Buitenlandsch Overzicht. T HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 10 ct. Behoudt de bekoring] van Uw mond NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA GEMENGD NIEUWS LISTERINEl TANDPASTA eerste blad zaterdag 23 februari 1935 63ste jaargang Men zoek. naar toenadering tot Dunschland; de Engelsche minister van buttenlandsche zaken vermoedeliik naar BerT'n He. sondpon, van Rusland inzake de voorstellen van Londen, late is gereed voor den oorlog. Verbetering van de be trekkingen tusschen China en Japan. Het zoeken van toenadering tot Duitschland DE MOORD OP DE KEIZERSGRACHT Hei standpunt van Rusland. Italië klaar voor den oorlog. De N.R.A. met twee jaar verlengd. T oenadering tusschen China en Japan. De bevolking van Berlijn Nieuwe Italiaansche troepen naar Afrika? Amerika's veestapel sterk ingekrompen. Binnenland. Groote brand te Uitgeest. Rumoer om een vergadering van de N.S.B. te Egmond aan Zee. De moord op G. de Bie te Oss flo. 7558 helder he courant Abonnement per 3 maanden by voorultbet Anna Paulowna, Breezand W,enn„n C°Urant f 15ü; Koegraa, Nederl Oost- en West-Indiè pei 2eepo8t T1051 bin"en,and f 2- landen t 3.20. Losse nos. 4 ct f per mail en overige Zondagsblad resp f 0 50 f n 70 P 6 Ct Weekab°nnementen 12 ct. f 1.70 P' f°-70' f°-70'fl— Modeblad resp. f 1.20. f 1.50. 11.50, VerschyntDinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. Europa wil den oorlog niet! Dat staat als een paal boven wa ter, natuurlijk er zijn er, in de eerste plaats de wapenfabrikanten, die hunkeren naar een ge wapende botsing, omdat die hun het geld doet toestroomen. We heb- laen er eerder op gewezen hoe deze bloedhon den van de samenleving, de verhoudingen trachten te vertroebelen in de hoop dat men op elkander In zal vliegen. Er zyn nog andere die er zijde by spinnen als de volke ren met elkaar In botsing komen, maar dat blijven de uitzonderingen. De millioenen staan fel tegenover den massamoord en onder die millioenen scharen zich ook tal van ernstige leiders, die met bezorgdheid zien dat het ver vloekte wantrouwen maar geen plaats wil maken voor onderling vertrouwen. len zoekt op het oogenblik ernstig toe- na ering tot Duitschland. Men wil Duitsch land aan het verstand brengen dat het ant woord op de voorstellen van begin Februari, door Engeland en Frankrijk gedaan, zeer onbevredigend niet alleen is, maar geen basis kan zijn tot vruchtbare samenspreking. Men wil het duidelijk maken dat geen onderdeel van de Fransch-Britsche verklaring geschei den kan worden van de rest. En daartoe zal vermoedelijk de Engelsche minister van bui- tenlandsche zaken, sir John Simon. naar Ber lijn gaan. om met de Duitsche regeering tot klaarheid te komen. Duitschland juicht dat bezoek toe en de vreugde wordt alleen getem perd door de mededeeling dat Simon vermoe delijk van Berlijn naar Rusland zal reizen om ook daar overleg te plegen. ~>e „Nw. Rott. Crt" schreef Donderdag- a\ id naar aanleiding van dit voorgenomen beroek aan Berlijn o.m.: n Engeland heeft men blijkbaar den vol le., kyk gekregen op hetgeen er te Berlijn gaande is. En het gevolg Is een. voor het tegenwoordige Londen werkelijk merkwaar dige neiging tot doortastendheid. liet Duitsche probleem zal, volgens de Jongste indrukken uit Londen, niet meer met de angstvallige voorzichtigheid behandeld worden. Men is bereid, alles op één kaart te zetten; n.1. op de kaart van een onver- Wijlde reis van Simon naar Berlijn. Het zal een spel met risico zijn, daar heb ben w(j gisteren op gewezen. Maar Engeland schijnt geneigd, nu dat risico te aanvaarden. Zij die nu op spoed aandringen te Londen, volgen de politiek van Laval, toen hij een einde maakte aan de onvoltooide pourparlers met Rome, door zelf naar Rome te vertrek ken. Zijn politiek avontuur was echter nog aanzienlijk minder riskant, wat he* succes betreft, dan een reis van Simon naar Berlijn nu zou zyn. De onderhandelingen met Rome Waren reeds zoover gevorderd, dat het nog slechts noodig was. een klein gedeelte ervan meegesleept te krijgen met het geheel, door het élan van het bezoek. Verder wist hij: Was de diplomatieke aanloop nog niet lang genoeg geweest, aan de overzijde waren ge- Willige handen om hem terecht te helpen, als Sijn sprong iets te kort zou blijken. Vindt Simon die gewillige handen te Berlijn? Dat lijkt hoogst twijfelachtig. Zij zijn er zeker te over. Maar zullen de dragers ervan den moed hebben ze uit te steken? De gelijkenis tusschen een verhaaste reis Feuilleton. Amsterdamsche detective-roman 261 De detective haalde het epistel dat hy in 6e kamer van de actrice gevonden had uit zijn *iin binnenzak en las het langzaam voor. M(jn dochter, Dit is de eerste maal dat ik het zal schrij ven. Ik vergeef Je wat je my hebt aangedaan, Hoge het niet te laat voor je zijn om tot in keer te komen. Twintig jaar geleden verliet Je ons. nauwelijks de kinderschoenen ontwas- ®en. Je brak je moeders hart en het mijne. Je arme moeder stierf van verdriet over Je lichtzinnigheid en je slechte leven. Je kwam Het aan haar sterfbed. Wreed en slecht ben Je geweest en ik wilde je nooit weerzien. Maar het mocht niet zoo zijn, ik zag je terug als de booze geest van Jan Heerlnga op wlen ik al mijn liefde had overgedragen. Myn leven lang heb ik de familie trouw gediend. Je moe der was tot aan Je geboorte ook by de familie 'h dienst, en ik weet dat ik handelde, zooals het zou hebben gewild, toen ik je smeekte den jongen met rust te laten. Ik vroeg je hem ®P te geven en niet juist hem tot je slacht offer te maken. Ik zei Je, dat je het meisje, Waarmee hjj verloofd was, verdriet deed, en "tin zuster en vader ook. Je luisterde niet naar He en ging je gang. Dezen avond kwam je het buis met hem binnen en de enkele minuten dat A gelegenheid kreeg Je op je schandelijk ge van Simon naar Berlijn, en die van Laval U ÜUS ta Veel °Pzichten slechts uiterlijk. Simon wil, door met korten aanloop en een verrassenden sprong In Berlijn neer SIR JOHN SIMON, de Engelsche minister van buiten- t&ndsche zaken. te ploffen, en door zijn persoonlijke overre dingskracht, den toestand forceeren. Men re kent te Londen blijkbaar op de impulsiviteit van Hitier, als hy op de juiste wijze aange pakt wordt. De vreugde van Duitschland over het bezoek van den Engel- schen minister van bui- tenlandsche zaken, zoo schreven we hierboven reeds, wordt slechts getemperd door het feit dat Simon na Berljjn naar Moskou zal reizen. Duitschland heeft Moskou niet graag in het complot en Rusland spreekt juist graag een woordje mee als het belangrijke verdragen of besluiten in Europa betreft Zoo was het direct bereid zyn oordeel te geven over de overeenkomst van Londen toen Frankrijk en Engeland daar prijs op schenen te stellen. In dat antwoord zegt de Sowjet-regeering o.m.: De Sowjetregeeriijg is sinds lang tot de conclusie gekomen, dat gezien de onmogelijk heid om tot ontwapening te komen en de moeilijkheid om controle te oefenen op de be perking der bewapeningen, het eenige mid del om een werkelijk gevaar van een dreigend nieuw gewapend conflict tusschen de volke ren af te wenden bestaat in een stelsel van regionale pacten, die den onderlingen bij stand verzekeren tusschen de staten, die op recht dit gevaar wenschen af te wenden. Dientengevolge heeft de Sowjetregeering met voldoening uit bedoeld communiqué ver nomen, dat de Engelsche en Fransche mi nisters een schema van dergelijke verdragen ontworpen hebben, die de veiligheid van alle staten van Europa moeten verzekeren, en mte name van de meest kwetsbare deelen. De Sowjetregeering bescohuwt het tegelijker tijd als een stap voorwaarts, dat bij de ont moeting te Londen de noodzakelijkheid vast gesteld Is, om In de voorziene gevallen on middellijk hulp te verleenen aan het aange vallen land. De Sowjetregeering meent daarom, dat het doel, by de ontmoeting te Londen gesteld, de „organisatie van de veiligheid van Europa", slechts bereikt kan worden door de verwe zenlijking van alle pacten en regionale over eenkomsten, die in het Londensche commu- niqué genoemd worden en dat daarentegen Indien een van deze overeenkomsten veront- achtzaamd werd, dit niet alleen niet dien stig zou zijn aan de „consolidatie van de vredesperspectieven", maar eerder beschouwd zou kunnen worden als een openlijke aan moediging om den vrede in de overeenkom stige regionen te verstoren. Italië is klaar voor den oorlog, we bedoe len het niet in dien zin, dat de mannen gepakt en gezakt gereed staan om hier of daar de grens over te trekken, maar wanneer de nood aan den man komt, dan is het gereed, tenminste zoo ongeveer heeft het de opperste raad voor de landsver dediging gezegd in een communiqué, dat het na zijn twaalfde gewone jaarlijksche zitting, gepubliceerd heeft. De opperste raad van defensie acht het, volgens dit communiqué, noodzakelyk de natie te laten weten, dat hij in de 12 jaren van zyn bestaan zyn doel heeft bereikt. Dit doel is voor de onontbeerlijke middelen te zorgen om by het uitbreken van een oorlog terstond een militaire actie mogelijk te maken. De opperste raad heeft daartoe systema tisch alle hulpbronnen van het land georga niseerd. Met name de fabricage der militaire uitrusting is tot in de kleinste bijzonderheden voorbereid. De al te dikwijls herhaalde bewering, dat Italië te arm is aan grondstoffen kan met stelligheid als onjuist worden aangemerkt. In de dertien jaren van zijn bestaan heeft het fascistische bewind Italië bevryd van wat men kon noemen zyn „oorlogsknecht schap". Het fascistische regime heeft in de dertien jaren van zijn bestaan een eind gemaakt aan de afhankelijkheid van het buitenland, althans voor zoover het de voornaamste onontbeerlijke artikelen be treft. Italië's behoefte aan koren, mals en ryst wordt, in tegenstelling tot de vleeschvoorziening, ten volle door den eigen landbouw gedekt. ADVERTENTIE Nt 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prys. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct. per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 cL (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummert 10 cL per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct zou Donderdag besprekingen voeren met den Japanschen minister-president, den minister van oorlog en den minister van marine. Reuter meldde Donderdag uit Nanking: Men verwacht, dat binnenkort een Chl- neesch-Japansche toenadering tot stand zal komen, als gevolg van de vriendschappelijke stappen te Peking, Nanking en Tokio van den laatsten tyd, waarvan het bezoek van den Japanschen generaal-majoor Doiharc aan Nanking het jongste was. Een wijziging in de atmosfeer was merkbaar, is de verklaring van Wang Tsjing-Wei ir. antwoord op de vredes- fjede van Hirota in het Japansche parlement tfp 23 Januari. Hij voorziet hierin een spoedig herstel van de normale betrekkingen tusschen Ghina en Japan onder conditie van gelijk heid en wederkeerige ondersteuning" Dit is 'meest vriendelijke Chineesche geste jegens >an sedert het incident van Moekden. Met betrekking tot de stikstofvoorziening, die van het grootste belang ls, moet er aan worden herinnerd, dat ook in het buitenland Installaties zyn gebouwd volgens Italiaan- sche patenten en dat deze tot volle tevre denheid werken. Ten slotte is Italië ook ten aanzien van de kleeding-industrie volkomen onafhanke lijk, waarbij de hennep als nationale vezel stof in de toekomst nog een belangrijke rol zal spelen. We willen dit over zicht besluiten met een opwekkend bericht, n.l. over een toenadering tusschen China en Ja pan. De Chineesche ge zant Wang Tsjoeng Hoei heeft dezer dagen een onderhoud gehad met den Japanschen minister van bilitenlandsche zaken, Hirota. Men ziet in dit onderhoud het begin van een officieel contact met China. Wang Tsjoeng Boodschap van Koosevelt aan het Congres. In een speciale boodschap aan het Congres lKeft president Roosevelt machtiging ge vraagd de N.R.A. met een tijdsduur van twee jaar te verlengen, teneinde het herstel der Amerikaansche industrie te bevorderen en de regeering in de gelegenheid te stellen, waar noodig in te grijpen tot het opheffen van mis standen of het bevorderen van bepaalde tak ken van industrie. In hoofdzaken worden de oude grondslagen der N.R.A. gehandhaafd. Uit een dezer dagen uitgegeven StatisUek nopens de beweging der bevolking van Ber lijn blijkt, dat in 1934 de bevolking met ruim 100.000 inwoners is toegenomen, waarvan 80.000 door geboorte-overschot en 20.000 door meer vestiging dan vertrek. Er zyn 248.000 huwelijken gesloten en 285.000 levende kinderen geboren. Het sterfte cijfer bedroeg 203.000. Het aantal huwelijken, dat in 1931 met 5.08 per duizend der bevolking een absoluut zoowel als relatief minimum had bereikt cd in de volgende jaren tot 10.9 gestegen was, is verder vooruitgegaan tot 14.4 of bijna 3 maal zooveel als drie jaar geleden. Reuter meldde uit Rome d.d. Donderdag: Men treft steeds meer maatregelen tot ver sterking van het troepencontingent en het materieel in Oost-Afrika. Naar verluidt is de 19de divisie, wier kwartieren zich te Florence bevinden, reeds geconcentreerd; de reservis ten worden samengetrokken in Messina. Te Napels loopt het gerucht, dat Heuwe sterke troepenafdeelingen naar Afrika vertrekken. Runderen met 11% ;varkens met 55%. Uit Washington wordt gemeld, dat het officieele jaarverslag i.z. de aantallen var kens, paarden, koeien en schapen per 1 Jan. 1935 een geweldige daling van het aantal koeien en varkens vertoont. Het aantal varkens in de Ver. Staten is, ten opzichte van 1 Januari 1934 van 57.2 mill. tot 37 mill. gedaald (dus met 35%). Het aantal runderen verminderde van 68.3 mill. tot 60.7 mill. (dus met 11%). Het aantal paarden en muildieren bleef ongeveer constant, n.l. 16.9 mill. per 1 Jan. 1934 en 16.6 mill. per 1 Jan. 1935. Op 1 Januari 1935 bedroeg het aantal scha pen 49.8 mill. (v. J. 52.2 mill.). De groote slachtingen, die in den loop van het jaar hebben plaats gevonden, werden ver oorzaakt door het gebrek aan veevoeder, ten gevolge van de groote droogte in den zomer van 1934 en ook van de regeeringspolitiek, om vee op te koopen. Laat men Sowjet-Rus- land buiten beschouwing, dan gelooft men dat nog nimmer in de geschiedenis der we reld een zóó groote vee-slachting is voorge komen als in 1934 in de Ver. Staten. Hout warenfab riek met schilders werkplaats, vier woonhuizen en een brandstoffenloods afgebrand. In den nacht van Woensdag op Donder dag omstreeks kwart voor een is brand uit gebroken in de houtwarenfabriek van de Gebr. Smits aan het Nieuwlanrj te Uitgeest. De brandweer van Uitgeest was weldra met ad het beschikbare materiaal ter plaatse. In een oogwenk stopd de fabriek in lichte laaie, terwijl de vlammen in verband met den hevi- gen wind ook oversloegen naar de opslag plaatsen en het woonhuis van den brandstof- fenhandelaar Molenaar en later ook naar drie woningen aan de overzyde van de fabriek. De brandweer kon aanvankelijk zeer moeilijk tot den vuurhaard doordringen, doch later werd het vuur aan alle zijden aangetast. Nadere bijzonderheden. De brand heeft Uitgeest en omstreken in rep en roer gebracht. Eenige personen, die naar een uitvoering van een kinderkoor wa ren geweest, zagen, dat op het Nieuw land brand was uitgebroken ln de houtwarenfa briek van de Gebr. Smits. De fabriek, welke een oppervlakte besloeg van 6 A 700 m* is geheel afgebrand zoomede de schilderswerk plaats en het naast de fabriek gelegen woon huis van een der firmanten, den heer Jac. Smits. De heer Smits en zyn famlie, die zich reeds ter ruste hadden begeven, moesten uit hun slaap worden gewekt en konden zich nog juist bytijds in veiligheid brengen. De brand- stoffenschuur van den heer Molenaar is even eens verbrand, terwyl bovendien een dubbel woonhuis, dat aan de overzyde van den weg is gelegen, door overslaande vonken eveneens vlam had gevat en in de asch is gelegd. Dit dubbele woonhuis werd bewoond door de fa milies De Graaf en Groen, terwyl het hier naast gelegen door de familie J. Baars be woond huis eveneens geheel in de asch werd gelegd. De oorzaak van den brand is onbekend. De werkplaats en de machines van de houtwa renfabriek, welke door de gebroeders Smits gehuurd zijn van den heer J. Apeldoorn, zyn op beurs polis verzekerd. Door dezen brand zullen vyftien personen, die in de fabriek werkten, getroffen worden en zonder werk komen. Voor zoover bekend zyn de gedupeerde fa milies allen tegen brand verzekerd. Verzorgt Uw tanden vanaf heden met Tweemaal per dag Liilerine gebruiken is een gewaarborgde verzorging Groote tube 50 cents Kleine tube 25 cenls 10.000.000 geestdriftige gebruikers over de geheele wereld Woensdagavond heeft de N.S.B. te Egmond aan Zee een propagandavergadering gehou den. Tegen het begin van de vergadering had zich een menigte van enkele honderden per sonen by de zaal verzameld. Toen de leden van de N.S.B. per auto aankwamen, werd gejoeld en gefloten, de spreker van den avond, de heer van Kampen uit Amsterdam, beging de onvoorzichtigheid aan de deur van de zaal Iets tot het volk te zeggen. Iemand uit de menigte gooide hem daarop een hoe veelheid zand in het gezicht. De vergadering had daarna een i usug ver loop. Alleen leek het een oogenblik of er twee schoten weerklonken. Achteraf bleek, dat men aan den buitenkant van de zaal met ateenen tegen het tooneel gegooid had. Toen na afloop van de vergadering enkele leden van de N.S.B. naar buiten kwamen, ging er een gejoel op. Er klonken allerlei kreten. Tenslotte begon men te roepen „moordenaars". Toen er nu ook nog met steenen gegooid werd, achtte de politie het moment om in te grypen, gekomen. Met de sabel werd een charge uitgevoerd. Het ge peupel zette het op een loopen en in minder dan geen tjjd werd ruim baan gemaakt. Men vergenoegde zich ermede op een afstand nog wat te schelden, maar de N.S.B.ers konden in hun auto's heelhuids he» dorp verlaten. Terzake van meineed in de moordzaak-de Bie heeft de rechtbank te 's-Hertogenbosch Donderdag J. W. v. H. te Oss tot 1 jaar ge vangenisstraf veroordeeld met aftrek van voorarrest. De eisch was vier jaar. De rechtbank sprak M. H. v. H. te Oss, die eveneens wegens meineed in dezelfde zaak had terechtgestaan, vry, overeenkomstig den eisch. drag te wijzen, lachte je my uit, en maakte Je je kwaad. Je vervloekte je vader, en toen ik je bij een arm pakte, sloeg je my in het gezicht. Ik kan dit niet langer aanzien, ik weet dat je den jongen wil aanzetten tot de slechtste dingen en ik heb je gezegd, dat ik my van het leven zal berooven als je volhardt in het kwaad. Ik hou myn woord, het is de eenige weg voor my. Misschien brengt myn dood je tot inkeer, en als je aan een laatste verzoek van je vader gehoor wilt geven, laat dan Jan Heerlnga niet door jouw toedoen on dergaan. Vaarwel. Hendrik Bosman. De detective had den brief met kalme stem voorgelezen, en toen hy gereed was. hoorde hjj de vrouw tegenover hem snikken. Haar weerstand was gebroken, hier was geen ont kennen, geen zoeken naar uitvluchten meer noodig. In de kamer, waar de gezellige omgeving en het vroolijk haardvuur in scherp contrast waren met het treurspel waarvan zich hier het laatste bedryf afspeelde, was het stil. Het snikken van de actrice bedaarde allengs, inaar zy kon niets uitbrengen. De detective dacht na over de wonderlijke speling van hel nood lot Een goede moeder, een vader voor wien trouw en plichtsbetrachting byna heilige be grippen waren - en een dochter die door mets f,. weerhouden was geweest den slechten weg 0p te gaan, den weg dien niemand straüo- loos betreedt. Eindelijk sprak de de-ective. U zeeft toe, dat Hendrik Bosman uw vader was, en dat hy zelfmoord pleegde door uw ge<Jjra8ik zal alles zeggen. Hij was mijn vader. Als jong meisje liep ik van huis, ik wilde van het leven genieten. Waarom moest het tot zoo iets vreeselijks leiden? Er zijn duizenden vrouwen die slechter zyn dan ik nuizendeu. hoort u. Ik was misschien wat hard voor mijn vader, maar dit vreeselrjke kon ik niet voor zien. Hy zei me dien avond dat hij zich van het leven zou berooven als ik den jongen niet liet loopen, maar ik dacht, dat hy maar dreigde. Den volgenden morgen kreeg ik zyn brief. Hij moet dien onmiddellyk nadat ik met Jan was heengegaan, geschreven hebben en op de post gedaan. Maar zelfs toen kon ik niet aannemen dat hy zyn bedreiging had ten uitvoer ge bracht. O, ik zie hem nog voor my, met dat scherpe vouwbeen in zyn handen, zyn witte haren schenen rechtop te staan, zyn oogen schoten vlammen. Ik geloof dat hy niet ge heel toerekenbaar is geweest in die uren." „Misschien niet. Maar er zijn menschen die het nauw nemen met plicht en verantwoorde- lijkheid. Ik wil u geen zedepreek houden, maar van één ding kunt u zeker zyn: mannen als uw vader zijn, hoe nederig ook hun positie wezen moge, de steunpilaren van de maat schappy." De actrice had nu haar bedaardheid weer wat teruggekregen, en keek den detective met een eigenaardigen blik aan. „Is u er wel zoo zeker van," vroeg ze, „dat de maatschappy steunpilaren waard is? Vindt u het leven de moeite waard?" „Als u daar nieuwsgierig naar is ja. Wie leeft, moet zijn steentje bijdragen: dat is mijn opvatting. Ik verdedig de maatschappij omdat zij waard is verdedigd te worden, al was het alleen omdat de chaos ellende brengt voor allen U minacht de maatschappy maar u parasiteert op haar." „Mooi gezegd meneer Ray, maar we zyn allen wat we hebben moeten worden. Alle maal noodlot, hè. Niemand kan zichzelf hel pen." „Kom," zei de detective ongeduldig, ,laat ons daar niet verder op ingaan. U en ik staan aan verschillende kanten van de scheidings lijn." „Precies. Maar dat behoeft u niet te verhin deren me een glas cognac te geven als u het bij de hand hebt. Myn zenuwen zijn wat van streek, hèals je niet aan een cel en niet aan detectives gewend bent en wel aan cognac!" „Juist meneer Ray, en wel aan cognac dan doet een enkel glas goed!" De detective liep naar zijn buffet en schonk zijn bezoekster een glas in. „Klinkt u niet met me?" „Neen, dank je." „Ook al goed. Niettemin: op uw gezond heid!" De actrice dronk het glas met één teug leeg, en mompelde dat zij zich een ander mensch voelde. Norman Ray liep met zyn handen op zyn rug de kamer op en neer, en voor haar staan blyvend vroeg hy: „Uw uitroep: en tóch... heeft hij het dus tóch gedaan! u weet wel, toen ik u voor het eerst bezocht... sloeg op uw vader's dreige ment en op den nhoud van den brief?" „Ja." „Waarom speelde u dan geen open kaart, waarom deelde u ons niet mede wat u wist? Ik kan u nu wel vertellen dat ik van het be gin aan zelfmoord heb gedacht, onder an deren omdat op het vouwbeen geen andere vingerafdrukken te vinden waren dan die van het arme slachtoffer zelf. Maar ik sprak dit vermoeden tegen niemand uit, want de moei- lykheid was een motief voor zulk een wan hoopsdaad te vinden." „En het lOtief niet waar, is in uw vak de kern waar altijd alles om draait?" „Zoo is het,juf Trouw Basquette. Che.chez la femme, zeker, dat gaat in vele gevallen op, maar lang niet altyd. Zoek het motief, en ga niet uitsluitend af op het motief dat voor de hand ligt: dat is het heele pehelm van den detective." „En u zocht het motief?" „Ja, en ik kon het niet vinden. Menschen, die oud worden en zichzelf als een last begin nen te beschouwen voor anderen, kunnen soms tot wanhopige dingen overgaan, en uw vader was nogal doof... maar volstrekt niet hulpbehoevend, en nog goed gezond. En ik herhaal myn vraag: waarom hield u uw mond Weet u wat het zeggen wil als iemand onschuldig veroordeeld wordt? Jarenlange eenzame opsluiting, en dan het martelend be sef onschuldig te zyn! Uw vaders afscheids- jrief was in zijn eenvoud aangrypend: kon u het over uw hart krygen een onschuldige te laten boeten voor iets wat hy niet misdreven had En u trof, althans juridisch toch geen blaam? Waarom zweeg u dan?" „Ik zweeg omdat het voor niemand noodig was te spreken, en omdat het voor mijzelf heel noodig was te zwijgen Er waren verschil lende verdachten, maar u had te gen niemand voldoende bewijsmateriaal. En ik, die wist dat myn arme vader de hand aan zichzelf had ge slagen, waf er zeker van dat er ook nooit tegen iemand voldoende bewijsmateriaal bij- eengebrach. kon worden." „Weest u daar maar niet te zeker van. Er hebben vele menechen onschuldig in een ge vangenis gezeten tegen wien bewijsmateriaal was bijgebracht waar de knapste advocaat geen sneld tusschen kon krijgen'" „Dat pleit niet vooi de rechtvaardigheid in... h'm... uw maatschappy. en niet voor... uw collega's, meneer Ray. Maar als werke lijk iemand onschuldig veroordeeld was gewor den "oor den moord waarvan, buiten u en mijzelf, op dit oogenblik nog niemand de ver klaring weet, dan zou ik .myn eigenbelang op zy hebben geschoven, en alles verteld hebben wat ik wist. Dat moet u gelooven. Ik mag een slecht leven hebben geleid, en het met ver schillende dingen niet nauw ebben genomen, maar nooit zou i. een onschuldige hebben la ten veioordeelen." „H'm... 'en waarom was het voor uzelf zoo erg noodig dat u er voorloopig het zwijgen toe deed „Om mijn reputatie. U behoeft niet te glim lachen. Ik weet wei dat er aan my niet veel verbeurd is, en aan myn reputatie nog minder, maar u moet ons tooneelwereidje kennen. Daar is afgunst en roddeling schering en in slag. Wie het aardigst in je gezicht zijn. spre ken het meeste kwaad achter je mg. Als alles in de zaak-Bosman aan de groote klok was gehangen, had ik me wel kunnen opknoopen. In het buitenland, ja. daar is het iets anders.. Daar zou het puoliek te v oop zyn geloopen, daar was het een lugubere, maar voordeelige -eclame geweest. Ms in Parijs een actrice be trokken is by een misdaad .it ja:o '.zie, is haar carrière gemaakt. Maar hier ie het anders Ik zou nergens meer emf ooi hebben gevon den, al mijn col leg 's, de vrou ven voorop, zouden me hebben nagewezen met vinger en duim. Mijn beste vriendinne' zouden me ge meden hebben... en dan, ach we zyn toch on der vie oogen, meneer Ray, en ik wii u wc! vertellen dat ik een paar goede vrienden heb die ik niet graag zou missen, beste brave mannen hoor, die de kat in het donker xny- pen. Ze zouden me niet meer hebben aange keken. en ze zorn^n misschien gelyk hebben g"had." (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 1