PAG. 6 ZATERDAG 23 FEBRUARI 1935 T JUTTFRTJE Beste jongens en meisjes. Kindervriend. Daar kreeg ik van de week een grote gele envelop uit Texel; toen ik hem open deed rolde er een foto uit, ik zag direct wie het was, m'n Texelse vriendje Albert, de kleinzoon van „Oom Piet". Wie oom Piet is weten jullie allemaal wel, jrfln goede re putatie als kindervriend is door ons Jut- tertje tot over de Texelse grenzen gegaan, want onze lezers in Amerika en Indië heb ben door middel van de krant kennis ge nomen van zijn jeugdig enthousiasme als het betreft kinderen een pleziertje te be zorgen. En nu kwam daar zoowaar oom Plets kleinzoontje op m'n bureau liggen. Dat was een aardige verrassing. En Woens dagmiddag toen kreeg ik een sigarenkist voltheelood en zilverpapier van Marietje en Frans Dirks, ik heb het aan een me neer van de drukkerij gegeven, voor de t-b.c.-bestrijding. Jullie ziet wel dat ik zo midden onder m'n werk, ook wel leuke verrassingen krijg. Vorig jaar werd me zelfs een bos prachtige tulpen gebracht. En dan zijn er al de vriendelijke groeten die ik langs de weg krijg van jongens en meisjes die me kenn zodat ik maar zeggen wil dat m'n leven vol leuke, blijde dingen is. Trouwens, als je met open ogen door het leven gaat dan z(jn er zoveel mooie dingen, dat je wel een grote knies» oor mag zijn, als je dan nog durft te mop peren. Weet je wie vandaag ook vast niet mop pert? Pietje Krevger nit de le Vroonstraat, want die heeft het boek gewonnen. Ik-zie haar ogen al lachen nu ze dit leest. „Ha, moeder, Ik heb het boel gewonnen." Eerst een paar ongelovige ogen van moeder, dan een verwonderd „Fijn, kind, voor je, ga het maar gauw halen." En dar. rent Fietje door de Koningdwarsstraat naar het kantoor van de Heldersche Courant. Haar hart klopt wel wat sneller als ze de vestibule binnenstapt en met een verlegen lachje tegen de meneer of juffrouw cljter het loket zegt zij de gelukkige winnares is, maar r'i re het boek te pakken heeft, stormt ze als de wind naar huls. Zo zal het gaan vanmiddag met Fietje Kreyger uit de le Vroonstraat, nummer 77. Rie Leys, Rotterdam. Of het vorige week Zaterdag hier gewaaid heeft, Rie, nou en of, ik dacht af en toe dat ik met m'n huis en al in de Kralingse Plas terecht zou komen. De deuren, de ramen, de pannen, al les rammelde, 't leek wel een jazzband. Zeg, Rie, je gaat me toch niet verlaten, voortaan eens in de maand een brief, 't most niet magge. Heb je net nu zo, zo druk gekre gen? Ik wil je niet van je nachtrust bero ven, hoor, maar als je eens in de maand een hele dikke brief kan schrijven, dan kan je toch ook eigenlijk wel iedere week een duntje schrijven, Denk er maar eens over, ik wil mijn Rotterdams contact niet mis sen, hoor. Naaie Plaatsman, de Waal (T-). Dat is dus niets geworden met die verloting. Na- nie, daar heb je nu al die bibberende angst voor uitgestaan en daar gaat notabene een dominé van Oosterend met het schaap op stap en je zuster met een worst. Enfin, dan heb je daar tenminste nog iets van gehad. Wat een leuke foto was dat van Albert, hè? Jij wilt zeker wel even aan de over kant voor me bedanken, hè Hennie Kool. Daar heb je nu vergeten onder je versje te zetten van wie het is, Hennie, ^-ant dat heb je toch uit een boek je overgeschreven? Daartegen is geen be zwaar als je een versje erg mooi vindt en het graag in 't Juttertje geplaatst wil Heb ben, als je dan maar niet vergeet er bij te :etten wie de dichter is. Marie v. d. Berg, Breezand. Kom, dat is aardig, Marie, jfl bent het eerste vriendin netje uit Breeza.nd en toch hebben we daar heel wat abonné's. Je begrijpt da.t je harte lijk welkom bent en dat ik het leuk zal vinden iedere week je raadsels te ontvangen en een briefje, want daar heb je natuurlijk wel tijd voor en je mag me alles vertellen, dus dat is ook nogal makkelijk. Nu, dag Marie, tot volgende week. Viooltje. Dat is een leuke, poëtische naam hoor. Ais je me niet verteld had dat je een meisje was, dan had ik het toch direct be grepen uit je schuilnaam, want zo'n bloe mennaam kiest een jongen niet, die zoekt natuurlijn dè naam an een dier, liefst een groot en sterk dier, waar hij tege opziet. Je moet je broertje vragen of hij ook weer meedoet, want hêt was toch eigenlijk wel een leuke schuilnaam die hij gekozen had en met briefjes schrijven wil jij hem natuurlijk wel een beetje helpen, Viooltje. Dat ver haaltje heb je heel aardig gevonden, hoor, en voor je raadsels had ik ook vandaag juist plaats, dus er staat heel wat van jou in 't Juttertje. Nu, tot ziens hoor. WAAROM DE HOFNAR NIET MEER LACHEN KON. Houthakker Hans, liep eens door het bos van de koning en zag daar de hofnar vre selijk treurig zitten kijken. De houthakker verwonderde zich, want hij had net bij den koning een gans gekocht, de koning had ook zo treurig zitten kijken. „Wat scheelt er aan?", vroeg hij, „een nar, die treurig kijkt, dat heb ik nog nooi: gezien. „Och waarom zou ik lachen, dat kan ik niet eens meer", sprak de nar. „Maar waarom dan niet?" vroeg Hans weer. „Nu, weet je dan niet dat de koning zijn ring verloren heeft, ik ben alleaa bij h'-m geweest vanochtend en na denkt ïeuerecn dat ik de ring gestolen heb. De koning gelooft het ook en heeft me ontslagen", rei de nar zeer droevig. „Dat is naar voor je, maar wat hebben jullie vanochtend alzo gedaan?", zei Hans en keek de nar medelijdend aan. „Wij hebben de eenden brood gegeven", zei de nar- „Nu, weet je wat," zei Hans, „ik ga straks eens naar den konning zeggen, dat hij jou niet zo maar mag ontslaan, maar laten we eens wat eten. Ik rammel van de hon ger." Ze maakten eerst een vuurtje en zouden net de gans op het vuur leggen, toen Hans de nek afsneed en ze opeens riepen: „O, daar is de ring!" Wat was er gebeurd Wel de koning had met zijn brood, de ring in water gegooid. Een gas had die ingeslikt, dóch de ring lag zo zwaar op zijn lijf, dat hij direct stierf. Ze hadden de gans in de keuken gelegd en aan Hans, die voor bijkwam, verkocht. Zo hadden ze dus de ring en brachten hem aan den ..oning, die de toedracht geloofde en den nar weer in z'n dienst nam. De nar was den houthakker zeer dankbaar voor z'n hulp en lachte toen weer van de ochtend tot de avond. Viooltje. Betsi6 Nieuwenhulzen. Ik dacht dat je me helemaal vergeten was, net als wij de sneeuw die er twee weken geleden plotse ling lag en de storm die de vorige week zo boos deed. 't Is jammer dat je bed-arrest hebt, hè,want je zou natuurlijk vanmiddag fijn in de straat willen spelen. Of ben je nu alweer zover hersteld dat je je neus plat kan drukken tegen de ruit en naar het spel van je vriendinnetjes kijken? Klaas Blokker. We hebben thuis de span ning niet gevoeld, Klaas, je kijkt misschien heel boos of heel teleurgesteld als ik je vertel dat ik helemaal geen interesse voor voetballen heb. Ik geloof graag dat het een aardige sport is, hoor, en ik heb vroeger, als jongen, heel wat afgetrapt, 't meest met eigengemaakte ballen. Hevige gevech ten leverden we er om, maar zoals tegen woordig, er zijn mensen die hebben gehuild omdat Holland verloren heeft en ik kan er geen traan om laten. Alle overdrijving schaadt en er zijn in het leven toch zo heel veel belangrijker dingen dan een voetbal wedstrijd die verloren of gewonnen wordt. Aster. Dit is een briefje voor het meisje dat mij een schuilnaam vroeg te bedenken en omdat ik Aster een mooie bloem vind, die bovendien ook sterk is, en dat wens Ik natuurlijk al m'n vriendjes en vriendinnetjes toe, heb ik deze naam voor haar gekozen. En nu ben je volgende week jarig, Aster, en daarom kom ik je vandaag heel harte lijk gelukwensen. Ik hoop dat je niet alleen een zonnige dag hebt, maar dat je ook dit nieuwe jaar veel zon om je heen spreidt, dat kan je doen met een vriendelijk woord, met moeder eens even gauw te helpen of vader wat te verwennen. Enfin, er zijn hon derd dingen in het leven, waarmee we het leven van anderen kunnen veraangena men. Denk er maar eens aan, Aster. Je moét nog even wennen aan je schuilnaam, hè, 't klink nog wat vrèemd. Nu, nogmaals een feestdag gewenst, hoor. Jopie Koopman, De Waal (T.). Na- tuur-lijk, Jo-pie, jij mag ook op-los-sen en jij krijgt ook een brief-je van me, want ik vind het wat leuk dat Ik er zoo een klein vriend-je bij ge-kre-gen heb. Dit brief-je kan je wel le-zen, hè? Dag, hoor, tot vol gen-de week. Corrle en Frans Bakker, Schiedam. Eindelijk, weer eens wat van jullie, 't Is in zo'n grote stad naturk]k drukker dan in Den Helder en ik kan me begrijpen dat er nog zoveel nieuws is dat er bijna geen tijd overblijft om een letter op papier te zetten, naar het is toch ook wel leuk om telkens weer wat uit je oude geboorteplaats te hóren Nelly Boot, De Waal (T.). Die verloting heeft jullie wat pret gebacht, Nelly, en jouw niet alleen pret, maar ook nog een fijne dikke speculaaspop. Je zou bijna weer gaan denken dat het St. Nicolaas was, zo als mijn kindertjes, die zo maar gisteren avond voor de schoorsteen een Sinterklaas versje gingen zingen en hun schoen neer zetten. Toen ze ei vanmorgen niets in von den, veken ze natuurlijk wel een beetje te leurgesteld en vroegen of Sint Nicolaas nu zo ver weg was dat hfl niet even had kun nen kernen. Grappige dingen kregen die oude vrouw en man, een zuigfles en een babymuts. Jullie zullen pret genoe gehad hebben "°ar op de galerij, waar je meteen werd doorgerookt. Clsca du Porto, De Waal (T.). Nu, dat begrijp Ik, Clsca, dat Harry een gat in de lucht sprong, toen hij las dat hi) het boek gewonnen had en ik vind het fijn dat het lot nu eens gevallen was op een Texels vriendje. Wat leuk dat jij ook die foto van „oom Fiet", met z'n schapen hebt gekre gen. Ik draag die nog in m'n portefeuille. Wat heeft het gestormd, hè? fk ga af en toe maar eens op de dijk kijken of Texel nog niet weggewaaid is, maar dat valt altijd weer mee. Nu, dag, tot volgende week. Annie Eelman, De Waal (T.). Wie weet, wanneer'ik het boek aan jou moet sturen, Annie. Misschien wel heel gauw, dat is de grilligheid van de verloting. Maar als het bij jullie in huis komt dan zal Miep- sie de poes wel van vreugde z'n katten- kopje in je nek duwen en Puck, je hond gromt van plezier. Dat anaers een ouwe brombeer, geloof ik, die Puck. Hij krijgt zeker geen worst genoeg. Martha du Porto, De Waal (T.). Dat kan ik niet meer nazien, Martha, of jfl de raadsels de vorige week goed had, maar het is mogelijk dat die juffrouw vergeten heeft je naam te noteren, in Ieder geval, vandaag sta je erbij en heb je meegedaan met de verloting. Je bent alleen niet zo gelukkig geweest als Harry de vorige week, die driemaal over z'n hoofd buiterde, toen hij las dat hij de gelukkige was. Hoe veel builen had hij op z'n knikker? Henk Koopman, De Waal (T.) Heb jij de vorige week dan eten moeten koken, toen je moeder niet thuis was, Henk, om dat je geen tijd had om me een briefje te schrijven? Nu, ik geloof dat ik niet graag bij jou aan tafel zou zitten, als jij daarvoor hebt moeten zorgen, want de rijstkorrels waren naturlijk zo hard als hagelkorrels en met de aardappels kon je de Texelse scha pen wel bewusteloos gooien en de groenten kon je vast net zo goed zo uit de tuin op eten. Of ben jij soms een volmaakte kok? Tony Sinnlge, Julianadorp. Het wil tegenwoordig helemaal niet meer met het weer Tony, het is net zo veranderlijk als een meisje, maar toch worden de dagen langer en schijnt de zon dus iedere dag meer, al is het dan ook achter de wolken. Als nu de wolken eens wegwaaien en de wind gaat liggen, dan zal je eens zien hoe fijn het is overdag en dan kom ik, hoor, reken daar maar op. Rieka Sinnige, Julianadorp. Ja, dat begreep ik al zo'n beetje, Rieka, wat „kruiskinderen" waren, al wist ik natuur lijk niet dat het een onderafdeeling was van de Graal. De Graalmeisjes marcheer den Zondagmiddag langs ons huis in hun kleurige kleding en hun prachtige vaan dels, de hele straat werd er ioor opgevro lijkt. Als de zon schijnt kam je uitzien, Za terdagmiddag, hoor, want dan zal je niet tevergeefs kijken. Marie v. Horik. Natuurlijk, Marie, wordt je versje geplaatst. In de eerste plaats omdat het aardig is, in de tweede plaats omdat de melkboer het verdient. Ik denk dat ik de plaaggeest ken, begint z'n naam niet met een B. DE MELKBOER. Onze melkboer is 'n man Waar je op vertrouwen kan. Altijd geeft hfl „verse?" waar En de smaak is „nimmer?" naar. Als 't regent dat 't giet Heeft de melkboer zo'n verdriet, Hfl staat, met 'n diepe zucht, Eens te staren naar de lucht. Zegt die dag wel honderd keer; „Och juffrouw, wat 'n slecht weer." Maar als hfl zo zucht en staart, Lacht hfl stiekum In z'n baard, En de deksels van z'n bussen Zfln verdwenen ondertussen. Elke liter groeit zo even, Dat kan dus wat extra's geven, Als de straten zfln één plas, Is de melkboer in z'n sas. Melkboer, als je graag wilt plagen, Moet je 't zelf ook maar verdragen. Marie v. Horik. En met dit rflmpje van Marie sluit ik van de week m'n praatje, want de krant vraagt ander werk. Volgende week schrijven m'n Helderse vriendjes en vriendinnetjes me geen briefjes, dan beantwoord ik de brief jes die vandaag moeten blijven liggen. DANKBAARHEID. Tante Eliza vergeet nooit de verjaar dag van haar petekindje. Elk jaar brengt de post een paketje, waarin altfld een leuk cadeautje zit, en daarbfl zit dan een brief vol met goede wensen. En Llesje verheugt zich elke keer, want tante Eliza weet zo heel erg goed wat een meisje van Liesje's leeftfld graag wil hebben. Dagen reeds van te voren begint Liesje te raden wat die lieve tante Eliza dit keer za! stu ren en wanneer ze het geschenk uit het papier haalt en het bewonderend in de handen houdt, dan heeft ze zo'n dankbaar gevoel in zich. Maar ondanks dat vergeet ze elk jaar om de lieve tante Eliza di rect terug te schrflven en te bedanken voor het reuze mooie geschenk. De ene keer verstuurt ze de brief pas een week na haar verjaardag, het andere jaar gaan er soms wel weken voorbfl voordat tante Eliza een bedankje van haar petekind krflgt. En de derde maal vergeet Liesje helemaal om te schrflven! Maar wanneer tantë Eliza de daaropvolgende keer ver geet om het pakje te sturen dan is Liesje erg verdrietig! En dan bedenkt ze opeens, wat ze vergeten heeft. Wat zal tante EU-

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 22