Speur, heet allen welkom in het bijzonder den heer Ter Brugge. Hy deelt o.m. mede dat hier weer de bedoe ling Is met de bijen naar het koolzand in de Wieringermcer te gaan, waar een standplaats ter ootte van 30 H.A. is aangewezen. Die genen die daaraan wenschen mee te doen, moeten een kaart invullen, terwijl 00 cent per kast gestort moet worden op de postrekening van den Voorzitter. Het woord is thans aan den heer Ter Brugge en aan de leden. Door de leden worden verschillende vragen gesteld, die door den heer Ter Brugge naar genoegen worden beantwoord zoodat het weer een leerzame avond was. SLAGERIJ VERKOCHT. De slagerij met annex woon- en winkelhuis, eigendom van den heer W. Blaauw, te Minui- den, en sinds eenigen tijd in huur bij den heer I* van Vegten, is thans door laatstgenoemde gekocht. De Coöperatieve Boerenleenbank te Koe gras, houdt aanstaande Woensdagavond hare algemeene ledenvergadering in bet JA „Prins Hendrik", alhier. PREDIKBEURTEN. Ned. Ilerv. Gem. 's Avonds 7.30 uur, Ds. M. van Wichen Zendingsgebouw „Do Ster dor Hope", 's Avonds 7 uur, de heer Sevensma INBRAAK IN DE „VILLA". Nog niet zoo lang is het geleden, dat wy melding maakten van diefstal van wasch- goed. Thans is er ingebroken in de z.g. „Villa", eigenaar de heer Jonkheer van de Poll. Er blykt een aantal flesschen wyn te zyn gestolen. De dief(ven) hecft(hebben) schijnbaar niet alles mee kunnen nemen, want in de duinen, bjj de „Villa" werden een 15-tal nog gevulde wijnflesschen gevonden. Naar we vernemen, koestert de politie reeds ver moeden en kunnen we verwachten, dat de dader spoedig gevat zal worden. BILJARTEN. Woensdagavond speelden een 9-tal biljar ters van Burgervlotbrug tegen een 9-tal spe lers van 't Zand by den heer C. Modder al hier. 't Zand won 7 van de 9 gespeelde par tyen en behaalde daarby 675 car. tegen Burgervlotbrug 657 car. De tweede helft van dezen wedstrijd zal worden gespeeld by den heer Denijs te Burgervlotbrug op 27 dezer. NUTSAVOND. Men deelde ons mede, dat de 2e nutsavond, uitgaande van de Vereen. Nut en Genoegen, behoudens onvoorziene omstandigheden is vastgesteld op 16 Maart a.s. De avond zal worden gevuld door diverse voordrachten, tooncelstukjes enz. van de leden. DE I-ASTEN VOOR HET CAFc-BEDRIJF. We vernamen dat door het bestuur van de Vereen, de Zyper Caféhouders een verzoek schrift tot den Raad van de Gcm. Zijpe is gericht om, in verband met de toch reeds hooge lasten in het cafébedrijf, waarvan we de funeste gevolgen te Amsterdam, Rotter dam enz. reeds hebben kunnen lezen, de 7de grondslag van de Wet op de Personeele Be lasting op f 10.per biljart te willen stel len. Waar ook in diverse omliggende gemeen ten in dezen geest veel is bereikt, heeft men goeden moed een gunstige uitspraak op voor noemd verzoek te mogen ontvangen. PREDIKBEURT. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.). 's Morgens 10 en 's middags 8.30 uur, de heer P. Boon. De afd. Anna Paulowna van den Noord- Hollandschen Boerenbond (afd. van den Nat Bond: Landbouw en Maatschappy) verga derde in de zaal van den heer Slikker. De heer V. Kaan opende met een welkom, In het by zonder tot den spreker, den heer Jac. Welleman uit Krabbendyke, en de leden van de afd. Wicringerwaard, die ter aanvul ling een tooneelstukje zouden opvoeren. Na zes Jaren crislspolitiek. was het onderwerp van den heer Welleman, die in de eerste helft van z'n rede naging hoe de landbouw, in den ruimsten zin genomen, er nu voor stond. Hy achtte de vooruitzichten zöó, dat de een het misschien wat langer zou volhouden dan de ander, maar tenslotte allen onder zouden moeten gaan als men op den ingeslagen weg voortging. Herinnerend aan de oude mop: In welke maand klaagt de boer het minst (antwoord: in Februari, als er maar 28 dagen in de maand zyn), merkte spr. op, dat er schande wordt geroepen en vooral stemming gemaakt tegen de boeren en niet het minst door den Ned. Werkgevers- bond, omdat zy klagen, terwijl ZÜ gesteund worden. Maai- met uitzondering van '33 en '34, toen het speciaal den akkerbouw door de buitengewoon gunstige oogsten iets beter ging, zyn er verliezen geleden. Telkens weer Wees spr. op de volgende getallen: stelt men de kosten van het leven voor den oorlog op 100, dan zijn die nu op 140 te stellen. Dc prij zen der landbouwproducten zyn echter maar 85 van de voorloorlogsche prijzen en in de beschutte bedry ven wordt sorns nog 200 van het salaris van voor 1914 betaald. De rcgcering staat volgens verschillende uitlatin gen op het standpunt, dat de steun, zoo maar eenigszins mogeiyk, omlaag moet, dat die steun alleen maar is om het hoofd boven wa ter te houden, niet om den landbouw er weer boven op te helpen en de Kamer van Koop handel in Rotterdam zou liefst de grenzen maar geheel open willen stellen. ?ou dit voor den boer funest zyn, dan moet het land maar braak hiyven liggen. Dan zouden de boeren dus niet meer de „steunpilaren" van de natie zijn, maar „stempelaren" worden, zei spr., en somde op, wat daarvan wel de gevolgen zou den zyn, daar immers de helft van de bevol king direct of indirect leeft van den grond. Na het regeeringsbeleid op verschillend ter rein becritiscerd te hebben, eindigde spr. het eerste deel van z'n rede met te betoogen, dat zonder landbouwfundament niets en niemand kan bestaan en de boeren, de „motoren van het nationale leven", recht hebben op meer dan een fooi, op meer waardeering van hun positie in het algeheel bestel. „Het bezoek van ijjn hooggeleerde". Enkele leden van de afd. Wieringerwaard voerden daarna het propagandistisch tooneel stukje „Het bezoek van zyn hooggeleerde" op, waarin ook werd uitgebeeld hoe de boer, de voornaamste factor by het tot stand komen van een landbouwproduct, het minst wordt gewaardeerd. De opvoerenden oogstten een hartelyk ap plaus met dit stukje, dat natuuriyk danig in sloeg. Vervolg rede. Was het vroeger zoo, dat het buitenland ons overschot van landbouwproducten afnam, vervolgde spr. weer zyn rede, nu is dat zoo niet meer. wy kregen daardoor van alles te veel. De zware verliezen deden, na noodkre ten uit den landbouw, vele centrales ontstaan en hierdoor worden, zei spr., onbewust de ver schillende groepen van bodembewerkers tegen elkaar opgezet. Spr. ontvouwde daarop het beginsel van „Landbouw en Maatschappy". De bodemcul tuur zal zoo ingericht moeten worden, dat geheel in de behoeften van het Ned. volk kan worden voorzien. De graanbouw zal dan niet ingekrompen, maar uitgebreid moeten wor den en de invoerrechten verhoogd. Veel vee boeren zyn nu nog afkeerig van hetgeen L. en M. voorstaat, maar spr. riep hen op tot samenwerking. Nu drukken de graanrechten op de veeteelt, maar indien die verhoogd wer den, zou de veeteelt uit dien pot gesteund kunnen worden. Bovendien zou er een vrij willige inkrimping van den veestapel, waar van Nederland de producten niet op kan, komen als een loonende graanbouw, die uit gebreid wordt, scheuring van grasland tenge volge zou hebben. „Onze diensten moeten beloond worden, zooals wy de diensten van anderen moeten beloonen", zei spr. aan het slot van z'n rede. Om dat af te dwingen zal men in elke poli tieke party het agrarische element moeten versterken, omdat pas naar het platteland geluisterd wordt, als men merkt, dat het meenens is. Rondvraag en sluiting. Naar aanleiding van een der gestelde vra gen merkte spr. op, dat de provinciale Maat- schappyen voor Landbouw bovengenoemde idee niet kunnen pro pageeren, oa. omdat zy zich uitsluitend op technisch terrein willen bewegen. Naast dit nuttige werk acht spr. echter een boerenbeweging noodig, die zich op economisch terrein begeeft en hy hoopt, dat men elkaar eenmaal zoo zal lecren ver staan, dat ieders rol nauwkeurig bepaald wordt De heer Kaan dankte in zyn sluitingswoord den spreker en de afd. Wieringermeer voor de verleende medewerking en wekte op de jonge afdeeling sterk te maken. CURSUSVERGADERING MODERNE LA ND ARBEIDERSBOND. Donderdagavond hield de Moderne Land- arbeidersbond een cursusvergadering in het lokaal van den heer W. Kossen aan de Spoor- buurt, waarby de heer D. Dekker als inleider optrad met het onderwerp: „Wie stichtte de Rijksdagbrand Ofschoon het bezoek grooter had kunnen zyn, was dit toch in aanmerking genomen het ruwe weer vrij bevredigend. De lezing werd van het begin tot het einde met de grootste aandacht gevolgd en de heer J. Dekker bracht als Voorzitter aan inleider woord van hartelijken dank, hetgeen gezien namens de vergadering hiervoor dan ook een de ernstige studie, welke deze van het onder werp had gemaakt, zeer zeker wel geplaatst was. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 10 uur, Ds. M. A. G. Vorst man. Geref. Kerk. 'b Morgens 10 en 's middags 2.30 uur, Cand. Colenbrander, hulppr. teHuizem(Fr) STEMMING GEMEENTERAAD. Burgemeester en Wethouders hebben beslo ten, den datum waarop dit Jaar de verkie zing voor den gemeenteraad zal plaats vin den, te bepalen op 26 Juni a.s. OVERWERKVERGUNNING. Aan de Directie van Albert Heyn N.V. is ten behoeve van haar filiaal Hoofdstraat 32 door den Hoofdinspecteur van den Arbeid overwerkvergunning verleend, voor overwerk in de maand Maart. BURGERLIJKE STAND. Week van 14 tot en met 20 Februari. GEBOREN: Jacobus, z. v. J. Beeker en J. H. F. Töirkens; Hendrik, z. v. J. Hensen en A. Modderman; Anne, z. v. IJpma en f5 van der Meer. ONDERTROUWD: H. Lukkien en G. Bas; H. Hllle en H. Kalevcld. GETROUWD: J. Rotgans en G. A. Lont; J, Ansems de Vries en G. Tysen. OVERLEDEN: J. Doves, 83 jaar, wednr. van G. Keyzer; A. Tienstra, 5 maanden. Vrijdagmiddag 2 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter: Burgemeester Kolff. Secretaris: de heer C. F. van Duin. De Voorzitter opent met een woord van welkom, waarbij hy de gelegenheid aan- grypt om wethouder Kaan dank te zeggen voor de vele werkzaamheden, die hy als loco burgemeester heeft verricht, evenals den heer Bosker als tijdelijk wethouder. Na goedkeuring der notulen volgt voorlezing van een aantal Ingekomen stukken, welke voor kennisgeving worden aangenomen. Verder zyn Ingekomen een verzoek van de Ned. Vereen, tot afschaffing van alcoholhou dende dranken om subsidie voor 1935. B. en W. adviseeren met het oog op de ge- meente-financiën afwyzend. Mevr. D. W i t—S likker vraagt stemming. De vereeniging heeft steeds nuttig werk ge daan en met een bedrag van 20.— zal de gemeente niet staan of vallen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. het ook niet prettig vinden afwijzend te advisee ren, maai- er moet nu eenmaal bezuinigd wor den. Het voorstel van mevr. WitSlikker wordt hierna met 8 tegen 3 stemmen (van de S.D-AJ?.) verworpen. Van de Gymnastiekvereen. een verzoek tot huurvermindering, daar zy niet meer bij mach te is de volle huur voor het lokaal te betalen. Op voorste! van B. en W. wordt besloten, alleen voor 1935 genoegen te nemen met een huur van 25.welke huurvermindering dan in den vorm van een extra-subsidie zal worden verleend. De volgende jaren zal de ver eeniging weer de gewone huur hebben te be talen, terwyi zy ook verplicht is de achterstal lige huur te voldoen. Van eenige bewoners van het Kerkplein het verzoek de begraafplaats aan de Noordzijde over een strook van ongeveer 3 5 4 m af te graven en deze te bestraten, terwyl verder aan de Noordzijde van de straat een trottoir was aan te brengen. Zal nader op terug gekomen worden. Van het Bestuur der Middenstandsverecni- ging het verzoek, adhaesie te betuigen aan de motie in de vergadering dier vereeniging aan genomen, waarby wordt uitgesproken, dat de vastrechttarieven van het bedryf veel te hoog zyn en ook geen uniformiteit in de vaststelling daarvan is betracht, terwyi ook de meterhuur en de kosten van aansluiting der perceelen de grens van het billyke ver te boven gaan. Na eenige bespreking wordt besloten ad haesie te betuigen. Begrooting 193). De begTooting 1934 is opnieuw met eenige opmerkingen terugontvangen, waarna deze voor de derde maal ter vaststelling is aange boden. De totale kosten der werkverschaffing be droegen over 1934 219.688.58. Het uitgestooten bedrag kon, na verschil lende wijzigingen worden verlaagd tot 82.684.09. O 1 Vergoeding exploitatiekosten blondere scholen. Aan de R. K. school te Hippolytushoef wordt een voorschot op de exploitatiekosten verleend groot 1 574.43 en aan de Christeiyke school te Den Oever een groot 1470.74. Geldelijke tegemoetkoming schoolbezoek. Aan S. P. de Boer wordt, ingevolge art. 13 der Lager-onderwyswet een tegemoetkoming verleend in de kosten, verbonden aan het be zoeken door zyn kinderen van de R. K. school te Hippolytushoef. 'v Ontheffing reinigingsrechten. Op hun verzoek wordt aan F. Jonkhart en M. Geel ontheffing van reinigingsrechten ver leend. Een verzoek van K. H. de Vries wordt afgewezen. Commissie van toezicht op het Lager onder- In de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer G. van Steenbergen, wordt met algemeene stemmen benoemd de heer J. Geerts hoofd der R. K. school te Hippolytushoef, en in de vacature, ontstaan door de ontslagname van den heer S. Blaauboer, eveneens met al gemeene stemmen de heer C. Omis. De Voorzitter stelt voor aan de agen da toe te voegen een nieuw punt: Rijkssubsidie salaris agent arbeidsbemiddeling. De Minister van Sociale Zaken stelt voor 1935 een subsidie van 625.voor. Op verzoek van den heer Jn. Lont gaat de vergadering in comité. Na heropening der deuren wordt het voor stel aangenomen. Rondvraag. I De heer Wigbout vraagt of het niet roo- gelyk zou zyn, nu de prijzen zoo slecht zyn, afzetgebied voor haring in het binnenland te vinden. De Voorzitter antwoordt, dat er inder daad met hem over een plan is gespreken om haring te koopen en die te laten bakken en daarna te verkoopen. Er is echter nog niet over in B. en W. gesproken, dus moet nog even worden afgewacht. De heer Oden vraagt naar de zaak van de vleesehkeuring. Is nu al weer 2 maanden ge leden, dat er hier over gesproken is. De Voorzitter antwoordt, dat hy vol gende week nog eens naar Den Helder zal gaan om de zaak te bespreken. De heer Lont vindt, dat van Den Helder weinig medewerking wordt ondervonden. De Voorzitter zegt, dat indertyd is ge probeerd met de Wieringermeer samen een eigen kring te vormen, doch in Den Haag was men daar niet voor. Nu is er ook in de Wieringermeer een veearts gevestigd. Dc zaak zou wel spoedig zijn op te lossen, als dc ge meente er een bepaald bedrag voor over bad. Ook zou b.v. een fonds kunnen worden ge vormd met hydra gen van de veehouders, de gemeente en de afd. van de Holl. My. van Landbouw. De heer Bakker zegt, dat, als de veearts er de keuring by bad, hy hier een bestaan had. DeVoorzitter wyst ook nog op de kwes tie van het vervoer van afval. De auto van den keurmeester van Den Helder is hiervoor ingericht. En spr. vindt het niet wenscheiyk, dat het afval weer zou worden begraven. De heer Oden wil pubüceeren, dat zy, die in aanmerking wenschen te komen voor gratie verloskundige behandeling, dat vooraf moeten aanvragen. D e Voorzitter meent, dat men dat wel weet en er wordt ook wel clementie gebruikt. Mevr. D. W i tS likker merkt op, dat de slagers hier meer voor het busvleesch moe ten betalen dan elders; hier 21 en in de om geving 20 cent per blik. Zy vraagt hoe dit kom.t De Voorzitter zal in de volgende ver gadering de reden daarvan mededeelen. Hy moet het eerst onderzoeken. Mevr. D. W i tS likker vraagt opnieuw de raadsstukken thuis te mogen ontvangen. In Anna Paulowna gebeurt het ook. De Voorzitter vindt het nogal bezwaar- lyk, Hy meent, dat het een nogal kostbare geschiedenis zal worden, doch zal eens in de betrokken gemeente informeeren. Hierna sluiting'. Hippolytushoef. POLITIE. Verloren een bruine glacé heeren handschoen en een sierspeldje. Gevonden te Den Oever: een rywiel- piaatje. Inlichtingen by den Gemeentebode te Hip polytushoef. KEN FEESTAVOND. Zaterdag 23 Febr. 1935, des avonds 8 uur, geeft de afdeeling der Soc.-Dem. Vrouwen- olub een feestavond in „Het Eigen gebouw", waarby de Arb.-Tooneelvereeniging „V.I.O.S." hare medewerking verleent Het programma bevat zang, muziek, tooneel, n.1.: een biyspel, getiteld „De Macht der Vrouw", voordrach ten, enz., enz. EEN PROPAGANDA-AVOND ARB.-VER. VOOR LIJKVERBRANDING. Zondagavond 3 Maart, om 7.30 uur, zal in „Het Eigen gebouw" in een openbare verga dering de film „Als wy levenden, sterven", worden vertoond. Aangezien hier nog geen afdeeling is, zal getracht worden een afdeeling op te richten. Behouden binnengebracht. Tydens den vliegenden Zuidwesterstorm is de Dokkum I, van de reedery Stanfries te Leeu warden, schipper A. Miedema, Donderdagoch tend in nood komen te verkeeren by Den Oever. Het schip was met stukgoederen ge laden, op weg naar Amsterdam en om vyf uur van Kornwerderzand vertrokken. Onder weg kreeg het schip met hooge zeeën te kam pen en werd de toestand zoodanig, dat beslo ten werd de terugreis te aanvaarden. Ter hoogte van de Makkumerwaard ontstond der mate gevaar voor bemanning, schip en lading, dat dringende assistentie geboden was. De machinekamer was onder water geloo- pen, de vuren gedoofd en het uitgebrachte anker vermocht het schip niet te houden en slipte door. Het bergingsvaartuig Annie, van O. J. Bos ker's Haven- en Bergingsbedrijf te Wieringen, dat te Kornwerderzand lag gestationneerd, vertrok ter assistentie. Men mocht er onder mocilyke omstandigheden in slagen een tros vast te maken en het schip behouden in de haven van Kornwerderzand te brengen. Knap staaltje bergingswerk van O. J. Boskeris bergingsbedrijf. Onze correspondent meldt ons nog nader: Met behulp van een door de Annie" be mande vlet gelukte het na echter hopelooze pogingen en met levensgevaar voor de beman ning contact met de „Dokkum I" te verkrij gen, waarna tenslotte een tros kon worden vastgemaakt en de reis naar Kornwerderzand aanvaard. In het gezicht van de haven scheen de .Dokkum j» toch n0g een prooi van den orkaanachtigen Zuld-Wester, welke een snel heid van ruim 20 m/sec. had bereikt, te wor den, toen de golven het schip nagenoeg aan het oog onttrokken en het in de diepte dreigde te verdwijnen. Met veel navigatiekunst geluk te het tenslotte aan de „Annie" het schip in behouden haven te Kornwerderzand te bren gen, waar de bemanning, dankbaar er het leven by te hebben afgebracht, spoedig op ver haal kwam. Een knap staaltje bergingskunst was hiermede volbracht. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. (Slootdorp). 's Morgens 10 uur, Ds. van Beek. Ned. Herv. Gem. (Oosterland). 's Middags 2 uur, Ds. van Beek. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef). 'sMorgens 10 uur, de heer O. Deen. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem. Den Oever) 's Avonds 7 uur, de heer O. Deen Doopsgezinde Gemeente Hippolytushoef. 's Morgens 10 u„ Da H. W. Meihuizen Doopsgez. Gem. Westerland (Herv. Kerk) 's Middags 2.30 uur, Ds. H. W. Meihuizen Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef. 'sMorgens 10 uur, Cand. J. Oranje 's Middags 2.30 uur, Leesdienst. Geref. Kerk. (Den Oever). 'sMorgens 10 uur, leesdienst. 's Middags 3 uur, Cand. J. Oranje HANDEL EN INDUSTRIEELS MIDDENSTAND. Ledenvergadering van de Handel en Indus- trieele Middenstand te Wieringerwaard, in het lokaal van den heer v. d. Woude, gehouden op Donderdag 21 Febr. Aanwezig 9 leden. De voorzitter, de heer C. Rezelman, opent de vergadering met een woord van welkom. Hierna volgt voorlezing der notulen, waarby de voorz. meedeelt, dat het ventverbod in Den Helder, weer in goede banen is geleid. Door den heer J. Bakker wordt verslag uit gebracht van het gehouden congres. Vervolgens is aan de beurt de behandeling van het jaarverslag, dat onder dankzegging wordt goedgekeurd. De voorz. deelt mede, dat dezen keer geen uitnoodiging is ontvangen voor de vergade ring van de Kamer van Koophandel. De ver gadering te Alkmaar gehouden met het doel tot vorming van een kringbestuur. Een verzoek van Schagen was binnengekomen om aldaar een zetel te vormen. Waar bleek, dat de meeste vereenigingen in den omtrek van Schagen gelegen waren, is dit kringbe stuur gevormd door den heer Niestadt, Scha gen, als voorz. en secr.-penningm. de heer P. Dissel, te Warmenhuizen. Het volgend punt van bespreking is reke ning en verantwoording. Door de commissie, bestaande uit de heeren K. Zander en P. Marrces, wordt by monde van laatstgenoemde rapport uitgebracht. Ontvangsten met saldo vorig jaar 79.91. Uitgaven 52.78. Batig saldo 27.13. Voorzitter zegt den penningm. dank voor zyn beheer en de commissie voor haar be moeiingen. Verder wordt besproken, in verband met het geringe ledental en ook in verband met de slechte financieele uitkomst er nog nieuwe leden by te werven. Volgt bestuursverkiezing. Aftredend, doch niet herkiesbaar, zyn de heeren J. Kuiper en C. Dekker. Gekozen worden de heeren J. Bak ker en K. Zander. Voorz. stelt voor om zich in verbinding te stellen met de directie der H.A.B.O., om in de dienstregeling een verbetering te krijgen voor de aansluiting op den sneltrein te Scha gen. Hierna sluit voorz. onder dankzegging de vergadering. HOLLANDSCHK MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Algemeene vergadering van de Hollandsche Maatschappy van Landbouw op Vrydag 22 Februari, des middags 2 uifr, ten huize van den beer v. d. Woude. Aanwezig 15 leden. De heer P. Visser wordt voor de Tarwe- centrale herkozen. Verder is ingekomen een schryven van het Centrale Verkoopbureau, voor het verstrek ken van landbouwwerktuigen en verschillen de andere artikelen, en dan zoodanig hier een vertegenwoordiger der afdeeling aan te doen stellen. Het bestuur zal dit verder bespreken met den heer Blaauwe als Voorz. der Commissie. Rekening en Verantwoording volgt nu, De ontvangsten der afdeeling zijn met inbegrip saldo vorig jaar f 450.62. Uitgaven zyn f 408.05. Saldo f 42.57. De ontvangsten der Aankoopvereeniging zyn met saldo vorig jaar f 951.49. Uitgaven f 877.38. Batig saldo f 64.11. Penningmeester wordt dank gebracht voor zyn uitstekend beheer, en de commissie voor het nazien der bescheiden. Als afgevaardigde naar de vergaderingen der H. M. van Landbouw enz. worden be noemd de heeren P. Visser Azn. en Daniël Kaan. By de rondvraag spreekt de heer Rade maker zyn genoegen uit over het lage water peil en stelt voor om dit lage peil vooral in de wintermaanden te houden, en een verzoek hiermede aan 't polderbestuur te richten. De heer Haringhuizen, in zyn kwaliteit als dyk- graaf, zegt, om dit peil te blyven handhaven, dat ook de kosten belangryker worden. Na eenige bespreking wordt besloten toch een verzoek te richten aan het polderbestuur om dit lage peil te behouden. Alvorens de voorzitter tot sluiting over gaat, wordt nog een verzoek gericht aan de leden om den uitgeschreven praatavond op a.s. Dinsdag allen te bezoeken. Eb- zullen verschillende onderwerpen worden aangeroerd, en gelegenheid wordt gegeven tot gedachten- wisseling. Hierna sluiting. MAItKTOVERZICHT. Vette koeien waren er Donderdag niet veel aangevoerd; de handel was goed, de hoogste noteering was 215.pl. m. 30 cents. Door het ruwe veer waren er weinig melkkoeien op de markt aangevoerd. De meesten wwerden verhandeld in de stallen. De handel was matig. De handel in gelde koeien had ook beter kun nen zyn. Kalfvaarzen, hoogste noteering 130, dat ging. De, handel in nuchtere kalveren was goed, doch lage prijzen de aanvoer was goed. Een aardig aantal paarden was aangevoerd, deze handel had een gewoon verloop. Jonge vette schapen waren weinig aangevoerd. Deze golden ook niet boven de 17 gld. Oude slacht schapen 1521 gld. Handel van beide zeer matig. Overhouders stug. De handel in vette varkens was vlug, één noteering, 19 cents, later is er nog 19% ets. besteed. Handel ln biggen en schrammen was vlug en duurder. In de varkenshandel ging het best. De handel in kippen en konijnen was goed. Volgens de kooplui kunnen er hier veel meer aangeboden worden. BURGERLIJKE STAND van 1421 Februari. GETROUWD: S. Breebaart en C. J. A. Nonnekes. OVERLEDEN: Grietje Boot, 83 jaar, wed. van C. Jonker. POLITIE. Gevonden: een handkap, een want, een oliemaat. Verloren: een handschoen, een armband horloge. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg. v.m. 10 uur Ds. Visser. Oosterend v.m. 10 u. Ds. Kok. Maandcollecte Waal, Donderdag 28 Febr. 'savonds7.30uur, Bijbellezing Den Hoorn. v.m. 10 uur, Ds. Moen De Cocksdorp. v.m. 10 uur, Ds. Salm. Maandcollecte. Oudeschild, v.m. 10 u., Ds. Scholte Koog, v.m. 10 u. Ds. Van 't Hooft Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, 's av. 7 uur, Ds. Vis. Oosterend, v.m. 10 u. Ds. Vis, Gereformeerde Kerk Den Burg, (geb. Fanfare) 'sav. 7.30 u. Ds. v. d. Leer Oosterend, v.m. 10 u. en n.m 3 u., Ds. van der Leer Gereformeerde Kerk (H.V.) Oost er end, v.m. 10 u. en n.m. 3 uur, Ds. Buskes BURGERLIJKE STAND. van 19 tot en met 22 Februari. GEBOREN: Trientje, d. v. J. van der By en T. Roorda; Corneiis, z. v. C. Eelman en A. Brak. ONDERTROUWD: W. Nydam en G. L. Barende. OVERLEDENJ. P. Riemens, 67 jaar, wedn. van J. Overdulve. POLITIE. Gevonden: 2 rywielplaatjes, 1 sleuteltje en 1 bezem. In hotel „De Lindeboom" werd gisteravond een jaarvergadering van de afdeeling „Texel" van de Holl. Maatsch. v. Landbouw gehouden, die (waarschijnlyk omdat een voorzitter moest worden gekozen) zeer druk werd be zocht. Het openingswoord werd gesproken door den waarn.-voorzitter, den heer Noordyk; daarna volgde lezing van de notulen van twee vergaderingen door den secretaris, den heer A. J. Kcijser Rz. Voorgesteld werd nu om als punt 3, tot benoeming van een voorzitter te nemen; de heer Noordyk wees er op, dat in de vorige vergadering per abuis een bestuurs lid was benoemd in plaats van oen voorzitter, daardoor is het bestuur volledig; dc vergade ring zal nu echter uit het bestuur een voor zitter moeten kiezen. Een drietal was opge maakt, de heer LJ. Lap heeft echter een schryven ingezonden, waarin hy te kennen geeft, niet voor deze functie in aanmerking te willen komen. Stemming had daardoor plaats tusschen twee candidaten, n.1. A. J. Keyser Rz. en S. J. Keyser. Eerstgenoemde werd met 31 van de 49 uitgebrachte stemmen gekozen. De heer Noordyk feliciteerde den nieuw-gekozene met zijn benoeming, hij wees daarby echter op de groote moellykheden, die in dezen tyd het voorzitterschap van een ver eeniging als deze met zich brengt. De heer Keyser sprak den wenseh uit, dat het hem moge gelukken het evenwicht in dc vereeni ging te herstellen. Hierna werden enkele ingekomen stukken behandeld, oa. een van het hoofdbestuur over een cursus van eerste hulp by ongevallen. Po gingen zullen in het werk worden gesteld hier het volgend jaar zulk een cursus te krij gen. Verder werd naar aanleiding van een ingekomen schryven weder beaioten een melk- cursus te geven. Naar aanleiding van de pogingen om hier geen melkbeperking te krij gen, was van de kaasfabriek „De Eendracht" een staatje ingekomen van den invloed van droge zomers op de melkproductie op Texel; ook de Zuiverfabriek „De Onderneming" had inzending van een dergelykje staat toegezegd. Van het hoofdbestuur was verder nog een schryven ingekomen, waarin werd medege deeld, dat de Minister nog geen bericht had ingezonden wanneer de beschikbaar gestelde gelden uit 't Schapenpotje zouden worden uit betaald; vermoedeiyk zal dit geiyk plaats hebben met de gelden over 1934. De rekening van den peningmeester, den heer J. Keyser Augz., werd gecontroleerd door de heeren Sluisman en J. C. Roeper en in orde bevonden. By de rondvraag deelde de nieuw benoemde voorzitter mede, dat inlichtingen over het in- scharen van vee in de Wieringermeer konden worden verkregen by den heer M. Zuidewind. De heer Sijbr. C. Eelman gaf in overweging om met de directie van de Wieringermeer besprekingen te houden over het beschikbaar stellen van één persoon voor bewaking van het wolvee; deze bepaling kan gemakkeiyk worden vervangen door een kleine vergoe ding voor zulk een wachter. Verder stelde de heer Eelman een motie voor, te zenden aan den Minister van Economische Zaken, waar in ten eerste werd aangedrongen op directe uitbetaling van het Schapenpotje, ten tweede algeheele uitbetaling van de f 12.000.000 uit het Zuivelpotje, (geld dat de boeren, zei spr., rechtstreeks en onmiddeliyk toekomt) en ten derde een maatregel om de hypotheekrente te verlagen tot 4 pet. Er zyn er hier nog, die 6 en 7 pet. betalen, beweerde de heer Eel man. Niemand had bezwaar tegen deze motie. De heer Eelman drong verder aan op een bezoek aan 't Ministerie. De voorzitter zei, dat de L.T.B. er niet aan mee zou werken omdat men er geen heil van verwacht, om 't alleen te doen, had heel veel tegen. De heer J. C. Roeper bracht de rotkreupelbestrijding nog eens ter sprake. Het idee van den heer S. J. Keyser om 2 cent per schaap te heffen, kon wegens de slechte uitkomsten der vee houderij niet doorgaan. Ook 't idee van den heer Noordyk om gelden in de houden van de kaasfabricken vond geen instemming, om dat er veel schapenhouders zyn, die geen koelenmelk leveren. Ook de geringe uitbeta ling van de melk werd in dezen tyd daarom een bezwaar geacht. Hierna volgde sluiting. Over bovengenoemd onderwerp sprak Don derdagavond de heer D. van Egmond Jr. in hötel „De Oranjeboom", voor de bloembollen- kweekers op ons eiland. De bijeenkomst viel een vrij groot gezoek ten deel, aanwezig wa ren pl. m. 130 personen. De heer Van Egmond behandelde eerst even de sanecring van bloembollen; voor Texel ls deze, zei spr., waarschijnlyk geheel verkeerd geweest, de goede prijs, die de voornaamste Texclsche producten, de Gulden Spar en Dubb. v. Sion, hebben opgebracht, leveren daarvan het bewys; men heeft echter de kweekers ln 't geheele land over denzelfdcn kam gescho ren; lk kan me voorstellen, dat ge met een bloedend hart de helft van uw mooie kraam hebt opgeruimd. Van vele zyden is my nu meermalen om inlichtingen gevraagd, welke bollen op den vrijkomenden grond kunnen worden ge kweekt. Het antwoord daarop is niet gemak keiyk te geven, men moet daarop soorten teclen, die vry zyn, doch men dient daarmee uiterst voorzichtig te zyn, dat bewyzen de gele crocussen. Wat de uitkomsten voor de Tcx. kweekers aangaat, zei spr., men mag hier tevreden zijn, men verkeert hier in heel wat gunstiger om standigheden dan om de Zuid. De productie kosten zyn hier veel lager en de prijzen voof het hoofdproduct „Gulden Spar" en „Dubb. v. Sion", steken uiterst gunstig af by de ove rige bonensoorten, er zyn hier pryzen ge-

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 15