't Zand. Julianadorp Wieringen. Schagen. Wieringerwaara. Texel. Anna Paulowna. 1IELDHRSCHH COURANT VAN T)ONPKRDAC, 28 FEBRUARI 1935. Gew. Tarwe-organisatie voor N.H. District I Texelsch Schapenstamboek Noord-Holland. wordt er op aangedrongen om des Zaterdags de zittingsuren uit te breiden. Daar de kassier altijd helpt, wordt hierop niet verder Ingegaan. Verder wordt, gezien de kleine winst, die ge maakt is, gevraagd of door bezuiniging op presentiegelden van Bestuur en R. v. Toezicht niet wat bespaard kan worden. Hierop volgt een toelichting van het Bestuur en wordt op verder verzoek medegedeeld, dat het totaal bedrag aan vacatiegelden slechts 483.50 be draagt voor beide colleges voor een geheel Jaar. De vragers zjjn hiermede tevreden. Ten slotte wordt nog opgemerkt, dat de inventaris van de Bank niet tegen brand verzekerd is. Dit zal gebeuren. Verder niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter met dank voor de zakelijke be sprekingen de vergadering. LEZING DOOR DK V.D. KIES VEREENIGING. Morgen (Vrijdagavond) zal door den heer \V. de Boer, Wethouder van Den Helder, ge sproken worden in de zaal van den 'heer Kossen oder het onderwerp „De a.s verkie zingen en het belang onzer provincie en der gemeente. WAGEN MET HOOI IN DE KORTE VLIET. Woensdagmiddag geraakte een met twee paarden bespannen wagen met hooi, juist bij den spoorwegovergang aan de Kortevliet, van den weg af. De wagen kantelde en het hooi kwam in het water terecht. Geen persoonlijke ongelukken, alleen wat materieele schade en tijdverlies, was hiervan het gevolg. ALGEM. VERGADERING VAN DE COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK TE KOEGRAS. Woensdagavond hield de Coöp. Boerenleen bank haar algemeene vergadering in het café „Prins Hendrik" van den heer A. Kossen. Volgens de presentielijst waren 35 perso nen, uitbrengende 36 stemmen, aanwezig. De Voorzitter van den Raad van Toezicht, de heer J. Kossen, opent met een kort woord de vergadering. De notulen worden gelezen en vastgesteld, en daarna krijgt de Kassier het woord voor het financieel verslag over 1934. In het bestuur, noch de samenstelling: van den Raad van Toezicht kwam ecnige veran dering. Het ledental vermeen 'e met zes. De Rentestandaard was hier ui net afgeloo- pien jaar gunstig te noemen, vergeleken bij andere flnantieele instellingen. Dientengevolge was de gemaakte winst niet groot. Toch zal voor 1935 hierin verandering moeten komen. Het aantal uitgegeven Spaarbankboekjes be droeg op 31 Dec. J.I. 610. Ingelegd werd f 186.879.81 en teruggevraagd 167.420.25. Aan rente werd uitbetaald en bijgeschreven 17.317.30. De Bank was aan de spaarders schuldig 486.321.43. Door middel van de spaarbusjes kwam ook dit jaar nog een aardig bedrag binnen. Op ultimo December waren 152 voorschot boekjes in omloop. Terugbetaald werd 36.136. Aan nieuwe voorschotten werd 20.758 verstrekt. Op 31 Dec. j.1. had de Bank te vorderen 344.729.35. Aan rente werd betaald 14.871.06. In Loopende reke ning staan 25 personen of vereenigingen. Ontvangen werd 588.880.15. Uitbetaald werd 611 525.73. In 1934 had men voortdurend geld van de Centrale Bank te vorderen, hetwelk een rente van 1389.87 opleverde. Voor het uitbetalen van diverse crisisgelden werd slechts 24.59 provisie ontvangen. De totale omzet bedroeg 855.843.63 tegen 746.710.27 in 1933 of ruim 109.000 meer. De Balans toonde als bezittingen aan: Kas 34.358.79. Voorschotten 344.729.35, LR. 165.304.16. tezamen 544.392.30. De schul den: Spaargeld 486.321.43, L.R. 57.903.59. Saldo winst dus 167.28. Het Reservefonds bedraagt 20.013.58. Nadat nog gewaagd is over personen, die wel een voorschot van deze bank hebben, maar hun eventueele spaargelden elders plaatsen, hetwelk niet erg in den haak is, sluit het verslag met den wensch, dat allen sullen medewerken aan den bloei van de Boe renleenbank. De samensteller ontvangt hier voor den dank van den voorzitter. Bij de Rekening en Verantwoording brengt de heer P. Duivenvoorde namens de Commis sie tot nazien dier bescheiden, daarover rap port uit en zegt, dat alles in orde is bevonden. Brj»«le Med cd relingen van het Bestuur wordt gezegd, dat de rentevoet is bepaald op 3 voor los geld, 314 voor 1 jaar vast en 414 voor de voorschotten. Verder wordt hekend gemaakt, dat des Dinsdags zitting wordt gehouden van des middags 3 tot des avonds 6 uur en Zaterdags van 9 tot 10 uur v.m. of verder zoolang tot de belanghebbenden geholpen zjjn. Crisisgel den kunnen steeds 3 weken nadat de levering heeft plaats gehad, bij de Bank in ontvangst worden genomen. Bij de Bestuursverkiezing was aan de beurt van aftreden de heer C. Dito. Deze wordt met groote meerderheid van stemmen herkozen en neemt onder dank deze herbenoeming aan. Voor den Raad van Toezicht was aftredend N. Hoornsman, die na eemge stemmingen met een kleine meerderheid herkozen wordt. Tot plv. Bestuursleden worden bjj acclama tie herbenoemd de heeren R. Tromp en K. Bregman. Tot lid der Commissie tot nazien van de rekening wordt in de plaats van den heer P. Duivenvoorde, die aftredend was, bij acclamatie benoemd de heer Pluister, die de benoeming aanneemt. Brj de Rondvraag AANRIJDINGEN. NaUat de heer Kroon op de Molenstraat uitgeweken was voor een juffrouw met een kinderwagen, kwam hjj op de linker weghelft en weid toen door een achteropkomenden motorruder, die verwachtte, dat de fietser weer naar rechts zou gaan en hem dus links passeeren, aangereden. De heer K. wam er beter af dan aanvankelijk scheen, e juist passeerende verpleegster bracht hem n haar auto thuis en verbond de wonden aan het hoofd, die gelukkig niet heel ernstig waren. De motorrijder bracht het er zelf goed nf, de motor was echter danig beschadigd. In de Spoorbuurt renden eenige kinderen, zonder uit te kijken, dwars over den weg, toen juist slager R. kwam aanrijden. Een der kinderen werd aangereden en sloeg tegen den grond. Gelukkig, ook voor den heer R., wien absoluut geen schuld trof, kwam het kind er met een bloedneus af. NIEUWE ZAAK. We vernamen, dat de echtgenoote van den heer S. Wilms Pz. in het winkelpand van de dames Den Engelsen in de Spoorbuurt een zaak in manufacturen zal beginnen. VERANDERING VAN ZAKEN. Als het landhuisje van de Wed. Dekker Blom in het Boschje klaar is, zal in het door haar bewoonde winkelhuis aan de Molenvaart de drogisterij en schoenmakerij van den heer R. Boonacker gevestigd worden. In het win kelhuis van den heer Boonacker opent de heer J. Wiegman, eerder lijnwerker van het Gem. Elec. Bedrijf, dan een zaak in electrische- en verlichtingsartikelen. BILJARTEN. Bij den wedstrijd tusschen de clubs uit 't Zand en Anna Paulowna, gehouden bij den heer Slikker, speelde 't Zand heel wat beter dan Anna Paulowna. 't Zand won 20 partijen en Anna Paulowna 10. Daar de wedstrijd in 't Zand den uitslag 16—15 had, is de stand dus: 't Zand totaal gewonnen 36 partijen; Anna Paulowna 25 partijen. DISTRICTSVERGADERING COÖPERATIE „DE TIJDGEEST". BILJARTEN. Dinsdagavond zijn de resteerende 30 par tijen tusschen „de Carambole" en een 11-tal spelers uit Anna Paulowna bij Slikker aldaar gespeeld met als resultaat 20 part. door 't Zand en 10 part. door A. P. gewonnen. Alhier werden vorige week door „de Caram bole" reeds 16 van de 31 part. gewonnen, aoodat de uitslag over den geheelen wedstrijd is 't Zand 36 en A. P. 25. GKOOTE HEETEN. De heer C. V. alhier viel dezer dagen van «en paard, waarbij hij zoo ongelukkig met een enkel onder het paard terecht kwam, d t dit gewricht scheurde. Doktersbulp moest hiervoor worden ingeroepen. De zaal van den heer C. Slikker was Dins dagavond stampvol, toen de Coöperatie „De Tijdgeest" van Winkel daar haar districtsver gadering hield. Meer dan 300 leden en verbrui kers hadden aan den oproep gevolg gegeven. De voorzitter, de heer Ham, vond het dan ook een dankbare taak, aan zoovelen het wel kom toe te roepen. Hij hoopt, dat deze buiten- g wone opkomst een blijk is van meeleven. Uit het jaarverslag blijkt wel, dat „De Tijd geest" en ook de coöperatieve beweging in het algemeen, ondanks de crisis, ook in 1934 niet ongunstig heeft gewerkt. Wel verwijt ons de middenstand, dat het de coöperaties zjjn, die maken dat hjj in den put zit, maar als zij eerder de ordening hadden toegepast, die de coöperatieve beweging wenscht, zou de positie van den middenstand zeker beter zijn dan thans. Vervolgens worden enkele mededeelingen gedaan en het Jaarverslag aan de orde ge steld. De Voorzitter had gaarne gewenscht, dat hierin een opgewekten toon had kunnen worden aangeslagen doch de gehoopte verbe tering in de tijdsomstandigheden bleef nog uit. Toch werden goede resultaten behaald, meer echter door den winkel dan door de bakkerij. Vele leden en verbruikers zagen zich n.1. ge noodzaakt zelf weer te gaan bakken, waar door de bakkerijomzet daalde. In den winkel werd zelfs bijna evenveel meel en uloem ver- cht, als in de bakkerij werd verbruikt. Door de onkosten zoo veel mogelijk te drukken en ook de loonen te herzien echter niet zóó of deze zijn in vergelijking met particuliere be-. drijven nog zéér gunstig te noemen), kon echter toch nog een bevredigend resultaat worden verkregen, ondanks dat de prijzen zoo scherp mogelijk werden gesteld. Daarna wordt aan den heer J. van Amstel, propagandist van den Centralen Bond van Ne- derlandsche Verbruikscoöperaties het woord verleend. Deze vangt zijn betoog aan met de belangrijkheid van het voedselvaagstuk en fle daarmee ten nauwste samenhangende waren- voorziening te bespreken. Bij dit laatste drui- schen eigenbelang en verbruikersbelang veelal tegen elkander in, ondanks het vraagstuk van de winst hierbij domineert. Spr. schetste dan, hoe meerdere verbruiks- artikelen op den langen weg van den produ cent (fabrikant) naar den verbruiker, den ma kelaar, importeur, groothandelaar, grossier en ten slotte den winkelier moeten passeeren. Waar ieder van hen winst moet maken, wordt het artikel ten slotte veel duurder, dan nood zakelijk is. Ook het groote aantal winkels in. dezelfde branche draagt tot verhooging van prijzen bij, want ieder winkelier zal trachten zich uit het door hem verkochte een bestaan te verwerven. Door reclame tracht men daar bij eigen omzet te vergrooten. Dit alles legt echter een zeer zware belasting op den ver bruiker. Hiertegenover wenscht de Coöperatie den kortst omgelijken weg van producent naar con sument, opdat de laagst mogelijke prijs bij juiste maat en goed gewicht kan worden be reikt. Prijsregelend werkt de coöperatie dan ook dus gunstig, wat bewezen kan worden, door de prijzen in die plaatsen waar wél en in die waar geen coöperaties zijn, te vergelijken. Ook landelijk kan de gunstige werking der Coöperaties worden geconstateerd, daar de prjjzen van verschillende merk-artikelen be langrijk naar beneden zijn gegaan sinds de Handelskamer zich op de productie van arti kelen van gelijke strekking ging toeleggen. Boven dit alles staat echter het beginsel, dat niet het winst-object, doch slechts de be hoeften-bevrediging bij de productie het lei dend motief behoort te zijn. Het winst-element in de distributie dient dus plaats te maken voor de gedachte: Eén voor allen en allen voor één! Met ordening en planmatigheid, op juiste wijze toegepast, wordt de geheele menschhcid gediend. Door trouw aan de Coöperatie en vertrou wen in eigen zaak, kunt ge deze groot en sterk maken en een groot gemeenschaps belang dienen. Deze, op zeer overtuigende wijze uitgespro ken rede verwierf een dankbaar applaus. Vervolgens werden nog enkele mooie films vertoond en een viertal taarten onder de aan wezigen verloot. Herhaaldelijk werden ook koffie en versna peringen rondgedeeld. Het was omstreeks half een, toen de voor zitter de vergadering sloot In zjjn slultings- woord wees hij er o.a. op, dat het door vor ming van een spaarfondsje misschien mogeljjk zou zijn, een gezelschap bijeen te krijgen om de productiebedrijven der Handelskamer, die tevoren op de film waren vertoond, eens per soonlijk te bezichtigen. Aan diegenen, die een nieuw lid zouden aanbrengen, wenschte het bestuur deze reis gratis aan te bieden. Mot een negental autobussen werden allen daarop weer huiswaarts gebracht. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Aartje, d.v. J. Boon en G. Klay; Meindert, z.v. D. Kapitein en A. Wig- gers; Wilhelmus Nicolaas, z.v. W. N. van Oosten en P. IJpma; Elisabeth, d. v. J. J- Ro zenbroek en A. M. A. Huiberts; Pierre Hen drik, z.v. B. Leufgen en N. Veenstra; Aafje Catharina, d.v. A. Keppel en M. C. Vries; Antje Elisabeth, d.v. J. P. Pennekamp cn A. Bakker; Maria Margarctha, d.v. W. Th. Pronk en C. A. Duivenvoorden. ONDERTROUWD: J. O. Groot es en A. Stammes; H. Raven en N. A. Hoogschagen. GETROUWD: A. Kaan en G. Keuris; H. Zeinstra en A. M. Boersen. F. N. Gouwenberg en M. Jonker. OVERLEDEN: S. M. Bakker, oud 2 jaar; A. Witvan Brederode, oud 61 jaar; H. Kos ter, oud 83 jaar; J. C. Jonker, oud 4 jaar; K. J. Oltmans, oud 6 maanden; Wed. L. J. Blaau- boerHeiligenberg, oud 63 jaar; T. v. IJzen- doorn, oud 76 jaar. LOOr DER BEVOLKING. Ingekomen: F. J. Buschman van Haar lemmermeer; CHr. Crefeld van Amsterdam; D. Roodbeen van Zijpe. Vertrokken: J. M. Fontjjn naar Har- lingen; K. Heerschap naar Zijpe; Mej. S. Raatgers naar Den Helder; J. van Eekeren en echtgen. naar Alkmaar; Mej. K. Jeninga naar Den Helder; G. KaanKeuris naar Den Helder; C. Kwantes en echtgen. naar Uit hoorn; Mej. A. v. d. Velden naar Ouder-Am- stel; M. GouwênbergJonker naar Wierin- gen; Mej. C. H. Dwarswaard naar Haarlem. POLITIE. Gevonden: hangertje van collier; plak- zegels, rijwielplaatje. Aan komen loopen: wit konijn. f Hippolytushoef. POLITIE. VERLOREN: Een nummerbord van een auto, gemerkt nr. G. 98050. Inlichtingen b(j den gemeentebode te Hip polytushoef. EEN NIEUWE ZAAK. In het naar de eischen des tjjds nieuwge bouwde woon- en winkelhuis, aan de Hoofd straat te Hippolytushoef, der combinatie Kraan, Klein en Minnes, opent de heir Jb. Gorter Czn. Zaterdag 2 Maart a.s. een delica tessenzaak. Tevens wordt in hetzelfde pand geopend een depot van de bekende firma C. Jam in. OP HOL GESLAGEN. Door het schrikken voor een kinderwagen, sloegen 2 paarden, gespannen voor een boe renwagen, op hol. De koetsier, P. Dekker, kon de beesten niet houden en slingerde van den wagen af. Zonder bestuurder renden de dieren de nieuwe Pompsteegweg uit en renden Hip polytushoef in. Bij den hoek namen zij den draai te kort en kwam één der paarden te val len. De beer D. Minnes die het ongeval zag, sprong toe en greep de paarden vast en bracht ze tot stilstand. Wonder boven wonder liep alles best af. Het geval verwekte veel consternatie. OPENBARE VERKOOPING. In 't Hotel „Centraal" van den heer S. Kaan te Hippolytushoef had Woensdag 27 Febr. 1935 des v.m. 10 uur ten overstaan van notaris Obreen ten verzoeke van den heer Keijzer Nanz. en kinderen, de openbare verkooping plaats van de volgende onroerende goederen: 1. Boerenbehuizing, schuur, erf, tuin en land, groot 0.33.20 H.A. Kooper de heer Nan Kejjzcr Jbz. voor f1690. 2. „Land bewesten het huis", groot 3.41.50 H.A. Kooper de heer C. Vermeulen Jz. voor f 4.625.-. 3. „Het Weitje en de Zuiderkrocht", groot 2.12.80 H.A. Koopers de heeren B. H. Kraan en J. Klein Cz. voor f 2325.—. 4. „De Voetschoof", groot 1.92.80 H.A. Koopers de heeren B. H. Kraan en J. Klein Cz. voor f 2100.—. 5. „Boske bij de Kooij", groot 0.36.80 H.A. Kooper de heer Jb. Keijzer Nz., voor f 200. 6. „De Kooi", groot 1.41.00 H.A. Koopers de heeren Armvoogden van Wie- ringen, voor f 1000. 7. „Tapperven", groot 0.63.10 H.A. Kooper de heer Jb. Keijzer Nz., voor f300. 8. „De Hauw aan de Jaagin", groot 0.74.00 H.A. Kooper de heer Jb. Keijzer Nz„ voor f 319. 9. „Pleetje of Kleine Hauw", groot 0.66.10 H.A. en 10. „Hauw van Meijert Bakker", groot 0.93.70 H.A. Koopers de heeren Armvoogden van Wieringen, voor f1335. 11. „Krochtje van Piet de Vries", groot 0.48.40 H.A. Kooper de heer Corn. Keijzer Jbz., voor f 900. 12. „Langeventje", groot 0.65.40 H.A. Kooper de heer Nan Mostert Jz. voor f 600.—. 13. „Kwebven", groot 0.45.60 H.A. Kooper de heer J. Doves Sz. voor f 560.— 14. „Zalekevin", groot 0.88.90 H.A. en 15. „Molenven", groot 0.97.87 H.A. Koopèr de heer Jb. Keijzer Nz. voor f 2197. Totaal 16.01.17 H.A. opgebracht f 18.151.—. ALGEM. VERGADERING HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Afdeeling Wieringen. Tegen 6 uur opent de voorzitter, de heer O. J. Bosker, deze eerste bijeenkomst in 1935 en heet allen welkom, in het bijzonder dr. Hoede- maker. Spr. deelt mede, dat de toestand ook voor 1935 er verre van rooskleurig uitziet. Een dezer dagen heeft men in de groote pers de meening van den Minister van Econ. Zaken kunnen lezen. Ook werken de diverse crisis- bureaux njet volgens eenzelfde richtingslijn, hetgeen niet bevorderlijk is voor de uitvoering der wetten. Er was een schrijven van het hoofdbestuur, waarin wordt medegedeeld, dat men 50.— subsidie beschikbaar stelt voor een cursus Eerste Hulp bjj Ongelukken, indien daar even tueel animo voor bestaat. Dan is er subsidie beschikbaar voor een cursus ter verbetering van het melken. De Voorzitter leest hierover een uitgebreid schrijven voor.. Dan bespreekt de voorzitter den aankoop van landbouwwerk tuigen, dat door het Centraal Comité goed- kooper kan geschieden. De bestellingen kunnen via den afd.-secretaris geschieden. Na eenig heen en weer gepraat wordt besloten de desbe treffende circulaire aan te nemen en bestaat derhalve gelegenheid bij den secretaris even tueele bestellingen te doen. Beat uursverkie zing. De heeren D. Jac. Mulder en N. Muider Dzn. worden beiden herkozen. Zij nemen hun be noemingen aan. Rekening en verantwoording. Ontvangsten 608.86, uitgaven 47608, batig saldo 132.78. De heer N. Bakker Szn. deelt mede, dat de rekening in orde is bevonden. Hierna noodigt de voorzitter dr. Hoedema- ker uit met zijn lezing „Drachtigheid en ge boorte bij onze huisdieren" te beginnen. Deze lezing was zeer leerrijk en bevatte vele Inte ressante wetenswaardigheden. Nu moet men niet denken, dat de causerie over kat, konijn of hond ging, doch over de huisdieren van den boer: paard, koe, geit, enz. Dr. Hoedemaker heeft een aandachtig gehoor en wanneer hij de lezing beëindigd heeft, wor den nog vele vragen welwillend door hem be antwoord. Dergelijke lezingen sterken het con tact met den plaatselijken dierenarts. De Voorzitter dankt den spreker en hoopt, dat deze nog meerdere onderwerpen in de toekomst zal behandelen, zulks ten goede der boerderij. Rondvraag. Dr. Hoedemaker is de eerste vrager en vraagt wanneer er een spreker komt over het inkuilen van gras. De heer J. Kort wil iets naders weten van de ruilverkaveling. De Voor zitter antwoordt, dat de Regeering alle sub sidies hiervoor heeft ingetrokken, zoodat de praktische uitvoerbaarheid nagenoeg onmo gelijk wordt. De heer S. Lont heeft het nog eens over de denaturalisatie van de rogge. De Voorzitter gaat hier in den breede op in en deelt mede, dat ir. Huysman zijn belofte dit in orde te maken, niet nagekomen is. Echter zal het bestuur nogmaals hierop reageeren en trachten te spoedigste een beslissing te ver- krijgen. De heer M. Lont brengt de weegbrug- quaestie nog eens op het tapijt. Op het inge diende verzoekschrift is nog geenerlei beslis sing ontvangen. Vervolgens komt de vleeschkeuringsdienst ter sprake. De Voorzitter vindt de wijze waar op de keuringsdienst zich van haar taak kwijt, verre van hijgiënisch. Zeer vele stemmen gaan hierover op en men is het er over eens, dat hier hoog noodig een eigen keuringsdienst moet komen, hetgeen heel gemakkelijk kan. Dr. Hoedemaker licht deze zaak nader toe. Het bestuur zal haar volle aandacht aan dit punt wijden. De heer W. Mostert vraagt een lezing over Crisis-wetten en hun uitvoering. De heer Jb. Klein roert nog eens de aankoop van land bouwwerktuigen aan. De heer P. Veerdig spreekt over de pacht-verschillen in den Wie lingermeerpolder. De Voorzitter sluit hierna de vergadering. DE EERSTE LAMMEREN. Men deelt ons mede, dat bjj den landbou wer D. Wiegman, in de Normer, reeds de eer ste lammeren in de weide loopen. Het voorjaar komt! De Gew. Tarwe-Organisatie voor N.-H. District I vergaderde Dinsdag in het café van den heer Boontjes te Schagen. De voorzitter, de heer C. D. Rezelman, heette, behalve de 69 aanwezige leden, in 't bijzonder welkom den voorzitter en secreta ris van district n, den heer Kortleve, onder directeur der G.T.O., den heer Lienesch, land- bouwconsulent, en den heer G. C. van Balen Blanken, wier toelangstelling hij zéér op rpijs stelde. Spr. herdacht voorts in z'n openings woord den overleden voorzitter van district II, den heer Kostelijk. Mededeelingen. Het district mag nu, daar de hoeveelheid tarwe grooter was, 7 in plaats van 4 stem men op de algemeene vergadering uitbrengen. Het dageljjksch bestuur en de heer P. Dros Bzn. van Texel zullen er heen gaan. De be schrijvingsbrief voor de algemeene vergade ring bevattende het jaarverslag, rekening en balans en het verslag van de financieele com missie gaf geen aanleiding tot bespreking. G. T. O. en L. C. O. De heer C. D. Rezelman hield een inleiding over de Gewestelijke Tarwe Organisatie en de Landbouwcrisis Organisatie. Als uitvloeisel van de landbouwcrisiswet van 1933 is de landbouwcrisisorganisatie ge sticht, die tot taak heeft den steun van alle producten te regelen. Alles is nu in één lichaam vereenigd om zoodoende gemakkelijk en uniform den steun uit het landbouwcrisis fonds te verdeelen. Zooals het tot heden ging dat de tarwe afzonderlijk werd gehouden, ging het goed. Ook de uitvoering van het werk voor de aardappels ging gemakkelijk. Men had geen behoefte aan centralisatie, is dan ook niet enthousiast over de verandering en evenmin over de wjjze, waarop de L. C. O. tegenwoordig werkt. Misschien is het voor het geheele land wel noodig. Noord- en Zuid-Holland werkten vroeger samen en nu komt Noord-Holland afzonder lijk te staan. Er is niet alleen een andere dis trictsvorming, maar er zijn ook verscheidene andere vertrouwensmannen. (Uit tuinbouw, veeteelt, zuivelbedrijf). Het groote verschil tusschen beide organisaties is, dat eerst alles in handen was van de belanghebbenden en de landbouworganisaties, terwijl deze nu minder invloed krijgen en de contróledienst hun ge heel uit handen is genomen. Misschien zijn er wei eens onregelmatigheden gepleegd, maar in dit district, waren het dan toch maar heel kleine overtredingen, fraude kwam haast niet voor. Bij den nieuwen contróle-dienst, waar van de menschen soms niet deskundig zijn, wordt wel eens geen rekening gehouden met de praktijk. Daardoor regent het klachten over het systeem. Ondanks die strubbeling zullen we echter, zegt spr., zooveel mogelijk medewerking blijven geven. Monsterkeuring. De heer P. Kistemaker hield een inleiding over monsterkeuring, waartoe zijns inziens reden was, omdat noga) geklaagd wordt over de taxatie. Door de regcering was de prijs op 11 ge steld voor de gemiddelde kwaliteit van alle Nederlandsche tarwe, dus voor de B kwaliteit. Het vast stellen van die gemiddelde kwaliteit door de graancentrale vordert heel wat tijd, omdat men eerst weten moet hoe de oogst zoowat is. Daarom wordt er de eerste maan den op voorloopige standaardmonsters ge taxeerd en daarom werd de uitslag van de taxatie niet bekend gemaakt. Na het vaststel len der standaardmonsters bleek, dat de B jets lager was en ook de C. Toen is geprobeerd om een algemeene lijn te vinden om alles te verhoogen, doch dit bleek praktisch niet mo gelijk. Daarna is door de gewestelijke organi saties voor de geleverde partijen een nieuwe betalingsregeling gemaakt. Voor de te leveren tarwe werden de partijen aan de schuit ge taxeerd en de pakhuispartjjen allen over ge taxeerd. De taxatie geschiedt altijd naar de standaardmonsters, nooit naar de partijen onderling, zoodat de eene partij nooit invloed uit kan oefenen op de andere. Bij taxatie wordt gelet op kleur (dit is de gezondheid), op de volheid van korrel, de grofheid en het vochtgehalte. Dit jaar waren er veel stijve (vochtige) partijen. Opmerkelijk is, dat de telers het zelf zoo slecht kunnen constateeren. Doordat er geen tarwe aan de markt komt, is er ook geen gelegenheid om te vergelijken. De boer moet zorgen, voor een goed gemiddeld monster van de geheele partij; vaak verschil len de zakken onderling heel veel. Het is ook gewenscht de partijen zooveel' mogelijk uit elkaar te houden. Spr. gaf een berekening, hoe de taxatie geschiedt van de partijen, die minder dan C zijn. Voor elk procent, dat er uit zou moeten om leverbare tarwe te krijgen wordt een korting van vijf cent gerekend. Tenslotte gaf hij nog eenige cijfers. Aangebo den werden 2500 monsters, waarvan 2000 wer den goedgekeurd; hiervan waren 500 stijf (vochtig). Van de afgekeurde 500 moest men 400 overschoonen, 73 drogen, 9 poetsen, 4 hadden brand, 5 waren er met reuk en 6 niet leverbaar. Van de C waren er 260 partijen. Kwaliteit en Variëteit der tarwe. Na een vraag over de samenstelling der standaardmonsters in verband met de grootte der tarwedistricten door den heer Lienesch, die later beantwoord werd, volgde de inleiding van den heer P. Visser over kwaliteit en variëteit. Aan de hand van een grafiek gaf hij een overzicht van de kwaliteiten van de 5 districten over de laatste 2 jaar, De distric ten I (dit district), 2 en 5 hadden meest B en C kwaliteit, de districten 3 en 4 meer A en B kwaliteit. Een tweede grafiek gaf een beeld van de groote kwaliteitsverschillen tusschen Texel (de beste), Anna Paulowna (veel min der), en Waard en groet (de slechtste)' over de laatste 3 jaren. In een derde grafiek wer den, nu niet alleen naar de monsters, maar ook naar de partijen de drie bouwstreken ver geleken, en weer was het resultaat hetzelfde, kwamen de verschillen zelfs nog sterker tot uiting. Een grafiek van de verschillende variëtei ten, ook over 3 jaar, liet duidelijk zien, dat de Wilhelminatarwe steeds meer verdrongen wordt door de Juliana en de Robusta (de laat ste vooral ln den Wieringermeer). Het gebruik van de overige rassen is betrekkelijk gering. Toch is het verschil op de proefvelden miniem. Verdere proefnemingen zullen nog nadere aanwijzingen moeten geven. Op een vraag van den heer Van Brcugel werd door den heer Lienesch het volgende ge antwoord: Robusta heeft zelden een volgroei de korrel, is laat rijp en goed wintervast en heeft stijf stroo. Misschien is voor de bedoel de streek Carstens V (rood) of Vilmozin 27 te gebruiken. (Die is misschien niet zoo win tervast en heeft een geelroode korrel). Mis schien ook Imperial (heeft goede opbrengst, goede korrel, ook stijf stroo). De heer P. Vis ser merkte nog op, dat Robusta de meeste jaren in opbrengst achter komt en veel last van roest heeft. Hij waarschuwde tegen roode tarwe, waarvan de prijs, omdat ze minder ge vraagd wordt, waarschijnlijk verlaagd zal worden. Levering, opslag, prijs en betaling. De volgende inleider, de heer Rus, liet in een grafiek zien, welk gedeelte der tarwe is afgenomen, hoeveel als zaaizaad is verkocht, hoeveel opgeslagen en wat nog op het bedrijf aanwezig is (buiten den Wieringermeer) n.1. 20 en voegde er de opmerking aan toe, dat van de telers alleen partijen kunnen worden overgenomen, die geschikt zijn. Verder gaf hij een uiteenzetting van de T. C. regeling. In '31 toen het maalpercentage 22% wa8i ging de heele oogst, 150.000 ton, in het brood. Hierna werd het maalpercentage 35 en ging er 250.000 ton in het brood, zoodat er van de oogsten van '32, '33 en '34, die respectievelijk 350.000 ton, 400.000 ton en 450.000 ton (naar schatting) waren, resten overbleven van 100.000, 150.000 en 200.000 ton. De boeren krijgen den vastgestelden prijs, maai' het over schot wordt verkocht voor wereld marktprijs, dus voor ongeveer 5 minder. De fabrieken (V. I. T. A.) betalen j 3.50 boven den prijs, dien de boeren ontvangen. Dat is niet vol doende om het tekort te dekken en er moet dus bijgepast worden uit het landbouwcrisis fonds. Men zou het tekort kunnen verminde ren door: ten eerste hooger maalpercentage, ten tweede hooger vitaprjjs (beiden zouden den broodprijs verhoogen), ten derde de be perking van een derde op een kwart te bren gen, ten vierde door een ongelimiteerd beroep op het landbouwcr.fonds, ten vijfde door ver laging van den tarweprtjs. Zoek zelf maar uit, zei spr. De verlaging van den tarweprjjs is er al, die is nu 10. Verder behandelde Inleider de zoogenaamde Bx regeling. De fabrieken betalen alleen naar den B prijs, dus bij een goed gemiddelde moet er evenveel A als C zjjn. Dat zou gemakkelijk vast te stellen zijn na den oogst, maar de B monsters moeten vooruit worden vastgesteld. Blijkt er nu b.v. later te veel A te zijn dan wordt die aan de fabrieken voor B geleverd en voor wat daardoor te veel aan de boeren voor A tarwe betaald moet worden, heft de T. -C. een omslag over alle tarwe. Als dus de standaardmonsters verlaagd worden, moeten de boeren het te veel aan A, dat daardoor ontstaat, toch zelf betalen omdat in doorsnee niet meer dan 11 betaald wordt. Dus heeft de teler geen belang h(j verlaging van de standaardmonsters. Bjj de bespreking merkte de heer D. Rezel man op, dat bij een slechten oogst dus de 11 prijs gehandhaafd zal kunnen worden. De heer Rus atnwoordde: Het restant blijft be schikbaar voor het fonds. De minister heeft nu reeds den prijs vastgesteld, mogelijk dat de organisaties in deze wat kunnen probee- ren. Administratie enz. De secretaris, de heer N. Raap, sloot de rij der inleiders. Hjj gaf eerst eenige toelichting bij ten grafiek van de graangewas»» n In d# verschillende provincies Daarna gaf hij met voorbeelden aan, hoe de labels in de mon- sterzakjeè moeten worden ingevuld, wees ver der op de noodzakelijkheid van het invullen van verkoopvergunningen voor «ie telers, d»n zaaizaad verkoopen, en gaf aan hoe de teler» met het uitdraaisel moeten handelen: bij ver voer naar de markt of den molenaar eerst denatureeren, waarvoor de kleurstof gratis verkrijgbaar is. en als hij zulke tarwe voor voer wil koopen, kan dat alleen bij erkende handelaars en dan vermengd met gerst. Ver der deelde hij me«le, dat men algemeen het houden van een districtsvergadering, overbo dig acht, omdat «le telers toch alles al weten en vroeg wie in deze gelijk heeft, de „men" of het «lagelijksch bestuur, dat meende, dat hét nuttig was te bespreken, wat op deze ver gadering behandekl is. Ten slotte wees hij op de goede uitvoering van de tarwewet in dit district en meende «Ie oorzaak daarvan te mogen zoeken in de men taliteit «Ier telers, in de kwaliteit der ver trouwensmannen, (het dageljjksch bestuur schakelde hjj bescheidenheidshalve uit), maar vooral in de goede praktische regeling, groo- tendeels het werk van den waarn. directeur, den heer Kortleve, en bovenal in de persoon lijkheid van den controleur, den heer Rus. De heer Van Breugel meende, «lat ook «le secretaris genoemd moest worden. De heer Kortleve zette uiteen, hoe de standaardmonsters werden vastgesteld door de T. C„ naar de noodige opgaven en monsters van «le verschillende gewesten. Dit ter beant woording van «le vraag van den heer Lienese(h. Rondvraag. Bij de rondvraag spraken «le heer Lienesch, Van Balen Blanken en Kortleve hun dank uit voor de ontvangen uitnoodiging voor deze vergadering, voor de waardeering van de ge westelijke tarweorganisatie en voor het werk, door het dagelijksch bestuur, den heer Rus en den heer Raap gedaan. De heer Kortleve noemde den (laatste, de ziel van het district. Er is hier zoo goed gewerkt, zei hij voorts, dat men in andere gewesten jaloersch is. De tarweorganisatie is kerngezond, beschikt over 250.000 en spr. Detreurt het, dat nu alles in andere handen overgaat en vreesde, dat de geest er niet beter op zal worden. Er is goed gewerkt, met medewerking van alle betrok kenen en dat werk geschietide onbaatzuchtig. Spr. hoopte, dat men ook in den vervolge op aller medewerking mocht rekenen. Sluiting. De heer Rezelman sprak tenslotte het slui tingswoord, waarin hjj de sprekers dankte voor hun inleiding en den heer Raap voor bet vele werk door hem verricht. TOONEELAVOND BOND VOOR STAATSPENSIONNEEIUNG. De heide propaganda-uitvoeringen, welke Zondag en Dinsdag werden gehouden in de zaal Scdienk, uitgaande van de afd. Wierin- gerwaard van den Bond voor Staatspension- neering, waren zeer goed bezocht, en mogen als goed geslaagd beschouwd worden. Door de Tooneelvereeniging „D.E.V." werd beide avonden met succes opgevoerd „Er staat geschreven". De heer Limpers, voorzitter, sprak in een kort openingswoord zijn genoegen uit over de goede opkomst. Ook zette spr. uiteen, wat nog voor oud en arm gedaan moet worden om te bereiken waar de Bond ree«is Jaren voor strijdt. De heer Limpers besloot zijn rede met een opwekking om lid te worden. Hierna trad de Toon veel vereeniging D.E.V. voor het voetlicht.' Het spel, dat door deze dilettanten werd gegeven, was keurig, zoowel het samenspel als de uitspraak liet niets te wenschen over. We kunnen volstaan met het noemen van de meest moeilijke rollen van Mevr. Henderson, Thomas, Mr. Parker en de vrouw van Thomas Florence. Den leider, «len heer Limpers, komt een woord van dank toe voor zijn onvermoeid werken en zeer moeilijke taak. De grimage van den heer Karsten van Winkel was Af. Een gezellig bal besloot deze beide avonden. Tot slot moeten we nog vermelden, dat voor beide avonden de welwillende medewer king werd verleend door de Mondharmonica club onder leiding van den heer A. Klos, «lie in de pauze ter afwisseling eenige nummers ten beste gaf. De nummers, die zeer goed werden gespeeld, oogstten veel bijval van de aanwezigen. Den leider komt vanaf deze plaats een woord van hulde toe voor zjjn on- vermoeiden arbeid. ESPERA NTO-MONUMENT. Met den bouw van het Esperanto-monument in 't plantsoentje aan den Koogerweg zal deze week een aanvang worden gemaaktde schut tingen zjjn thans geplaatst, gewacht wordt op aankomst der materialen, 't Monument Is ontworpen door den architect Igesz en wordt gebouwd door den heer S. de Waal. 't Wordt een zuil van 6'/s M. hoog, opgetrokken van Hollandschen baksteen. De onthulling heeft plaats op Hemelvaartsdag (30 Mei as.); vele esperantisten van elders zullen dien dag naar onze gemeente komen. O Viering van het 25-jarig bestaan. Maandag heeft het Texelsch Schapenstam boek Noord-Holland in een vergadering, te Alkmaar gehouden, zjjn 25-jarig bestaan her dacht. Onder de talrijke aanwezigen waren o.a. de heer P. Stapel, voorzitter der Hollandsche Mij. voor landbouw, de heer Huizinga, inspecteur van den landbouw, ir. de Vries, veeteeltconsu lent te Alkmaar en de burgemeester dezer ge meente, jhr. mr. F. H. van Kinschot. De voorzitter, de heer E. Dz. Govers te Alk maar, heeft een opennigsrede uitgesproken, waarin hij constateerde, dat tengevolge van de contingenteeringen door Frankrijk en Bel gië een zeer groot deel van de schapen afzet in Nederland moet vinden. Gelukkig is de kwaliteit van het vleesch veel verbeterd en de tegenzin van het publiek daartegen afge nomen. Spr. legde den nadruk op de nood zaak van een goede verhouding tusschen d« prijzen van schapen en die van andere vlcescK- soortea

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 11